IN KRANT OPEN DAGEN Zaterdag 24 januari loods de Woonkeuxekrant Dode man in Korte Haven Bouwvergunning Hollandiaterrein Nieuwe Stadsgids in de bus Opknapbeurt Discovery bij Wilton-Fijenoord PvdA bezorgd over 'Zalmsnip' Verbazing bij gemeentearchivaris over negatief artikel in Algemeen Dagblad Scheepjes in jeneverflessen Workshop voor leden popbands Duo opgepakt CDA eist opheldering over station Gallowayrunderen overwinteren niet in Prinses Beatrixpark WOON BOULEVARD E39I t* DONDERDAG 22 JANUARI 1998, 50e JAARGANG, Nr 4 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM De Havenloods - Oplage: 862.178 Rotterdam en omstreken KIJK OP 0E RUBRIEKSPAGINA'S waarin öpgenome TOTALE OPLAGE: Zingen in opera Aida Harga blij met schoolkorfbal Zorgen over parkeerplekken SCHIEDAM Door een voorbijganger is dinsdagmid dag in de Korte Haven het levenloze lichaam van een man aangetroffen. De politie heeft het stóffelijk overschot uit het water gehaald. Na on derzoek bleek het te gaan om een 40-jarige Rotterdammer, die al sinds 20 december 1997 werd vermist. De man moet geruime tijd in het water heb ben gelegen. De recherche onderzoekt of de man door een misdrijf of door een ongeval om het le ven is gekomen. SCHIEDAM De bouw van 104 appartementen op het Hol landiaterrein kan van start gaan. De Rotterdamse rechtbank heeft een verzoek tot schorsing van de bouwvergunning door omwo nenden afgewezen. Zij hadden onder meer bezwaar aangete kend tegen de hoogte van de nieuwbouw. Het oordeel van de rechter betekent dat projectont wikkelaar Mabon aan de slag kan op het Hollandiaterrein. De verwachting is dat dat op korte termijn gebeurt. SCHIEDAM In de laatste week van januari wordt de Schiedamse Stadsgids 1998 huis- aan-huis verspreid. De Stadsgids is een handzaam boekje waarin gemeentelijke informatie is te vinden zoals de gemeentelijke wegwijzer en informatie over de gemeenteraad en college van B&W, een stadsplattegrond en straatnamenregister en gegevens over tal van plaatselijke vereni gingen, organisaties en instellin gen. Evenals vorig jaar zijn de Weg wijzer voor 55-plussers en de Mi- lieuwijzer in de gids te vinden. De Wegwijzer voor 55-plussers is een bijdrage van de Stichting Welzijn Ouderen Schiedam en biedt onder meer informatie over activiteiten, geldzaken, ver voer en zorgvoorzieningen voor ouderen. De Milieuwijzer bevat onder meer informatienummers voor bijvoorbeeld vragen over de inzameling van afval of over bodemvervuiling. Het is de bedoeling dat de Stads gids huis-aan-huis bezorgd wordt in Schiedam, behalve op de adressen waar een nee /nee sticker op de brievenbus is ge plakt. Wie begin februari nog geen Stadsgids heeft ontvangen kan een gratis exemplaar opha len bij het Gemeentelijk Infor matiepunt in de Stadswinkel (tel. 2465304) of bij de openbare bi bliotheken. De zwaar beschadigde Discovery wordt mo menteel onder handen genomen bij Wilton- Fijenoord. Op de Schiedamse scheepswerf worden de komende weken voorbereidingen getroffen voor de tocht naar Finland, waar de veerboot definitief wordt opgeknapt. De reparatie van de veerboot Discovery van de Stena Line gaat zeker vier miljoen gulden kosten. De schade ontstond begin januari tijdens de overtocht van Harwich naar Hoek van Holland, toen extreem hoge golven een groot gat sloegen in de boeg van de veerboot. Voor de Discovery wordt de constructie van het neusstuk aange past en de veerboot wordt uitgerust met een speciaal radarsysteem om golfhoogtes en -richting tijdig waar te nemen. De eerste overtocht vanuit Hoek van Holland van de Stena Voyager, die de beschadigde Discovery voorlopig vervangt, moest dinsdagmiddag vanwege de hoge golfslag op de Noordzee worden uitgesteld. De eerste afvaart naar Harwich vond daarom pas woensdagmorgen om 07.15 uur plaats. Directeur W. de Lange van Stena Line schat de schade door het uit de vaart nemen van de Discovery inmiddels op zeker vijf miljoen gulden, g g mmm g m I*®- Stena Line L SCHIEDAM De PvdA is be zorgd over de uitvoering op plaatselijk niveau van de zogehe ten Zalmsnip. De Zalmsnip (genoemd naar de minister van Financiën) is mede bedoeld om uit de miljardenmee vallers van het kabinet de geste gen kosten van levensonderhoud voor de burgers enigszins te compenseren. „Vooral voor huishoudens met een gering inkomen is een netto uitkering van honderd gulden een welkome meevaller", aldus de PvdA. Van het college van B&W willen de raadsleden Siljée, Reuderink en Groeneweg nu weten of al bekend is met welke plaatselijke belasting die uitkering wordt verrekend, wat er gebeurt met huishouens die recht op kwijt schelding van lokale belastingen hebben en wanneer de verreke ning zal plaatsvinden. SCHIEDAM Niet alleen verkoop, maar ook verhuur van de openbare bibliotheek en De Korenbeurs aan Jan des Bouvrie is een reële optie. Het college van B&W hoopt op zeer korte termijn de on derhandelingen met de beken de ontwerper hierover af te ronden. „Er doen de laatste tijd zoveel geruchten de ron de...", zegt wethouder L. Haf kamp, „daar moet snel een eind aan komen." Volgens voorzitter C. Coppens van het Centrummanagement staan de winkeliers in de binnenstad op een enkeling na 'heel posi tief tegenover de komst van Jan des Bouvrie. Verder neemt gemeentearchivaris Ch. Jeurgens stelling tegen een artikel dat vorige week in het Algemeen Dagblad verscheen en waarin volgens hem on waarheden stonden over de historie van de openbare bi bliotheek. Er blijken meer haken en ogen aan de transactie tussen de ge meente en Jan des Bouvrie te zitten dan vooraf werd voorzien. „Maar het zijn dan ook twee monumentale panden met een grote historische waarde voor de stad. Die doe je niet zomaar van de hand", aldus wethouder Haf kamp van Binnenstadsprojecten. De wethouder is echter nog steeds zeer optimistisch over de komst van Des Bouvrie naar Schiedam. „Ik denk dat we er binnen tien dagen uit zijn." 'Verpatsen' Opmerkelijk was dat onlangs in het Algemeen Dagblad een groot artikel verscheen met als kop 'Schiedam woest over ver patsen Korenbeurs'. Daarin werd gemeld dat de gemeente niet bevoegd is om De Koren beurs en de voormalige biblio theek aan de Lange Haven aan Jan des Bouvrie te verkopen. Uit het Gemeentearchief zou blijken dat de bibliotheek aan de Lange Haven aan de gemeente is ge schonken door de vermogende Schiedamse handelaar M.C.M. de Groot en dat deze zakenman als voorwaarde zou hebben ge steld dat de culturele waarde van het pand in stand moest worden gehouden. „Nu het gemeentebe stuur het gebouw aan Des Bou vrie wil verkopen tornt zij vol gens een aantal Schiedammers aan de afspraak die met de za kenman is gemaakt", aldus het AD. Archivaris Jeurgens heeft het artikel 'met verbazing' gele zen. „Dit verhaal duikt iedere keer weer op, maar de werkelijk heid ligt toch een stuk genuan ceerder", aldus Jeurgens. „De conclusie die de journalist trekt, is onjuist. Nu valt het misschien niet altijd mee om de in wat plechtstatige stijl geschreven no tariële akten goed te lezen, maar als de journalist ze niet helemaal begrijpt moet hij dergelijke con clusies niet trekken." Volgens Jeurgens is de gemeente in 1919 in het bezit gekomen van de voormalige bibliotheek. „Het pand was in de jaren negentig van de vorige eeuw door De Groot aan het Volkshuis ge schonken, bedoeld om via cur sussen de 'mingegoeden' te ont- wikkelen. Schenking Toen de belangstelling uitbleef, werd de instelling opgeheven. Later is het pand aan de gemeen te geslonken. Er zijn bij die schenking inderdaad enkele voorwaarden gesteld, maar ze ker niet zoals in het artikel in het AD verwoord. De gemeente kan volgens de akte wel degelijk be sluiten tot opheffing van de in richting zolang de baten die daaruit voortvloeien maar een bestemming krijgen die zo dicht mogelijk bij het oorspronkelijke doel liggen, dus het onderhou den van een openbare leeszaal en bibliotheek. Iedereen mag voor of tegen Des Bouvrie zijn, maar dan niet door standpunten geba seerd op niet of slecht gelezen documenten." Volgens voorzitter Coppens van het Centrummanagement gaat van de komst van Jan des Bou vrie een grote stimulans uit voor de Schiedamse binnenstad. „Zijn aantrekkingskracht binnen deze regio is enorm. Ik zie Des Bou vrie dan ook als een duidelijke versterking voor onze stad, op alle fronten. Vergeet niet dat be zoekers van zijn zaak zich veel breder oriënteren, dus ongetwij feld ook andere winkels in de stad bekijken. Prima toch, wat mij betreft is Jan des Bouvrie van harte welkom." BA zie advertentie elders SCHIEDAM In het kader van de Spirituele Zondagmiddagen geeft M. Haverhoek op zondag 25 januari om 14.30 uur een boeiende demonstratie in het Nederlandse Gedistilleerd Museum. Van begin tot eind laat hij zien hoe een scheepje in een fles wordt gebouwd. Hij geeft daarmee enkele geheimen prijs die van genera tie op generatie door schippers zijn overgeleverd. De demonstratie vindt plaats in de VSB-zaal, waar twee grote vitrines met circa 60 flessescheepjes staaa opgesteld. De scheepjes in de fles zijn afgestaan door leden van verzamelaarsclub 'Welkom aan boord'. Zij gooien niet zomaar een zojuist geledigde (jenever- )fles weg. Op de bodem van geschikte flessen worden kunstige scheepjes afgemeerd. Het resultaat is tot en met zondag 8 maart te zien in 'De Gekroonde Brandersketel' aan de Lange Haven 74-76. Haverhoek is al jaren bezeten van die kleinoden. Er dan ook is volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Als besluit van een museumbezoek kan men in het proeflokaal een schipperbitter en een oorlam proeven (vanaf 2.75). Entreeprijs 7.50, inclusief proeverlj in het proeflokaal. SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker (Jan van Avennesstraat 32) wordt maandagavond 26 januari en 2 februari van 19.30 tot 21.30 uur een workshop gegeven door Henry Mclveen (bassist van de onlangs ontbonden band Threnody). Deze workshops zijn bedoeld voor bandjes die zo professioneel mogelijk over willen komen voor hun publiek. De eerste bijeenkomst heeft als onderwerp: de organisa tie en presentatie van een band en de tweede bijeenkomst zal gaan over het plannen en boeken van optredens. Beide workshops zijn zeer op de praktijk gericht en bieden muzikanten handvaten om meer werk te maken van hun band. De kosten voor deelnemers zijn 2.50 per bijeenkomst en voor de leden van de popworkshop van De Erker 1.-, (meer informatie via tel. 4267767). SCHIEDAM De politie heeft dinsdagavond rond ne gen uur op de Veeartsweg twee Schiedamse jongens van 15 en 16 jaar aangehouden. Zij worden verdacht van diefstal van een snorfiets. Toen een groepje jongens, van wie er één op een snor fiets reed, surveillerende poli tiemedewerkers in het oog kregen, renden zij weg. De snorfiets werd in de bosjes gegooid. De politie zette de achtervol ging in en wist het tweetal aan te houden. Na verhoor op het bureau werd de 16- jarige verdachte heengezon den. De 15-jarige jongen werd voor nader onderzoek ingesloten. SCHIEDAM Het CDA wil van het college van B&W opheldering over de toegankelijkheid tot NS-station Schiedam/Rotterdam-West, met name voor mindervaliden en ouderen. Volgens het CDA spreken de plaatselijke media de laatste tijd in tegengestelde zin over de bereikbaarheid tot het NS-station, dat momenteel vanwege het project Beneluxlijn een enorme verbouwing ondergaat. „Het CDA is van oordeel dat het vanuit maatschappelijke en sociale optiek uit den boze is om ouderen en mindervaliden het reizen per trein welhaast onmogelijk te maken", melden de raadsle den B. Kaptein, P. van Mansum en W. Leijendekkers. Daarom willen de christen-democraten van het college van B&W weten of extra maatregelen moeten worden getroffen om het NS-station beter toegankelijk te maken, of het mogelijk is financieel bij te springen als ouderen en mindervaliden extra kosten moeten maken om te reizen en of het college bereid is om via de plaatselijke media zo snel mogelijk openheid van zaken te bieden over eventuele maatregelen. Belastingformulier invullen. Moeilijk? Duur? Welnee! 39,50. Zie elders in deze krant. SCHIEDAM De twee Gallowayrunderen in het Prinses Bea trixpark gaan elders overwinteren. In het zuidelijk deel van het park, waar de dieren vrij rondlopen, is te weinig voedselaanbod en blijkt de grond te drassig. De runderen worden komend weekend door de eigenaar Ben Maurice opgehaald en naar een ander gebied gebracht. Hier blijven ze tot het voorjaar weer aanbreekt. De twee Gallowayrunderen, die in het voorjaar 1997 zijn losgela ten, zorgen voor een natuurlijke begrazing van het gebied. Dit heeft als voordeel dat het terrein een natuurlijke uitstraling krijgt. „Gedurende het voorjaar, de zomer en de herfst is in het park voldoende voedsel voorradig. De runderen kunnen zich te goed doen aan gras, jonge struiken, klimplanten en jonge twijgen van bomen. Alleen de winter geeft problemen. In dit jaargetijde is te weinig voedsel voorradig om de winter door te komen", aldus Marcel Scheefhals van de gemeentelijke afdeling Groenvoorzie ning en Natuur. „Daarnaast blijkt het terrein in de winter te drassig. De runderen kunnen geen droge plek vinden om te rusten en te herkouwen. Ze kunnen hiervan ziek worden. Verder kan de vorst een probleem vormen. Als de sloten dichtgevroren zijn bestaat de kans dat ze het afgesloten gebied verlaten en op de weg gaan lopen." Wie meer informatie wil hebben over de runderen kan bellen via tel. 2465522. Vanaf vrijdag 23 januari zijn er op de verschillende ves tigingen van het Albeda College OPEN DAGEN. Plaats, datum en tijd worden aangekondigd op posters en in de plaatselijke huis-aan-huisbladen. Bel voor meer informatie: (010) 290 10 20. Albeda College daar leer je niet alleen Landelijke open dag Schoevers van 10.00 -14.00 uur Bel (010) 4 11 78 55 Kom gezellig woonwinkelentijdens de Westlandseweg, Vlaardingen (naast IBIS-hotel) HN Het Nieuwe - 5^.-— 19 'Jan des Bouvrie is welkom' 'De aantrekkingskracht van Des Bouvrie op klanten uit de regio is enorm' ARCHIEFFOTO rzm Hoofdweg 18, Capelle aan den IJssel, tel. 010 - 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, tel. 010 - 485 22 73 Hogeschool Schoevers (hbo) Schoevers College (mbo en mbo+) Karei Doormanstraat 331, Rotterdam [sc.not.vtRS WINTER 4

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 1