ROTTERDAM MARATHON Ongekend groot en sterk deelnemersveld Muzikale start en omlijsting Parcours ongewijzigd Pasta party aan het water Eigen mix van loopnummers en interviews over aanloop naar marathon Dagkaart voor openbaar vervoer Studenten lopen met collectebus 10 Kilometer op deel van parcours Tegla Loroupe gaat voor goud TV Rijnmond volgt bijzondere lopers DE HAVENLOODS 16-1225 ROTTERDAM De openbaar vervoerbedrijven zetten zondag 19 april extra materieel in om de groeiende stroom kijkers naar en van het marathonparcours te brengen. Vorig jaar reisden op de dag van de marathon 10% méér mensen met de metro dan in 1996. Ook de verkoop van de marathondagkaart stijgt ieder jaar (in 1997 met 48%). Met één vervoerbewijs kan men zondag de hele dag reizen op alle RET-lijnen, op ZWN-lijnen die een metrostation aandoen, en bij de NS tussen de treinstations in Vlaardingen, Schiedam, Rotter dam en Capelle aan den IJssel. De marathondagkaart is al in de voorverkoop verkrijgbaar en kost f 5,00 (reductietarief f3,00). De kaart is bij NS-loketten ook in combinatie met een treinkaartje te koop. In diverse metrosta tions zijn er zondag extra verkooppunten. L ROTTERDAM Een team van twintig Rotterdamse studen ten loopt ten bate van het Natio naal Fonds Sport Gehandicap ten (NFSG). Zij dragen zondag gesponsorde shirts in hun race om het Nederlands studenten kampioenschap marathonlopen. Andere studenten, zo'n zestig in getal, zullen tijdens de marathon collecteren langs de route. Ook de week vóór de marathon (de nationale collecteweek voor de gehandicaptensport) wordt geld opgehaald. ROTTERDAM Voor wie de sfeer van de marathon wil proe ven maar niet voldoende condi tie heeft om 42.195 meter af te leggen, is er de Radio Rijnmond loop. Deelnemers gaan om 12.15 uur op de Coolsingel van start. De prestatieloop van 10 kilome ter voert over een deel van het marathonparcours. Uiterste fi- nishtijd is 13.40 uur. Deelname kost f 15,- en de in schrijving sluit zondag 19 april om 11.30 uur of zoveel eerder als het maximum aantal deelnemers van 5.000 is bereikt. Voor meer informatie kan men belfèn: 4 17 28 86 (Dienst Recreatie Rotterdam). ROTTERDAM Vijftien res taurants rond de Oude Haven en het Vrij Entrepot houden zater dag 18 en zondag 19 april een pasta party speciaal ter gelegen heid van de marathon. Voor der tig gulden kan men een pasta gerecht bestellen; deelnemers aan de marathon krijgen zater dagavond op vertoon van hun startnummer en een speciale fly er vijf gulden korting. Omdat pastagerechten veel koolhydraten bevatten, staan ze voor een marathon bij' veel lo pers vast op het menu. Met de pasta party hopen de onderne mers van Waterstad een begin te maken met een traditie van uit eten gaan aan de vooravond van of de avond na de marathon. ROTTERDAM Tegla Lo roupe krijgt vrijdag 17 april tij dens een persconferentie in het Novotel Brainpark official at hletes hotel van de Rotterdam Marathon) een gouden schoen. Het eremetaal wordt uitgereikt omdat de Keniaanse door de AIMS, de associatie van interna- tinale marathons en wegwed strijden, is uitgeroepen tot beste lange-afstandsloopster van het jaar 1997. De 26-jarige Loroupe boekte vorig jaar tien overwin ningen, waaronder winst in Rot terdam. Haar tijd vorig jaar in de Maasstad, 2.22.07 uur, was de beste tijd van dat jaar en de vierde aller tijden. Zondag wil Tegla in Rotterdam een aanval doen op het wereldre cord van Ingrid Kristiansen (2.21.06, Londen 1985). In oktober veroverde Loroupe in Kosice de wereldtitel op de halve marathon (in 1.08.14 uur). In januari won ze voor de zesde achtereenvolgende keer de halve marathon van Egmond; op 8 maart liet ze in Parijs 1.10.59 uur klokken op de halve marathon. ROTTERDAM TV Rijmond brengt zondag 19 april van 21.00 tot 23.00 uur achtergrondrepor tages en interviews met de hoofdrolspelers van de mara thon. Karin Ingelse en Luuk Braun presenteren de uitzending vanuit het Novotel, het hotel waar veel lopers overnachten. Zij praten met de beide winnaars (man en vrouw), de beste lopers uit het Rijnmond-gebied, en met andere betrokkenen zoals mara thon-directeur Mario Kadiks. Naast interviews worden ook re portages uitgezonden vanaf het parcours. TV Rijnmond volgt voornamelijk de regionale lo pers. maar ook bijzondere deel nemers, zoals een blinde loper. Verder reportages over de sfeer in de stad. een portret van een schoonmaker, de laatste loper die finisht, en een EHBO'er. Na 23.00 uur volgen herhalingen (tot en met maandag 13.00 uur in carrouselvorm). ROTTERDAM Met een muzikale oppepper wordt zon dag 19 april de start ingeluid van de Rotterdam Marathon. Lee Towers zingt voor het eerst in de geschiedenis van het eve nement een openingssong; (na tuurlijk) 'You'll Never Walk Alone'. Zijn gage voor het op treden heeft de populaire zan ger beschikbaar gesteld voor de actie 'Verkoop je loop'. Zon dagmiddag zingt Lee Towers ook op het podium in een open evenementen-tent op het Wil lemsplein. Het programma op het festival terrein aan de voet van de Eras- musbrug begint direct na de finish van de snelste loper met een optreden van de Hermes House Band. Later volgen The Trammps en de Big Fun Band. Al vanaf 11.00 uur kan het pu bliek terecht voor kinderattrac ties (schminken, springkussen) en consumpties. Publiek heeft op deze plek ook goed zicht op de marathon. Niet alleen kan men de lopers driemaal in le venden lijve voorbij zien ko men, er komt ook een groot video-scherm waarop de wed strijd vanaf de start op de Cool singel tot aan de finish voor het stadhuis te volgen is. De toegang is gratis. Men wordt geadviseerd via de oprit aan de zijde van de GGD (langs het Vasteland) onder de brug door naar het terrein te lopen. Wie toch bij het Imax de Maas boulevard wil oversteken, kan gebruik maken van een speciale loopbrug. De organisatie wil voorkomen dat mensen het parcours op de Schiedamsedijk oversteken. Mariniers Ook op andere plaatsen langs het parcours zijn zondag extra activiteiten gepland. Zo is er langs de hele as tussen Hofplein en Kop van Zuid muziek van looporkesten. Het dansorkest van de Koninklijke Mariniers en zangeres Justine Pelmelay treden op bij de Beurstrappen als voorproefje van het Rijn mond Jazz Gala. Traditioneel zijn er festiviteiten bij de Pendrechtseweg in Char- lois, waar vroeger het 35-kilo- meter punt van de marathon was. Hier zijn onder meer een braderie, kinderactiviteiten en optredensgepland. Op het nieu we 35-kilometer punt, aan de Kralingseplaslaan nabij de Kortekade, houdt Recreatie Rotterdam in samenwerking met AFP Preventiecentrum en de deelgemeente een estafette marathon op loopbanden. Scholierenteams leggen zoveel mogelijk kilometers af. De op brengst is voor kinderhuis Casa de Menores in Nicaraqua. Ook komt er een bus waarin bezoe kers een fitheidstest met choles- terolmeting kunnen afleggen. Verder muziek, catering en een braderie met kinderattraeties. 'We proberen de activiteiten zoveel mogelijk te spreiden, ook in het centrum', vertelt Mario Kadiks van de Rotter dam Martahon. 'Dus niet alles op de Coolsingel. Vorig jaar waren er wat problemen door dat de koopgoot helemaal dicht zat door alle publiek dal naar de andere kant wilde lopen. We hopen dat de mensen zoveel mogelijk aan dezelfde kant van de as blijven.' 'De bezoekersaantallen blijven stijgen', verklaart Kadiks. 'Het extra vertier langs het parcours hebben wij opgepakt om ener zijds mensen langer in de stad te houden en anderzijds extra mensen te trekken.' Geen subsidie Stichtingsvoorzitter Joop Fran ken tekent aan dat uit het eigen budget 125.000 gulden is uitge trokken voor wat men graag volksfeest-achtige activiteiten noemt. 'Het is eigenlijk van de gekke dat we dat zelf moeten bekostigen en geen cent subsi die krijgen van de gemeente', tekent hij aan. 'We worden van het kastje naar de muur ge stuurd. Het stadhuis stuurt ons naar Rotterdam Festivals, en daar krijgen wij te horen dat het sport is en niet in hun beleid past.' 'Wij blijven een sportief feest', vult tenslotte Mario Kadiks aan, 'maar ook het randgebeu- ren vinden wij belangrijk. Dat geeft extra sfeer. Vandaar ook die nieuwe activiteiten in Kra lingen, op de plek waar de denkbeeldige man met de ha mer staat. Onze ultieme droom is dat er langs het parcours in alle wijken iets plaatsvindt.' ROTTERDAM De achttien de Rotterdam Marathon, die zondag 19 april om 12.00 uur van start gaat op de Coolsingel, heeft een ongekend deelnemers veld. Er wordt niet alleen een record-aantal lopers verwacht, de organisatie levert ook een unieke hoeveelheid en kwaliteit toppers. Vorige week telde de organisatie al ruim 11.000 inschrijvingen, waarvan een kwart uit het bui tenland. In het recordjaar 1990 kwamen zo'n 10.200 deelnemers aan de start in Rotterdam. Liefst acht namen op de voorlo pige deelnemerslijst zijn goed voor een persoonlijk record on der 2.10 uur. Naast favoriet en winnaar van vorig jaar Domin- gos Castro uit Portugal (pr 2.07.51 uur) zijn gecontracteerd de Kenianen Eric Kimaiyo (2.07.43) en Sammy Korir (2.08.02), Bong Ju-Lee uit Zuid- Korea (2.08.26), Japanner No zomi Saho (2.08.47), Danilo Goffi uit Italië (2.09.13), en de Spanjaarden Antonio Serrano (2.09.13) en Fabian Roncero (2.09.34 uur). Snelste landgenoot is Bert van Vlaanderen (pr 2.10.36 uur), ter wijl ook van Tekeye Gebrselas- sie (2.11.45 uur) een rappe tijd mag worden verwacht. Andere Nederlanders in de subtop zijn Aart Stigter (met een persoonlijk record van 2.15.14 uur) en Luc Krotwaar (2.15.15). Debutanten zijn Greg van Hest en Peter Vis ser uit Nederland en de Kenia nen Josphat Kiprono en William Langat. Bij de dames is de Keniaanse Tegla Loroupe, vorig jaar win nares in Rotterdam (in 2.22.07), degene met de beste papieren. Op afstand volgen de Japansen Jyonko Asari (2.26.10) en Nobu- ko Matsuyama (2.29.31), Nades- ja Ilyina uit Rusland (2.30.44) en de Nederlandsen Wilma van Onna (2.34.28), Kristijna Loon- en (2.36.14) en Mieke Pullen (2.36.14). Debutante is de Belgi sche Betty van Steenbroek. Regio-atleten die op papier de meeste kans maken op de door het Rotterdams Dagblad be schikbaar gestelde prijzen zijn titelverdediger Michel de Maat (Fortuna Vlaardigen), Wim Padmos (Voorne Atletiek), Ad Onnink, Hans Bos en outsider Amriet Oemraw (van Rotter dam Atletiek). Paul Kruithof, de nummer twee van vorig jaar, loopt niet mee, terwijl bij de da mes Barbara Kamp en Esther Schilt (PAC) er niet bij zullen zijn. Vrouwen uit de regio die wél in de race zijn, zijn trofee verdedigster Martine Lust (Voorne), Jessie Hulst (R'dam Atletiek) en Wilma van Onna. rdam Verslaafd 'Zo'n laatste ochtend is voor iedereen anders', weet Jan de Vos. 'Voor de één is dit goed, voor de ander dat. Voeding en voorbereiding zijn heel persoon lijke zaken. Wat lopers gemeen schappelijk hebben, is die gedre venheid voor het marathon lo pen. Ze zijn er verslaafd aan. Het is toch bijzonder dat straks weer honderdduizenden mensen langs de kant staan om een stel ver slaafden aan te moedigen?!' 'En wat ook iedere lange-af- standloper doet, is alles volgen over de marathon. Daarom ook ROTTERDAM Het par cours voor de Rotterdam Mara thon 1998 is ten opzichte van vorig jaar nauwelijks veranderd. Alleen een mini-rotonde op de kruising Dordtsestraatweg/Slin- ge dwong de organisatie tot het verleggen van een keerpunt op de Olympiaweg. De start is zondag 19 april om 12.00 uur op de Coolsingel. Daarna is de route (met tussen haakjes de geschatte doorkomst- tijd van de eerste loper): Chur- chillplein, Schiedamsedijk, Eras- musbrug, Posthumalaan, Hille- laan, Maashaven O.Z., Brielse- laan, Maastunnelplein, Dorps weg (5 kilometer, 12.14 uur), Groene Kruisweg, Oldegaarde, Zuiderparkweg, Vaanweg, Olde gaarde (10 kilometer, 12.30 uur), Zuiderparkweg, Slinge, Spinoza- weg (15 kilometer, 12.45 uur), Kreekhuizenlaan, Klein Nieuw- land, Olympiaweg, Adriaan Vol kerlaan, IJsselmondseplein, Sta- dionweg (20 kilometer, 13.01 uur), Varkenoordseviaduct, Laan op Zuid, Wilhelminakade, Erasmusbrug, Boompjes, Maas boulevard (25 kilometer, 13.16 uur), Abram van Rijckvorsel- weg, Kralingse Zoom, Boszoom (30 kilometer, 13.31 uur), Bos dreef, Paradijsbrug, Boezem laan, Kralingse Plaslaan (35 ki lometer, 13.46 uur), Kralingse- weg, Kralingse Zoom, Abram van Rijckevorselweg, Maasbou levard (40 kilometer, 14.01 uur), Boompjes, Schiedamsedijk, Churchillplein, Coolsingel (42 kilometer, 14.08 uur). In verband met de marathon gel den zondag 19 april diverse ver keersmaatregelen. Zo is de Eras musbrug tussen 11.00 en 12.45 uur afgesloten voor verkeer van noord naar zuid en tussen 11.00 tot 15.30 uur voor verkeer van zuid naar noord. Katendrecht is ingesloten; voor bewoners is er een doorlaatpost ter hoogte van metrostation Rijnhaven. Ver keersinformatie wordt uitgezon den via Radio Rijnmond. Over bereikbaarheid van bestemmin gen, zoals ziekenhuizen en ker ken, kan men bellen: (010)- 2 74 56 78 (donderdag en vrijdag van 8.00 tot 16.00 uur, zaterdag van 8.00 tot 22.00 uur en zondag van 8.00 tot 18.00 uur). Publiek wordt geadviseerd per openbaar vervoer te reizen. over in de studio. Hij heeft nog nooit een radio-programma ge presenteerd, maar is wel een er varen marathonloper. Zondag loopt hij z'n zestiende klassieke afstand. Drie maal 'deed' hij New York, in gezelschap van een groep van Radio Rijnmond (de laatste vier jaar is hij als begeleider mee geweest op de populaire marathonreizen). Eén keer heeft Jan de marathon van Berlijn gelopen en de honderdste marathon van Boston heeft hij ook meegemaakt. Dit wordt zijn elfde start in zijn woonplaats Rotterdam. 'Ik wil richting 3.50 uur. Mijn persoonlijk record is 3.21, maar toen was ik jonger en had ik meer tijd om te trainen.' Herrie De Vos (46) is lid van PAC en bij die vereniging trainer van de groep met een marathontijd tus sen 3.15 en 3.50 uur. Daarnaast is hij secretaris van de Zuider- Ster Loopserie. Als voorzitter van de overleggroep heeft hij veel contact met mensen van de dertien verenigingen in de regio. Vanavond zullen loopvrienden ook zijn muzieksmaak kunnen proeven. Hij heeft er zin in. Wel licht klinken de liedjes zondag nog na in zijn hoofd. Maar liever hoort Jan de Vos langs het ma rathonparcours muziek van an deren. 'Dat mis ik hier een beet je. In Berlijn staan ze met fluitjes en pannendeksels langs de kant, in New York staan ze allemaal te gillen. Dat stimuleert. Er moet meer herrie zijn, vind ik.' ROTTERDAM 'Running Up That Hill' van Kate Bush, 'Born To Run' van Bruce Springsteen, 'Opzij, Opzij, Opzij' van Herman van Veen, en 'These Boots Are Made For Walking', van Nancy Si natra. Het zijn slechts enkele titels die Jan de Vos heeft ge selecteerd voor 'De avond van...', vanavond (donderdag 16 april) van 21.00 tot 23.00 uur op Radio Rijnmond. 'Al lemaal nummers die iets met lopen te maken hebben of met het fanatisme van marathon lopers. Zoals 'Kocking On Heaven's Door' van Bob Dy lan en Eric Clapton, omdat je je af kunt vragen; hoever ga je met sportverdwazing? En 'Running On Fate', die ik als Clapton-fanaat natuurlijk niet kan missen. Dat lied is gekop peld aan het thema vertrou wen in jezelf, een vereiste voor elke lange-afstandsloper.' In de live-uitzending wil Jan naast muziek vooral zijn gasten laten horen. 'Het eerste uur praat ik met lopers die meedoen in de strijd om de Born To Run Trophy. In de studio komt Eric Brommert, weliswaar outsider in het regio-klassement, maar inte ressant omdat hij in het dagelijks leven vertegenwoordiger is bij Adidas, dus constant bezig met sport. Michel de Maat, toren hoog favoriet voor de eerste prijs bij de heren, moet werken. Maar ik hoop hem aan de telefoon te krijgen, net als Wim Padmos en Carla Ophorst. Cor Bezemer komt, als het lukt samen met Jessie Hulst, dus ik heb 'ook een trainer in het programma. In het tweede uur praat ik met mensen uit mijn eigen groep, van PAC. Dan krijg je ook eens iemand die niet zo bekend is, iemand die niet zo hard gaat.' 'Met hen wil ik vooral de proble men aankaarten die je tegen kan komen onderweg. Bijvoorbeeld: wat doe je bij kramp? Hoe zit het met voeding? Of: wat doe je de laatste morgen voor de mara thon? Zelf sta ik altijd op tijd op, ontbijt, en ga dan naar het Hil ton waar we met allemaal PA- C'ers een kamer hebben. Veel drinken, en een half uur voor de start nog een eierkoek eten en een banaan. Vijf minuten voor de start AA en daaraan alleen nog maar water bij elk 5 kilome ter-punt.' vind ik het leuk om dat radio programma te maken. Het is ook voor beginnende lopers. Mensen vragen zich af wat ze moeten doen de laatste dagen voor de marathon. Hoe zit het met trainen, hoe zit het met voe ding, en is sex nou wel of niet goed kort voor een belangrijke wedstrijd?' Jan de Vos praat er vanavond doorEMILE HILGERS Met Michel de Maat houdt Jan de Vos een telefonisch interview. archieftoto MICHEL BIERHUIZEN/COR VOS Lee Towers zingt bij de start en op het Willemsplein. ARCHIEFFOTO De organisatie verwacht zondag een record-aantal deelnemers aan de start op de Coolsingel. archieffoto: COR VOS Castro won in '97 en is favoriet. archieffoto: COR VOS Route O Sponspost 5 km punt 4^ Metrostation (9) Tramlijn O RET-buslijn ZWN-buslijn NS-station P4? Park Ride parkeerterrein 'De avond van Jan de Vos' met Debutante Jessie Hulst met trainer Cor Bezemer zijn vanavond te gast in de uitzending van Jan de Vos. 'We gokken op 2.48 uur, zegt Bezemer, die samen met zijn pupil de finish hoopt te halen. loto: REIN GELEIJNSlf Eric Clapton en regio-atleten Jan de Vos draait vanavond op Radio Rijnmond muziek die met lopen te maken heeft of met het fanatisme van marathonlopers. foto LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 9