SCHIEDAM Reis rond wereld in vier weken Trans Sport: luxer en veiliger Saab wil exclusieve auto's blijven maken Daihatsu toont z'n sportieve ambities Toyota Avensis: Zakelijk genot Oldtimer-blad Euro-metamorfose en nieuwe naam voor Toyota Carina HET NIEUWE STADSBLAD VRIJDAG 2 JANUARI 1998 1-478 Een team van drie Frontera rijders treedt op dit moment in de voetsporen van Jules Verne. Ze doen een gooi naar een wel heel bijzonder record. Ze willen namelijk zo snel mogelijk 'rond de wereld' rij den. Het is de bedoeling dat Gary Sowerby, Colin Bryant en Graham McGraw de aard bol binnen vier ronden. Daarbij doorkruisen ze vier con tinenten en zestien landen. To taal bedraagt de te rijden afstand zo'n 30.000 kilometer. Inmiddels heeft het trio onge veer driekwart van de monsterrit onder de wielen door zien zoe ven. Aanpassingen De recordpoging wordt onder nomen met een grotendeels stan daard Opel Frontera. De keus viel op de vijfdeurs versie met een 2.5 liter turbodiesel onder de kap. Goed voor 115 pk en een koppel van 260 Nm. Uiteraard zijn er wel een paar veranderingen doorgevoerd die direct samenhangen met de rit zelf. Zo is er naast extra verlich ting en luchthoorns wat veilig heidstechniek gemonteerd - rol- beugels, blussers en speciale gor dels. De Frontera kreeg verder een extra 80 liter brandstoftank ach ter in de bagageruimte. Ook is er communicatie systeem aan boord. Waar mogelijk wordt een gewoon GSM-sys- teem gebruikt. Zo niet dan ver loopt het telefoneren, faxen en het verzenden van digitale foto's via de Inmarsat C satelliet. Amerikanen zijn verwende automobilisten. Daarom heeft Che vrolet de standaarduitrusting van de ook in Nederland populaire Trans Sport nog maar eens uitgebreid met traction control en een airco die ook door de achterpassagiers te bedienen is. Te vens werd het het maximale aanhangergewicht verhoogd. De traction control voorkomt het doorspinnen van de wielen onder de meest extreme omstan digheden en zorg't voor een bete re stabiliteit en veiligheid op de weg. Het veel hogere aanhangerge wicht van 1.700 kilo tgeremd, 750 kilogram ongeremd) is het antwoord van Chevrolet op de grote vraag van Trans Sport ko pers, die hun auto willen gebrui ken om hun caravan, boottrai ler, etcetera te vervoeren. alleskunner In combinatie met het hoge kop pel van de 3.4 V6 benzinemotor (137 kW/186 pk, met een maxi maal koppel van 275 Nm bij 4.000 tpm), dat middels een elek tronisch geregelde viertraps au tomatische versnellingsbak aan de voorwielen wordt afgeleverd, is de Trans Sport nu nog meer een echte alleskunner. De Chevrolet Trans Sport is ruim 5 meter lang en biedt, zelfs met zeven passagiers, nog een bagageruimte van 685 liter. Veel ruimte Wanneer de derde rij stoelen wordt verwijderd, ontstaat een laadruimte van 1.548 liter en als ook de middelste rij stoelen uit de auto worden gehaald, be schikt de Trans Sport over een indrukwekkende bagageruimte van maar liefst 4.413 liter. Het tijdschrift voor oldtimers, Automobiel, is na achtien jaar gangen grondig vernieuwd. De verfraaide lay-out, glanzende co ver en gelumbackte harde rug geven het blad een glossy uitstra ling en ook de inhoud is verbe terd. Automobiel richt zich op lief hebbers van klassiekers, auto's ouder dan 25 jaar. Het blad staat elke maand boordevol reporta ges, restauratieverslagen en een uitgebreid aanbod aan klassie kers. Verder wordt veel aandacht be steed aan evenementen, wedstrij den en tourtochten. In het eerste nieuwe nummer ko men ondermeer de Oldmobile 008, Lanchester en de Kever ruimschoots aan bod. Het num mer ligt in de winkel voor de speciale actieprijs van 5 gulden. Het is een mooie toevallig heid: De driemiljoenste Saab rolt van de band in het jaar dat de fabrikant terug kijkt op zijn 50-jarige historie. De jubileumauto is een zilver kleurige Saab 9-5. Tegelijker tijd verschijnt ook de hon derdduizendste Saab Cabrio let. Deze mijlpaal wordt al bereikt na ruim een decen nium Saab begon in 1986 met de pro ductie van de eerste Cabriolet en sloeg daarmee een bijzonder suc cesvolle weg in. De auto bleek ongekend populair. Vooral in de Verenigde Staten heeft de Saab 900 Cabriolet een grote reputatie. In dit werelddeel wordt bijna de helft van alle nieuwe exemplaren verkocht. Ook elders in de wereld is de Saab Cabriolet geliefd. Maar liefst één op de vijf 900's wordt tegenwoordig uitgevoerd met een canvas dak. In de totale Saab verkopen scoort de Cabriolet een aandeel van 14 procent: aanzienlijk meer dan bij andere automerken in hetzelfde segment. De honderdduizendste Saab Ca briolet kwam eind oktober in het Finse Uusikaupunki uit de fa briek rijden. Het was een Saab 900 Talladega, uitgevoerd in zwartmetallic en voorzien van een tweeliter turbo motor. Met de lOO.OOOste notering overtreft de huidige Saab Ca- briolet zijn voorganger in pro ductieaantal. Van de eerste gene ratie zijn er tussen 1986 en 1993 exact 48.888 gemaakt. Explosieve groei Het eerste prototype van Saab Automobile zag in 1947 het dag licht. Drie jaar later verscheen het eerste productiemodel. Over de eerste miljoen auto's deed Saab vervolgens 26 jaar. In januari 1976 tekende een 99 Combi Coupé namelijk voor het l.OOO.OOOste exemplaar. In de elf jaar daarna werd dit aantal in rap tempo verdubbeld. In deze periode werd ook de populairste Saab allertijden ge bouwd: de 900. De eerste gene ratie van deze succesvolle Saab was goed voor 908.810 stuks. Momenteel brengt de Zweedse autofabrikant drie modellen in omloop: de Saab 900 (inmiddels bijna 500.000 exemplaren ver kocht), de tweede generatie 900 (sinds 1993 ruim 250.000 stuks geproduceerd) en de debuteren de 9-5. Met de nieuweling viert Saan Automobile haar vijftigste ver jaardag én de driemiljoenste auto op een gedenkwaardige wij ze. Saab voerde onlangs de pro ductie sterk op en verwacht in het jaar 2000 150.000 auto's per jaar te fabriceren. Ondanks het groeiend aantal verkopen wil Saab als kleine autoproducent exclusief en onderscheidend blij ven. Met de presentatie van het prototype X-021, een road ster, heeft Daihatsu al eens duidelijk gemaakt aan de slag te willen met sportieve personenwagen. Op de To kyo Motorshow werd op nieuw een veelbelovend pro totype aan het publiek ge toond. Dit maal een een sportcoupé, die luistert naar de codenaam FR-X. De Daihatsu FR-X is een com pacte sportwagen van iets meer dan 3,5 meter lang. De vloeiende lijn en de drie grote luchtinlaten moeten dui delijk maken dat het hier om een pittig karretje gaat. En inderdaad, Daihatsu belooft niet minder dan een extreem scherp sturende auto, die als een blok op de weg ligt en zijn toekomstige rijders zowel in de stad als op kronkelige buiten wegen van dienst kan zijn. Sportief Vanzelfsprekend is het protype uitgerust met een sportief on derstel voor goede rij-eigen- schappen. De extra vlakke afdekking aan de onderzijde van de bodem plaat zorgt daarbij voor een on derdruk, waardoor de auto aan de weg kleeft. Het felle karakter wordt be paald door een krachtige turbo geblazen motor met een inhoud van 850 cc. Dat levert een een maximaal vermogen op van 73kW (lOOpk). Het brandstofgebruik blijft daarentegen zeer acceptabel door het lage eigen gewicht en het geringe front oppervlak. De Avensis is Toyota's nieuw ste aandeel in de hogere mid denklasse. De Avensis wordt vanaf voorjaar 1998 de opvol ger van de succesvolle, maar enigszinds 'ouderwetse' Cari na E. In het mondaine Zuid franse Nice vond geheel in stijl de eerste kennismaking plaats met de nieuwbakken Toyota-troef welke het zo kenmerkende Japan-imago van zich af moet schudden. Met het verdwijnen van de Cari na en de komst van de geheel nieuwe Avensis getuigt Toyota van ware ondernemersdrift. Niet langer wenste men zich te confir meren aan het traditionele Ja panse ontwerpproces, nee, dit maal wilde men een 'Europese' auto pur sang ontwikkelen. Meer dynamiek, representatie ver en aantrekkelijker. Kortom een naam met emotie, welke niet linea recta verdwijnt in de grijze middenklasse-massa. Vandaar ook de naamswijziging. Pikant detail in dit enthousiaste verhaal is Toyota's voorkeurs vergelijking met niet-Japanse concurrenten als de BMW 3-se- rie, Peugeot 406, Opel Vectra, Volvo S40, Ford Mondeo en Audi A4. Er wordt zelfs ruiter lijk toegegeven dat men zich wat betreft de Avensis minder één voelt met Japanse segment-colle ga's als de Nissan Primera, Maz da 626 en Mitsubishi Carisma. Of we dit gedrag moeten kwalifi ceren als hooghartige Toyota- arrogantie valt nog te bezien. Feit is dat Toyota het er zeker niet bij heeft laten zitten en voor diverse essentiële aspecten de hulp heeft ingeroepen van Euro pese partners, die nu bijzonder goed van pas kwamen! Tijdloos getekend Als meest vooruit geschoven Toyota-pion in de zakelijke markt is een complete lijn een 'must'. De Avensis komt er dan ook in een 4-deurs sedan, 5- deurs liftback (hatchback) en 5- deurs wagon-uitvoering. Qua styling ogen de drie Avensis- broeders vrij timide en ingeto gen, wat uiteraard weer aansluit bij de chique, maar o zo geraffi neerde donkergrijs gepakte sales managers (M/V) die de Avensis vanaf maart aanstaande moeten gaan bemannen. Het onopvallende lijnenspel zorgt voor veel rust en een dege lijke uitstraling. Begrippen als kwaliteit en totaal comfort klin ken u wellicht wat clichématig in de oren, maar zijn zeker van toepassing op het uiterlijke Avensis-concept. Belangrijkste kenmerken zijn de licht gewelfde motorkap, de scherpe neus met opvallend ronde koplampen en de om de hoeken lopende achter lichten. De liftback, met zijn typisch hoge achterzijde, oogt het meest sportief en moet Toyota's veran deringen in stijl en imago het meest promiment ten toon sprei den. Dat de Avensis in deze crea tie duidelijk wat weg heeft van de Nissan Primera vinden wij niet erg. De fraaie wagon wordt af-fabriek met een keurige dak rail vervolmaakt. Discrete ambiance Al plaatsnemend in de Avensis constateren we met genoegen dat de zakelijke lijn ook is door getrokken in het interieur. Dit betekent simpelweg orde en net heid. De vaak Japanse mega-mix aan kleuren qua stoffering ont breekt gelukkig. Om traditioneel geharrewar met aanduidingen als XLi en GLi te voorkomen, verschijnt de Aven sis in twee uitrustingsniveaus: Linea Terra (basis) en Linea Sol (luxe). Een echte feeststemming ontstaat bij het vernemen van de ontelbare hoeveelheid "extra's" welke reeds in basisuitvoering tot uw beschikking staan. Wij noemen o.a. ABS, twee airbags, elektrische raambediening, in hoogte verstelbare bestuurders stoel, centrale vergrendeling met afstandsbediening en elektrisch verstelbare spiegels. Baas-boven-baas figuren met Li- nea Sol-uitrusting kunnen die spiegels ook nog eens opwar men, hebben extra side-airbags aan boord en beschikken over mistlampen voor. De afwerking van het dashboard en overige delen is goed te noemen. Men heeft gekozen voor een keurig soort plastic, waarbij dient te worden aangetekend dat Linea Sol-versies met een 'Japanse no tenhout-afwerking' (lees: kunst stof) meekregen. Met een bagageruimte van om en nabij de 500 liter zit de Aven sis er lekker bij. Genoemde in houd is bij de wagon-uitvoering te verdubbelen naar 1.000 liter, met geheel neergeklapte achter bank. Wat de zitruimte betreft biedt de Avensis voldoende plaats ook aan wat rianter beme ten passagiers. Compleet motorengamma Europese Avensis-rijders kun nen kiezen uit 4 motoren welke voor elke uitvoering beschikbaar staan. Drie benzinemotoren en één turbodiesel-variant verzor gen de voorwiel aandrijving. De viercilinder 16-kleps benzinemo toren meten een inhoud van res pectievelijk 1.6 (110 pk), 1.8 (110 pk) en 2.0 liter (128 pk). Bij de 1.8 motor geschiedt het motormanagement volgens het "leanburn" principe. De enige diesel is een viercilinder 2.0 liter turbomotor met interkoelings- systeem (90 pk). Vermits de za kelijke markt in de nabije toe komst niet vraagt om een direct ingespoten dieselmotor, lijkt dit brede motorenprogramma meer dan voldoende om in te spelen op de individuele wensen van elke Avensis-rijder in spé. De souplesse van de afzonderlij ke krachtbronnen is voldoende en de Avensis reageert accuraat genoeg op het indrukken van het gaspedaal. High-tech is in dit opzicht het 'drive-by-wire' gas pedaal (computergestuurd, in plaats van conventioneel gaspe daalkabel). Dit laatste snufje wordt overi gens alleen gemonteerd bij ge bruikmaking van de dieselmo tor. Bij de ontwikkeling van de Avensis heeft Toyota uitzonder lijk veel aandacht besteed aan het voorkomen c.q. dempen van hinderlijk geluid veroorzaakt door motor, banden en rijwind. In deze opzet is men met lof geslaagd: tot ongeveer 3500 mo torische omwentelingen per mi nuut is de Avensis werkelijk fluisterstil. Ook hoorbaar wind geruis en bandengeluid weet men tot een absoluut minimum te beperken. Erg handig voor alle mtfbiele telecommunicatie- freaks die rijdend alle 'ditjes en datjes' van vrouw en/of zaak willen vernemen! Neutraal weggedrag De standaard gemonteerde, handgeschakelde 5-bak is licht te bedienen en hapert geen mo ment. De vijfde versnelling lijkt wel een echte 'overdrive' te zijn en herbergt nog maar weinig trekkende capaciteiten. Voor de 1.8 en 2.0 liter benzinemotoren is naar wens (als optie) ook een 4- traps automaat leerbaar. De Avensis stuurt redelijk neu- traal onder andere dankzij een prettige stuurbekrachtiger. Mede door gebruikmaking van een dubble wishbone achterwie lophanging kent de Avensis een stabiel weggedrag bij gangbare (Nederlandse) snelheden. Het niet te onderschatten ABS ga randeert een verhoogde kans op "overleven" in het drukke dage lijkse werkverkeer. Prijzen Na menige interieure en exte rieure surprises volgt nu wellicht de grootste verrassing: de goed koopste Avensis is de 4-deurs sedan met 1.6 liter benzinemotor in Linea Terra-uitvoering fl. 41.490,--. De 5-dpurs liftback en wagon vergen steeds fl. 2.000,-- meer. De duurste benzine-exemplaren zijn de Avensis 2.0 liftback en wagon in Linea Sol-uitvoering (fl. 51.490,--). Goedkoopste die sel is wederop de sedan in Linea Terra specificatie met fl. 45.490,- - (duurste diesels zijn liftback en wagon Linea Sol fl. 51.140,--). Door een uitermate gunstige lea seprijs van fl. 888,-- per maand (60 maanden, 20.000 km per jaar, 50% no claim) werpt de Avensis zich nogmaals op als de zakelijke personenwagen voor 1998. De combine van geboden facili teiten en meer dan acceptabele prijsstelling resulteert in ieder geval in hoge "value for money"- ratio. Een gegeven dat binnen dit marktsegment vele malen be langrijker is dan "sentimentele" aspecten als design en motori sche prestaties. Aangezien het Nederlandse be drijfsleven als ook de individuele consument een immer goed reke naar is geweest, moet de Toyota Avensis ongetwijfeld een hoge klassering weten te behalen. On geacht de vraag of hij nu de boeken in zal gaan als typische 'Jap' of heuse Europeaan van Aziatische makelijk Een zilverkleurige 9-5 tekende voor de driemiljoenste Saab. door (Anjès Verhey) Het onopvallende lijnenspel zorgt voor veel rust en een degelijke uitstraling.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 11