SCHIEDAM Fair play met topsporters 'Onlangs werd bij een futiliteit zelfs gedreigd met een vuurwapen SQUASHEN fl.25,perbaan De Nieuwste Zonnebrillen £)IJ KSH#ORN££jlLEN Zeventig jaar kindertuinen Stalen knuisten op scheepswerf Conflicten en klussen Avondmuziek Huisvesting en ouderen Illegaal gearresteerd ORANJE 16. Windas bezoekt musical Annie Dweilen met Rietzeilers Denken, durven, èn DOEN! Jonge jenever Oranje Vieux Oranje Het Nieuwe Stadsblad Stem 4 maart mee Stem WD Geef ons er zeven De keus is aan U! SAMEN VERANTWOORDELIJK VOOR SCHIEDAM HERMES-DVS Stem WD lijst 4 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 18 FEBRUARI 1998 8-1441 SCHIEDAM In de Dorps kerk Kethel verzorgt het vocaal ensemble Otti Strotti onder lei ding van Hans Noyens zondag 22 februari de avondmuziek met muziek van Constanzo Festa en Cristobal de Morales. Toegang is gratis, aan de uitgang wordt een collecte gehouden. SCHIEDAM Wijk- en Bewo nersvereniging Woudhoek orga niseert donderdag 19 februari om 20.00 uur de thema-avond Ouderenbeleid in Schiedam. Er wordt gepraat over huurwonin gen voor 55-plussers, groepswo nen voor ouderen, bestaande huurwoningen aanpassen, finan ciële vergoedingen bij verhuizen of aanpassen en zorgvoorzienin gen. De avond vindt plaats in verenigingsgebouw 'De Stuur hut' aan het Nijhoffplein 21. SCHIEDAM De politie heeft donderdag een 21-jari ge man afkomstig uit Colom bia gearresteerd. Hij moest eigenlijk voor het begin van 1998 terugkeren naar zijn land, maar is niet vertrok ken. Daarom heeft de politie hem opgespoord en aange troffen in een woning aan het Henriëtte Bosmansplein. De man is aangehouden en nu wordt tegen hem een uitzet tingsprocedure gestart. RUILBEURS In diensten centrum de 4 Molens (Nieuwe Damlaan 766) wordt zondag 22 februari weer een ruilbeurs ge houden voor onder andere mun ten, eerste-dagenveloppen, tele foonkaarten en postzegels. Toe gang en taxatie gratis. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs per liter per liter1 O. U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM In sporthal Margriet is dinsdagmorgen de openingsmanifestatie gehouden voor een project in het teken van 'Sport, tolerantie en fair play'. Veertien basisscholen uit de stad namen hieraan deel en werden begeleid door oud-atlete Nelly Cooman, korfbalinterna tional Leon Simons en oud-top- hockeyster Helen Lejeune. Het was het landelijke startschot voor dit project, dat is bedoeld voor leerlingen van de groepen 7 en 8. Wethouder A. Wiegman verrichtte de offiële openings handeling. In de sporthal kregen de scho lieren spelmateriaal waarmee ze zelf aan de slag moesten. Vanuit een basisopdracht werd een spel bedacht, waarbij spelenderwijs regels tot stand kwamen. Leer krachten en topsporters voer den het bedachte spel daarna uit. Het project heeft tot doel fair play en tolerantie in de praktijk te bevorderen. Het bijbehoren de werkboek is ontwikkeld door medewerkers van de gemeente Schiedam en de landelijke stich ting Sport, Tolerantie en Fair Play. In de loop van het project zullen de leerlingen verder sportvide- o's bekijken en van commen taar voorzien, meedoen aan sportdagen en een fair play-pro- tocol opstellen. Nadat al dit materiaal tot en met juli in Schiedam is uitgeprobeerd, gaat het in de loop van dit jaar naar basisscholen door het hele land. De stichting Sport, Tolerantie en Fair Play wil goede voorbeel den in de sport belonen en houdt niet van het wapperen met gele kaarten. Daarvoor worden jaarlijks onder meer verschillende prijzen uitgereikt. Bovendien wil zij sport al op jonge leeftijd bij scholieren pro moten. SCHIEDAM De eens zo landelijke Kerkweg in Kethel, waar nog niet zo lang geleden tractor en boerenwagen het beeld bepaalden, is langza merhand veranderd in een ra cebaan. Mensen die direct aan de weg wonen ergeren zich al geruime tijd aan het gedrag van automobilisten die de Kerkweg gebruiken als sluiproute. Vooral 's morgens tussen acht en negen en 's avonds in de spits als men weer huiswaarts keert wil het nogal eens uit de hand lopen. Het echtpaar Van Tongeren, sinds een half jaar de trotse ouders van een dochter, vrezen dat hun kind als het iets ouder is niet buiten kan spelen en dat van fietsen helemaal geen sprake kan zijn op deze smalle doorgangs weg tussen Schiedam en Delft. Scheldpartijen Gabry Van Tongeren weet zich in haar bezorgdheid over haar dochter gesteund door veel, overwegend jonge gezinnen, woonachtig aan de Kerkweg. „Automobilisten houden zich niet aan de snelheidsbepalingen. Vooral als er geen tegemoetko mend verkeer is, wordt er flink gas gegeven. We hebben borden geplaatst met '30 km svp', maar dat verzoek wordt kennelijk niet gelezen. Vooral 's avonds geeft men plankgas en het aantal kat ten dat hier werd doodgereden is al niet meer te tellen. Vanachter je raam ben je vaak getuige van hoog oplopende scheldpartijen, omdat de een de ander geen voorrang verleend. Onlangs werd bij zo'n futiliteit zelfs ge dreigd met een vuurwapen." Volgens Gabry van Tongeren proberen automobilisten op het traject Den Haag-Rotterdam fi les te vermijden door bij Delft de snelweg te verlaten om zo sneller Woudhoek, Spaland of Vlaar- dingen te bereiken. In het gedeel te tussen het begin van de weg (richting Delft) en de Rooms- Katholieke kerk in Kethel staan echter aan de rechterkant auto's van bewoners geparkeerd en daardoor is de rijbaan versmald. „Als je strikt uit zou gaan van de verkeersregels dan heeft het ver keer komende uit Schiedam voorrang/maar in de praktijk pakt dat haast altijd anders uit", aldus de bewoonster van de Ker kweg. „Automobilisten die uit Schiedam komen worden vaak gedwongen achteruit te rijden om het tegemoetkomende ver keer de gelegenheid te geven door te rijden. En dat werkt nog al wat agressiviteit in de hand. De auto's staan dan pal tegen over elkaar, bestuurders stappen uit en beginnen ruzie te maken. Tijdens het passeren worden er regelmatig autospiegels afgere den." Bestemmingsverkeer De klacht is overigens niet nieuw en in het verleden zijn maatrege len getroffen om de overlast aan banden te leggen. Dit leverde echter weinig op. Zo werden de betonnen blokken die enige ja ren geleden waren geplaatst om automobilisten te dwingen gas terug te nemen door vrachtwa genchauffeurs aan de kant ge schoven, omdat zij boerenbedrij ven aan de Kerkweg moesten bevoorraden. Al jarenlang trekken Kerkweg- bewoners bij de gemeente aan de bel over de hinder, maar dat leverde tot nu toe niets op. Men pleit onder meer voor het afslui ten van de weg voor auto's met een uitzondering voor bestem mingsverkeer. „Nee, politie zien wij hier nooit", verklaart Gabry van Tongeren. „En dat zou je toch wel verwachten met de es calaties die zich hier praktisch iedere dag afspelen." Will van Wijk ,S2 o Scholen hebben, na ouders, een taak in het bijbrengen van normen en waarden. Het CDA vindt een goede opleiding voor jongeren onmisbaar bij het vinden van hun plaats in de samenleving, zowel voor het verkrijgen van werk als voor het samenleven met elkaar in een stad als Schiedam. SCHIEDAM- Leerlingen van groep 5 van basisschool Het Windas hebben vorige week een bezoek gebracht aan de schouwburg Carré in Amsterdam, waar zij een voorstelling bijwoonden van de musical 'Annie'. Voor de Schiedamse kinderen een ge weldige beleving om de im posante Koninklijke schouw burg in Amsterdam eens van binnen te zien en de al vele malen 'geplaybackte' Annie nu in levenden lijve te zien. De voorstelling overtrof alle verwachtingen en was een prachtige aaneenschakeling van herkenbare liedjes, span nende en humoristische mo menten. De trip naar Am sterdam, in een luxe touring car, werd de leerlingen aan geboden door VSB bank Schiedam. SCHIEDAM De Rietzeilers gaan zaterdag 21 februari weer 'dweilen door de binnenstad'. Om 12.00 uur vertrekken ze met een historische tram richting Woudhoek. Rond 13.00 uur ko men de feestgangers aan in de Nieuwe Passage, waar om 14.00 de stadssleutel aan hen wordt uitgereikt door burgemeester R. Scheeres. Rond 15.00 uur wor den de prijzen uitgereikt van de Steekjeswedstrijd en vanaf 15.30 uur kan het grote dweilen over de Hoogstraat beginnen. Om 20.30 uur wordt in De 4 Molens het Prinsenbal georganiseerd. Entree 7,50 (kaarten aan de zaal). Iedereen is welkom. 45 minuten - 2 personen 'n klasse club SCHIEDAM In de tentoon stellingsruimte van Kinderboer derij 't Hoefblad is in de voor jaarsvakantie een overzichtsten toonstelling van zeventig jaar Kindertuinen te zien. Bezoekers kunnen er doordeweeks tussen 8.00 en 16.30 uur en in het week end tussen 13.00 en 16.00 uur een kijkje komen nemen. Zeventig jaar Kindertuinen heeft in de gemeente Schiedam een spoor van herinneringen, foto's en historisch materiaal achterge laten. Om bezoekers een beeld te geven van het verleden en heden van de Kindertuinen heeft de onderafdeling Natuurontwikke ling een overzicht samengesteld. Hierin zijn onder andere histori sche foto's, oude persberichten en documentatiemateriaal opge nomen. Daartegenover staat een beeld van hoe de Kindertuinen tegenwoordig functioneren. Hier zijn folders, boekjes en fotoma teriaal van aanwezig. Aan de hand van het materiaal krijgt de bezoeker een goed beeld van hoe de Kindertuinen - vroeger Schoolwerktuinen en Schooltui nen genaamd - zijn ontstaan en ontwikkeld. Naast het historisch materiaal kan men zien hoe een Kinder tuin er tegenwoordig uitziet. In de ruimte ligt een groentetuin en een bloementuin met divers ge reedschap. Vooral de (toekomstige) deelne mers kunnen hier een goed beeld van krijgen. Bovendien kunnen ze deelnemen aan een quiz waar mee een toepasselijke prijs is te winnen. Voor meer informatie over de tentoonstelling Zeventig jaar Kindertuinen dan kan men con tact opnemen met Marcel Scheefhals van de onderafdeling Natuurontwikkeling, tel. 2465521. TTf -.Uk SCHIEDAM Grote metalen platen worden aan elkaar gelast en onderdelen worden met gloeiende bouten aan elkaar bevestigd. Dat alles gebeurt met de blote hand en onder zware omstandighe den: geen handschoenen, beschermende kleding of machines die het werk verlichten. Deze beelden spelen dan ook al meer dan zestig jaar geleden op het terrein van Wilton Fijenoord. Ze zijn afkomstig van de video 'Nederlandse Metaalindustrie anno 1930', uitgebracht door het Nederlandse Filmarchief. Polygoon had in die tijd van de Algemene Nederlandsche Metaal- bewerkersbond de opdracht gekregen een film te maken over de wereld van de metaalnijverheid ter gelegenheid van het vijfentwin tigjarig bestaan van de bond. De links georiënteerde filmmaker Jo de Haas ging met deze opdracht aan de slag en maakte de film 'Stalen Knuisten'. In 1986 is een reconstructie gemaakt van de film. Deze is nu overgenomen op video onder toevoeging van de namen en vestigingsplaatsen van de getoonde bedrijven. Naast de scheepsbouwers van Wilton zijn onder andere ook de hoogovens in Velzen te zien, de Vereenigde Blikfabrieken in Krommenie en bruggenbouwers van Penn en Bauduin in Dor drecht. De videoband is voor 29,50 verkrijgbaar bij boekhandel en warenhuis. SCHIEDAM De Schiedamse Vrouwen-emancipatie Organisa ties gaan dit voorjaar weer van start met verschillende nieuwe cursussen. Op maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur vindt de vijf weken durende cursus 'Conflict hante ren' plaats waarin getraind wordt op welke manier men om kan gaan met conflictsituaties en hoe deze ontstaan. De training wordt verzorgd door Nely Koet sier en kost 50,- (inclusief rea der). Op dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur verzorgt Henny van Donk een zes weken durende cursus 'Klussen in huis'. In deze cursus worden zowel in praktijk als theorie de volgende onder werpen behandeld: het gebruik van gereedschap, elektra, sani tair, behangen en fiestreparaties. Er hoeft voor deze cursus geen materiaal te worden aangeschaft en er wordt tijdens de les zoveel mogelijk praktisch geoefend. Deze cursus kost 65,- (inclusief cursusboek). Op donderdagavond is er weer een cursus 'Ritme en Dans' van 19.00 tot 20.30 uur voor begin ners en van 20.45 tot 22.15 uur voor gevorderden. In deze cur sus staat het dansplezier voorop op Afrikaans en Afro-Cubaanse ritmen onder begeleiding van een djembé-speler. De docente is Marianne Eibers van de stich ting Ritme en Dans. De kosten bedragen 300,- voor 15 lessen (mag in termijnen) plus 20,- voor djembé-begeleiding. Aan melding uiterlijk 19 febrauri. Alle cursussen vinden plaats in 'Het Gebouw' aan het Broers- veld 142. Informatie kan men krijgen via telefoonnummer 4734545. telefoon: 010-4264786 95 95 (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax(010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (06) 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) oods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen b.v. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: (22 cent per minuut) NS Een landelijke primeur voor Schiedam: hel pilot project van 'Sport, tolerantie en fair play' in sporthal Margriet Wildwest taferelen op Kerkweg door NANS WOLTERS 'Het aantal katten dat hier werd doodgereden is niet meer te tellen' Q. O O O. (O (O f iiuii [jiaaio iff uc CDA C FC Hermes D.V.S. Sportpark Harga, Schiedam, Tel.: 470 40 48 Natuurlijk bij: Hof van Spaland 5 - Schiedam - Tel. (OIO) 4701730 Op de videoband 'Nederlandse Metaalindustrie anno 1930' kan men onder andere zien hoe een schip bij Wilton Fijenoord te water wordt gelaten ARCHIEFFOTO

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 3