Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Vijftig jaar historie Peugeot 203 VW New Beetles op tournee langs 24 Nederlandse steden Nissan weer terug met een stationwagon Renault's nieuwe Clio: Mag het misschien een tikje meer zijn I WOENSDAG 6 MEI 1998 19-448 Op de Autosalon van Parijs verraste Peugeot in 1948 vriend en vijand met de gestroomlijnde 203, het eerste model dat na de Tweede Wereldoorlog bij het merk van de band rolde. De nieuweling moest het synoniem worden voor de herovering van de markt en in die opzet slaagde Peugeot. De 203 bekoorde van meet af aan door zijn comfort, z'n motorisering en niet in de laatste plaats, z'n standaard gemonteerde schuifdak. Bij z'n presentatie bleek de 203 zijn tijd vooruit. Hij profiteerde als eerste serie-gebouwde auto van een motor met lichtmetalen cilinderkop en half-bolvor- mige verbrandingskamers. De inhoud van die krachtbron bedroeg 1.290 cc en er werd een vermo gen van 42 pk uit gehaald, voldoende voor een topsnelheid van 116 km/u. De 203 was verder de eerste Peugeot met een zelfdragende carrosserie en met schroefveren achter. En z'n constructie was zo degelijk, dat er in de bijna dertien jaar dat hij in productie was, nauwelijks iets aan gewijzigd werd. Sportieve successen De ijzersterke constructie en het voor die tijd geavanceerde motorconcept maakte de 203 popu lair onder specialisten die er sportieve versies op baseerden. Daarmee werd feitelijk de basis gelegd voor het sportieve imago van Peugeot. De 203 boekte vele overwinningen in vooraanstaande ral ly's. Een greep uit de indrukwekkende staat van dienst op dit vlak: winnaar van Luik-Rome-Luik in 1950, eerste in de Rally van Marokko (1952- 1955), winnaar van de Ronde van Australië (1953), tweede in de Rally van Monte Carlo in 1954 en niet te vergeten het slagen van de onvergetelijke tocht Kaap-Algiers-Parijs in 1951. Bij de ontwikkeling stond als vast dat er naast de gesloten Berline ook een Cabriolet, een valse Ca briolet (eigenlijk de 203 Coupé die in oktober 1952 verscheen) en een Découvrable' (een Berline met stoffen dak) zouden komen. In totaal zijn er tot en met 26 januari 1960 zo'n 685.000 exemplaren ge bouwd. Zelfs tijdens zijn vijftigste verjaardag lijdt het geen twijfel dat de auto onder een grote groep liefhebbers nog net zo populair is als indertijd, in de glorie-dagen van zijn leven. iïSplISl*; De Volkswagen-dealers staan op 9 mei in het teken van veilig heid. De VW-rijders kunnen op deze dag terecht voor een gratis veiligheidsinspectie en tal van andere activiteiten, waaronder een Pech Onderweg Cursus en een Veiligheids-quiz. Het merk Volkswagen staat al sinds jaar en dag bekend om zijn betrouwbaarheid, duurzaamheid en veiligheid. Daarnaast heeft de Volkswagen-dealer een zeer goede reputatie opgebouwd op het gebied van service. De combinatie van veiligheid van het product en de service van de dealer wil Volkswagen laten zien tijdens de Veiligheidsdag. Centraal staat de gratis Veiligheidsinspectie. Hierbij worden zaken gecontroleerd die van wezenlijk belang zijn voor de veiligheid van de auto en de inzittende. Zo worden bijvoorbeeld profiel en spanning van de banden, remblokken, remschijven, remvloeistof, schokdem pers en verlichting nauwkeurig gecontroleerd De Pech Onderweg Cursus is speciaal voor mensen die niet weten wat te doen als ze met een defecte auto aan de kant staan. Aan de orde komt het verhelpen van kleine mankementen, zoals het verwisselen van een band, een zekering en lampen. Tot slot kunnen bezoekers hun kennis testen bij de Veiligheids-quiz, waarbij men kans maakt op een gratis Veiligheidstraining in samen werking met de ANWB. Volkswagen heeft de eerste twee New Beetles in Neder land verwelkomd. De auto's waren per vrachtvliegtuig uit Amerika overgevlogen en kwamen aan op Schiphol. In de maand juni kan het Né- derlandse publiek de auto gaan bewonderen, want deze Beetles gaan op tournee langs 24 steden. Volkswagen presenteerde vier jaar geleden de Concept 1 op de Detroit Motorshow. De ont werpstudie van een moderne Kever lokte overweldigend re acties uit. Deze auto moest in productie worden genomen, was de heersende mening. Be gin dit jaar werd de droom wer kelijkheid, want tijdens de De troit Motorshow zag de New Beetle het levenslicht. Bekoring De New Beetle wekt net als zijn legendarische voorvader alom bekoring. Hoewel de lijnen van de oude Kever duidelijk zicht baar zijn, is De New Beetle is geen nieuwe editie van de origi nele uitvoering, maar een volle dig nieuwe en moderne auto met veel comfort en de allermo dernste veiligheidssystemen. Inmiddels is de New Beetle op de Amerikaanse markt geïntro duceerd. De Europese marktin troductie zal eind van dit jaar plaatsvinden. Gezien de grote 'artina belangstelling voor de auto, verwacht Volkswagen dat de vraag het aanbod ruim zal overtreffen. Opties Om alle serieuze klanten een eerlijke kans te geven heeft Volkswagen het New Beetle Optieplan in het leven geroe pen. Er zullen 2000 opties wor den uitgegeven, die recht geven op de aankoop van een New Beetle. Wie in aanmerking wil komen voor één van deze 2000 New Beetles, kan van 3 juni tot en met 18 juli bij de Volkswagen dealer een intekenformulier in- gevullen. Een notaris zal op 2 september aanstaande de na men bekend maken van de 2000 mensen die een New Beet le Optie hebben verworven. Deze optie is strikt persoonsge bonden en niet overdraagbaar. Er kan per persoon slechts één intekenformulier worden inge vuld. Voorrang Alle klanten die zich bij de Volkswagen-dealer hebben ge meld krijgen persoonlijk be richt of ze een optie hebben verworven. Degenen die geen optie krijgen toegewezen, zul len voorrang krijgen bij de ver koop van New Beetles die be schikbaar zijn nadat de eerste 2000 auto's aan de optiehou ders zijn verkocht. Met de komst van de Primera Estate maakt Nissan een sterk rentree in de groeiende markt van Europese stationwagons. De auto combineert een sportieve styling met hoge mate van func tionaliteit. Ook wat betreft de rijdynamiek toont de Estate zich en volwaardig lid van de Primera-familie. De ontwikkeling van de Estate is een Europese aangelegenheid om de auto te laten aansluiten bij de specifieke wensen en eisen in dit deel van de wereld. Dat komt mede tot uitdrukking in de styling, waarvoor het Nissan Design Centre in München te kende. De gebogen daklijn in combinatie met de bolle achter uit maken duidelijk dat we te maken hebben met een telg uit de sportieve Primera-familie. Een ander opvallend element zijn de grote achterlichten. Bagageruimte Achter dit uiterlijk herbergt de Estate een maximum aan com fort en functionaliteit. De vlakke bagageruimte is geheel met tapijt bedekt en sluit daardoor goed aan bij het interieur. Voor het vervoer van minder frisse lading, kan het vloerpaneel in een han domdraai worden gekeerd, waarna een makkelijk te reini gen oppervlak boven komt te liggen. Omdat de Estate ook in de recre atieve sfeer zijn diensten moet kunnen bewijzen treft men in de bagageruimte een 12 V-aanslui ting, waarop een koelbox of compacte luchtcompressor op aangesloten kan worden. Een andere slimmigheid is dat de in terieurverlichting automatisch dooft als de achterklep langere tijd open staat. Zo kan men de auto open laten staan zonder het risico van een lege accu. Een in twee delen neerklapbare achterbank is standaard. Deze klapt vlak voorover op de zitting zonder dat de hoofdsteunen ver wijderd moeten worden. De SE topuitvoering heeft een verstel baar veiligheidsnet achter de bank om inzittenden te bescher men tegen schuivende lading. In de andere versies is het net als optie te bestellen. In technisch opzicht vertoont de Estate veel overeenkomsten met de sedan en hatchback. Dat komt ondermeer tot uitdrukking in de multi-link ophanging en achteras. Nissan wijzigde alleen de vering en demping om extra laadvermogen te creeëren. Aangaande de motoren is er keuze tussen twee zestienkleppen benzinemotoren van 1,6 liter en 2,0 liter en een nieuwe turbodie sel. De laatste werd geïntrodu ceerd in de sedan en beschikt over beduidend meer vermogen en souplesse dan zijn atmosferi sche voorganger. De krachtbron is standaard gekopppeld aan een handgeschakelde vijfbak. De electronisch geregelde viertrap- sautomaat is alleen leverbaar in combinatie met de 2,0 liter mo tor. Het royale remsysteem bestaat uit schijfremmen rondom met standaard ABS. Bovendien in troduceert Nissan op de Estate Jé/St het Electronic Break Distribu tion Systeem dat zorgt voor een optimale balans tussen de voor en achterwielen. Een mooie aanvulling hierop is het nieuwe LED derde remlicht dat 0,1 seconden aneller reageert dan een gewone gloeilamp. Af hankelijk van de snelheid biedt dit al gauw een wagenlengte ex tra marge bij het waarschuwen van achterliggers. Veiligheidsvoorzieningen Met zijn botskrachtabsorberen- de carrosseriedelen voldoet de Primera Estate ruimschoots aan de toekomstige Europese 300 mm side-impact wetgeving. Ale uitvoeringen zijn voorzien van een airbag voor bestuurder en passagier. De zij-airbag is in de Se standaard en kan de overige versies voor achthonderd gulden besteld worden. Andere voorzie ningen zijn pyrotechnische gor delspanners voorin en Nissan dubbel werkende autogordels waarmee kinderzitjes zonder speciale aanpassingen kunnen worden geïntstalleerd. Het uitrustingsprogramma komt overeen met dat van de andere Primera-modellen, met uitzon dering van de GT. Hij is ver krijgbaar als SE, SLX en GX. Later dit jaar komen ook de sportieve SRi-variant met 2,0 li ter motor en de 1,6 liter Si be schikbaar. Afhankelijk van de uitvoering is er een keuze uit vijf bekledingskleuren (plus leder) en een palet uni-metallic en parel moer-metallic kleuren. Nissan heeft de lak-opties uitgebreid met twee nieuwe kleuren Blue Claie en Cerise. Het basismodel van de Nissan Primera Estate met een 1,6 liter benzinemotor wisselt voor 41.495 gulden van eigenaar. De versie met een turbodiesel kost vijfduizend gulden meer. Guadeloupe, Frans grondgebied in de Caribik en daarmee vol gens Renault de juiste plek om de nieuwe Clio aan de tand te voelen. Jaloers hoeft u echter niet te worden want zelfs daar bleek de meestal zo zonnige hemel met vele wolken bedekt te zijn. Maar Renault had ons niets teveel beloofd. De nieuwe Clio liet overtuigend zien dat hij op alles een tikje meer had meege kregen ten opzichte van zijn voorganger: ruimte, opbergmoge- lijkheden, bedieningsgemak en veiligheid. Is dan alles super, zult u zich afvragen. Nee, uiteraard stoot ten we op wat minpuntjes. In de driedeurs verie is het omklappen van de voorstoelen om achterin te komen wat onhandig. Je hebt twee handen nodig. De hendel zit te laag en je moet meehelpen om de stoelleuning naar voren te klappen. Rijden is ontspanning maar als je in een noodsituatie snel moet zien in te halen moet er flink worden geschakeld. Vooral de lichter motoren vra gen om actie, 'op toeren houden' heet dat zo mooi. Vooral tegen de heuvels op wordt dit duide lijk. In 1990 introduceerde de Franse autofabrikant de Clio, waarvan er inmiddels meer dan 3,8 mil joen zijn geproduceerd. De bij uitstek voor stadswerk geschikte kleine auto sloeg aan en uiter aard wil Renault het succes con tinueren met een aanzienlijk rij ker uitgeruste versie. Met name waar het gaat om meer veilig heid, die de nieuwe Clio heeft meegekregen. Met een budget van 7,5 miljard Franse francs, waarvan men een bedrag van 4,2 miljard Franse francs aan indus triële investeringen besteedde. Een goede samenwerking tussen alle afdelingen van Renault en de leveranciers heeft geresulteerd in een lagere productieprijs ten opzichte van Clio 1. Keurig model De modelvoering is vrij streng gehouden, vooral als je Clio 1 en 2 nu naast elkaar ziet staan. Geen opwindende vindingrijke details buiten noch binnen. De nieuwe Clio moet het kennelijk hebben van goede rij-eigen- schappen en onderhuidse techni sche snufjes evenals meer veilig heidsaspecten. Bijvoorbeeld: de stijvere constructie zorgt samen met een aantal nieuwe systemen ervoor dat de inzittenden beter zijn beschermd bij een aanrij ding. Zo zijn de nieuwe Span- nings Reductie Programmering voor de gordelspankracht en de nieuwe pyrotechnische gordel spanners nu gecombineerd. Zij- aribags zijn verkrijgbaar, later ook in een hoofd/thorax-uitvoe ring. Doordachte hoofdsteunen en door ontwikkelde anti-duik- systemen (voorkomen doorglij- den onder het heupgedeelte van die in de voorschermen en de de gordel) geven de nieuwe Clio koplampen zijn verwerkt. De 16- onder andere dat meer aan vei- klepper heeft tot slot een alumi- ligheid mee. nium motorkap. Ook tegen kleinere ongelukjes in de stad bijvoorbeeld is de Clio Rijden maar... beter bestand. Renault paste nieuwe kunststof materialen toe, Om het rijden in de Clio 2 nog plezieriger te maken en uiteraard nog veiliger paste Renault een nieuwe achtertrein met semi- starre as toe. Een aangepast remsysteem met, afhankelijk van de gekozen uitvoering, een geïn tegreerd ABS. Een pro-actieve versnellingsbak is nieuw op de'Clio. 'Zelfs ver stokte handbak-liefhebbers trek ken we hiermee over de streep om voortaan voor een automaat te kiezen', zo voorspelt Renault. Via het 'fuzzy logic' systeem kiest deze automaat uit liefst ne gen auto-adoptieve schakelpro gramma s. De wegen op Guadeloupe tussen palmen en in fraai geschilderde golfplaat-dak huizen door waren goed te berijden. Na een hevige orkaan die in 1987 het eiland flink verwoestte werd met man en macht gewerkt aan de weder opbouw, zo ook aan de wegen die het 70 bij 65 km grote heu velachtige landje voor het dage lijks verkeer en vooral het toeris me hard nodig heeft. De Clio laat zich gewoon heel fijn sturen. Binnen 'pakken' steungevende stoelen je goed beet. Ronde vormen accentue ren het dashboard en een prettig wat dikker stuurwiel. Er is over al opbergruimte gecreëerd en veilig is natuurlijk de warmtewe rende voorruit en de autoradio met een bedieningssateliet aan het stuur en aparte display op de middenconsole. Vrij geruisloos en zacht van aard op wat hobbilige wegen laat de nieuwe Clio zich over het land voeren. In de bochten gedraagt hij zich stabiel en heb je geen moment een angstig gevoel als je op hogere snelheid inzet. De remmen zijn zoals we van Re nault gewend zijn, direct en bijna onovertroffen betrouwbaar. Met uitzondering van de 1.2 en de RN 1.2 (jammer) hebben alle uitvoeringen standaard stuurbe krachtiging, hetgeen bij het in parkeren en bij het draaien in nauwere straten minder spier kracht, lees inspanning, vereist. Op alle kleine auto's passen de heren fabrikanten standaard stuurbekrachtiging. Want veelal worden deze auto's toch door vrouwen benut voor de dagelijk se zaken. Een stuk veiligheid meer als je dan over stuurbe krachtiging beschikt. Programma nieuwe Clio Er is keuze uit drie motoren, een 1,2 liter met 60 pk staat aan de basis gevolgd door een 1,4 met 75 pk en en 1,6 met 90 pk. De drie motoren verbruiken in ver gelijking tot Clio 1 minder brandstof. Dan is er een nieuwe 16-kleppen motor met een cilin derinhoud van 1.598 cm3 met 110 pk onder de kap. (Voldoet al aan de milieunormen die in 2000/2001 (Euro 2000) van kracht zullen worden.) Ook een dieselmotor is leverbaar en wel een 1.9 met qen nieuwe cilinder- kop. Later zal de 1,9 dTi (turbo diesel motor met directe inspui ting) verkrijgbaar worden. Met 75 pk en een hoog koppel van 160 Nm. Tot slot: het onder houd is goedkoper geworden. Nog maar eens in de 20.000 km hoeft de Clio met benzinemotor naar de werkplaats en voor de Clio met dieselmotor geldt elke 15.000 km. Belangrijk zijn de prijzen. Renault slaat zich hier bij op de borst en meent: Geen enkele fabrikant levert op dit moment een auto in het zoge naamde 12-segment, die al vanaf het basismodel zo compleet is uitgerust. Met name op het ge bied van veiligheid. 'We durven dan ook te beweren dat wij met een prijs de beste prijs-kwaliteitsverhouding leve ren in het segment van de com pacte auto's, aldus Renault Ne derland. 111*11* Stadsblad) Van de Peugeot 203 werden tot en met 26 januari I960 zo'n 685.000 exemplaren gebouwd. Aankomst van de New Beetles op Schiphol Nissan Primera Estate door (Door Anjès Verhey) Renault heeft de modelvoering van de Clio2 vrij streng gehouden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 9