Nieuwe StfldsblflCl Hèt autonieuws voor en omgeving Beurs met hoog pk gehalte voor Meer auto's verkocht met automatische transmissie Eervolle onderscheiding Porsche Boxter eruit 50 WOENSDAG 28 JANUARI 1998 5-455 Diverse takken van gemotori seerde sport presteren zich tij dens het drie dagen durende evenement High Speeds '98, dat op 30 januari start in het beursgebouw van Eindhoven. De exposanten zijn de vele teams van de Nederlandse ge motoriseerde sporten. Niet al leen de auto- en motorsport zal vertegenwoordigd zijn maar ook powerboat-, jetski- en miniatuursport. Omdat de beurs plaatsvindt aan de voor avond van het nieuwe wed strijdseizoen, nemen een aan tal nieuwe teams de gelegen heid ten baat zich hier te pre senteren. Het doel van de expositie is di verse takken van sport met hun teams in contact te brengen met nieuwe relaties, toeleveranciers en gemeentelijke- en procinciale bestuurders. Maar ook voor het publiek valt op de vakbeurs ge noeg te zien. Een aparte dimensie bieden de grote Trial-trucks en de zeer snel accelerende dragster in zowel motor- als automobieluitvoe ring. De internationale wedstrijden met miniatuurauto's (schaal 1:8) zullen eveneens het nodige spek takel opleveren. Hiervoor wordt een groot indoorcircuit aange legd, die extreem hoge toerental len en dito snelheden mogelijk maakt. Bij de verkiezing van de Noord-Amerikaanse Auto van het Jaar 1998 werd de nieuwe Audi A6 gekozen tot beste geïmporteerde auto. In het algemene klassement eindigde de Audi A6 op de tweede plaats, achter de Chevrolet Cor vette. Een jury van 48 journalisten uit de Amerikaanse en Canadese autobranche maakte deze keuze uit alle voor deze prijs in aanmerking komende auto's. Dat wil zeggen auto's die vergeleken met het jaar daarvoor volstrekt nieuw zijn dan wel significante veranderingen hebben ondergaan in design, bouw of techniek. Criteria Alle auto's werden op diverse criteria beoordeeld. Zo werd onder meer gekeken naar vormgeving, comfort, veiligheid, zuinigheid, rijgedrag en prijs- /kwaliteitsverhouding. Woordvoerder Frans-Josef Paefgen van de Raad van Bestuur van Audi AG, liet tijdens de Detroit Motor Show weten extra waarde aan deze uitver kiezing te hechten omdat Noord-Amerikaanse mark als veeleisend te boek staat èn omdat hij geldt voor een auto met een radicaal nieuw design. De nieuwe Audi A6 won in de eerste maanden van zijn bestaan al de Japanse Gouden Prijs voor Goed Design en het Duitse Gouden Stuur. Audi verkocht in 1997 meer dan 34.000 auto's in de Verenigde Staten, warmee een groei van 25 procent werd behaald ten opzichte van het jaar daarvoor. In 1994 bedroeg het aantal daar verkochte Audi's 12.575, in 1995 18.124 en in 1996 27.379. General Motors liet op de Auto Show Detroit de deuren van de ontwikkelingsafdeling op een kier, staan. De bezoe kers waren getuige van een imposante verzameling mi lieuvriendelijke auto's. Som mige nog in een experimenteel stadium, maar andere prak tisch al klaar voor de dealer showrooms. GM ziet een gro te toekomst voor diverse mi lieuvriendelijke technieken, liet topman Jack Smith we ten. 'Een nieuwe generatie zuinige en schone auto's moet binnen de bestaande infra structuur passen maar ook betaalbaar zijn en worden uit gerust met techniek die ko pers accepteren. Er moet een balans blijven bestaan tussen de techniek en economische haalbaarheid.' Een opvallende nieuweling is een verbeterde versie van de EVl, de electrisch aangedreven sportwa gen die sinds enige tijd in Cali- fornië en Arizona wordt ver kocht. Onder meer door toepassing van geavanceerde nikkel-metaal-hy- dride (NiMH) accu's is de actie radius van deze aërodynamisch gevormde coupé flink toegeno men. De nieuwe techniek heeft zijn waarde al overtuigend bewe zen in laptop computers en ca mera's, waar dergelijke accu's inmiddels al heel gangbaar zijn. De GM EVl woon-werk bolide kan op een accu lading nu zo'n 260 kilometer rijden. En bij stadsgebruik met het bijbeho rende stoplicht werk - optrekken en afremmen - nog altijd ruim over de 200 kilometer. Overigens is ook het bereik van de electri sche S-10 pick-up toegenomen. Hij werd uitgerust met dezelfde NiM accu's. Hot Rod De parallel hybride auto is de eerste eco-vriendelijke hybride sportwagen ter wereld. Hij laat een verbruik van gemiddeld 1 op 34 noteren en voldoet dus aan alle eisen van wat we in Europa de '3-liter auto' noemen. General Motors noemt zijn nieu weling met een knipoog naar het verleden een '21e eeuwse Hot Rod'. Schoon, groen, snel en leuk om te rijden. Niet overdre ven, want ondanks zijn extreem lage verbruik en een actieradius van een kleine 900 kilometer sprint hij in zeven tellen van nul naar honderd. De techniek is er ook naar. De zuinige sportieveling maakt dankbaar gebruik van technolo gieën uit het hele concern. De voorwielen worden electrisch aangedreven, de achterwielen krijgen hun kracht van een di rect ingespoten Isuzu turbodie sel motor. Een soort kruising tussen een automaat en een handgeschakelde transmissie. Auto met brandstofcel De derde noviteit is een auto met een zogenaamde brandstofcel. Een milieuvriendelijke techniek, waarbij onder het rijden weinig uitlaatgassen worden geprodu ceerd. De aandrijving gebeurt met een sterke electrische motor, waar mee het prototype in negen se conden van stilstand naar hon derd kilometer per uur accele reert. Zijn stroom betrekt de motor van een minuscule electrische centrale die waterstofgas omzet in energie en waterdamp. Het principe is bekend uit de ruimte vaart, van onder meer de Space Shuttle. In dit geval is de techniek nog verder verfijnd. De benodigde waterstof wordt aan boord aan gemaakt, waardoor de aanstoot van Nox vrijwel tot nul is terug gebracht en de C02 uitstoot on geveer wordt gehalveerd. De nieuwe techniek heeft nog ande re grote voordelen en wordt ge zien als de meest veelbelovende oplossing voor de toekomst. Zo bedraagt de actieradius van de auto ruim 450 kilometer en is het verbruik enorm teruggedrongen. In vergelijking met een klassieke auto op benzine zou je spreken van rond de 1 op 33. De verkoop van nieuwe personenauto's in ons land is vorig jaar met ruim 6.300 stuks toegenomen tot 478.300 exemplaren Dat is een procentuele stijging van 1,3 procent. De gunstige koop kracht ontwikkeling en een grotere koopbereidheid van de con sument droegen volgens de RAI in belangrijke mate bij tot het verkoopresultaat. De automatische transmissie lijkt in Neder land langzaam terrein te winnen. Inmiddels is 10,4 procent van de nieuw verkochte auto's hiermee uitgerust. In 1990 lag dit percentage op 7,5. Meer dan de helft (50,9 procent) van alle nieuw verkochte personen auto's is op dit moment duurder dan 35.000 gulden, zo blijkt verder uit de cijfers van de RAI. Bijna eenderde van alle auto's (31,8 procent) is goedkoper dan 30.000 gulden en ruim 17 procent bevindt zich in de prijsklasse tussen de 30.000 en 35.000 gulden. Dit heeft tot gevolg dat de gemiddelde prijs die in 1997 voor een nieuwe auto werd betaald verder is toegenomen tot 39.645 gulden. Een jaar eerder was dat nog 38.465 gulden. Uit de RAI-statistiek valt v,erder af te lezen dat ruim eenderde (34,2 procent) van de vorig jaar aan tiet wagenpark toegevoegde voertui gen een cilinderinhoud bezit die kleiner is dan 1.550 cc. Bijna de helft (48,2 procent) heeft een cilinderinhoud tussen de 1.550 en 1.950 cc en de rest wordt voortgedreven door een krachtbron die groter is dan 1.950 cc. De Porsche Boxter is door het gerenommeerde Amerikaanse vakblad Automobile Magazine, dat uitkomt in een oplage van meer dan 1 miljoen exemplaren, gekozen tot Auto van het Jaar 1997. In dat jaar werden meer dan 2.000 auto's, in verschillende categoriën en klassen, op de Amerikaanse markt geïntroduceerd. Na een voorselectie bleven uiteindelijk negen modellen over die werden onderworpen aan een vergelijkende rij-test. De Boxter won het daarbij onder meer van d« Chevrolet Corvette, Chrysler Concorde, Oldsmobile Intrigue en de Pontiac Firebird Trans Am. De Porsche kreeg alle lof toegezwaaid door uitgever David E. Davis van Automobile Magazine. 'De Porsche Boxter heeft zich bewezen als een grote sportwagen. Hij biedt zijn eigenaar veel waar voor zijn geld.' De prijsuitreiking vond plaats op de Autoshow van Detroit. President Porsche Cars North America, Frederick J. Schwab, toonde zich verheugd met de eerste plaats. 'Deze eervolle onder scheiding door zo'n belangrijke instituut in de branche, onder streept onze eigen overtuiging dat de Boxter een eersteklas sportwagen is.' 1 Rond de jaarwisseling werd de Fiat Palio Weekend in ons land geïntroduceerd. Het is een stationversie van de personenauto Palio, de wereldauto van het Fiat-concern. De Palio-serie wordt in diverse uitvoeringen voor tal van landen gebouwd. De Palio Weekend loopt in zijn geboorteland Brazilië al sinds februari 1997 in het programma en is daar een doorslaand succes. Fiat verwacht dat ook voor Europa, waar momenteel met name de praktische gebruiksmogelijkheden van stationwagens hoog in koers staan. Hoewel ook onder de naam Pa lio uitgebracht, is de Palio Weekend een geheel zelfstandige ontwikkeling met speciaal voor het toepassingsgebied en de gro tere belading ontworpen bodem- groep. Deze heeft een langere wielbasis dan de niet bij ons ge voerde Palio hatchback. Met zijn lengte van 4.13 meter valt de Palio Weekend midden in de populaire middenklasse. Hij is een slag kleiner dan de andere stationwagen van Fiat, de Ma- rea Weekend. Ondanks zijn compacte buiten maten biedt de Palio Weekend een praktisch ingedeelde grote variabele laadruimte. In norma le toestand met vier a vijf perso nen aan bord, kan de zonder tildrempel te beladen bagage ruimte 40 dm3 reisbagage aan. Door het (in ongelijke delen) omklappen van de achterbank kan het laadvolume tot maxi maal 1540 dm 3 worden ver groot. Dit gaat heel makkelijk via aan weerszijden geplaatste hendels. De inhoud van de baga geruimte wordt dan keurig aan het zicht onttrokken door een stevige, vouwbare afdekplaat. Aangezien het reservewiel ach ter/onder de wagen in een soort lade is opgeborgen is er geen onderbreking van de geheel vlakke laadvloer. In geval van een (zeldzame) lekke band hoeft bovendien niet de gehele bagage ruimte te worden ontruimd. De vergrendeling van het reserve wiel is diefstalveilig binnen aan gebracht. Complete uitrusting De Palio Weekend is een mo dern gevormde, goed gepropor tioneerde wagen waarbij de na- t rusting behoren behalve de han dige matzwarte dakrailingen ook de in wagenkleur gelakte portiergrepen, zijspiegels en schildbumpers. Dit soort fraaie details geven een goede indruk van de zorg waarmee de auto tijdens zijn ontwikkeling en de productie is omringd. Een blik onder de korte schuin afvallende motorkap onthult een fraaie zestienklepper die dwars geplaatst wordt omringd door keurig gerangschikte en goed be reikbare nevenaggregaten. De vulpunten van de reservoirs zijn kleurig gekenmerkt. In mijn geval levert de 1581 cm3 grote viercilinder 103 pk die bij 5500 toeren het maximum berei ken. Het is een toerenmotor die een sportief karakter vertoont maar niet extreem hectisch scha kelen verlangt. tallic lak, passagiersairbag, licht metalen velgen, afstand bedien de centrale vergrendeling, hoofdsteunen achter en hoogte verstelbare bestuurdersstoel tot de vele mogelijke extra's. In basis uitvoering is echter reeds alles voor veilig en onbe kommerd autorijden aan boord. Het is natuurlijk geen sportwa gen maar afgezien van wat voor spelbare staartlustigheid in snel le bochten biedt de Palio Week end verrassend solide wegge drag. Hij is in dezé 16 V-uitvoe ring lekker pittig en toch uiterst zuinig. Behalve deze zestienklepper is er nog de achtkleps viercilinder benzinemotor met 1242 cm3 in houd en 75 pk en sinds heel kort de uitermate zuinige 1.7 liter tur bodiesel die bijna 1:16 gemid deld haalt. Fijne rij-eigenschappen Goede bediening Een automatische transmissie is (nog) niet leverbaar maar de standaard vijfbak voldoet uitste kend, laat zich licht en precies schakelen terwijl de koppeling weinig pedaalkracht vergt. De besturing is precies en ook bij rangeren is nauwelijks extra in spanning vereist. ABS behoort evenals Airco, me- Het interieur voldoet visueel en in de dagelijkse praktijk volko men aan de eisen die tegenwoor dig aan een interieur worden ge steld. De bediening is goed ge rangschikt en voor de hand lig gend aangebracht en in de stevi ge stoelen zit je uitstekend. De prijs van de 1.6 versie komt op fl. 29.950,-- in basisuitvoe ring. druk allerminst op het commer ciële karakter ligt. De afgeronde achterzijde maakt organisch deel uit van het slanke ontwerp. Hoewel de wagen geen spectacu laire details vertoont, kun je van een elegante en overzichtelijke auto spreken. Rondom verleent de matzwarte stootrand hem een gestrekte lijn alsmede optisch een laag zwaartepunt. Tot de uitgebreide standaarduit- r™r—1S3 A" WPÏÏ7WP"?Wk L ■lUliMlï micmeuk De rally sport komt uitgebreid aan bod tijdens High Speed 1998. I<Êmêi De Audi A6 heeft opnieuw een prijs achter zijn naam geschreven Een blik in de keuken van General Motors De electrische sportwagen EVl heeft door nieuwe accu's een grotere actieradius De Porsche Boxter kreeg alle lof toegezwaaid door Door Anjès Verhey V

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 21