SCHIEDAM 'Leentje Buur', geslaagd kunstproject Allergie bij kinderen Cursus dierverzorging 0900-8998200 Nu wel en straks niet meer? Burgemeester Scheeres nu blij met protesten vanuit bevolking tegen sloopwoede Dijkstal opent nieuw complex Schiedammers knallen op De Havenloods survival-run Opleiding in (wegen)bouw Diefstal met aluminiumtas niet gelukt Sterke drank Het Nieuwe Stadsblad f loods Servicelijn bezorging VSB BANK HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 11 FEBRUARI 1998 7-1441 SCHIEDAM De opleidings- bedrijven Rijnmond-Bouw en SPG Zuid-Holland-Zuid hou den op vrijdag 13 februari van 13.00 tol 17.00 uur een open dag op het Nieuwticht 10. School verlaters die een baan willen in de bouw of wegenbouw kunnen hier een kijkje komen nemen. Bij de opleidingsbedrijven zijn plaatsingsmogelijkheden voor aankomende timmerlieden, met selaars, straatwerkers, grond werkers en machinisten. SCHIEDAM Een 28-jari- ge Amsterdamse is zaterdag morgen rond half twaalf aangehouden nadat ze had geprobeerd schoenen te pik ken uit een winkel in de Hoogstraat. Ze had de schoenen in een met alumini um geprepareerde tas gedaan en trachtte zo het alarm te omzeilen. Dit mislukte, waarna medewerkers van de winkel haar overdroegen aan de politie. SCHIEDAM Tijdens de con trole van een snackbar aan de Korte Singelstraat zijn vrijdag- middig 31 flessen met sterk alco holische dranken in beslag geno men. De 52-jarige eigenaar van de zaak was niet in het bezit van een vergunning voor de verkoop van deze drank. Tegen hem wordt een proces-verbaal opge maakt. (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 WATERWEG 'Artoleek ooooeeeeeeeeeiii, artoleek ooooeeeeeiii'. deze kreet schalde vrijdagmiddag in afwachting van de komst van burgemeester Scheeres van Schiedam menig maal over het Bachplein. De burgervader, getooid met ambts keten. was uilgenodigd om de opening van de tentoonstelling 'Leentje Buur' te verrichten. Die aanstekelijke 'ooooeeeii' war ming up werd verzorgd door het duo Fred Fred Star dal met hun optreden bij het overwegend jeugdige publiek in de smaak viel. Vooral de onverwachte knuffelpartij die de blozende burgemeester Scheeres van pia nist Fred Star ten deel viel. zorg de voor nogal wat hilariteit. Het duo assisteerde diezelfde avond burgemeester Stam van Vlaar- dingen bij de opening van de 'Leentje Buur' tentoonstelling in de Hollandia Galerie aan de Oosthavenkade. Ook hier werd de burgemeester op een zoen ge trakteerd. Op zowel de expositie in Schie dam als in Vlaardingen zijn kunstwerken te zien die door leerlingen uit hel basis- en voort gezet onderwijs zijn vervaardigd. Het kunstproject startte enige weken geleden met een bezoek van de leerlingen aan de kunst uitleen waar zij groepsgewijs een werk van een beeldend kunste naar uitzochten. Hel gekozen object fungeerde als inspiratie bron voor te maken kunstwer ken. waaraan in Schiedam zo'n 400 en in Vlaardingen ruim 120 kinderen deelnamen. Bij de totstandkoming van het schilderij werden de leerlingen intensief begeleid door kunste nares Marjon Hoogendijk. De Schiedamse kinderen gingen aan de slag met onder meer werk van Dick van Belle, dat hij ruim vijf tien jaar geleden maakte (Do nald Duck zwevend boven een groen landschap). In Vlaardin gen werd gekozen voor een schil derij van Remi Poppe waarop een hardloper aan het strand is te zien. Het leverde professioneel uitziende abstracte schilderijen op, die werden opgebouwd uit tientallen kleurrijk beschilderde blokjes, welke uiteindelijk wer den samengevoegd binnen een lijst van ongeveer l x l meter. Bovendien kregen de leerlingen opdracht thuis een kunstwerk te fotograferen en naar aanleiding daarvan een interview te houden met hun ouders. Die gesprekjes werden op papier gezet en samen met de foto zijn ze te zien in de kunstuitleen. Er zijn ontboeze mingen bij die duidelijk maken dat de meningen binnen een ge zin over het gefotografeerde kunstvoorwerp soms verdeeld zijn. Vader vindt het aardig, maar voor moeder kan het beter achter het behang worden ge plakt. Voor de meeste mensen echter behoort kunst bij de wo ninginrichting, of zoals een leer ling van een basisschool het aan doenlijk netjes noteert: 'het geef sweer in huis'. SCHIEDAM De eerste steen voor het slotstuk van het Stadserf is maandagmiddag gelegd. Kunstenaar Matt Mullican en wethouder L. Hafkamp verrichtten samen de officiële handeling, waarna een gespecialiseerde groep stratenmakers aan de slag kon om het plein te vervolma ken voor de opening op 15 april. Eerder die dag was het nieuwe complex aan de Stad serf aan de pers gepresen teerd. Niet alleen burgemees ter R. Scheeres was van de partij, maar ook architect H. Ruijssenaars en kunstenaar Matt Mullican waren hier voor naar Schiedam geko men. Mullican was tijdens zijn presentatie zelfs nog 'a little bit spacy', omdat hij pas diezelfde morgen was overge vlogen vanuit New York. Scheeres plaatste het Stadserf in historisch perspectief. „Op 5 september 1995 stond ik hier ook, op ongeveer dezelfde plek, om de eerste paal te slaan voor dit bouwproject", zei hij. „Dat was meteen een mijlpaal, want het had heel lang geduurd voor de invulling van het stadshart tol stand kwam. Schiedam had een belangrijk deel van de binnen stad 25 jaar lang ongemoeid ge laten, terwijl het in andere steden gonsde van de bouwactiviteiten. Dat was niet desinteresse of laksheid. Misschien toch wel een beetje uit besluiteloosheid, maar meer omdat Schiedam nog wor stelde met zijn jeneververleden en de juiste koers voor de toe komst nog niet had gevonden." Protesten De burgemeester was met terug werkende kracht blij met de pro testen vanuit de bevolking tegen de ongekende sloopwoede die in de jaren zestig over Nederland trok. „Dat betekende de redding voor een gedeelte van de oude binnenstad. Schiedam wilde wel mee in de vaart der volkeren en wilde de doem van Zwart Naza reth van zich afschudden, maar wilde zichzelf daarbij niet ver loochenen!" En Scheeres prees zich een gelukkig man met het nieuwe Stadserf, dat volgens hem kan bogen op een volmon dige en breedgedragen instem ming. „Ook vanuit de bevolking, want van actiegroepen is geen sprake meer." Professor Ruijssenaars schetste in een lang, maar interessant be toog de ontstaansgeschiedenis van het nieuwe complex. „Het SCHIEDAM Minister H. Dijkstal van Binnenlandse Zaken komt op woensdag 15 april naar Schiedam om het nieuwe Stadserf officieel te openen. Over de wijze waarop de prominente VVD'er dat zal doen, wordt binnen het gemeentelijk apparaat nog nagedacht. Vast staat wel dat rond de officiële opening een aantal open dagen wordt gehouden, waarop de Schiedamse bevolking het nieuwe complex kan bezichtigen. gebeurt niet vaak, zoals nu in Schiedam, dat zo'n samenbal ling van gebouwen op zo'n mar kante plek in de binnenstad kan plaatsvinden. Hët was een ga pend gat, dat moest worden om gevormd tot het verbindingpunt in de stad. De uitdaging was de sprong over de Broersvest te ma ken, van de Sint Liduina Basi liek tot aan de Grote Kerk. We moesten een nieuw stadshart creëren, een nieuwe sladskamer. En dat is gelukt..." Zonlicht Het aardigst waren de opmer kingen van Ruijssenaars over het nieuwe theater, waarvoor hij inspiratie opdeed in Parma. In 1992 tijdens een vakantie in Ita lië raakte de architect verzeild in het beroemde kasteel van de Hertog van Parma, op zoek naar de befaamde bibliotheek. Daar hoorde hij van het Teatro Farne- se, dat ook in het kasteel was gebouwd. Ruijssenaars kon zijn oren niet geloven, maar ging op zoek. En op acht meter hoogte vond hij de deur die naar hel theater leidde. „Plotseling stond ik in een ruimte, waarin ik een werkelijke sensatie onderging. De geur van hout en de inval van het licht waren adembenemend. En dat werd de inspiratiebron voor het theater in Schiedam, waarbij ruw hout en de speling van het zonlicht centraal staan." De Amerikaanse kunstenaar Matt Mullican tenslotte ging in op de symboliek van zijn kunst werk op het Stadserfplein, dat hij min of meer beschouwd als een 'tuin' omringd door 'muren'. Mulligan wilde 'publieke kunst' realiseren, waarvan zoveel mo gelijk mensen genieten. Hel im mense kunstwerk, uitgevoerd in verschillende kleuren natuur steen, symboliseert voor hem de totstandkoming en afb'raak van energie en materiaal. Hierbij gaan ideeën uiteindelijk over in werkelijkheid en weer terug. „Het is het grootste werk dat ik tot nu toe heb gemaakt", ver klaarde hij niet zonder trots. Aan hel begin van het plein (bij de Broersvest) wordt verder een soort print vervaardigd, waarin tal van bekende onderwerpen uit Schiedam terugkeren zoals een molen en de ruïne. SCHIEDAM De Schiedamse huisarts G. Beemster verzorgt op dinsdag 17 februari een lezing die gewijd is aan allergie bij kin deren. De bijeenkomst wordt ge organiseerd op initiatief van Pa tiënten Belangen Vereniging Schiedam omdat is gebleken dat opvoeders van kinderen die al lergisch zijn voor uiteenlopende stoffen graag over deze handicap worden geïnformeerd. Tegen woordig komt het vaker voor dat men allergisch is voor be paalde stoffen. Allergologen wij ten dit onder meer aan de lucht vervuiling en de vele toevoegin gen in levensmiddelen. Kinderen worden niet geboren als allergie patiënt, maar kunnen daarvoor wel een (erfelijke) aanleg heb ben. Een verandering in het af weersysteem van het lichaam kan leiden tot overgevoeligheid voor bepaalde stoffen. Deze al lergische reacties of aandoenin gen veroorzaakt door de stof al- lergeen. treden overal in het lichaam op. De meest voorkomende klach ten komen voor bij de luchtwe gen (neus en longen), maar ook kunnen kinderen te maken krij gen met maagdarmkanaal stoor nissen. huiduitslag en geïrriteer de ogen. Soms vertoont hel kind hierdoor afwijkend gedrag. Die- renharen. stuifmeel, huismijt, sommige geneesmiddelen en voedsel zijn in veel gevallen de verwekkers van de aandoening. Wetenschappers gaan er vanuit dat één procent van de volwasse nen een voedselallergie heeft. Bij zuigelingen varieert dit percenta ge tussen de één en drie procent. Tijdens de lezing wordt aan dacht besteed aan het stellen van diagnoses, behandelwijzen waar- onder ook alternatieve metho den en verder wordt uitgelegd wal het verschil is tussen een voedselintolerantie en een voed selallergie. De bijeenkomst vindt plaats in Dienstencentrum De Vier Mo lens. Nieuwe Damlaan 766, aan vang 20.00 uur. De entree is gra tis. SCHIEDAM De afdeling Natuurontwikkeling organiseert in de voorjaarsvakantie een cu- rusus dierverzorging voor kinde ren en volwassenen op Kinder boerderij 't Hoefblad. De cursus voor kinderen van negen tol en met twaalf jaar duurt vier mid dagen en start maandag 23 fe bruari. Er is plaats voor maxi maal twaalf kinderen. Volwasse nen kunnen op woensdagmid dag 25 februari terecht. Deelna me is gratis. Tijdens de cursus maken de kin deren kennis met de vele kanten van het vak dierverzorging. Ze leren van de dierverzorgers van de kinderboerderij onder andere hoe je een konijn of kip vast houdt, de nagels van een cavia knipt en hoe je een geit melkt. Ook het voeren van dieren en het schoonmaken van hokken komt aan de orde. De deelne mers houden zelf een werkboek je bij. Hierin staan verschillende doe-opdrachten. Zo worden de vachten van dieren met elkaar vergeleken en het voer nader be keken. De volwassenen gaan in één middag dieper op de materie van het dierverzorgen in. Ze leren wat er bij komt kijken om een kinderboerderij te runnen en hoe de dieren worden verzorgd. Men kan zich voor vrijdag 20 februari aanmelden bij de afdeling Na tuurontwikkeling, tel. 2465521. SPORT SPqrt BERGSCHENHOEK Niets dan enthousiaste reacties van de vermoeide, met modder besmeurde, maar voldane deelnemers aan de survival-run van De Havenloods. Er kwamen zöndag meer dan 350 sporters in actie op hel veelzijdige parcours bij buitensport centrum Tiekamp in recreatiegebied De Rottemeren. Daar werd over touwbruggen geklauterd, aan lianen geslingerd en door sloten gewaad. De Schiedammers Willem Stad I uur 47 minuten en 58 seconden) en Henk Mooij (1.49.24) legden op de 15 kilometer beslag op de tweede en derde plaats, achter winnaar de Belgische Alwin Radstake (1.47.55). Hoewel de mate van belasting afhankelijk is van hel tempo stelt de survival, die bij Tiekamp over 7.5 of 15 kilometer ging, vrij hoge eisen aan het lichaam. De afgepeigerde deelnemers waren dan ook de euforie voorbij toen ze na afloop een duik konden nemen in één van de drie met heet water gevulde immense tobbes. Opvallend veel sporters van andere disciplines waagden zich aan de uitputtingsslag. Bokser Jan Klein deed voor het eerst mee: „Fantastisch. Sommige dingen waren echt zwaar. Met die tou wen, die waren zo glad waren. Dan moest je eigenlijk handschoe nen hebben. Dat slingeren op het laatst, dat was vroeger mijn specialiteit, maar je hebt geen kracht meer in je handen. Maar zo leuk. Nee, het is niet te vergelijken met boksen." Ook triatleet Peter Mestrini is lovend. „Ja best zwaar. Die touwen waren spekglad. Binnen vijf minuten zitje in de blubber. Ik heb het op een dusdanig niveau gedaan dat het niet echt afzien was. Je moet een beetje met techniek werken dan gaat het een stuk beter, maar op een gegeven moment zijn er al zoveel mensen geweest, als je dan in zo'n touw moet klimmen is dat spekglad en best lastig. Wel heel leuk. Ik ben niet voluit gegaan, want ik zit in de opbouw naar een triatlon in september. En binnenkort weerde RoParun." Ervaren survival-cracks vonden de run in vergelijking met die in het oosten van het land, waar de sport al veel meer gemeengoed is, wat weinig hindernissen hebben. Volgens hen houden echte survival-fans van zoveel mogelijk hindernissen, maar door de modderige grond was het lopen hier weer veel zwaarder dan bij andere runs. Organisator Majoie kreeg veel positieve reacties. De hardlopers waren volgens hem niet in het voordeel. „Een echte loper verliest teveel tijd bij een hindernis. Met alleen goed lopen kom je er niet. Je haalt het wel, maar je eindigt niet hoog. Een hardloper is na het eerste obstakel al uitgeput." Maak nu een afspraak voor een pensioenadvies op maat om straks net zo lekker te leven als nu. VSB. Daar kom je verder mee. (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602 727 ADVERTENTIEVERKOOP: R Spierings, tel privé (06) 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53.67.38.84 □istrictverkoopleider: C. Vijfvinkel. tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Mar|anneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen b.v. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: (22 cent per minuut) NS door NANS WOLTF.RS Burgemeester Scheeres werd hij de opening run de expositie 'Leentje Buur' verrast door een spontane omhelzing ran Fred Star Eerste steen Stadserfplein gelegd De officiële handeling door wethouder Hafkamp en kunstenaar Matt Mullican. Twee kleuren natuursteen moeten leiden tot een kunstwerk vol symboliek Beelden spreken voor zich: de aankomst van Willem Stad en Henk Mooij Een avondje uit. Dat weekendje naar Parijs. Die mooie schoenen. Al die grote en kleine extra's waaraan u gewend bent, die wilt u straks toch niet inleveren? Dat hoeft ook niet, want VSB Bank heeft voor iedereen een passend pensioenadvies. Zelfs voor mensen met weinig ruimte in hun budget of een onregelmatig dienstverband zijn er legio (fiscaal-)aantrekkelijke mogelijkheden. Maak een afspraak om meer inzicht te krijgen in uw eigen financiële situatie, nü en in de toekomst. Bel gratis 0800-8182. Dat kan 24 uur per dag, 7 dagen in de week. Internet: www.vsb.nl VoTtilom

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 3