Koopzondagen Winkeliers luiden lente in met feest MjBiïSb 'Hoogstraat biedt historische ambiance, geen eenheidsworst' ij&j Fotosnip van de maand Centrummanager Lex van Hulst pakt draad weer op Globaal programma Lenteweekeinde Volgende publicatie 9-452 mm WOENSDAG 25 FEBRUARI 1998 chiodam centrum Deze pagina is een uitgave van Centrum Management Schiedam, het overkoepelend orgaan van winkeliers verenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Eindredactie: Marianne Ames Lay out: Natascha Koelhof Foto's: Ronald stam en Hans Keijzer Mevrouw Van Zadel overhandigt de Fotosnip-cheque aan het echtpaar Swiderski. Elke maand zet de fotograaf van het Nieuwe Stadsblad een klant op de foto bij een van de winkeliers die zijn aangesloten bij het Centrummanagement Schiedam. Deze klant krijgt een waardebon van honderd gulden, de 'Fotosnip'. Ditmaal was het prijs bij wo ninginrichting John van Zadel aan de Dam 15. Nietsvermoedend is het echtpaar Swiderski in de collectie van Van Zadel aan het speu ren naar de juiste gordijnen. In eerste in stantie hebben de Schiedammers enige re serve om op de foto te gaan ('ik sta altijd zo gek op foto's', verzucht mevrouw) maar wanneer ze horen dat de Fotosnip een geste is naar de vaste klanten van het centrum, gaan ze overstag. Meneer Swiderski: "Dan accepteren we de cheque. Ik vind het een leuk gebaar van de winkeliers." Hoewel thans gepensioneerd, weet de Schiedammer alles af van goed onderne mersschap. "Ik heb zelf ook een eigen be drijf gehad. Daarom zijn we ook speciaal naar deze zaak gegaan voor onze gordijnen. Ik heb een hekel aan die grootwinkelbedrij ven. Je bent hier geen nummer. Ik gun het de kleine zelfstandige ook; de concurrentie is groot tegenwoordig." Via-via had het echtpaar het adres van deze winkel aan de Dam gekregen. Mevrouw Van Zadel, die sa men met Jenny Zijimans in de winkel staat, beaamt dat de zaak het van mond tot mond- reclame moet hebben. "We zitten nu 12,5 jaar hier en het is wel knokken geblazen. Onze service moet het doen, dat kleine beetje extra bieden." Mevrouw Swiderski valt haar bij. "Hier is het veel persoonlijker, je praat meer met elkaar in een kleinere zaak." De leden van het Centrummanagement Schiedam zijn elke eerste zondag van de maand geopend. In 1998 vallen de koop zondagen op: 1 maart, 5 april, 3 mei, 7 juni, 5 juli, 2 au gustus, 6 september, 27 september (Brandersfeesten), 4 oktober, 1 novem ber, 29 november (Sinterklaas), 6 decem ber en 20 december (Kerstmis). Noteer de data in uw agenda. Het Centrummanagement Schiedam is het overkoepelend orgaan van de middenstand die in hartje Schiedam is gevestigd. In deze rubriek komen de voorzitters van de aangesloten winkeliersverenigingen aan het woord. Ditmaal pleit Johan Verploegen van Ondernemers-vereni ging De Nieuwe Passage voor kwaliteitsverbete ring van het winkelgebied in de binnenstad. "Niet het aantal winkels is van belang, maar de kwali teit ervan. Daar moeten we naar toe." Met zeventig leden bevindt de jon ge winkeliersvereniging - opgericht bij de opening van De Nieuwe Passage in september '95 - zich in een riante positie. "Johan Verploegen is zich daar terdege van bewust. "Wij hebben een voor sprong op de overige leden van het Centrummanagement. In onze huur zit een opslag voor de vereni ging, daardoor hebben we ook iets meer in kas. De middelen zijn dus aanwezig om ons te profileren naar de buitenwacht. Het zou mooi zijn wanneer de andere winkeliers ook wat meer financiële armslag zou den krijgen." Dat er iets moet gebeuren in de binnenstad staat voor hem buiten kijf. In het Waterweggebied Noord, van Oosterhof tot Koningshoek in Maassluis, is een groot aantal win kelcentra gesitueerd. "En de sub centra rondom de koopgoot, leg gen het dadelijk af. De huren van de winkels in Rotterdam zijn zo hoog dat de winkeliers daar wel ze ven dagen in de week open moeten zijn om voldoende omzet te boe ken. Maar uit recent onderzoek blijkt dat vijftien procent van de Vlaardingers op zondag in Rotterdam te vinden is. Dan gaan ook zoveel Schiedammers naar de koopgoot op zondag, hetgeen bete kent dat wij zomaar 4 of 5 procent van de koopkracht laten wegvloei- rr en. Johan Verploegen is daarom vanaf de start van De Nieuwe Passage Voozitter Johan Verploegen van Ondernemersvereniging De Nieuwe Passage. voorstander van de koopzondag. Daarbij heeft het in Schiedam geen nut om elke zondag open te gaan, zo stelt hij. Immers, je moet de con sument op zondag ook iets extra's kunnen bieden in de vorm van een activiteit. "Daar zijn we in Schiedam niet krachtig genoeg voor. Bovendien is het voor veel kleine zelfstandigen fysiek onmo gelijk om elke zondag open te zijn." Samen met zijn vrouw en dochter runt Verploegen de juwelierszaak Chiqi Cheri aan de Nieuwe Passage 3. "Puur menselijk gezien is die koopzondag eigenlijk van de gekke. Als kleine ondernemer zit je hier natuurlijk niet op te wachten. Wij zijn al zes dagen per week geo pend. En wij kunnen het ons niet veroorloven extra personeel in te zetten. Toch is het een ontwikkeling die je niet meer kunt tegengaan. De geest is van de fles, zeg ik altijd maar over die koopzondag. In Schiedam Centrum houden we nu elke eerste zondag van de maand koopzondag, maar dan moeten alle winkeliers meedoen. Er moet ook wat extra gebeuren in de stad, zo als muziek of entertainment." "Of ik de toekomst optimistisch in zie? Ja hoor, we kunnen ook niet veel lager zakken dan nu. Als vol gend jaar de binnenstad weer spie span in orde is, zal het alleen maar beter gaan met het centrum. Ik hoor al geluiden om me heen van winkeliers die melden dat hun omzet weer in de lift zit. Kijk, het voordeel van Schiedam is dat we de consument geen eenheidsworst bieden. De Hoogstraat heeft toch een historische ambiance. Dat moeten we benadrukken. De ge meente begeeft zich op een ge vaarlijk vlak als ze de winkelopper vlakte in het centrum wil uitbrei den. Daar redden we het niet mee. Het gaat om de kwaliteitsverbete ring van hetgeen je hebt!" et is weliswaar een tijdje rustig ge weest in Schiedam Centrum, maar het blijkt de stilte voor de storm. Het Centrummanagement, het overkoepelend orgaan van de winkeliers in de binnenstad, heeft volop plannen voor de komende pe riode in petto. "Inderdaad, we hebben de draad weer opgepakt," verzekert centrum manager Lex van Hulst. Een simpel gebrek aan menskracht om activiteiten te organi seren, ligt ten grondslag aan de 'rust' in het centrum. En ook de benodigde finan cien om elke keer weer een festiviteit te bekostigen, ontbreken, zo geeft Van Hulst toe. "Maar zijn dingen gaande in positieve zin. Absoluut! Het gaat weer beter met Schiedam." Vliegende start (tussenkop) Zo hebben de winkeliers in de binnenstad dit jaar een vliegende start gemaakt door elke eerste zondag van de maand uit te roepen tot koop zondag. Bovendien heeft het Centrummanagement de ge meente gevraagd om in plaats van de gebruikelijke twaalf zondagen, veertien zondagen openstelling te ver lenen. Volgens Lex van Hulst betekent dit echter dat die twee extra dagen uitsluitend worden toegestaan wanneer deze een toeristische trekker voor de stad zijn. "Dat houdt in dat we die zondagen een behoorlijk gevuld program ma moeten bieden." Een extra koopzondag vindt plaats tijdens de Branders feesten in september. "Maar eerst hebben we onze han den vol aan de koopzondag in april." De winkeliers in het centrum luiden het weekein de van 4 en 5 april de Lente in. In februari is voor anderen nog enige inbeeldingskracht nodig, niet voor Lex van Hulst. De nieuwe centrum manager van Schiedam - sinds 1 december '97 - ver keert al volledig in lentesfe ren. Het programma liegt er ook niet om: het binnenhalen van de Lentekoningin op een praalwagen, ponyrijden voor kinderen, looporkesten, een Paasmarkt, gratis rondvaar ten, kindervrijmarkt en een paardentram die een route langs de molens maakt. "Je voelt al echt de lente dan, nietwaar?" Voor Lex van Hulst is het Lentefeest van het Centrummanagement ook een signaal naar de con sument toe. "Je hoort wei eens wat negatieve klanken in Schiedam, maar er gebeurt toch wel wat. Neem de koop zondagen elke eerste zondag van iedere maand. De erva ring daarmee is niet slecht. De mensen vinden het leuk om dan te winkelen en de winkeliers ervaren toch een stijging van de omzet. Het is nog wel een taak voor ons om ervoor te zorgen dat allen winkeliers in het centrum op Centrummanager Lex van Hulst. "Er gebeurt wat in Schiedam, neem de onthul ling van de beeldjes op de Koemarkt. Da's toch geinig." koopzondag open zijn. Je kunt natuurlijk wel makkelijk naar de gemeente wijzen, maar er zal behoorlijk aan moeten worden getrokken, ook door de winkeliers zelf." Volgens de centrummanager moet Schiedam eerst kijken welke mogelijkheden de stad in huis heeft om te scoren bij de consument. "Als Jan des Bouvrie naar Schiedam komt, moet je niet alleen kritiek hebben maar ook denken aan de zuigkracht die een derge lijk figuur voor de stad kan hebben. En het plan van de gemeente voor het opknap pen van de binnenstad, moet in Schiedam met voorrang behandeld worden. Dat duldt geen uitstel in mijn ogen. Mensen moeten met eigen ogen zien dat er wat gaat ge beuren in hartje Schiedam." Vergezeld van een aantal prinsessen wordt de Lentekoningin op passende wijze binnengehaald in Schiedam Centrum. Op za terdag 4 april luidt zij het voorjaar in, daarbij muzi kaal begeleid door drum- en trompetterkorps Juliana. Andere activiteiten op 4 april: Op het Hemaplein ver zorgen enkele Schiedamse dealers een autoshow; Op het Hemaplein en het plein voor het museum op de Hoogstraat hebben kinder activiteiten plaats zoals skelteren, ponyrijden, draai molens en een luchtkussen; 's middags speelt op de Grote Markt de Big Band Schiedam; twee looporkes ten musiceren in het winkel gebied; op de Lange Kerkstraat/Broersveld/Broer svest/Grote Markt wordt een grote braderie gehou den, een Paasmarkt met cir ca vijftig kramen; jonge mu sici van de Streekmuziek- school spelen her en der in het centrum; een paarden tram rijdt van de Grote Markt richting Vijgensteeg, Noordvest om de passa giers hier eventueel voor een bezoek aan de molens af te zetten; op het muse umplein wordt een kinder vrijmarkt gehouden. Voor koopzondag 5 april hebben de winkeliers ook activitei ten op stapel staan. Tussen pakweg 12 en 16 uur vinden gratis rondvaarten plaats met het schip van Stichting Lentefeest. Vertrek is ter hoogte van de Appelmarkt. Het Gedistilleerd Museum geeft gratis rondleidingen aan belangstellenden op koopzondag. Andere activi teiten worden door de di verse winkeliersverenigin gen afzonderlijk georgani seerd. Het volledige pro gramma volgt nog op deze pagina. De eerstvolgende publicatie van het Centrummanagement Schiedam is op woensdag 25 maart.Op deze pagina in het Nieuwe Stadsblad staat dan onder andere het complete pro gramma van het Lentefeest. mosp 'Gezelliger wonen' Welk deel van de binnenstad als eerste door de gemeente Schiedam moet worden opge knapt? Mevrouw Redert moet het antwoord schuldig blijven. "Ik vind het wel goed zoals het is. Die reclameborden op de Hoogstraat vind ik wel de meest irritante obstakels. Zeker als je met een kinderwagen loopt. Misschien kunnen ze daar eerst wat aan doen." Ze woont in West, maar is afkomstig uit Vlaardingen. "De boodschappen doe ik hier; voor speciale aanko pen ga ik naar Vlaardingen. Ik vind het in Schiedam wel gezel liger wonen! En de Passage is op zich ook een hele verbete ring." 'Ingang garage' Twee keer per week komt me vrouw Schaper vanuit de Gorzen naar het centrum. Haar moeder is hier iets vaker te vinden. "Ik ben gek op winkelen." Maar haar dochter is kritisch. "Het gaat hier achteruit. In plaats van de Nieuwe Passage hadden ze dat geld beter kunnen besteden aan het overdekken van de Hoogstraat. Zoals die er nu uit ziet, vind ik zonde." Volgens haar moet een nieuwe ingang voor de parkeergarage prioriteit krijgen. "Vanwege de veiligheid voor voetgangers en fietsers. Wat er moet gebeuren met het Hemaplein? De Hema terugzet ten. Het was er op die locatie veel gezelliger." 'Dichtbij parkeren' Op zoek naar Blokker loopt Martin Schenk tevergeefs door de Passage. "Het ziet er hier goed uit. Maar ik vind dit niet ty pisch voor Schiedam; dergelijke winkelcentra zie je ook in andere steden." Schenk woont in Dordrecht en bezoekt vanwege zijn werk de Brandersstad. "Door mijn werk heb ik veel te maken met winkels, maar winke len in mijn vrije tijd is ook leuk. Maar dan ga ik liever naar Scheveningen." Bij zijn werkbe zoeken aan steden is het parke ren van zijn auto vaak een pro bleem. Zo niet in Schiedam. "Het was verbazingwekkend hoe snel ik mijn auto kon parkeren. En zo dichtbij." 'Knap doorgang op' "Doe wat aan de Hoogstraat en doe wat aan het Broersveld." Een hartenkreet van de heer Van Dokkum die samen met zijn vrouw winkelt. De gemeente moet prioriteit geven aan deze straten. "Als je van de Passage naar het ABC-complex loopt, weet je niet wat je ziet in het Broersveld. Gemeente, knap die doorgang nou het eerst op," zo luidt zijn devies. Wanneer de ou de pandjes in het Broersveld zijn opgeknapt en er komen daar wat handwerkzaakjes of hobbywin kels, dan ziet het er alweer veel beter uit. "Dan maak je ten op zichte van de concurrentie in Vlaardingen en de koopgoot ten minste een vuist." Tevreden' Mevrouw Van Mourik woont pas 5 jaar in Schiedam. "Ik kom van Goeree-Overflakkee, maar mijn dochter woont hier." Vanuit haar woning aan de Vlaardingsedijk gaat ze af en toe het centrum in. "Ik vind het heerlijk om dan even een rondje te maken. De Hoog straat is een gezellige straat. Dat oude is toch mooi?" Vanaf de Dam loopt mevrouw Van Mourik dan over de Hoogstraat - "meestal pak ik even de Passage mee" - naar het Broersveld en weer terug. "Vrijdag ga ik ook al tijd naar de markt. Da's ook zo gezellig. Nee, het maakt me niet uit waarmee de gemeente be gint met opknappen; ik ben een tevreden mens."

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 13