Nieuwe Sf ClllsblCHl uiia Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Skoda Felicia: sprong vooruit in styling, uitrusting en comfort De nieuwste Fiat wordt een zonnige toekomst voorspeld m r mx-mzm WOENSDAG 25 MAART 1998 13-448 Een nieuw gezicht, een rijke re uitrusting en talloze zicht bare en onzichtbare verfijnin gen in veiligheid en kwaliteit. Dat is de nieuwe Skoda Feli cia. Opvallendste uiterlijke wijziging is het nieuwe front met zijn grilde, halogeen kop lampen en motorkap in de nieuwe Skoda-stijl. Maar ook qua uitrusting, functiona liteit en veiligheid maakt de Felicia een grote sprong voor uit. Een ding is ongewijzigd: de enorme 'value for money'! De nieuwe Skoda Felicia en Fe licia Combi staan vanaf half april '98 bij de Skoda-dealer. Jong van karakter, maar tege lijk bijzonder volwassen: de Skoda Felicia komt nu beter voor de dag dan ooit. En dat wil wat zeggen, want van de Felicia - de eerste Skoda ontwikkeld en gebouwd in samenwerking met Volkswagen - werden er sinds de start in 1994 maar liefst 600.000 verkocht in 64 landen. De jaar lijkse productiegroei bedroeg vanaf het begin gemiddeld 50 tot 60 procent, waardoor de to tale jaarproductie over 1997 uit kwam op maar liefst 260.000 stuks, meer dan een kwart mil joen! Gebaseerd op betrouwbare techniek uit de Volkswagen- groep is de nieuwe Felicia voor taan nog comfortabeler, ge bruiksvriendelijker en veiliger. De vijfdeurs hatchback groeide licht in de lengte 28 mm) en is nu 3883 mm lang, 1635 mm breed en 1415 mm hoog. Met 4237 mm is de nieuwe Felicia Combi nog eens 354 mm langer, en 5 mm hoger. Het nieuwe gezicht van de Feli cia past naadloos in de moderne Skoda-lijn, die werd ingezet door de Octavia. De Felicia heeft voortaan dezelfde recht hoekige grille met verticale la mellen en het markante zilver- groene Skoda-logo boven in het midden. De rechthoekige koplampunits (met lichtbundel- hoogteverstelling) en de nieuw geprofileerde motorkap comple teren de nieuwe Skoda-styling Het zijaanzicht van de nieuwe Felicia toont twee heldere lijnen die optisch ononderbroken van voor- naar achterzijde lopen. De onderste verbindt de voorbum per met de achterbumper, ter wijl de bovenste de optische heuplijn van de auto vormt en zijn inzittenden veilig omarmt. De totaalindruk is naast vlot en modern ook kwalitatief hoog staand, veilig en ruimtelijk. Ge combineerd met het nieuwe front oogt de Felicia daardoor nog steviger en betrouwbaarder dan voorheen. Dankzij de effi ciënte wigvorm van de carrosse rie heeft de Felicia, hatchback een luchtweerstandscoëfficiënt van niet meer dan 0,345 - een zeer goede waarde in deze klas se. Nieuwe bumpers Ander opvallend nieuws van de Felicia anno 1998 betreft de bumpers, voor standaard met spoiler (GLX: incl. mistlam pen). Deze zijn standaard uitge voerd in carrosseriekleur en voorzien van zwarte bescherm- strips. Ook de lakkleuren zelf zijn deels nieuw: de Felicia is leverbaar in twaalf overtuigen de, frisse exterieuctinten. Zeven daarvan zijn metallic lakken: Deep Sea Blue, Emeraid Green, Diamond Silver, Pacific Green (nieuw), Laguna Blue (nieuw). Hot Chili Red en Black Magie (pareleffect). De vijf uni-kleuren zijn Nautical Blue. Raspberry Red (nieuw), Candy White, Ral ly Red en Petrol Green (nieuw). Achterspoiler De wielen met standaard 175/60-banden zijn voortaan voorzien van zilverkleurige naafdoppen met het moderne Skoda-logo. Bij de GLX is de B- stijl in decent zwart uitgevoerd. Aan de achterzijde vallen onder meer de meegevormde achter spoiler en de nieuwe kenteken verlichting op. Alle modellen en uitvoeringen zijn voortaan stan daard uitgerust met een veilig- heidsverhogend derde remlicht. Nieuw is verder de modelaan duiding 'Felicia' - weergegeven in het van de Skoda Octavia reeds bekende kubistische letter type. Dat verwijst naar de stad Praag, de bakermat van de kunststroming van het kubisme en tevens geboorteplaats van het merk Skoda. Aantrekkelijk nieuw interieur Ook in het interieur biedt de nieuwe Felicia een aantal bij zondere nieuwtjes. Een van de opvallende wijzigingen is de nieuwe duo-tone uitvoering van het dashboard. Ander verras send interieurnieuws is de nieu we middenconsole met twee uit klapbare bekerhouders en een handige bpbergbox met draag- handvat (GLX). Deze box is uitneembaar. lot verrassing van iedereen presenteerde BMW op de Tokyo Motor Show '97 de sterk tot de verbeelding sprekende design studie BMW Z07. Hoewel het tot in details ontwikkelde en rij klare model de indruk wekt dat het direct in productie kan gaan, is daarover nog geen beslissing genomen. De reacties bij de première in Japan waren bijzonder enthousi ast. Reden waarom BMW heeft besloten de Z07 ook in het land van de onbegrensde mogelijkheden, de Verenigde Staten, op de Detroit Motor Show te tonen. Ook hier werd de Z07 goed ontvangen. Om te kunnen begrijpen wat BMW heeft bewogen om een nieuwe supersportwagen te pre senteren, blikken we even terug naar het midden van de jaren '50. De legendarische BMW 507 - de roadster die door talloze autoliefhebbers nog steeds tot de mooiste automobielen aller tij den wordt gerekend - beleefde op de IAA 1955 zijn wereldpre mière. Het was fascinerertde sportwagen met een 150 pk ster ke V8. Met een elegante hardtop was de cabrio bovendien in een even fraai gelijnde coupé te ver anderen. Het ontwerp was van de hand van Albrecht Graf Goertz. Tijdens de productie, van 1956 tot 1 959, werden 252 exemplaren gebouwd. Een groot deel daarvan bevindt zich nu in de verzameling van liefhebbers; zo heeft bijvoorbeeld de meer voudig motorfiets- en Formule 1-kampioen John Surtees een BMW 507 in de garage. Van 507 naar Z07 Al lang speelde men bij BMW met een bijzonder arpbitieuze ge dachte: hoe zou de opvolger van de legendarische BMW 507 uit 1 956 er anno 1998 uitzien? Hoe zou deze supersportwagen zijn geëvolueerd, als hij net als de 3-, 5- en 7-serie over verschillende modelgeneraties was dooront wikkeld? Design De bekering van dit idee was zo sterk, dat de ontwerpers enige tijd geleden groen licht kregen om een moderne BMW 507 te ontwikkelen. De lijnvoering van de nieuwe BMW Z07 is onmiskenbaar een eigentijdse interpretatie van de 507. De lange neus gaat over in een lage, opvallend vlak geplaat ste voorruit. De vloeiende lijnen van de wielkasten lopen door in de taillelijn van de brede portie ren en vandaar naar de krachtige achterpartij. Deze lijn verschaft de Z07 zijn even elegante als lenige zij-aanzicht. Kenmerken de 'kieuwen' tussen de voorste wielkasten en de portieren com pleteren samen met forse wielen het beeld van een echte BMW sportwagen. Wie de BMW Z07 van voren bekijkt, ziet een vertrouwd ge zicht. Achter glazen stroomlijn- panelen geplaatste kleine, ronde (Xenon-) koplampen en de ka rakteristieke niervormige mid- dengrille zijn traditionele stijlele menten van elke BMW De ach terpartij krijgt zijn karakter door het samenspel van de brede wielkasten en de licht aflopende bovenzijde van het plaatwerk, met een markante 'aërovin' ach ter de bestuurder en de diffuser onder de achterbumper. Deze wordt door twee uitlaatpijpen uit gepolijst edelstaal geflan keerd. Uit alles blijkt dat het bij de nieuwe Z07 om emoties en pres taties draait. Daarnaast is het een innovatief technisch con cept. Als ruggegraat voor de hele constructie dient een aluminium spaceframe met geprofileerde plaatwerkversterkingen. De car rosserie is voor het grootste deel van aluminium. Bumpers en bin nenzijde van de achterpartij zijn uit koolstofvezel vervaardigd. Voor de aandrijving kwam - evenals destijds - slechts één mo tor in aanmerking: een V8. De BMW 507 werd immers aange dreven door de eerste Duitse lichtmetalen V8-motor. Onder de grote, naar voren scharnie rende motorkap van de Z07 schuilt BMW's krachtigste V8; de motor die onlangs in de nieu we M 5 werd voorgesteld. Het vermogenspotentieel en de kop pelontwikkeling van deze dyna mische V8-motor past uitste kend bij het karakter van de Z07. Al deze kracht wordt met een sequentiële zesversnellings bak in goede banen geleid. Met als uitgangspunt het perfec te onderstel van de BMW 5- en 7-serie hebben de ontwikkelings ingenieurs een juweeltje van on dersteltechniek geconstrueerd. Achteras-componenten van de 7serie en een gemodificeerde lichtmetalen voorwielophanging zorgen voor de rijprestaties die men van een super-sportwagen mag verwachten. De wielen zijn niet alleen een lust voor het oog: magnesium velgen in dubbel spaaks design met centrale naaf- moeren in 8 x 1 8' (voor) en 9 x 1 8' (achter), uiteraard met pas sende Michelin prototype-ban den. Puur rijplezier Een BMW Z07 is dus geen ver- voermiddel waar je gewoon in stapt om van A naar B te rijden. Het is een auto 'for connaisseurs only'. Een voorbeeld voor de concen- tratie op het wezenlijke is de grote, centraal geplaatste instru- mentering. Alles is gericht op puur rijplezier. Dan eens elegant toerend, dan weer - waar de weg en verkeersomstandigheden het toelaten - sportief rijdend, waar bij alle mogelijkheden die deze sportwagen biedt, worden be- - nut. Als studiemodel is de Z07 al een echte droomauto. En of deze droom ooit werkelijkheid wordt? De tijd zal het leren. Op het immense dak van de voormalige Fiat-fabriek Lingotto raasden ooit, hoog boven de stad, nieuwe Fiat-modellen op de testbaan rond. Die baan is er nog steeds. Maar nu maakt de in ternationale autopers er, onder het oog van Fiat's hoofddirectie, kennis met fiat's jongste en voortaan kleinste aanwinst. De Seicento. De verwachtingen zijn terecht hoog gespannen. Want op hem rust de taak om het succes van de Cinquecento te evenaren, liefst te gaan verbeteren. Die kleine 500 werd immers maar liefst 30.000 keer verkocht in ons land. Meer auto Ga daar maar aan staan, denk je dan. Maar die bezorgdheid maakt bij het eerste oogcontact met de troonopvolger plaats voor gezond optimisme. Want hoewel minder 'brutaal' dan die 500 komt de eveneens in Polen geproduceerde 600 allerminst schuchter uit de hoek. Het is om te zien 'meer auto'. Toch bleef de groei beperkt. Terwijl het ge wicht met 20 kilo toenam werd hij in de lengte 92-, in de breedte 21- en in de hoogte slechts 10 millimeter groter. Door betere aerodynamika en verbeterde transmissie komen prestatieni veau en brandstofverbruik vrij wel overeen met die van de Cin quecento. Eerst probeer ik de 'stille rit' van de Elettra. On danks 400 kilo accu's biedt deze electro-Seicento nog steeds een geringe actieradius 90 km) ten opzichte van de ca. 8 uur oplaadtijd. Dat blijft dus nog toekomstmuziek voor dagelijks gebruik. Vervolgens berij ik in en rond Turijn het complete gamma. De Seicento is leverbaar in zes uitvoeringen en dertien carrosseriekleuren. Vanaf eind maart kun je hem bij elke Fiat dealer zelf bewonderen. De ba sisuitvoering 'S' zal op ongeveer fl. 16.500,-- uitkomen. Oude bekenden Beide benzinemotoren zijn 'oude bekenden'. In S, SX en de vooral in de stad uiterst behendige City- matic speelt de 899 cm3 kleine viercilinder de baas. In de luxe Suite en de sportieve 'Sporting' (weer beeldschoon in zonnegeel) verzorgt de 1.1 liter Firemotor de muziek. Die zal, dankzij uit gebreide geluidsisolerende maat regelen, heel wat zachter uitval len dan in de Cinquecento... De Sporting heeft buiten en binnen weer extra sportieve accenten, hij rolt op brede lichtmetalen wielen met dito'banden en de topsnelheid van 150 km/u bleef gehandhaafd. Beter beveiligd Ondanks de geringe uitwendige groei slaagde Fiat erin het ruim tegevoel te vergroten. Mede door het in tegenstelling tot de 500 nu volwassen en uit één stuk vervaardigde dashboard komt dan ook absoluut geen 'kleine- auto-gevoel' op. De fraaie stoel- bekleding spant om stevige, ge heel nieuw ontwikkelde stoelen. Ze bieden een betere zithouding en meer zijdelingse steun. Door de doorlopende daklijn vind je ook op de achterbank volop hoofdruimte. De verwarming/ventilatie werd eveneens verbeterd, levert nu sneller meer warmte. Ook telt interne circulatie nu tot de ver worvenheden. De Seicento is zeer compleet uitgerust. Ook werd de veiligheid opnieuw be keken en sterk uitgebreid. Toch dien je, met uitzondering van de Sporting, de airbag(s) extra aan te schaffen. Persoonlijke noot Voor wie zijn Seicento van een persoonlijke noot wenst te voor zien, houdt Fiat een overzichte lijke lijst aantrekkelijke accessoi res gereed. Van ABS tot airco, alles kan. Behalve de soepele 5- bak is er de mogelijkheid om in de Citymatic halfautomatisch te schakelen, zonder koppelen. La ter zal nog een 'echte automaat' worden toegevoegd. Zuinig, behendig, comfortabel Na zo'n dagje in het razende Turijnse stadsverkeer maar ook af en toe op de Autostrada kom je tot de conclusie dat deze com pacte auto in deze tijd een vrij wel ideale partner is. Meer auto heb je eigenlijk helemaal niet no dig. Als het om soepel gemak gaat spant de Citymatic met zijn halfautomaat de kroon. De vlot te Sporting blijft boeien als meest atletische versie en de kleintjes veroveren je hart met een onwaarschijnlijk gering brandstofverbruik. Ze zijn met hun draaicirkel van maar 8,80 meter steeds weer verbazend wendbaar en ook de 1.1 liter motor ziet de benzinepomp min der dan diens baas zou willen. Dankzij de inderdaad sterk ver beterde geluidsisolatie, het fijn zinnig soepel afgestelde onder stel en het best wel luxe ruime interieur levert de Seicento het bewijs dat klein allerminst on comfortabel hoeft te zijn. Met uitzondering van de onhandig terecht gekomen schakelaars voor de elektrische raambedie ning (uitgezonderd 'S') is eigen lijk alles koek en ei. Volgens mij gaat deze 'grote, kleine' een zonnige toekomst te gemoet. Fiat Auto Nederland ver wacht, bij monde van Public Re lations Officer Hans Vervoorn, op jaarbasis 7.000 Seicento's te gaan verkopen in ons land. BMW Z07: werkelijkheid of droom? Si De Seicento: 'n Grote kleine... door Ancs Vcrhcy 4

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 18