SPARTA 110 JAAR Sparta zoekt goede voetballers Maar met z'n tweeën 'De club is groot geworden door echte Spartanen' Herinneringen (4) L f Organisatie Sparta Jan Nijman en de renovatie van een amateurclub Henk van Stee keert terug als trainer van amateurs m ft mrm 9 april 1998 De waarheid is naakt en lelijk. De amateurs van Sparta zijn aan een geruisloos seizoen bezig. Figurerend in de middenmoot van de derde klasse lijkt promotie ver weg, al behoort de laatste pe- riodetitel voor het elftal van Jan van der Laan nog altijd tot de mogelijkheden. Intern is de club evenwel al vo lop bezig met het nieuwe sei zoen. Want, zo luidt vrij ver taald de mening van vooraan staand Sparta-man Wim de Jong, Sparta heeft lang genoeg getobd, de club moet in de vaart der volkeren mee omhoog. Waarna De Jong in oktober van het vorig jaar in de persoon van Jan Nijman een scout en een persoonlijk adviseur uit de hoge hoed toverde en voorzitter nale titels die hij met Sparta 2 veroverde of zint hij nog op wraak voor het hem aangedane onrecht? De hand van Nijman wrijft zijn kin. „Geen van beide", zegt hij resoluut. „Het is de uitdaging. De Jong kwam naar me toe met de vraag of ik hem wilde helpen om van de amateurafdeling iets moois te maken". Lang hoefde Nijman niet over het aanbod na te denken. „Het Jan Nijman zoals de bezoekers aan amateurwedstrijden hem vaak zien. Zittend op de tribune en speurend naar nieuw talent. Tjeerd van de Have bij het Ven- lose VVV Henk van Stee bereid vond om aan te treden als hoofdtrainer. De groeven in het gezicht zijn iets dieper en hij is wat zwaar der dan een jaar of tien geleden. Verder is Jan Nijman - inmid dels 64 - eigenlijk niets veran derd. Nog steeds barst hij van de ambitie. Nog steeds is er de eerzucht om Sparta het ongelijk van destijds te bewijzen. Spar ta, zijn Sparta, dat hem na een hartinfarct en een bypass-ope- ratie ten faveure van Luuk Bal- kenstein acht jaar geleden als technisch coördinator op een pijnlijke wijze terzijde schoof. Wat bezielt Jan Nijman na vijf tien jaar betaald voetbal eigen lijk nog om 'ja' te zeggen op een vraag vanuit de amateuraf deling van zijn club? Zijn het de gedachten aan de zes natio- doet me iets als ik een club als Sparta zie afglijden. Dat geldt niet alleen voor Sparta 1, dat geldt ook voor de jeugd en voor de amateurs. Die hangen er op dit moment maar een beetje bij. Ik heb De Jong wel gezegd, dat hij niet moet denken dat je zo maar kampioen wordt als je een paar spelers haalt. Daarvoor moet de hele structuur veran derd worden en dient iedereen vervolgens mee te groeien in het proces. Onderling overleg en zaken op elkaar afstemmen, is daarbij heel belangrijk. Bij Sparta moet weer een voetbal cultuur ontstaan. Die is er niet meer". Dat Nijman de krachttoer om Sparta een flink stuk hogerop te brengen, moet uithalen met Henk van Stee doet hem ple zier, maar het verbaast hem ook. „Van Stee als trainer is niet het eerste waar je aan denkt bij een amateurclub", zegt hij. „De eerlijkheid gebiedt me te zeg gen dat er al verregaande onder handelingen hadden plaats gevonden met Wim Kalt. Als buitenstaander was hij voor mij een prima opvolger van Van der Laan. Maar plotseling kwam de voorzitter met Van Stee op de proppen". Hoewel Nijman zich bewust moet zijn geweest van de rod del en de achterklap die zowel zijn jawoord als dat van Van Stee bij de Stichting moet heb ben losgemaakt, stemde hij graag toe in een samenwerking met Van Stee. „Als Spartaan is Henk natuur lijk een hele goeie. Hij wordt de man die de zaak technisch orga niseert en zich gaat bezighou den met het eerste elftal. Daar naast zal heel Sparta in de toe komst gebaat zijn bij een goeie samenwerking tussen stichting en amateurs. En ook daaraan wordt inmiddels voorzichtig gewerkt". Een eerste stap daartoe zette Nijman onlangs al tijdens een gesprek met manager Charles van der Steene, waarbij ook de proeftraining van de amateur spelers Dani Moreno Borges en Marvin Satimin bij de stichting ter sprake kwam. Een handel wijze, waarmee Nijman het niet eens is. „Als de stichting een amateur goed vindt, moet ze hem nemen. Punt uit. Waarbij ervan uitgegaan moet worden, dat de bewuste speler de eredi visie kan halen. Bij twijfel moet je hem niet eens uitnodigen. Ook niet voor een proeftrai ning. Ik ben daar sowieso tegen omdat je daardoor mogelijk valse verwachtingen wekt en daar wordt geen enkele speler beter van." Nijman hoopt dat de samen werking zijn beslag gaat krij gen. „Het mes snijdt aan twee kanten, vindt hij. „Spelers die in het tweede van de stichting spelen, maar om welke reden ook niet doorbreken, kunnen zich op hun beurt in het eerste amateurelftal verder ontwikke len, waarna ze mogelijk kunnen terugkeren naar de stichting. Voorbeelden daarvan zijn er te over. In het verleden onder an deren Henk van Stee en John de Wolf, nu Dave van der Meer". Geen tijd „Sparta," zo haalt hij dan uit naar de stichting, „denkt recre atief, niet prestatief. Er lopen in de organisatie van de club men sen rond, die eigenlijk niets met voetbal te maken hebben. Men sen, die geen of onvoldoende tijd hebben en die op een te laag niveau denken". Nijman ('Ik adviseer slechts, Van Stee neemt dat advies over of niet') weet waarover hij spreekt. Elk weekeinde stroopt hij de velden af op zoek naar ta lent. Hij deed het voor Sparta, hij deed het voor PSV en hij doet het straks opnieuw voor Sparta. Doel van Nijmans scou ting werkzaamheden: de Sparta- amateurs, de vertegenwoordi gende jeugdelftallen en later mogelijk ook de stichting laten meeprofiteren. Want dat er iets schort aan de jeugdopleiding ('De Sparta A- jeugd speelt in de kelder van het betaalde voetbal, dus er is iets niet goed') en dat de huidi ge selectie van de Sparta-ama- teurs voor het grote werk te licht is, staat voor Nijman als een paal boven water. „Geen onaardig elftal, maar met 7-0 winnen en met 5-3 verliezen geeft aan dat het team totaal geen balans heeft. Er zitten goeie voetballers bij, maar die staan naar mijn idee niet alle maal op de goede plaats". Meerwaarde Mede daardoor is Nijman de mening toegedaan dat Sparta zich voor het komende seizoen dient te versterken met vier spelers. Krachten, die het elftal die meerwaarde geven, die no dig is om de derde en later de tweede en de eerste klasse te ontvluchten. „John Schuurhuizen heeft al die meerwaarde. Lotfi Amha- ouch soms ook, al speelt hij minder stabiel dan Schuurhui zen. Maar Ben Spork straalt zijn klasse te weinig uit", be schouwt Nijman en deel van het team. „Daar moet aan ge werkt worden. De as van het elftal moet goed in elkaar ste ken. Ik zet zo hoog mogelijk in. Ik denk niet in meegaan, maar in kampioenschappen. Dat hoort bij een club als Sparta". Geruchten als zou van de huidi ge spelersgroep straks drie kwart (moeten) verdwijnen, wijst Nijman resoluut van de hand. „Niemand moet weg. We gaan juist met driekwart van deze groep verder. Het resteren de kwart zal de concurrentie moeten aangaan". Dat die concurrentie van een aanzienlijk hoger niveau zal zijn dan tot nu toe het geval is, lijdt geen twijfel. Nijman: „Twee keer trainen bestaat str aks niet meer. Dat wordt opge schroefd naar drie, misschien wel vier keer per week. Spelers die twee of zelfs maar één keer per week willen trainen, selec teren zichzelf". Nijman maakt er geen geheim van dat hij om zijn doel te ver wezenlijken het liefst in zee gaat met echte Spartanen, waar bij de namen van Dennis de Bruin en Wim Bubberman de vallen. „Sparta wil spelers met een bepaalde ambitie, geen spe lers die afbouwen. Ons uitein delijke doel is de hoofdklasse. De spelers zullen daarin mee moeten denken. Jonge spelers, die nog geen eigen inbreng hebben, nog niks extra's aan het elftal toevoegen, maar daar in Jan Nijman heeft als oefenmeester bij Sparta veel successen gekend. Ook hier gaat hij weer eens op de schouders na het behalen van een titel. de toekomst wel toe in staat worden geacht, zullen van de ervaren spelers moeten moeten leren. Dat daarbij ook een plaats op de bank hoort, zullen ze moeten leren accepteren. Een vaste plaats in een elftal houdt niet automatisch in dat je ook elke week leert". Liefhebber Bang dat een aantal spelers van de huidige groep door die pro fessionele aanpak straks alsnog de handdoek gooit, is Nijman niet. „De spelvreugde zal er juist door terugkeren", ver wacht hij. „Die mis ik nu. Ik heb altijd met teams gewerkt, die gek waren op voetbal. Ie dereen had het naar zijn zin en iedereen was bereid ook zonder bal te bewegen. Als je nu met een amateurvoetballer over het spelletje praat, spreekt hij eerst over geld. Ik begrijp dat niet. Maar dat zal wel komen omdat ik een echte liefhebber ben". „Een speler hoeft niet voor niets te spelen, maar geld moet niet voorop staan. En dat is bij de jeugd tegenwoordig wel het geval. Als een jongen talent heeft, komt hij - ondanks het feit dat hij vaak niet ouder is dan 17 jaar - al met een advi seur opdraven. Terwijl niemand weet of die jongen het gaat ha len, terwijl niemand weet hoe hij speelt als hij 19 is. Zo'n spe ler moet het vak nog leren. Dan ga je toch niet over geld praten? De onkosten worden heus wel vergoed. Daar heeft een vereni ging standaardoplossingen voor". Nijman haalt de schouders op. „Ik zal voor veel mensen wel een moeilijke jongen zijn. Ik ben rechtlijnig en dat wordt vaak niet op prijs gesteld. Maar als ik iets afspreek, kom ik dat na. Ik ga niet iets halfbakken doen. Die instelling verwacht ik ook van een speler. Laat zo'n jongen nou eerst eens bewijzen wat-ie kan. Sommige voetbal lers trainen alsof ze bezigheids therapie hebben. Niet om hun prestaties te verbeteren". Nieuwe start „De stichting krijgt een nieuw stadion, de amateurs krijgen een nieuw complex, waarop de spelers van de stichting komen trainen", besluit Nijman. „Dan is het toch niet onlogisch om te veronderstellen dat Sparta één groot geheel moet worden? Eén grote familie? De hele vereni ging maakt straks een nieuwe start. Niet alleen de stichting moet dat complex glans geven, ook van de amateurs wordt dat verwacht. En wat is er mooier om dat met eigen spelers te doen. Met echte Spartanen". De amateurafdeling van Sparta staat evenals bij de profs voor een nieuw tijdperk. Mei 1999 gaat de club een nieuwe ac commodatie in gebruik nemen op Nieuw Terbregge. Dit com plex (zes velden) grenst ten zuiden aan de A20 (rondweg noord) en ten noorden aan de Rotte. De toegangsweg loopt via de Linker Rottekade. In de directe omgeving komen zo'n vierhonderd nieuwe woningen. Sparta wil sportief de top halen. Wie daaraan wil meewerken of een bijdrage aan wil leveren wordt verzocht contact op te nemen met Jan Nijman, telefoon 010 - 4214067. Of kan zich aanmelden op het Sportcomplex Nieuw Vreelust, Spaanse- weg 3, 3028 HW Rotterdam. Telefoon: 010 - 4151145 of 4152024. De seniorvoetbalcommissie heeft binnen de RV AV Sparta een uitgebreide taak. Het veel omvattende werk wordt niet al leen gedaan door beide heren op de foto, voorzitter Tjeerd v.d. Have (links) en secretaris Frits van Broekhoven. Ook penning meester Vincent Spruijt, wed strijdsecretaris Ed Smit en de le den Maarten Kleykamp, Hans Euwema en Nico Witstok beho ren tot het bestuur van de com missie. Alleen zij waren niet aanwezig, toen de fotograaf op Nieuw Vreelust verscheen. Henk van Stee is nog lang niet aan de status van oer-Spartaan toe, maar kan wel bogen op een lange staat van dienst. Hij speelde in zowat alle jeugdelftallen, promoveerde met het eerste amateurelftal, bracht het tot profvoetballer op het Kasteel en trainde het tweede elftal. De pas 36-jarige geboren Span genaar voelt als geen ander wat het is om een echte Spartaan te zijn. Een jaar kneep hij er tus senuit naar De Graafschap, dat getraind werd door Simon Kis tenmaker. Een blessure - ruimte tussen zijn vierde en vijfde len denwervel - maakte voortijdig een einde aan zijn actieve loop baan. Hij is dit jaar voor het tweede achtereenvolgende sei zoen trainer van de eerste divi sieclub VVV, maar heeft al te kennen gegeven te zullen stop pen. Hij kan zich niet vinden in het toekomstperspectief van de Noord-Limburgse club. De jeugdopleiding vindt Henk van Stee uitstekend georganiseerd, Weer zo'n kampioenschap, maar dan in het seizoen 1928/1929. Opnieuw een mudvol Spangen, maar nu voor aanvang van de kampioenswedstrijd. De rubuuste mannen van toen waren: staand vanaf links: W. van Zwie- teren, Coler, Van de Geest; midden: De Ridder, Van de Heijden, De Jong; zittend: Viergever, Kramer, Wendt, Formenoy en Weber. Twee spelers van dit elftal hadden ook na hun voetballoopbaan nog bekendheid. Jos Coler, die als Sparta-bestuurslid nadien werd uitverkoren om de KNVB als voorzitter te gaan leiden en Okkie Formenoy als sigarenwinkelier op de Schieweg. Want menige Rotterdammer ging daar in de voorverkoop zijn toegangskaarten voor Sparta kopen. v' Wit rW*L,. In de amateurperiode van het Nederlandse voetbal was de eerste klasse (het hoogst mogelijke) verdeeld in ver schillende afdelingen, die veelal regionaal waren ingedeeld. Sparta wist in deze structuur verschillende keren afdelingskampioen te worden. Dit beeld geeft de feestvreugde op Het Kasteel weer in 1953, toen ook het afde lingskampioenschap werd behaald. Duizenden mensen in het stadion en Rinus Terlouw op de schouders. De ori ginele stopperspil van de Rotterdammers genoot een grote populariteit. Hoewel hij zijn loopbaan bij DCV in Krimpen aan den IJssel begon, het dorp waar hij ook werd geboren, ontpopte hij zich tot een echte Spartaan, die voor de roodwitten 25 keer het shirt van het Nederlands elftal droeg en in de interlands met België befaam de duels uitvocht tegen Belgisch legendarische aanvaller Rik Coppens. maar in het Limburgse land heerst naar zijn mening een te gering draagvlak voor een top sportklimaat. De instelling van Henk van Stee verraadt één en al gedre venheid en ambitie. Dat had hij al als jeugdspelertje van Sparta E3, getraind door Wil Kwast. Later als betaald voetballer van Sparta maakte hij Barry Hug hes, Theo Vonk en Rob Jacobs mee. Het talent is Henk van Stee niet komen aanwaaien. Hij heeft er, gedragen door zijn in stelling, hard voor moeten knokken. Ook qua mentaliteit past Henk van Stee volledig bij Sparta. Hij is er gevormd en heeft daar in zijn verdere sport leven zijn voordeel mee ge daan. Volgens de scheidende trainer van VVV moeten hedendaagse Spartanen trots zijn om in het shirt van Sparta te mogen spe len. Zelf heeft hij jarenlang het voorbeeld gegeven, maar weet ook dat tijden veranderen. Het doet hem dan ook veel pijn dat Sparta niet het echte Sparta meer is. Hij is de laatste om kri tiek op zijn club te uiten, maar vindt dat er weer echte Sparta nen moeten opstaan om de club te leiden. „Om dat te realiseren is het noodzakelijk dat de stich ting betaald voetbal van Sparta en de RV AV Sparta de han den ineen slaan," zegt hij. „Om de toekomst onder ogen te zien, is het gewenst dat er één oplei dingsinstituut komt. Dan pas kan men van een grotere ver bondenheid spreken die ik bij Sparta zo graag zie. Het is van levensbelang dat Sparta een breder draagvlak krijgt. Te veel verschuilen de bestuursleden zich achter de Bosman-affaire. Zij zijn bang dat steeds meer jonge spelers gaan vertrekken omdat ze elders hogere contrac ten krijgen aangeboden. Maar ik denk daar anders over. Vol gens mij doet Sparta er goed f- [Jüf Henk van Stee, geboren en geto gen op Spangen. aan om spelers op nog jongere leeftijd dan nu het geval is een goede opleiding te geven. Aan de ene kant hebben we er het scoutingsapparaat voor en an derzijds kweek je op jongere leeftijd veel meer spelers die ook daadwerkelijk bij Sparta passen." Kader Henk van Stee beseft dat alles staat of valt met kader. Vrijwil ligers, maar ook trainers die het juiste karakter en de mentaliteit hebben om de jeugd naar het Sparta-model op te leiden. De bewijzen zijn er nog steeds dat Sparta het van eigen talenten moet hebben. Volgens Henk van Stee moet Sparta niet de weg opgaan om, zoals een aan tal andere eredivisieclubs, als maar buitenlanders aan te trek ken. „De jeugd moet bij Sparta, zoals nu het geval is, de kans blijven houden om in het eerste elftal te komen. Het doet me deugd dat nog steeds veel spe lers van het tweede in het eerste elftal terechtkomen, maar het kan beter. In de zes jaar dat ik trainer van het tweede elftal was, ben ik een keer landskam pioen geworden en behaalde een keer de beker. Ook nu pres teert het tweede elftal naar be horen, maar zo'n elftal kan door een nog betere jeugdoplei ding nog beter tot zijn recht ko men. De club is groot geworden door echte Spartanen en dat moet zo blijven. Als blijkt dat de echte Spartanen wegblijven, loop je de kans dat de club ver vreemdt van haar doelstelling: een optimale jeugdopleiding. Als Sparta de kans heeft de een heid te herstellen, is dat met de bouw van de nieuwe accommo datie voor de amateurs in Nieuw-Terbregge. Het is de be doeling dat de spelers van de RV AV en de stichting daar gaan trainen. Daar moet vol gens mij dan ook een nieuwe basis worden gelegd om Sparta weer groot te maken." l 'Er moet weer een voetbalcultuur ontstaan' t., RV AV Sparta Cricket commissie Senioren commissie Junioren commissie 1 1 Senioren Junioren Selecties A, B, C, D Recreatie teams Stichting Sparta R Prestatief Recreatie bvo Sparta 1 Sparta 2 voetbal- school Sparta opleiding Land. A,B,C,D

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 39