IT Wooncomfort of kunst vanuit een kist f Der Breogei ORANJE BOVEN! 6?5 595 395 15.50 ORANJE TOMPOEZEN ORANJE ORANJE ORANJE VLAAI Jeugdjournaalformule goed bruikbaar voor nieuws ouderen Kunst kopen in Loevestein 'n Italiaantje doen Oranje uitvergroot ROZIJNENSLOF Het tienjarig bestaan van de Schouwburg heeft Peter Snel geïnspireerd tot een prachtig gebonden boekje: 'Tien jaar Rotterdamse Schouwburg, 'n Italiaantje'. In de vorm van een theaterwoor denboek heeft de auteur een aantal specifieke vaktermen, we tenswaardigheden en meningen over de Rotterdamse Schouw burg bijeengebracht. Zo is 'n Ita liaantje bijvoorbeeld het snel doornemen van de tekst door auteurs, met weglating van pau zes, zonder kostuums of decors. Naast de verzameling van woor den uit het theaterjargon ('da mestasje', 'punttrek', 'koperen kees' om er eens een paar te noemen') blijkt het een prima manier om de geschiedenis in vogelvlucht door te nemen, als ware het het doen van 'n Itali aantje. Journalist Peter Snel was theaterrecensent bij het Haagse Het Binnenhof en jarenlang hoofdredacteur van het Rotter damse uitgaansblad Magazijn Uitgeverij De Kist, ISBN 90 74515-09-6, fl. 17,50. Verkrijg baar bij de Schouwburg en Boekhandel voorheen Van Gen nep aan de Oude Binnenweg te Rotterdam. Binnenkort wellicht ook in andere erkende boekhan dels. 18-1004 Jack Brandsma (in 1997 af gestudeerd aan de Academie van Beeldende Kunsten Mi nerva in Groningen) ontwierp het zgn. 'mobiel huishouden'. Hiermee wil hij leegstaande gebouwen tijdelijk bewoon baar maken. Denk bijv. aan oude scholen, fabrieken, kan toren of zwembaden. Ruim tes die oorspronkelijk niet voor wonen bedoeld zijn en waar de menselijke maat zoek is. Geborgenheid of inti miteit is er moeilijk te vin den. Het mobiel huishouden bestaat uit drie multifunctio nele kisten, die al naar ge lang de behoefte, getransfor meerd kunnen worden in een bed, een keuken en een kast. Momenteel te zien in Galerie Ecce, Witte de Withstraat 17-19, Rotterdam. Tot 31 mei. Open dinsdag tot en met zaterdag van 11 uur. Koopavond 00 - 17.30 21.00 uur. Zondag van 12.00 van 19.00- -17.30 uur. Tijdens de Landelijke Fietsdag (zaterdag 9 mei) zetten 160 boe ren en tuinders in heel Nederland hun deuren open voor het pu bliek onder het motto: Landelijke Fietsdag, Welkom op de boerderij. De openstelling van de agrarische bedrijven is een ini tiatief van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw in samenwerking met de regionale landbouworganisaties. Publiek Uronawet spelen is in de stallen, kassen of tuinen welkom tussen 09.00 en 16.00 uur. De lancering van het compu terspel 'het Labyrint' vormt de start van een reeks activi teiten voor jongeren rondom de viering '150 jaar grond wet'. Het uitgangspunt is steeds: Stel je voor dat er geen grondwet was. In het 'Labyrint' hebben buiten aardse wezens de 23 grondrech ten afgepakt. Spelers (jongeren tussen 12 en 18 jaar) worden uitgedaagd die rechten weer te rug te veroveren. Eenmaal bin nen in het Labyrint, kiest men om de beurt één van de aanwezi ge personages en gaat - dwalend door vijf verschillende ruimtes - op jacht naar de bijbehorende grondrechten. Labyrinth kan via Internet (www kunstbende.nl/vande- grondaf/labyrint) gespeeld wor den of via een cd-rom. Op Inter net kan men andere spelers te genkomen en daarmee 'chatten'. Wie aan het eind van de maand de hoogste score heeft wint pitti ge prijzen (in mei voor fl. 1000,— aan cd-bonnen). De CD-ROM kost slechts fl. 5,-- (bijdrage voor adm. en verzend kosten); overmaken op giro nummer 6259217 t.n.v. vande- grondaf! in Amsterdam o.v.v. 'CD-ROM' en het postadres. Het WK komt eraan en dat zullen we merken. In sommige huizen worden al tv-tribunes in elkaar getimmerd, de eer ste opblaasbare menhirs zijn gesignaleerd en de echte ken ners voeren nu al verhitte dis cussies over de te volgen spel- tactiek in Frankrijk. Hoe is die on-Nederlandse passie voor Oranje toch te verkla ren? In het boekje 'Dat is nou typisch Oranje' geeft voetbal- specialist Jurryt van de Voor- en een levendige, spitse be schrijving van het 'fenomeen' Oranje. In het boekje komen alle facet ten van Oranje aan de orde. Hoe kijkt men in het buitenland tegen ons nationale elftal aan? Wan neer werd Oranje echt populair? Wat waren de eerste grote suc cessen? Op een ludieke manier worden alle hoogtepunten en grootheden van de populairste ploeg van Nederland langsgelo pen. Karakter, speelwijze, hu mor: alles wordt met lichte iro nie en in vrolijke anekdotes be handeld. De 'Dat zijn nou typisch...' boekjes van uitgeverij Krikke tellen 64 pagina's en zijn voor 8,95 verkrijgbaar bij boekhan del, kiosk en warenhuis. Er is veel te zien op deze bedrij ven. Ook voor de jeugd. Kinde ren kunnen er bovendien kleur platen krijgen en voor jong en oud is aantrekkelijk informatie materiaal beschikbaar. Op zater dag 9 mei kan in het hele land worden kennisgemaakt met de wijze van wonen en werken op de boerderij of tuinderij. Op de ene route is bijvoorbeeld een kaasboerderij open waar de heerlijkste zuivel wordt bereid. Op weer een andere route kan men terecht bij een rundveebe drijf die de melk aan de fabriek levert. Wellicht kan een stukje boerenkaas worden geproefd of worden genoten van een beker verse melk. Ook kunnen fietsers terecht bij akkerbouwbedrijven. Hier kan men machines en werk tuigen bekijken die worden ge bruikt bij het ploegen, eggen, zaaien, bemesten, verzorgen en oogsten van de gewassen. Weer andere routes komen langs tuin bouwbedrijven. Hier staat de teelt van bloemen, planten, groenten en fruit centraal. Som mige routes leiden langs land bouwmusea waar diverse lan- bouwwerktuigen te bezichtigen zijn. De bedrijven die onderweg be zocht kunnen worden zijn duide lijk aangegeven met de richting borden 'Landelijke Fietsdag, welkom op de boerderij/tuinde rij'- Voor meer informatie kan men terecht bij de deelnemende VVV kantoren, die de verschillende routes uitgeschreven hebben. Centraal informatienummer aangaande deze dag is: 070 - 3141420. Welke bedrijven? Opengestelde boerderijen en Binnenkort weer goed voor graskaas tuinbouwbedrijven per fietsrou te tijdens de Landelijke Fietsdag in Zuid-Holland: Fietsroute VVV Alphen aan de Rijn en Boskoop: Boerderij Val- kendam, Kortstecksterweg 32, Alphen aan de Rijn. Zorgboer derij, zuivelproductie. Er zijn hier producten te proeven. Fietsroute 1 van VVV Dordrecht: L.A. Vos, Tiengemeten 33, Zuid-Beijerland. Akkerbouwbe drijf waar aardappelen, plantuit jes, granen en bieten worden ver bouwd. Fietsroute 2 van VVV Dordrecht: Arboretum Munnikenpark, De- velpad 169, Zwijndrecht. Allerlei soorten bomen, struiken en planten. Bezoekerscentrum 't Weetpunt met informatie over het Develgebied. Fietsroute VVV Gouda: Kaas boerderij T. den Boer, Steinse- dijk 37, Haastrecht en zuivel- boerderij C.H. Vroege, Westein de 79, Driebruggen. Fietsroute VVV Middelharnis: F. van de Velde, Peuterdijk 59, Herkingen. Aspergekwekerij (stempelpost). Kaasboerderij Bouwlust, Onwaardsedijk 1, Dirksland. (stempelpost). Fietsroute VVV Ouddorp: J. van der Wende, Groenendijk 22, Ouddorp. Melkveehouderij. Fietsroute VVV Roelofarends- veen: J. Jong, Sotaweg 8, Roelof- arendsveen. Potplantenkwekerij. Fietsroute VVV Schiedam: A. van der Harg, Onderweg 14, Pijnacker. Melkveehouderij. C.J. v.d. Burg, Leeweg 13, 2615 CL Berkel en Rodenrijs. Biolo gische Komkommerkwekerij. Fietsroute I VVV Voorburg: Kaasboerderij Rustdam, Zuid- buurtseweg 34, Zoeterwoude. Fietsroute 2 VVV Voorburg: Kaasboerderij Van Leeuwen, 's Graven weg 3, Nootdorp. Fietsroute VVV Warmond: Vee houderij Warmendam. Was- beeklaan 7, Warmond. Fietsroute VVV Zoetermeer: S. Sonneveld, Anthuriumweg 5, Bleiswijk. Paprikakwekerij. De toren van Babel spreekt al eeuwen tot de verbeelding en is een begrip geworden dat ook in deze tijd nog actueel is. Het staat voor alle activiteit waarbij menselijke maat of verhoudin gen uit het oog worden verloren. Van 2 mei t/m 2 november 1998 is de expositie 'De waanzin ten Top', 3000 jaar Toren van Babel' te zien in het hoofdgebouw van het Bijbels Openluchtmu seum. De tentoonstelling laat aan de hand van aansprekende maquettes, objecten, gravures en spotprenten zien wat de echte toren van Babel voor een bouwwerk was en hoe kunstenaars la ter met het thema zijn omgegaan. grootse bouwplannen, milieube leid enzovoort. Bij de tentoonstelling verschijnt een catalogus (72 pagina's) met teksten van Remco Groetelaers en Jan van Laarhoven en prach tige kleurenillustraties, uitgege ven in samenwerking met uitge verij SUN (24,50). Kinderen kunnen de tentoonstelling ver kennen aan de hand van een spannende speurtocht (f 2,50). Bijbels Openluchtmuseum, Profe- tenlaan 2, Heilig Landstichting Openingstijden expositie 'De Waanzin ten top': 2 mei - 2 no vember 1998, dagelijks 9.00 17.30 uur. Het bijbelse verhaal over de to ren van Babel neemt niet meer dan enkele regels van het boek Genesis in beslag. Het vertelt hoe de mensen op aarde besloten een gigantische toren te bouwen die moest reiken tot aan de he mel. God zag dat aan en werd wat nerveus: als mensen in staat bleken een toren te bouwen tot aan de hemel, wat zouden ze dan allemaal nog meer kunnen? Om de macht van de mensen te breken verzon Hij een list: Hij gaf groepen mensen ieder hun eigen taal. Vanaf dat moment konden ze elkaar niet meer ver staan. Dit noemen we de Baby lonische spraakverwarring. Gro te projecten zoals een torenbouw waren er daardoor niet meer. Een verdeel- en heerspolitiek dus. Het mythologische verhaal van de torenbouw vindt zijn oor sprong in de hoge, trapvormige tempelheuvels, ziggurats, die vanaf het derde millennium voor Christus in het Nabije Oosten werden gebouwd. De oudste tempelheuvels bereikten een hoogte van ca. 30 meter, later, omstreeks 600 v. Chr., werden torens van bijna 100 meter hoog te gebouwd. Tot die latere reeks behoort de Toren van Babyion. Het eerste deel van de expositie gaat over de archeologische ge schiedenis van de toren. Wat we ten we nog van de 91 meter hoge toren die Nebukadnessar liet bouwen en wat is er nog van over? Ook wordt aandacht be steed aan andere tempelheuvels zoals die van Ur, Uruk enzo voort, en aan de religieuze bete kenis van deze bouwwerken. Van enkele torens worden in drukwekkende maquettes ge toond. Tevens is er aandacht voor andere gebouwen uit het oude Babyion, zoals de Istjar- poort. Van deze wereldberoem de poort is op de expositie een gedetailleerd model te zien. Een tweede onderdeel van de exposi tie wordt gevormd door afbeel dingen van de toren zoals die door kunstenaars werden ge maakt. Niemand van deze kuns tenaars had de ziggurats in Me- sopotamië ooit gezien maar be schrijvingen van reizigers inspi reerden tot fantastische tekenin gen waarvan velen ter lering en vermaak werden opgenomen in bijbeluitgaven en andere boe ken. Mede tengevolge van die publicaties werd de toren een symbool van alle menselijke hoogmoed. In onze eeuw hebben veel politieke tekenaars het mo tief dan ook graag gebruikt, in relatie tot financieel beleid, 'De aanbiedingen zijn eveneens^ van de bovenste plank, met oranje boven(op)! KOFFIEBROODJES 4 STUKS 4 STUKS MET SPIJS 500 GRAM 10 A 12 PERSONEN Op koninginnedag is onze winkel geopend van 8.00 - 13.00 uur voor de genoemde oranje-producten en broodjes/krentenbollen. Schiedam - Lange Kerkslraal 35a - TcL/Fav 010 420 0» 70 Schiedam 's-Gratenlandseneg 303 - IH/l ax 010 - 473 22 02 'De makers van het nieuws voor volwassenen zouden een voorbeeld moeten nemen aan de manier waarop het Jeugdjournaal beeld en ge sproken commentaar op el kaar laat aansluiten.' Dat concludeert Juliette Walma van der Molen in haar proefschrift 'Children's re call of television and print news'. Uit een onderzoek waarbij de ene helft van een groep kinde ren naar onderwerpen uit het Jeugdjournaal keek en de an dere helft alleen de tekstversie te lezen kreeg, blijkt dat de kinderen die naar de televisie hadden gekeken, het nieuws beter onthielden. Wanneer men zo'n experiment uitvoert bij volwassenen blijkt daaren tegen dat zij de gedrukte tekst van het 8 uur Journaal beter onthouden dan de televisiever sie. Laat men volwassenen ech ter naar het Jeugdjournaal kij ken, dan blijken ook zij het televisienieuws beter te ont houden. Dat ligt aan de goede aansluiting tussen tekst en beeld bij het Jeugdjournaal. Bij het gewone Journaal laat deze te wensen over. Onderzoeksopzet Walma van der Molen liet de helft van een groep van 152 kinderen uit groep 6 (9- en 10- jarigen) en groep 8 (11- en 12- jarigen) van de basisschool naar vijf onderwerpen uit het Jeugdjournaal kijken. De an dere helft liet zij de gedrukte versie van deze vijf onderwer pen van het Jeugdjournaal le zen. (De items waren zo geko zen dat de gedrukte versies ook zonder kennis van de begelei dende televisiebeelden als op zichzelf staande tekst te begrij pen waren.) Zij stelde beide groepen kinderen vragen om te kijken hoeveel ze van de be richten hadden onthouden. Van de kinderen die naar de televisieversie van het Jeugd journaal hadden gekeken, be antwoordde 51% de vragen goed, terwijl van de kinderen die de vijf berichten alleen had den mogen lezen 42% de vra gen juist beantwoordde. Dit leervoordeel van de televisie boven gedrukte tekst was even groot bij goede als bij matige lezers. Tot dusver werd bij kinderen nauwelijks onderzoek gedaan naar de herinnering van nieuwsberichten gepresenteerd via verschillende media. Bij volwassenen werd wel een groot aantal mediavergelijken- de experimenten uitgevoerd. Deze studies wezen consistent uit dat volwassenen gedrukt nieuws beter onthouden dan televisienieuws. De belangrijk ste verklaring luidde tot nu toe dat de krant geschikter is om nieuwsinformatie over te dra gen dan de televisie, omdat de krantenlezer meer controle kan uitoefenen over de informatie verwerking dan de televiesie- kijker. Kinderen onthouden televisie nieuws beter. Walma van der Molen zocht naar een verkla ring voor dit verschil. Ze liet groepen volwassenen respectie velijk tekstversies van het 8 uur Journaal lezen en naar het 8 uur Journaal kijken. Daaruit kwam naar voren dat volwas senen de tekstversies beter ont hielden dan de televisieversies. Maar uit een vergelijking tus sen tekstversies en televisiever sies van het Jeugdjournaal bij volwassenen, bleek dat volwas senen net als kinderen meer van de televisieversie van het Jeugdjournaal onthielden. Het ligt dus aan het verschil tussen het 'gewone' journaal en het Jeugdjournaal. Van vrijdag 1 tot en met zondag 3 mei organiseert Slot Loevestein in samen werking met Stichting Ars Movendi het derde Loeves tein Kunstfestijn. Onder het thema 'Recht uit het Hart' zullen kunstenaars uit zeer verschillende disciplines zo wel werken maken als tonen tijdens dit kunstfestival. Het Loevestein Kunstfestijn wil het direkte kontakt tussen publiek en kunstenaars bevor deren; zowel volwassenen als kinderen kunnen volop mee doen aan demonstraties en workshops. Er zullen doorlo pende demonstraties zijn van kunstenaars uit de beeldende vakken, textiele werkvormen en de podiumvakken, zoals te kenen, schilderen, beeldhou wen, glaskunst, wandkleden, muziek, dans en theater. Ook kan men zich inschrijven voor een workshop. Voor kinderen wordt een eigen plek gecreëerd in het Kinderkunstkasteel. Op de Kunstmarkt kan men tegen zeer lage prijzen (vanaf enkele guldens) bestaande kunst aan schaffen of kunst die tijdens het festival is gemaakt. Het thema 'Recht uit het Hart' is gekozen om drie redenen. Ten eerste vanwege de relatie van Slot Loevestein met de grondlegger van het Neder lands Recht, Hugo de Groot (Grotius), die van juni 1619 tot maart 1621 gevangen zat op Loevestein. Voor de kunste naars is kunst een scheppende behoefte die recht uit het hart komt. Tenslotte is het nabijge legen Gorinchem dit jaar Cul tuurstad van Zuid-Holland en als zodanig een centrum van kunst en cultuur. Slot Loeves tein is daar nauw bij betrok ken. Het thema zal als een rode draad door het festival lopen en tot uiting komen in zowel de workshops als de demon straties en de kunstexpositie. Het Loevestein Kunstfestijn is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De entreeprijs is voor volwassenen fl. 12,50, CJP/kinderen van 4 t/m 12 jaar fl. 10,-, Pas 65 fl. 11,- en MJK/kind t/m 3 jaar 5,-. Deelname aan de workshops dans, mime en theater kost fl. 7,50, de overige workshops zijn 15,- (incl. materiaal). Tij dens het Kunstfestijn worden de normale rondleidingen ver vangen door kunstrondleidin gen o.l.v. conceptueel kunste naar Rini Biemans. Q foto:LEUNIS VERLINDE foto:LEUNIS VERLINDE Kijken, proeven, ruiken en voelen p—1.11L'.l,1JL ,1 ,,L„ tt «UMirti uiüJfi wa Im&HUvn'. urn 4M! miM %>mi m m La foto:JANSSEN DE KIEVITH De Waanzin ten Top: drieduizend jaar 'Toren van Babel-cultuur' Margreet Greve geeft workshops poppenkastpoppen maken foto: MARCEL KOPPEN t

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 32