SCHIEDAM 'Misdaadromans vaak ten onrechte in hokje geplaatst' 'Stad werkt als lichaam' Raadsels binnen PvdA Extra controles in Groenoord 'Proef Schiedam op zondag' onthult culinaire geheimen Sprekende gevels Schilderen in Kluphuis Oost Activiteiten voor ouderen Ritme en dans Grondpolitiek doorgeschoven Helderziende waarnemingen Auteur René Appel: Avondmuziek in Dorpskerk Het Nieuwe Stadsblad Groeneveld Opticiens HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 1 APRIL 199814-1441 SCHIEDAM Bij de Stichting Schiedamse Vrouwen-emancipa tie wordt op de donderdagavond tussen 19.00 en 20.30 uur de cursus Ritme en Dans voor be ginners gegeven. Hierbij leert men om het gevoel te krijgen 'echt met beide benen op de grond te staan' en van daaruit te danen met live-begeleiding op de djembé. De cursus bestaat uit tien lessen en de kosten bedragen 200,-. Dit mag in termijnen worden betaald. Voor meer in formatie of inschrijving kan men contact opnemen met het SVO, tel. 4734545. SCHIEDAM De verkoop van grond aan huiseigenaren is nog steeds niet geregeld. Maandagavond kwam de politiek er tijdens de raads vergadering opnieuw niet uit. Een meerderheid kon zich uiteindelijk vinden in het col legevoorstel om de uitgifte van grond door te schuiven naar komend najaar. Dan zal het nieuwe college van B&W met een initiatief komen, zo werd toegezegd door PvdA- wethouder A. Wiegman van Financiën. Met name voor VVD en D66 was het een pijnlijke affaire. Beide partijen kwamen net voor de raadsverkiezingen vdn 4 maart met een eigen motie, omdat zij vonden dat het college van B&W veel te lang had getreuzeld. „Een bittere teleurstelling, deze af gedwongen pauze", aldus D66-fractievoorzitter M. Houtkamp. VVD'er T. de Swart sloot zich hierbij aan en wilde van Wiegman dat deze met 'de hand op het hart' beloofde nog dit jaar met een voorstel te komen, inclusief grondverkoop. Wie goed naar Wiegman luisterde hoorde inderdaad de toezegging dat er dit na jaar een voorstel op tafel zal liggen; inclusief grondver koop kwam echter niet uit zijn mond. SCHIEDAM Paragnost B. Vermeulen doet maandag 6 april helderziende waarnemingen via foto's. De avond begint om 20.15 uur en vindt plaats aan de Burg. van Haarenlaan 592. De toegangsprijs bedraagt 15,- in clusief consumptie. Voor meer informatie of reservering kan men bellen naar tel. 4738631. (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM De boeken van René Appel spelen zich vaak af in een omgeving die lezers ken nen uit het dagelijkse leven, maar waarvan zij niet het fijne weten. „Eén van mijn verhalen speelt zich bijvoorbeeld af in een wasserij. Om precies te weten hoe het daar aan toe gaat, ben ik naar een wasserij toe gegaan. Ik had overigens een heel klein har tje toen ik daarover de drempel naar binnen stapte. Om het ijs te breken in dergelijke situaties, neem ik altijd een boek van me zelf mee. Al strijkend krijg ik dan te horen dat ze wel een boek kunnen schrijven over wat ze hebben meegemaakt." Afgelopen vrijdag was René Ap pel te gast op de vijfde Schrij versavond van dit seizoen, geor ganiseerd door boekhandel Mer- curius en filiaal Noord van de Openbare Bibliotheek. Doordat de opstelling in de bibliotheek aan het Bachplein was gewijzigd, hadden waarschijnlijk maar wei nigen in de gaten dat Appel al achter zijn tafeltje had plaatsge nomen. Appel begon zijn lezing met een historisch overzicht van het verschijnsel misdaadroman. Edgar Allen Poe geldt als de schepper van de detective. In 1841 schreef hij zijn 'The mur ders in the Rue Morgue'. In deze eeuw zetten Arthur Conan Doy le (met Sherlock Holmes), Do rothy Sayers (met Lord Peter Wimsey) en vooral Agatha Christie (met Miss Marple en Hercule Poirot) de traditie van de klassieke detective voort. Appel: „Holmes werd tijdens zijn 'speurtochten' altijd verge zeld van een assistent, Watson geheten. Die werd door Doyle heel bewust opgevoerd. Watson kon de domme vragen stellen die wij als lezers ook naar voren zouden brengen. De lezer kon zich dus met Watson identifice ren." Een voorbeeld van een Ne derlandse detective is Havank. „In ons land kennen we, in te genstelling tot in Amerika, niet het rechtbankverhaal. Dat komt omdat wij hier geen jury-recht spraak hebben." Tot slot onder scheiden we in de misdaadlitera tuur nog de psychologische thril ler. In deze romans wordt vaak toegewerkt naar een moord. Pas later blijkt iemand zich te ont poppen tot een gruwelijke moor denaar. In de traditionele mis daadroman is het onderscheid tussen goed en kwaad heel dui delijk. In de psychologische is het allemaal wat onduidelijker en speelt het toeval in veel geval len een grote rol. Iemand in het publiek wilde we ten wat Appel vond van de kri tiek dat een detective nooit over eenkomt met hoe de politie in de praktijk te werk gaat. „Dat ver wijt ken ik", aldus Appel, „maar het zou voor de lezer te ingewik keld zijn te beschrijven hoe het er in het echt aan toe gaat. In het echt houden zich namelijk heel veel verschillende mensen met het oplossen van en moordzaak bezig." Witteman Volgens Appel worden misdaad romans vaak ten onrechte in een bepaald hokje geplaatst. „Daar mee wordt ze onrecht aange daan." Tijdens de Schrijversa vond vertelde René Appel hoe hij aan de thema's voor zijn boe ken komt. „Die haal ik uit het dagelijkse leven. Het idee voor mijn eerste boek, 'Handicap', kreeg ik op een reis die ik enige jaren geleden met mijn vrouw naar Tunesië maakte. In het vliegtuig zat een gehandicapte vrouw die heel luidruchtig dui delijk maakte dat er met haar niets mis was. Tenminste, dat zei ze niet, maar dat kwam wel zo over op mij. Haar man naast haar straalde uit dat hij daar niets van moest hebben. Daar over ben ik toen verder gaan fantaseren. Maar het kan ook zijn dat een televisieprogramma mij op ideeën voor een boek brengt. Zo ligt het programma 'De ronde van Witteman' bij voorbeeld ten grondslag aan mijn roman 'Tweestrijd'. Het moeilijkste vindt Appel het om een boek op een zinvolle manier te laten eindigen. „Daar heb ik heel wat nachten over wakker gelegen", bekende de schrijver. Op vrijdag 24 april komt Lulu Wang naar Schiedam om een lezing te geven. In tegenstelling tot gewoonlijk begint de avond met Lulu Wang al om 19.30 uur. SCHIEDAM Schiedam heeft sfeer en smaak. Wie deze aspecten van de Bran dersstad wil proeven, kan meedoen aan een bijzondere wandeltocht door de Schie damse binnenstad die dit jaar vier keer wordt georgani seerd. Onder de naam 'Proef Schiedam op zondag' leidt een VVV-gids de wandelaars langs de smaakmakers van de stad: molens, de Mouterij en jenevermuseum De Gekroon de Brandersketel. Schiedam is één van de zes ste den die Het Geheim van Hol land bewaart. In dit gelijknami ge samenwerkingsverband met Delft, Dordrecht, Gouda, Haar lem en Leiden wil de gemeente het gemeenschappelijke verleden vol cultuur, handel en nijverheid meer bekendheid geven. „Ook is het de bedoeling dat mensen de rode draad tusssen de steden be grijpen", legt Y. Nieuwenhuis van Het Geheim van Holland uit. Om dit geheim ook met lief hebbers van historisch Holland te delen, zijn de culturele pro ducten in kaart gebracht. Voor Schiedam was dat natuurlijk de jenever. De wandeling in de Brandersstad staat dan ook in het teken van dit roemrijke vocht. Smakken De tocht begint om 12.30 uur in Restaurant De Noordmolen met een lunch. Daarna wandelt men de Uto, waar tussen de moderne gebouwen nog drie kleine, oude huisjes staan en* wordt bij het zakkendragershuisje verteld hoe de arbeiders hier vroeger moes ten 'smakken' voor werk. Als in de haven een schuit met zakken graan was aangekomen, hadden de mannen zeven minuten om naar het gebouwtje te komen. Omdat er meestal niet genoeg werk was voor iederen, werd hierom gedobbeld (gesmakt). Brouwsels Net als molen De Nieuwe Palm boom is de Brandersketel een museum en ambachtelijk bedrijf in één. Hier ziet men niet alleen hoe de jenever een paar honderd jaar geleden werd gebrouwen, maar kan men ook het vuur on der de ketels voelen gloeien en de geur van mout en rogge ruiken. Uiteraard wordt er na de rond leiding in de Brandersketel ook geproefd van de brouwsels, zoals de korenwijn en moutwijn-jene ver, in het proeflokaal van het museum. Daarna gaan de wan delaars richting Restaurant De Mouterij. Hier wacht hen een Oudhollandse rijsttafel, waar overigens geen korreltje rijst aan te pas komt. De benaming voor deze maaltijd stamt uit de tijd waarin de Hollandse schepen op de oost voeren en bestaat uit bruine bonen, spekjes, stoof vlees, uien, piccallily en een Pro venier, het enige echte Schie damse bier. De wandelingen worden georga niseerd op de zondagen 26 april, 3 mei en 4 en II oktober. Het arrangement kost 75,- per per soon. Hierbij zijn de gids, maal tijden, toegang tot het museum en de proeverij inbegrepen. Re serveren kan bij de VVV, tel. 4733000. naar molen De Nieuwe Palm boom, waar, als er voldoende wind is, de molenaar graan maalt voor onder andere Bran derij De Gekroonde Branders ketel. Vanaf de maalzolder heeft men een spectaculair uitzicht en is goed te zien waar vroeger de stadsgrenzen van Schiedam la gen. Na een kopje thee met een 'molenwiek', een versnapering van ambachtelijk gemalen meel, volgt een wandeling naar het Nederlands Gedistilleerd Mu seum De Gekroonde Branders ketel. Onderweg loopt men langs SCHIEDAM Het Geheim van Holland gaat een nieuw toeristisch project beginnen onder de naam 'Sprekende ge vels'. Hierbij worden zenders in de gevels van historische ge bouwen geplaatst, zoals de Korenbeurs of het huis van Franfois Haverschmidt aan de Lange Haven. Toeristen ont vangen via een speakertje in hun oor een hoorspel waar door ze op een toegankelijke manier informatie krijgen over het gebouw in kwestie. Dit project gaat in september in Leiden van start en daarna komt Schiedam aan de beurt. Y. Nieuwenhuis van het Ge heim van Holland: „Er wordt op dit moment druk geëxperi menteerd met de nieuwe tech niek, maar er is ook buiten Nederland veel belangstel SCHIEDAMHonderden mensen van binnen en buiten de stad zijn zaterdag naar Schiedam gekomen om tijdens de Dag van het Stadse Wonen de nieuwbouwprojecten van binnen te bekijken, of om de plannen voor nieuwbouw te laten uitleggen in leegstaande gebouwen en bouwketen. Vooral de VSB Bank Schiedam Vlaardingen trok veel belang stelling: ruim tweehonderd mensen bekeken het aanbod, namen opties of maakten afspraken voor bezichtigingen. De bank hield een recordaantal advies-gesprekken over hypotheken. „Schiedam werkt aan haar hart en daarmee aan haar hele lichaam", sprak J. Feijtel, directeur van Woningstichting Noordvest, bij de opening uit. Hij benadrukte dat een lichaam als een groot samenge steld geheel functioneert en dat dit bij een stad ook zo is. Hij noemde drie kwaliteitseisen die hij be langrijk vindt voor Schiedam: er moeten meer vierkante meters per woning worden aangeboden, de verhouding huur- en koopwoning moet meer in de richting van fifty-fifty komen (nu is dat 23% koop en 77% huur) en er moet een zwaarder accent komen op de bouw van eengezinswoningen, omdat Schiedam teveel gestapelde bouw kent. De familie Yamac, die zich als eerste had inge schreven voor het nog te bouwen project De Sin gelhof, kreeg van Feijtel een mooie pennenset „voor de ondertekening van het koopcontract" en een bos bloemen. SCHIEDAM - Wie graag wil leren schilderen, kan terecht op de schildercursus van Kluphuis Oost. Er zijn drie groepen: op maandagavond en donderdag avond van 20.00 tot 22.00 uur en op donderdagmorgen van 9.15 tot 11.15 uur. Op de beide don- derdaggroepen zijn meerdere plaatsen vrij. Op donderdagoch tend is kinderopvang mogelijk. De kosten zijn 1,- per keer. Er is een deskundige docente, die de leerlingen de fijne kneepjes van het schilderen kan bijbren gen. Er wordt geschilderd met olieverf in verschillende stijlen. Leren tekenen behoort ook tot de mogelijkheden. Men kan met het Kluphuis een afspraak maken om op een och tend of een avond te komen kij ken. De schilderlessen worden per blok van zes lessen betaald. Een blok van zes lessen kost 30,-. Met een Rotterdampas krijgt men 25% korting. Voor meer informatie kan men contact op nemen met Kluphuis Oost, Boerhaavelaan 79, tel. 2451818. SCHIEDAM In dienstencen trum De Woudhoek worden donderdag 2 april vanaf 14.00 uur tweedehands boeken ver kocht. Zondag 5 april is in De 4 Molens koffie-inloop van 11.00 tot 13.00 uur. Toegang is gratis. In De Woudhoek is van 13.30 tot 16.30 uur open middag. Toegang is gratis. In De 4 Molens is van 13.30 tot 16.30 uur thé-dansant. Dit kost 2,- per persoon. Tus sen 13.30 en 16.00 uur wordt hier ook contactmiddag gehou den. Toegang is gratis. Maandag 6 april kan men in dienstencentrum Oost koersbal- len van 14.00 tot 16.00 uur. Dit kost 6,- per maand. Dinsdag 7 april wordt in Wijk post Zuid Paasbingo gehouden tussen 13.30 en 15.30 uur. De kosten bedragen 7,50 voor twaalf ronden. Woensdag 8 april kan men in Oost kaarten maken bij de acti viteitenclub tussen 10.00 en 12.00 uur. Dit kost 2,50. SCHIEDAM - Het Voorburgs Vocaal Ensemble sluit zondag 5 april het seizoen 97/98 af van de Avondmuziek Dorpskerk Kethel. Op het programma staat de Matthaus Passion van Heinrich Schütz. Aanvang 19 uur, vrij entree (collecte bij de uitgang). SCHIEDAM De PvdA blijft een raadselachtige partij. Winnen ze de gemeenteraadsverkiezingen, grijpen ze de eerstvolgende ledenvergadering aan om elkaar vliegen af te vangen. Om te waarschuwen tegen 'complotvorming' binnen zijn partij trad afdelingsvoorzitter Chris Zijdeveld woensdagavond zelfs af. De oud-wethouder trok duidelijke parallelen naar de situatie van vier jaar geleden. Toen belandde de Schiedamse PvdA door interne conflicten in een zware crisis, traden het hele afdelingsbe stuur en de halve fractie terug en moest het partijbestuur in Amsterdam tenslotte ingrijpen om de rust te herstellen. Het signaal werd door de overige leden van het huidige afdelingsbe stuur ondersteund, maar om een crisis te voorkomen traden zij ditmaal niet af. Zijdeveld omschreef de situatie in de afdeling als een 'wij-zij sfeer', waarin partijgenoten elkaar 'argwanend' beoordelen. Met name het vaststellen van de kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen heeft volgens Zijdeveld voor veel spanning gezorgd. Verder zou de relatie tussen het partijbestuur en de raadsfractie gedurende de onderhandelingen voor het nieuwe college van B&W wrevel opwekken omdat het bestuur zich buitengesloten voelt. Ook in dat opzicht zag Zijdeveld duidelijke overeenkomsten met de vorige verkiezingen. „De basis voor de ellende van vier jaar geleden werd gelegd toen vanuit de fractie bewust het bestuur buitenspel werd gehouden bij de collegeonderhandelingen, met als absoluut dieptepunt een serieus besproken optie van het verkiezen van PvdA-wethouders met (gedoog)steun van de CD. Het is daarna nooit meer goed gekomen tussen fractie en bestuur." Deze aantijging werd door de nieuwe fractievoorzitter Menno Siljée krachtig weersproken, maar Zijdeveld trok zijn opmerking niet terug. En zo was er meer. Want had oudgediende Jan Simons nou wel of niet de bedoeling om als lijstduwer terug te keren in de gemeente raad? Zijdeveld en Simons ontkenden in alle toonaarden. Maar Martin Huls, die later als nieuwe afdelingsvoorzitter werd geko zen (de enige kandidaat om Zijdeveld op te volgen, meldde zich tien minuten voor aanvang van de vergadering!) hield bij hoog en bij laag vol dat Simons dat weldegelijk van plan was geweest. En Zijdeveld zelf. Wat was nu zijn takliek om z'n voorzittersfunctie in de waagschaal te leggen? Was het werkelijk een waarschuwing of lagen er diepere strategische doelen aan ten grondslag? Een ingewijde zei het onlangs zo: „De ontwikkelingen in de Schiedamse PvdA probeer ik zelfs niet meer te begrijpen..." (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (06) 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) ood s De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen b.v. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS Wandeltocht langs historische smaakmakers van Brandersstad SlUPW'J-f De culinaire wandeltocht leidt onder andere langs het Zakkendragers/wisje. De familie Yamac had zich op de Dag van het Stadse Wonen het eerst ingcschrevn voor het project De Singelhof. Afdelingsvoorzitter Zijdeveld trad terug wegens 'complotvorming'. ONS Milieu wil onder andere in samenwerking met bewoners- groepen en politie de leefomgeving op peil houden. Daarom is met elkaar afgesproken komende weken extra controles te houden op het onjuist en te vroeg aanbieden van huisvuil, de belangrijkste oorzaken van het ontstaan van zwerfvuil op straat. De boetes op deze milieu-overtredingen zijn op 1 januari fors omhoog gegaan. ONS Milieu Politie Schiedam v iHSWW Bij Groeneveld Opticiens zijn nu brillen compleet met enkelvoudige glazen op uw sterkte verkrijgbaar in drie vaste prijsklassen: (QjSi JptUA K&E9I Kom eens kijken. Dan kunnen we meteen even gratis een oogmeting bij u doen. /\)et dat beetje meep c\c\v\dc\ciK+. SCHIEDAM, Hoogstraat 17, tel. (010) 426 76 65.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 3