Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Koning, keizer, Sjah en zelfs een paus Britten spreken waardering uit voor vernieuwd Skoda Honda Aero deck: Ruimte voor goede smaak Ouders kiezen Nubira Wagon WOENSDAG 29 APRIL 1998 De Deawoo Nubira Wagon is door de bezoekers van de Negen Maanden Beurs gekozen tot de eerste 'Gezinsauto van het Jaar'. Uit de ruim honderdduizend stembiljetten bleek een overdui delijke voorkeur voor de Nubira Wagon boven de twee andere genomineerde auto's: De Volks wagen Golf en de Citroën Xsara. Veel genoemde redenen waren de ruimte en de automatische deur- en raamvergrendeling die door de bestuurder in een keer te regelen is. De verkiezing is tot stand geko men omdat ouders andere eisen stellen aan een auto dan alleen staanden of stellen zonder kin deren. Op de Negen Maanden Beurs konden bezoekers de drie genomineerde auto's uitgebreid te bekijken en werden daarbij voorgelicht door een hostess. Degene die zich een Mercedes- Benz aanschaft krijgt naast een degelijk vervoermiddel ook een hoop status en allure. Het zijn dan ook niet de minsten der aarde geweest, die zich in de loop van de tijd in een Merce des-Benz lieten vervoeren, al was het vroeger natuurlijk een Mercedes of Benz. Koning, Kei zer, Sjah en zelfs een Paus, alle maal namen allemaal ze plaats op de lederen bekleding. Een aantal van de prominente vier wielers zijn te bewonderen op de eerste Klassieke Autorai, die 1 mei van start gaat in de Amster- fltpride Rand van de Mercedes- Benz Veteranen Club en stand '100 jaar internationale auto sport' zijn Mercedessen te be zichtigen uit de jaren dertig, vijftig, zestig en zeventig. De drie meest in het oog springende modellen zijn een kostbare Benz Grand Prix uit 1908, een Merce des-Benz Nürberg uit 1928 en een Mercedes-Benz 300 SL uit 1954. Verder staan er een Mercedes Benz 190 en 190 SL, een Merce des Benz 170s Cabrio A, een Mercedes Benz 219 en een 'Dik ke' 600 op de tentoonstelling. Nürnberg De naar de Duitse stad ver noemde Nürberg is gemaakt als gesloten of open zes-of zevenzit- ter. Nadat Daimler de basis voor de constructie had gelegd heeft ontwerper Ferdinand Por sche het model verder ontwik keld. Het voertuig met type aanduiding 460 werd een auto voor prominenten. Regerings leiders en vorsten reden net als de. Paus en de Duitse Keizer Wilhelm II in deze modellen uit het tijdperk van de zogenaamde vintagestijl. In 1954 bracht Mercedes-Benz de 300 SL (Super Leicht) op de markt. Het model vormde het begin van een speciaal sportief- programma. Op de klassieke Auto-Rai valt een 300 SL Vleu geldeur te bewonderen. De 300 SL was als Roadster leverbaar. Door zijn hoge aanschafprijs (34.500 gulden in 1954) konden alleen prominenten als de Sjah van Perzië en Koning Hussein zich deze tweepersoons sport wagen veroorloven. Grand Prix De Benz Grand Prix bereikte in zijn bouwjaar (1908) meteen de tweede en derde plaats bij de grote prijs van Frankrijk. De eerste plaats was weggelegd voor een Mercedes. De racewa gen, aangedreven door een ket ting was speciaal voor deze race gemaakt. Met een vermogen van 120 pk bereikte de Benz Grand Prix een snelheid van 160 km/u. De Klassieke Autorai vindt plaats van 1 tot en met 3 mei in het Europacomplex van de Am sterdamse Rai. Skoda is als winnaar uit de bus gekomen van de jaarlijkse au totest van het BBC-autopro- gramma Top Gear. De Tsje chen hebben met de Felicia de hoogst geklasseerde Europese auto in huis. Deze hatchback werd door de Britten op de vierde plaats gezet. Op nummer 16 staat de Favorit. Met deze twee klasseringen verovert de Tsjechische dochter van Volks wagen de titel van beste fabri kant. Voor het onderzoek zonden BBC-kijkers gegevens in over de kwaliteit van hun auto en over de kwaliteit van de dealer. Er kwamen gegevens binnen over 29.000 auto's, verdeeld over 120 modellen van 34 fabri kanten. Het meest tevreden zijn de Brit ten over de Subaru Impreza. Op korte afstand gevolgd door de Honda Prelude, de Toyota Corolla, de Skoda Felicia en de Kia Mentor. Naast Skoda is Jaguar de enige Europeaan in de top tien. De Jaguar XJS staat op de zevende plaats. In het lijstje van de zes beste fabrikanten wordt winnaar Skoda gevolgd door Subaru, Mazda, Jaguar, Nissan en BMW. Het merk dat zich het afgelopen jaar het meest heeft verbeterd is SEAT. Volgens de samenstellers van het onderzoek is het opvallend dat automobilisten steeds kriti scher worden over hun dealers. Dat wijst volgens de mensen van Top Gear/JD Power niet op slechtere prestaties van de Britse autodealers. Het is eer der zo dat de klant meer van de dealer verwacht dan vroeger. Vooral tijdens vakanties in de Verenigde Staten zouden Britse automobilisten zien dat hun eigen dealers achter lopen. De complete lijst van het on derzoek staat afgedrukt in het mei-nummer van Top Gear Magazine, dat ook in Neder land te koop is. Bij de Honda dealer is deze maand de Aero deck gearri veerd, een stationwagon die is gebaseerd op de succesvolle Civic. Honda heeft de wagon speciaal voor de Europese markt ontworpen en hij wordt dan ook gebouwd in de Euro pese Honda fabriek in Swin don, waar nu al de Accord en de vijf-deurs Civic van de band rollen. Binnen het Civic-programma programma neemt de Aero deck een geheel eigen positie in. Hon da heeft bewust gekozen voor een exclusieve profilering om de auto niet alleen te laten concure- ren in de top van C-segment maar ook kopers van meer com pacte multifunctionele modellen aan te trekken. Aan de styling van voor- en ach terkant komt duidelijk de fami lieband met de Civic 5-deurs tot uitdrukking. De verschillen zijn een 100 mm langere achterzijde, de toepassing van afgeronde C- en D-stijlen en de standaard montage van geïntegreerde roof- rails. Opvallende details zijn ver der een verchroomde kenteken plaathouder achter en de dak spoiler boven de achterruit. Hogere daklijn Het verfijnde karakter van de Civic Aero Deck komt terug in het ruime interieur. Door de ho gere daklijn hebben de inzittende voor 15 mm meer hoofdruimte terwijl de achterin 13 mm meer overschiet in vergelijking met de Civic 5-deurs. Opbergmogelijkheden biedt de Aero Deck voldoende: een vak voorin de middenconsole, ruim te portiervakken, een cassette vak en een tweede opbergvak achterin in de middenconsole. Alle versies worden afgeleverd met een afdekhoes voor de gaga- geruimte, roofrails en volledige bekleding van de bagageruimte. De bestuurdersstoel is 40 mm in hooge verstelbaar. Grote bagageruimte In de lange en gelijkvormige ba gageruimte kunnen ook grotere zaken worden meegenomen. De ver openslaande achterklep, lage tildrempel en vlakke laadvloer vergemakkelijkt het in- en uitla den. Door de vier verchroomde bevestigingsogen in de hoeken is losse lading eenvoudig vast te zetten. Met achterbank, afdekhoes en opbergvakken op hun plaats is de bagareruimte 1130 mm breed, 1001 mm diep en 470 mm hoog, wat neerkomt een volume van 410 dm3. Door de achterbank neer te klappen en de bagage tot de daklijn te stapelen kan een respectabele 830 dm3 worden verstouwd. De veelzijdigheid van de Aero Deck komt ook tot uitdrukking in de grote uitneembare opberg vakken aan weerszijden achter de wielkasten. Door het uitne men van deze vakken neemt de breedte op deze plaats toe tot 1425 mm. Twee motoren Voor de aandrijving zijn twee 16-kleppen motoren met multi- 1 point inspuiting beschikbaar: de 1,4 liter motor levert 66 kW (90pk) en de 1,5 liter VTEC-E is goed voor 84 kW (114pk). Beide zijn gekoppeld aan een handge- schakelde vijfbak. Voor een goede wegligging heeft Honda de Aero Deck voorzien van dubbele wishbone wielop hanging. Het remsysteem volgt een beproefd patroon. Een ge scheiden en bekrachtigd systeem vóór en trommels achter. De prijs van de l,4i S is 34.990 gulden, de l,5i VTEC-E kost 36.490 gulden. De standaarduit rusting omvat onder met stuur bekrachtiging, twee airbags en gordelspanners voorin. De introductie van de nieuwe Opel Astra werd met 'n half jaar uitgesteld, maar nu is hij goed genoeg bevonden om de arena in te gaan voor het tita nengevecht met zijn concur renten. Conclusie na enige honderden kilometers in de Astra te hebben gereden: de nieuwste Opel is een geboren winnaar. De kwaliteitspro bleempjes zijn verholpen en zo heeft de dochter van General Motors met de nieuwe Astra niets aan het toeval willen overlaten. Want reken maar dat, afgezien van de financiële gevolgen, het een zware be slissing is geweest om de in troductie uit te stellen. Pas nadat ruim zeshonderd Astra's samen ruim negen mil joen testkilometers, gelijk aan 240 keer de wereld rond, naar volle tevredenheid hadden afge legd mocht de introductie in Oostenrijk doorgaan. Nu is het de beurt aan de kopers om hem op kwaliteiten en rijgedrag te beoordelen. Wij mochten al eer der achter het stuur kruipen en hebben daar een goed gevoel aan overgehouden. Wild enthousiast Terecht zijn importeur en dea lers wild enthousiast over zijn komst. De nieuwe Astra ziet er uitstekend uit: hij is groter, bre der en ruimer dan zijn voorgan ger en hij beschikt over nog bete re rij-eigenschappen. Bovendien is hij nauwelijks duurder gewor- den. Toch krijgt de nieuwe Astra het moeilijk, want hij heeft tot taak Opel Nederland aan de titel 30 jaar nummer één te helpen. Haalt hij deze titel binnen dan mag dit uniek heten. Anders dan bijvoorbeeld in Duitsland waar de VW Golf de nummer één is, is ons land een echt Opelland (reeds 29 jaar). Wie de geschiedenis van het Duitse merk een beetje kent zal weten dat de Kadet flink aan dit succes heeft bijgedragen. Zijn opvolger, de Astra, nam de titel van best verkochte auto in Ne derland schijnbaar moeiteloos over. Tot afgelopen jaar, want toen kwam de sleet erin. Dit werd vooral veroorzaakt door de nieuwe Volkswagen Golf die tegen het einde van 1997 op de markt kwam. Leverings- en ook kwaliteitsproblemen hebben er voor gezorgd dat Opel de titel kon behouden. Tijd om de nieuweling eens na der te bekijken. Wie hem ziet zal ongetwijfeld uitroepen dat het een 'te heet gewassen Vectra is'. In hoofdlijnen is dit natuurlijk zo, maar eenmaal naast elkaar zie je duidelijke verschillen. Hij is groter dan de huidige Astra en dit betekent onder meer dat zijn wielbasis tien centimeter langer is en dat hij een grotere spoor breedte heeft. Dit betekent in derdaad dat zijn wegligging er merkbaar op vooruit is gegaan. De huidige Astra-rijders weten dan gelijk dat zijn wegligging de kwalificatie van uitstekend meer dan verdient. Rijkwaliteiten Het is een genot om met de Astra kronkelende polder- en bergweggetjes op te zoeken. Dan ervaar je zijn rijkwaliteiten opti maal. Over comfort hadden we eveneens niets te klagen. Het bankstel zit goed al is het niet bij elke uitvoering hetzelfde. 'Onze' Astra was standaard voorzien van een onder meer in- en uitschakelbaar elektronisch tractie-controlesysteem (TC) waardoor het in (gladde) boch ten nauwelijks meer fout kan gaan. Het grijpt in op momenten wanneer de voorwielen hun greep dreigen te gaan verliezen en past de snelheid automatisch aan. Het systeem is alleen lever baar in combinatie met ABS (antiblokkeer remsysteem). Dat laatste moet alleen het goed koopste model (GL) ontberen evenals een verstelbaar stuur wiel. Wel zijn alle modellen uitgerust met voorin twee airbags (zij-air bags zijn mogelijk), stuurbe krachtiging, diefstalbeveiliging, centrale deurvergrendeling, wis- /was-installatie op de achterruit en een in delen omklapbare ach terbank. Het testmodel was bo vendien uitgerust met een in hoogte verstelbare bestuurders stoel en elektrisch bedienbare zijramen vóór en buitenspiegels. Het stuur in de hand, zonder dat je de motor hebt gestart, weet je eigenlijk al dat het wel goed zit met de nieuwe Astra. Je voelt en ziet kwaliteit. Dat goede gevoel blijft en groeit alleen bij elke afgelegde kilometer. Kort en goed: de Astra is simpel een fijne auto. Geen kritiek? Los van het feit dat de koppeling wat soepeler zou mogen werken, beperkt de feitelijke kritiek zich tot de ruim te achterin. Deze heeft toch te weinig van het groter groeien geprofiteerd. Drie personen ach terin kan, maar hun onderdanen komen toch wat te kort. Dat het instappen voor hen moeilijker is dan bij de vijfdeurs is evident aan het driedeurs zijn. Voorin is de ruimte riant en over de bagageruimte eveneens geen kwaad woord. Overigens komt de vierdeurs uitvoering, de sedan dus pas over vijf maanden. Nog weer later zullen de cabriolet en de coupé hun opwachting ma ken. Stille werkers Hoewel ook is kennisgemaakt met de 1.6 liter in de stationwa gen en de 2.0 liter in de vijfdeurs- versie ging de voorkeur uit naar de nieuwe 1.8 liter zestienklep per. Stuk voor stuk zijn het stille werkers, van wie je denkt dat zij staken wanneer de motor statio nair loopt. Wat enigszins te wensen overliet was hun zuinigheid. Als verzach tende omstandigheid moge gel den dat vele kilometers in heu velachtig terrein werden afge legd en dat de motoren relatief weinig kilometers hadden afge legd. Maar ook het feit dat zij zo stil en gretig zijn dat je al gauw sneller (lees: minder zuinig) rijdt dan de bedoeling is. Dieselaars en automatenliefheb- bers komen ook bij de nieuwe Astra aan hun trekken. Voor de eerste categorie is er de 2.0 liter direct ingespoten turbodiesel motor met zestien kleppen, die reeds in de Vectra en Omega zijn goede diensten bewijst. De 1.4 liter motor is uit het I programma verdwenen. Daar voor in de plaats is er een gloed nieuwe en zuinige 1.2 liter 16 V viercilindermotor (48 kW/65 pk) die qua prestaties niet voor zijn voorganger onderdoet. Deze motor komt echter pas in het najaar naar ons Jand. Prijs vergelijken is wat moeilijk omdat de 1.4 (29.950 gulden) liter motor is geschrapt. Gaan we uit van wat de oude 1.6 liter uitvoering kost (30.950 gulden) dan kost de nieuwe slechts vier honderd gulden duurder. Dat prijsverschil is de nieuwe dubbel en dwars waard. Daarbij moet wel worden aange- tekend dat de prijzen zijn geba seerd op de 1.6 liter met gewoon twee kleppen per cilinder. Daar naast is er ook een snellere 1.6 liter motor met vier kleppen per cilinder. I ■■Stadsblad 18-446 Jurylid en GTST-actrice Ingeborg Wieten in de Gezinsauto van het Jaar. De Mercedes-Benz Nürberg was een auto voor de prominenten. foto ROB VAN T WOUDT Skoda Felicia Honda Civic Aero deck. Nieuwe Opel Astra: Ruimer én flinker De nieuwe Opel Astra is een geboren winnaar. door Door Anjès Verhey

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 33