zullen we laten horen SP - AR - TA Sparta kan weer jaren 'naar voren' SPARTA^llO J4AJ8 Herinneringen (1) 1 Liever kwaliteit dan kwantiteit 'Bij Sparta beleefde ik mijn beste voetbaljaren' april CLUBLIED Goede herinneringen van Louis van Gaal Namens het Gemeentebestuur van Rotterdam wil ik Sparta van harte feliciteren met het 110-jarig bestaan. Een unieke mijlpaal voor een unieke ver eniging. Sparta neemt een bijzondere plaats in in de Nederlandse voetbalhistorie. Er wordt wel eens gezegd dat je met alle ta lenten die Sparta heeft voortge bracht een onverslaanbaar Ne derlands elftal zou kunnen sa menstellen. Sparta heeft door de jaren heen bewezen een kweekvijver van voetbaltalent te zijn. In goede en minder goede tijden heeft Sparta altijd haar eigen identi teit behouden, een club met tra ditie in een land dat soms moei te heeft met tradities. Het Gemeentebestuur van Rot terdam heeft met het beschik baar stellen van 15 miljoen gul den voor de bouw van het nieu we stadion en de aanleg van de infrastructuur aangegeven ver trouwen te hebben in de toe komst van Sparta. Met het nieu we stadion kan Sparta weer ja ren 'naar voren!' dr. A. Peper, Burgemeester van Rotterdam is een initiatief van Sparta- lid Willem de Jong (Fino Groep) ter gelegenheid van het 110-jarig bestaan van de RV AV Sparta en wordt met een omvang van twaalf pagina's als katern bijge voegd bij De Havenloods van donderdag 9 april 1998. Oplage: 264.000 exemplaren. Deze worden verspreid in Rotter dam (Rechter Maasoever), Schiedam, Bergschenhoek, Berkel/Rodenrijs en Capelle a/d IJssel. Samenstelling: Hans Coolegem (Francis Productions B.V.) Advertenties: Fino Groep Hans Ivo - De Havenloods Foto's: Fotoburo Cor Vos Hoogvliet Dick Sluijter Fotografie Gemeentearchief Rotterdam e.a. Vormgeving: Peter den Engelsman Druk: Wegener-Sijthoff Nieuwsdruk Rijswijk Sparta bestaat 110 jaar. Een uniek jubileum voor de Rot terdamse voetbalclub, die juist in deze turbulente perio de heeft gekozen voor een nieuwe toekomst. Een toe komst op twee fronten. Want naast de veranderingen, die op Het Kasteel in Spangen zullen plaatsvinden, gaat de amateurtak, nog steeds de RV AV Sparta, in een ander deel van Rotterdam een nieuw leven beginnen. Eind april begint men op Span gen met de sloopactiviteiten van de huidige accommodatie, waarop de betaald voetbalorga nisatie speelt. Aan het slopen zit de bouw gekoppeld van een nieuw Kasteel met 10.750 zit plaatsen. Omdat de competitie doorgang moet vinden, zal het volledig nieuwe multifunctio nele complex voor de aanvang van het seizoen 1999-2000 klaar zijn. De amateurs, sedert 1962 on dergebracht op het complex Nieuw Vreelust, krijgt ook een nieuwe behuizing. De RV AV Sparta gaat naar Nieuw Ter- bregge dat is geklemd tussen de Rotte en de A20, de verkeersa der die ook als Ring Noord be kend staat. Op dit complex krijgt de club zes velden en een P *M V 4 compleet nieuwe behuizing. De spaden zijn al de grond inge gaan. April 1999 is het de be doeling dat de cricketers, die nu nog zijn afgezonderd in Capel le aan den IJssel, als eerste Spartanen Nieuw Terbregge gaan bevolken. In dubbel opzicht is het 110-ja- rig bestaan van Sparta iets bij zonders. Vandaar deze uitge breide Sparta-krant vooral ge- Drie voorzitters die Sparta over een periode van 33 jaar gezicht hebben ge geven. Vanaf links: Floor Bouwer, Cor van Rijn en Peter van der Burg. richt op de toekomst met o.a. Nieuws over de bouw op Spangen. riff?" Door de jaren heen hééft Sparta altijd veel aandacht geschonken aan de jeugdafdeling. In vroeger jaren had de Rotterdamse club zelfs gerenom meerde jeugdteams. Als het mogelijk was acteerden deze teams in voor- Jong, maar vooruitstrevend. Zo moet het eerste bestuur van Sparta worden gekenmerkt. Want Guus Laverge werd op 1 april 1888 met zijn vijftien jaar de eerste voorzitter en Jan de Vogel, die secretaris werd, was nog maar 14 jaar jong. Cees van den Ende (leeftijd onbekend) behoorde ook tot de initiatiefne mers van de oprichtingsvergadering, die in een café nabij het Stieltjesplein werd gehouden. Rotterdamsche Cricketclub Sparta werd de naam en enkele maanden later werd die naam gewijzigd in Rotterdamsche Cricket en Footballclub Sparta. In de eerste decennia van Sparta was er een voetballer, die zijn naam voor eeuwig aan de Rot terdamse club zou klinken: Bok de Korver. Hij was zo populair bij de voetballiefhebbers, dat wedstrijden op Het Kasteel. Dat dit nog steeds het geval is bewijst deze re cente foto van Sparta en tegenstander Sporting Lodewijk Pioniers. Uiter aard ontbrak daar een deel van de Sparta-selectie plus trainer niet bij. men in die periode beweerde dat hij bekender was dan de konin gin. De Korver, die ook snel doordrong tot het Nederlands Elftal, was vele malen uitblinker van Sparta en de club was hem dan ook zeer dankbaar. Ter gele genheid van zijn 400ste wed strijd werd in 1918 ruimschoots aandacht besteed in krant of tijdschrift. Er verschenen zelfs extra edities en De Korver werd bedacht met vele geschenken. Een jaar later viel hem zelfs het erelidmaatschap van de Neder- landsche Voetbalbond ten deel. M De laatste drie voorzitters, die een belangrijke fase Spar ta hebben geleid. De nieuwe mogelijkheden van de amateurs op Nieuw Terbregge. En uiteraard het jeugdvoet bal, waar Sparta door de jaren altijd veel aandacht aan heeft geschonken. (Wijze: 'De Spartamars') Rood-wit is onze glorie, Rood-wit zit ons in 't bloed; Bij neêrlaag of victorie, Bij voor- of tegenspoed. Rood-wit gaat nooit verloren, En na al die jaren nog hierna, Zullen wij laten horen: SP-AR-TA! Deez' vlag, ze is ons heilig, Reeds honderd jaren lang. Bij rood-wit zijn wij veilig, Zijn wij voor niemand bang. Wij zweren bij die kleure, En zingen hoe 't ook ga, Bij wat ook moog' gebeuren: SP-AR-TA! Willem de Jong Deze informatiekrant is be doeld om u op de hoogte te houden van het wel en wee van Sparta. Juist in het jaar dat de club 110 jaar bestaat zijn er belangrijke ontwikke lingen gaande. In mei begint de sloop van het huidige sta dion. Daarna start op dezelf de plek de bouw van een compleet nieuwe accommo datie. Daar zullen de profs hun wedstrijden spelen. Maar ook de jeugd en de amateurs gaan straks verhuizen omdat Vreelust moet plaats maken voor de aanleg van de nieuwe metro-lijn naar Schiedam. Een nieuw onderkomen zal verrijzen in Nieuw Terbregge. Ook de betaalde selectie zal daar gaan trainen. En, na een ja renlang verblijf in Capelle aan den IJssel, zullen de cricketers van Sparta zich weer bij hun clubgenoten voegen. Dat zijn mooie vooruitzichten. Toch wil ik met het oog op de toekomst van Sparta een aantal opmerkingen maken die er in algemene zin op neerkomen dat de totale structuur van Spar ta moet worden vernieuwd. Laat ik beginnen met de jeugd. Wie de standen van de jeugdteams bekijkt, merkt dat te veel elftallen te laag op de ranglijst staan. Dat is beneden Sparta's stand. De kwaliteit van de jeugd moet dus omhoog. Er moe ten meer opgeleide trainers komen, een uitgebreidere scou ting, en een goeie coördinator die full-time met de jeugd be zig is. De jeugdopleiding van nu, de voetbalschool zo u wilt, moet in een verbeterde versie terugkomen op Nieuw Ter bregge. Het gaat bij het bovenstaande dus duidelijk meer om de kwa liteit dan om de kwantiteit. Je zou in mijn visie met minder jeugdteams moeten gaan werken, hooguit met drie teams bij de A, B, C en D. Wat betreft de E en F, de jongsten dus, zou je moeten zorgen voor een onbeperkte instroom, omdat je daaruit je eigen toekomstige talenten kan halen. Sparta moet zich daarom nu al manifesteren in, bijvoorbeeld, Hillegers- berg, Schiebroek en Ommoord, de wijken die om Nieuw Ter bregge heen liggen. Ik vind ook dat Sparta moet spelen volgens een herkenbare speelstijl. Ik denk dan aan flink wat jaartjes terug. Iedere voetballiefhebber dacht bij de naam Sparta meteen aan En gels voetbal, aan inzet en karakter. Dat herkenbare is er nu niet. De speelstijl hangt nu te veel af van de inzichten van de trainer die één of enkele jaartjes 'langskomt'. Sparta zit in mijn ogen in een dal. Ik wil als Spartaan in hart en nieren graag helpen de club daar uit te halen. Net zoals ik een jaar of tien geleden ook heb gedaan. Het doel is duidelijk: Sparta moet weer een subtopper worden. Het moet voortdu rend meedraaien in de bovenste regionen van de ranglijst. Spartanen willen weer met meer plezier naar het voetballen gaan kijken. Naar mijn mening kan dat. Zeker als er ook wordt gezorgd voor een gedegen commerciële ondersteuning door de sponsors, met doelmatige businessclubs. Dat geldt zowel voor de betaald voetbalorganisatie als voor de ama teurs. Voor die gewenste uitbreiding zijn ook deskundige ka merleden noodzakelijk. Willem de Jong, een gemotiveerd lid van Sparta. Willem de Jong is algemeen directeur van de Fino Groep. De Fino Groep bestaat o.a. uit beveiliging, een schoon maakbedrijf en verkoop van schoonmaakartikelen en telt in totaal twaalfhonderd werknemers. Wie je ook bij Sparta spreekt, iedereen is er trots op dat in het verleden Danny Blind en Louis van Gaal jarenlang het Sparta- shirt hebben gedragen. Onverwacht komen vaak altijd die na men terug. Waarschijnlijk omdat beiden grote successen heb ben bereikt in hun loopbaan. de schouders bij het bereiken van het landskampioenschap in 1959. Met lauwerkrans Tonny van Ede en ach- - hem achtereenvolgens Joop Daniels en Piet de Vries. Verder naar links o.a. Hans de Koning, Jany Schilder Freek van der Lee. Bok de Kover, zoals duizenden liefhebbers hem hebben gekend. Stoer en een begaafd voetballer. Eén van de hoogtepunten in Sparta's rijke historie was het landskampioenschap in 1959. De titel werd bereikt tegen DWS in het Olympisch Stadion in Amsterdam, waar duizenden Rotterdammers de ware kam- pioensroes meemaakten. Terug gekomen in de Maasstad een deinende mensenzee op de Coolsingel. Een rijtoer bracht Sparta uiteindelijk in de Riviè- rahal (Diergaarde Blijdorp), waar het feest op grootse wijze werd gevierd. Danny Blind als topvoetbalier bij Ajax en het Nederlands elftal en Louis van Gaal als toptrainer, die internationaal zoveel aanzien heeft gekregen, dat hij nu furore maakt bij Barcelona. „Ik bewaar nog steeds goede herinneringen aan Sparta. Ik heb er acht jaar gespeeld en dat wa ren als voetballer ook mijn beste jaren. Sparta was een goed ge structureerde club, waar spelers, trainers en bestuur prima met el kaar om gingen. In zo'n omge ving rendeer je als voetballer ook het beste. Het enige wat me altijd verbaasde was het toch ge ringe aantal toeschouwers. Spar ta verdiende meer. In die tijd had Sparta de naam'van een aristo cratisch, maar ook autoritair be stuur te hebben. Toch was er dui delijk inspraak. Ook al stonden spelers in die periode bekend als lastige horzels. Er was altijd een goed overleg. De sfeer was dan ook goed. De voorzitter zong in het vliegtuig naar Rusland het Sparta-lied en we herhaalden dat nog eens met elkaar op het veld. Dat inspireerde en maak je ook nergens mee. Ik zie het namelijk niet zo snel gebeuren, dat voor zitters op plaatsen waar je het niet zou verwachten het clublied beginnen te zingen." Dollen, maar ook presteren. Louis gen aan zijn Sparta-periode. Zoals van Gaal bewaart goede herinnerin- hier met Jan Nijman. i Op twee fronten 'n nieuwe toekomst

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 33