Ook fruittelers willen meewerken aan schoner oppervlaktewater HER DER Veel festiviteiten verwacht rond de viering van 150-jarig bestaan Grondwet Bier met een verschoninkje Stichting Speelgoed en Vereniging 'Kind en Ziekenhuiskunnen helpen Beste computergame Collectanten voor het Reumafonds Nieuwe video in serie Koningshuis Van alles is maar één exemplaar Dubbel feest voor iedereen op 5 mei Het computerspelblad Power Unlimited reikt op 18 februari de Power Unlimited Game Awards uit voor de beste com putergames en de beste spel computers van 1997. Elk jaar kiezen de lezers van Power Unlimited de beste games en spelcomputers van de afgelo pen twaalf maanden. Het resul taat van de enquete wordt be kend gemaakt tijdens een feeste lijke avond in het Marconi Plaza in Amsterdam. De uitslag is eveneens te vinden in het maart nummer van het blad. Bovendien zullen er via een bre de enquête onder vertegenwoor digers uit de spellenbranche vijf extra categorieën worden toege voegd aan de Power Unlimited Game Awards, namelijk de beste advertentiecampagne, het meest succesvolle spelplatform, het best verkochte console-spel, het best verkochte PC-spelen het beste gamesverkoopkanaal van 1997 Meer dan een half miljoen men sen in Nederland hebben reuma. Reuma is daarmee volksziekte nummer 1. Niet alleen ouderen worden door deze ziekte getrof fen: Elke week worden vier kin deren met reuma geboren. Met de komende collecte van 16 tot 21 maart wil het Nationaal Reu mafonds speciaal kinderen met reuma en hun ouders een steun in de rug geven. Het Reumafond is op zoek naar mensen die in hun eigen woonomgeving willen meehelpen met de collecte. Filmbeelden over de eerste veertig regeringsjaren van koningin Wilhelmina zijn door het Nederlands Film archief verzameld en in de serie Koningshuis uitge bracht op video. Het Nederlands Filmarchief heeft zich als doel gesteld het audiovisuele erfgoed van Ne derland toegankelijk te ma ken voor een breed publiek. Daartoe wordt in de filmar chieven, die door het hele land verspreid zijn, naar inte ressant oud beeldmateriaal gezocht. Na een kritische se lectie en zorgvuldige restau ratie van het materiaal wor den de beelden op video overgezet. Het Nederlands Filmarchief brengt diverse series uit zoals' Scheepvaart (waarin Noord- zee-visserij anno 1922 en Van kielplaat tot zeekasteel; de bouw van het MS Oranje 1937-1939 zijn verschenen), Kanalen van Nederland (als eerste titel Noordzeekanaal 1924-1949), Steden van Ne derland (bijvoorbeeld Rot terdam 1910-1935 en Am sterdam 1900-1935) en In dustrieel Erfgoed (bijvoor beeld Nederlands Staats- mijnbedrijf anno 1928 of Stoere werkers; molens in' Nederland 1930 - 1933). Al deze titels zijn verkrijgbaar bij boekhandel en warenhuis. Onlangs is exclusief voor Vroom Dreesmann de titel Wilhelmina 1898-1938 uitge bracht in de serie Konings huis. Deze videoband Wilhelmina geeft een goed overzicht van de regeringsperiode van ko ningin Wilhelmina tot aan haar veertigjarig regeringsju bileum, maar bevat nog veel meer interessante onderwer pen, zoals die van de land- bouwfeesten te Den Haag in 1924, of Wilhelmina's ere promotie in Leiden. ISBN 9056795341, 50 minu ten, fl. 29,95. 7-1001 Fruitschalen van brooddeeg, bloemen van Italiaanse pas ta's, kunstig geknipte kaarten en nog veel meer handwerk is er zondag 15 februari te zien in de Merwehal in Dordrecht. Tijdens de 'Hobby Creatief- beurs' worden er zeer veel uit eenlopende hobby's te kijk ge zet. Ook kan er gekocht wor den. De koper wordt eigenaar van een uniek stuk: van alles is maar een exemplaar. 140 stands met de meest uit eenlopende zaken: creatief met blik, kralenboompjes, kleiprodukten, houten speel goed, tiffany en speelgoed, om maar eens een greep te doen. 15 februari, Merwehal Dor drecht, 10.30 - 17.00 uur. En tree fl. 6,50. Kinderen t/m 12 jaar gratis. Kent U de Grondwet? 'Ja', zeggen veel mensen. Een paar belangrijke bepalingen uit de Grondwet kennen we inder daad allemaal. Het recht op vrije meningsui ting, bijvoorbeeld. En de vrij heid van godsdienst, het jaar verandering komt. Maar ken nen we daarmee de Grond wet? Het is dit jaar precies 150 jaar geleden dat onze huidige Grond wet tot stand kwam. Dat gebeur de onder leiding van de staats man Thorbecke. De Grondwet is de kapstok waaraan al onze rechten en plichten zijn opge hangen. Of het nu gaat om de verkeersregels of het recht op AOW als we 65 worden. De Grondwet is dus bijzonder be langrijk voor het functioneren van ons land en onze samenle ving. Reden ook voor een feestelijke herdenking. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft 1998 dan ook uilgeroepen tot feest jaar. Een jaar waarin we de tot standkoming van onze democra tie vieren. En daarom is het ook de bedoeling dat iedereen mee doet. Voor iedereen Op verschillende manieren wordt stilgestaan bij 150 jaar Grondwet. Met serieuze bijeen komsten op verschillende plaat sen in het land, waarbij de waar de en de betekenis van de Grondwet worden besproken. Speciaal voor de jongeren is er een hele reeks aan festiviteiten. Bijvoorbeeld een spel op internet en op cd-rom. Met bevrijdings festivals. Met een week op het Forteiland Pampus waarbij 75 jongeren een eigen Grondwet maken. En met een Grondwet competitie. Feest op 5 mei Voor de hele bevolking van Ne derland is het feest op 5 mei. We vieren dan Bevrijdingsdag, maar dit jaar ook de Dag van de Grondwet. In Den Haag vindt een aantal officiële bijeenkomsten plaats, maar ook elders in het land zal aandacht worden besteed aan 150 jaar Grondwet. 'Onderbroeken heb je nooit te veel' moet de bierbrouwer Am- stel gedacht hebben, toen hij zich afvroeg wel premium het beste zou passen bij een bier wat een kranige uitstraling am bieert. Verder vraagt het veel fantasie om de relatie tussen een stevige grijze stretch katoe nen boxershort en een bier dat al sinds 1870 geproduceerd wordt slecht te leggen. Vanaf half februari zit er bij een speciale actieverpakking van 24 flesjes (adviesprijs 19,95) een antwoordkaart waarmee de consument een gratis boxershort aan kan vra gen. In de zwarte band staat Amstel 1870 ingeweven. De Nederlandse Fruittelersor ganisatie (NFO), de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO) en het Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waarden (ZHEW) hebben overeenstemming bereikt over een gezamenlijke aanpak om de emissies vanuit de fruitteeltbe- drijven (o.m. van gewasbescher mingsmiddelen) in Zuid-Hol- land-Zuid te verminderen. Op 29 januari werd een intentie verklaring ondertekend. Met deze intentieverklaring geven de betrokken partijen aan uitwer king te willen geven aan 'Kris tal'. Kristal is het resultaat van een intensieve samenwerking tussen NFO, WLTO en ZHEW. Het plan heeft tot doel, reke ning houdend met toekomstige wetgeving, om via praktijkge richte oplossingen tot een betere waterkwaliteit te komen. Het een en ander betekent dat fruit telers op hun eigen bedrijf in het zuidelijk deel van Zuid-Holland zelf willen meewerken aan het terugdringen van gewasbescher mingsmiddelen en meststoffen naar het oppervlaktewater. Re ductie van deze emissies is noodzakelijk om de waterkwali teit te verbeteren. Voor het ge bied Alblasserwaard en Vijf- heerenlanden vergt het verbete ren van de waterkwaliteit naast Kristal een apart traject. De ge noemde organisaties gaan bin nenkort voor dit traject in over leg met plaatselijke en regionale overheden een oriënterend on derzoek in gang zetten. Alle fruittelers in het beheersge bied van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waar- den zullen binnenkort een bro- waarin alle maatregelen nog chure thuisgestuurd krijgen eens een keer op een rij staan. Soms maken omstandigheden het spelen voor kinderen nogal lastig. Bijvoorbeeld wanneer het kind ziek is en thuis moet blij ven of een lange behandeling in het ziekenhuis moet ondergaan. Het wegvallen van de vertrouwde omgeving, maar ook gevoe lens van angst, pijn, verveling en eenzaamheid kunnen leiden tot grote gespannenheid. Als deze ervaringen niet goed worden op gevangen kan een kind in het ergste geval schade oplopen in de emotionele ontwikkeling. Spelen is een goed middel voor kinde ren om tot rust te komen en te leren gevoelens te uiten. In veel ziekenhuizen zijn pedagogisch medewerkers werkzaam, speciaal om kinderen op hun gemak te stellen en het normale speelpa- troon zo goed mogelijk voort te zetten. Ouders, broertjes, zusjes en vrienden kunnen ook heel goed helpen. Het is belangrijk om een kind goed voor te bereiden op een ingrijpende behandeling of een ziekenhuisopname. Dit kun je doen door bijvoorbeeld samen verhaaltjes te lezen en prenten boeken te bekijken over de dok ter of het ziekenhuis. Je kunt de behandeling of de situatie ook voorspelen met een echt dokters setje, compleet met pleisters, gipsverband en spuugbakjes. Een voorbereidend bezoek aan het ziekenhuis en een gesprekje met een zuster of behandelend arts maakt het kind vertrouwder met de nieuwe omgeving. Overi gens is het naspelen van behan delingen ook heel zinvol. Wachtkamers Onderzoeken en voorbereidin gen op een behandeling nemen soms uren in beslag. Je begeeft je eindeloos van wachtkamer naar wachtkamer. Neem daarom voor in wachtkamers speelgoed mee om die tijd door te komen. Speelgoed dat gemakkelijk mee genomen kan worden in een tas of in de hand: de vertrouwde pop of knuffel, een tekenblok en één dikke stift met meerdere kleuren, een 'grote' auto, een voorleesboek, een punnikset, een computerspelletje passend bij de leeftijd. Verder zijn reisspellen (bijvoorbeeld magnetische) han dig, omdat ze klein zijn en je ze gemakkelijk meeneemt of kunt onderbreken zonder dat het spel door elkaar ligt in de volgende wachtkamer. Wat te denken van een cassettespeler en een kopte lefoon met verhaaltje en liedjes. In het bed Na onderzoek kan blijken dat een kind opgenomen moet wor den of thuis lange tijd in bed moet liggen. In bed is de speel- vrijheid behoorlijk beperkt. Naast rusten, lezen, en televisie kijken is er echter meer te doen in een bed. Uit onderzoek is ge bleken dat televisie kijken bij kinderen in het ziekenhuis niet op de eerste plaats komt. Als zij mogen kiezen wat zij het liefste willen doen gaat de voorkeur uit naar bezoek en creatieve of geza menlijke activiteiten! Zieke kin deren missen dikwijls hun vriendjes en kunnen het groeps leven ontwend raken. Daarom zijn bezoekuren belangrijk. Tijdens zo'n bezoekuur hoeft niet alleen gepraat te worden: een gezelschapsspel spelen, kaar ten, kwartetten, dobbelen, een ballon over en weer gooien brengt ook leven in de brouwe rij. Er bestaan spellen in denkba re thema's. In bed kan best ge fröbeld worden, zeker met een geschikt bedtafeltje, een paar kussens in de rug (eventueel een plastic zeiltje): denk maar aan de talloze hobby-kits om te stempe len, tekenen, vouwen, plakken of te knippen. Er zijn ook talloze spellen waarmee de zieke in zijn eentje kan spelen, bijvoorbeeld voor de jonge kinderen kubus sen stapelen, bellen *blazen en domino of lotto, en voor de ou dere kinderen (3D) puzzels, een spel(leer)computer, (actie)pop- pen, muziek en verhaaltjes op cassettes beluisteren, een op af stand bestuurbare auto of me mory. Op de pantoffels De aandoening bepaalt natuur lijk wat een patiëntje kan. Als deze monter genoeg is om uit bed te komen kun je ook eens dingen doen die in bed niet of moeilijk, gingen: boetseren, klie deren met vingerverf of gipsaf gietsels maken. Spelen met wa ter, zand en klei werkt ook kal merend op kinderen. Laat het kind maar met de handen maken wat het met de ogen gezien heeft, en aan den lijve heeft ondervon den. Zo verwerkt het kind zijn ervaringen. De Landelijke Vereniging Kind en Ziekenhuis vertegenwoordigt de belangen van het kind en de ouders bij een ziekenhuisopname. Voor informatie kunt u schrijven naar: Aardappelmarkt 3, 3311 BA in Dordrecht. Bij de Stichting Speelgoed Nederland zijn diverse folders verkrijgbaar, zoals Speel goed voor het Zieke Kind. Infor matie: antwoordnummer 46201, 1060 VC Amsterdam. Animal Planet is een nieuwe tv-zender, die zich aanbiedt op het kabelnet. Het is de Eu ropese tak van een samenwer kingsverband tussen Discove ry Channel en de BBC. Als het aan directeur Nick Co- mer-Calder ligt, verovert Ani mal Planet Europa stormen derhand. Als de vooruitzich ten niet bedriegen zal Animal Planet hier net zo'n succes worden als in de USA ver wacht Comer-Calder. Sinds de zender daar in 1996 is ingevoerd is die niet meer weg te denken. Met documentaire's, se ries en drama over allerlei die- renonderwerpen hoopt Comer- Calder een vaste kijkersgroep te kunnen binden. Op de dag is de zender vooral op kinderen afge stemd, maar de doelgroep blijft het hele gezin. Het contactadres voor Europa bevindt zich in Dordrecht. Nederland profileert zich Hipt name omdat uit markt onderzoek is gebleken dat na tuurprogramma's hoog gewaar deerd worden lichtte Comer- Calder toe bij de presentatie in Diergaarde Blijdorp van vorige week. Daarnaast telt ons land 1500 dierenspeciaalzaken en heeft de helft van de huishou dens een huisdier. Maar het meest steekhoudend argument is Andere organisaties Niet alleen de regering vindt 150 jaar Grondwet belangrijk ge noeg om uitvoerig bij stil te staan, ook andere organisaties zullen dat doen. Zo komt de PTT met drie speciale postze gels. De Novib houdt een speciaal congres waarbij hel begrip 'de mocratie' centraal 'staat. En Rabobank, ANWB en Ne derlandse Organisatie voor Vrij willigers besteden aandacht aan artikel 8 van de Grondwet. Daarin is het recht van vereni ging geregeld, een Grondwetsar tikel dat bestaansrecht geeft aan deze en vele andere organisaties. wel dat er in de branche ander half miljard gulden omgaat aan dierenbenodigdheden. Dat is omgerekend per hoofd van de bevolking 100 gulden. Dan ver dient de zender net als de kat en hond een plaatsje binnen het huisgezin is de achterliggende gedachte van Comer-Calder. Zijn Nederlandse collega en An dre Vroegindeweij is diezelfde mening toegedaan. Hoewel de zender nog niet is te zien op het Rotterdamse kabelnet, maar in tussen wel in Alkmaar, een deel van Amsterdam, het Westland en Schiedam, gokt Vroeginde weij op een grote kijkdichtheid en hoge waardering. De Onder zoeksbureaus lijken hem daarin te steunen. Voor verzadiging is Vroegindeweij niet bang. Er is nog steeds vraag naar meer na- tuurdocumentaire's. Bovendien is er sprake van segmentatie zo als die ook bestaat bij het naast elkaar bestaan van de vele pop zenders. Tijdens de introductie in de Lo tusserre van Diergaarde Blijdorp Het programma-overzicht van Animal Planet voor zaterdag 14 februari geeft een aardige indruk van de inhoud van de nieuwe zender: 10.00 uur: Onderzoek naar een kaalhoofdige adelaar en een dure Koi karper. Waarom zijn dieren soms bang voor een die renarts? 10.30 uur: hondendres- suur; 11.00 uur: drie uur lang aandacht voor allerlei dieren- soorten; 14.00 uur: Totally Wild; 14.30 uur: Wonderlijke wezens waar ook ter wereld; 15.00 uur: Animal Planet Classics; 16.00 uur: Animal House'met verschil lende dieronderwerpen. Na 19.00 uur herhalingen afgewis seld met nieuwe thema's opgenomen in dierentuinen. had Comer-Calder een verras sing in petto. Hij overhandigde in Taman Indah, staande tussen nieuwsgierige en opdringerige olifanten, een cheque van hon derduizend gulden aan Blijdorp- directeur Ton Dorresteyn. Blij dorp besteedt het geld aan de olifantenkudde en stopt een deel in een Aziatisch olifanten-pro ject. Ook de transport- kosten van een olifantenbul afkomstig uit Maleisia wordt ermee bekos tigd. Animal Planet gaf daarmee te kennen dat de zender het niet alleen laat bij mooie en educatie ve natuurprogramma's, maar dat zij zich betrokken voelt bij natuurbeschermingsprojecten waar ook ter wereld. V door AART JAN PRONK Boven van links naar rechts: J. Bikker, J. Kraaijeveld van Hemert, F. Groeneweg en J. G. van Haarlem, onder van links naar rechts: J.C. Ha ge, J. Boeve en J. Zevenbergen foto RINIE BOON Televisie voor kinderen in een ziekenhuis niet op de eerste plaats TV-kanaal Animal Planet gelanceerd vanuit Diergaarde Blijdorp Op bed valt er best nog aardig te rommelen foto LEUNIS VERLINDE Kraft's Creatures foto: ANIMAL PLANET

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 11