Omani zijn naar goed voorbeeld vaiT hun sultan een volk van de dialoog mmn MET DE HAVENLOODS IN OMAN Know how van Europoortgebied helpt bij razend snelle ontwikkeling van olie- en gas-industrie Het sprookje van Oman begon allemaal bij de man die het idee had en de hele staat enthousiast wist te maken: Zijne Majesteit Sultan Qaboos Bin Said Al Said(57). In minder dan 30 jaar tijd wist hij van de Golfstaat Oman - tot aan 1970 een nog grotendeels primitief landje van nomaden en onontgonnen bodemschatten - een moderne natie te maken die eensgezind werkt aan zelfstandig beheer en rechtvaardige verdeling van alle na tuurlijke rijkdom die de bodem biedt. Was de vader van deze Sultan nog traditioneel behoudend, ook in zijn geloofsbeleving, de zoon, Sultan Qaboos, koos voor een samengaan van tra ditie en moderne ontwikkeling. Hij bewees dat overtuigd en belijdend Islamiet zijn geenszins de vooruitgang in de weg hoeft te staan. En dat to lerantie richting andersdenkenden evenmin tot ontheiliging leidt. In het Oman van vandaag kent niemand armoede. Over essentiële zaken van het leven zoals watervoorziening, middelen van bestaan, electriciteit, goed (gratis) onderwijs en goede gezondheidszorg (ook gratis) kan iedereen beschikken. Maar ook aan luxere voorzieningen als een telefoonaan- sluiting(ook mobiel), televisie en computers hoeft het zelfs wie nog wel in een tent woont, niet te ontbreken. De Omani zijn trots. Van nature maar ook op wat in onvoorstelbaar korte tijd is bereikt. 'Een kijkje in de keuken' wordt dan ook niet als potten- kijken gezien maar door iedereen open, hartelijk en vooral met respect tegemoet getreden. TEKST: ELS NEIJTS FOTO'S: PETER DE KIEVITH van JANSSEN DE KIEVITH FOTOGRAFIE yVlET DANK AAN HET SULTANAAT VAN OMAN Naar verwachting zal alle beheer van 's lands industrie in het jaar 2007 in handen zijn van Omani. Tot op heden wordt nog veelvuldig gebruik gemaakt van de expertise van ande ren. Ook van Nederlanders uit onze regio. De Director General Gas Petroleum, onderdeel van het Ministry of Petroleum Minerals, Khalifa Al Hinai heeft er zeer regelmatig mee te maken. 'Sinds het begin van onze groei zijn we af hankelijk geweest van anderen', beaamt hij volmondig. 'We moesten wel, om onszelf te kunnen ontwikkelen. Vanzelfsprekend is het einddoel om helemaal selfsupporting te wor den. Naar verwachting zal dat in 2007 het ge val zijn. Maar ook dan zal er geen sprake zijn van éénrichtingsverkeer. We waren, zijn en blijven een volk van de dialoog. We vormen een natie die altijd al buitenlandse contacten onderhield. Ook Omani hebben door de tijd heen gereisd en zelfs delen van Afrika geko loniseerd. Kruisbestuiving van culturen is een goede zaak.' Op cursus in Nederland Sinds 1981 heeft Oman een kleine eigen raffi naderij voor 'binnenlands gebruik'. Met een productie van 80.000 vaten per dag blijft er niet voldoende over voor de export. Wel con- cureert sinds twee jaar de eigen detailhandel, opererend onder de naam Al Maha, met de servicefen tankstations van BP en Shell. 'We halen ze in', lacht Al Hinai maar voegt er eer lijkheidshalve aan toe dat Shell en BP niet verder meer mogen uitbreiden. Hetgeen niet betekent dat Shell- of BP-mensen al snel het land uitgeknikkerd zullen worden. Ook in de toekomst zal, weliswaar onder andere om standigheden, samenwerking nog steeds het streven zijn. 'Uitwisseling van deskundigheid door tijdelijk van werkplek te wisselen, cur sussen in Nederland volgen, on-the-job-cur- sussen en -trainingen', somt Al Hinai een paar mogelijkheden op. Zelf bezocht hij de haven van Rotterdam ook uitgebreid. 'En ik heb in Leeuwarden een cursus bij Shell gedaan.', voegt hij toe. 'Groot en leuk', herinnert hij zich van onze haven. 'Het was ook heel bij zonder aan den lijve te ervaren wat klimaat verschillen voor invloed hebben op hetzelfde soort werk. Bij jullie zijn de werkdagen bij voorbeeld langer. Wij werken minder uren: van 6.30 tot 14.30. Met ons klimaat -in de zo mer is het echt ondraaglijk heet- kan dat niet anders. Bij sommige productieprocessen van olie is airconditioning niet mogelijk. Dan moeten we het doen met een beetje wind. Als die er al is.'Alsof alle olie in de grond al niet een gigantisch kapitaal vertegenwoordigt, vond men in 1989 ook nog eens gas in de grond. Na de ontdekking van dit eerste Omaanse Slochteren werd meteen tot actie overgegaan en in 1990 werd de volgende bron aangeboord. 'Vooralsnog hebben we genoeg voor binnenlands gebruik', meldt Al Hinai. 'En', niet zonder trots, 'in het jaar 2000 hopen we ons eerste productiebedrijf te kunnen ope nen. In november '97 is de eerste steen door Sultan Quaboos gelegd en in het jaar 2000 zullen we de eerste tanker onze haven zien binnenlopen. De eerste landen waarnaar we gaan exporteren zijn Korea en Japan.' 'Alleen hadden we het niet gekund' Op de vraag of de hele natie niet zeer gedisci plineerd te werk dient te gaan om dergelijke snelle ontwikkelingen mogelijk te maken ant woordt Khalifa Al Hinai: 'We geloven alle maal in de idealen van de sultan en energie winning heeft bewezen een solide industrie te zijn. Het is allemaal begonnen met iemand die het idee had én enthousiast wist te maken. Sr r* is Cultuur en toerisme Oman wordt vooral door zakenlieden van alle nationaliteiten bezocht maar kent sinds kort ook opkomend toerisme. De vlucht vanuit Nederland naar de Omaanse hoofdstad Muscat kent standaard een tussen stop in de Verenigde Arabische Emiraten: Dubai of Abu Dabi. De luxe vliegt je meteen om de oren, evenals de hoofdbedekking van de vrouwen en van veel mannen. Sommige vrou wen dragen onder de over het hele gezicht ge slagen zwarte sluier nog eens extra een zwart masker. Uitsluitend onder een bepaalde lichtval valt iets te bespeuren wat op donkere ogen lijkt. De tussenlanding blijkt een voorproefje van wat komen gaat. Vanaf het goed georganiseerde en zwaar airconditioned vliegveld van Muscat, Seeb International Airport, glijdt de taxi van Amerikaanse makelij naar het hotel via een ui termate schone, goed onderhouden /en inge richte route. Het ritje blijkt maatgevend voor de rest van het land. De infrastructuur is nog niet zo uitgebreid dat ieder hoekje of gaatje geasfal teerd bereikt kan worden, maar de wegen die er zijn beslaan alle uithoeken van het land en zijn van uitstekende kwaliteit. De hotels blijken op belangrijke plaatsen - gro tere steden als Muscat, Salala en Sur - luxe en zeer internationaal georiVenteerd. Alleen op wat meer verlaten plekken is sprake van enigs zins vergane glorie. Wat overigens zo haar ei gen charme heeft. De service is uitstekend en biedt vele extra's als dag en nacht roomservice, was- strijk- en stoommogelijkheden, de allernieuwste commu nicatiemogelijkheden, een boodschappendienst en vaak meerdere restaurants. Van Europees tot Afrikaans en Aziaties.Als zeevarende en vis sende natie kent Oman vanzelfsprekend ook de mooiste en lekkerste vissen die de zee te bieden heeft. Overal ongelimiteerd verkrijgbaar, ka kelvers in een van de talloze soukhs of met vak- kenis bereid in de restaurants. Oman off the tracks: sinasappels eten en kamelen aaien De internationale allure en luxe van de steden maakt extra nieuwsgierig naar de natuur. Het allerhandigste is een auto (4-wheel-drive) met chauffeur en/of gids huren maar zelf rijden kan ook. Fly-drives zijn bij enkele gespecialiseerde reisbureaus in Nederland te boeken en sinds kort doet ook de NBBS zaken in Oman (zie de allernieuwste brochure). Het voordeel van auto met chauffeur/gids - vooral bij tochten van meerdere dagen - is het directe contact met 'echte' Omani. In het begin nog uiterst correct afstandelijk, maar voor wie zich echt geinteresseerd toont een onuitputtelij ke bron van informatie en anekdotes. Na enig over en weer uitwisselen van beleefdheden, blijkt veel meer mo gelijk dan de gebaan de paden en afgespro ken routes. Op plek ken waar je anders niet zou komen, word je uitermate hartelijk welkom geheten op boerderijen en in dor pen. Zoals gaandeweg blijkt steeds met een- enhetzelfde ritueel: Omani koffie (lekker) met vijgen en sinasap pels die de gastheer(de gast vrouwen) blijven achter de schermen) je hapklaar blijft voorhouden tot je echt niet meer wil. Het Omaanse landschap biedt in grote lijnen eenzelfde aanblik: deels begroeide bergen en bergjes, heuvels en steppe achtige gebieden. Relatief veel bomen, groen, zelfs bloemen en kamelen van een klein soort die, sinds de vervoersmogelijkheden zo gemo derniseerd zijn genieten van een ongecompli ceerd leven in de vrije natuur. Bij een stop in de 'middle of knowhere' blijken ze gemakkelijk benaderbaar en de atmosfeer van het platteland van een ongekende rust. En weer blijkt het voordeel van een gids. Na enkele tientallen ki lometers hotsen en botsen wordt de auto stilge zet. Er moet gelopen worden om enkele hon derden meters verder verrast te worden door een onverwacht prachtig aanblik van een even onverwacht landschap: een brede rivier die vanuit de bergen het land instroomt en alles langs zijn oevers in onwaarschijnlijke tinten groen tovert. De chauffeur en gids kijken pre cies even vragend: Mooi hé? Nizwa: een stad waar je ogen en tijd te kort komt Aan het eind van een van de tochten wacht bij terugkeer in de bewoonde wereld een nieuwe verrassing: de stad Nizwa. Met prachtige archi tectuur, een gigantisch fort, een originele va riant op het begrip veemarkt en een atmosfeer die je zo'n prettig gevoel van welkom en thuis zijn geeft datje ter plekke zou kunnen besluiten er een paar jaar te blijven. Lang rondzwerven zit er echter niet meer in want de vermoeidheid heeft stevig toegeslagen en de avond valt snel. Het geboekte hotel blijkt ook al een ware oase. De enige spaak in het luxe wiel steekt het vol tage. Eigen electrische apparaten'doen het niet op een Omaans stopcontact. Maar zoals eerder biedt ook hier het hotel de oplossing in de vorm van een adapter of een leenfohn. De volgende ochtend ligt het fort vanuit de ver te uitnodigend te glinsteren, als een fraai drie dimensionaal voorbeeld van de Omaanse cul tuur en geschiedenis. Oman kent vele for ten. Dat van Nizwa is een van de grootste. De vele vertrekken en hoeken en gaten geven heden ten dage gehei men uit lang vervlo gen tijden prijs. In de directe omge ving van het fort - een korte wandeling door de souks te gaan - wordt veemarkt ge houden. Na de laatste poort onderdoor te zijn gegaan, breekt een vrolijk tumult los. De rollen van mens en dier zoals je die voorstelt bij een veemarkt, lijken hier te zijn omgedraaid. De verkopers van de beesten sleu ren hun vee in gestrekte draf langs de in een grote cirkel groepeerde belangstellenden. Luid loven en bieden begeleiden de dieren en hun ei genaars op hun talloze rondjes over het plein. Hier en daar wordt gestopt om voelen en anders keuren mogelijk te maken. Hoewel niet in gro te getalen aanwezig, be palen de aangevoerde gigantische stieren het beeld. Temeer omdat de eigenaren af en toe niet in staat zijn de kanjers in toom te houden. Waar en wan neer ze maar, de kans schoon zien, bestijgen de 'bulls' elke dame die binnen hun bereik komt. Tot grote hilari teit van hun menselij ke soortgenoten. Nizwa verlaten ver oorzaakt al bijna heimwee maar het vooruitzicht op een bezoek aan nomadenfami- lies werkt verzachtend. Hoewel het fokken van kamelen voor vervoer niet dringend noodzake lijk meer is, doet een aantal nomadenfamilies dat nog wel. Als vanouds hoeden zij deze en hun andere dieren vanaf de rand van de woe stijn: Wahibi Sands. Geel zand zover je kunt kijken, begroeid met pollen groen. De stilte is oorverdovend en maakt wat zweverig. Hoewel een auto al te horen is voor je hem aan de hori zon ziet verschijnen, ligt in de tenten en onder afdakjes vrijwel iedereen te slapen. Eenmaal dichbij blijken de tenten voorzien van luxe za ken als televisie, computer en zelfs telefoon. Water komt uit een container die de overheid een paar keer per week laat vullen. De kinderen melden zich het eerst en graaien de gids gie chelend de foto's van vorige bezoekers uit han den. Pas dan verheft de oudste heer des huizes zich van zijn matje om de visite te begroeten. Ook hier zorgen de vrouwen vanaf de achter grond voor koffie, de sinasappels en de vijgen. Als de mannen daarna op kameleninspectie gaan, moet de enige vrouw bij de dames en kin deren blijven. Zo gauw de jeep wegrijdt ver dwijnen de maskers en sluiers en wordt er met handen en voeten een spervuur van vragen af gevuurd, in borsten en billen geknepen en geïn specteerd wat een witte zoal aan ondergoed draagt. Gillen van de lach. Er komt verstopt snoepgoed te voorschijn en uit een flesje diep rode nagellak voor gemeenschappelijk gebruik krijgen ieders vinger- en teennagels een verfje. De tijd lijkt stil te staan. Aan de absoluut vreed zame gezelligheid komt onmiddellijk een einde als een van de kinderen het geluid van de te rugkerende auto waarneemt. Maskers voor, lap pen om en wegkruipen weer. Met gebaren en een paar woorden Engels van een van de jon gens wordt duidelijk gemaakt dat blijven loge ren tot de mogelijkheden behoort. Dat zou de heer des huizes ook prima vinden. De vrouwen liggen meteen weer in een stuip van het lachen bij het idee. Toch maar niet. Vannacht vertrekt het vliegtuig al weer. ;<pf v:.-

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 31