DE NIEUWE 6 AL GEZI 'EüEt IJK JF l_/l rsEi? T y\ MM CJ S MS E ME l\J Dat Seat tot het Volkswagen-concern behoort, is geen nieuws. Sinds de over name is het Spaanse merk gegroeid tot een merk met leuke en vlot ogende model len. De nieuwste telg is de Arosa. Hij wordt in een Volkswagen fabriek in Duitsland gebouwd. Dat is in de geschiedenis van het Spaanse merk nog nooit voorgekomen, maar de nieuweling behoudt zijn identi teit. Hij is wederom genoemd naar een Spaanse vakantie bestemming. De komst van de Arosa is diverse malen uitgesteld, maar sinds eind oktober staat hij dan in de showroom. De nieuwe Spaanse telg is leverbaar met drie verschillende motoren, waarbij de uitrusting vrijwel iden tiek is. Zo beschikken alle Arosa's over getint glas, radiovoorberei ding, in hoogte verstelbaar stuur, toerenteller, startonderbreker, airbag (1.4) en gordelspanners. De door Autogids geteste 1.4 met automaat (vanaf 24.595,-) beschikt bovendien standaard O over stuurbekrachtiging. Seat biedt ook pakketten aan, zoals het electricpakket, dat elektrisch bedienbare portierruiten en cen trale portiervergrendeling omvat. De prijs van 1.295,- is aan de hoge kant. Spaans benauwd? De Arosa is een aanvulling op het huidige Seat-programma. Hij valt qua prijs en afmetingen tus sen de Marbella en Ibiza. De Arosa is 3,54 meter en daardoor niet bijzonder lang. Hij past een voudig in een parkeervak. De breedte bedraagt 1,64 meter, omdat anders het dashboard van de Ibiza er niet in kon. Hij biedt plaats aan vier volwasse nen, die voorin beter af zijn dan achterin. Daar is de hoofd- en beenruimte net voldoende, maar niet zo erg dat je het er spaans benauwd krijgt. De stoe len zijn comfortabel genoeg om langdurig in plaats te nemen. De bagageruimte heeft een inhoud van 130 liter. Wie boodschap pen gaat doen, doet er goed aan de achterbank neer te klappen, want in standaardopstelling biedt hij net niet genoeg ruimte voor een krat cola. Om iets meer ruimte te creëren is de achterbankleuning verstelbaar. Na het geheel omklappen van de achterbank biedt de Arosa plaats aan 865 liter bagage. Topautomaat Voorin de Arosa ligt een 1.390 cc benzinemotor, die 60 pk levert. In de praktijk is de 1.4- motor een pittig machientje. Hij pakt goed op en levert bij lage toerentallen al voldoende trek kracht. De Arosa is in staat een topsnelheid te halen van 155 km/h, waarbij de eerste 80 km/h in minimaal 9,8 seconden (tot 100 km/h 14,3 s) kan worden gehaald. De acceleratie van 80 naar 120 km/u duurt in Drive 12,1 seconden. Wie het in derde trap van de automatische trans missie probeert, boekt nauwe lijks winst. Natuurlijk biedt de motor geen topprestaties, maar dat past ook niet bij dit type auto. De 1.4 is voor de Arpsa een aanrader, ook in combinatie met de automatische transmis sie. Daar zijn we uitermate goed over te spreken. De automaat heeft een meerprijs van 3.795,- maar daar krijg je wel een per fect schakelende transmissie voor terug. De trappen lopen voor deze klasse vloeiend over. Wie op de snelweg per ongeluk van Drive naar Reverse 'scha kelt' wordt niet afgestraft. De automaat 'denkt' mee en zet hem in neutraal. Pas beneden een bepaalde -lage- snelheid schakélt de transmissie wel terug. Datzelfde geldt voor de standen Park, 1, 2 en 3. De gemiddelde consumptie van de 1,4 liter motor bedraagt 1 op 13,6. Een net verbruik, maar door de kleine tank van slechts 35 liter heb je continue het gevoel dat de benzinemotor wat onzorgvuldig met de brandstof omspringt. Seat zou er goed aan doen de tank met minimaal vijf liter te vergroten. Duitse worst De voortrein van de Seat Arosa is nogal licht geveerd. Naar onze mening gericht op de zwaardere SDi-dieselmotor, die Seat binnen afzienbare tijd in het vooronder van de Arosa gaat leveren. De torsie-as met schroefveren weet de achterzij de goed in bedwang te houden, zelfs op slecht wegdek. Bij rechtuit rijden ligt de auto sta biel op de weg. Dat de Arosa een Duitse Seat is, zal de koper worst zijn. Hij denkt in zijn achterhoofd: Duitse degelijkheid voor een Spaans prijsje. Olé! l\l i ME MJ W E L M l\l G MUM M /V f\l ME /V MK. MEM MFt T~ JL ME 1/JE JW MB/K MM De Lexus GS300 is krap vier jaar leverbaar of Lexus acht de tijd rijp voor een nieuw model. De GS300 kenmerkt zich door een eigen gezicht, maar de Japanse autofabrikant zag kans de auto nog her kenbaarder te maken. Het compleet nieuwe model is direct leverbaar. De elegante contouren van de GS300 zijn nog steeds herkenbaar als de sportief getinte sedan van Lexus, maar de voor- en achterzijde wijken duidelijk af van zijn voorganger. De verlichting bestaat uit vier ellipsvor mige lampen, waarvan de koplam pen op de uiterste hoeken zijn geplaatst. De achterlichten weer spiegelen de koplampstyling. Te vens zijn ze compacter van formaat geworden. De kentekenplaat be vindt zich voortaan tussen de ach terlichten. Voor het eerst is de GS300 ook kleiner dan zijn -veel- duurdere broer, de LS400. De GS300 meet 4,81 meter, wat achttien centimeter korter is dan zijn voor ganger. De wielbasis is met vijf centimeter afge nomen, waardoor de interieurruimte is toe genomen. De bagage ruimte is vergroot tot 515 liter. Verbeterde techniek De bekende V6-motor is door de Japanse techneuten eveneens onder handen genomen. De cilinderinhoud bedraagt nog altijd 2.997cc, maar Lexus heeft er meer vermogen uit weten' te halen. Zij hebben dat bereikt door onder meer de toepas sing van een variabele kleptiming (WT-i). Het vermogen bedraagt 222 pk. Het koppel heeft een gunsti ger verloop gekregen. De maximum trekkracht van 298 Nm wordt voor taan bij 3.800 t/min bereikt. Bij 2.400 t/min is reeds 274 Nm beschikbaar. De topsnelheid is gelijk aan zijn voorganger: 230 km/h. Voor de aan drijving van de achterwielen heeft Lexus de 3.0-zescilinder gekoppeld aan een vijftraps automaat. Het schakelprogramma is nog dynami scher geworden. Zo is de reactietijd met 35 procent verminderd. Het brandstofverbruik is volgens de fabrikant met zo'n tien procent afge nomen. Absoluut niet karig Tot de veiligheidsverhogende stan daarduitrusting behoort onder meer Vehicle Stability Control (VSC), wat de auto reageert op onder- of over stuur om de stabiliteit te handha ven. Voorts behoren ABS en Traction Control tot de standaard voorzieningen. Verder is de GS300 voorzien van onder meer lichtmeta len velgen, elektrisch bedienbare en verwarmde buitenspiegels, centrale deurvergrendeling met afstandsbe diening, elektrisch in hoogte en afstand verstel bare stuurkolom met geheugen, twee airbags, zij airbags, automa tische klimaatbe heersing, radio/ cassettespeler met RDS en zeven speakers, cruise control en elek trisch bedienbare voorstoelen. Scherper geprijsd Zelfs aan de prijs is door Lexus 'gesleuteld'. De nieuwe GS300 staat voor 119.500,- op de prijslijst, wat zo'n vier duizend gulden goedkoper is dein zijn voorganger. Dat de Lexus daardoor meer binnen bereik is gekomen, kunnen we nog niet zeg gen. De GS300 is in ieder geval wel aantrekkelijker geworden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 27