Veel vraag, maar óók veel aanbod. dat is de dynamiek van ATTA Vlaardinaen. kapitein moet je alle rangen aan boord doorlopen hebben 010-460 49 99 Atta Vlaardinaen Beroepsinformatie loods ATTA Makelaars Heemraadstraat 98 3131 VH Vlaardingen voor: Nieuwbouw Bestaande bouw Verkoopbemiddelinq jjjf ELKE WEEK EEN ANDER BEROEP IN WOORD EN BEELD OP WOENSDAG OM 19.00 UUR BIJ STADS RADIO ROTTERDAM EN OP DONDERDAG OF VRIJDAG IN DEZE KRANT - door: ROGER HUYS Bij SpliethofPs Bevrachtingskan toor BV, gevestigd aan de Radarweg in Amsterdam, is Rene Verstraeten(33) werkzaam als kapitein. Rene: „In opdracht van de rederij vaar ik met droge la ding schepen en ben ik verant woordelijk voor het reilen en zei len aan boord van het schip. Daarnaast houd ik rechtstreeks contact met het kantoor over al lerlei zaken, die betrekking heb ben op de te vervoeren lading en het schip waar ik mee vaar". Na de MAVO ging Rene naar de Middelbare Zeevaartschool. „Ik wilde altijd al gaan varen". Na die tweejarige opleiding monsterde hij als matroos aan bij een kapitein/ei genaar. „Na zo'n twee maanden had ik dat wel gezien en trad ik in dienst bij de rederij Frisian Gas Lloyd. Daar heb ik de rest van m'n matro- zentijd doorgebracht. Uiteindelijk moetje 365 dagen vaartijd halen om in het bezit te komen van het officië le stuurmansdiploma van Rijkswa terstaat". Toen Rene dat diploma op zak had, stapte hij over naar de koel- en vriesvaart. „Daar lagen ei genlijk meer mijn interesses. Ik kon tweede stuurman worden bij de re derij Primlaks en heb dat tot 1988 gedaan". Daarna heeft Rene enkele jaren rond gezworven en trad in 1990 als tweede stuurman in dienst bij Splie- thoff. Z'n eerste reis maakte hij nog als tweede stuurman. In 1991 werd hij bevorderd tot eerste stuurman en sinds eind 1996 is hij kapitein bij de Amsterdamse rederij. De schepen waarop Rene vaart heb ben een laadvermogen van zo'n tien duizend ton. Ze zijn gemiddeld 115 meter lang, 19 meter breed en heb ben 8,5 meter diepgang. Rene z'n eerste taak is de verantwoordelijk heid voor het reilen en zeilen aan boord. „Het voornaamste is dat de lading van de klant schadevrij over komt,,. Voordat de lading aaan boord gaat, wordt er een visuele inspectie gedaan. „Of de lading in goede staat verkeert. Wanneer die in onbarmelijke toestand is, wordt ze - eventueel in overleg met het kantoor - geweigerd". Bij het laden wordt er op de veiligheid en een juiste stuwa ge gelet. Tijdens de vaart wordt ook de lading weer regelmatig gecontro leerd. „Controle in het ruim, staat het nog goed vast, moet er geventi leerd worden. Alles er aan doen dat het spulletje goed over komt". Wan neer er iets niet in orde is, wordt het euvel direct verholpen. Niet alleen de lading wordt tijdens de vaart in de gaten gehouden. „De navigatie met de daarbij gekozen route. Die route wordt vooraf gekozen en is afhankelijk van het verwachte weer type. Die hoeft niet altijd de kortste te zijn. Het is niet altijd zo dat de kortste route de snelste is". Slecht weer, diverse stromingen, winden, ijsvelden, politieke onlusten en uit gebroken oorlogen kunnen bijvoor beeld een reden zijn om de vaarroute te wijzigen. Bij aankomst in de ande re haven wordt de loods aan boord genomen. „Omdat de loods ter plaatse bekend is, wordt in overleg met hem be paald of er gezien de ruimte sleepbo ten nodig zijn". Dan wordt het schip afgemeerd en de lading gelost. „Dan is de cirkel rond en geeft het je de grootste voldoening wanneer de la ding in dezelfde toestand wordt uit gelost als dat ze is ingeladen". Het regelmatig contact onderhou den met het kantoor is Rene z'n tweede taak. Iedere maandag en donderdag stuurt hij een telex naar Spliethoff. „Daarin staat onder an dere de positie van het schip, de koers, de snelheid die we lopen, het weertype, gegevens over de motor, brandstofverbruik enzovoorts". Tij dens het laden en lossen belt Rene dagelijks naar kantoor. „Ik houd de mensen op kantoor - die dus eigen lijk niets zien - continue op de hoog te. Zodat ze een beeld hebben van wat zich bij ons afspeelt. Wanneer de reis ten einde loopt vraag ik of er al een nieuwe lading in het verschiet ligt. Of er eventueel al wat geboekt is en wat ik tegemoet kan zien. zodat ik alvast een nieuwe planning kan gaan maken". Bij calamiteiten aan boord wordt er ook contact gehou den met het kantoor. „Bij een onge val van een bemanningslid geef ik dat door aan de personeelsafdeling van de rederij. Wanneer dat nodig blijkt, zal die man er af moeten en er weer een nieuwe voor geplaatst moe ten worden". Bij extreme gevallen wordt er een noodhaven aangelo pen. „In gevallen van een blinde darm ontsteking of een hartaanval zal dal ongetwijfeld gebeuren". Wanneer het schip binnen landbe- reik is kan er in zo'n geval ook een helicopter ingezet worden. Vijftien jaar zit Rene al varend op het water. Hij is onder aan de ladder als matroos begonnen en is nu kapi- tein. Hoe kijkt hij naar die periode terug? „Je moet als kapitein alle rangen doorlopem hebben. Je werkt met mensen die je regelmatig het één en ander uit moet leggen. Dat kan alleen maar als je dat werk ooit zeil gedaan hebt. Je moet aan boord weten waar je over spreekt. Als je zelf nooit matroos geweest ben. kan je bijvoorbeeld geen schilderkarwei uitleggen zoals bikken, roest borste len enzovoorts". Je moet volgens Rene onder aan de ladder beginnen om de klappen van de zweep te kennen. „Je moet iedereen bij kun nen staan en helpen met eventuele moeilijkheden. Niemand doet het al léén aan boord. Ik moet ook wel eens bij iemand aan kunnen kloppen en zeggen dat ik er in m'n eentje niet uit kom Dat we met z'n allen er even de schouders onder zetten, ledereen aan boord is belangrijk. We varen het schip met zo'n veertien man. Van matroos, tot kapitein". Rene heeft altijd de eindverantwoor ding willen hebben over het schade vrij overbrengen van e<yi lading „Dat heb ik altijd willen doen en ik vind het leuk". Wanneer er geen grote veranderin gen meer plaatsvinden in de scheeps vaart. dan hoopt Rene z'n pensioen te halen op de vaart. „Het liefst onder de Nederlandse vlag". Port of Rotterdam Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads met Woningen Hypotheken <jV WI4, Rotterdam Om de opleiding tot kapitein op zeeschepen te kunnen volgen, is VBO;MAVO - met wis- en natuurkunde - als vooropleiding vereist. Wanneer je HAVO met deze twee vakken gedaan hebt. kan je direct in het tweede studiejaar beginnen. In de regio Rotterdam kan deze MBO-oplciding gevolgd worden bij het Scheepvaart en Transport College Rotterdam. De Hogeschool Rotterdam Omstreken verzorgt de HBO-opleiding. Vuilik illk Reaumurstraat, Schiedam Diverse appartementen te koop; bouwjaar 1986, afgekochte erfpacht, balkon/dakterras/tuin, tegenover NS Station Schiedam-R'dam west 1-kmrapp f 99.000,-kk 3-kmr app f 125.000,- kk 4-kmr app f 155.000,- kk Sportlaan, Vlaardingen In ca. 1956 gebouwd, 3-kamer app. op 6e verd. met riant uitzicht, lift, cv, op loopafstand winkels, aanvaarding verwacht medio '98 prijs f 122.500,- kk Vendelhof, Schiedam Ruime eengezinswoning, op loopafstand winkels en openbaar vervoer. Woonkmr, eetkeuken, 4 slaapkmrs, cv, tuin op het zuiden, afgekochte erfpacht, aanvaarding per direct prijs f 244.000,- kk Vendelhof, Schiedam Diverse appartementen direct beschikbaar binnen loopafstand winkelcentrum 2-kmr v.a. f 105.000,- 3-kmr v.a. f 170.000,- 4-kmr v.a. f 190.000,- Anna Paulownalaan Vlaardingen Fraai gelegen hoekwoning 520 m2 grond, 4 slaapkamers, woonkamer, keuken, bijkeuken, garage. Redelijke staat van onderhoud, vraagprijs f 495.000,- kk Uitstekende ligging nabij openbaar vervoer. Diverse ruime-appartementen, c.v., balkon-tuin, aanvaarding per direct 2-kmr app f 105.000,- kk 3-kmr app f 125.000,- kk 4-kamer portiekwoning, eigen grond, woonkamer, voorkamer, keuken, 2 slaapkamers, douche, balkon, cv, aanvaarding verwacht medio '99 prijs f 135.000,- kk Stationstraat, Schiedam Rotterdamsedijk, Schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 20