SCHIEDAM Koren vestigen aandacht op Liduina Basiliek en zichzelf Al Pacino in Filmhuis WTUffiBEBQR 4 Veel minima niet op de hoogte van mogelijkheid aftrek afvalstoffenheffing ifi981 SPORT Dolf Jaeger door enkel in laatste wedstrijd WK en SVYSMC verder Bowlingtitel voor Musis-duo Goede schaakprestaties Communicatie bij SVO Berichten voor sportredactie Richard de Groot tweede Rommelmarkt Museum ruimhartig bedeeld Vroege vogels Üï&enfieiuuwdf S£<XIJ&C VACO Het Nieuwe Stadsblad Verse Hollandse kipfilet Qgg NQOTEBOOM AUTOBANDEN BV HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 14 MEI 1998 20-1475 SCHIEDAM De Schiedamse Vrouwen-emancipatie Organisa ties (SVO) heeft nog enkele plaatsen vrij bij de cursus 'con flict hanteren'. De cursus wordt gegeven door Nely Koetsier en is bedoeld voor vrouwen die willen leren omgaan met conflicten en hun communicatie willen verbe teren. De cursus bestaat uit vijf lessen en kost 150,- inclusief reader. De eerste les is op maan dagavond 18 mei van 20.00 tot 22.00 uur. Informatie is verkrijg baar bij SVO, Broersveld 142, tel. 4734545. SCHIEDAM - Berichten voor de sportredactie kunnen via het nummer 010-5913733 recht streeks per fax aangeleverd wor den. Post kan gezonden worden aan Postbus 258, 3140 AG Maassluis of bezorgd worden op het redac tie-adres Westhavenkade 14, Vlaardingen. SCHIEDAM - Rijnmond-tri- athleet Richard de Groot heeft een kwart triathlon in Breukelen afgesloten op de tweede plaats. Het evenement telde 150 deelne mers. De Schiedammer had voor het zwemmen (1 km), fietsen (45 km) en lopen (10 km) iets meer dan 2 uur nodig. Winnaar Frans van Heteren finishte 44 secon den eerder. Voor De Groot was deze triathlon een voorbereiding op de wedstrijden uit het Elite circuit, welke worden gehouden in Zundert, Nuenen, Holten en Roermond. De Groot neemt op zaterdag 16 mei deel aan een halve triathlon in Kruiningen. SCHIEDAM Korfbalvereni ging Harga organiseert zaterdag 16 mei van 10 tot 14 uur de jaarlijkse rommelmarkt. Het complex ligt aan de Sportlaan (tegenover Novotel en dieren huis Hargahoeve). KINDEREN MET REUMA De Reumapatiëntenvereniging Nieuwe Waterweg Noord houdt dinsdag 19 mei een contacta vond voor ouders van kinderen met reuma. Het thema van de avond is 'school'. De bijeenkomst vindt plaats in het Reumaverpleeghuis, aan de Van Beethovenlaan 60 te Rotter dam en begint om 20.00 uur. (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM Uit een vorig jaar verschenen rapport waarin aankopen van en schenkingen aan Nederlandse musea onder de loep werden genomen, kwam naar voren dat particulieren een belangrijke rol spelen bij de tot standkoming van kunstcollec ties. Voor het onderzoek wer den drie musea uitgekozen waaronder het Stedelijke Mu seum in Schiedam. De onderzoeksters kwamen tot de conclusie dat musea in de regel nadrukkelijk bekendheid geven aan een nieuwe aankoop maar dat dit achterwege blijft bij schenkingen. Ook de media krijgen het, verwijt weinig be kendheid te geven aan schen kingen. Dit lijkt een wat zwakke gevolgtrekking omdat zonder informatie Van een museum er voor de pers weinig valt te be richten. Volgens conservator Ludo van Halem van het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat nemen de zogeheten alternatieve ver wervingen in de Schiedamse collectie een relatief grote plaats in. Van de 2493 kunstwerken die in de periode van 1958 tot 1997 werden verworven was 35 procent afkomstig van particu lieren en was 60 procent aange kocht. Een verhouding van 8 staat tot 14. Vorig jaar werd de collectie van het museum sterk uitgebreid. Hét aantal aanko pen bleef weliswaar beperkt tot één object en een map met zes tekeningen, maar de schenkin gen daarentegen waren over vloedig en interessant. Zo ver wierf het museum van stadge noot Cees van der Geer een grote verzameling tekeningen en het echtpaar Verweij gaf een vervolg aan een eerder gedane schenking door alle documenta tie over te dragen die betrekking had op de realisatie van de gra fiekmap van schilder Constant en dichter Elburg. Ook werd door Goos en Truus Verweij de Cobra-collectie van het museum uitgebreid met een schilderij van Anton Rooskens ■WlPi *- uit 1952. Vermeldenswaard is bovendien de bruikleen van vijf tien werken uit het bezit van T.H. de Vos en E.M. Alberts, die naar verwachting omgezet zal worden in een schenking. De 'Nieuwe Aanwinsten I997' zijn van 16 mei tot 12 juli te zien in het Stedelijk. SCHIEDAM Het armoe debeleid in Schiedam mist voor een deel zijn uitwerking. Zo is te lezen in het jaarver slag 1997 van het Instituut Sociaal Raadslieden (ISR). Volgens het ISR komt dat doordat schriftelijk informa tiemateriaal over bijzondere bijstand en over kwijtschel ding gemeentelijke belastin gen wel bestaat, maar zeer beperkt is. Hierdoor blijft on bekendheid met de regelingen bij de burger en instanties groot. Daarnaast is het ISR bezorgd over het feit dat con crete voorstellen voor een ac tiever voorlichtingsbeleid en beter voorlichtingsmateriaal zijn afgewezen, zoals het 'HEMA-boekje' over bijzon dere bijstand. Het ISR is ook niet helemaal tevreden over het kwijtschel- dingsbeleid van de gemeente. Per 1 januari vorig jaar zijn in Schie dam de kwijtscheldingsnormen voor gemeentelijke belastingen verruimd naar 100 procent van de bijstandsnorm. De kans op kwijtschelding voor onroerende- zaakbelasting, afvalstoffenhef fing en hondenbelasting (le hond) is daarmee voor Schie dammers met een minimumin komen zeer groot geworden. Ge middeld levert dit een besparing van 30 tot 35 gulden per maand op. In de eerste maanden van 1997 constateerde het ISR echter dat bijna geen van de cliënten gebruikmaakte van de mogelijk heid om kwijtschelding afval- stoffenheffing te vragen. Velen bleken niet te weten dal ze deze heffing via het ONS-termijnbe- drag betaalden en dat ze alleen op verzoek kwijtschelding kon den krijgen. ONS-rekening Om de benutting van deze mini mavoorziening te bevorderen, stelde het ISR aan wethouder A. Wiegman voor om alle cliënten van de Sociale Dienst ambtshal ve kwijtschelding voor de afval stoffenheffing te verlenen. Dit voorstel werd achter afgewezen. De portefeuillehouder liet in de raadscommissie Financiën, Be drijven, Personeelszaken en Ar chief tevens weten geen reden te zien voor intensivering van de voorlichting over kwijtschelding afvalstoffenheffing, zo stelt het ISR. Waarschijnlijk is dit ook de reden waarom het Bureau Fi nanciële Administratie nog steeds niet gereageerd heeft op een voorstel van het ISR om meer voorlichting over- kwijt schelding te geven door middel van een aparte bijsluiter bij de ONS-jaarafreking. In de huidige bijsluiter wordt namelijk nauwe lijks aandacht besteed aan dit onderwerp. Wel te spreken is het ISR over de in december 1997 verschenen 'Armoedenota Schiedam'. In deze vervolgnota zijn belangrij ke nieuwe voorzieningen ge creëerd voor de minima. Met name is het ISR verheugd over de overname van de door haar bepleite verhoging van de toe slag op de Abw-jongerennormen per I januari dit jaar. Vorig jaar was er voor het eerst sinds jaren sprake van een daling' in plaats van een stijging van het aantal Schiedammers dat een beroep deed op het ISR. Spreekuur Het besluit om de toestroom van cliënten te beperken heeft in 1997 voor het eerst vruchten af geworpen. Namen in 1996 nog 2824 Schiedammers contact met het instituut op, in 1997 was dat aantal gezakt naar 2504. De nieuwe werkwijze van het ISR, waarbij ook spreekuren op afspraak werden gemaakt, heeft hier zeker toe bijgedragen. Hier door bleek de kwaliteit van de hulpverlening beter te handha ven omdat het afsprakensysteem een ongelimiteerde toestroom van cliënten onmogelijk maakte. Er ontstonden geen lange wacht lijsten voor een afspraak, waar door men altijd binnen één week bij het ISR terecht kon. Beheer sing van het aantal cliënten leid de er bovendien toe dat er meer ruimte kwam voor andere kern taken, met name voor signale ring en algemene voorlichting. De meeste vragen en problemen (78,2%) konden ook in 1997 meteen worden afgehandeld. De meeste vragen die gesteld wer den (35%) hadden betrekking op uitkeringskwesties. Het doel van het ISR is burgers te ondersteunen, die zijn aange wezen op de voorzieningen van (overheids)instanties en daarvan niet optimaal gebruik kunnen maken door onbekendheid met of ondoorzichtigheid van wetten en regelingen. Voorts richt het ISR zich op het signaleren van tekortkomingen en onrechtvaar digheden in de (uitvoering van) wetgeving en voorzieningen, om vervolgens bij de verantwoorde lijke instanties hiervoor oplos singen te bepleiten. Hiermee wil het ISR de zelfred zaamheid van de burger in het doolhof van rechten en voorzie ningen bevorderen. Het ISR is onderdeel van de gemeente Schiedam. Om de onafhanke lijkheid van het instituut te waarborgen is een begeleidings commissie ingesteld. SCHIEDAM Natuur- en Milieucentrum Harre Wegh organiseert zaterdagochtend 16 mei een vogelexcursie in polderpark Kethel. Om 7.00 uur 's morgens - want vogels houden niet van uitslapen - vertrekt de groep met excursieleider Jan van Holten (van de KNNV vogel- werkgroep) richting Beatrixpark. Onderweg observeren de vogelaars vele stads- en parkvogels, zoals de zanglijster, de tuinfluiter en de boomkruiper. Met een beetje geluk laat ook de grote bonte specht, de tjiftjaf en de groenling zich zien. De excursie maakt deel uit van de actie Meimaand Natuurmaand en kost 3,-. Aanmelden kan bij het VVV kantoor aan de Buitenhavenweg. Wie geen eigen verrekijker heeft kan er gratis één lenen bij het NME- centrum. cU dteuj&i met ed&e cwxi eU 4cA&tfutc Half-om gehakt Paardenkogel- i j. gg biefstuk 1 mo I 'i. Varkenshaas Varkens fricandeau kilo W Barbecue- Rollade Fijne dikke riblappen [Voor de barbecue: Let op! Elke dag een aanbieding aangeplakt in de winkel! Shoarmavlees SCHIEDAM Het rooms- katholieke mannenkoor 'In Honorem Dei' en het rooms- katholieke dameskoor 'Jubila- tio' verzorgen zaterdag 16 mei in het gerestaureerde deel van de Liduina Basiliek een optre den. Met de muziekuitvoering wil de organisatie twee vliegen in één klap slaan. Ten eerste hoopt men dat het publiek vrij gevig zal zijn als de collecte schaal voorbijgaat en voorts dat het optreden van het man nenkoor zo tot de verbeelding zal spreken dat bezoekers zich massaal aanmelden als lid. De opbrengst van de collecte is be stemd voor de restauratie van het orgel van de basiliek. De kerk, die in 1990 door Paus Johannes Paulus II werd verhe ven tot basiliek, heeft de afgelo pen jaren een ingrijpende res tauratie ondergaan waarbij de fundering van het gebouw ge heel werd vernieuwd. Op dit ogenblik krijgt het achterge deelte van de kerk een rigou reuze opknapbeurt en naar ver wachting zal deze klus in febru ari 1999 achter de rug zijn. Bij het herstel van de kerk wordt uitgegaan van het restaureren of vervangen van originele on derdelen. Zo werd de oorspron kelijke natuurstenen omlijsting van de ramen gereproduceerd uit Duits zandsteen en werd het glas in de loodramen geleidelij- kaan teruggeplaatst. De gewel ven en muren werden gereinigd en kunstenaars brachten tot ie ders verrassing de muurschilde ringen weer tot leven. Tijdens de zanguitvoering, die onder leiding staat van orga nist/dirigent Henco de Berg, worden naast Gregoriaanse motetten, composities ten ge hore gebracht van onder andere Gounod, Lootz en Gallus. Na afloop van het concert, dat om 13.30 uur begint, wordt gele genheid geboden het gerestau reerde gedeelte van de kerk te bezichtigen. Meer informatie over het mannenkoor 'In Ho norem Dei' verstrekt J. Stans, tel. 4702804. SCHIEDAM Het Filmhuis draait op donderdag 14 mei de film Devil's advocate van regis seur Taylor Hackford. In dit hu welijksdrama schitteren Keanu Reeves en Al Pacino als de jonge advocaat en zijn werkgever. Vrijdag 15 en zaterdag 16 mei wordt de film Wilde gedraaid van regisseur Brian Gilbert. In deze film staat het bewogen le ven van de Ierse schrijver Oscar Wilde centraal. In de hoofdrol len onder anderen Vanessa Red grave en Stephen Frey. Het Filmhuis is gevestigd in ge bouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. De films beginnen om 21.00 uur. Toegang kost 7,50 voor donateurs. Niet-leden betalen een tientje en zijn dan meteen donateur. Rotterdam-Pashou ders betalen 5,-. Kaarten reser veren kan van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 15.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur bij de Schiedamse Theaterkassa, tel. 2467467. De kaarten kunnen worden betaald en afgehaald bij het filmhuis. SCHIEDAM - De wissel die Dolf Jaeger zondagmiddag na vijftien minuten kreeg, was ab soluut niet gepland. De dertiger speelde tegen streekgenoot Pol lux zijn laatste wedstrijd in de hoofdmacht van hockeyclub Spirit en had eigenlijk pas vijf minuten voor tijd (uiteraard on der luid applaus) het veld willen ruimen. Het kwam er niet van. „Dolf bedankt" was de slogan op het spandoek dat zijn mede spelers op de ballenvanger had den gehangen. Hel feestelijke sfeertje dat rond zijn finale was opgebouwd, kreeg een pijnlijk randje toen hij na een kwart wedstrijd door de enkel klapte en hangend tussen twee helpers afgevoerd werd. Hij had zich een ander afscheid voorgesteld. Zeker omdat hij er toch twee jaar over gedaan had om de afscheidskogel door de Spirit-kerk te jagen. „Zo'n be slissing gaat je niet in de koude kleren zitten. Aan het begin van het seizoen heb ik iedereen laten weten dal het mijn laatste zou zijn. Toch zijn er met de eind streep in zicht momenten ge weest dat de twijfels me bekro pen en ik me afvroeg of ik er wel goed aan deed om te stoppen." Hij heeft volgehouden. Niet in het minst om zijn nu anderhalf jaar oude dochter wal meer te zien. „Tijdens het seizoen moest ik dat door de trainingen en wedstrijden eigenlijk wat te veel laten schieten. Nu stop ik echt een heel jaar met spelen. Dan ben ik ook op zondag thuis. Wellicht dat ik daarna weer ga spelen, maar dan wel in een lager elftal en met minder verplichtin gen." Dertien jaar geleden maakte Dolf Jaeger zijn debuut in Spirits hoogste elftal dat toen nog in de eerste klas speelde. „Dat was een topteam", inventariseert hij en- schudt en-passant een reeks in Spirit-kringen lot de verbeelding sprekende namen uit de mouw. Daarna kwam, nadat de toppers afhaakten en de jeugd onvol doende kwaliteit kon leveren, het verval. Plus de duikeling naar de derde klas. „Inderdaad, ik ben tweemaal gedegradeerd. Dat is niet iets om vrolijk van te worden, maar Spirit had gewoon de kwaliteit niet om zich terug te vechten. Ik denk dat de vooruit zichten op dit moment beter zijn. Er komt een jonge generatie goe de spelers aan." Toch mist hij iets bij de huidige generatie. „Bezieling", noemt hij het. „Vroeger kwam je niet aan de bak wanneer je niet regelma tig op de training verscheen. Eén keer verzaken werd door de vin gers gezien. Wanneer het teveel werd, was je verzekerd van een plaats op de bank. Die harde lijn bestaat niet meer. Ik zou er wel voor pleiten, maar wellicht past een herinvoering helemaal niet meer in deze tijd." Voor Dolf Jaeger is het een ge passeerd station. Hij kampt nog slechts met een fysieke nawee van zijn afscheid en zegt een goed gevoel over le houden aan de prestatieve curve in zijn laat ste seizoen. „Na de winterstop hebben we dankzij enkele omzet tingen binnen het teain prima gepresteerd. We zijn uiteindelijk vierde geworden, maar wanneer de reparatie eerder was uitge voerd hadden we ons wellicht echt in de top gemeld." SCHIEDAM - WK, dat voor het vierde achtereenvolgende jaar via de nacompetitie pro beert een hogere klasse te berei ken, begint zaterdag in en tegen Heinenoord (de nummer 10 uit de tweede klas) aan de slotronde van het seizoen. Het door Aad de Held geleide WK werd klasse-periodekam pioen dankzij ruime winst op Be Fair en een gelijkspel tegen WDS. Vorig jaar volgde daarna nog één wedstrijd legen een klas se-periodekampioen uit een an dere derde klasse (in dit geval SSS). Daaraan heeft de KNVB nu de nummer tien uit een twee de klas toegevoegd. De winnaar van het drieluik mag of blijft zich tweedeklasser noemen. Voor SVVSMC, dat zich verras send een periodelitel toeëigende en vervolgens de andere periode houders (Wilhelmus en Nieu- wenhoorn) over de kling joeg, laat de slotscène nog even op zich wachten. Het is namelijk nog niet bekend wie de klasse-periodekampioen uit de eerste klas A wordt en welke ploeg in de hoofdklas ge doemd is tot het spelen van pro motie/ degradatie-wedstrijden. Het speelschema is wel bekend. De eerste wedstrijd is op zondag 24 mei. De volgende data zijn zaterdag 30 mei en maandag 2 juni (twee de pinksterdag). SCHIEDAM - Het Musis-da- mesdubbel Chris Koopmans en Silvia van Baest heeft nipt het Nederlands kampioenschap da- mesdubbel bowlen behaald. Het verschil met de nummer twee was slechts twee pins. De voor Musis spelende mannen Marco van der Griend en Maar ten Krull werden tweede en daarmee evenaarden ze het re sultaat van vorig jaar. Hel win nende duo scoorde 2801 pins, de Schiedammers kwam tot een to taal van 2686. In de tussenstand van de All Events slaat Paul van de Berg tweede. De achterstand op de leidende Ross Greiner is bijna driehonderd pins en lijkt ono verbrugbaar. In Hoofddorp is komend week einde de nationale trio league finale. De tussenstand wordt aange voerd door de dames van Musis. Bij de heren staat Musis op een veilige vierde plaats. SCHIEDAM - Het eerste team van HZP/Schiedam is als beste nummer twee van de eerste klas RSB gepromoveerd naar de pro motieklas en heeft met deze pres tatie de kroon gezet op de vie ring van het 75-jarig jubileum. Voor de Schiedamse schakers was het de tweede promotie in twee jaar tijd. Het door Jim Klinge geleide team bestond uit Daniël van Loenen, Theo van Zessen, Freerk Gerkema, Ton der Kinderen, Bob Hoos, Ivo Lucas, Frans Groeneweg en Jan Brand. Het hoogste achttal van de schaakvereniging Groenoord won in de slotronde met 5-3 van Vlissingen. John van Baarle, Hans Uitenbroek, Jaco van Leeuwen, Eric Smeekes en Cees Sio zorgden voor de vijf Schie damse punten. In de eindrangschikking bezet Groenoord de vijfde plaats met negen punten uit negen wedstrij den. op uitlijnen. ERKEND Zwaluwlaan 84 Schiedam - 010 - 4700133 Burg. van Reenensingel 115 Gouda - 0182-515800 (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax(010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R Spierings, tel privé (06) 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) o o d s De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen b.v. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS :y. -VX-Vy Ook werk van Jaap van den Enden is aan de Hoogstraat te bezichtigen. Armoedebeleid op tweespoor door CHRIT WILSHAUS Minder Schiedammers deden in '97 beroep op Instituut Sociaal Raadslieden. naar wens gekruid 1 kilo 1 kilo I Ui van de schouder fi98 1 kilo Ui van de schouder I keuze uit sjaslicks, golfsticks saté, gemarineerde spareribs van 9.98 voor Koninginneweg 57 Ridderkerk Kouwenoord 75 Groot IJsselmonde Zwart Janstraat 4 Rotterdam Franselaan 279 Rotterdam maandag t/m donderdag 8.30-17.30 uur vrjjdag, koopavond gesloten 8.30-17.30 uur tijden: zaterdag 8.00-16.00 uur Wij zijn gespecialiseerd in: ra- Bandenreparatie Balanceren ra- Uitlijnen ra- Verkoop nieuwe en gebruikte autobanden Verkoop accu's ra- Verkoop en verhuur sneeuwkettingen ra- Truckuitlijning ra- Enz. enz.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 3