SPARTA 110 JAAR Nieuw Terbregge biedt groeikansen Herinneringen (3) f r Hereniging op Nieuw Terbregge Sloop- en bouwagenda Kasteel 'Nieuwe Kasteel had iets groter mogen zijn' Fluitende voorzitter Rob Leeninga: /Pi Sparta cricket: Victor Deconinck met Sparta opgegroeid 9 april 1998 In de 110 jaar dat de RV AV Sparta bestaat is Rob Leeninga de vijftiende verenigingsvoorzitter. Hij is de jongste in regeer- jaren want in oktober 1997 nam hij de taak van preses Peter van der Burg over. Deze is vijf jaar voorzitter van de stichting en van de RV AV Sparta geweest. In het stichtingsbestuur is Van der Burg opgevolgd door Jan Bossink. De 55-jarige Rob Leeninga is een Spartaan in hart en nieren. Hij kan vol vuur en enthousias me over zijn rood-wit vertellen. Het mankeert er nog maar aan dat de algemeen directeur van Vector Aandrijftechniek BV in zijn werkkamer het clublied zingt. Ook staat hij niet dage lijks op het dak van zijn bedrijf in de Spaansepolder om een blik op het Kasteel te werpen. Wel is duidelijk dat Rob Leenin ga op een andere manier dage lijks met zijn club bezig is. Hij dochter Femke - als softbalster - betrokken geraakt bij de honk en softbalafdeling van Sparta, die onlangs is samengegaan met Feyenoord. Hij speelt nu nog bij de cricket veteranen, was vroeger rechts buiten in een lager elftal en is een verwoed clubscheidsrechter. „Het liefst fluit ik op zondag ochtend het vijfde elftal van Sparta," zegt hij. „Daarin zitten de opvolgers van de oer-Sparta- nen, onder anderen de zonen van Tinus Bosselaar, Hans van Os, in 1983 gemaakt door mevrouw C. de Goede. Zij is het enige vrouwelijke erelid dat Sparta kent. Ook werd het logo, een voetballer, onder de aandacht gebracht. Het is in 1906 ontwor pen door de heer W. van Hasselt en staat nu nog op alle posters en briefpapier. En verder hebben we natuurlijk ons beroemde clublied, dat onder de naam 'Sparta marsch' in 1909 werd gecomponeerd door Jac. Blazer. Het rood-witte-mannetjesdiner is opgericht in 1938. Ik heb de oer-Spartanen ook duidelijk ge maakt dat Sparta aan het begin van een nieuw tijdperk staat. Dat Sparta een grote toekomst voor zich heeft en dat Sparta altijd zal blijven bestaan. In het recente verleden is veel gesproken over Voorzitter Rob Leeninga (links) en zijn overige leden van het RV AV-bestuur. Vervolgens naast Leeninga Maarten Bode, Hans van Os, Jos Masselink en Peter Haubrich. regeert met strakke hand, weinig Cees Balk, Pim Graute en Koos ontgaat hem, maar weet in de van der Mark. Ik ken de jongens verste verte niet hoeveel uur in stuk voor stuk en zij weten dat ik de week hij aan Sparta kwijt is. hun voorzitter ben. Ik denk dat Rob Leeninga is mede door zijn het veel uitmaakt in de omgang, omdat er nauwelijks problemen zijn. Ik ben al dertien jaar voor zitter van de amateurs van Spar ta. Ik wilde gewoon wat terug doen voor het plezier dat Sparta mij vroeger altijd geboden heeft. Maar dat gaat ook op voor het scheidsrechteren. Aan de ene kant wordt het steeds moeilijker clubmensen te krijgen en aan de andere kant blijft door het flui ten m'n directe betrokkenheid bij Sparta groot. Met het fluiten leer je de spelers ook op een an dere manier kennen." Op zondagmiddag zal Cor Zum- ker niet vaak bij Sparta ontbre ken. Dan komt de inmiddels 73-ja- rige ex-administrateur als super- oer-Spartaan uiteraard naar zijn club kijken. 'Ik ben in Spangen geboren, dus ook met Spartadic teert Zumker, die al meer dan vijf tig jaar lid van de Rotterdamse club is en in het verleden behalve zijn administratieve werk ook veel voor Sparta in tal van commissies heeft gedaan. Zo was hij betrok ken bij de oprichting van de honk balafdeling met o.a. Bertus Ne- derlof en maakte Zumker ook vijf tien jaar deel uit van het bestuur van de Supportersvereniging. Nostalgie Rob Leeninga verheugt zich op de nieuwe huisvesting van de amateurs in Nieuw-Terbregge en het nieuwe stadion op Span gen. De viering van het 110-ja- rig bestaan op het jaarlijkse feest van de oer-Spartanen onlangs was van een hoog nostalgisch gehalte. Maar ook werd lange tijd stil gestaan bij de nieuwe toekomst van één van de oudste clubs van Nederland. „Tijdens die bijeenkomst werd Peter van der Burg tot erelid benoemd. Ik heb herinneringen opgehaald over het beroemde vaandel dat in de bestuurskamer staat. Het is fusie en verhuizing. Ik herinner me dat zeker vijftien jaar gele den al over een samengaan van Sparta en Excelsior werd ge sproken en dat beide clubs onder de naam Spartex op Woudestein zouden gaan spelen." SVV „Ook dreigde de huur te worden opgezegd en zouden we moeten gaan spelen in het Feyenoord- stadion. Voorzitter John van Dijk van SVV heeft ook eens op de stoep gestaan en gevraagd of samenwerking mogelijk was. Zijn gedachten gingen toen uit naar een nieuw stadion voor SVV en Sparta op de grens van Rotterdam en Schiedam. Maar ook van deze gedachtenkronkel is niets terecht gekomen. Ver volgens gaf de gemeente geen toestemming dat Sparta zou ver huizen naar het Rivium of Alexanderpolder, omdat de grond in Rotterdam zo schaars is. Maar Sparta heeft de stormen allemaal overleefd. Sparta, Spangen en het Kasteel zijn een drie-eenheid gebleken en daar ligt nu definitief onze toekomst. Het Kasteel is ons heilig en dat staat centraal in het nieuwe sta dion dat dit jaar gebouwd zal worden. Met nieuwe complexen voor de profs en voor de ama teurs gaat Sparta een geheel nieuw leven tegemoet. Het is al leen jammer dat de afdeling honkbal naar de Beverwaard is vertrokken en als HSV Sparta/Feyenoord Rotterdam verder door het leven gaat. Wat bij de voetballers met Spartex niet lukte, slaagde bij de honk ballers dus wel. Ik ben gelukkig met die constructie omdat er een beter draagvlak voor de honk ballers is gekomen." Cricket Het cricketverleden van Sparta is een heel ander verhaal. Rob Leeninga: „Sparta is op 1 april 1888 opgericht als cricketclub en speelde op het Stieltjesplein onder de naam RRC. In datzelf de jaar werd echter de RC FC Sparta opgericht. Op Spangen speelden zij op het trainingsveld naast het Kasteel. Toen er een wijkparkje kwam, werd uitge weken naar Vreelust. Ideaal was dat niet, omdat op Vreelust al leen ruimte was voor voetbal en honkbal. In 1987 vertrokken de cricketers naar Capelle aan den IJssel. Nu kunnen ze weer terug keren op Nieuw Terbregge. En ook krijgen de profs van Sparta daar hun trainingsaccommodatie met een eigen onderkomen." Een luchtfoto van het toekomstige complex Nieuw Terbregge. Bovenin slingert de Rotte. Aan de zuidkant rijdt het verkeer over de A20 (Ring Noord). Ingetekend staan de nieuwe velden waar Sparta vanaf 1999 gebruik van gaat maken. Binnen afzienbare tijd zal de eerste paal worden geslagen voor de bouw van een nieuwe accommodatie voor de ama teurs van Sparta in Nieuw- Terbregge. Een verhuizing van Nieuw Vreelust is nood zakelijk geworden door de aanleg van de metrolijn. Het nieuwe sportcomplex in Nieuw Terbregge, het vroegere Stoopwegkwartier, valt onder de deelgemeente Hillegersberg. De kosten van de nieuwe ac commodatie worden geraamd op 3,8 miljoen gulden. Het complex zal gedeeltelijk uit de verhuiskosten, die Sparta van de gemeente krijgt, worden be taald. Gesprekken met de be wonersvereniging Nieuw Ter bregge zijn positief verlopen. Er bestaat geen bezwaar tegen de komst van Sparta. Het is de bedoeling dat in Nieuw Ter bregge achthonderd woningen worden gebouwd. In dat ver band kan worden gesfeld dat de amateurafdeling van Sparta in de toekomst sterk zal kunnen groeien. De amateurs van Sparta krijgen zes velden waarvan een veld uit kunstgras bestaat. Er komen twaalf kleedkamers, kantine, be stuurskamer en een overdekte tribune waaraan de kleedkamers gekoppeld zijn. De profs, die voor trainingen ook gebruik gaan maken van Nieuw Ter bregge, krijgen een eigen onder komen. Een soort clubgebouw, waarin zij kunnen vergaderen of ontspannen. Op het nieuwe complex, dat de naam Nieuw Terbregge krijgt, zal door de voetballers met ingang van au gustus 1999 worden bespeeld. De oprichting in 1988, maar deze bijzondere foto da teert uit 1893, toen Sparta de jacht naar de top voor die tijd tot voltooiing had gebracht. Het kwam met dit elftal voor het eerst in de eerste klasse uit en dat was op dat het hoogst haalbare in het Nederlandse voetbal. Op de foto staand vanaf links: voorzitter L. van Rooy, J. van den Ende, C. van Hasselt, J. Stok, H. Cokart, C. Ber tram, F. Pauls en G. de Roodt. Zittend: F. Kampscheur, C. van den Ende, G. StokL. Winthal en J. Timmer mans. Het waren ongeveer dezelfde spelers die eerder dat jaar al geschiedenis schreven door als eerste Neder landse club tegen een Engelse tegenstander aan te tre den, dat n>as de Harwich and Parkeston Football Club. Frans Heijster werd na de tweede wereldoorlog het symbool voor de Sparta-supporter. De oer-Spartaan, immer vergezeld van een Sparta vlag en de kanarie in het rood-wit gekleurde kooitje, nam de rol van 'Sparta- Piet' over van journalist Doe Hans, die in 1946 over leed. Frans Heijster, die geen bijeenkomst van enige im portantie oversloeg, werd in 1978, bij het 90-jarig be staan van de club, als een voorbeeldig voetbalsupporter geëerd met de eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau. De sympathieke Rotterdammer was toen 72 jaar. Met zijn dood verdween ook de Sparta Piet. Nu Sparta met ingang van het nieuwe seizoen in 1999 het com plex Nieuw Terbregge gaat betrekken, komt er tevens een eind aan de scheiding met de afdeling cricket. In 1987, dus ruim tien jaar geleden, moesten de cricketers al plaats maken op Nieuw Vreelust. Sindsdien is men inwonend bij de Capelse korfbalver eniging De Bermen. Voor de nieuwbouw van het Kasteel moet er eerst worden gesloopt. Met het afbreken van de huidige accommodatie wordt deze maand al begon nen. Omdat de nieuwbouw voor het stadion een omvang rijke zaak is, zet de sloop- en bouwagenda er voor Spangen er als volgt uit: SLOOP Eretribune/J ongenstribune Rijnmondtribune Kasteeltribune OPBOUW West-tribune Noord-tribune Oost-tribune Kasteel-tribune 20 april 1998 1 december 1998 1 maart 1999 klaar: 1 november 1998 klaar: 15 februari 1999 klaar: 15 april 1999 klaar: 1 augustus 1999 Sparta als onderdeel van de opvoeding. Zo oordeelt Victor De coninck, als hij voor een redelijk deel van de 110 jaar Sparta overziet. Als zoon van oer-Spartaan Octave Deconinck, als voetballer, als journalist, als televisiepresentator en als colum nist maakte hij Sparta bewust vanaf het begin van de vijftiger jaren mee. 'Mijn vader was drager van de gouden Sparta-speld en dat heeft ook invloed gehad op mijn voetbalcarrière. Hij was goed bevriend met voorzitter Salters en dat betekende, dat ik al als lid van Sparta was aangenomen, nog voor ik had moeten voor spelen. Dat moest je namelijk in die jaren. Voorspelen. Laten zien wat je op het voetbalveld kon. Dat er toen al een soort All Boys Network was, bewijst dit wel. Ik was namelijk een zeer zwakke speler. Maar ik voelde me wel tot de club aangetrokken. Die Engelse stijl, trench coats en de pijp in de mond. Wij woonden in Schiedam en ik denk dat daar geen andere fami lie zo hecht aan Sparta was ver bonden, dan de familie Deco ninck. Zaterdags gingen we al tijd naar het tweede elftal kijken en op zondag uiteraard naar het eerste, als dat thuis speelde. Ik mocht mee. Ook mee naar de bestuurskamer, waar voorzitter Jan Salters, een absolute gentle man, van onder zijn borstelige wenkbrauwen mij aankeek. Wachtend op de befaamde bit terbal, waaraan je altijd je mond brandde. Het was overigens de tijd dat Sparta telkens zo'n achttien tot twintigduizend man naar het Kasteel trok. Heel populair was de club. Ik vond het altijd prach tig als we vanuit Schiedam naar het Kasteel gingen lopen. Je kreeg dan een aanzwellende me nigte, want tegen de tijd dat de wedstrijd begon gingen overal de deuren open en trok men richting Kasteel. Niet alleen in Schiedam, maar ook in Span gen. Hoe dichter je bij het veld kwam, des te groter de drukte. Je dacht er verder niet bij na, als Sparta speelde, ging je gewoon. Victor Deconinck. Het was een onderdeel van je le ven. Later denk je daar anders over. Dan neem je afstand. Spartanen straalden ook een be schaafd chauvinisme uit. Ik heb daar wel vaak om moeten la chen. M'n vader grinnikte als bijvoorbeeld Hans de Koning snoeihard botste met een tegen stander. Dan sprak mijn vader van 'Ja, je moet ook niet tegen meneer De Koning oplopen. Dan weet je dat dit kan gebeu ren. Of als Ad Verhoeven ro buust iemand van de tegenpartij de doorgang belette 'Ja het is een Verhoeven'Maar als er een tegenstander het in z'n hoofd haalde om op gelijke wijze een Spartaan neer te leggen, dan was het een fascist. Daarna kwam de tijd dat de deu ren richting Kasteel niet meer zo vaak open gingen. Het voetbal veranderde. Bij Sparta kwam men laat tot de conclusie, dat het roer om moest. Je zou het ook als een geluk kunnen bestempe len. Sparta, als tradtionele club en niet zo snel met het inspelen op nieuwe ideeën, is wel gevrij waard gebleven van de patsers, die zich elders in het voetbal hebben opgeworpen en het voet bal er niet mee vooruit hebben geholpen. Sparta heeft zich ook niet laten misbruiken door de vlotte marketeers, die met al hun fraaie stategieën veelal één doel hebben en dat is hun eigen haan victorie te laten kraaien! Nadat Sparta vergrijsde en ook anders werd, heb ik eens in een clubje mogen meedenken en praten over het imago van Spar ta. We kwamen toen met elkaar tot de slotsom dat Sparta eigen lijk weer terug moest naar zijn roots. Van een nette, eerlijke club. Intelligent ook en niet bang. Een club die aanvallend voetbal speelt en waar de bezoe kers van nu weer herkennen, wat die tienduizenden van vroe ger er ook in zagen. Ik ben blij dat Sparta op Spangen blijft. Verdwijnen uit Spangen zou het nekschot voor de wijk hebben betekend. Nee, Sparta heeft hele goede vooruitzichten. De omge ving wordt gerevitaliseerd en er komt een nieuw Kasteel, dat in de huidige vorm mooi is, maar waarvan ik zou zeggen, het had ook een harkje groter mogen zijn.' De overgang naar de nieuwe complex, waar rekening wordt gehouden met een cricketpitch, brengt de club dus weer bijeen. Over de honk- en softbalafde ling hoeft men het hoofd niet meer over te buigen. Sedert dit seizoen is Sparta in deze tak van sport een fusie aangegaan met de honkbalclub Feye noord. Ondanks de scheiding van de cricketers en de moedervereni- ging heeft de verhuizing naar Capelle aan den IJssel de afde ling cricket wel goed gedaan. In het westen van Rotterdam leed Sparta als cricketclub een kwijnend bestaan. De jeugdaf deling was volledig opgeheven en de vergrijzing sloeg ook bij de senioren toe. Door meteen de zaken ener giek aan te pakken wist de cricketcommissie een jaar na de verhuizing van Sparta naar Capelle aan den IJssel al met twee jeugdteams aan de com petitie deel te nemen en die aanvoer van nieuwe leden heeft inmiddels geleid tot een hele nieuwe cricketgeneratie. Jeugdspelers uit deze nieuwe fase in het bestaan van de afde ling cricket hebben inmiddels ook al de hoofdmacht gehaald en zijn op weg om het nieuwe gezicht van Sparta te gaan vor men. Hoewel Sparta op 1 april 1888 als cricketclub werd opgericht, kan de afdeling cricket niet volledig op 110 jaar steunen. Kort na de oprichting van de club werd het cricket door het voetbal naar de achtergrond gedrongen. In de beginfase werden er wel een aantal vriendschappelijke wedstrij den gespeeld in de regio en ook werd in 1892 aansluiting gezocht bij de Nederlandse Cricket Bond. Maar dat was van korte duur. In juli van dat jaar moest het elftal uit compe titie worden teruggetrokken. Tegen VOC Door Jan Wolff en Jan Senn, die onvermoeibaar pogingen in het werk bleven stellen om tot een cricketafdeling te komen, kwam er in 1910 wat meer lijn in. Uit die periode is er in de annalen van de Nederlandse Cricket Bond voor het eerst wat over Sparta terug te vin den. Op 14 augustus van dat jaar speelde Sparta tegen VOC om de 'Van Hasselt-beker', een duel dat door VOC uitein delijk werd gewonnen. Beken de eerste elftal-speler van de voetbalafdeling uit die tijd, Piet van der Wolk en Huug de Groot speelden in deze cricket wedstrijd mee. Concurrentie Ook in de twintiger jaren had Sparta moeite om voldoende cricketers op de mat te bren gen. De grootste concurrentie kwam toen van de inmiddels opgerichte atletiekafdeling, die al heel lang niet meer bestaat. Het enthousiasme voor het cricketspel groeide en in 1928 lukte het eindelijk om weer te gaan deelnemen aan de compe titie van de NCB. Door de gro te inspanningen van Jan Senn en de zijnen voorgoed. Gewaardeerd Tot 1949 hield Jan Senn de teugels nog strak in de hand. Inmiddels had hij enige jonge cricketers gevonden, die ook uit liefde en enthousiasme voor het spel, het werk in zijn geest konden voortzetten. Nu, na ze ventig jaar is Sparta ook als cricketclub een vereniging van betekenis. Als tegenstander ge waardeerd en als gastheer zeer gewaardeerd. Met drie senio renteams, een veteranenteam en twee jeugdteams, die in de competitie uitkomen. Succes In de loop der jaren heeft Spar ta als cricketclub menig succes geboekt en speelde het vijftien jaar op het allerhoogste niveau in de Nederlandse competitie. Een aantal willekeurige na men, die naam en faam van Sparta's cricketafdeling heb ben hooggehouden: Roy Wil son, Jimmy Warburton, Jos Coler, Jan Smeets, Wim Senn, de van Hermes DVS overgeko men Lou Borrani, Arie van der Linde, Lou de Bruin, Frans Schilthuis, Hans Sonneveld, Hans Wenneker, Henk van der Linde, Harm Meeken, Arnold Knupfer, Hugo Meijers, Peter van der Burg, Herman Rykee, Jaap van der Steen, Steven Lubbers en Steven Brown. 'Sparta gaat een nieuw leven tegemoet' f «lp' <|g

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 37