SPARTA 110 JAAR Veld in nieuw stadion wordt kwartslag gedraaid Herinneringen (2) m -M II» Drie voorzitters samen 33 jaar leiderschap 9 april 1998 BV Stadion Management Floor Bouwer Cor van Rijn Samenwerking De eerste optie was een multi functioneel stadion op het be drijvenpark Rivium met een kostenplaatje van 80 miljoen gulden. In tweede instantie werd gedacht aan een mono- functioneel stadion op die plaats, dat beduidend lager in prijs zou uitvallen. Later kwam de Alexanderpolder ter sprake, maar ook deze locatie stuitte op onoverkomelijke bezwaren. Sparta moest op Spangen blij ven, zo vond de gemeente Rot terdam. Uiteindelijk heeft de Stichting betaald voetbal zich daarbij neergelegd. Een nieuw stadion, opgetrokken naast het Kasteel, dat intact blijft, van een kleine 35 miljoen gulden. De gemeente Rotterdam subsi dieert voor een bedrag van vijf tien miljoen gulden, waarbij de kosten voor de infrastructuur rond het stadion en de bedrijfs gebouwen is inbegrepen. Om een nieuw stadion te reali seren moet het huidige veld een kwartslag worden gedraaid. Daarna zal het stadion in fasen worden gebouwd. Er komen nieuwe tribunes en een hoofd gebouw bestaande uit vijf ver diepingen. Daarin komen eta- gegewijs bestuurskamers en kantoren, een supportershome, een lounge, achttien sponsor units en bedrijfskantoren. Ook aan weerszijden van het Kas teel komen bedrijfsruimten. Het Kasteel zelf zal worden opge waardeerd tot een zalencen trum. De aloude Ridderzaal krijgt een representatieve func tie voor de bewoners van Span gen. Het stadion, dat op 1 augustus 1999 klaar moet zijn, krijgt 10.000 zitplaatsen. Sparta denkt door de uitstraling van het stadion het aantal toeschou- Een blik op het toekomstige noordelijke deel van het nieuwe stadion met het nog te bouwen hoofdgebouw. wers te kunnen opvoeren van 5.000 naar 7.000. Om het veld komen geen grachten en hek ken. Vanaf de Horvathweg ko men nieuwe uitvalswegen. Om het stadion te realiseren is de BV Stadion opgericht. De stichting Sparta, die voor hon derd procent aandeelhouder is, gaat het stadion huren van de BV. Het wordt een compact sta dion, waarvan de ook hoeken worden dichtgemaakt. Het sta dion krijgt vier ingangen en een zogenaamd risicovak. Door de infrastructuur zal ook nieuwe parkeergelegenheid worden aangelegd, teneinde de wijk Spangen te ontlasten van gepar keerde auto's. Om volgend seizoen normaal aan de competitie te kunnen deelnemen heeft Sparta in sa menwerking met de KNVB een wedstrijdprogramma op maat gemaakt. Daarin zijn geen avondwedstrijden opgenomen. In noodgevallen zal worden uit geweken naar Feyenoord of Excelsior. Financiële situatie 'n rode draad Vanaf de oprichting in 1888 telde Sparta tot 1913 negen voor zitters. In de laatste 85 jaar kenden zij zes opvolgers: M.J. Overeijnder, J.M. Salters, C. van Rijn, F. Bouwer, P. van der Burg en J. Bossink (Stichting)/R. Leeninga (RV AV). Tussen 1965 en 1998 hanteerden slechts drie de voorzittershamer. Het is tekenend voor de rust, die door de jaren heen aan de top heeft geheerst. Het is ook het bewijs van een consistent beleid, dat Sparta in die jaren heeft gevoerd. Cor van Rijn is 23 jaar voorzit ter van de RV AV Sparta ge weest. Floor Bouwer bekleedde die functie vier jaar en Peter van der Burg vervolgens vijf jaar, totdat hij een half jaar ge leden werd opgevolgd door Jan Bossink en Rob Leeninga. Bij alle drie voorzitters liep de vaak precaire financiële situatie van Sparta als een rode draad door het beleid. Zij hebben ja renlang de eindjes aan elkaar moeten knopen met de verkoop van zelf opgeleide spelers. Peter van der Burg ziet zijn ambtstermijn van vijf jaar als kort maar hevig. Hij spreekt zelfs over tropenjaren omdat in het hedendaagse profvoetbal het beleid dagelijks moet wor den bijgesteld. „Ik ben vanaf m'n elfde jaar lid van Sparta. Speelde in Cl en BI en ben ge stopt toen ik in Leiden ging stu deren. Daarna heb ik zeventien jaar in het eerste gecricket. Was vervolgens jeugdleider van Cl en jarenlang lid van de cricket commissie. Ook heb ik gehonk bald maar niet bij Sparta. Toen ik in 1983 door Cor van Rijn werd gevraagd in het bestuur te komen dacht ik een beleid te kunnen uitstippelen en te kun nen plannen voor meerdere ja ren. Maar dat kon ik snel verge ten omdat deze bedrijfstak voortdurend in beweging is." Het voetbal is zo zakelijk ge worden dat Sparta niet kon ach terblijven. Peter van der Burg: „Toen ik bestuurslid werd, had Sparta een begroting van een miljoen gulden. Dat is intussen opgetrokken tot een kleine tien miljoen, waarvan vijftig pro cent door de sponsors wordt in gebracht. De betekenis van sponsors is enorm toegenomen. We hebben als bestuur moeten leren ermee om te gaan. Inmid dels zie ik het toch als een groot succes dat we een relatief grote businessclub hebben opge bouwd. De factor geld is voor Sparta erg belangrijk. We heb ben regelmatig talentvolle spe lers op jonge leeftijd moeten verkopen. Een voorbeeld is Jo- chem van der Hoeven. Hij was voor ons niet meer te houden, al stond daar wel een afkoopsom tegenover. Het was een belofte- Drie Sparta-voorzitters: Floor Bouwer, Cor van Rijn en Peter van der Burg. Zo geplukt van het witte doek. Een sensatie voor 1957, toen de Ameri kaanse filmster Jayne Mansfield een bezoek bracht aan Spangen en daar de aftrap verrichtte voor de competitiewedstrijd tegen DOS, de voorloper van FC Utrecht. Door haar voloptueuze verschijning en de kus die Jayne Mansfield uitdeelde aan 'rots in de branding'aanvoerder Rinus Terlouw was Sparta die dag zo van slag, dat de ongeveer twintig duizend toeschouwers de Rotterdammers met 1-7 zagen verliezen. volle speler die zijn hele jeugd bij Sparta had gevoetbald. Ons streven is spelers langer aan ons te binden, hetgeen de her- kenbaarhbeid van het elftal ten goede komt." „Professioneel management is dus hard nodig om de ontwik keling in het betaalde voetbal te kunnen bijhouden. We streven dan ook in de eerste plaats naar een versterking van onze orga nisatie. Daarnaast is de bouw van een nieuw stadion in Span gen onontkoombaar. Er is veel gesproken over verhuizing of samengaan met Excelsior. Uit eindelijk hebben we besloten in Spangen te blijven en op die voorwaarde konden we een be drag van 13 1/2 miljoen gulden van de gemeente tegemoet zien. Nadat ik in oktober uit het be stuur ben gegaan, ben ik be noemd tot coordinator bouw. Het wordt een stadion dat past bij Sparta en waarin zelfs een bedrijfsunit is opgenomen. We gaan uit van een capaciteit van 11.000 zitplaatsen en een sta dion zonder grachten en hek ken. Om het stadion te realise ren moet het veld worden ge draaid. Op 1 augustus 1999 moet het klaar zijn." Floor Bouwer (69) werd op z'n 28e jaar lid van de voetbal- en cricketafdeling van Sparta. Hij maakte tien jaar deel uit van de cricketcommissie en zat vanaf 1972 in het hoofdbestuur. Eerst als penningmeester, later als vice-voorzitter en de laatste vier jaar als voorzitter van zo wel de stichting als de RV AV Sparta. „We hebben in 1976 een stichting opgericht met het doel het financiële risico ten aanzien van de spelers af te dekken. Ik vind dat we bij Spar ta een goede formule hebben om jeugd op te leiden en ze snel in te passen. Vanzelfsprekend zijn het ook voor mij als voor zitter vier moeilijke jaren ge weest, vooral in financieel op zicht. We kregen elk jaar de be groting maar moeilijk sluitend en moesten daarom noodge dwongen spelers verkopen. Sparta heeft altijd wel een goe de naam gehad en goed gepres teerd. In het overzicht van bes te prestaties sinds de invoering van het betaalde voetbal in 1954 neemt Sparta altijd nog een plaats achter de top drie in." Een absoluut hoogtepunt is voor Floor Bouwer het berei ken van het toernooi om de UEFA Cup in het seizoen 1982/1983 en 1984/1985. Met wedstrijden tegen onder andere Carl Zeiss Jena, Spartak Mos kou en de legendarische wed strijd van keeper Bas van Noortwijk tegen HSV Ham burg. „Maar ook de reis naar China met bestuur en spelers heeft in 1985 een onvergetelij ke indruk op ons gemaakt. Maar eerlijk gezegd heeft bij Sparta altijd het gevecht om de begroting centraal gestaan. Door de afschaffing van het transfersysteem zie je nu dat het geld dat vroeger bij aan- en verkopen tussen de clubs bleef in de zakken van de makelaars en de spelers verdwijnt. Het geld wordt zodoende aan de be drijfstak onttrokken. Het ge volg is naast langdurige con tracten een explosie van hoge salarissen aan jonge spelers. Dat is maatschappelijk vrijwel niet verantwoord." Floor Bouwer volgt Sparta al een paar jaar vanaf de zijlijn. Hij is nog een regelmatig be zoeker van Sparta en kan er zich wel in vinden dat Sparta ook in een nieuw stadion op Spangen blijft wonen. Jan Salters was 31 jaar preses van RV AV Sparta, Marius Overeijnder zelfs 38 jaar en Cor van Rijn is met zijn 23 jaar de derde die Sparta langer dan een generatie heeft geleid. „Sparta is nooit een rijke club geweest," zegt de 71-jarige ere voorzitter. „In de jaren vijftig, toen we kampioen van Neder land werden, hadden we volle tribunes. Een kaartje op de jon genstribune kostte toen 1,25 gulden. Daarna is het langzaam minder geworden." „Steeds meer moesten we tegen elkaar zeggen dat we beschei den moesten blijven en niet verder willen springen dan onze polsstok lang was. We zijn inderdaad altijd zuinig geweest, hebben het geld nooit over de balk gegooid en dat is typerend voor het karakter van Sparta. Ik weet wel dat ik er in al die ja ren, bij elkaar 33 jaar met ande re bestuursfuncties erbij, veel energie in Sparta heb gestoken. Ik had m'n leven misschien op een andere manier kunnen in vullen, maar ik heb aan Sparta veel plezier beleefd. Naast veel relaties die ik eraan heb overge houden, heb ik ook een belang rijke bijdrage kunnen leveren dat Sparta altijd nog een grote uitstraling heeft. Een hoogte punt voor mij was de bouw van de Schietribune en een negatief aspect de beruchte Bosman-af faire. Dertig jaar geleden schreef ik al in de bladen van de KNVB dat het afschaffen van de transferregeling rampzalig zou zijn voor het betaalde voet bal. Ik kreeg toen het verwijt dat ik alleen aan Sparta dacht, maar, heb ik gezegd, dat vele clubs eronder zouden lijden. Ik heb gelijk gekregen want in verband met het Bosman-arrest kunnen de clubs hun spelers al leen maar houden als ze lang durige contracten krijgen aan geboden en hoge salarissen be talen." Cor van Rijn is een rasechte Spartaan. Hij werd in 1941 lid van Sparta en bracht er z'n ju niorentij d door. Na zijn studie economie op de Hoge School Rotterdam moest hij naar mili taire dienst en werd uitgezon den naar Indië. In 1950 keerde Cor van Rijn terug en eenmaal bij Sparta trad hij toe tot de ju niorcommissie. In 1956 kwam de ere-voorzitter in het bestuur als tweede penningmeester on der voorzitterschap van Jan Salters. Deze voorzitter wilde op z'n 70ste jaar stoppen, maar had niet voorzien dat z'n be oogde opvolger en vice-voor zitter Jos Coler tot voorzitter van de KNVB zou worden ge kozen. Toen besloot Jan Salters te blijven. In 1965 werd Cor van Rijn, op 38-jarige leeftijd, voorzitter van de RV AV Sparta en zou dat tot 1988 blij ven. „Het is dat de onderlinge sa menwerking altijd goed is ge weest, anders had ik het nooit volgehouden," aldus de ere voorzitter. „Toen ik 53 jaar was kwam ik als directeur in dienst van Rodamco en en moest ik regelmatig naar het buitenland. Dat ging vaak ten koste van de vergaderingen van Sparta. Het gebeurde nogal eens dat ik op zondagmorgen uit het vliegtuig stapte en mijn vrouw me naar een wedstrijd van Sparta bracht. O ja, het is een fijne tijd geweest die ik met plezier zou willen overdoen. Al denk ik al leen maar aan de vele commis sies van de KNVB waarin ik heb gezeten. We hebben regel matig over saneringen gespro ken maar het is er nooit van ge komen. De rapporten verdwe nen gewoon weer in de onder ste lade. Nu nog volg ik regel matig de thuiswedstrijden. On langs maakte ik kennis met het plan om een nieuw stadion te bouwen. Ik kan er alleen maar gelukkig mee zijn. Het is de kracht van Sparta dat er in het bestuur nog steeds mensen zit ten die op financieel en econo misch gebied weten waar zij over praten. Dat vertaalt zich in de bouw van een stadion, waar bij ook het bedrijfsleven be trokken is. Het is wel jammer dat we niet meer aan de doel stelling kunnen voldoen om op een zesde, zevende plaats te eindigen. Maar misschien keert die tijd wel terug." Grote organisatie Sparta heeft als club een grote organisatie, omdat het op veel fronten actief is. Het betaalde voetbal is ondergebracht in de Stichting Sparta R. en houdt zich in hoofdzaak bezig met Sparta 1 en Sparta 2, alsmede met de voetbalschool voor de landelijke jeugd. Het stich tingsbestuur bestaat uit voor zitter Jan Bossink, Peter Hau- brich penningmeester/ vice- voorzitter, Ruud Elmendorp commerciële zaken en Martin Mallon jeugd- en opleidingen. Het stichtingsbestuur met vanaf links Martin Mallon, Jan Bossink en Peter Haubrich. Ten aanzien van de werk zaamheden ten aanzien van het betaalde voetbal, is er een vaste staf, die vanuit het kan toor aan de Spartastraat 7 werkzaam is. Daar resideert ook voormalig stichtingsvoor zitter Peter van der Burg, die zich full-time heeft kunnen vrijmaken voor bouw en ver dere ontwikkeling van het sta dion. Maar ook Charles van der Steene, directeur commer ciële en voetbaltechnische za ken en de administratie van het betaalde voetbal onder lei ding van manager Dick Hap- pel. Wie overigens informatie over de betaalde tak van Spar ta wil hebben kan de corre spondentie richten aan Post bus 1802, 3000 BV Rotter dam. Telefoon: 010 - 4151087 of 4152920. Of de informatie vragen op de normale kan tooruren aan de Spartastraat 7. De Sparta-medewerkers die werkzaam zijn op het Kasteel. Zittend vanaf links Lies Vijf vinkei, Annemarie Renooy en An Kok. Staand: Peter van der Burg, Dick Happel, Charles van der Steene, Michel de Zeeuw en André Stegenga. Sparta bezit in het Kasteel ook een Ridderzaal, waarvan een gedeelte is ingericht als spelershome. Al jaren achter een hebben voorafgaand aan de wedstrijd de spelers daar hun tactische besprekingen en wordt er na afloop in het bij zijn van vrouw, verloofde of vriendin ook wat gedronken. Of men danst er de 'horle piep' bij uitbundige feesten. Voor de gezelligheid en een vlotte service staan tegen woordig de familie Graute en Korrie de Vries, vrouw van eerste elftalleider Puck de Vries, garant. De bezetting van het spelershome klaar voor een nieuwe wedstrijddag. Pim Graute bedient de pomp en wordt geflankeerd door zijn vrouw Jannie (links) en Korrie de Vries. Hallo, Hallo hier Sparta-Ra- dio. Is de link naar vroeger jaren. De opvolger van het zo befaamde mededelingen bord, dat op het veld werd rondgedragen in de periode dat er nog geen radio was. De tijden zijn echter anders. Geen hokje meer voor de microfonist, maar een sta dionspeaker, die eigenlijk gewoon de naam van presen tator zou moeten hebben. Ruud van Os - ook opge groeid met rood-wit-bloed - fungeert tegenwoordig als Sparta-presentator en doet dat vanaf een positie op het veld. Ruud van Os in actie. Verbaal doet hij voor het publiek zijn verhaal.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 35