Van spaanplaat tot pluche 'Binnenstad ook populair bij niet-Schiedammers' Hulp bij huiswerk Burgerlijke stand Energieke kater en dakloos stel SCHIEDAM BELOOFD: DCMR: Bedrijven mogen - ook bij mooi weer - geen overlast veroorzaken Doe-excursie in Beatrixpark Pincodes ontfutselen Nieuw werk in Distanza Big Fun Band bij 't Spul Blokfluitles bij Harpe Davids Jongen heeft meer op kerfstok Cursus filosoferen KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier Tl HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 28 JANUARI 1998 5-1442 SCHIEDAM— Een 15-jarige Schiedamse jongen, die vorige week dinsdagavond samen met een 16-jarig stadgenootje op de Veeartsweg door de politie werd aangehouden vanwege diefstal van een bromscooter, heeft tij dens zijn verhoor nog een delict bekend. Op 23 december '97 heeft de jongen samen met een vriendje een 13-jarig Schiedam- mertje met enig geweld beroofd van zijn laserpen. De politie wil zowel dat vriendje als andere be trokkenen bij de diefstal van de bromscooter opsporen. SCHIEDAM De politie wil waarschuwen voor personen die proberen met een smoes telefo nisch pincodes te ontfutselen. Maandag is een bejaarde in woonster van Schiedam gebeld met de smoes dat zij een geldbe drag had gewonnen en dat zij om haar prijs in ontvangst te nemen haar pincode moest in toetsen. De vrouw heeft dit niet gedaan en waarschuwde de poli tie. De politie wil waarschuwen om geen pincodes aan onbekenden mee te delen en deze alleen te gebruiken in combinatie met het bijbehorende pasje. SCHIEDAM Na een onder linge kennismaking gaan deelne mers aan de slag met het begrip filosofie ofwel wijsbegeerte, waarin onder meer vragen aan bod komen als: hoe werkt filoso fie? Wat is een filosoof? Welke raakvlakken zijn er met levens vragen en met diverse technie ken als yoga-beoefening, psy chotherapie, dans, muziek en wetenschap? Vervolgens wordt dieper ingegaan op verschillende filosofische vakken. Het is de bedoeling dat gaandeweg ver trouwdheid ontstaat met ver schillende manieren van denken, zoals die er door de geschiedenis heen zijn geweest. De invloed ervan, die bepalend is geweest voor samenleving, religie, kunst en wetenschap wordt getoetst aan het gedachtengoed van toonaangevende denkers als Pla to, Aristoteles, Thomas van Aquino, Kant, Sartre, Buder, Levinas, Simone Weil, Elisabeth Badinter en anderen. De cursus wordt afgesloten met het schrij ven van een eigen filosofie, die op vrijwillige basis in de cursus groep kan worden gepresen teerd. De cursist wordt vriende lijk verzocht pen en schrift mee te nemen. In overleg met de do cente kan literatuur worden aan geschaft, dit is echter niet ver plicht. De cursusduur is 10 les sen van 2 uur op dinsdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur'op de Nieuwe Haven 147 te Schiedam. Kosten 115,-. Start dinsdag 10 februari. Voor informatie kan men terecht bij de SHV, tel. 4264781. Openingstijden maan dag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.00 uur. 0r Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM Na vijftien jaar zitten op kuipstoeltjes, kunnen bezoekers van het Filmhuis Schiedam voortaan plaatsnemen op geriefelijke bioscoopstoelen. Gezeten in één van deze nieuwe fauteuils kan de ware filmfan nog meer genieten van alles wat zich op het witte doek afspeelt. Een forse subsidie van het VSB Fonds Schiedam/Vlaardingen maakte deze comfortabele ver betering mogelijk. Behalve het plaatsen van nieuwe zetels, on derging de filmzaal een aantrek kelijke metamorfose. Daarvoor leverden bestuur en vrijwilligers een bewonderenswaardige fysie ke inspanning. Zondag 25 januari werden de stoelen in gebruik genomen. Be stuur, vrijwilligers en genodig den deden dat door gezamenlijk de feestelijke verpakking van de stoelen te verwijderen. Volgens secretaris Arthur Verhulst mag de jongste aanwinst gerekend worden tot één van de vele mijl palen in de geschiedenis van het Filmhuis. „In vergelijking met het begin zijn de nieuwe stoelen een hele verbetering. Ik weet nog goed hoe we ooit begonnen met zelfgemaakte bankjes van spaan plaat waar wel vier mensen op konden zitten!" Het nieuwe plu che heeft echter ook een nadeel zo betoogde Verhulst. „Water balletten - zoals tijdens het Pink sterfestival in 1983, toen ik een emmer water over me heen kreeg - behoren vanaf nu voorgoed tot het verleden. Het was destijds overigens erg warm weer en, misschien daardoor, waren er weinig bezoekers." Inmiddels heeft het Filmhuis niet meer te klagen over publieke belangstel ling, want velen weten de weg naar de Nieuwstraat te vinden. De bijdrage van het VSB Fonds toont volgens Verhulst duidelijk aan dat de activiteiten van het Filmhuis als belangrijk voor de stad beschouwd worden. Eerder schonk het VSB Fonds onder meer de huidige 35 mm projec tor. „En verder wil ik hier ook nog het De Groot Fonds en het fonds van de Lindenhof noemen die ons ook jaarlijks steunen. Op ons verlanglijstje staat nu nog een groter filmdoek. Inmiddels heeft de gemeente Schiedam toe gezegd hier geld voor beschik baar te willen stellen en daar zijn wij bijzonder verheugd over", al dus Arthur Verhulst. Uit naam van het VSB Fonds was Nico van de Wetering aan wezig om het Filmhuis geluk te wensen met haar nieuwste aan winst. „Het was voor mij een genoegen om te zien met hoeveel enthousiasme er aan de herin richting van de filmzaal is ge werkt." doordat de aanwezigen het glas hieven, werd de film 'Glas' van Bert Haanstra ver toond. Harriet Weststraten was namens het Zeepaard in Vlaar- dingen aanwezig. Sinds kort ge ven de filmhuizen van Vlaardin- gen en Schiedam een gezamenlij ke filmagenda uit. Weststraten: „Daarnaast vertonen we eikaars films." Filmtheater het Zeepaard in Vlaardingen opent zondag 1 fe bruari wederom haar deuren voor het publiek. Om 21.15 uur wordt de film 'O Amor Nataal' vertoond, aansluitend treedt één swingende Braziliaanse band op. SCHIEDAM De bevol king van het Rijnmondgebied laat zich bij milieuoverlast steeds vaker horen. In 1997 kwamen bij de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond ruim 25.000 tele foontjes binnen. Waar moge lijk werd directe actie onder nomen om de bron van de overlast weg te nemen. „Be drijven namen de afgelopen jaren veel maatregelem om stank- en lawaaioverlast te verminderen. In 1996 was dan ook een afname van het aan tal stankklachten te zien. Maar gebeurtenissen waarbij klachten binnenkwamen en een relatief ongunstig weerty pe deden het aantallen klach ten het afgelopen jaar helaas weer stijgen", aldus de DCMR. Om meer grip te krijgen op de relatie tussen overlast en klach ten enerzijds en de gemeten mi lieukwaliteit anderzijds, zijn be heerssystemen ontwikkeld. Met het informatiesysteem industrie- lawaai worden berekeningen van industriegeluid uitgevoerd. Het monitoringsrapport dat jaarlijks verschijnt, beschrijft de milieuk waliteit in het Rijnmondgebied en laat in grote lijnen al enkele jaren een verbeterende trend zien. Voor het 'koppelen van meetgegevens over lawaai van vliegtuigen, de gevlogen route en hoogte, en de op de meldkamer geregistreerde vliegtuigklachten wordt een beheerssysteem ont wikkeld dat aan het eind van dit jaar klaar moet zijn. Ondanks het beleid van Rotterdam Air- port om lawaaiige vliegtuigen van het vliegveld te weren, kwa men ook hierover het afgelopen jaar meer telefoontjes op de meldkamer binnen. Windrichting Bij de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond kwamen in 1997 in totaal 25.157 milieuklachten binnen. Dat zijn er, op twintig na, 4.000 meer dan het jaar ervoor. Na een afname in '96, steeg het aantal klachten over stank dit jaar weer naar een aantal van 9.398. Ook het aantal gebeurtenissen waarbij zich kla gers meldden, steeg naar 8.685 voorvallen, waardoor het genid- deld aantal klachten per voorval (2.9) gelijk bleef. De meeste klachten (14.115") gingen over la waai. Daarvan veroorzaakten verkeersvliegtuigen de grootste hoeveelheid klachten (9.224). Het aantal stankklachten nam, na een afname in 1996, weer fors toe. het aantal steeg van 7.431 in 1996 naar 9.398 in 1997. „Naast enkele duidelijke gebeur tenissen waarbij veel klachten werden ingediend, is niet duide lijk aan te geven waardoor het aantal stankklachten is toegeno men. Wel waren de meteorologi sche omstandigheden dit jaar va ker van dien aard dat de kans op stankoverlast groter was dan het voorgaande jaar. Zo was het dit jaar gemiddeld een graad war mer dan het langdurige gemid delde, waaide het gemiddeld minder hard en stond er vaker een zuidwestelijke windrich ting", meldt de DCMR. Traumateam Veel klachten kwamen binnen over de raffinaderij van Shell Pernis, de nieuwe snelle veerboot HSS Discovery van Stena Line in Hoek van Holland en op nieuw over de aardappelverwer- kende fabriek van Farm Frites in Bernisse. Het aantal lawaaiklachten dat de DCMR noteerde, steeg met ruim 2.000 telefoontjes tot 14.115. Verkeersvliegtuigen van en naar Rotterdam Airport ver oorzaakten de grootste hoeveel heid lawaaiklachten (9.224). Twee gebeurtenissen deden zich voor met meer dan 500 klachten. Op 14 en 15 mei bezocht een groot aantal toestellen de lucht haven in verband met de Euro pacup 2-finale die in de Kuip werd gespeeld. Op 2 en 3 novem ber weken enkele lawaaiige vliegtuigen van België uit naar Rotterdam, vanwege de dichte mist in Oostende. Procentueel bekeken stegen de klachterf over helikopters en militaire vliegtui gen fors. Dat kwam door een grotere inzet van helikopters van de politie en de helikopter van het traumateam in het Rijn mondgebied. Ook de lawaaikla- chen over industriële activitei ten, wegverkeer, horeca en ande re bedrijfsactiviteiten namen toe. De meldkamer van de DCMR is dag en nacht telefonisch bereik baar op tel.nr. 010-4733333. Alle milieuklachten worden ,op de meldkamer geregistreerd. Mede werkers van de DCMR gaan op onderzoek uit om de oorzaak van de klachten vast te stellen. Als het tot de mogelijkheden van de DCMR behoort, wordt de oorzaak weggenomen. Zo niet, dan worden de gegevens doorge geven aan de desbetreffende be voegde instantie. SCHIEDAM Een aan winst voor de stad. Zo oor deelt 60% van de Schiedam mers over het uiterlijk van het nieuwe complex op het Stad- serf. Dat meldt D66, dat on langs met de opvallende zuil weer een steekproef deed on der passanten bij de Nieuwe Passage en de afrol aan de Lange Achterweg (halverwege de Hoogstraat). In totaal werden 152 mensen on dervraagd. „Opvallend was het relatief grote aantal niet-Schie dammers in de binnenstad", al dus raadslid V. Broeke. „Naast nogal wat winkelend publiek uit Rotterdam en Vlaardingen, wa ren er ook bezoekers uit Nijme gen, Delft en Dordrecht. Eén mevrouw viel extra op. Zij was geboren Schiedamse en had hier 25 jaar gewoond en gewerkt. Ze was nu voor het eerst in 37 jaar terug in haar geboortestad en vond Schiedam er erg op vooruit gegaan. Met name de Lange Ha ven en de Lange Kerkstraat vond zij geweldig opgeknapt." De eerste vraag ging over het nieuwe complex aan het Stad- serf, dat op woensdag 15 april officieel wordt geopend. Eender de van de ondervraagden was weieens in het gebouw geweest: bijvoorbeeld in de bibliotheek, de Stadswinkel of om zomaar eens rond te kijken. Opvallend is dat nogal wat mensen moeite hadden om de ingang te vinden! 60% vindt het een mooi gebouw ('prima', 'zakelijk'), 15% daaren tegen dat het lelijk is en niet in de omgeving past. Een kwart van de ondervraagden zat er tusse nin. Kritiek was er onder meer op de kleur van het gebouw (moet het al dan niet deels wit worden?), het wegmoffelen van de ruïne en de reclame van het grand café. De tweede vraag had betrekking op de komende verkiezingen op 4 maart. 51% wist dat het om de gemeenteraadsverkiezingen gaat. De rest wist dat niet of gaf een fout antwoord, zoals de re gering, Tweede Kamer en Staten Generaal. Volgens D66 was het opvallend dat bijna driekwart van de vrouwen tussen de 30 en 40 jaar niet wisten dat er weer verkiezingen zijn. Mannen en vrouwen van 50 tot 60 jaar wis ten echter allemaal dat er in maart wordt gestemd voor de gemeenteraad. „Veel ondervraagden maakten verder van de gelegenheid om met een raadslid in discussie te gaan", meldt Broeke. „Bijvoor beeld over het parkeertarief in de garages, de WAO, de gezellig heid in de stad of het 'wanbeleid' van het gemeentebestuur..." SCHIEDAM Het schooljaar is al weer bijna voor de helft achter de rug en sommige leerlingen hebben op dit moment best een steuntje in de rug nodig. Wijkcentrum De Erker staat voor deze leerlingen klaar om hen te begeleiden naar een goed eindre sultaat. Voor de kinderen van de basisschool bestaat de begeleiding voornamelijk uit taalontwikkeling en rekenoefeningen. De huis werkbegeleiding heeft plaats op de dinsdag- en woensdagmiddag van 15.30 tot 17.00 uur voor kinderen van de basisschool en van 16.00 tot 17.30 uur voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. Meer informatie en aanmelding bij wijkcentrum De Erker (Jan van Avennestraat 32), tel. 4267767. SCHIEDAM Onder de vijf exposanten die deelnemen aan de tentoonstelling 'Etalage-pro ject I' bij galerie Distanza be vindt zich de Schiedamse Sasha Zuidam. Van haar is grafiekwerk te zien met een lichtvoetige uitstraling. De prenten komen tot stand door middel van zeefdruk en houtsnede. De vier andere deel neemsters behoren tot de vaste kern van de Galerie en presente ren nieuw keramisch werk, zo wel gebruiksvoorwerpen als ob jecten. De expositie werd zater dag geopend en loopt tot en met 7 april. Galerie Distanza aan Dam 1 is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM In café 't Spul (Hoogstraat 92) treedt donder dag 29 januari de Big Fun Band op. Deze band uit Overschie voegt voor dit optreden een zan ger en vier zangeressen toe aan de reguliere bezetting van trom petten, trombones, sax en ritme sectie. Op het repertoire staan klassiekers als Think, My way en Bad, bad Leroy Brown. Aan vang 20 uur, vrij entree. Geboorteaangiften in Schiedam over de periode van 9 tot en met 15 januari 1998: Kas z.v. Jansen-Stuifzand, Bram z.v. Visser-Philippens, Nelleke d.v. Verkade-Vleesenbeek, Roe lof z.v. Heijssteeg-van Mourik, Nathaniël z.v. Mowlabaks-Sa- rijoen, Celine d.v. Koevermans- Kazenbroot, Dana d.v. van der Hul-Algar Sanchez, Jeffrey, z.v. Huisman-Buitendijk, Kim d.v. De HoopStreng, Michell z.v. Groeneweg-Holvast, Fabio z.v. Triel-de Rouw, Sjoerdje d.v. Poppe-van der Schoot, Sven z.v. Aarsen-Dane, Demi d.v. Jong- ste-Fortuin, Brain z.v. Verweij- Robles, Iris, d.v. Waltman-Har- reman, Niek z.v. van Komen- Hollander, Zakara z.v. Benna- mar-Aissati. R. Op den Brouw 25 jr. en M.E. Bos 21 jr., C.K.A. Fister 27 jr., en S. Klop 26 jr., M.P. de Vries 22 jr. en S.M. Veen 22 jr., R.C. de Blok 31 jr. en J. Hubregtse 27 jr., J.W.G. du Pree 31 jr. en M.G. van Kersen 32 jr, C. Krui thof 40 jr. en W. Poelman 38 jr., D.Boekholt 30 jr., en M.E. Bui tenhuis 23 jr., R. Mallens 21 jr. en A. Veldhoven 26 jr. Getrouwd: M.R. van Eygen 37 jr. en R.J. Seine 23 jr., A.J.M. Krowinkel 34 jr. en M. Slingerland 38 jr., H. Faas 41 jr. en A.J. van der Waard 54 jr., H.M. Frederiksz 35 jr.en W.C. Dries 32 jr. Overleden: T.H. Marinus man 67 jr., C.M. Verkerk vr. 56 jr. e.v. T.J. Cla- rijs, J.M. van Halderen vr. 90 jr. geh. gew. met J.Kooren, E.B. Hoogsteden vr. 75 jr., M. Bouter vr. 81 jr. geh. gew. met J.E.W. Spronk, J.M.J. Bakker man 60 jr., E. Bronkhorst vr. 90 jr. geh. gew. met A. van Put, B. van Es man 67 jr., J.C. Friederich man 79 jr., P.J. Vis vr. 86 jr. geh. gew. met G Ruseier, J.H. Buist man 75 jr., L. Clausing man 72 jr., P.C. de Boer vr. 57 jr. e.v. D. Elderkamp, H.M.J. Kreischer vr. 85 jr. geh. gew. met L. van Eïjk, W.M. Bourguignon vr. 84 jr. geh. gew. met J. Zuurbier, H. Boele man 91 jr., F. Bernat man 92 jr., M. Huijken vr. 77 jr. e.v. H.J. Scheffers, D.G. Buijtelaar man 90 jr. HËiffl SCHIEDAM Poeli is een zwarte gecastreerde kater van 2,5 jaar oud. Poeli wil graag naar buiten toe zodat hij zijn energie kwijt kan, dit was dan ook de reden dat hij bij Hargahoeve terecht is gekomen. Poeli kan niet bij andere katten, kinderen en honden. Het is een kat met karakter, speels, actief en laat duidelijk merken wanneer hij wil spelen. Bij wie mag Poeli zichzelf zijn? Jaap en Jippie zijn bij Hargahoeve gebracht omdat hun woning wordt gesloopt. Jaap is een cypers witte gecastreerde kater van negen jaar oude en Jippie is een cypers witte gesteriliseerde poes van twee jaar oud. De katten moeten naar buiten kunnen omdat ze hun energie graag kwijt willen. De katten kunnen bij kinderen als deze maar niet al te klein zijn. Of ze met honden kunnen opschieten is niet bekend. Hargahoeve (Sportlaan 2, tel. 4714151) is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. SCHIEDAM Bij de ingang van de heemtuin in het Prinses Beatrixpark start zondag 1 fe bruari om 14.00 uur de eerste doe-excursie van het nieuwe jaar. Deze staat in het teken van mandenvlechten en knotten. On der leiding van Riens Booy krij gen de deelnemers allereerst een rondleiding door het griend van de heemtuin. Hij vertelt onder andere waar griend voor dient, hoe een griend wordt aangelegd, welke soorten grienden er zijn en welke planten en dieren er in leven. Na de rondleiding gaan de deelnemers naar de tentoonstel lingsruimte van kinderboerderij 't Hoefblad. Hier krijgt men uit leg over de wijze waarop man den worden gevlochten van tak ken uit het griend. Om het niet alleen bij woorden te houden gaat men ook zelf aan dé slag. Na de activiteit mogen de deel nemers in de heemtuin een knot wilg knotten. Een sliet mag men mee naar huis nemen en thuis in de eigen tuin planten. En wie de smaak te pakken heeft van het manden vlechten kan zich opge ven voor een cursus manden vlechten. Wanneer men meer wil weten over de doe-excursie man denvlechten en knotten in de heemtuin of zich wil opgeven voor de cursus mandenvlechten, dan kan men tijdens kantooru ren contact opnemen met de af deling Natuurontwikkeling van de gemeente Schiedam, tel. 2465521. SCHIEDAM - Christelijke muziekvereniging Harpe Davids start in februari met een naschoolse cursus 'spelen op de blokfluit' voor kinderen van acht tot twaalf jaar. De cursus wordt gegeven op dinsdagmiddag vanaf 16.00 uur in het verenigingsgebouw De Tam boerijn aan het Nijhoffplein 22. De groepen bestaan uit maximaal twaalf leerlingen en er wordt gebruik gemaakt van een moderne methode waarbij de leerlingen ook thuis met behulp van een cassette band kunnen meeoefenen. De kosten bedragen 5,- per les van 45 minuten. Voor aanmelding of meer informatie kan men contact opnemen met tel. 4715959 of 2730721. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 doorCHRIT WILSHAUS Feest in het Filmhuis Bevolking laat zich vaker horen Lawaaiige vliegtuigen van en naar Rotterdam Airport blijven een belangrijke bron van ergernis Over ruïne Huis te Riviere zijn de meningen verdeeld Ondertrouwd: Poeli Jaap en Jippie

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 7