SPARTA 110 JAAR I 'Baggerman heeft ervoor gezorgd' 'Driesporenbeleid basis van succes' Herinneringen (5) m 4 n Voetbalschool naar voorbeeld Burnley r Martin Mallonjeugd- en opleidingen M Jeugdcommissie maakt veel uren 9 april 1998 Sparta's tradities hebben iets Engels. Door de jaren heen liepen ook veel Britse trainers rond op het Kasteel, van wie Denis de Neville de bekendste is. Het alom geroemde scoutingsysteem van Sparta is dan ook op Engelse leest geschoeid. Hans Sonne- veld, grondlegger van de veelgeprezen voetbalschool en ontdek ker van talloze talenten, keek de kunsten af in Burnley, waar hij jaren geleden stage liep bij bekende trainers als Jimmy Adams- on. Tientallen voetballers werden ontdekt en grootgemaakt door Sparta. Het leverde de club weliswaar in veel gevallen aar dig wat geld op, maar de roem en de eer maakten de club tot toonaangevend in Nederland. Jarenlang werd de opleiding van Sparta succesvoller be schouwd dan die van Feye- noord, PSV en zelfs Ajax. Die clubs konden meer geld genere ren en weer uitgeven aan de op leiding van jonge talentvolle spelers, doch het ontdekken en kneden is toch een eerste ver eiste. En daarin waren mannen als Koos Verbeek en Hans Son- neveld toonaangevend. Hans Sonneveld: 'We waren in 1953 al aan het scouten'. Koos Verbeek, vader van de trainers Pirn en Robert, werkt tegenwoordig wat op de achter grond. Hij is de ontdekker van o.a. Maikel Renfurm en Dave van der Meer. De inmiddels 69- jarige oer-Spartaan speelde vroeger in het eerste elftal van Sparta. Hij werd echter op 30- jarige leeftijd afgekeurd we gens knieproblemen. Vervol gens ging hij zes jaar lang de amateurafdeling trainen. Daar na trad hij in volledige dienst bij zijn club. ,,'s Morgens werk te ik op het kantoor en verricht te werkzaamheden voor de be taald voetbalafdeling", blikt Verbeek terug. „Later ben ik met Hans Sonneveld ook in de voetbalschool terechtgekomen. Het was Hans die het initiatief hiertoe nam. Die voetbalschool is altijd heel belangrijk geweest voor Sparta en zal dat altijd blijven. Zeker nu clubs veel geld moeten uittrekken voor de soms absurd hoge salarissen voor de heren voetballers. Een club als Sparta zal zelfs nog meer aan de eigen opleiding moeten gaan doen dan vroeger, want wij zijn niet in staat om miljoenen aan salarissen en transfers uit te geven." Koos Verbeek houdt zich anno 1998 voornamelijk bezig met spelers die al bij Sparta in de jeugdopleiding rondlopen. Hij haalt en brengt ze met een bus je en zorgt er voor dat ze op tijd aan de trainingen kunnen be ginnen. Er rijden twee busjes in Zuid-Holland. Eén voor spelers uit de A- en B-jeugd en één voor de jongere spelers. De inmiddels 75-jarige Hans Sonneveld kan het verhaal van Verbeek beamen. Hij vertrok naar het Engelse Burnley om daar een voetbalschool te bekij ken. „Dat was toentertijd een plaatsje waar hooguit 60.000 mensen woonden. Maar ze had den wel een eigen voetbal school. Mijn interesse voor Burnley komt voort uit het feit dat ik in die tijd een artikel on der ogen kreeg in Sport Zurich, een toonaangevend Zwitsers sportblad. Dat ging toen over die voetbalschool. Ik ben daar Koos Verbeek, ontdekker van o.a. Maikel Renfurm en Dave van der Meer. gaan kijken en heb er veel know how opgedaan. Maar ei genlijk waren wij al in 1953 aan het scouten. Als scouts had ik de mannen van het kampioens elftal van 1953 (Sparta werd toen afdelingskampioen, red.) uitgezocht. Spelers die hun spo ren in het voetbalwereldje ruimschoots hadden verdiend en die ook nog Spartaan waren. Want dat had je vroeger veel meer dan tegenwoordig. Men sen met een echt clubhart, die alles voor niets deden voor hun vereniging. Tegenwoordig lo pen er overal op de wereld duur betaalde krachten rond die voor de topclubs op zoek zijn naar jonge ventjes die goed kunnen voetballen. Sparta heeft zich al tijd wat meer op deze regio ge richt. En inderdaad ook op de regio Den Haag. Dat komt doordat mijn zonen Hans en Dick in Zoetermeer en Den haag wonen. Ja, zij hebben een groot deel van mijn taken over genomen. Hans heeft bijvoor beeld John Nieuwenburg ont dekt. Hij speelde bij Oranje plein en zo kan ik nog meer saillante voorbeelden opnoe men. Eigenlijk hebben we al tientallen Spelers zelf opgeleid. Ik zou eigenlijk niet eens pre cies weten hoeveel", aldus Hans Sonneveld. Daarnaast schrijft Sonneveld boeken en manuscripten met natuurlijk Sparta als thema. In 1977 schreef hij de gedenk waardige woorden dat het Kas teel de ideale plaats zou zijn voor businessloges en dat het veld beter gedraaid zou kunnen worden om dit mogelijk te ma ken. „Ik was toen blijkbaar mijn tijd ver vooruit, want nie mand had nog van die loges. Bovendien zal het veld volgend seizoen een kwartslag worden gedraaid en dat vind ik toch leuk. Overigens zal er tegen die tijd weer een boekje van mijn hand van de drukpersen rollen. Ik ben en blijf Spartaan. Al van af mijn twaalfde. Dit is mijn club". Sparta heeft in de loop der jaren een excellente naam opge bouwd, ais het gaat om het opleiden van jeugd. De club heeft in het verleden vaak geprofiteerd van de intensieve jeugdopleiding als jonge talenten zich ontwikkelden tot voetballers, die in de top van het betaalde voetbal een plaats vonden. Het beleid van de club is er op gericht, dat ook in de toekomst Sparta talentvolle voetballers blijft opleiden. Wie dan ook ta lent heeft krijgt binnen de Spar- ta-organisatie een kans en kan als voetballer ver komen. Jeugdvoetballers van 6 tot 18 jaar kunnen zich aanmelden bij Sparta's Jeugdcommissie, Post bus 85109, 3009 MK Rotter dam. Of op Sportcomplex Nieuw Vreelust, Spaanseweg 3, 3028 HW Rotterdam. Telefoon: 010-4151145 of 4152024. De commissiekamer van het jeugdvoetbal is op Nieuw Vree- lust doordeweeks dagelijks open van 17.00 - 20.00 uur en op za terdag van 08.00-18.00 uur. Sparta is een stuk van zijn leven geworden. Hij zou zich zelfs niet kunnen voorstellen hoe een leven zonder Sparta zou zijn. Tinus Bosselaar heeft het nog dagelijks over de club, die hem na aan het hart ligt. De teller staat momen teel op 52 jaar lidmaatschap. Want hij was amper tien, toen het rood/wit hem al aantrok. Wim Baggerman heeft ervoor gezorgd, dat ik bij Sparta ging spelen', zegt de nu 62-jarige Bosselaar. „Ik weet nog wel, dat je in die tijd door drie personen voor het lidmaatschap moest worden voorgedragen. Baggerman heeft voor die anderen ge zorgd". De voetbalcarrière van Tinus Bosselaar duurde tot zijn 31ste. Door de dood van zijn vader moest hij het familiebedrijf 'Verse waar van Bosselaar' gaan leiden en moest noodge dwongen zijn actieve loopbaan beëindigen. Een loopbaan, die hem ook in het Nederlands elftal bracht. Onlangs ver scheen de top honderd aller tijden van het Nederlandse voet bal en Tinus Bosselaar werd daarin een 65ste plaats toebe dacht. Een teken, dat hij niet de slechtste is geweest. Tinus Bosselaar komt nog steeds in actie voor Sparta. Al acht jaar is hij leider van het tweede elftal. Een functie die hem nog steeds bevalt. „Je helpt de club. Tevens is het werken met jonge mensen is altijd leuk. Ook het tweede heeft in het land een naam. Ik vind ook dat trainer Dolf Roks het ook aardig doet. Als Sparta hebben we echter een onuitwisbare faam op gebouwd door de jeugdopleiding. Waar je ook in het land komt, iedereen heeft bewondering dat het tweede team altijd zo goed meedraait. Daar kunnen we best trots op zijn". Sparta heeft in de loop der jaren heel wat spelers uit de eigen gelederen voortgebracht. Daarnaast werden jonge en talentvol le amateurs aangetrokken. De rest van de spelersgroep kwam meestal van andere betaald voetbalclubs. Dit driesporenbeleid zal Sparta volgens Martin Mallon altijd moeten blijven volgen. Na enig opzoekwerk is duide lijk welke functie Martin Mal lon nu feitelijk bekleedt bij Sparta. Hij is jeugd- en oplei dingsbestuurder. De beleidsme dewerker van de deelgemeente Delfshaven houdt zich ook in het dagelijks leven bezig met jeugd- en sportzaken, die dus eigenlijk altijd zijn aandacht trekken. Diverse leuke projecten werden in deze deelgemeente opgestart. Bij enkele daarvan waren ook spelers van Sparta betrokken. Er zijn afspraken met nabijlig- gende (basis)scholen zoals de St. Nicolaasschool en de Prin ses Margrietschool. Leerlingen uit deze deelgemeente hebben inmiddels een band opgebouwd met Sparta. Toch kan dat in de komende jaren enigszins veran deren en zelfs minder worden. Sparta gaat immers met de ge hele jeugdafdeling naar Nieuw Terbregge en dat ligt niet in de deelgemeente Delfshaven. Dat gaat dus leden kosten, of niet? „Ik ben bang van wel", ver zucht Mallon. „Je kunt niet van alle ouders verwachten dat ze hun kinderen naar Terbregge brengen. Bovendien heb je ook met grote gezinnen te maken. Misschien dat die kinderen met het openbaar vervoer zullen rei zen. Wellicht kunnen we iets met een busje of zo organise ren? We moeten het in elk geval wel onderzoeken, want het zou jammer zijn als deze jongeren niet meer gaan voetballen. Praktijkvoor beelden van clubs die naast de Energiehal speelden ge ven echter al aan dat het verloop groot Martin Mallon js a[s een c]up, verhuist. Ik zit best wel over dat feit in. Aan de andere kant ben ik gelukkig met de situatie waarin een club als Jai Hind zich momenteel bevindt. Zij hebben negen seniorenelftallen en zijn ook volop bezig met het opzetten van een jeugdafdeling. Die club speelt nu op het oude complex van RFC en trekt veel leden uit Spangen". Nieuw onderkomen Sparta gaat dus volgend jaar naar Nieuw Terbregge, het voormalige Stoopwegkwartier. In het najaar worden de velden al aangelegd en die krijgen dus ruim de tijd om tot ontwikke ling te komen. Ook op het nieu we complex verwacht Martin Mallon een toeloop van jeugd spelers. „Ik weet in elk geval dat we momenteel al behoorlijk wat talentvolle spelers uit Ber- kel, Bergschenhoek, Ommoord, Hillegersberg, Schiebroek, en de Alexanderpolder krijgen. Het aantal kinderen in die wij ken neemt echter af, dat is een gegeven. Met Alexandria'66 hadden we tot voor kort al een samenwerkingsverband. Logis tiek gezien lagen beide clubs te ver uit elkaar. Bovendien is het moeilijk om zo'n samenwer- king te onderhouden. Dat wil niet zeggen dat amateurclubs ons niet meer zouden tippen. Er lopen in heel de regio genoeg leiders en jeugdtrainers die ons direct bellen als ze een talent vol spelertje hebben rondlopen. Onze scouts gaan dan vervol gens kijken." „Maar ook met verenigingen in bijvoorbeeld Moerkapelle en uit de Hoekse Waard werken we samen. Op 28 maart zijn zo'n 300 jongeren van SHO naar een wedstrijd van het eer ste wezen kijken. Ze kwamen met zes bussen. Ook tijdens de bekende open dagen krijgen we elk jaar heel wat goede voetbal lertjes uit heel Zuid-Holland onder ogen. Dit jaar meldden zo'n 500 kinderen zich aan voor de jaarlijkse open dag die in de krokusvakantie werd ge houden. Een ongekend hoog aantal, waar we natuurlijk heel content mee zijn. Dat geeft toch aan dat Sparta een prima naam heeft. Veel ouders kiezen ook heel bewust voor onze voetbal school. Momenteel hebben we zestien jongens die op het Thor- becke Lyceum hun schooloplei ding volgen. Ouders vinden het belangrijk dat een club net even iets extra's doet voor hun kin deren. We hebben busjes rijden en we zorgen er voor dat de jongens op alle gebieden goed worden begeleid". Uitbreiden „In Terbregge kunnen we dus weer uitbreiden. Met het nieu we complex verwachten we ook weer wat nieuwe leden te trekken, zodat je toch verder kunt groeien. Gelukkig zijn er nu ook enkele mensen die de amateurafdeling wat meer body willen geven. Willem de Jong is als sponsor heel actief en ik hoop dat er meer mensen zullen opstaan die hem willen bij springen. Het zou mooi zijn als de Sparta-amateurs op een ho ger niveau kunnen gaan spelen. Nu komen ze nog uit in de vier de klasse. Als de aansluiting tussen de landelijke jeugd, het tweede en de amateurs beter wordt, kun je ook gerichter gaan samenwerken. Nu zie je jongens als John Powel en Alex van Duijvenbode doorstromen naar de selectie." „Dat zijn leuke ontwikkelin gen. Alex heeft altijd in onze jeugdopleiding gezeten en raakte zwaar geblesseerd. Na twee jaar revalideren heeft hij bij de amateurs de draad weer opgepakt. Nu heeft hij een con tract aangeboden gekregen. Dat is een mooi voorbeeld van hoe het eigenlijk zou moeten. Spar ta zal altijd afhankelijk blijven van de eigen jeugdopleiding. Daarnaast moeten amateurs en profs worden aangetrokken. We kunnen ons nooit op één van die drie trajecten alleen rich ten", aldus het bestuurslid jeugd- en opleidingszaken die nog aangeeft dat Sparta naast de landelijke A-, B-, C- en D- teams van de B VO nog 23 jeug- delftallen heeft rondlopen. Op Nieuw Vreelust zorgt de juni- orvoetbalcommissie voor de zoete inval. Immers, zo'n 25 uur per week kunnen juniorenleden of ouders in de commissiekamer van het clubgebouw terecht voor aller lei vragen. En overal is dan wel een oplossing voor. Het zogenaamde jeugdbestuur be staat uit voorzitter Ben Bijl sr., se cretaris Genvin v.d. Corput, pen ningmeester Roel Dedel en de le den (coördinatoren) Ger Snijders en Michel Breur. Deze coördinatoren houden het contact met de uitgebreide groep trainers, die wekelijks met de jeugd bezig zijn. En dat gebeurt intensief. De selecties trainen bij voorbeeld driemaal per week. Wie hogerop wil komen, moet er wel wat voor doen. Op bovenstaande foto verwelko men Gerwin v.d. Corput, Ben Bijl en Michel Breur op Nieuw Vree lust de bezoekers. Dat doen ze niet altijd. Wel even voor de fotograaf. Ook de KNVB-beker, die tegenwoordig Amstel Cup wordt genoemd, is verschillende keren door Sparta gewonnen. De eerste keer dat dit ge beurde was op 26 juni 1958, toen Sparta met 4-3 Volendam versloeg. Het elftal en de Nederlandse beker moest uiteraard op Spangen op de foto. De winnaars waren, staand vanaf links: Pint Visser, Andries van Dijk, Jany Schilder, Hans de Koning, Freek van der Lee, Ad Verhoeven en trai ner/coach Denis Neville. Knielend: Tonny van Ede, Wim van der Gijp, Peet Geel, Piet de Vries en Tinus Bosselaar. Dertig jaar geleden vierde Sparta het 80-jarig bestaan met o.a. een bij zondere wedstrijd tegen de Harwich ans Parkeston Football Club. Het was deze vereniging waarmee Sparta in 1893 als eerste voetbalclub in Nederland internationale banden had. Om dat nog eens te accentueren kleedde het arbitrale trio zich in het costuum vanuit die tijd. Als scheids rechter (met bal) herkennen we international Joop Vervoort. Als aan voerder fungeerde in die tijd Tinus Bosselaar. jahin Speuren naar talent heeft Sparta groot gemaakt m»1

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 41