HER DER Anouk, Papa Wemba en bekende politic samen in de strijd voor rechtvaardigheid Uit 'Zeepen 'Margarinewerd een multinational geboren Lotgenotenlijn voor manisch- depressieven beter bereikbaar Ook kakkers gaan 'Kinki' Nieuwe opleidingen De Gaarde Deelnemers gezocht voor onderzoek kanker en werk Zuiderzeemuseum Geldwijzer Scholieren TNO Preventie en Gezond heid en het Nederlands Insti tuut voor Albeidsomstandig- heden doen samen onderzoek naar de gevolgen van kanker in de werksituatie. Het doel van het onderzoek is inzicht te krijgen in de factoren, die het behoud van werk of een suc cesvolle terugkeer naar het werk belemmeren of juist mo gelijk mallen. Met deze infor matie kan de beeldvonnq, kennis en begeleiding worden verbeterd van bijvoorbeeld werkgevers, arbodienst en uit voeringsinstellingen en instel lingen voor arbeidsintegratie of-reïntegratie. TNO zoekt mensen die willen meewerken aan dit onderzoek Het gaat om mensen die nu tus sen de 20 en 60 jaar oud zijn, een vonn van kanker hebben of heb ben gehad en op het moment dat de ziekte begon betaald werk hadden. Medewerking bestaat uit het invullen van een vragen lijst. Er wordt gevraagd naar de problemen die men heeft onder vonden in het werk, bij terugkeer naar het werk of bij het opnieuw vinden van werk. Ook mensen met positieve ervaringen worden gezocht. Personen die willen meewerken aan het onderzoek kunnen contact opnemen met TNO Preventie en Gezondheid, telefoon (071) 5181670. Het on derzoek is anoniem en in over eenstemming met de wetgeving op het gebied van de privacy. Als dank ontvangt iedere deelne mer een kleine attentie en een samenvatting van de onder zoeksresultaten. Het onderzoek wordt gesubsidieerd door het Koningin Wilhelmina Fonds. 14-1001 In 1998 bestaat het Zuider zeemuseum 50 jaar. Onder de noemer 'Het Groot Ver nieuwd Zuiderzeemuseum, een halve eeuw verbeelding van het verleden' wordt dit gouden jubileum het hele jaar door met verschillende activi teiten gevierd. De start vindt plaats op zaterdag 4 april met de opening van het Kinderei land door staatssecretaris me vrouw T. Netelenbos. Deze speciale presentatie in het buitenmuseum is op maat ge maakt voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Zij maken er kennis met het dagelijks leven van de bewoners van het eiland Marken rond 1930. De presenta tie is toegankelijk voor klassen van de basisscholen en in de weekenden en schoolvakanties kunnen individuele bezoekertjes er een heerlijke tijd beleven. In de zomer vormt de opening van het vernieuwde binnenmu seum éen van de hoogtepunten in dit jubileumjaar. Het Kindereiland bestaat uit 'Het Onderhuis', 'Het Verhalen- huis' en 'Het Woonhuis'. Kinde ren maken er kennis met een bijzondere episode uit de vader landse geschiedenis. Het Zuider zeemuseum bestaat uit een bui- ten- en binnenmuseum. Het bui tenmuseum geeft een beeld van het dagelijks leven tussen 1880- 1930 met 130 woningen, winkels, werkplaatsen, een haven en een natuurgebied. Ambachtslieden zoals de kuiper en visroker zijn er aan het werk. Vanaf 1 juli is de combinatie met het verbouw de binnenmuseum weer moge lijk. Het museum is dagelijks ge opend van 10.00-17.00 uur (in juli en augustus t/m 19.00 uur). Infor matie: 0228-318260 (automati sche infolijn) of 0228-351111 (se cretariaat). Vorige week stond er in het arti kel 'De Rekenmeesters van het NIBUD' een prijs van fl. 6,50 vermeld voor de GeldWijzer scholieren. Naar nu blijkt moet dit fl. 16,50 zijn. Door overma king van dit bedrag, onder ver melding van bestelnummer Cl8 op Postbankrekening 36 87 00 van "het NIBUD in Utrecht, wordt het boekje toegestuurd. zijn immers een dagelijks terug kerende realiteit. Met de mani festatie in Rotterdam willen de Nieuwe Wereldorganisaties de politiek tonen dat Nederlanders breder geïnteresseerd zijn dan alleen in hun eigen huis, baan en vriendenkring. In een aantal debatten en the maspreekuren worden Neder landse politici aan de tand ge voeld worden over deze onder werpen. Wie deel wil nemen, kan een toegangskaart ophalen bij de entrée van de manifesta tie. Behalve politieke activitei ten zijn er optredens van de Zairese zanger Papa Wemba, de Nederlandse Anouk, Fernando Lamerinbas, Dignity, en de winnaars van twee afleveringen Kleurrijk Talent - dé talenten jacht voor wereldmuzikanten: de Marokkaans/Nederland se/Indische formatie Noujoum Raï en de Turks/Nederlandse meidenband Kardelen. Ook presenteren de deelnemende or ganisaties zich. Zo zal het Hivos via internet en een videoscreen een interactieve bijeenkomst van mensenrechtenactivisten onder leiding van NRC-corres- pondent Koert Lindijer in Nai robi uitzenden. Via Foster Pa rents en het Radio Nederland Trainingscentrum kunnen kin deren een radioprogramma ma ken. Paspoortspel Kennismaken met de deelne mende organisaties kan ook door mee te doen aan een spel: met een speciaal paspoort erva ren hoe het is om asiel aan te vragen of kijken in een nage bouwd vluchtelingenkamp met een veldhospitaal. Te winnen is een reis naar de Filippijnen. Voor kinderen is er een speciale Werelddroomfabriek waar ze een werelddroomdoek kunnen maken. Er is hier speciale peu- teropvang waar ondermeer reis verhalen worden voorgelezen. Een optreden van Anouk of Papa Wemba, debatten met politici, mobiel internetten en een exotische markt. Dit is slechts een greep uit de acti viteiten op de landelijke ma nifestatie van de Nieuwe We reld Campagne op de Wilhel- minapier in Rotterdam. Op 4 april is deze manifestatie gratis te bezoeken van 11.00-18.00 uur. De Nieuwe Wereld Campagne is een inititief van veertig Ne derlandse maatschappelijke or ganisaties waaronder de Novib, Amnesty International, Milieu defensie, vakbonden en kerke lijke organisaties. De campagne is gestart uit on vrede met de politiek die de afgelopen regeerperiode geen echte stappen heeft gezet op weg naar een eerlijke, duurzame en rechtvaardige wereld. De deelnemende organisaties plei ten dan ook voor een wereld waarin iedereen meetelt en het milieu niet wordt vergeten. Kleurrijke talenten Heel concreet pleiten de organi satoren onder meer voor een extra vermindering van de C02 uitstoot (een belangrijke oor zaak van het ozongat), halver ing van de armoede in 2015, het uitbannen van kinderarbeid en het naleven van de rechten van de mens. Armoede, honger, on derdrukking, ecologische ram pen, oorlog en andere oorzaken dat mensen moeten vluchten Menige na-oorlogse geboortegolfer zal er onder geleden heb ben: het resultaat van ettelijke uren huisvlijt van ma gecombi neerd met de met margarinezegeltjes bij elkaar gespaarde wol. Een nieuwe trui die goed was voor sissend uitgesproken peste righeden: 'van de Blue Band zeker', daarmee armoede in het ou derlijk huis suggererend. De hieropvolgende vechtpartij was niet zelden goed voor gat in de knie van de broek, zodat het voordeel per saldo niet postief uitviel voor de toch al door zorgen gekwel de ouders. We hebben het over de tijd van 'Niet voor het gewin, maar voor het gezin' (Piet de Gruijter), de PMC-club (Albert Heijn) en de Blue Band, waarvan de Rotterdammer, in het pré-supermarkt tijdperk, het 'blue' consequent uitsprak als het franse 'bleu', en het 'band' afwisselend als het nederlandse woordje band of het engelse 'bent', maar wel met een harde 't'. Het zal de kritische koopjesjager niet ontgaan zijn: een tijdelijke prijshalvering van de 250 en 500 grams verpakking van Blue Band margarine. Het merk be staat 75 jaar en viert dit onder het Katja Schuurmanachtige motto: 'wij zullen er altijd voor je zijn'. De geschiedenis van Blue Band kenmerkt zich door exclusieve en bijzondere reclame-campag nes. Ook uit de geschiedenis van bijvoorbeeld de King pepermunt (eveneens een 75-jarig bestaan dit jaar) blijkt dat zo tussen de jaren 20 en 40 verrassende mar keting concepten in ons land uit gewerkt werden. Onze eigen va derlandse fabrikanten blijken in teressante stof voor de marke tingstudent te kunnen leveren. Reuzel Het fenomeen margarine (surro gaat-boter) danken we aan de Franse keizer Napoleon III. Het ging het Frankrijk van Napole on III voor de wind. Aan de vraag naar boter kon niet vol daan worden en de boterprijzen rezen de pan uit. Bovendien was er voor de manschappen die aan de Frans-Duitse oorlog meede den boter nodig, die langer houdbaar was. De Franse che micus Mège Mouriès kreeg de opdracht een ander produkt te ontwikkelen: margarine. In tegenstelling tot in Frankrijk steeg in Nederland de populari teit van margarine snel. In 1880 kende ons land al tientallen mar garineproducenten, waaronder de twee grootste Van den Bergh en Jurgens. We moeten daarbij bedenken dat met de opkomst van de industrie er niet zoveel meer uitgetrokken werd om warm te lunchen. Schafttijden werden korter en men stapte over op het eten van brood. Premiums Brood, besmeerd met reuzel, wel voedzaam maar niet lekker. De eerste margarinemerken ver schijnen kort na 1900 op de markt. Vitello van Van den Bergh en Solo van Jurgens. Van meet af aan worden de merken begeleid door allerlei cadeau-ac ties. Zoals bijvoorbeeld een on gevallen verzekeringspolis voor één week bij één pakje margari ne. Iedere week een pakje, het hele jaar verzekerd. Toen de botermarkt tijdens de Eerste Wereldoorlog inzakte ging het de margarine fabrikan ten verder voor de wind, maar de economische recessie van de jaren 20 ging ook hun deuren niet voorbij. De concurrentie was moordend en de prijzen zak ten door de bodem heen. Van den Bergh was achterop ge raakt bij Jurgens en besloot daar eens goed paal en perk aan te stellen. In 1923 werd besloten een nieuw merk op de markt te zetten, tegen een hogere prijs en een betere kwaliteit: Blue Band. De eerste plantaardige margari ne op basis van grondnotenolie, die reeds in Engeland en België met succes door Van den Bergh geïntroduceerd was. Versch Een campagne met de slogan 'Blue Band versch gekarnd' is een succes. Door het woord 'versch' verdwijnt het surrogaat idee wat naar de achtergrond. Er wordt volgens een duidelijke marketingconcept gewerkt en een aantal unieke reclame activi teiten gaan van start. Ze worden bij de PTT de stem- pelrechten van de districten Oss en Nijmegen gekocht (de thuis havens van concurrent Jurgens) met als gevolg dat een tijdlang ook alle enveloppen van Jurgens voorzien waren van de aanspo ring 'Koop nu Blue Band versch gekarnd'. De PTT schrok van het schandaal dat hierdoor ont stond. De onderlinge prijzenoorlog bracht de concurrenten uiteinde lijk elkaar: overleven was moge lijk door een fusie. In 1929 was Van den Bergh en Jurgens een feit, die samen gingen in de Mar garine Unie. In 1929 fuseerde de Margarine Unie vervolgens met Lever Brothers. Uit zeep en mar garine werd Unilever geboren. Gezond In de jaren dertig verschuift het accent van de smaak (Versch ge karnd) naar de gezondheid van met name de kinderen: 't is Blue Band dat hun weerstand geeft' en 't is Blue Band dat z'n groei bevordert'. Hier werd de basis gelegd voor de thematiek die ook nu nog in de reclame-uiting en overheerst: de zorg van de moeder voor de ontwikkeling van de kinderen. In 1936, na de verrijking van de margarine met vitamine A en D verschijnt ook het motto Rijk aan vitaminen. Oorlogsjaren In de laatste oorlogsjaren is er geen Blue Band meer. Er zijn geen geschikte grondstoffen. De gedachte aan Blue Band wordt levend gehouden door reclames met kleine recepten met de slo gan 'Als er weer Blue Band is..'. Dat duurt overigens nog tot 1947. In 1949 wordt de toevoe ging van vitaminen door de Overheid verplicht gesteld. In de jaren 50 breekt er een prijzenoorlog tussen de groot grutters uit. Bij Blue Band ver schijnt het strikje op de verpak king. Echter, alle reclame-acties ten spijt (Blue Band encyclope die, botervlootactie), alleen een substantiële kwaliteitsverbete ring kan werkelijk een groter marktaandeel opleveren. De toe voeging van boteraroma (sinds 1954) levert een verniewude en verbeterde smaak, op. De Nassaukade (zie foto's), nu naast het braakliggende voor malige Oranjeboomterrein, is sinds mensenheugenis de plek waar Blue Band gemaakt wordt. Met ingang van 1 maart 1998 is de Nederlandse Stichting voor Manisch Depressieven (NSMD) beter bereikbaar. Per die datum is de NSMD van 09.00 tot 21.00 uur be reikbaar onder telefoonnum mer: 0900 - 202 53 77 (22 cent per minuut). Voor ant woorden op vragen omtrent mds (manisch-depressieve stoornis) kan zich wenden tot deze lotgenotenlijn van de NSMD. ledereen (ongeacht of men nu wel of niet mds-patient is) die belt naar het nieuwe telefoon nummer, vindt altijd een luiste rend oor. De lotgenotenlijn wordt immers bemenst door vrijwillige medewerkers, patiën ten, nauw betrokkenen of erva ringsdeskundigen. Vragen zoals: hoe kan ik het beste omgaan met mijn manisch-depressieve part ner, wanneer komt de psychiater in beeld en kan ik zomaar stop pen met mijn medicijnen nu het goed gaat, worden zo goed mo gelijk beantwoord, zonder hier bij op de stoel van de arts te gaan zitten. Vanzelfsprekend zal men, indien nodig, worden doorverwezen naar huisarts, psycholoog of psychiater. MDS De manisch-depressieve stoornis is een psychiatrisch ziektebeeld dat bij ongeveer 150.000 Neder landers voorkomt. Het is tevens de meest onderbehandelde stoornis, aangezien slechts zo'n 30.000 patiënten in behandeling zijn. Iedereen kent zijn ups en downs'; bij verdrietige gebeurte nissen voelen we ons somber, bij vrolijke zijn we blij en optimis tisch. Bij mensen met mds komt de stemming soms niet overeen met de realiteit. De werkelijk heid wordt dan als te somber (depressieve fase) of juist als té mooi ervaren (manische fase). De schommelingen in het ge voelsleven van manisch depres sieven zijn dan ook extremer dan bij 'normale' mensen. Pas wan neer er één of meer depressieve en manische perioden zijn gcon- stateerd, is er sprake van een manisch depressieve stoornis. De exacte oorzaak van mds is nog niet bekend. Vooralsnog is mds niet te genezen, wel te be handelen met medicijnen (meest al Lithium, terwijl Carbamaze- pine en/of Valproïnezuur ook worden voorgeschreven). Vakbroeders waarschuwden. Het zou een te groot risico zijn je op zo'n kleine doel groep te richten. Het zou ook te extreem, te kunstzin nig zijn. Kinki werd door de traditionele kapperswereld bij voorbaat gedoemd een stille dood te sterven. Eigen wijze trendsetters Haidy en Mark zetten door. Na een half jaar kwamen de opdrachten van 'style' bepa lende magazines als Cosmo politan. Kinki was ais leefs tijl geaccepteerd en telde mee. Op de maand af vijf jaar later vertelt Mark: 'Het joeg de adrenaline en de nodige dosis motivatie door onze lijven. Nu weten we dat Kinki bedreigend was. Er was nog geen vakge noot geweest die zo vernieu wend durfde te zijn en de moed had om uit het geijkte patroon te stappen. Nu blijkt onze doelgroep zelfs heel breed te zijn en zit in onze stoelen de punker naast de wethouder en de skater naast de wat oudere tijdbewuste vrouw. Eigentijdse tot uiterst extreme mensen die naar Kinki komen voor het ontstaan van hetgene dat staat. Het zit 'm in het verstand waarmee Kinki het bij elk individu neerzet. Wij wachten niet totdat het in is. Onze kracht zit 'm in het stapje voor zijn. Gecombineerd met vakmanschap, enthousiasme en het stellen van grenzen heeft van Kinki een gezond lopend bedrijf gemaakt. Iedereen is bij ons welkom, zolang fatsoen een rol speelt en er geen drugs in het spel zijn. Kinki is geen coffeeshop, maar een cultuur waar mensen met allerlei vor men van make-up, kleding en uitingen komen die niets zeg gen over de klasse, de afkomst en de intelligentie die er achter schuilen.' Voor kakkers Maart stond in het teken van vijfjaar Kinki. 'In the picture' was het thema op de laatste zaterdag van de maand. In de kijker staat Kinki binnenkort weer. Mark: 'Willen we eigen wijze trendsetters blijven, dan zullen we continue op een ac ceptabele wijze moeten blijven vernieuwen. We zijn constant op zoek. In New York en Bar celona hebben we contacten met hele eigenwijze jongeren groepen met een bepaald ver wachtingspatroon. Zal ik met een paar woorden een beetje kietelen? Niemand weet het nog. Een Kinki in de Chill Out van de Bijenkorf voor kakkers. Een innovatief Kinki-concept waarop Haidy en ik patent hebben gekregen. De contrac ten met de Bijenkorf zijn rond. Ook mijn meissies clausule 'niet beperkt worden in creati viteit' is geaccepteerd. Een Kinki zonder spiegels, maar met..., die in mei opengaat.' Met ingang van het nieuwe schooljaar wordt op 'de Gaarde' een groot aantal nieuwe oplei dingen gestart. De minister van Landbouw heeft de Gaarde, een school voor voorbereidend agra risch beroepsonderwijs in Baren- drecht, toestemming verleend om ook opleidingen te verzorgen in het kader van het leerlingstel sel. Voor elke met goed resultaat af gesloten module krijgt de leer ling een certificaat. Na twee jaar kan men alle certificaten gehaald hebben en krijgen de leerlingen het bijbehorende diploma. De opleiding plantenteelt kon al een groot aantal jaren op De Gaarde gevolgd worden. Nu zijn de mo gelijkheden uitgebreid met de leerlingstelsels: Bloemschikken, Groene ruimte (groenvoorzie ning) en Levensmiddelentechno logie. Belangstellenden kunnen bellen: 0180-612197. Op zaterdag 4 april is het 'Open Dag', van 10.00 - 16.00 uur. Adres: Dierensteinweg 2, Barendrecht. Goed voorbeeld doet goed volgen: de Turks/Nederlandse meidenhand Kardelen Foto JANSSEN DE KIEVITH Winnaar van Kleurrijk talent '97: Noujoum Raï Foto: JANSSEN DE KIEVITH 'Wij zullen er altijd voor je zijn' door PI ETER KERSTEN De Nassaukade heeft een rijke historie. Hier een schouw van de bedrijfsauto's, eindjaren '30 Zwaar sjouwwerk vergt een goed alternatief voor de reuzel. Foto begin iaren '20 Vijfjaar Kinki Foto JANSSEN DE KIEVITH door LIANNE VAN ECK

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 11