Groter startkapitaal voor be Dagelijks een dosis vers koeienbloed If AUTOMOBIEL VERKOPER M/V Nieuwe gidsen vergroten vakantiegenot HER DER Geheimen van vleermuiswereld worden onthuld op tentoonstelling in Museon k —AUTOCENTER PIETERSEN O Zeeuwse bloesem staat op punt van barsten Zieken en gehandicapten met Zonnebloem op vakantie ANBO maakt brochure over ziekenfondswet voor 65-plussers Vakantiegids voor alleengaanden tjr ^A O\R0 55055 WOENSDAG 6 MEI 1998 De ANBO, de bond voor vijf tig-plussers met circa 200.000 leden, heeft een brochure sa mengesteld waarin alle infor matie over de per 1 januari 1998 gewijzigde Ziekenfonds wet op een rij is gezet. Bij veel ouderen leven er sindsdien nog veel vragen. Bij voorbeeld wat mogelijk is of wat beter is: ziekenfonds of particuliere verzekering. De regels voor de ziekenfonds verzekering voor 65-plussers zijn op I januari opnieuw ingrijpend gewijzigd. Als hoofdregel geldt voortaan 'blijf zitten waar je zit'. Dat betekent dat ziekenfonds verzekerden die 65 jaar worden automatisch in het ziekenfonds blijven. Particulier verzekerden blijven particulier verzekerd, maar hebben de mogelijkheid om (eenmalig) over te stappen naar het ziekenfonds als hun in komen beneden een bepaalde grens ligt. Kosten Het ziekenfonds is in de meeste gevallen veel goedkoper dan een particuliere verzekering; een overstap is dus de moeite waard. Zo betaalt een gehuwd (65 jechtpaar bij een belast baar inkomen van 39.550,- on geveer fl. 2.900,- per jaar aan ziekenfondspremie, terwijl de premie voor de particuliere stan daardpakketpolis hen maar liefst fl. 5.424,48 kost. Uit ziekenfonds Aan de andere kant kunnen mensen die na 1 juli 1994 ver plicht werden over te stappen naar het ziekenfonds dit nu weer verlaten. Vooral voor ex-rijks ambtenaren, die in aanmerking komen voor een rijksvergoeding als zij particulier verzekerd zijn, kan dit financieel voordeel ople veren. Maar ook de mogelijke terug keer naar een goedkope collec tieve verzekering van de ex- werkgever kan aantrekkelijk zijn. De keuze om uit het zieken fonds te stappen moet wel op uiterlijk I juli 1998 worden ge maakt. Brochure In de ANBO-brochure is alle informatie over de Ziekenfonds wet op een rij gezet. De samenstellers gaan ook in op de eigen bijdrageregeling, de al gemeen geldende voorwaarden en het verstrekkingenpakket. De brochure is te bestellen door 10,- (niet-leden) of 6,- (ANBO- leden) over te maken op postreke ning 412424 t.n.v. ANBO-Ver- koopartikelen te Utrecht o.v.v. bestelnummer P4502. 19-453 Onlangs heeft de Tweede Ka mer besloten het startkapi taal te verhogen voor mensen die vanuit een uitkeringssitu atie een eigen bedrijf willen beginnen. Voor deze starters gaat het te lenen bedrag, dat via het Besluit bijstandsverlening zelfstandigen (Bbz) verkre gen kan worden, omhoog van maximaal fl. 42.000 naar maximaal fl. 60.000 per star ter. Dit betekent dat ook starters met meer kapitaalintensieve be drijven van deze regeling ge bruik kunnen maken. Daar naast kunnen deze starters ook een beroep doen op een aanvul lende uitkering. De periode die hiervoor stond was maximaal 18 maanden; nu wordt dit maxi- maal 36 maanden. De regering maakt met deze aanpassingen duidelijk dat ondernemende werklozen een betere kans moe ten krijgen om een eigen bedrijf te beginnen en uit te bouwen. Nog steeds is het zo dat een groot deel van alle startende be drijven binnen een of twee jaar gedwongen is om de deuren weer te sluiten. Dit leidt tot een grote maatschappelijke verspil ling en sociale schade. Oorzaken Uit recent onderzoek komen een aantal belangrijke oorzaken naar voren voor het gedwongen staken van een onderneming. Allereerst is er onvoldoende omzet door een gebrek aan (koopkrachtige) afnemers. Daarnaast is er een tekort aan investeringskapitaal, waardoor de onderneming te marginaal wordt opgestart en ontbreekt een goede voorbereiding op het ondernemerschap. Tevens blijken startende onder nemers zich teveel bezig te hou den met de problemen van alle dag, waardoor ze geen strate gisch beleid kunnen ontwikke len. Aspirant ondernemers, die gebruik willen maken van de verruimde mogelijkheden van de Bbz regeling en zich goed willen voorbereiden kunnen binnenkort zoiwel in Rotterdam als in Dordrecht deelnemen aan het project 'Enterprise'. Dit project is inmiddels al 30 keer uitgevoerd en blijkt zeer succesvol te zijn. Drie van de vier deelnemers starten daad werkelijk een bedrijf. En uit on derzoek blijkt dat na drie jaar bijna meer dan 81% van deze bedrijven nog steeds bestaat. Deelnemers aan Enterprise krij gen een integrale kennistraining op hel gebied van marketing distributie, communicatie, fi nanciën. organisatie en boek houden. Om zich goed voor te bereiden op het ondernemer schap kunnen ze deelnemen vaardigheidstrainingen op het gebied van acquisitie, verkoop, leiding geven, time-manage- ment en omgaan met weerstan den. Iedere deelnemer krijgt een individuele coach toegewezen, die voor begeleiding zorgt v oor. tijdens en na de start. De aspirant ondernemers wer ken ook met elkaar aan hun eigen ondernemingsplan. Uitkeringsgerechtigden met een goed ondernemingsidee kunnen een brochure en aanmeldingsfor mulier opvragen via het gratis telefoonnummer 0800-0996622. Vleermuizen worden door ve len nog steeds beschouwd als bloeddorstige monsters en agressieve ziekteverspreiders. Als afgezanten van de duivel, wel aanwezig maar zelden zichtbaar totdat ze plotseling voor je opdoemen en verstrikt raken in je haar. Het zijn van oudsher dieren die uitnodigen tot verhalen, mythen en fa bels. In een spectaculaire ten toonstelling die het Museon organiseert, maakt de bezoe ker kennis met de werkelijke wereld van de vleermuizen. 'Bats, masters of the night' maakt een eind aan veel mis verstanden. Grotten, tropische regenwouden en echolocatie 'Bats, masters of SIP4 the night' stelt de bezoeker in de gelegenheid om met verschillen de experimenten de wereld van de vleermuis te ervaren en te doorgronden. In een spookach tig kasteel worden de hardnekki ge vooroordelen over vleermui zen verklaard. Een wandeling door een tropisch regenwoud maakt duidelijk dat vleermuizen een cruciale rol spelen in het voortbestaan ervan. Zij zorgen voor de bestuiving van bloemen en de verspreiding van zaden. Veel planten zijn voor wat be treft hun voortplanting zelfs ge heel aangewezen op vleermui zen. Een tropisch regenwoud zonder vleermuizen is dan ook nauwelijks denkbaar. In een na gebouwde vleermuisgrot is een kraamkamer ingericht waar mannetjes niet welkom zijn. Om I De 'Vliegende Hond' 's nachts veilig rond te kunnen vliegen en om aan de wanden van de duistere grot hun jong terug te kunnen vinden. Gebrui ken vleermuizen echolocalie. Hoe dal - en meer - in zijn werk gaat kan de bezoeker zelf onder zoeken. Levende vampiers In het Museon zullen ook leven de vleermuizen te bewonderen zijn. Een groepje van ongeveer tien Zuid-Amerikaanse vampier vleermuizen maakt deel uil van de tentoonstelling. De vampiers worden dagelijks gevoed met een hoeveelheid vers koeienbloed. Deze unieke dieren met hun ei genaardige en interessante ge drag zijn voor het eerst te zien in ons land. Het Museon stelt vaste voedertijden in. Onderzoek Onze kennis van de vleermuizen is inmiddels zo gegroeid dat er langzamerhand een positiever beeld van deze 'heersers van de nacht' is ontstaan. In de onder zoeksruimte van de tentoonstel ling wordt aandacht besleed aan de wetenschappelijke aspecten. Een kwart van alle zoogdier soorten is vleermuizen. Boven dien worden er nog steeds nieu we soorten ontdekt. Door hun nachtelijke levenswijze is ook over hun gedrag nog veel te ont dekken. Uit recent onderzoek blijkt bijvoorbeeld dat sommige vleermuizen ook vis of schorpi- 'Je kijkt je ogen uit' oenen eten en dat zij samenwer kingsvormen kennen. Vanzelf sprekend besteedt 'Bals, masters of the night' ook aandacht aan vleermuizen in Nederland. De bezoeker komt in de tentoonstel ling te weten hoe en waar zij leven. Graaf Dracula Voor kinderen is er een speciale activiteitenruimte waar zij onder andere hun vragen over vleer muizen kwijt kunnen aan een forum van deskundigen. Boven dien valt hier ook te luisteren naar geluiden uit de vleermuis wereld. Je hoeft alleen maar plaats te nemen tussen twee reusachtige oren. Daarnaast heeft 'Bals, masters of the night' ook een Batlab waar Graaf Dra cula de scepter zwaait. Het Bat lab is geïnspireerd op Dracula's kasteel in Transsylvanië. In het Batlab kunnen bezoekers veel meer te weten komen over de relatie tussen Dracula en vleer muizen. Verder biedt het Batlab de mogelijkheid tot afgieten van modellen en het maken van mas kers onder deskundige leiding. Het Batlab is geopend op woens dagmiddag en in het weekend wanneer hel veilig is, omdat Dracula dan slaapt. 'Bats, masters of the night', Mu seon, Stadhouderslaan, Den Haag. Geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00 - 17.00. Week end en feestdagen van 12.00 - 17.00. Maandag gesloten. Kinde ren t/m 3 jaar geen toegang. In formatie: 070 - 3381338. Opel en Pietersen, een begrip in Schiedam en omgeving. Opel is ruim 29 jaar marktleider in Nederland. Zo'n positie bereik je niet alleen door goede auto's te maken. Perfecte service is net zo belangrijk. Daarvoor kan onze klantenkring terecht bij ons Autocenter. Bovendien vinden zij daar een ruime showroom, een moderne werkplaats en schadeatdeling. maar vooral heel veel vakmanschap. Wij zijn op zoek naar een; Iemand die met veel enthousiasme gaat zorgen voor uitbreiding van ons klantenbestand, waarbij onze opvattingen omtrent service en betrouwbaarheid duidelijk tot uitdrukking komen. Tot de werkzaamheden behoren het zelfstandig verkopen en inruilen van nieuwe en gebruikte auto's, alsmede het onderhouden van contacten met onze klanten. De juiste persoon beschikt over een adequate opleiding, bij voorkeur IVA, heeft ervaring in een soortgelijke functie en heeft een flexibele werkinstelling. Geboden wordt een goed salaris, uitstekende secundaire arbeidsvoorwaarden en een prettige werksfeer. Bent u geïnteresseerd, richt dan uw sollicitatie aan het onderstaande adres. Postbus 379, 3100 AJ Schiedam, of maak een afspraak met de heer A. J. C. Bos, onder telefoonnummer 010-462 10 33, toestel 202. Zojuist zijn de nieuwe edities van 'Op stap in versche nen. Deze streekboekjes staan boordevol ideeën voor verras sende dagtochtjes en korte va kanties in eigen provincie of regio. Er zijn negen delen: de Delta: Friesland en Gronin gen; Limburg; Midden-Ne derland; Noord-Brabant; Noord-Holland (boven het IJ); Oost-Nederland; het Pol der- en Rivierengebied en de Randstad. Per regio worden alle beziens waardige plaatsen kort beschre ven met praktische informatie over onder andere openingstij den. wandel- en fietsroutes en fietsverhuurbedrijven. Verder worden er suggesties gegeven voor een complete dagtocht, bij voorbeeld een wandel- of fietstocht, gecombineerd met een bezoek aan een stadje, museum of een attractie. Een evenemen tenkalender van 1998 is bijgeslo ten. De streekboekjes zijn gratis voor ANWB-leden en zijn ver krijgbaar bij alle ANWB-vesti- gingen en ANWB/VVV-agenl- schappen. Nieuwe wegenkaarten In het assortiment ANWB-kaar- ten voor de automobilist en mo torrijder zijn twee goede over zichtskaarten verschenen. Deze kwalitatief hoogwaardige we genkaarten: 'Nederland' en 'Be nelux' zijn makkelijk hanteerba re kaarten van een groot gebied, met veel aandacht voor details. De wegenkaarten bevatten alle afritnummers van snelwegen een compleet plaatsnamenregister en een viertalige legenda, waardoor ze ook goed bruikbaar zijn voor de buitenlandse toerist. De Be- nel uxkaart bevat bovendien een afstandentabel. De overzichtelij ke weergave in kleur van de we gen vergemakkelijkt het kiezen van de snelste en meest efficiënte route. Op deelkaarlen is hel we gennet rond de grote steden sterk uitvergroot weergegeven. De ANWB Wegenkaart Neder land (schaal I :300.000) is zeer gebruiksvriendelijk voor de au tomobilist en motorrijder. De ANWB Wegenkaart Benelux (schaal l :420.000) bevat alle. plaatsen en wegen van betekenis in België. Nederland en Luxem burg. De ANWB Wegenkaarten zijn te koop bij alle ANWB-ver- kooppunten. VVV's, de boek handels en warenhuizen. De We genkaart Nederland kost 9,95; de Wegenkaart Benelux kost f 12,95. Reisgidsen jeugd Speciaal voor de jeugd van 9 tot 15 jaar introduceert de ANWB een serie reisgidsen van Duits land. Italië en Spanje. Elke titel brengt de geschiedenis, het land schap en de cultuur van het land zeer toegankelijk in beeld. Alles wat kinderen onderweg kunnen tegenkomen, komt aan de orde: de mooiste dingen om te bezoe ken, de wijze waarop de mensen leven in het betreffende land en ook wat over de taal. Verkrijg baar bij alle ANWB-verkoop- punten en de boekhandels. Prijs f 19,95. Ook nieuw is de 'Verrekijkerse rie'. Hierin verschenen vijf titels: Canada, Verenigde Staten Noordoost, Verenigde Staten Noordwest, Verenigde Staten Zuidoost en Verenigde Staten Zuidwest. De Verrekijkerserié leidt de reiziger langs alle hoog tepunten van een land zodat deze het maximale uit zijn reis kan halen. Amerika en Canada zijn vele malen groter dan de landen in Europa. De reiziger naar die lan den zal dan ook duidelijke keu zes moeten maken om de vaak beperkte tijd zo goed mogelijk te besleden. Een gedegen hoofd stuk 'Voorbereiding' geeft tips voor de reis ernaartoe en reizen in het land zelf. In het hoofdstuk 'Onderweg' is hel besproken ge bied onderverdeeld in een aantal streken. Zonder de reiziger al te dwingend een reis voor te scho telen, wordt getracht alles wat een land aan interessants te bie den heeft aan de orde te laten komen. Het hoofdstuk 'Achter gronden' geeft compact en hel der informatie over cultuur en natuur. Te koop bij alle ANWB-ver- kooppunten, de boekhandels en warenhuizen. Prijs 29,95. astmapatienten MEER LUCHT Astma Fonds Nog even en dan is een flink gedeelte van Beveland als het ware overdekt met een deken van geurende bloe sem. Om optimaal te kun nen genieten van deze prach tige, unieke maar vooral tij delijke kleuring van het landschap, heeft het Toeris tisch Bureau, waarin alle be trokken plaatselijke VVV's samenwerken, een tweetal fietsroutes uitgezet. Twee routes met elk een lengte van ca. 60 kilometer, waarvan natuurlijk ook een gedeelte kan worden afge legd. Er is een route 'bene den Goes', die de fietser vanuit Goes via 's-Graven- polder, Hoedekenskerke, Baarland en Oudelande naar Nisse brengt om ver volgens weer koers te zetten richting Goes, via het schit terende dijkengebied rond Nisse en Heinekenszand en dwars door het dorp 's Heer Arendskerke. Deze route brengt de fietser als het ware langs 'bloeiend fruit', maar in een historisch per spectief, bijvoorbeeld de dorpskern van Nisse die uit de 15e eeuw stamt. De tweede route met de naam: 'Oost Zuid-Beveland tussen Goes en Krabbendij- ke' leidt de fietser ook weer zo'n zestig kilometer lang door een bloeiend landschap met een heel ander karakter. Ook bij deze route veel ach tergrondinformatie over 'Zeeuws wel en wee', maar natuurlijk ook heel véél bloesem. Kloetinge, Yerse- ke, inclusief schitterende vergezichten over de natuur gebieden 'Kapelse Moer' en 'Yerseke Moer'. Langs Waarde en met een over steek over de sluizen van het kanaal via Hansweeff, Schone en Biezelinge weer terug bij het vertrekpunt. De routes zijn te koop bij: VVV/ANWB Goes-Borsele, Stationsplein 3, Goes, 0900 - 1681666; VVV Yerseke, Kerkplein 1 Yerseke, 0113 - 571864; VVV Eiland Tho- len, Haven 10, Sint Maar tensdijk, 0166-66 37 71. Alweer voor het derde achter eenvolgende jaar komt de So lovakantiegids voor alleen gaanden uit. De Solovakan tiegids '98 geeft een vrijwel volledig overzicht van reisor ganisaties die reizen organise ren die geschikt zijn voor al leengaanden. In de gids staan zeer avontuurlijke en sportie ve vakanties, mogelijkheden voor mensen die tijdens de va kanties hun creativiteit willen ontwikkelen, cultuurrondrei- zen, maar ook de meer rustige vakanties. Alle vermelde organisaties heb ben van de Vereniging Vakantie Partners het predikaat 'Alleen- gaande Vriendelijke Reisorgani satie' gekregen. Dat wil bijvoor beeld zeggen dat zij geen of wei nig toeslag rekenen voor alleen- gaande vakantiegangers, dat de kwaliteit van de eenpersoonska mers dezelfde is als de meerper- soonskamers en dat tenminste 40% van de deelnemers aan de voor alleengaande geschikte rei zen, alleengaand is. De Solovakantiegids '98 wordt uitgegeven door de Vereniging Vakantie Partners. De Vereni ging is inmiddels de grootste or ganisatie voor alleengaanden in Nederland. De Vereniging be-, middelt lussen haar leden om samen als vakantiepartners of als groepje met vakantie te gaan. De Vereniging heeft nu ook door heel Nederland regionale kringen en activiteitenclubs waar haar alleengaande leden el kaar kunnen ontmoeten. De Solovakantiegids'98 is te ver krijgen door overmaking van fl. 7,50 op girorekening 35 37 051 ten name van de Vereniging Va kantie Partners te Rijswijk NBr. Voor meer informatie: folder aan te vragen bij de VVP, Almweg I, 4284 VG Rijswijk NBr; telefoon: 0183 - 44 33 54. De nationale vereniging de Zonnebloem gaat in mei actie voeren om haar aangepaste vakanties financieel mogelijk te maken. In 1998 gaan 6.000 veelal zwaar hulpbehoevende zieken en gehandicapten een weekje met de Zonnebloem op vakantie. Ruim 6.200 vrijwil ligers, onder wie algemene medewerkers, artsen, diëtis ten, fysiotherapeuten en 1.300 verplegenden, staan garant voor een deskundige verzor ging en begeleiding van de va kantiegangers. In totaal gaal het om bijna 75.000 overnachtingen in door de Zonnebloem gecontracteerde hotels en het eigen hotelschip 'mps de Zonnebloem'. Ondanks de belangenloze inzet van al die vrijwilligers zijn de Zonnebloemvakanties duurder dan gewone vakanties. Dat komt vooral door de noodzake lijke aanpassingen en extra voor zieningen. Veel zieken en gehan dicapten zijn aangewezen op een uilkering. Voor velen van hen is zo'n vakantie dan ook onbetaal baar, ware het niet dat de Zon nebloem meer d;»n de helft van de vakantie-kosten voor haar re kening neemt. Dat kan alleen dankzij de Actie Zonnebloemva kanties waarbij de Nederlandse bevolking gevraagd wordt een bescheiden deel van het vakan tiegeld over te maken op giro 145, t.n.v. de Zonnebloem Bre da. Op die manier kunnen ook mensen die van intensieve hulp en verpleging afhankelijk zijn van een onbezorgde en boven dien betaalbare vakantie genie ten. Inmiddels loopt het weer storm wat de aanmeldingen voor de Zonnebloemvakanties in 1998 betreft. Nu al hebben zo n 7000 zieken en gehandicapten een aangepaste vakantie bij de Zon nebloem aangevraagd en dat aantal loopt nog dagelijks op. Dat betekent dat de Zonne bloem ook dit jaar niet aan de enorme vraag kan voldoen. foto MUSEON foto MUSEON STEUHPUNT VOO« 1.4 MILJOEN «I0ULAMIES foto ROMANESCO

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 11