SCHIEDAM Romantische sfeer in opgeknapt Julianapark Gevaarlijke paddentrek naar geboortesloot PvdA gaat de wijk in 9.98 n Voor een schoon en veilig U ÜJ Schiedam Jan van der Velden wil Ursus in 3e klas houden W aterweg-topscorer Karatemedailles Restauratie Rijksmonument gaat zeker 350.000 gulden kosten Korenbeurs: wachten op zege Juventus zoekt nieuwe coach Meer squashtijd bij Hermes Inloopconcert Concert in aula museum Kees Schipper in café Van Diggelen Schaakfeest bij HZP Goed gekapt Paranormaal 3ieenfï(uiw&dj Ï&C S£ctg^C 7.98 8.98 SPORT Het Nieuwe Stadsblad mmm HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 12 FEBRUARI 1998 7-1475 SCHIEDAM - Het inloopcon cert van zaterdag 14 februari wordt verzorgd door het Kra- Iings vrouwenkoor onder leiding van Bas van Houten. Het con cert begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. Bij de uitgang wordt een collecte gehouden. SCHIEDAM Het concert in de aula van het Stedelijk Mu seum wordt zaterdag 14 februari verzorgd door R K-mannenkoor In Honorem Dei onder leiding van organist/dirigent Henco de Berg. Op het programma staan wer ken van Pachelbel en Balbastre. Het concert wordt georganiseerd door de Vrienden van het Stede lijk Museum. Aanvang 14 uur; entree met toegangskaart voor het museum. SCHIEDAM Kees Schipper treedt zondag 15 februari met zijn band op in café Van Digge len (Grote Markt 15). Zanger /gitarist Schipper speelde in het verleden onder meer bij Kaz Lux en Jan Akkerman. Het optreden belooft een mix te wor den van bekende nummers van the Rolling Stones en Joe Coc ker met eigen repertoire. Alles in het teken van de six- en seven ties. Aanvang 16 uur, vrij entree. SCHIEDAM- De Schaak vereniging Het Zwarte Paard viert op zaterdag 28 februari in Clubhuis Zuid (Dwars straat, Gorzen) het 75-jarig bestaan met een jubileum- toernooi en feestavond. Deelnemers aan het toernooi kunnen zich melden bij Jan Pleune, tel. 4263003. Het feest (voor oud-leden, leden, genodigden en hun partners) begint om 19.30 uur. Daar voor kan men zich (liefst vóór 15 februari) telefonisch melden bij Theo van Zessen tel. 4358404 of Jan Brand tel. 4703225. Het competitieteam van HZP/Schiedam won de belangrijke wedstrijd tegen Rotterdam met 4'A-3'/2. Dankzij deze zege blijft het tiental zicht op het kampi oenschap houden. (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAMHet Julianapark krijgt steeds meer z'n'oude allure terug. Zo hebben medewerkers van de gemeente deze week de toegangspoort bij de hoofdentree en nieuwe poorten bij de drie andere ingangen geplaatst. Het hek bij de hoofdingang is deels gerenoveerd en deels vernieuwd, waarbij de oude stijl is gehand haafd. De nieuwe toegangspoorten zijn gemaakt in dezelfde stijl als de hoofdpoort. „In een paar jaar tijd heeft het Julianapark een ware metamorfose ondergaan", aldus medewerkster C. Kolner van de afdeling Groenvoorziening en Natuur. „Van een rommelig, wat verwilderd park is het teruggebracht tot het romantische stadspark van weleer. Er werd opnieuw een taxushaag rond het park aangeplant en andere beplantingen zijn vervangen. Ook de koepel is opgeknapt en op de plek van de houten brug ligt nu een sierlijk stalen exemplaar. Met de nieuwe toegangspoorten worden de ingangen omgetoverd tot statige entrees." De tijdelijke blokkades in het park worden verwijderd. Gevolg is wel dat het Julianapark weer alleen toegankelijk is voor voetgan gers. SCHIEDAM Scouting groep Franciscus Lodewijk vestigde zich vlak voor de Tweede Wereldoorlog in het pand Lange Haven 11. Ook anno 1998 onderneemt deze jeugdbeweging nog al haar activiteiten vanaf deze locatie. Rob Ouwendijk en Han Gun- neweg zijn beiden verbonden aan deze groep en momenteel druk bezig met het uitzoeken van de historie van dit Rijks monument. Bovendien zijn zij naarstig op zoek naar geld schieters, die 350.000 gulden op tafel willen leggen nodig om het pand te restaureren. Sinds 4 juni 1988 is het pand eigendom van de Franciscus Lo- dewijkgroep. Het perceel werd in dat jaar gekocht van de vorige eigenaar, de parochie van de Frankelandsekerk. Gunneweg: „Ons pand was eerst veel groter en maakte als woon- en pakhuis deel uit van een jeneverstokerij. Deze liep aan de achterzijde he lemaal door tot de Westvest. Voorzover wij konden nagaan, werd het pand omstreeks 1800 gebouwd door Hermanus van Bol'es, die het vervolgens in 1810 verkocht aan Pieter de Graaff. Hij begon er een brande rij. Zakelijk gezien ging het De Graaff beslist voor de wind. Dat blijkt wel uit het feit dat hij bij zijn overlijden in 1842 een be drag van 100.000 toenmalige Nederlandse guldens aan zijn weduwe Elisabeth de Graaff- Dijkmans naliet. Ter vergelij king: in die tijd kostte een com plete branderij 3000 gulden!,, „De opleving van de jeneverin dustrie was echter van korte mmmrnm H -i p I duur. De weduwë van De Graaff had dan ook niet lang plezier van de branderij en deed aan van de hand aan J.C.U. Legner. Welwater Zeker.is dat Arij Legner - we vermoeden dat hij de zoon was - de branderij op 18 maart 1858 in handen kreeg. Bij diens verschei den in 1886 zet zijn dochter Cor nelia Ida Legner het bedrijf voort. Zij was ongehuwd en kwam twee jaar later te overlij den, waarna haar stiefmoeder Neeltje Nooteboom - die al eer der getrouwd geweest was met Arij Buijsen - de branderij erfde. In het jaar 1891 vroeg zij een bouwvergunning aan voor het installeren van een stoommachi ne voor het oppompen van wel en havenwater. Als zij drie jaar daarna sterft, wordt haar oudste dochter, Wilhemina van Buijsen, de nieuwe eigenares van de bran derij. Vrij snel daarna, de bloei periode van de Brandersindus trie is dan al lang over haar hoogtepunt heen, verkoopt zij de onderneming. We weten dat Van Buijssen daarna nog lange tijd in de stad heeft gewoond." De nieuwe eigenaar, A. Meijer, kreeg in 1899 toestemming om het deurkozijn te vervangen, het pakhuis tot woonhuis te verbou wen en het achterstaande kan toor af te breken om zo een woonplaats te creëren. Rond 1911 werden aan de rechterzijde het Badhuis en de huizen aan de achterzijde - de Westvest - ge bouwd. „Ons pand werd daar door kleiner", vervolgt Gunne weg. „In 1916 werd er wederom een bouwvergunning afgegeven. Dit keer aan het bestuur der Vereniging van den Heilige Vin- centius a Paulo, op dat moment de eigenaar. Zij verbouwde het perceel van binnen drastisch ten behoeve van haar werk onder de armen van de stad. Zo verstrekte zij aan de nooddruftigen maaltij den en werden er cursussen lezen en schrijven gegeven." Davidster De Rooms-Katholieke Parochie van de Heilige Liduina - beho rende bij de Frankelandsekerk die destijds aan de Nieuwe Ha ven ter hoogte van de Oranje- brug stond - nam het pand in 1934 over. Enige jaren daarna deed de scouting - deel uitma kend van het parochieel jeugd werk - haar intrede aan de Lange Haven 11. „Het kon in die tijd wel gebeuren dat meer dan 300 jongens en 35 stafleden tegelijk aanwezig waren", aldus Gunne weg. „In de winter van '47 wer den de bovenste verdiepingen door brand zwaar beschadigd. Dankzij de inspanningen van ve len kon de schade weer hersteld worden." „Sinds 1988 - toen we het pand van de parochie kochten - zijn we eigenaar van Lange Haven 11Enige jaren later - dat was in 1994 - voerden we een ingrijpen de verbouwing uit. Inmiddels is ons onderkomen een Rijksmo nument geworden en hard aan restauratie toe. Onderzoek door een architect heeft uitgewezen dat deze operatie minstens 350.000 gulden gaatkosten. Daarom zijn we op dit moment in overleg met de gemeente in verband met een mogelijke sub sidie." Gunneweg tot slot: „Tevens zou den we in contact willen komen met mensen die nog meer weten van de historie van ons pand dan wij op dit moment al boven tafel hebben weten te krijgen. En ver der willen we graag weten wat de steen, naast de voordeur boven de oude poort - met daarin een Davidster en de letters A.R. - betekent." Lezers die hierover meer helderheid kunnen ver schaffen - of nog meer weten over de geschiedenis van het pand Lange Haven 11 - worden verzocht te bellen met Han Gum neweg, tel. 4270607 of met Rob Ouwendijk, tel. 2732265.' SCHIEDAM De Schie- damse kapster Mary Lim burg heeft opnieuw succes geboekt. Tijdens een wed strijd in Groningen knipte, kapte, verfde en föhnde zij haar model naar een eerste plaats. Nu wachten Mary Limburg dit jaar nog twee nationale wedstrijden, waaronder het Nederlands Kampioenschap in Utrecht. Ook volgt nog een internationaal concours in België. Mocht de Schie- damse tijdens deze evene menten opnieuw goed preste ren, dan wachten haar de Eu ropese en Wereldkampioen schappen. SCHIEDAM Paragnost Bouw Vermeulen geeft maandag 16 februari uitleg en een demon stratie over helderziendheid. In gegaan wordt op paranormale zaken en er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanvang 20.15 uur, kosten 15 gulden. Re serveren via tel. 4738631. SCHIEDAM In natuurcentrum De Boshoek (achter het Bach- plein bij flat 5) vindt dinsdag 17 februari weer een bijeenkomst plaats waarin vrijwilligers worden geïnformeerd over de padden- trek. Zoals elk jaar ontwaken padden, maar ook kikkers en salaman ders, vroeg in maart uit hun winterslaap. Vanaf dat tijdstip tot ongeveer half april trekken ze massaal naar hun geboortesloot om eieren af te zetten. Daarbij moeten ze vaak wegen oversteken. Door het drukke verkeer worden vele amfibieën doodgereden. Om dat te voorkomen wordt aan automobilisten door middel van borden geadviseerd niet harder dan 30 km per uur te rijden. Tevens worden vrijwilligers gevraagd om te helpen bij deze oversteek. Zo staan in heel Nederland en in een groot deel van Europa mensen paraat of worden voorzieningen getroffen om zoveel mogelijk amfibieën te redden, met name omdat deze insecteneters sinds 1973 beschermd. Dit betekent dat ze niet mogen worden gevangen of gedood en dat pogingen daartoe strafbaar zijn. Niet alleen door het verkeer maar ook door stadsuitbreiding en milieuvervuiling worden amfibieën bedreigd. In een groot aantal gemeenten wordt inmiddels medewerking verleend door het af sluiten van wegen en het aanleggen van speciale faunatunnels. Schiedam beschikt, dankzij de medewerking van de gemeente, over vier van deze tunnels. Toch zullen daarnaast vrijwilligers nodig blijven om de helpende hand te bieden. Op de informatiebijeenkomst wordt aan de hand van foto's het een en ander worden verteld. De avond begint om 20.00 uur. Wie zich opgeeft als vrijwilliger ontvangt dan de uitrusting, bestaande uit een veiligheidsjasje, een zaklamp en een notitieblok. SCHIEDAM De PvdA-bus staat zaterdag 14 februari in Schie- dam-Oost, op de hoek van de Van Swindensingel en Snelliussingel. De PvdA'ers willen signalen opvangen, mensen bij de politiek betrek ken en bij een kopje koffie een rustig gesprek voeren. Maar ook mensen die hun hart willen luchten, zijn welkom. In de bus is verder het verkiezingsprogramma 'Een passie voor Schiedam' verkrijgbaar. 3 BRAADKIPPEN voor PAARDENSUKADE- LAPPEN LANGE VARKENSHAAS zonder ketting q «g 500 gram OiïlO RUNDERRIBLAPPEN kiio 8.98 KIPFILET R00MSCHNITZELS kiio 5.98 RIBLENDE- KARB0NADE Zwart Janstraat 4 R'dam-Noord Telefoon 4660565 Franselaan 279 R'dam-West Telefoon 4151581 DEMOCRATEN D66 Schiedam voor verkoop grond aan particulieren Lijst 3 Adri Reijnhout SCHIEDAM - „Zeg nooit nooit", waarschuwt Jan van der Velden nadat hij derdeklasser Ursus had gemeld dat hij zich niet voor een vierde seizoen wil de vastleggen en hem gevraagd werd of hij daarmee een punt zou gaan zetten achter zijn im posante voetbalcarrière. „Weet je, ik ben ruim veertig jaar heel intensief met voetbal bezig ge weest. Al die jaren heb ik nooit een minuut voor mezelf en voor thuis gehad. Ik denk er heel se rieus over om de pijp aan Maar ten te geven." Toch zet hij de deur heel nadrukkelijk op een kier. Grapt hij: „Excelsior M zoekt toch nog een trainer?" Het schijnt echter echt zijn be doeling te zijn om er een punt achter te zetten. „Vanaf mijn zestiende, toen Sparta me in de selectie opnam, ben ik dag-in- dag-uit met voetbal bezig ge weest. Zestien jaar zeer actief en meer dan een kwart eeuw als trainer. Daarmee heb ik mijn portie wel gehad. Mijn hele leven was voetbal. Nu wil ik het wat rustiger aan gaan doen. Vandaar dat ik ook pas laat tegen het Ursus-bestuur heb gezegd dat ik niet verder wilde. Daarmee wilde ik voorkomen dat andere clubs me zouden gaan bellen. Mis schien gebeurt dat toch wel, maar ik ga ervan uit dat de meeste inmiddels een trainer hebben en eigenlijk niemand meer op me zit te wachten." Eigenlijk was hij drie jaar gele den al van plan om met voetbal pensioen te gaan. Niettemin maakte hij de overstap van Her mes DVS naar Ursus. „Men vond het krankzinnig dat een trainer van naam, een vent met ervaring die in de top van het amateurvoetbal als trainer actief was geweest, naar de onderbond afzakte. Dat kon niet, vond men." Natuurlijk had hij in de voorgaande dik twintig jaar be hoorlijk aan de weg getimmerd. Bij SVV, bij. Nieuwenhoorn. bij toen nog tweedeklaser Hermes DVS. „Ursus was inderdaad de laagst spelende club. Maar we hebben er collectief toch iets van gemaakt, nietwaar. Twee kampi oenschappen en promoties. Al geheel kampioen van de afdeling en nationaal kampioen. De Fair- play-club en de sportprijs van de gemeente. Dat mag toch gezien worden." Het leverde een derdeklasser op, maar inmiddels wel een derde klasser in degradatie-zorgen. „Omstandigheden", noemt Van der Velden het. „Ik heb vooral door zware blessures vanaf de seizoenstart niet éénmaal in de opstelling kunnen spelen die ik voor ogen had. Dat nekt je. Dit Ursus moet namelijk in staat zijn om zich in de middenmoot van de derde klas te bewegen. We hebben een kleine groep en wan neer daaruit juist de dragende spelers wegvallen dan ontstaan er problemen." Die lijken inmiddels opgelost want zondag kon hij voor het eerst zijn droomformatie de wei insturen en Ursus won. Een op steker van jewelste. De tijd zal leren of de opleving permanent is. Van der Velden kijkt namelijk met enige vrees vooruit. „De blessures zijn voorbij, madr de wintersport komt eraan en dat zorgt ervoor dat ik de komende weken toch weer wat spelers moet missen." Hoop doet echter leven. Aan Van der Velden zal het niet lig gen. Hij wil aan zijn opvolger Jaap van de Nol (nu nog actief bij het Vlaardingse DVO'32) een derdeklasser overdoen. „Er zijn nog volop perspectieven om de slijtageslag te overleven. En als het aan mij ligt, gebeurt dat ook." SCHIEDAM - Tafeltennisvereniging Korenbeurs is er tegen Cos- mos/TTVV opnieuw niet in geslaagd om de eerste eredivisiewinst te pakken. Ditmaal gingen Nermin Smajic, Arjan Karbaat en Danny Maas met 5-2 onderuit. De winstpartijen kwamen op naam van Smajic en Maas. Korenbeurs heeft nu 9 punten, één meer dan hekkensluiter VSl/Tence en twee minder dan 't Zand. Maas, Smajic, Jeroen Bastiaansen en René Waterreus spelen zondag in Helmond een voorronde voor het Nederlands kampioenschap voor spelers met een A-licentie. Het vrouwenteam van Korenbeurs bleef dankzij een puntendeling (5-5) tegen koploper Red Stars ongeslagen. Danielle Maas won tweemaal. Het gelijke spel werd zeker gesteld door winst in de dubbelpartij. SCHIEDAM- Hermes DVS ging in Den Haag tegen Postdui ven dramatisch onderuit, waar door koploper VDL, dat een wedstrijd minder speelde, zijn voorsprong verder kon uitbou wen naar drie prunten. De win terstop en de trainerswissel lij ken SVVSMC goed gedaan te hebben. Unitas, waarvan uit nog met 3-1 werd verloren, werd nu met een 5-2 zege naar Gorin- chem teruggestuurd. Dankzij de zege verdween SVVSMC uit de degradatiezone. De stand: 1. VDL 3,57 (50 doelpunten uit 14 wedstrijden); 2. HSC/za 3,30 (43 uit 13); 3. Excelsior'20 3,07 (40 uit 13); 4. Deltasport 3 (48 uit 16); 5. WK 2,93 (44 uit 15); 6. DRGS/za 2,92 (41 uit 14); 7. Hermes DVS 2,80 (42 uit 15); 8. ODC Schiedam 2,66 (40 uit 15); 9. Demos 2,60 (39 uit 15); 10. DRGS/zo 2,35 (33 uit 14). SCHIEDAM- Nadat hij in Delft na afloop van het duel tegen DAS al duidelijk had laten merken niet met de spelersgroep op dezelfde golflengte te zitten, heeft Juventus-coach Arjan de Bruin vorige week definitief de handdoek gegooid. Er is nog wel een gesprek geweest tussen De Bruin en de spelersgroep. Tij dens die conversatie bleek an dermaal dat er een meningsver schil bestaat over de manier waarop er binnen Juventus ge basketbald moet worden. Het is een al langer bestaand conflict dat pas na het incident in Delft .aan de oppervlakte kwam. De Bruin wilde niet langer water in de wijn doen en besloot om ter stond op te stappen. De eerstè wedstrijd zonder De Bruin leverde de Juventus-man- nen geen winst op. Wyba kwam, zag en won met 64-74. Vladan Jankovic was (met 24 punten) opnieuw topscorer. Het damesteam wórdt binnen kort verder gekortwiekt door het wegvallen van Daniela Boogerd die in verwachting is. De toch al smalle vrouwenselectie wordt aangevuld vanuit het tweede team. SCHIEDAM Tijdens een in Leusden gehouden karate-toer- nooi voor beginners (tot en met bruine band) hebben de dames van Sportschool Weeland goed gepresteerd. In de klasse tot zestig kilo werd Umaporn Kok tweede en bezette Nina van de Toorn de derde plaats. SCHIEDAM - Op de squashba- nen in het clubgebouw van Her mes DVS kan voortaan ook op maandagmorgen vanaf 8.30 uur en woensdagmiddag vanaf 13.4)0 uur gespeeld worden. Voor meer informatie kunnen squashlief- hebbers terecht bij R. Costa, tel. 4344043 of het clubgebouw, tel. 4704048. (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (06) 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53.67.38.84 Dlstrlctverkooplelder: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) oods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen b.v. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: (22 cent per minuut) NS Deze week is hard gewerkt aan nieuwe toegangspoorten rond het park. Speurtocht naar Lange Haven 11 doorCHRIT WILSHAUS ,Vv- Achter deze gevels gaat een rijke historie schuil. kilo kilo kilo

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 3