Roze waterval Oud in moderne keuken Maatwerk vervult individuele woonwens Badkamer bereidt zich voor op de toekomst Sonja van Dijk'Ambachtelijke houtspecialist maakt 't precies zoals je zelf wilt' Vereniging Eigen Huis vindt bijkomende kosten niet reëel Opeisen van het kindsdeel kan voor problemen zorgen WOENSDAG 29 APRIL 1998 redactie service ujeekbL adert uuegerter Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Fax. 010-4699362 Als u zich nog steeds ergert aan uw grauwe grijze balkon, bent u nog niet creatief genoeg geweest, want naast de mogelijkheden om uw balkon met verf een kleurtje te geven, staan ook de zomerbloeiers tot uw beschikking om uw balkon en uw leven flink op te vrolijken. Een zomerse waterval van roze geraniums is bijvoorbeeld eenvoudig aan te leggen. Deze hanggeraniums, die naar de naam Balkon Roze luisteren, voelen zich prima thuis aan de balu strade. Vooral als u kiest voor veel geraniums in dezelfde kleur, zuft u overdonderd worden door het eindresultaat Ze houden wel van zon, dus een zuid of zuidoost balkon is het meest ge schikt. U kunt de geraniums nu al aanschaffen om er vervolgens tot ver in het najaar plezier van te hebbent Een patriciërshuis, zo'n honderd jaar geleden. Met wit gestucte plafonds en bedienden, die bedrijvig door de zalen snellen. Eeh dikke kokkin bedoelt het goed met de heer en vrouw des huizes. Dus gaat er een extra ei door het pannekoekbeslag. Hoewel de meesten van ons niet - en wellicht nooit - met bedienden en kokkinnen te maken hebben, is die sfeer van vroeger wel een beetje in de keuken terug te brengen. Nu we tegen de eeuwwisseling lopen, is er een opvallend grote hang naar die 'tijd van toen' en dit is in de kleinste details terug te vinden. Zo introduceert Dornbach een klassiek ogende kraan met het comfort van de moderne techniek. De Madison is als driegats mengkraan en eengats mengkraan gootsteen draaibaar ver krijgbaar. Uitgevoerd in chroom, mat-platina, platina en messing. Prach tig van vormgeving en voorzien van de allernieuwste technische snufjes is de kraan niet alleen een sfeerbepaler in de keuken, maar ook heel functioneel. Gecombineerd met de trendy (diepe) wasbak kost het geen moeite tot culinaire hoogstandjes te komen. door Rolff Stettiner Ons interieur wordt steeds persoonlijker. Niet alleen combineren we in onze inrichting steeds va ker verschillende woonstij len, ook stellen we steeds strengere eisen aan de ex clusiviteit van onze meube len en leefomgeving. De vereniging Eigen Huis vindt dat de bijkomende kosten bij het kopen van een woning de pan uitrijzen. Kopers van woningen betalen, buiten de aankoopprijs van de woning, zo'n tien procent extra kosten. Verhuizen kost volgens Eigen Huis een fortuin aan bijkomende kosten. In het door Eigen Huis uitgegeven maandblad de Woonconsument wijst Eigen Huis de beschuldigende vinger naar de notaris, de makelaar, de hypotheekadviseur, de financiële instellingen en de overheid. Met name de laatste weet naar de mening van Eigen Huis de kopende consument in de buidel te laten tasten en wordt door de consumentenorganisatie als de grootste uitmelker betiteld. Volgens Eigen Huis staan de kosten niet in verhouding met de prestaties die worden geleverd. 'De huizenkoper is gewoon een melkkoe', aldus de Woonconsument. Kopers van een bestaande woning moeten over de koopprijs zes procent overdrachtsbelasting betalen. Betreft het een nieuwbouwwoning dan moet de koper 17,5 procent BTW dokken. Het bedrag is in de koopprijs geïntegreerd. De Woonconsument is onder telefoonnummer 033-4507570 (vereniging Eigen Huis) voor fl. 6,50 op te vragen. Maar die droomslaapka- mer, die perfecte wand kast, bijzondere salontafel of boekenkast - modern, klassiek of rustiek - is vaak niet zonder meer te koop en lang niet altijd past een prefab wandkast in het ver trek. En wat als je op zoek bent naar een speciale op lossing voor een specifiek probleem: een fraaie voor- zet(kast) voor de radiato ren van de verwarming of een speciaal gevormde ta fel in hobby- of werkkamer? In al die gevallen is een maatoplossing onontkoom baar. Lang niet altijd kan men voor zo'n maatoplossing terecht in bouwmarkt, meu belboulevard of doe-het- zelf zaak. Vandaar dat een aantal uitbaters in de doe- het-zelf branche inmiddels de omschakeling heeft ge maakt naar 'ambachtelijk houtspecialist'. Eén van hen is Sonja van Dijk. Wij spraken haar in haar win kel/atelier in de Vlaarding- se Westwijk. 0 Vereniging Eigen Huts: 'Naast al het standaardma teriaal dat in onze doe-het- zelfzaak verkrijgbaar was, Daarom ging bij Sonja van zagen we steeds meer Dijk het roer radicaal om. vraag naar maatwerk en De volgepropte doe-het- materialen en meubels ze|f zaak met hout en ijzer waarmee de klant zijn in- warenafdeling maakte richting een persoonlijk en plaats voor een modern exclusief tintje kan geven, ogende, opgeruimde win- Bovendien willen veel ke| en werkplaats waar mensen wel doe-het-zel- hout, houtafwerking en de ven, maar hebben ze er wensen van de klant cen- simpelweg de tijd of de traal staan, vaardigheden niet voor. Dan moet er toch een vak- Klanten stellen heel indivi- man aan te pas te komen duele eisen. Men wil een om het allemaal netjes op persoonlijk tintje geven maat te maken, te monte- aan zo veel mogelijk meu ren en af te werken. De belstukken. Die mensen ambachtelijke service die waren er vroeger natuurlijk daarvoor nodig is, konden 0ok wel. Maar die groep we binnen de dhz-formule wordt steeds groter. Dan niet geven.' komen ze naar ons, laten afgelakt.' Dat laatste wordt toch nog heel vaak door de klant zelf gedaan. Vandaar dat de winkel een uitge breid assortiment houtver edelingsproducten biedt. is dan altijd net te groot of fe klein of past net niet mooi in de hoek. Wie er dan toch iets moois van wil ma ken, kan niet om maatwerk heen'. kopen telkens dat in wat niet bij elke willekeurige bouwmarkt te koop is. We richten ons immers op mensen die iets speciaals willen. Dat speciale kan te maken hebben met het meubel- .stuk zelf, maar ook met de situatie in het woonhuis van de klant. 'Veel stan daardmeubelen (kant en klaar of bouwpakket) gaan er vanuit dat de ruimte waarin het meubelstuk ge plaatst gaat worden, vol doet aan bepaalde stan daard afmetingen. Maar in veel (oudere) huizen is dat helemaal niet het geval. Zo'n standaard meubelstuk ze een voorbeeld zien, een ruwe schets of een foto uit een tijdschrift, en vragen ze of wij het voor ze kunnen maken. Natuurlijk kunnen we dat! Maar, we zijn geen ontwerpbureau. Voor een compleet inrichtingsplan moet de klant naar een bin nenhuisarchitect. leder z'n vak en brood, tenslotte, maar we kunnen zo'n plan wel uitvoeren.' Met de winkelformule wij zigde ook het assortiment materialen in de winkel. Foto: Eén van de maatwerkprojecten uit het voorbeeldenboek van Sonja van Dijk (foto: Aerocamera- hofmeester}. Inzet: Bijzondere vor men sieren de meubel stukken m de modem ogende winket 'Veel klanten lakken het houtwerk liever zelf af. Dan zien ze het meer als iets dat toch uniek en helemaal van henzelf is. 't Is een beetje als in die reclame van die sauzenfabrikant: "Een beetje van ons en een beetje van henzelf Je eigen idee, zelf verwezen lijkt, maar veel mooier dan je had kunnen dromen, dankzij de hulp van een ambachtelijke vakman.' 'En dat is werk voor specia listen', vult Sonja van Dijk aan. 'Daarom beginnen we altijd met het opnemen van de maten bij de mensen thuis en nemen ze nooit zomaar over van het kladje van de klant. Op basis van die (juiste) maten worden dan de meubelstukken in ons atelier gemaakt. Daar na worden ze (al naar ge lang de wens van de klant) bij de klant gemonteerd en Kinderen kunnen nooit worden onterfd. Zij hebben altijd recht op een kindsdeel, in vakjargon 'legitieme portie' genoemd. Overlijdt één van de ouders, dan kunnen kinderen hun kindsdeel opeisen. Er zijn plannen om een ouderpaar dat een eigen woning bezit te beschermen tegen het opeisen van het kindsdeel. 'We proberen ons assorti ment zo exclusief mogelijk te maken. Platen, schroten, panelen, sierlijsten.. We De achtergebleven ouder zou dan de woning niet hoeven te verkopen om de kinderen te kunnen uitbetalen. Nu wordt dat alleen voorkomen als in een testament een langstlevendeverklaring is opgenomen. De kinderen houden wel het recht op hun kindsdeel, maar kunnen er pas aanspraak op maken als de andere ouder is overleden. De achtergebleven partner kan zo tot de dood in het huis blijven wonen. De notaris kan u daarover alles vertellen en zaken aandragen die voor u situatie relevant zijn. Een oriënterend eerste gesprek van een half uur kost niets. Bij het maken van een afspraak is het raadzaam hierop te wijzen, zodat later geen misverstanden ontstaan. U krijgt tevens gratis antwoord op uw via de Notaristelefoon, tel. 070-3469393, bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur. Kapstokken! Het zijn meestal ondingen dfe of in de weg staan of hangen of niet om aan te zien zijn. Wie In de hal geen afgesloten garde- robekast heeft, zal toch een of andere voorzie ning voor de jassen moeten treffen. Want zon der een kapstok kunt u nu eenmaal niet. De eeuwwisseling is al jaren lang het onder werp van gesprek èn design. Met science fiction is het achterhoofd, neemt het futuristische inte rieur langzaam maar zeker grotere vormen aan. Speciaal voor kleine halletjes heeft DMD zwe vende garderobehangers op de markt ge bracht. De zwevende knaapjes hebben de toe passelijke naam 'Flying Hooks' gekregen en zijn gemaakt van zachte, zwarte kunststof. Ze hangen aan een roestvrijstalen stangetje van 2,5 meter die met kleine plaatjes aan het plafond moeten worden bevestigd. Geen goed kope 'kapstok', maar wel een hele unieke die gezien mag en moet worden. De Ffying Hooks worden compleet met bevestigingsmateriaal en vier hangertjes geleverd. Deze voorzichtige trend begint nu ook tot de badkamer door te dringen. Kijk bijvoorbeeld maar eens naar de nieuwe Techno accessoire- lijn van Emco. Brede aluminium banden, dunne grappig gedraaide messingstaven en spitsvor- mige elementen uit gesatineerd glas geven de badkamer een hete unieke uitstraling. De Techno-lijn bestaat uit tien elementen, waar onder een handdoekhouder met één rechte en één gedraaide arm in verschillende lengtes. Of deze onconventionele accessoire lijn een nieuwe rage ontkoppeld? Het is natuurlijk afwachten, maar bijzonder is het in ieder geval wèl! kan voorkomen vende ouder het huis moet verko pen om de kinde ren het erfdeel te kunnen geven. 0 De nieuwe Techno badkameraccessoires geven knipoog naar de toekomst.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 29