Drassige Koninginnedag Spirituele bijeenkomst Honderd jaar stadsreiniging SCHIEDAM Met slok op tegen boom Uniek project in Tuindorp rond 15-jarig meisje draait op volle toeren Nieuwe auto op het oog? Gebedsdienst voor iedereen Mandala's in DrieMaasStede Scouts jarig Nieuwe keuken op het oog? Sponsorloop VSBM3ANK Vuurwerk m VSB'BANK Het Nieuwe Stadsblad VSB Bank heeft een goedkope en passende lening voor u! VSB Bank heeft een goedkope en passende lening voor u! HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 6 MEI 199819-1441 SCHIEDAM Basisschool De Taaltuin aan de Thorbeckesingel 2, houdt woensdagmiddag 6 mei haar jaarlijkse sponsorloop. De leerlingen moeten zoveel moge lijk ronden lopen om geld te verdienen voor hun schoolreis. Het parcours is uitgezet rondom een huizenblok. Zo hebben de kinderen geen last van autover keer en stoplichten. De sponsor loop begint om 14.00 uur. SCHIEDAM Een 38-jari- ge Vlaardinger raakte zon dagmorgen vroeg gewond nadat hij onder invloed van alcohol met zijn auto op de Damlaan tegen een boom botste. De bestuurder moest door de brandweer uit zijn auto worden bevrijd en werd overgebracht naar het Dijk- zigtziekenhuis. Daar werd de man door de politie aange houden. Een andere inzitten de raakte ook gewond en werd naar het Schieland Zie kenhuis afgevoerd. Verder bleek dat het voertuig van de Vlaardinger onverzekerd was. Verder hield de politie het afgelopend weekend op ver schillende locaties nog twee automobilisten aan wegens rijden onder invloed. Een 58- jarige vrouw uit Ridderkerk kreeg hiervoor een boete van ƒ900 en van een 37-jarige Schiedammer werd het rijbe wijs ingevorderd. (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM Het werd niet de zonnige dag waarop men had gehoopt, maar een druilerige en koude Koninginnedag. Mis schien zijn daarom maar weinig mensen naar het Plantage Festi val '98 in de Plantage gekomen. Aan de bands zal het niet heb ben gelegen, want organisato ren Blue Music en Popschool Schiedam hadden bands gese lecteerd die hebben meegedaan aan de Popprijs Schiedam, zo dat van 12.00 tot 17.00 uur een swingend programma te horen was in de grote muziektent aan de Tuinlaan en op het pauzepo dium. Toch kreeg een band als Xinix het publiek niet in de stemming om mee te zingen. In Kethel was het de hele dag een stuk drukker. Ook hier wer den door het vochtige weer wat activiteiten afgelast, zoals het optreden van gymnastiekvere niging Alliantie omdat de grond te drassig was, maar de vrij markt was weer overvol. Ook de wielerronde over de Zwaluwlaan werd afgelast, nog tijdens het warmrijden, dit om dat een deelnemer en een toe schouwer omstreeks half twee gewond raakten. Een 10-jarig Schiedammertje stak de rijbaan over toen een 32-jarige man uit Oudkarspel net kwam aanrij den. Beiden kwamen ten val en moesten worden overgebracht naar het Schielandziekenhuis. Het jongetje had enkele kneu zingen en de man een gescheur de wenkbrauw en een gebroken sleutelbeen. Na dit ongeluk hebben de politie en organisatie besloten de race af te blazen, omdat de afzetting voor publiek ontoereikend bleek te zijn. Sommigen konden geen genoeg krijgen van de Koninginnedag. In een feesttent aan de Abel Tasmanstraat zijn vrijdagoch tend vroeg ongeregeldheden uit gebroken, waarbij de politie een man heeft aangehouden. Enkele jonge feestgangers bleven na sluitingstijd rondhangen en wei gerden naar huis te gaan. Bevei ligingsmedewerkers sommeer den de jongeren naar buiten, maar werden vervolgens aange- vallen door enkele jongens. Eén van de medewerkers raakte hierbij gewond in het gezicht. Nadat de politie enkele charges had uitgevoerd, keerde de rust terug. Een 22-jarige Schiedam mer is aangehouden en werd een paar uur later heengezon den. SCHIEDAM 'Geef me de kracht.' Dat was het ant woord van de 15-jarige Stefa nie Jansen toen Gordon twee maanden geleden tijdens een concert vroeg welk nummer hij voor haar mocht zingen. En vrijwel iedereen die dit op treden van haar favoriete zan ger op de videoband ziet krijgt bewondering voor de zwaar lichamelijk gehandi capte Stefanie, die buitenge woon veel kracht gebruiken kan. Eind april begon zij zeer gemotiveerd aan een intensie ve therapie, waarbij zij hulp krijgt van maar liefst 85 vrij willigers. Stefanie onderging in november 1996 een zware hersenoperatie en hoewel het er in eerste instantie op leek dat de operatie succesvol was verlopen lag zij kort na de ingreep tien weken in coma. Daardoor is zij nu lichamelijk ernstig gehandicapt. De eens zo levendige scholiere heeft weinig controle meer over haar lichaam en beweegt zich moeizaam voort in een rolstoel. Zij verbleef drie maanden dag en nacht in een revalidatiecentrum en kreeg ver volgens toestemming, omdat zij heimwee kreeg, een dagbehande ling te gaan volgen. Er werd wel met haar geoefend, maar naar de mening van haar ouders was dal te weinig. Stuur mij een aanvraagformulier voor een: Persoonlijke Lening Doorlopend Krediet met PIN-pas Naam: Adres: m/v Postcode: Telefoonnummer: Woonplaats: Stuur deze coupon naar VSB Bank Schiedam Vlaardingen, Antwoordnummer 89,3100 VB Schiedam. Postzegel niet nodig! VSB. Daar kom je verder mee. Onvoldoende „Zij lag daar maar", zegt Riet de Jong. De tante van Stefanie voelt zich sterk betrokken bij het wel en wee van haar nichtje. „Ik zeg dit met enige terughoudend heid, maar we kregen min of meer de indruk dat de artsen weinig heil zagen in therapie. In bedekte termen werd tegen haar ouders gezegd: 'Leg je nu maar neer bij de situatie, het is nu eenmaal zo. Wij kunnen u wel helpen met hulpmiddelen, maar verder niet." André en Sjaan Jansen waren niet van plan zich bij de omstan digheden waarin hun dochter verkeerde neer te leggen en kwa men op het spoor van de Do- man-therapie die ouders in Noorwegen bij hun baby met vergelijkbaar hersenletsel toe pasten. De voorspelling dat het kind slechts in foetushouding een aantal jaren zou blijven le ven, kwam niet uit. Na zes jaren van intensief trainen liep het kind en boekte het ook op ande re terreinen, waaronder de spraak, vooruitgang. De basisgedachte bij de behan deling is dat bij een kind met ernstig hersenletsel voldoende hersencellen over zijn die de uit gevallen functies kunnen overne men. Om deze te kunnen active ren moet het kind geleerd wor den wat het dient te doen om bijvoorbeeld te kunnen voelen, praten en horen. Door een gezin in Spijkenisse werd deze behan delwijze in aangepaste vorm (Bi- bec-therapie) uitgevoerd en de resultaten zijn hoopgevend. Re den voor de familie Jansen om dit voorbeeld te volgen. Hectisch Stefanie startte de therapie twee weken geleden met de hulp van een groot aantal vrijwilligers. Riet de Jong ziet het als een goed teken dat, na vijf dagen waarin per dag vijf uur intensief werd geoefend, de jeugdige Schiedam- se aangaf een tinteling in haar gezicht te voelen. „Wij zien dit als een begin en zijn blij met de kleinste verbetering", aldus de tante. Zij behoort niet meer tot de allerjongsten en is moeilijk ter been, maar is wel de drijvende kracht bij het recruteren van vrijwilligers. Zij maakte de afge lopen weken hectische tijden door. De eerste 45 vrijwilligers meldden zich aan uit familie- en kennissenkring, aangevuld met bewoners uit Tuindorp/Kethel waar de familie Jansen woont. Riet de Jong legde voorts in de Schiedamse kerken oproepen neer en ook het publiek dat op de deur van het postkantoor aan het Bachplein de geschiedenis van Stefenie las, reageerde spon taan. Thans beschikt coördina tor De Jong over ruim 85 perso nen, onder wie vier mannen, jon ge moeders met een baan en ouderen die graag een uur in de week vrijmaken voor hun jonge stadgenote. Al deze mensen moesten vooraf worden geïnstrueerd en allemaal werden zij bij Riet de Jong thuis ontvangen. De deelnemers kre gen een video te zien en boven dien een oefenboekje mee naar huis om te bestuderen. Vervol gens was coördinator De Jong aanwezig bij de eerste kennisma king van alle vrijwilligers met Stefanie. „Inderdaad ontzettend druk, maar dat heb ik er voorover. Stefanie is een pientere meid en enorm gemotiveerd, dus ik weet waar ik het voor doe." Niet alleen voor Stefanie, maar ook voor het hele gezin Jansen is de therapie een zware belasting, ook financieel. Toch zet men al les op alles om geen therapiedag verloren te laten gaan. De ama teur-oefentherapeuten die dage lijks aan de slag gaan met Stefa nie werken met een afwisselend programma dat zintuigen en de motorische functies stimuleert. Zo worden haar armen bewogen om gewrichten van schouder, el leboog en pols los te maken en krijgen haar hersenen informatie over coördinerende basisbewe gingen door zogeheten patteren. Bij alle handelingen zijn steeds drie vrijwilligers betrokken. Af en toe krijgt Riet de Jong wat geld toegestopt van mensen die het project willen ondersteunen. Dat stelde haar in staat een psy- siobal en een massageapparaatje aan te schaffen. Door met de bal te oefenen leert Stefanie zich te ontspannen en tevens kunnen daardoor reflexen worden geac tiveerd. Voorlopig is nog niet duidelijk hoelang de therapie moet worden voortgezet. Het is in ieder geval de bedoeling om na een jaar te bekijken wat er is bereikt en wat verder moet wor den ondernomen. Op dit moment beschikt Riet de Jong over voldoende vrijwilli gers. Indien echter tijdens de ko mende vakantieperiode behoefte blijkt te bestaan aan nieuwe me dewerkers dan zal in Het Nieuwe Stadsblad een oproep verschij nen. SCHIEDAM Op knallende wijze opende wethouder P. Groeneweg zaterdag 2 mei de Zintuigentuin op het Natuur- en Milieu-educatief centrum. On danks de vakantieperiode en het slechte weer, was een dertigtal belangstellenden daarbij aanwe zig. Het vuurwerk in de nieuw aangelegde tuin luidde tevens de start in van Meimaand Natuur- maand. De Zintuigentuin maakt deel uit van de educatieve activi teiten die het NME-centrum or ganiseert voor jeugd van de ba sisschool. Zij kunnen er ruiken, proeven en voelen aan munt, ezelsoor, duivelswandelstok en fluweelboom. Heel bijzonder is de vuurwerkplant. In de bloeme tjes ontwikkelt deze plant een soort olie. Het gas dat bij de verdamping van die olie vrij komt, knalt als je er een lucifer bij houdt. Maar op die sensatie moeten de kinderen nog even wachten. Het REON organiseert in het kader van Meimaand Natuur- maand een fotowedstrijd voor amateurfotografen. Het thema van de wedstrijd is Natuur in mei, en de foto moet gemaakt zijn binnen Zuid-Holland. Inwo ners van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis kunnen maximaal drie foto's insturen. Na de slui tingsdatum op 10 juni beoor deelt een deskundige jury de in zendingen. De winnaar van de wedstrijd krijgt een Carton ver rekijker ter waarde van 345,-. Aan de tweede foto is het boek 'Terug naar de bron' (winkel waarde 89,90) verbonden en de derde prijs is een fotoboek van Frans Lanting ter waarde van 50,-. In de Stadswinkel van het Schiedamse Stadskantoor komt in juni een expositie van een deel van de ingezonden foto's. Deel nemers kunnen hun foto's sturen naar: Fotowedstrijd Natuur in Mei, Dienst Educatie, Postbus 1501, 3100 EA in Schiedam. Be langstellenden kunnen ook bel len met S. Miske, Dienst Educa tie van de gemeente, tel. 2465984. SCHIEDAM Spirituele ver eniging Harmonia organiseert donderdag 7 mei vanaf 20.00 uur een Harmonia-avond. Dit keer staat psychometrie op het programma. Renate Bronk krijgt als medium aan de hand van voorwerpen zoals een hor loge of een ring, boodschappen door van gene zijde. De avond wordt gehouden in wijkcen trum Nieuwland, dr. Wibaut- plein 165. De toegangsprijs is 8,50. Op dinsdag 11 mei vanaf 20.00 uur vindt, eveneens in het wijk centrum, de laatste Healing- avond van het seizoen plaats. Bezoekers die last hebben van hoofdpijn, stress of gewrichts pijn worden bijgestaan door een team van magnetiseurs en reikimasters. De entree is 5,- inclusief be handeling. SCHIEDAM Belangstellenden zijn welkom bij een gebedsdienst in de moskee aan het Raam op zaterdag 16 mei. Eerst krijgen aanwezigen uitleg over het tijdstip van de dienst, die om 13.45 uur aanvangt. De dienst zelf duurt circa 15 minuten, waarna er gelegen heid is elkaar te treffen in de ontmoetingsruimte van de moskee. De gebedsdienst is een initiatief van de Raad van Kerken Schiedam. Dames worden verzocht iets mee te nemen waarmee ze hun hoofd kunnen bedekken. Aanmelden kan bij Maja Nieuwenhuis van de sectie Interreligieuze contacten, tel. 4260756. De bijeenkomst begint om 13.15 uur. SCHIEDAM De Maassluise kunstenares Monik van Baarle exposeert tot en met 29 juni haar Mandala's in Verpleehuis Drie MaasStede, Voorberghlaan 35. Mandala is Sanskriet voor cirkel en wordt daarom ook wel 'ronde kunst' genoemd. Van Baarle heeft een eigen stijl ontwikkeld door het logische met het spiritu ele te combineren. Veel Manda la's hebben een tekening in het midden en worden gesierd door een figuratieve rand. De exposi tie kan worden bezocht van maandag tot en met vrijdag tus sen 10.00 en 12.00 uur en van 15.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM De Scouting Franciscus-Lodewijkgroep, viert zaterdag 9 mei haar 65- jarig bestaan. De Scouting groep, die samen met drie andere groepen de Scoutin- gafdeling Schiedam vormt, heeft voor de 120 leden diver se activiteiten op het pro gramma. Bevers, welpen, ka bouters en Pivo's lopen in Schiedam verschillende pos ten af, waar ze hun talenten in vlotvaren, touwbrug ne men en sumo-worstelen de monstreren. Om 12 uur pre senteert de organisatie een groot jubileumboek over de Scoutinggroep. SCHIEDAM Tegenwoordig is het ondenkbaar dat grof vuil tegelijk wordt ingezameld met het normale huisvuil. Op deze foto is echter te zien dat dat in de jaren vijftig meer regel dan uitzondering was. Het grof vuil werd dan in de korf van de wagen meegenomen. Nu worden elke week speciale wagens apart ingezet voor het grof vuil. Wie nog een mooie, historische foto heeft van Schiedam of de Schiedamse stadsreiniging, kan meedoen aan de fotowedstrijd die is uitgeschreven door de Stadsreiniging en Foto Niestad, die beiden honderd jaar bestaan. De favoriete foto of foto's kunnen worden gestuurd naar, of afgegeven bij Foto Niestad (Passage 5). Uit de inzendingen maakt een deskundige jury een selectie. Deze foto's maken deel uit van de historische tentoonstelling die van 19 september tot en met 26 september in de Grote kerk wordt gehouden. Uiteindelijk vallen drie foto's in de prijzen, waarbij het gaat om een Nikon F50 fotocamera, een verrekijker ter waarde van 150,- en fotomateriaal ter waarde van 100,-. Stuur mij een aanvraagformulier voor een: Persoonlijke Lening Doorlopend Krediet met PIN-pas Naam: Adres: m/v Postcode: Telefoonnummer: Woonplaats: Stuur deze coupon naar VSB Bank Schiedam Vlaardingen, Antwoordnummer 89,3100 VB Schiedam. Postzegel niet nodig! VSB. Daar kom je verder mee. (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (06) 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen b.v. en telt 28 edities Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS De hands in de Plantage deden hun hest, maar kregen het publiek niet aan het meezingen en swingen. Stefanie Jansen: 'Geef me kracht' door NANS WOLTERS Stefanie Jansen. Tante Riet de Jong. WM* i Ondanks het sleehte weer was er volop belangstelling voor de opening van de zintuigentuin In de jaren vijftig werd grofvuil gewoon ingezameld samen met het normale huisvuil.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 3