PAG 19 EN ZATERDAG 20 DECEMBER Win Novib-pakket of Van Dale woordenboek ssas Adressen: Alphen a/d Rijn Vlaardingen Hoorn 170 (t.o. Avifauna) James Wattweg 12-14, afslag Vlaardingen-west f PUZZELSPORT 2Z2 SSEEZ DONDERDAG 18 DECEMBER 1997 51 - 1017 Samen met Novib organiseert De Havenloods ook dit jaar weer een kerstpuzzelactie. Als u meepuzzelt en de oplossing instuurt, steunt u daarmee het werk van deze bekende Ne derlandse organisatie, die zich inzet voor de armsten in de Derde Wereld. Dit jaar gaat de totale opbrengst van de kerstpuzzel naar een weder- opbouwproject in Ethiopië. Ethiopië heeft jarenlang geleden onder burgeroorlog en extreme droogte. Gelukkig heerst er nu vrede en wordt er hard gewerkt aan de wederopbouw. Groot probleem is echter nog steeds het klimaat. De regens vallen vaak te laat of te vroeg. Te weinig regen, of teveel. Door erosie spoelt of waait vruchtbare grond weg. Gevolg is dat de oogstop brengst enorm wisselt. Hongers nood is een constante dreiging. Dë Novib-partner REST, Relief Society of Tigray, brengt samen met de lokale bevolking in de Ethiopische provincie Tigray verbetering in deze situatie. Met als doel genoeg voedsel te ver bouwen om in de eigen levensbe hoeften te kunnen voorzien, ook als de natuur niet meewerkt. Daarbij wordt meteen gelet op het milieu en de natuurlijke lee fomgeving: een voorwaarde voor duurzame ontwikkeling met blijvend resultaat. Doel: voldoende voedsel REST heeft een uitgekiende strategie ontwikkeld om zowel de kwaliteit als de opbrengst van de voedselproductie te verbete ren. Mensen worden getraind, landbouw- en veeteeltmethoden verbeterd. Samen met de boeren en boerinnen bouwt REST dam men om waterreserves aan te leggen. Een herbebossingspro gramma draagt bij in de strijd tegen erosie. Bomen houden met hun wortels de vruchtbare grond vast. In zaadbanken worden voedselvoorraden aangelegd voor slechtere tijden en er ligt zaaigoed" klaar om een nieuwe oogst mogelijk te maken. REST legt irrigatiesystemen aan en ka naliseert rivieren voor een beter beheer van het water. Ook ver betert REST de lokale water voorzieningen. Waterleidingen en -tappunten zorgen voor scho ner water in de dorpen. Daar varen zowel gezondheidszorg als hygiëne wel bij. De lokale bevol king helpt aan alle projecten mee. De dorpelingen steunen el kaar waar nodig. Met geld en goederen, of met werk. De aanleg van een waterreser voir kost 5000 gulden. Daar naast worden er wegen gebouwd en, om de taak van vrouwen te verlichten, graanmolens opge zet. Sinds 1994 kent REST ook een speciaal spaar- en krediet programma. Boeren en boerin nen sparen geld, de inleg wordt aangevuld met een lening. Het totaal investeren ze in een win keltje, een kippenfokkerij, een groentetuin, een boomkwekerij of een ander rendabel project. Zo bouwt men een regelmatiger, zekerder inkomen op. Een kip penfokkerij kost slechts 19 gul- - mH den, een groentetuin 20 gulden, een boomkwekerij 337 gulden, een plantage voor 100.000 bo men 5.600 gulden, een veedrenk plaats 375 gulden, een modelwo ning 1500 gulden en waterleidin gen 9 gulden per meter. De ar moede wordt op tal van fronten aangepakt. REST is echter to taal afhankelijk van buitenland se hulp. Door mee te puzzelen draagt u eraan bij dat hun werk door kan gaan. De Novib Methode Het belangrijkste uitgangspunt van REST is dat de lokale bevol king overal zelf bij betrokken wordt. En dat is meteen de kern va'n de Novib Methode: streven naar duurzame, structurele op lossingen die de mensen in Ethi opië in staat stellen om op eigen benen te staan. Novib helpt mensen door hun eigen plannen en ideeën mogelijk te maken. De Ethiopiërs zijn uitstekend in staat om hun eigen problemen op te lossen, alleen ontbreekt het vaak aan geld. Uw steun zorgt ervoor dat zij, op den duur, geen hulp meer nodig hebben. Iedereen kan meedoen. De op lossing van de puzzel kunt u maar op één manier insturen: via een giro- of bankoverschrij- ving. Maak minimaal f3,50 over op gironummer 38.22.953 ten name van Wegener Sijthoff Promotie te Rotterdam. Een hoger bedrag mag natuurlijk ook. In de ruimte voor 'mededelin gen' schrijft u de oplossing en de vermelding 'Novib Kerstpuz zel 1997'. U mag zo vaak inzen den als u wilt. U maakt dan uiteraard meer kans op een prijs en u geeft bovendien meer aan de Novib-projecten in Ethiopië. Meedoen is hier nog belangrijker dan winnen!! Uw overschrijving moet uiter lijk 5 januari binnen zijn om mee te dingen naar één van de aantrekkelijke prijzen. Let erop dat (ook bij girotel of teleban kieren) uw naam en adres juist en duidelijk vermeld zijn. De uitslag wordt in de krant van week 2 van het nieuwe jaar gepubliceerd. De prijswinnaars krijgen thuis bericht. Over de uitslag kan niet worden gecor respondeerd. Bij de prijsuitrei king wordt de opbrengst aan Novib overhandigd. De prijzen Onder de irizenders van de goe de oplossing kunnen de volgen de prijzen winnen: 3 x een No vib pakket, bestaande uit de Novib- kalender, agenda, por tefeuille en set wenskaarten t.w.v. f 110,90; 5 x de Novib kalender 1998 t.w.v. f39,50; 5 x het kookboek: Verandering van Spijs t.w.v. f 34,50; 5 x Ver jaardagskalender t.w.v. f 16,50 en 5 x set wenskaarten t.w.v. -m f 16.50 Woordenboeken Van Dale Woordenboeken stelt, net als in voorgaande ja ren, bij deze Novib-kerstpuzzel een groot aantal woordenboe ken beschikbaar. Puzzel dus mee en win een Gro te Van Dale, een Van Dale Groot woordenboek heden daags Nederlands, of een Van Dale Handwoordenboek he dendaags Nederlands. Van elk woordenboek zijn 23 exempla ren beschikbaar: voor elk edi- tiegebied van de. Havenloods één. De Grote Van Dale is een woor denboek dat weinig toelichting behoeft: drie delen, 4000 pagi na's en maar liefst 240.000 tref woorden. De Grote Van Dale bevat de Nederlandse woor denschat sinds 1840, met gede tailleerde betekenisomschrij vingen, veel voorbeelden, cita ten, uitdrukkingen, zegswijzen, de herkomst van 37.000 tref woorden, aandacht voor dia lecten en dat alles natuurlijk in nieuwe spelling. Het meest complete Nederlandse woor denboek! De winkelwaarde van de prachtige hoofdprijs is f 325,-. Het van Dale Groot woorden boek hedendaags Nederlands: wie correct Nederlands wil schrijven kan uitstekend uit de voeren met dit moderne en handige woordenboek. Mo dern omdat het alleen de woor denschat bevat van de laatste vijftig jaar; handig door de compacte informatie. Op de ruim 1600 pagina's vindt u maar liefst 85.000 trefwoorden met beknopte betekenisom schrijvingen, aanwijzingen voor uitspraak van vreemde woorden en spreekwoorden. Alles in nieuwe spelling. Win kelwaarde: f 145,-. Het Van Dale Handwoorden boek hedendaags Nederlands: Voor iedereen die correct Ne derlands wil spreken en schrij ven is er dit 1200 pagina's tel lende woordenboek. De mo derne woordenschat in nieuwe spelling vindt u terug in de 66.000 trefwoorden, betekenis sen en voorbeelden. Een uitste kend naslagwerk voor kantoor, thuis of op school. Winkel waarde f 55,-. T T Los het raadsel op en noteer de letters uit de genummerde vakjes in de oplossingsbalk. BU AANKOOP VAN COMPUEET BANKSTEL ■ÜK counterfeit leather. 2 3 zits Köln Leder. Nederlands topkwaliteit qua leer en onderbouw. Normaal 3900,- TT1TT7 2 3 zits Ferrari. Artificial Leather en dubbelgestikt, voor een langere levensduur Normaal 2400,- 2+3 zits Trier Leder. Zeer exclusief Duits top bankstel in een mooie, soepele leerkwailteit Normaal 3900,- JUL 2+3 zits Riviera. Stofbankstel van duurzaam geweven stof. EUROPEAN FURNITURE MASTERS Openingstijden van alle filialen: Maandag: 09.30 tot 17.30 uur Dinsdag: 09.30 tot 17.30 uur Woensdag: 09.30 tot 17.30 uur Donderdag: 09.30 tot 22.00 uur Vrijdag: 09.30 tot 22.00 uur Zaterdag: 09.30 tot 17.00 uur Zondag: Altijd gesloten Novib Kerstpuzzelactie steunt boeren in Ethiopië Boeren in Ethiopië werken zelf aan een hetere toekomst. dubbel woord gebruik uitbreiding inrmaat leer der woord - ordening muziek instrument verdelen erfelijk materiaal overeen komst laats in -Brabant hekeldicht veront waardigd reageren voorval terkdiens! sterken Dijlinktvis gewestelijk T boerdenj begrensd gebied studenten vereniging T Z -Amerika deel van de bijbel waarmerk benodigd heden schuim tantalium hutdsmeer naam van Godin de islam naschrift bloeiwi|ze tussen haakjes vroeger nogmaals onderwijs vakbond belangnjk persoon voorlopige kosten voorzetsel Buitenlandse Zaken zangnoot verstrooid heid noordelijke lp oudere 9 10 11 i JUS,. 5.. 95,- 1395, 895 1595 w

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 19