Secretaris Centrum Management Len Rademakers met hart en ziel verknocht aan Schiedam FOTOsnip Haven en Molenfestival r SCFAP rJ j£o mij feen GIRO Jan des Bouvrie... een nieuwe kans! 'Voorzitter winkeliersvereniging De Dam roept winkeliers op in te spelen op komst Bouvrie' Centrum Management wordt flink versterkt Wie hel] handje? VRIJDAG 1 MEI 1998 18-476 Piet Jongen pier, Luc van Huijgenvoort en Lex van Hulst Paul van Schaik Natascha Koelhof Janssen de Kievith chiedam heeft de mooiste historische bin nenstad van de regio en dat moeten we koesteren, vindt secretaris van het Centrum Management Len Rademakers. Rademakers is werkzaam in de stadswinkel op het stadskantoor waar ze informatie verstrekt over alle plannen op het gebied van Ruimtelijke Ordening en Milieu. Ais spil in de communicatie tussen ondernemers en de gemeente vervult ze voor het Centrum Management al vier jaar een belangrijke taak. Ondernemers wijst ze de weg in het gemeentelijke plannenland. Dat ze dat met plezier doet komt doordat ze met hart en ziel verknocht is aan Schiedam, de stad waar ze is geboren. De renovatie van de binnenstad gaat haar na aan het hart en ze staat dan ook pal achter wethouder Hafkamp, die de herinrichting van de Hoogstraat en Broersveld nog deze zomer wil starten. Waarmee hij het ambtelijk appa raat, die de werkzaamheden wilde uitstellen tot volgend jaar, flink on der druk zet. Hafkamp heeft de opknapbeurt pri oriteit gesteld en voor het Broersveld onlangs drie ton gere serveerd. 'Ik vind dat de wethouder door moet zetten, want er moet ab soluut iets gebeuren aan de bin nenstad. Het is vijf voor twaalf,' stelt ze, waarmee ze verwijst naar de leegstand van winkels. Een hoopvolle ontwikkeling noemt Rademakers de toetreding van de horeca in het Centrum Management in de persoon van Cor Hersbach, wiens taak het is de horeca net als de winkeliers op een lijn te krijgen en een stem te geven naar de gemeente toe. Vooral met gezamenlijke projecten als het Lentefeest of de Molenfeesten binnenkort is samen werking met de horeca volgens haar noodzakelijk. Ook noemt ze het belangrijk dat de VVV en musea betrokken zijn. De taak van het Centrum Management is het promoten van de binnenstad. 'Als wij als Centrum Management iets organiseren en het museum is dicht of heeft ande re openingstijden, werk je langs el kaar heen,' verduidelijkt ze. 'Het moet een groot geheel worden. Alle neuzen moeten dezelfde rich ting heen. Dan sta je steviger te genover de gemeente, als wij één zijn dan ben je ook een goede ge sprekspartner naar de gemeente toe.' Hersbach gaat trachten, net als Centrummanager Lex Verhulst bij de winkeliers doet, zoveel mogelijk horeca-exploitanten te laten aan sluiten. Samenwerking is bij Rademakers het toverwoord. 'Ook de samen werking tussen gemeente en on dernemers is heel belangrijk. Daaruit vloeien allerlei projecten en afspraken voort. Dat stimuleert om door te gaan.' Een goed voorbeeld daarvan vindt ze het Gevel en Pui project, waarbij ondernemers hun pui kunnen op knappen met hulp van gemeentelij ke subsidie. Afhankelijk van onder meer de historiciteit van het pand wordt een kleurenadvies gegeven. De ondernemer dient de offerte bij de Gemeente in. Het College van Burgemeester en Wethouders heeft daarvoor vorig jaar een be drag gereserveerd van 25.000 gul den. Momenteel zijn er elf kandida ten zijn. Er zijn vooraf geen beper kingen aan het bedrag gesteld voor de aanvragers. Dus er gebeuren best goede dingen,'vindt Len. Ook de ondernemers zelf doen volgens haar van alles. Zo ligt er een Algemeen Plaatselijke Verordening, waarin ondernemers aan banden worden gelegd wat be treft de uitstallingen, die niet ver der dan een meter uit de gevel mo gen staan en zijn afspraken ge maakt over het schoonhouden van de eigen straat. Het gebruik van open rolluiken, zo dat er 's avonds ligt vanuit de win kels op straat schijnt, wordt gesti muleerd door de gemeente. Maar ook het vervangen van plastic voor rieten stoeltjes op terrassen vindt ze een verbetering, omdat het Schiedam meer sfeer geeft. 'Nee, in het verleden hadden on dernemers best terecht een reden terecht om te mopperen. De ge meente is best in gebreken geble ven. Het is eigenlijk een uitdaging om ze op te laten houden met mop peren en te zeggen: 'blijf niet naar het verleden kijken maar kijk naar de toekomst!' Er zijn toezeggingen gedaan waar we de gemeente aan mogen houden en laten we er dan met zijn allen voor gaan,' besluit ze optimistisch. WEEK f\ Elke maand zet de fotograaf van het Nieuwe Stadsblad een klant op de foto bij een van de winke liers die is aangesloten bij het Centrummanagement Schiedam. Deze klant krijgt een waardebon van hon derd gulden, de 'Fotosnip'. Ditmaal was het prijs bij Kok juweliers aan de Broersvest 93. Daar hadden Han en Tineke van der Heijden niet op gere kend. Op doorreis door Schiedam van Hoogvliet naar Rotterdam op vrijdagmorgen even een cadeautje kopen bij Kok Juwelier en dan ineens overvallen worden met een Fotosnip. Honderd gulden korting scheelt aanzienlijk op de oorringetjes en het horlogebandje die ze hadden gekocht. De Van der Heijdens die in Hoogvliet wonen, komen niet vaak in Schiedam, maar Tineke is wel een bekende van Kok Juwelier. Meerder malen had ze in de etalage getuurd, maar dit was de eerste keer dat ze naar binnen stapte en dan me teen dit... 'Grappig. Leuk! roepen Han en Tineke in koor, 'Da's mooi meegenomen!'. Ook eigenaar Cees Kok van Kok Juwelier, dat in 1895 door zijn grootvader werd gesticht en al sinds 1900 aan de Broersvest is gesitueerd, is gecharmeerd van de actie. De winkel, met op de vroege vrijdagmorgen al heel wat klanten, is meestal zo druk, weet hij. Gemeente en Middenstand Schiedam dromen van een nieuwe Gouden Eeuw' kopte het Rotterdams Dagblad daags na de ondertekening van de intentie-over eenkomst, 'Middenstand omarmd Jan des Bouvrie' meldt een Huis- aan- Huis krant. 'Des Bouvrie wordt de Economische Motor', zo is de verwachting. Op 16 mei wordt het Haven en Molenfestival gehouden. Met allerlei activiteiten rondom de Molens aan de Lange haven en diverse musea geeft de stad Schiedam haar visite kaartje af. Muziek, dans, cultuur en 'zingende molens' moeten voor een bomvolle en gezellige binnenstad zorgen. Van winkeliers wordt gevraagd hun beste beentje voor te zet ten. Dat kan door het speciaal aankleden van de etalage, kraampjes voor de deur zetten of een 'molen aanbieding' te doen. Ook wordt verwacht dat ze promotie maken voor de molenmunt die deze dag gelanceerd wordt. 'Muzikale Molen Munten Middag' In molen de Walvisch aan de Westvest wordt open huis ge houden en geven molenmakers een demonstratie. Buiten kan aan tafels aan de waterkant een molenbroodlunch worden ge nuttigd. Op het podium voor de molen treden vanaf 11.30 achtereen volgens een Portugese dansgroep, het Toonkunst Jeugdkoor, percussiegroep de Erker, een Turkse Saz speler, en Zum Bayllu, een Zuid Amerikaanse dansgroep op. Ook op de Vismarkt is het vanaf 12.30 met muziek en dans vo lop feest. Voor het Nederlands gedestilleerd Museum aan de Lange Haven 74 worden vanaf 11.00 optredens verzorgd en demon straties gegeven zoals de Zakkendragers, die van Museum naar de Walvisch en terug racen. Verder staan door de hele stad podia en hoeft niemand zich op deze 'Muzikale Molen Munten Middag' te vervelen. Er is in Schiedam zelden zo veel geschreven en gespro- ken over een detailhandels activiteit als de afgelopen maanden over de vestiging van het Designcentrum 'De Nieuwe Korenbeurs' van Jan des Bouvrie in de Korenbeurs aan de kop van de Dam en de voormalige Bibliotheek. Het is uniek dat de politiek zich zo, ja juist voor ons centrum winkeliers, heeft ingespan nen en sterk gemaakt om Des Bouvrie binnen te halen; een pluim voor het Gemeentebestuur is zeker op zijn plaats. Natuurlijk is het Centrum Management zeer verheugd met de komst van Jan des Bouvrie naar Schiedam. Nog lang voor de opening was Schiedam al 'wereldnieuws' en stond het in landelijke bla den. Ook ziet het Centrum Management de toekomstige functie van Schiedam op het gebied van het 'wonen' naast bijvoorbeeld het Alexandrium in Capelle aan de Ijssel als heel positief. En wellicht kan Schiedam uit groeien tot het centrum van architectuur en design in de regio, dit betekent echter nog niet dat het winkelbestand in de binnenstad een afwach tende houding kan aanne men. Wij als winkeliers omarmen Des Bouvrie. Ja nogal simpel, hij zorgt voor het publier- maar het kan ook zo zijn dat we worden 'doodgeknuffeld'; 'de middenstand droomt van een nieuwe Gouden eeuw'; prachtig maar dan nu wel wakker worden. April 1999, wanneer zijn winkel opent, is dichterbij dan u denkt! Als we onze collega's uit Naarden, de thuisbasis van Des Bouvrie, mogen geloven (en ik doe dat) dan komt er een totaal nieuwe doelgroep naar Schiedam. Consumenten uit alle lagen van de bevolking, uit ilfr Rotterdam, de Zuid- Hollandse Eilanden, Zeeland en zelfs België. En reken maar dat ook dicht bij huisde inwoners van Schiedam Noord, uit Groenoord en Spaland; de grote grbep Schiedamse con sumenten die volgens het B.R.O rapport de binnenstad categorisch meiden, niet zal achterblijven. Juist die groep die we node missen zal het centrum zeker weer weten te vinden. Wat al de diverse consumen ten groepen gemeen hebben is het op zoek zijn naar ideeën, men is bezig of zal in de toekomst geld gaan beste den, op of in het huis. Slechts een deel van de nieuwe doel groep zal daadwerkelijk di rect 'geld' gaan besteden, maar elke nieuwe bezoeker loopt met ideetjes rond. Aan ons, winkeliers van het centrum, om die ideeën te vertalen in koopgedrag. Wat verwacht de nieuwe be zoeker van het centrum van u, hoe aansprekend is uw zaak, hoe uitnodigend is uw etalage, wat is uw assorti ment en hoe schoon is uw stoep? Zo maar wat vragen, maar nog geen antwoorden. 'Spreekt u de taal van die nieuwe klant?.... Ik ook nog niet, maar we hebben nog wel elf maanden om die taal te Ieren- Wordt vervolgd. Piet Jongepier, voorzitter winkeliersver eniging de Dam Met de toetreding van afvaardigin gen van horeca, onroerend goed, bank, musea en culturele instel lingen wordt het Centrum Management binnenkort flink versterkt. Door naast de zes winkeliersverenigingen en de gemeente al deze instellingen in het overleg te betrekken, hoopt het Centrum Management aan daadkracht te winnen en tot een doortastender promotie van Schiedam te komen. Het doel blijft volgens voorzitter Chris Coppens nog steeds het promoten van de binnenstad in zijn totaliteit. Het Centrum Management volgt hiermee het advies op van onafhankelijk onderzoeksbureau BRO uit Vught, aan wie zij twee jaar geleden raad vroeg. In het rapport 'Meerjarig pro motieplan voor het centrum van Schiedam' dat BRO maak te, komt naar voren, dat voor compleet overleg en promotie, een zo breed mogelijke afvaardiging vereist is. BRO baseert zich hierbij op modellen van andere steden. Het nieuwe Centrum Management bestuur komt eens in de zes we ken bijeen. Op de agenda staan onder meer promo tie binnenstad Schiedam, winkelontwikkeling, eve nementen, werkgroepen Hoogstraat en Broersveld en de herinrichting bin nenstad. Volgende maand, als de stichting officieel is opge richt worden in het Centrum Signaal nieuwe leden en bestuur voorge steld. "5- centrum Deze pagina is een uitgave van Centrum Management Schiedam, het overkoepelend orgaan van winkeliers verenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Redactie: Eindredactie: Lay out: Foto's: I 'jVIet geld l>en ik en 400.000 andere reumapatiënten geholpen. U geeft toch ook?' Nationaal Reumafonds Den Haag. Bank 70 70 70 848. Wi n 'Alles bij elkaar' Jacqueline Wansink vindt de Nieuwe Passage heel mooi en overzichtelijk. 'Gezellig winkelen, ja leuk!' zegt ze. Wansink komt uit Rotterdam maar heeft het daar wel gezien. 'Dit is weer eens wat nieuws, weer eens wat anders,' verklaart ze. Winkelen in Schiedam is ei genlijk niet te vergelijken met Rotterdam, maar als je weet wat je wilt is Schiedam volgens haar heel fijn. En dan vooral de Nieuwe Passage, waar je lekker makkelijk alles bij elkaar hebt. 'Alle bekende winkels en dan ook nog overdekt,' huldigt ze. w"9** Sr''9* 'kachels xachter' Tini Hoogmoed noemt zichzelf niet echt een winkelaar maar vindt de Schiedamse binnenstad wel gezellig. Haar boodschappen doet ze meestal in de Gorzen, waar ze woont. In het centrum komt ze hooguit twee keer in maand wat ze 'niet regelmatig' noemt. Ook omdat de Groene Laan een beetje aan het leeglopen is koopt ze ter stimulatie liever daar. 'Je moet je eigen wijk een beetje pro moten,' vindt ze. 'Goed' aan de binnenstad, noemt Hoogmoed, dat de winkeltjes alle maal lekker dicht bij elkaar zitten. 'meer winkels' Scholier Jan Valk vindt dat het winkelcentrum er leuk uitziet. Hoewel hij eigenlijk alleen maar naar Schiedam komt voor zijn op leiding MBO Bouwkunde. Inkopen doet hij meestal in Hellevoetsluis, waar hij woont. Vooral de Nieuwe Passage vindt hij een mooi winkelcentrum. Wat hem betreft zouden er nog heel wel wat winkels bij mogen komen in Schiedam, dan zou hij vaker ko men. Als er meer verschillende spullen te koop zijn kan je van winkel naar winkel. 'Als je het bij de een niet ziet, ga je naar de an der. Ja, ik zou wel wat meer keuze willen,' besluit hij. 'elektrische wagentjes' Koos de Wit heeft grootse plan nen met de Hoogstraat. Die kan wat hem betreft best overdekt en aangesloten aan de Nieuwe Passage. Voorts moeten de leveranciers in kleine elektri sche wagentjes naar de winkel tjes rijden. Ook bekommert hij zich om het winkelpersoneel dat te vaak van baas moeten wisselen naar zijn zin. 'Het is hier net een duiventil letje, door al die concurrentie,' stelt hij. Het heeft echter ook z'n voorde len. 'Het is voor ons wel leuk, want dan is alles goedkoper.' 'stuk leuker' Johan en Corrie Damen komen net van de markt. 'Het is hier een stuk leuker gewor den,' zegt Johan. Het voldoet vol gens hem nog niet helemaal aan de eisen, maar het wordt steeds beter in Schiedam. De Nieuwe Passage vinden de Damens het leukst. 'Echt gezellig!' zegt Corrie. Johan en Corrie kopen hun dage lijks brood meestal in de Gorzen, waar ze wonen, maar gaan mini maal een keer per week naar het centrum. Het verloop van de winkels vinden de twee wat te rap. 'Zo zijn ze er, zo weer niet en waar ze gebleven zijn weet ik niet,' merkt Corrie op.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 22