HER DER MeerlingMarkt viert lustrum op boerderij aanval Wedstrijd 'Klein en groot over de sloot' f Pollen maken zich op voor de Workshops voor managers Naar schatting één op de vijf Nederlanders heeft last van hooikoorts Schiedamse school St. Bernardus wint Techniek Trofee Regio Rotterdam Zes jonge wilde honden te zien langs wandelsafari Zaal vol met Fischertechnik Bruggen en sluizen Van duimzuigen tot kaaskiezen Fibromyalgie: geen dag zonder pijn De provincie Zuid-Holland wil de openingstijden van bruggen en sluizen met name in de zo mermaanden uitbreiden en beter op elkaar afstemmen. Dit ge beurt onder meer door uitbrei ding van afstandsbediening en begeleide vaart. Binnen vijf jaar moet ongeveer de helft van de bruggen in Zuid-Holland op af stand bediend worden. Naast een verruiming van de bediening kan het plan een besparing van 1,6 miljoen gulden per jaar ople veren. Ik breek door In het zojuist verschenen boek 'Ik breek door, gids voor het kindergebot' wordt op een heldere en toegankelijke manier de ontwikkeling van het kin dergebit geschetst: vanaf het moment dat tijdens de zwangerschap de tanden in aanleg worden gevormd tot en met de puberteit. Daarnaast wordt aan de hand van trefwoorden inge gaan op alles wat met kinder gebitten te maken heeft, van duimzuigen en kaasmolaren tot en met beugels en valpar tijen. Ouders zullen antwoorden vinden op veel vragen, waar van het er bij de tandarts meestal niet van komt om ze te stellen. Zowel de drie schrijvers als de illustrator (Adrie Jeurissen) zijn zelf tandarts en hebben veel erva ring met kindertandheelkun- de. Ik breek door, gids voor het kindergebit door Jaap Veer kamp, Karin Weerheijm en Frits Frankenmolen, uitgeve rij Thoth, Bussum, ISBN 90 6868 197 4, prijs fl. 29,90. De HES (Hogeschool voor Economische Studies/Onder wijs Onderneming) organi seert in samenwerking met De Havenloods, het Bedrijver journaal, de ING-Bank en Origin een aantal manage- mentworkshops, die zich zo wel richten op ondernemers en managers in de profit-sector als in de non-profit sector. De workshops worden 's avonds gehouden in het gebouw van de HES aan de Kralingse Zoom. Kosten fl. 195,- (excl. BTW). Dat is inclusief cur susmateriaal en consumpties. 14 april: 'Slimme vragen voor be tere verkoopresultatendoor Ro nald Driesen, trainer op het ge bied van Direct Marketing. De juiste vraag aan de juiste per soon op het juiste moment. 12 mei: 'De veranderende positie van de transporteur in de supply chain', door Lorike Hagedoorn- van der Meijden. De hand over hand toenemende samenwerking tussen bedrijven, noodzakelijk om de concurrentiepositie te handhaven of te verberen, heeft grote gevolgen voor de distribu tie. Hoe speelt de distributeur/t ransporteur daar op in en welke mogelijkheden zijn er voor pro ducenten voor een efficiënter voorraadbeheer. 19 mei: 'Effectief Zelfmanage ment', door Jo Kaiser, trainer in het omgaan met beroepsstress. Voor een rustig en zelfverzekerd leiderschap is chaos uit den boze. 23 juni: 'Motivatie is macht', door Aad van den Bosch, direc teur van 'een organisatie-advies- bureau. De manager die zijn me dewerkers nog dagelijks achter de broek zit, wordt geacht naar het stenen tijdperk verbannen te zijn. Situationeel leidinggeven en coachend optreden zijn vaardig heden waarover de hedendaagse manager dient te beschikken. Meer informatie en inschrijving: HES/O&O, 010 - 4532451. 15-1001 In Numansdorp wordt zater dag 18 april 1998 voor de vijfde achtereenvolgende keer de MeerlingMarkt gehouden. In de boerderij van de familie Dam worden die dag enkele honderden ouders van twee- drie- en vierlingen verwacht De contact- en ruildag werd vanaf het begin enorm gewaar deerd door de ouders van meer lingen. Steeds werd de markt door meer mensen bezocht. De markt is een initiatief van vier ouders van tweelingen. Zij wil den ouders en aankomend ouders van meerlingen de gele genheid bieden ervaringen en spulletjes uit te wisselen. Die elementen vormen nog steeds de rode draad tijdens de Meerling- Markt. In de boerenschuur van de fa milie Dam aan de Molendijk presenteren enkele tientallen ouders overtollige kleding, speelgoed, meubeltjes en niet te vergeten kinderwagens. Alle bij zondere dingen die meerlingou- ders nodig hebben, zoals kin derkamers met meerdere ledi- kantjes, grote kinderwagens, dubbele buggy's en fietszitjes worden aangeboden tegen vriendenprijzen. De Meerlingmarkt is ook be doeld als contactdag. Veel ouders hebben behoefte aan het uitwisselen van ervaringen met andere ouders die twee, drie of nog meer kinderen tegelijk heb- ben gekregen. Tijdens de markt verstrekt de Vereniging voor Ouders van Meerlingen De Meerlingmarkt, zaterdag 18 april, 10.00 tot 15.00 uur in de boerderij van de familie Dam, Molendijk 16 in Numansdorp. De route naar de boerderij wordt met borden aangegeven vanaf de afslag Numansdorp van rijksweg A29. Mensen die zelf spullen wil len verkopen, moeten zich vooraf melden bij een van onderstaande ouders. Er zijn geen kosten ver bonden aan de verkoop. Wel wordt van alle volwassen bezoe kers (kopers en verkopers) een bijdrage in de kosten gevraagd van drie gulden. Voor aanmelden en nadere informatie: Heieen Dam, telefoon 0186 - 653414, Anja Hoogwerf, 0186 - 573728; Willy de Regt, 0186 - 603340; Bart Verkade, 0186 - 693161. van 9 mei tot 18 juli op Tele tekstpagina 505 (vanaf ca. 16.30 uur) dagelijks te lezen wat de verwachte invloed van de weers omstandigheden is op de ernst van de hooikoortsklachlen. Deze informatie wordt ook ge geven op Radio 1, om 17.31 uur (na het nieuwsbulletin) Geneesmiddelen Hooikoortspatiënten kunnen het ongemak beperken, maar nooit helemaal uitbannen. Ge lukkig zijn er veel effectieve ge neesmiddelen tegen hooikoorts. Sómmige werken preventief, zo als een hooikoortsprik. Andere werken curatief, op het moment dat de aanval zich voordoet. An- tihistaminica, geneesmiddelen die het effect van histamine blokkeren, werken zowel pre ventief als curarief. De werkza me stof in antihistaminica heeft soms bijwerkingen. Van cetirizi- ne is bekend dat het kan versuf fen; terfenadine kan. zeker bij hoge doses, stoornissen veroor zaken aan het hartritme, de nier functie en de leverfunctie. Lora- tadine versuft niet en kent ook geen andere bijwerkingen, mits de voorgeschreven dosering wordt gebruikt. Bovendien is lo- ratadine ook effectief tegen an dere soorten allergie, zoals ec zeem en metelroos. In Neder land is loraradine via de huisarts of rechtstreeks bij de apotheek verkrijgbaar onder de merk naam Claritine. Woensdagmiddag 1 april (en dat was beslist geen 1-april grap) vond in het Educatief Informatie Centrum Main- port Rotterdam de regionale finale plaats van de Techniek Trofee Regio Rotterdam voor de groepen 7 en 8 uit het ba sisonderwijs. De Basisschool St. Bernardus uit Schiedam bleek de beste 'techneuten in spé' in de klas te hebben. Zij bouwden de winnende brug en ontvingen de wisseltrofee uit handen van Mevrouw De Sut ter, Burgemeester van Rozen burg. De publieksjury - bestaande uit de leerlingen zelf- kozen de brug van de Basisschool 'De Bran ding' uit Brielle als mooiste brug. Zij wonnen de Publiek sprijs. De regionale finale werd bijgewoond door de Staatssecre taris van Onderwijs, mevrouw T. Netelenbos. De vakjury beoordeelde de M J Uh FRO! ijy AUTO IS GESTOLEN 1 APRIL bruggen op veiligheid technische principes, ontwerp en het ge bruik van milieuvriendelijke ma terialen. De brug moest open en dicht kunnen, minimaal 1 meter overbruggen en mocht niet meer kosten dan vijfentwintig gulden. 35 Basisscholen uit de regio heb ben meegedaan aan deze tech niekwedstrijd. Gedurende drie maanden hebben de leerlingen onder leiding van hun leerkracht gewerkt aan de bruggen. Hierbij zijn zij ondersteund door 35 re gionale bedrijven, studenten van de PABO Thomas More en me dewerkers van Rijkswaterstaat. Gebrek technisch personeel De Techniek Trofee Regio Rot terdam is een regionaal initiatief van de Stuurgroep 'Hand in hand voor de techniek', een sa menwerkingsverband met be drijfsleven, gemeenten en onder wijs. Het doel is om meer jonge ren in de regio vroegtijdig kennis te laten maken met techniek en hiervoor te interesseren zodat zij later kiezen voor technische op leidingen en beroepen. Onze hui dige maatschappij wordt in be langrijke mate bepaald door techniek, maar het lijkt erop als of technici een uitstervend soort zijn. Jongeren gebruiken tech niek, maar het zelf ontwerpen en maken is er vaak niet bij. Ook de ouders zien vaak liever dat hun kinderen kiezen voor een papie ren loopbaan in plaats van een loopbaan in de techniek. Daar door kiezen nog steeds te weinig jongeren voor techniek en daar door ontstaat er op termijn in onze regio een groot tekort aan technisch personeel. Deze krapte op de arbeidsmarkt kan ernstige gevolgen hebben voor onze eco nomie. De stuurgroep 'Hand in hand voor de techniek' verwacht meer rendement van techniek promotie en techniekonderwijs als er voldoende middelen be schikbaar gesteld worden zodat structureel aandacht besteed kan worden aan techniek, technische opleidingen en beroepen. Einduitslag Hoewel de beoordelingen elkaar niet vreselijk veel ontliepen, is het onvermijdelijk dat er een rangorde aangebracht wordt. Deze viel als volgt uit: le prijs, winnaar Techniek Tro fee Regio Rotterdam 1988) St. Bernardus, Schiedam met 133 punten (ondersteund door Schiedam Huisman B.V. Rotter dam); 2e prijs, De Troubadour, Schie dam (ondersteund door Con structiebedrijf Bollegraaf, Rot terdam); 3e prijs Dominicus, Rotterdam (ondersteund door Machinefa briek van der Klift B.V.); 4e prijs De Pijler - Maasdam (ondersteund door Rijkswater staat); 4e prijs Het Ambacht, Vlaardin- gen (ondersteund door Pietersen Electro Technisch bedrijf, Vlaar- dingen); 6e prijs DeBranding, Brielle (on dersteund door Aannemingsbe drijf Romers, Brielle); 7e prijs Tweemaster, Baren- drecht (ondersteund door Aan nemingsbedrijf P.M. van der Graaf, Barendrecht); 8e prijs De Bongerd, Zuidland (ondersteund door Bouwbedrijf Warning, Zuidland); 9e prijs De Spoorzoeker, Capelle a/d IJssel (ondersteund door Bakker Timmerbedrijf Capelle a/d IJssel); 10e prijs De Gorzen, Schiedam (ondersteund door HCG Schie dam) 1 le prijs De Bron, Hellevoetsluis (ondersteund door Helvoet B.V. Hellevoetsluis); De Aanmoedigingsprijs was voor de Prinses Christinaschool, Maassluis (ondersteund door Machinefabriek en Konstruktie- bedrijf De Haven B.V.); De Pu blieksprijs ging naar De Bran ding, Brielle (ondersteund door Aannemingsbedrijf Romers, Brielle) Mensen met chronische pijn moeten zo veel mogelijk het heft in eigen hand zien te hou den waar het gaat om hun lijf en leven. Zij bepalen zoveel mogelijk zelf welke aanpas singen noodzakelijk zijn in praktische zaken zoals werk, huishouding, school, sport, seksualiteit en vrijetijdsbeste ding. Dat is de boodschap van de nieuwe publicatie 'Geen dag zonder pijn' van de psy choloog Aty van Galen (1948), die zelf fibromyalgie heeft en uit eigen ervaring schrijft. Leven met fibromyalgie is in de eerste plaats geschreven voor fi- bromyalgiepatiënten en hun om geving. Maar wat voor hen geldt, geldt ook voor patiënten met een andere chronische ziek te. De ene dag komen (fibromy- algie)patiënten door pijn tot bij na niets, terwijl ze de volgende dag bergen kunnen verzetten. Fibromyalgie is een chronisch pijnsyndroom, waarbij de pijn in spieren en bindweefsel soms slui merend en soms heftig is, maar altijd op de loer ligt. Het stelt mensen voor de opgave een nieuwe balans in het leven te vinden en zich in veel opzichten aan te passen aan nieuwe gren zen. Niet alleen de patiënt moet leren leven met pijn en beperkin gen; mensen in de omgeving moeten hieraan ook wennen. Partners, collega's, farpilie, vrienden, kennissen en anderen kunnen de pijn niet zien en we ten niet altijd hoe daarop te rea geren. Een goede communicatie tussen patiënt en omgeving is daarom essentieel. Dat betekent duidelijk kunnen maken wat er aan de hand is en tijdig steun kunnen vragen of weigeren. Geen dag zonder pijn gaat hier uitgebreid op in. Daarnaast biedt het boek informatie over het ontstaan en de behandeling van fibromyalgie. Gebaseerd op een TNO-rapporl (1997) en de gegevens van de FES zijn er naar schatting tussen de 150.000 en 200.000 mensen met fibromyal gie in Nederland. 'Geen dag zonder pijn; leven met fibromvalgie' (ISBN 90 6928 224.0),' 143 pagina's, fl. 22.50. Verkrijgbaar bij het NIGZ tel. 0348-437606, de FES, 0597- 613082 of bij de boekhandel. Er zijn nu zes jonge Afri kaanse wilde honden perma nent voor de bezoekers van Safari Beekse Bergen te zien. De pups zijn het resul taat van het fokprogramma van de Europese dierentui nen (EEP) waarvan Safari Beekse Bergen de coördina tor is. Op 8 januari werden de jonge honden (drie man netjes en drie vrouwtjes) ge boren. Inmiddels zijn ze groot genoeg om met de groep mee te gaan in het grote verblijf. De pups zijn nu goed te zien voor de be zoekers vanaf de uitkijkto ren die ligt langs de Wan delsafari. Toen in 1996 deze Wandelsa fari werd aangelegd werd er tevens een nieuw verblijf ge bouwd voor de Afrikaanse wil de honden. In dit verblijf kwam een tweede groep van, deze met uitsterven bedreigde, diersoort in het park te leven. De groep is samengesteld uit twee vrouwtjes die al in Safari Beekse Bergen verbleven en drie vreemde mannetjes die ge boren zijn in Zuid Afrika (het land van herkomst van deze diersoort). Deze drie dieren werden in het kader van het Europese fokprogramma (EEP) uitgewisseld met de Franse dierentuin in Amnévil- le. Het eerste fokresultaat is nu daar. Er zijn zes pups geboren waarvan drie mannetjes en drie vrouwtjes. Doof en blind Afrikaanse wilde honden wor den geboren in een nest. Hier verblijven zij de eerste periode van hun leven. Zij worden im mers blind en doof geboren. Na drie weken kunnen de pups voor het eerst rondlopen. De moeder zoogt hen dan vaak staande. Na 5 weken starten zij met het eten van (door volwas sen honden) uitgebraakt vlees. Na circa 7 weken worden de jongen snel volwassen. Zij krij gen i.p.v. de hun zwarte-witte uiterlijk de kenmerkende teke ningen in hun vacht. Als een tiental weken in leven zijn, komt de tijd dat zij het nest verlaten. De pups kunnen dan gelijk meeëten aan de prooi. Het jagen laten zij nog de vol wassen honden over. Begroetingsritueel De Afrikaanse wilde hond is één van de meest bedreigde Afrikaanse roofdieren. De po pulatie is door de jaren heen steeds kleiner geworden door dat de mens dit dier bejaagde. Deze jacht is voornamelijk te wijten aan het feit dat de hon den af en toe huisvee van de plaatselijke bevolking als prooi kiezen. Daarnaast speelden de bedreiging van diverse ziekten (met name afkomstig van onze huishonden) hondsdolheid een belangrijke rol. De ziekten worden gemakkelijk overge dragen doordat dit roofdier in sociale groepen leeft. Iedere keer dat een hond terugkeert bij de groep vindt een uitge breid begroetingsritueel plaats. Hierbij likken de honden el- kaars bek waardoor zij snel een ziekte verspreiden. Wan neer er jonge honden zijn, splitsen zich in diverse groepen die ieder hun eigen taak heb ben. Zo blijft er een groep op de jongen letten terwijl ande ren jagen. De 'jagers' brengen voedsel mee voor de 'thuisblij vers'. Zij braken stukken vlees op voor de jongen en hun be wakers. Safari Beekse Bergen is dage lijks geopend van 10-16.30 uur. De entree bedraagt tot 1 april fl. 15,- p.p. Na deze datum be draagt de entree 19,50 voor kinderen tot 12 jaar en 65'+. Volwassenen betalen dan 22,50 p.p. Voor meer informa tie; 013-5360035. Liefhebbers van Fischertech nik komen zaterdag 25 april bijeen in het gebouw van vo gelvereniging Witroka aan de Westmolendijk 99 te Ridder kerk. Van 11.00 tot 16.00 uur houdt de Fischertechnikclub hier open huis. De toegang is gratis. Fischertechnik was vooral in de jaren zeventig erg populair. Veel kinderen knutselden met schui vende grijze bouwstenen, tand wielen, asjes en motoitjes. Te genwoordig is het een hobby voor zowel kinderen als volwas senen. Ook bij Fischertechnik hebben computers en robots hun intrede gedaan. Op het open huis zijn modellen in alle soorten en maten te zien. Van eenvoudige auto's tot com putergestuurde installaties. De bijeenkomst is een initiatief van de Fischertechnikclub. die actief is in heel Nederland. Door de zachte winter is dit jaar al vroeg het hooikoorts seizoen aangebroken. Sinds eind februari geeft de els de eerste pollen af. Deze pollen bereiken medio maart hun hoogtepunt. Daarna volgen nog acht andere pollensoor ten. Tussen 15 mei en 15 juli is de pollenconcentratie in de lucht het hoogst. Begin sep tember is het hooikoortssei zoen weer voorbij. Het is niet precies bekend hoe veel Nederlanders last hebben van hooikoorts of pollenallergie, maar een op de vijf lijkt een redelijke schatting. Engelse en Amerikaanse studies spreken zelfs van 30-40 van de bevol king. Pollen is een ander woord voor stuifmeel, de veroorzaker van hooikoorts. Mensen die er (over)gevoelig voor zijn, krijgen allergische reacties zoals een loopneus of een verstopte neus, niesbuien en geirriteerde ogen. Wat is allergie? Allergie is eigenlijk een overdre ven reactie van het lichaam op een stof die op zich weinig kwaad kan. Overgevoeligheid voor de stof resulteert in een allergische reajtie, waarbij het immuunstelsel een beetje over spannen reageert op het aller- geen, de 'vijandige' stof. Een allergie is een soort optel som. Het lichaam wordt bloot- gesteld aan een aantal prikkels. Op een gegeven moment is een bepaalde prikkel de druppel die de emmer doet overlopen. Het lichaam maakt dan histamine aan, de stof die de allergische reactie veroorzaakt. Het gevolg is irritatie aan neus en ogen. De mate waarin mensen last hebben van hooikoorts, hangt sterk af van de weersomstandigheden. Is het langdurig droog, warm en winderig weer, dan is het aantal klachten' doorgaans groot. Bij vochtig weer hebben mensen minder last van hooikoorts. Hooikoorts is een seizoensge bonden allergie. Allergie kent ook chronische vormen die wor den veroorzaakt door bijvoor beeld de huisstofmijt, schimmels of huisdieren. Tips Hooikoortspatienten doen er goed aan de veroorzaker van hun allergie zoveel mogelijk te mijden. Het is verstandig een (zonne)bril te dragen. Hierdoor kan stuifmeel minder gemakke lijk in de ogen komen. Verder is het belangrijk hel huis regelma tig te luchten, bij voorkeur mid den op de dag, want dan is de pollenconcentratie het laagst. Het spreekt voor zich dat hooi koortspatiënten het grasmaaien beter aan anderen kunnen over laten. Hooikoortspatiënten kun nen dagelijks nagaan hoe de vooruitzichten zijn. In 1998 is Gids voor het kindergebit jaap Veerkamp Frans Frankenrnotcn Karin Wwifwïjin Ouders run meerlingen hebben meer nodig loto: LEUNIS VERLINDE Er was ook nog tijd voor een gebbetje foto: Fotodienst WSW De hoofdprijswinnaars met op de achtergrond het winnende ontwerp foto: Fotodienst WSW -f: VV ''Z,„ y v Jonge Afrikaanse wilde honden foto: BEEKSE BERGEN Allergie- of hooikoortspatiënten kunnen behoorlijk last hebben van hun aandoening fotoCLARITINE

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 19