VERKIEZINGEN ^jg t SQUASHEN fl.25. per baan 1 6 BELOOFD: NEDERLAND MOBIEL AOV/UNIE 55 CENTRUMDEMOCRATEN CDA GEMEENTEBELANGEN SCHIEDAM PLATFORM SCHIEDAM STELLINGNAME: gemeenteraadsverkiezingen 4 maart GROENLINKS SOCIALISTISCHE PARTIJ D66 VVD PVDA HERMES-DVS HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 25 FEBRUARI 1998 9-1442 Karei Mucek, 37 jaar, directeur van een handelsonderneming 1. Gezien de slechte toestand van het milieu is de komst van Neder land Mobiel volstrekt misplaatst. 'Pure onzin. Als we praten over mobiliteit hebben we het ook over het openbaar vervoer, de fiets en carpoolen. Mobiliteit is in ons land een groot probleem: we staan steeds vaker in de file, Schiphol ligt onder vuur, trein reizigers moeten bijna altijd staan... Dat kan toch niet. Ook voor Schiedam is dat onaccepta bel. Bedrijven willen zich hier niet vestigen, omdat ze dan 's ochtends en 's avonds steevast worden geconfronteerd met ver stopte wegen. Daarom vinden wij het doortrekken van de A4 tussen Schiedam en Vlaardingen van groot belang. En dan niet via zo'n bizar kostbare tunnel, maar gewoon op maaiveldhoog te met geluidwerende schermen er omheen om de overlast te beperken.' 2. Nederland Mobiel is een echte burgermanspartij. 'Dat klopt helemaal. Onze men sen komen uit alle lagen van de bevolking. Wij willen de burgers ook veel meer bij de besluitvor ming betrekken. Zo stellen we voor om een correctief referen dum in te voeren, waardoor mensen hun instemming met of ongenoegen over een bepaald voorstel kunnen uiten. D66 praat daar al heel lang over, maar doet er verder niets mee. Burgers moeten weer echt in vloed krijgen op de politiek en daarvoor dient de politiek een flinke vernieuwing te ondergaan. Landelijke, regionale en plaatse lijke politici zitten al veel te lang op hun zetels, die zijn elk contact met de bevolking kwijtgeraakt. Vandaar dat je bij verkiezingen nu met opkomstcijfers zit die eigenlijk niet aanvaardbaar zijn.' 3. Karei Mucek weet eigenlijk niets van politiek. 'En dat klopt ook. Ik ben geen politiek dier. Wel heb een ge zond stel hersens en weet ik hoe je een probleem moet oplossen. En in wezen ben ik blij dat ik weinig van politiek weet, want dat zou betekenen dat ik tot diezelfde kliek behoor. En ik wil juist niet in zo'n kristallen huisje onbereikbaar zijn voor de bur gers. Ik wil ergens voor staan. Nederland Mobiel is bereid tot concessies, maar gaat de con frontatie beslist niet uit de weg.' Catelijne Raaphorst-de Groot, 34 jaar, huisvrouw (aanko mend juriste) 1. Oudere Schiedammers zijn belangrijker dan jongere inwo ners. 'Dat is niet waar. Er dient evenredigheid te heersen in de aandacht voor de verschillende leeftijdsgroepen. En vergeet niet dat jongeren van nu de ouderen van morgen zijn. Van daar ook onze leus :Vandaag is de start van morgen'. Wel is het zo dat in Schiedam relatief veel ouderen wonen, daarom is wat extra aandacht zeker op z'n plaats.' 2. AO V/Unie 55+ is aan on derlinge twisten ten onder ge gaan. 'Ook dat is niet waar. Die on derlinge twisten gingen tussen een klein aantal mensen in de landelijke partijtop en draai den om macht. In deze regio was daar niets van te merken. Als sinds de verkiezingen voor de Provinciale Staten in '95 wordt in dit gebied goed sa mengewerkt door AOV en Unie 55 Dat landelijke beeld van ruzie en achterklap klopt wat ons betreft dus hele maal niet.' 3. Een 34-jarige lijsttrekker van een ouderenpartij is per definitie ongeloofwaardig. 'Ik ben juist bezig met de toe komst. Wij zijn tegen leeftijds discriminatie, voor ouderen en jongeren! Dus is een jonge lijst trekker van een ouderenpartij helemaal niet ongeloofwaar dig, zo voorkom je juist dat er generatieconflicten ontstaan. Het is ons doel om een aantal belangrijke voorzieningen voor ouderen te behouden; ook voor de mensen die nu nog jong zijn.' Ad Bierhuizen, 38 jaar, salesma nager in de scheepvaart 1De CD heeft de afgelopen vier jaar niets gepresteerd. 'De CD heeft gedaan wat 'ie kon. Maar zonder verdere oppo sitie doe je niets tegen de meer derheid van deze coalitie.' 2. Met de uitspraken van Bolkes tein over asielzoekers gaat de VVD straks veel stemmen wegha len bij de CD. 'Door zulke uitspraken die me neer Bolkestein vier jaar geleden ook heeft gedaan, slaagde de VVD er toen in om veel stem men weg te halen bij de CD. Dat zal ditmaal niet gebeuren, want hij heeft van die uitspraken niets waargemaakt. De mensen laten zich niet twee keer op het ver keerde been zetten.' 3. Niemand in Schiedam kent Ad Bierhuizen. 'Net zoals de meeste raadsleden is ook de heer Bierhuizen vrij onbekend. Dat komt omdat de bevolking van Schiedam niet ge ïnteresseerd is in politiek. De kloof tussen burgers en politiek is te groot. Maar over vier jaar zullen heel veel Schiedammers wel van de heer Bierhuizen heb ben gehoord.' uten - 2 personen 45 minuten 'n klasse club Paul van Mansum, 46 jaar, di recteur van christelijk zorgin stelling 1. Niemand heeft het CDA de laatste jaren als collegepartij gemist. 'Ik denk datje die vraag vooral aan de andere politieke partij en moet stellen. Maar het kan niet anders of de CDA-stem- mers hebben de indruk dat zij blijkbaar geen invloed op het beleid mogen uitoefenen. Ter wijl daar in wezen geen aanlei ding toe is, want wie het werk programma van dit college en ons partijprogramma naast el kaar legt ziet voldoende aan knopingspunten. En daar gaat het primair om. Het CDA is vier jaar geleden op een heel rare manier buiten het college van B&W gehouden. We had den tot het eind meegepraat en werden plotseling afgewezen. Er zijn nog steeds veel mensen die dat niet begrijpen.' 2. Met zoveel wisselingen in de landelijke partijtop heeft het CDA haar eigen machtspositie ondergraven. 'Ik wil voorop stellen dat het op 4 maart om gemeenteraads verkiezingen gaat. Maar het is zeker zo dat de landelijke ne derlaag vier jaar geleden voor veel verwarring heeft gezorgd. Na tientallen jaren in de rege ring te hebben gezeten, beland- de het CDA plotseling in de oppositie. Dat vroeg om bezin ning, een nieuwe koers, een nieuwe strategie. En daar kun nen ook nieuwe gezichten bij horen. Ik ben in iedere geval verheugd dat we er ook lande lijk weer staan. Niet voor niets klinkt van veel kanten bijval voor ons verkiezingsprogram ma.' 3. Paul van Mansum is de ver persoonlijking van het CDA: gedegen maar saai. 'Als met gedegen betrouwbaar wordt bedoeld, kan ik me daar in vinden. Kiezers mogen mij afrekenen op mijn woorden en daden. Dat is in politiek op zicht van het grootste belang. Mensen die mij saai noemen, kennen me niet. Dan wordt het dus de hoogste tijd om nog meer naar buiten te treden.' Henk Metaal, 67 jaar, AOW'er (oud-onderwijsconsulent) 1. Gemeentebelangen heeft de af gelopen jaren te weinig toege voegd aan de Schiedamse poli tiek. 'Gezien ons kleine aantal zetels valt dat wel mee. We hebben voortdurend een zeer kritische houding aangenomen, zonder in het negatieve te vervallen. De houding van niets deugt, past niet bij ons. En we moeten toch constateren dat nog steeds een aantal zaken in de stad niet goed lopen. Soms zijn het kleine din gen, soms ook grote. We merken dat we voor veel Schiedammers zijn gaan fungeren als een 'om budsman', bij wie ze aankloppen al er problemen zijn. Ook dat is een zeer nuttige functie.' 2. Zonder landelijke kopstukken is een politieke partij in dit tv- tijdperk gedoemd ten onder te gaan. 'Nou, die landelijke kopstukken hoeven van mij net voor de ge meenteraadsverkiezingen niet naar Schiedam te komen. Wij als Gemeentebelangen, voortgeko men uit een actiegroep om de historische binnenstad te behou den, zijn uitgegroeid tot een wer kelijk lokale, democratische par tij. Daar hebben we echt geen landelijke kopstukken voor no dig.' 3. Henk Metaal en Arie van Loe- nen worden in de gemeenteraad nauwelijks serieus genomen. 'Dat ligt niet aan ons, maar aan de arrogantie van sommige an dere raadsleden. Waar halen ze het vandaan... De minachting voor een kleine partij is soms stuitend. Al moet ik zeggen dat er de afgelopen vier jaar toch het een en ander is veranderd. In het begin negeerden ook ambtena ren ons en keken enkele gemeen teraadsleden ons helemaal niet aan. Tegenwoordig weten ze in ieder geval wie je bent en word je toch anders bejegend.' Theo Schoenmakers, 44 jaar, tekstschrijver 1. Platform Schiedam heeft zich de afgelopen jaren over schreeuwd. 'Wij hebben een aantal zaken aangekaart, waarvan we vonden dat ze aandacht behoefden. Din gen die in onze ogen verkeerd gingen en gaan, waar de meer derheid van de Schiedammers geen belang in had. Zoals de vreemde kwestie dat we enerzijds bij Den Haag aankloppen voor extra geld voor de stadsvernieu wing, wat natuurlijk hard nodig is, maar anderzijds drie miljoen aan sierbestrating besteden voor het nieuwe plein aan het Stad- serf. Had dat geld niet beter ge bruikt kunnen worden voor de Hoogstraat of de Lange Kerk straat, waar je struikelend over de golvende trottoirs wandelt... Ik denk dat we hebben bewezen de enige echte oppositiepartij in de raad te zijn.' 2. Landelijk vertaald zit Platform Schiedam dichtbij het CDA: we buigen niet naar links en we bui gen niet naar rechts. 'De enige overeenkomst die ik zie, is dat we allebei in de oppo sitie zitten. En dan durf ik te stellen dat Platform Schiedam dat hier beter doet dan het CDA landelijk. Onze standpunten ko men vooral pragmatisch tot stand. We luisteren, onderzoe ken en ondernemen. De ene keer kom je daardoor aan de linker- zijde terecht en de andere keer meer aan de rechterzijde. Lokaal zie ik overeenkomsten met de verkiezingsprogramma's van de PvdA en GroenLinks, terwijl overigens ook dat van de VVD niet echt afschrikt.' 3. Platform Schiedam steunt vol ledig op de persoon van Theo Schoenmakers. 'Integendeel. We hebben een ac tieve club mensen met heel ver schillende achtergronden. Men sen die vanaf de zomer elke week bij elkaar komen om een goed programma samen te stellen. Het is een informele steunfractie waarin we elkaar prima aanvul len en die één belangrijk bind middel hebben: dat Schiedam hen ter harte gaat.' kk.j>am SCHIEDAM Op woensdag 4 maart zijn er weer gemeenteraadsverkiezingen. Met het oog hierop heeft de redactie van Het Nieuwe Stadsblad de lijsttrekkers van de elf deelnemende poli tieke partijen in Schiedam onderworpen aan een laatste test. Iedere lijsttrekker kreeg drie kritische stellingen voorgelegd, waarop terstond moest worden gere ageerd. De eerste stelling is lokaal gericht, de tweede heeft betrekking op landelijke aspecten en de derde stelling is meer persoonlijk van aard. Het leverde een aantal opmerkelijke reacties op, die op deze speciale verkiezingspagina zijn afgedrukt. Wellicht kunnen zij behulpzaam zijn bij het bepalen van een politieke keuze, want uit onderzoek bleek deze week dat maar liefst 35 procent van de stemgerechtigden zijn keuze bij de gemeente raadsverkiezingen nog niet heeft bepaald. Judith Boertjens, 29 jaar, wis kundige aan Technische Univer siteit 1. GroenLinks heeft zich in deze raadsperiode te weinig geprofi leerd. 'Ik denk dat we veel hebben be reikt, maar op sommige terrei nen toch niet genoeg. De milieu- dialoog met de stad en het be schikbaar stellen van witgoed aan de minima zijn prima pun ten, evenals het tegenhouden van veel kantoorruimte op het Hemaplein en de toename van kinderopvang. Daar heeft GroenLinks door middel van moties een belangrijke rol in ge speeld. Omdat ik zelf niet in de gemeenteraad zat, is het voor mij vrij lastig om aan te geven wat ik minder geslaagd vind. Maar een voorbeeld is toch de Armoede- nota, daar is niet genoeg mee gedaan. Of het aanhoudende ge zeur over het Spectrumfestival, dat verdient ook geen schoon heidsprijs. Blijft natuurlijk altijd de vraag of dat nu aan het colle ge lag of aan GroenLinks.' 2. De SP overvleugelt momenteel GroenLinks als actiepartij op alle fronten. 'Ben ik het absoluut mee oneens. Op een aantal gebieden laat de SP zich totaal niet zien als actie partij. Denk aan het milieu of de multiculturele samenleving. Dat zijn speerpunten voor ons. En de SP roept voortdurend dat ze overal tegen is, terwijl wij juist actievoeren en met concrete voorstellen komen om de situa tie werkelijk te verbeteren.' 3. Het is onmogelijk om als nieuwkomer in de politiek Bart de Leede en Bea Oomens in één klap te doen vergeten. 'Ik heb ook niet het gevoel dat ik Bart en Bea moet doen vergeten. Ik zal op mijn eigen manier vorm geven aan de visie van GroenLinks. En ik weet zeker dat ik daarbij prima wordt ge coacht dat Bart en Bea.' Edith Kuitert, 25 jaar, mede werkster op landelijk SP-bureau 1. Veel vroegere CD-kiezers in Schiedam zullen hun proteststem ditmaal aan de SP geven. 'Ik denk dat ook veel vroegere PvdA-kiezers nu hun protest stem aan de SP zullen geven. En wij zorgen ervoor dat met die proteststem echt wat wordt ge daan, want wij streven naar ge richt resultaat. De CD'ers in de gemeenteraad hebben de afgelo pen vier jaar alleen hun zakken gevuld, want die zag en hoorde je nooit.' 2. 'Stem tegen' is de gemakkelijk ste verkiezingsleus aller tijden. 'Volgens mij is het een slogan waarmee je precies kunt uitleg gen wat je wilt. Stem tegen de afbraakpolitiek van dit kabinet, tegen de bezuinigingen op de so ciale woningbouw, tegen de ar rogantie van het gemeentebe stuur... Juist omdat het paarse kabinet op veel fronten heeft ge faald, is de slogan 'Stem tegen' zo goed.' 3. Jonge vrouwen van 25 jaar moeten niet de politiek in gaan, maar nog van het leven genieten. 'Ik geloof niet dat je dat zo kunt zeggen. Ik heb heel bewust en gemotiveerd voor de politiek ge kozen, omdat er zo veel zaken verkeerd gaan. Wie wat wil ver anderen, moet niet langs de kant blijven staan. En ik beleef veel - plezier aan mijn politieke actitei- ten. Eigenlijk moet ik me geluk kig prijzen, want ik heb echt van mijn hobby mijn werk gemaakt.' Adri Reijnhout, 50 jaar, wethou der van Volkshuisvesting 1. D66 maakt nu goede sier met het binnenhalen van Haags geld voor de Schiedamse stadsvernieu wing, terwijl die eer ook anderen toekomt. 'Wij adverteren hier inderdaad mee in de verkiezingscampagne. Want ik ben toch degene die, met zeer brede steun, als wet houder naar voren is geschoven om er werk van te maken. En degene die de missie hopelijk heeft volbracht, want het geld moet nog uitbetaald worden. Normaal is D66 een zeer be scheiden partij, maar gezien het belang van de stadsvernieuwing hadden we nu het gevoel dat we dit wat meer naar ons toe mogen trekken. Temeer omdat de staatssecretaris van Stadsver nieuwing ook een D66'er is...' 2. De landelijke partijtop van D66 heeft er een potje van ge maakt. 'Pure onzin. D66 zit in de rege ring klem tussen twee grote par tijen en heeft zich te 'netjes', te genuanceerd opgesteld. PvdA en VVD hebben toch een andere politieke cultuur. Wij hebben bijna altijd het coalitiestandpunt verdedigd, terwijl de twee andere partijen zich meer geprofileerd hebben. Van mij had D66 in de Tweede Kamer zich wat minder bang mogen opstellen, want ik heb nu het idee dat we daar toch onder hebben geleden.' 3. Wethouder Adri Reijnhout had eigenlijk in Zweden moeten wo nen. 'Nee, ik voel me op en top Ne derlander en op en top Schie dammer. Wel is het zo dat we kunnen leren van andere cultu ren. Daarom proberen we die Zweedse woonbeleving te verta- len naar Schiedam. De huizen en de buitenruimte stralen een toe gankelijkheid uit die ook prima bij ons past.' Will van Wijk, 54 jaar, leraar Nederlands 1Verantwoordelijk VVD-wet- houder Hafkamp heeft de afgelo pen vier jaar te weinig gedaan om de verpaupering van de binnen stad tegen te gaan. 'Niet mee eens. Kijk naar de ambitieuze nota 'De oorsprong'. Als je zegt dat de uitvoering langzaam gaat, kan ik me daar beter in vinden. Anderzijds is er de laatste jaren echt veel energie in de binnenstad gestopt. En dat zal er ook uit komen.' 2. De VVD behaalt forse stem menwinst door de asielzoekers telkens op het juiste moment als verkiezingsonderwerp naar voren te schuiven. 'Zeker niet. Dit onderwerp is de afgelopen jaren meermalen aan de orde gesteld, niet alleen rond verkiezingen. Het is een van de punten die we naar voren heb ben gebracht, we hebben het be spreekbaar gemaakt. Anderzijds is de zorg voor asielszoekers ook bij ons in goede handen. Wie dit als verkiezingsstunt opvoert, slaat de plank behoorlijk mis.' 3. Will van Wijk is met zijn 54 jaar te oud om nu nog wethouder te worden. 'Je bent zo oud als je je voelt. En je voelt je pas geroepen om wet houder te worden als je werkelijk van je stad houdt.' Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 Aad Wiegman, 56 jaar, wethou der van Financiën 1De financiële positie van Schie dam is er de laatste vier jaar niet beter op geworden. 'Dat is maar hoe je het bekijkt. De reservepositie is inderdaad wat verzwakt. Maar dat is op een verantwoorde manier ge beurd en de gemeenteraad is er mee akkoord gegaan. Daar staat tegenover dat er de laatste jaren veel op de rails is gezet, waar voor ook financiële middelen van buiten zijn binnengehaald. Denk aan het grote-stedenbeleid en de stadsvernieuwing. We heb ben gekozen voor investeringen in de stad, dat zien alle Schie dammers. Het kost geld, maar voor niets gaat de zon op.' 2. Zonder Wim Kok wordt de PvdA gehalveerd. 'Geloof ik niet. Het is bekend dat een lijsttrekker die de men sen aanspreekt stemmenwinst oplevert en ik hoop maar dat zoiets ook in Schiedam het geval is. Maar belangrijker is toch het gedachtengoed van een politieke partij. Waar sta je voor, wat is je koers, ben je te vertrouwen? De antwoorden op die vragen zijn in mijn ogen belangrijker dan de naam van de lijsttrekker.' 3. Een lijsttrekker die door zo'n krappe meerderheid is gekozen als Aad Wiegman bij de PvdA zou de eer aan zichzelf moeten houden. 'Niet mee eens. De ledenverga dering is verantwoordelijk voor die keuze. Dat is het democra tisch principe dat binnen onze partij geldt. En dat is geen slecht principe om een lijsttrekker te kiezen. En met de gemeentever kiezingen voor de boeg merk ik dat ik binnen de partij voluit wordt gesteund.' Karei Mucek gaat de confrontatie niet uit de weg Catelijne Raaphorst-de Groot voelt zich niet te jong voor een ouderenpartij Ad Bierhuizen: 'Mensen laten zich niet twee keer op het verkeerde been zetten door weneer Bolkestein C FC Hermes D.V.S. Sportpark Harga, Schiedam, Tel.: 470 40 48 Paul van Mansum: 'Mensen die mij saai noemen, kennen me niet' Henk Metaal vindt de arrogantie van andere raadsleden soms stuitend Volgens Theo Schoenmakers is hij lid van de enige echte oppositiepartij in Schiedam HfcTf gttï'vjf, té!* PLATFORM KHIEDAM PIATFORM CATFC.ftA KN'.f&A& Kiuun 10* Actie tegen Rotterdam Airport. Op het Rotterdamse stadhuis werden door Judith Boertjens honderden handtekeningen overhandigd aan wethouder Kombrink Edith Kuitert heeft van haar hobby haar werk gemaakt Adri Reijnhout voelt zich op en top Schiedammer Will van Wijk voelt zich geroepen om wethouder te worden, omdat hij werkelijk van Schiedam houdt Aad Wiegman zegt dat hij binnen zijn partij nu voluit wordt gesteund

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 7