Start gevel- en pui-project We willen gezelligheid kweken op de Broersvest Opknapbeurt Hoogstraat in zomer '98 Fotosnip van de maand Wethouder verheugd over suggesties middenstand Uitreiking prijsvraag uit December voordeelkrant li WOENSDAG 28 JANUARI 1998 5-448 centrum Deze pagina is een uitgave van Centrum Management Schiedam, het overkoepelend orgaan van winkeliers verenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Eindredactie: Lay out: Foto's: Marianne Ames Natascha Koelhof Wegener Sijthoff Rijswijk Eigenares Gerda Jaeger van Drukkerij Mercator overhandigt de Fotosnip aan klanten Peter en Linda. Elke maand reikt het Centrummanagement Schiedam de 'Fotosnip' uit. Een klant krijgt dan een cheque van honderd gulden aangeboden die bij een van de leden kan worden in gewisseld. Deze keer was het prijs bij Drukkerij Mercator aan het Broersveld 13-17. Nietsvermoedend wilden Peter van den Berg en Linda Zierikzee trouwkaarten bestellen toen eigena res Gerda Jaeger voor hen een aangename verrassing had. Linda: "Ik had wel een fotograaf zien zitten, maar voordat ik er erg in had, stonden we op de foto. Het was een leuke over val." En de 'snip' is een aardige meevaller voor het paar dat op 29 mei gaat trouwen. Al eerder hadden Peter en Linda bij een drukker boeken mee genomen om een trouwkaart uit te zoeken. "We konden daar echter niet slagen.Juwelier Van der Vlerk attendeerde ons op Mercator." Voor talloze bruidsparen en later voor hun kinde ren heeft drukkerij Mercator in de loop der jaren de trouw- of geboortekaartjes verzorgd. Sinds 1937 is Mercator in hartje Schiedam gevestigd, met de handelsdrukkerij aan de Blauwe Steeg (bij Broersveld) en later ook met de winkel voor fami liedrukwerk aan de Hoogstraat. Twee jaar geleden is de win kel ook naar het Broersveld verhuisd. Verkoopster Zelma ziet het nieuwe pand weer als een uitdaging. "We hebben hier ook meer ruimte voor ons familiedrukwerk." Het winkelend publiek kan binnenkort zelf beoordelen of het gevel- en pui-pro ject van het Centrummanagement Schiedam een succes is. De eerste gevel zal namelijk onder handen worden geno men. Dijkstal Schoenen aan de Broersvest 135 bijt het spits af met de vernieuwing van de pui. Eind februari wordt de winkel heropend. Het project is opgezet om de winkeliers te stimuleren hun panden te laten opknappen. Een kleurdeskündige maakt aan de hand van een foto een gedigitaliseerde opname van de pui. Hierop wordt aangegeven welke kleuren op welke plekken moeten worden gebruikt om het pand een fraaier aanzien te geven. De gemeente subsidieert dit pro ject met f 25.000,= waardoor de middenstand het kleurad vies in principe niet hoeft te betalen. Eigenaar Kalkman van Dijkstal Schoenen geeft toe normaal niet een dergelij ke deskundige in de arm te nemen. "Als onderdeel van het project krijg je nu eigenlijk een gratis kleuradvies en ik moet zeggen dat ik het verrassend vind. Ik dacht dat de pui wel in grijstinten zou moeten vanwege de nieuwe vloer bedekking en de natuurstenen in de portiek die ik heb be steld. Maar zij doen de suggestie om bijvoorbeeld de ko zijnen bordeauxrood te laten verven." Binnenkort ondergaat de schoenenzaak een metamorfose; eind februari is de Broersvest een fraai pand rijker. Het Centrummanagement Schiedam is het overkoepelend orgaan van de middenstand die in hartje Schiedam is gevestigd. Op de ze pagina wordt de komende weken aandacht be steed aan de verschillende winkeliersverenigin gen. Ditmaal vertelt bestuurslid Wouter Kalkman over het wel en wee van winkeliersvereniging Broersvest. "Onze prioriteit is om onze eigen winkelstraat op te knappen. We wil len gezelligheid kweken op de Broersvest. Het bestuur is nu bezig met het 'vlaggenplan'. De bedoe ling is dat op de middenberm van de Broersvest vlaggenmasten van zeven meter hoog komen. Daar kunnen van die mooie banieren aan: je hebt er met kerstversiering, met Sinterklaasmijters, maar ook met vooorjaarstoestanden. Dan ziet de straat er gelijk een stuk be ter uit." De winkeliers zijn inmiddels aan het sparen geslagen om de vlag genmasten te kunnen aanschaffen. Want een rijke vereniging is 'de Broersvest' niet. Het vorige bestuur had een schuld achtergelaten waardoor de vereniging op sterven na dood was. Kalkman: "Een paar jaar geleden werd opeens kerstver lichting in de bomen hier opgehan gen en dat vond ik hartstikke leuk. Een jaar later lag de vereniging op z'n kont en dat was jammer. Samen met onder andere juwelier Kees Kok hebben we de zaak weer op het spoor gezet. We zijn met de bank gaan praten en hebben een regeling kunnen treffen. Onlangs konden we de contributie verlagen omdat de schuld was afbetaald. Maar ja, de mensen hebben het moeilijk hier. Ze zijn ook een beetje moe gestreden. Maar al jaren gele den hebben we bij de gemeente aan de bel getrokken omdat het niet goed gaat met het centrum. Heel langzaam komt het vernieu wingsproces nu op gang." Momenteel telt de winkeliersver eniging Broersvest circa 32 leden. In gesprekken met de middenstand op de Rotterdamsedijk probeert het bestuur aansluiting te vinden met de winkeliers daar. Ook op de Lange Kerkstraat/hoek Broersvest zitten enkele leden. Voor Wouter Kalkman is het een uitdaging om de organisatiegraad op de Broersvest zelf te verhogen. "Als bestuurslid voel je je af en toe wel net een bedelaar, hoor. Maar laat ze maartegen me aan schoppen, daar zit ik niet mee. Gelukkig staan de meeste leden achter Kok en mij." Nu is Kalkman niet het type dat zich snel uit het veld laat slaan. Op zijn vijftiende hielp hij al in de schoe nenzaak van zijn ouders en toen hij negentien jaar was kocht hij in Milaan de collectie in voor een Nederlandse organisatie voor schoenenzaken. Hij grijnst. "Dat was heel leuk. Het is toch een eer als ze je vragen de centrale inkoop te doen. Alle mannetjes op die beurzen waren 45 jaar en ik liep daar als ventje. Een paar keer per jaar vloog ik ook heen en weer naar Italië." Tien jaar geleden heeft hij Dijkstal Schoenen overgenomen, een zaak die al 74 jaar op de Broersvest is J*' jffR80U*mCS Wouter Kalkman van Dijkstal Schoenen aan de Broersvest. gevestigd. De naam heeft Kalkman daarom gehandhaafd. Wel onder gaat de winkel binnenkort een me tamorfose; eind februari wordt een geheel vernieuwde Dijkstal Schoenen heropend (elders op de ze pagina meer daarover). Hoe blijft iemand die al 27 jaar in het vak zit, enthousiast? "Ik doe nog wat in im- en export. Ik ontwerp zelf herenschoenen en laat die ma ken in Italië en verkoop die vervol gens aan herenmodezaken in Nederland." De merknaam van Kalkmans schoenen is Mauro Luciano, de naam van zijn zoontje. "En dat werk vind ik hartstikke leuk om te doen." oor de zomervakantie '98 of anders direct erna wil de gemeente de Hoogstraat aanpakken. De Hoog straat moet weer een kwalitatief goede winkelstraat worden. Een 'tour de force' concludeert wethouder L.A. Hafkamp (ruimtelijke ordening). "Het streven is om volgende maand in de commissie te ko men met een concreet plan daarvoor. Natuurlijk zal het niet lukken alles tot in detail uit te werken, maar door nu te re ageren geven wij aan dat het ernst is met het opknappen van de binnenstad." Met de toezegging van de wethouder om prioriteit te geven aan de Hoogstraat, ziet het Centrummanagement Schiedam een wens ingewil ligd. Medio december heeft deze middenstandsorganisa tie immers schriftelijk ge vraagd om wijzigingen aan te brengen in de fasering van de plannen. De brief is een reac tie op de twee gemeentelijke notities - in oktober j.l. gepre senteerd - die een ambitieuze visie schetsen van het cen trum van Schiedam anno 2002. Om deze toekomstvisie te realiseren dienen de activi teiten volgens het Centrum management zich 'per om gaande en gelijktijdig te rich ten' op het realiseren van drie projecten. Zo moet het Broersveld een belangrijke verbindende schakel worden tussen het ABC-complex/ Otterbuurt en de Nieuwe Passage/Hoogstraat-zuid; op het noordelijke deel van de Hoogstraat (bij Grote Markt) moet een goede diversiteit ontstaan in de detailhandel mix en om de Hoogstraat naar een hoger niveau te til len, zal iets gedaan moeten worden aan beperking van reclame-uitingen/-uitstallin- gen, het verwijderen van graffiti, het verbeteren van de panden en het schoonhou den van de straat. Andere projecten die de ge meente in het centrum op stapel heeft staan, moeten volgens het Centrumma-na- gement op een tweede plan worden gesteld. "Omdat ze in mindere mate bijdragen aan de verbetering van de binnenstad en omdat dom weg de capaciteit (in geld en mankracht) lijkt te ontbreken om deze nu ook op te pak ken," laat voorzitter Chris Coppens het gemeentebe stuur weten. Wethouder Hafkamp zegt verheugd te De Hoogstraat moet een eigentijdse inrichting krijgen met re spect voor de historische binnenstad, zoals hier in Den Bosch is gerealiseerd. zijn over de reactie van het Centrummanagement. "Ik vind het uitermate positief hoe men reageert op de plan nen. Er wordt zeer construc tief meegedacht door zowel het Centrummanagement als door bewonersverenigin gen." Hafkamp: "Het moeilij ke van inspraak is dat je goe de ideeen krijgt, verwachtin gen wekt, maar nooit ieder een tevreden kunt stellen. Feit is wel dat we nu een sig naal van de middenstand hebben gekregen van 'start nou met het opknappen van de Hoogstraat en het Broersveld'. Daarin komen we nu toch tegemoet door in te stemmen met hun voor stellen." Hij wijst er nog op dat bin nenkort de tuin bij de kerk aan de Lange Kerkstraat wordt aangepakt. De wethou der hoort momenteel veel positieve geluiden over de plannen voor de binnenstad. "Veel mensen merken nu ook dat er wat gebeurt. Maar het grote werk moet nog plaats hebben. Zo spoedig mogelijk komen we met de financiële uitwerking van de plannen. Volgende maand staat een concreet uitgewerkt beleid op de agenda van de raadscom missie. Maar dat is wel een tour de force, moet ik erken nen." Prijswinnaars en de winkeliers poseren met hun prijzen voor het Campanile Hotel Zeven klanten van de winkeliers aan Dam, Hoogstraat, Broersveld en Broersvest werden vrijdag j.l. verrast met een cadeau. In hotel-restaurant Campanile in Vlaardingen had de prijsuitreiking plaats van de Kerst-prijsvraag. Aan de december-voordeelkrant van het Nieuwe Stadsblad was een prijsvraag voor het publiek verbonden. Uit de veie in zendingen werden zeven winnaars uitgekozen. Blij en ver rast namen zij de prijzen in ontvangst. Erik den Breejen van Het Nieuwe Stadsblad overhandigde namens de winkeliers de prijzen aan respectievelijk mevr. N. de Goede (tienerle dikant aangeboden door Bedderie Verwayen aan de Hoogstraat 125), G. Meeder die als tweede prijs een ecodri- ve-horloge ontving van juwelier Kok (aan de Hoogstraat 93) en aan Diny Braad die als derde prijs een reisje naar Parijs ontving voor twee personen van Toeras Arite Reisbureau (Hoogstraat 115). De vierde prijs (Rockport-schoenen van Dijkstal aan Broersvest 135) ging naar A. Cohen en de vijfde prijswin naars waren mevr. P. de Zwart en D. v.d. Hoeven die beiden een luxe kist aquarelverf krijgen aangeboden van Van Loenen Verf Behang (Dam 37-45). J.J.L. van der Slot won tenslotte de troostprijs: een fles champagne, af te halen bij het Groot Schiedams Kaffee aan de Lange Kerkstraat 13. Alle prijswinaars van harte proficiat! mm 'Halverwege Hoogstraat" Meestal winkelt mevrouw Zwister vanaf de Koemarkt op de Hoogstraat naar het winkel centrum. "De rest sla ik vaak over, veel winkels staan leeg," zegt ze enigszins verontschuldi gend. Zij woont in het centrum en doet dus ook hier de dagelijk se boodschappen, bij het ABC- complex. De plannen voor het centrum juicht zij toe. "Als er op het Hemaplein leuke winkels bij komen, ben ik er voor." Minder enthousiast is mevrouw Zwitser over de flat die 'ik voor mijn neus krijg op het Hollandiahof'. "Die wordt zeven etages hoog, daar zie ik letterlijk tegenop." 'Kinderspeelplaats De familie Verbeek is bijna elke dag wel in het centrum te vin den. "Als wij niet gaan, wil mijn zoontje van vijf wel gezellig de stad in," zegt zij. Nu is het paar met de eenjarige Jaimie aan het winkelen. Mevrouw Verbeek: "Je hoort veel negatieve gelui den over het centrum, maar ik heb hier alles wat ik wil. Alleen een Wibra en een Zeeman mis ik hier nog. En op het Hemaplein moesten een speelplaats voor kinderen maken. Voor de jeugd is er in dit centrum niet veel te doen, hoor." 'Stadsparkje' Slechts een honderd meter van zijn geboortehuis aan het Bagijnhof verwijderd, zet de heer Huiskens zijn visie op het centrum uiteen. "Het Broersveld moet helemaal worden opge knapt. In al die jaren dat ik hier woon, heeft het er nooit zo uit gezien. Dit vind ik erg. En op het Hemaplein moe't de gemeente een Stadsparkje met bankjes en- zo realiseren." Samen met zijn vrouw winkelt hij vaak in het centrum en dan missen ze na melijk een gezellig trefpunt. "Toch is het hier wel gezellig; als we naar Rotterdam gaan, zeg gen we 'we gaan naar het bui tenland'." 'Geen discotheek?' Al tien jaar woont de heer Arenz niet meer in zijn geboorteplaats Schiedam. Nu komt hij even op bezoek en constateert dat het centrum een stuk moderner is geworden. "Het valt niet tegen. Ik had al gehoord over de Nieuwe Passage en ik vind het er goed uitzien. De rest is niet we zenlijk veranderd. Ik denk dat het hier op een donderdagavond of op zaterdag gezellig is. Alleen heb ik nog geen uitgaansmoge lijkheden gezien. Vroeger was er nog een discotheek in het cen trum, maar die heb je niet meer. Dat is jammer, want voor jonge ren moet er ook iets zijn." 'Mijn stad' Twee keer per week komt me vrouw Van der Zouwen vanuit Spaland naar 'de stad'. "Zomaar even neuzen. De Nieuwe Passage vind ik erg leuk, maar de Hoogstraat is niet meer zo schoon. Je moet goed uitkijken waar je loopt anders sta je in de hondenpoep. Het Broersveld mag ook wel worden opgeknapt. Dat trekt nu geen mens. Hier moeten gewoon weer wat leuke winkeltjes erbij komen. Tja, kijk Schiedam is mijn stad. Ik heb een tijdje in Spijkenisse ge woond, maar ook toen kwamen we altijd naar Schiedam pm te winkelen.." T

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 13