r VAN DER WAAL JGEBR.DE VELD Samenwonen in een eigen huis vereist vastgelegde afspraken WONEN K lil Rente niet doorslaggevend bij de keuze van hypotheek WiK Rechten op huis zijn vaak bron van ergernis Verzeker uzelf van een stabiele toekomst Ontwikkeling van prijzen koopwoningen Inloopconcert m Ww ff Gift voor Erker Wijzigingen FNV-spreekuur Vuurwerk in beslag genomen Vlammem in aanleunwoning Aangereden op oversteekplaats Centrum dicht Sluit geen hypotheek met laag verzekerd kapitaal af! m TIJDENS DE VOORVERKOOP: TOEGANGSKAARTEN Jé a 25,- VERKRIJGBAAR ém AAN DE KASSAI 9 BIG PARTY OP OUDEJAARSAVOND 31 DECEMBER'97, START 23.00 FOTO FILM VIDEO m BEELD - GELUID - WITGOED Parkweg 367-369 Schiedam Tel. 010 - 473 70 44 1 i SCHIEDAM— Wijkcentrum De Erker heeft van het Juliana Welzijn Fonds 20.000 gulden ge kregen voor de aanschaf van muziekinstrumenten die kunnen worden gebruikt door verstan delijk gehandicapten. Het Juliana Welzijn Fonds on dersteunt projecten die mensen betrekken bij hun omgeving, zo als buurtverenigingen, dorpshui zen en wijkcentra. Jaarlijks wor den zo'rl 1200 bijdragen ver strekt, voor in totaal 20 miljoen gulden. SCHIEDAM De info-spreek- uren van de FNV zijn verscho ven van de maandag naar de woensdag. Vanaf heden vindt het spreekuur elke eerste en der de woensdag van de maand plaats, van 13.30 tot 14.30 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Op maandagavond van is er van 19 tot 20 uur het spreekuur van de bouw- en houtbond van de FNV. Het FNV-kantoor is ge vestigd aan het Rubensplein 12 SCHIEDAM Het inloopcon cert in de Grote Kerk wordt zaterdag 27 december verzorgd door Megde van de Geer (blok fluit) en Meredith Essed (gitaar). Op het repertoire staat werk van Bach, Scarlatti, Duarte, Botte lier en Baron. Aanvang 15 uur, vrij entree. SCHIEDAM Naar aanlei ding van klachten over geluidso verlast op de Tuinlaan stelde de politie vrijdagmiddag een onder zoek in. Bij een 18-jarige bewo ner werd in huis ruim tien kilo vuurwerk in beslag genomen. Uit verhoor van de verdachte bleek dat hij het vuurwerk sa men met een vriend in België had aangeschaft. In de woning van deze 19-jarige jongeman aan de J.J.W. Boezemanstraat werd ruim twintig kilo vuurwerk, waaronder een Chinese rol, in beslag genomen. Tegen beide Schiedammers wordt proces verbaal opgemaakt. SCHIEDAM In een aanleun woning aan het Sint Liduinahof ontstond vorige week woensdag avond even na half tien brand. De 90-jarige bewoner was op dat moment thuis. De brandweer moest eraan te pas komen om het ernstig gewonde slachtoffer uit huis te halen, waarna de man naar het Schieland Ziekenhuis werd vervoerd. Een 60-jarige Schiedammer die voordat de brandweer arriveerde, had ge tracht het slachtoffer uit de wo ning te halen moest met adem halingsproblemen worden be handeld in het ziekenhuis. Verder ontruimde de brandweer samen met de politie een tiental aangrenzende woningen. De be woners werden aanvankelijk op gevangen in een nabijgelegen café en daarna overgebracht naar een recreatiezaal van ver zorgingshuis Frankeland. Uit eindelijk konden de meeste be woners terugkeren naar hun wo ning. Drie woningen bleken na de brand echter onbewoonbaar. Het vuur is waarschijnlijk ont staan doordat een pan op het fornuis vlam vatte. SCHIEDAMEen 13-jarig jongetje uit Schiedam is vrijdag middag rond half vier gewond geraakt, nadat hij op een over steekplaats op de Burg. Van Haarenlaan was aangereden door een 72-jarige Schiedamse automobiliste. Het slachtoffertje werd overge bracht naar het Schieland Zie kenhuis, waar een kniefractuur en een hersenschudding werd ge constateerd. Na behandeling kon het jongetje huiswaarts ke ren. SCHIEDAM— Het Informa tiecentrum Beneluxlijn is in ver band met de feestdagen vanaf 22 december gesloten. Vanaf maan dag 5 januari is het centrum aan het Stationsplein 2 weer te be zoeken: maandag tot en met vrij dag van 9 tot 17 uur en zaterdag van 11 tot 16 uur. WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 52-487 Jx> KONINGIN WILHEIMINAHAVEN Z.Z. 31 - VIAARDINGEN TELEFOON (010) 460 44 47 f Schiedam, Rembrandt laan 71 Tel. 010 - 426 43 74 Ongehuwd samenwonenden in een eigen huis dienen goede afspra ken op papier vast te leggen. Hoe urgent dat is, blijkt als de liefde is gedoofd en er besloten wordt een eind aan de relatie te maken of als één van de partners overlijdt. Vaak staat er heel wat geld op het spel. Ook kunnen er - als er niets is geregeld - bronnen van ergenis ont staan over de vraag wie in de woning mag blijven. Blijkt dat een familielid van de overledene meer rechten op het huis heeft dan de achtergebleven partner met wie hij of zij jaren heeft samengewoond, ook dan zijn de rechten van het huis een bron van ellende. Het is een wereld van ver schil of de woning eigendom is van één van beiden of van beide partners gezamenlijk. Elke juridisch toege paste constructie heeft andere ge volgen. U kunt het best naar de notaris stappen om u te laten adviseren bij het opstellen van een samenlevings contract en/of testament. Staat de woning op naam van één van de partners, dan heeft de ander geen woonrecht als de relatie wordt verbroken. Ook als de eigenaar overlijdt, is er zonder contract of testament geen recht om in de wo ning te blijven. Het recht kan op drie manieren worden vastgelegd: de partner koopt zich in; via een testament; via een huurovereen komst. Als de partner zich inkoopt moeten nog wel schriftelijke afspraken wor den gemaakt over wat er met het aandeel van de ander gebeurt in geval van overlijden of bij beëindi ging van de relatie. Via een testa ment kan de eigenaar bepalen dat de ander na zijn of haar dood in het huis mag blijven wonen. De wonin geigenaar kan dat doen door de part ner als enig erfgenaam aan te wijzen of door de partner in de vorm van een legaat het huis of het recht om er in te blijven wonen te schenken. Ook kan de partner een koopoptie na het overlijden van de eigenaar worden geboden. Via een huurovereenkomst kan wor den geregeld dat de partner de helft van het huis van de eigenaar huurt. Er moeten dan wel maandelijks huurpenningen worden betaald. Die worden bij de eigenaar fiscaal belast. Op die wijze geniet de hurende part ner huurbescherming en heeft hij of zij het recht in de woning te mogen blijven wonen. Voor het verhuren van de woning is toestemming nodig van de geldverstrekker waar de hy potheek is afgesloten. \i Ongehuwd samenwonenden in een eigen huis dienen goede afspraken op papier vast te leggen. Bij het afsluiten van een hypo theek met een langdurige looptijd (30 jaar) moet u erop toezien dat het verzekerd kapitaal minimaal 75 pro cent is. Accepteer geen lager per centage, ook niet als daardoor de hypotheekaanbieding minder aan trekkelijk wordt. Een lager verzekerd kapitaal bete kent in principe ook dat in geval van overlijden een uitkering volgt die evenredig lager is. Houd altijd in de gaten dat de hypotheek niet alleen voor nu is, maar ook voor later. Daarmee werd Janneke van der Vel den geconfronteerd toen haar man kwam te overlijden. Hij liet haar achter met twee kinderen van 4 en 6 jaar. Met de uitkering die Janneke ont ving, kon zij maar een klein deel van de hypotheekschuld aflossen, waar door ze werd gedwongen de keuze te Een hypotheek is niet alleen voor nu, maar ook voor later maken tussen twee extra dagen per week te gaan werken of het huis te verkopen. Ze heeft uiteindelijk ge kozen voor het laatste, omdat ze het onverantwoord vond haar kinderen, die nu hun vader moeten missen, twee extra dagen naar de kinderop vang te brengen. Was het verzekerd kapitaal hoger geweest, dan had Janneke de resterende hypotheek schuld met gemak zelf kunnen aflos sen. Als u hypotheekoffertes gaat aanvragen, doet u er verstandig aan om de rente niet alleen de allesbepalende prijsfactor te laten zijn. Gebruik de 'netto werkelijke rente' als betrouwbare rode draad bij de prijsvergelijking van hypotheken. De 'netto werkelijke rente' drukt de werkelijke kostprijs van de hypotheek uit, want het houdt rekening met onder andere alle kosten die de bank in rekening brengt en het te verwachten fiscale voordeel. De werkelijke prijs van een hypotheek wordt dus niet alleen door de rente bepaald, maar tevens door onder meer de afsluitkosten, de wijze van aflossen, de verzekeringspremies, de uitkeringsrechten daaruit en de fiscale behande ling. Als u zorgvuldige vergelijkingen maakt, zult u ontdekken dat de hypo theek met de laagste rente niet de voordeligste blijkt te zijn. De hypotheek met de laagste rente kan zelfs de duurste zijn! Als u bij geldverstrekkers hypotheekaanbiedingen vraagt, kunt u tegelij kertijd verzoeken de netto werkelijke rente te vermelden. Het maakt u gemakkelijker een keuze te maken. Voor het kopen van een eigen woning dient u (nog) steeds meer geld op tafel te leggen dan in dezelf de periode vorig jaar. De gemiddel de prijs van een koopwoning be droeg in de periode augustus 1997 tot en met oktober 1997 291.400,- tegen 269.000,- in de periode augustus 1996 tot en met oktober 1996. Een simpel rekensommetje leert ons vervolgens dat de gemid delde koopprijs (landelijk) met 22.400,- is gestegen. Regionale verschillen Deze prijsontwikkeling heeft be trekking op gemiddelde prijzen van bestaande woningen. Per woningty pe, regio en plaats kan de ontwikke ling anders zijn. De prijzen in het noorden 231.000,-) liggen in de periode augustus tot en oktober 1997 nog steeds onder het landelijk gemiddelde. Vergeleken met de ge middelde prijs in de periode augus tus 1996 tot en met oktober 1996 zijn de woningen in het noorden 17.000,- duurder geworden. De gemiddelde koopprijs van een woning in het oosten van het land ligt ook weer iets onder dat gemid delde. De prijs is wel met 29.000,- gestegen, maar blijft daardoor toch steken op 289.000,-. Prijs van koopwoning blijft stijgen. Duurste regio De (gemiddeld) duurste regio is nog steeds het midden van ons land. De gemiddelde koopprijs ligt daar nu op 335.000,-. De gemiddelde prijs van koopwo ningen in het zuiden en het westen liggen enkele procenten boven het landelijke gemiddelde. De laatste ontwikkelingen tonen zelfs aan dat de woningen in het zuiden inmid dels (iets) duurder zijn dan verge lijkbare woningen in het westen. In het zuiden betaalt u gemiddeld 299.000,- en in het westen 294.000,- voor een koopwoning. Bron: NVM-Stappenplan De hypotheek met de laagste rente kan wel eens de duurste hypotheek zijn'

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 7