Spoor7 Music Festival komt naar Gouda m TV Rijnmond en Eneco K&T bundelen hun krachten Stichting Kasteel van Rhoon sluit cultureel seizoen af met niet alledaags concert Lentewandeling in Nessebos Fiets een rondje met een pontje Piekenier geeft gezinsrondleiding Snorkelestafette als opening nieuw zwembad in Rozenburg 20-1004 Op zondag 17 mei wordt in het legermuseum te Delft voor jong en oud een boeiende rondleiding gegeven door een piekenier. De rondleiding voert over de vaste expositie 'Tachtigjarige Oorlog' en over de wisselexpositie "Van Maurits naar Munster, Tactiek en triomf van het Staatse leger'. Hoe Prins Maunts met zijn re bellen van het Noorden het machtige Spaanse leger versloeg wordt duidelijk gemaakt aan de hand van de opstellingen van formaties loden soldaatjes in sfeervolle scènes. De tactische geschriften die hij en zijn officie ren daarvoor bestudeerd hadden zijn eveneens te zien. Daarnaast zijn originele wapens en uitrus tingsstukken waaronder het strijdharnas vaaMaurits uit We nen te bewonderen Deelnemers aan de rondleiding krijgen de poster van de ten toonstelling cadeau. De rondlei ding begint om 14.00 uur en is gratis; alleen de toegang tot het museum moet betaald worden. Deelname aan de gezinsrondlei ding is beperkt. Opgeven bij de Educatieve Dienst tel. 015- 2150547. Legermuseum, Korte Geer 1, Delft, 015 - 2150500. Dinsdag t/m vrijdag 10.00-12.00, zater dag, zon- en feestdagen 12.00 - 17.00 uur. Maandag gesloten. Jeugdduikvereniging La Rana in Rozenburg orga niseert ter gelegenheid van de opening van het buiten bad van 'De Zeehond' op woensdagavond 20 mei een snorkelestafette. Het voor naamste is natuurlijk een gezellige watersportavond met elkaar te hebben, maar de afgelegde banen worden wel geteld. En dan is het verder simpel: wie de meeste banen afge- snorkeld heeft, is winnaar. De start valt om 18.00 en de finish is voorzien om 22.00. Ploegen moeten bestaan uit 8 personen en een ploegleider, die er voor zorgt dat om de beurt iemand van zijn ploeg in het water ligt. De lengte van elke zwembeurt is vrij en wordt door de eigen ploeglei der vastgesteld. Er zijn twee klassementen: groepen met kinderen tot en met 12 jaar, en groepen met ouderen, waarbij jongeren natuurlijk wel met ouderen mogen meczwcmmen, maar ouderen niet in een jongere ploeg. Er zijn twee wisselbekers be schikbaar gesteld door zwembad De Zeehond, welke zullen worden uitgereikt aan de beste ploeg per klasse ment. Verder zijn er voor alle deelnemers enige attenties. Duikvereniging La Rana leidt op voor snorkel- en persluchtdiploma's van de NOB en bemiddelt vervol* gens in betaalbare buitenwa tercursussen. Met de buiten- duiken worden in clubver band diverse duiken gemaakt op verschillende plaatsen. Lidmaatschap voor snorke laars is in wezen voor alle leeftijden; de persluchtoplei dingen staan open voor kin deren vanaf 11 jaar. Buiten- duiken kunnen gemaakt wor den vanaf 12 jaar. Volwasse nen zijn ook welkom. De ba sisuitrusting moet ieder zelf aanschaffen, persluchtmate riaal wordt via de club ver strekt, terwijl voor buitendui- ken persluchtmateriaal te huur is. Hoge kosten zijn er dus niet, het bijeengaren van eigen materialen kan dus ge leidelijk geschieden. Ook bij de aanstaande snor kelestafette moet iedereen voor eigen basisuitrusting zor gen. Ploegen die mee willen doen kunnen zich wenden tot het secretariaat van La Rana: Meiendaal 53, 3181 AP Ro zenburg, tel.: 0181 - 214153, doch liefst niet te kort van te voren. Een inschrijfformulier wordt zo snel mogelijk opge stuurd. Op bovengemeld adres is ook informatie verkrijgbaar over La Rana. Geïnteresseerden kunnen een afspraak maken voor een proefduik. Op vrijdag 22 mei 1998 zul len 's lands bekendste gospe lartiesten hun opwachting maken in het Crabeth Colle ge in Couda. Dit jaar geen buitenlandse acts, maar het beste van Nederlandse bodem met Ralph van Manen, Co- lorplay!, Lighthouse en Invi sible Touch. Tijdens het Spoor7 Music Festival zullen de artiesten veel nieuw werk laten horen. Inmiddels bekend bij veel men sen is Ralph van Manen. Met zijn zeer toegankelijke popmu ziek heeft hij al heel wat cd's op zijn naam weten te schrijven. De laatste tijd vertoeft Ralph regelmatig in Amerika voor concerten en de opname van zijn nieuwe cd. Tijdens het festi val kan er alvast een voorproef je worden genomen op zijn nieuwe album. Colorplay Colorplay! is een jonge, dyna mische studentenband. Met hun melodische poprockmuziek staan ze vooral bekend om hun spring-, ren-, en dansnummers. De band bracht vorig jaar een cd en een single uit en speelde o.a. met enkele gerenommeer de, buitenlandse artiesten. In juli staat een tour naar Polen op het programma. Inmiddels heeft Colorplay! veel nieuw ma teriaal voor hun nieuwe cd: het Spoor7 Music Festival als voor proefje. Naast Ralph van Ma nen en Colorplay! zullen nog twee Nederlandse acts op het podium verschijnen. De eerste is akoestische pop van het duo Lighthouse, bestaande uit de broers Banninga. Onlangs brachten ze hun tweede cd uit. Invisible Touch Voor de liefhebbers van soul, swing, funk en pop is er Invisi ble Touch. Deze nog relatief onbekende 8-mansformatie weet een verrassende mix van stijlen neer te zetten. Momen teel is de uit Arnhem afkomsti ge band druk bezig met de voor bereidingen voor hun debuut- cd. Een eerste kennismaking dus tijdens het Spoor7 Music Festival. Kaarten voor het festival kun nen gereserveerd worden op te lefoonnummer 0184-412976 of zijn in de voorverkoop te ver krijgen bij onderstaande voor verkoopadressen. De avond be gint om 19.45 uur en de zaal gaat open om 19.15 uur. Voor diegenen die toegang hebben tot Internet, kan voor meer infor matie gesurft worden naar http: www.gms.net/spoor7. Voorverkoopadressen: Het An ker (Hoofdstraat 253, Alphen a/d Rijn). Samma (Turfmarkt 18, Gouda), De Hoeksteen (Ha venstraat 17, Woerden), De Goede Herder (Dorpsstraat 69, Zoetermeer). De gedurende de gehele maand mei in Hotel De Beer geëxposeerde schilderijen vra gen aandacht voor de daden van onze zestiende en zeven tiende eeuwse zeevaarders. In vogelvlucht is er een stuk tur bulente vaderlandse geschie denis in beeld gebracht, niet alleen voor hotelgasten, maar voor iedere in kunst, zeevaart of beide geïnteresseerde be zoeker. Op de 27e juni van het jaar 1598, nu vierhonderd jaar geleden, voer een vloot van 5 schepen het Brielse Gat uit, om Spaanse be langen in Zuid Amerika afbreuk te doen. Ons land was in oorlog met Spanje en in dat kader pro beerde de jeugdige republiek de vijand ook in zijn Amerikaanse bezittingen aan te tasten. Simon de Cordes' reis en ver schillende andere, vonden plaats in de laatste twee decennia van de zestiende eeuw, die behoren tot de meest turbulente jaren van onze maritieme geschiedenis. Als een opzienbarende explosie van nationale energie vonden Neder landse schepen hun weg over de wereldzeeën. Het relaas van de Cordes reis, hoewel zeer boeiend, is niet rele vant. De gestelde doelen werden niet bereikt. Stormen, ziekten, honger en koude in Staat Magel lan, decimeerden de bemanning van de schepen. Een recente ex peditie, uitgezonden door de VU te Amsterdam, lokaliseerde de plek waar de schepen van de Cordes overwinterden in Straat Magellan. Waarschijnlijk tra ceerden zij ook de plek waar 120 Rotterdamse zeelieden hun laat ste rustplaats vonden. De reis van de Cordes werd ge boren uit een initiatief van Rot terdamse kooplieden, evenals èen andere wereldreis in het zelf de jaar. Het initiatief daarvan was van de Rotterdamse herber gier van de Grote Markt, Olivier van Noort. Onbekend eiland Door stormen uiteengeslagen in de Zuid-Pacific, besloten drie schepen, de Liefde, de Hoop en het jachtje de Postillon koers te zetten naar Japan. Van deze reis is weinig bekend. Er werd een eiland aangedaan, Hawai0 De bemanning van de Postillon is op dat eiland achtergebleven. De Hoop is met man en muis ver gaan en alleen de Liefde bereikte Japan met 24 doodzieke beman ningsleden. Het enige positieve van de Cordes reis zijn de be trekkingen die sindsdien tussen Holland en Japan zijn ontstaan. De aanwezigheid van Neder landse schepen in de Zuid-Paci- fic ontstond door het steeds groeiende handelsimperium van de VOC. De ontdekking van het Australische continent was daar ook het gevolg van. Zo werd een zekere Willem Jansz, schipper van het super kleine jachtje, het Duyfken. in dienst van de VOC, de ontdekker van Australië. Ei genlijk dient Willem Jansz als de Columbus van het Australische contintent geëerd te worden, daar hij als eerste West Europe aan er voet aan wal zetten. Maar aan die erkenning ontbreekt nog het een en ander. In de rij Nederlandse Zuidzee vaarder, die geopend werd met de reizen van Simon de Cordes en Olivier van Noort, is de reis van Schouten en Lemaire met het schip de Eendracht in 1616, zeer belangrijk. Door weersomstandigheden ge dwongen voeren zij Straal Ma gellan voorbij en ontdekten zij een zuidelijker doorgang, die Straat Lemaire genoemd werd. Via Kaap Hoorn, genoemd naar de thuishaven van de Eendracht, staken zij de Pacific over. Tij dens deze overtocht ontdekten zij nieuwe eilanden in de Tuamo- tu Achipel, de Tonga Eilanden en de Bismarck Archipel. In 1642 vertrok een VOC eska der onder Abel Tasman om meer helderheid te verschaffen over het zgn. mysterieuze Zuidland. Deze expeditie was de VOC in gegeven om zuiver economische redenen. Nu, economisch lever de deze onderneming de VOC niets op, maar geografisch heel veel. Op 24 november wordt Tasmanie en op 13 december Nieuw Zeeland ontdekt. Op 16 januari tot 2 februari 1643 de zuidelijke eilanden van de Tonga Groep. Daarna de Ringgold- en de Fiji Eilanden. Tenslotte wer den door Tasman nieuwe eilan den van de Bismarck Archipel aan de wereldkaart toegevoegd. Als laatste Nederlandse Zuid zeevaarder noemen we Jacob Roggeveen en zijn bemanning, de eerste Europeanen, die de pa radijselijke eilanden van de So- ciety-groep o.a. Bora-Bora aan schouwden. Ook is Roggeveen de ontdekker van de Samoa-ar- chipel. De visualisatie van het bovenstaande is te zien in Hotel De Beer. De expositie is de gehele maand mei vrij te bezichtigen in de hal van het hotel, van 9.00 uur tot 22.00 uur. TV Rijnmond breidt haar zendgebied fiks uit. Vanaf maandag 18 mei krijgen zo'n 200.000 Rijnmonders TV Rijnmond als nieuwe zender op hun kabel. Door de nauwe samenwerking tus sen het regionale station en ENECO KabelTV Telecom BV kunnen de inwoners van de gemeenten Spijkenisse, Hellevoet- sluis, Westvoorne, Rozenburg en Bernisse binnenkort op de programma's van TV Rijnmond afstemmen. De doorgifte in de gemeenten Maassluis en Hoek van Holland komt tot stand in samenwerking met CAI Westland. Genoemde gemeenten kunnen TV Rijnmond ontvangen vanaf 18 mei, met uitzondering van Bernisse (aansluiting tussen 18 en 22 mei) en Rozenburg (aan sluiting rond 3 juni). Dankzij deze fikse uitbreiding kan straks zo'n 95 van de Rijnmonders het station ontvangen. Dat bete kent een uitbreiding van de dek king met 15 TV Rijnmond is blij met de fikse uitbreiding: zowel kijkers als po tentiële adverteerders zijn ermee gediend. De zender is toch al sterk in ontwikkeling. Sinds er eind februari een strakke hori zontale programmering is inge zet, groeit het aantal kijkers voortdurend. De populariteit van sommige programmama kers neemt toe. De oer-Rotter- damse weerman Ed Aldus is daar een goed voorbeeld van, maar ook anti-kok Hank van der Drift (een rol van cabaretier John Buijsman) in het wekelijkse programma Soul Cookin' kent een groeiende schare fans. TV Rijnmond staat dicht bij haar kijkers en schenkt veel aan dacht aan zaken die zich in de buurt van de kijker afspelen. TV Rijnmond zendt 24 uur per dag, 7 dagen per week uit. Ieder heel uur is er nieuws, weer en sport met daarbij een per dag wisse lend dagprograma. TV Rijnmond zendt uit in car- rouselvorm. Deze carrousel wordt gevormd door een 120 mi nuten durend programmablok met programma's die gedurende 24 uur worden herhaald. Iedere dag begint om 17.00 uur de nieu we programmering. De carrou sel wordt tot de volgende mid dag 16.00 uur herhaald. De zender zal voor de nieuw aangesloten qemeenten speciale programma's maken. Allereerst zijn daar de vijftien minuten du rende uitzendingen 'Welkom', die steeds op één gemeente ge richt zullen zijn. Hier blijft het niet bij; ook op andere momen ten wordt speciale aandacht aan die plaatsen besteed. Zo is de redactie van het programma 'Het Was' op jacht naar nog niet eerder op televisie vertoonde his- torische beelden uit die gemeen- ten. 'Het Was' is iedere dinsdag te zien. 'Welkom' zal in eerste instantie worden uitgezonden op dinsdag en donderdag. In ieder programma zal één gemeente centraal staan. Bijzondere men sen uit die kernen komen erin aan het woord. Vanaf 1 juni zal dit programma op zaterdag te zien zijn, aangezien dan de zo merprogrammering van TV Rijnmond start. Deze speciale welkomstpro gramma's worden op de volgen de data uitgezonden en in het teken staan van de volgende ge meenten: Welkom Hellevoetsluis 19 mei, Welkom Spijkenisse 26 mei, Welkom Maassluis 28 mei, Wel kom Rozenburg/Bernisse 6 juni. Alblasserdam en Sliedrecht TV Rijnmond heeft met grote regelmaat vragen gekregen van mensen die tot op heden het sig naal niet in de huiskamer kre gen. Vanaf half mei is de zender daadwerkelijk zichtbaar. Niet alle gemeenten zijn meteen aan gesloten, maar uiterlijk half juni is de klus bijna geklaard. Alleen de inwoners van Alblasserdam en Sliedrecht moeten nog wat extra geduld betrachten: nog niet alle kabels liggen er op hun plaats. In Alblasserdam moet extra worden gegraven en de be nodigde vergunningen zijn daar voor nog niet afgegeven. Dat zelfde geldt ook voor Sliedrecht. Op zaterdag 16 mei zal in de Nederlands Hervormde kerk te Rhoon de Stichting Kasteel van Rhoon met een bijzonder concert het cul turele seizoen afsluiten. Opgetreden zal worden door Domestica Rotter dam, een ensemble be staande uit leden van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. De bekende saxofonist Arno Born- kamp zal als solist mee werken aan dit concert. Het feestelijke concert begint met het prachtige Capriccio voor tien instrumenten van Jaques Ibert. Dit stuk is ge schreven voor een fluit, hobo, clarinet, fagot, trom pet en 2 violen, altviool vio loncello en harp. Daarna zul len twee symfoniën van Dari us Milhaud worden gespeeld en het eerste deel van het concert zal worden besloten met de Concertino da Came ra van Jacques Ibert met Arno Bornkamp als saxofo nist. Ook in het eerste stuk na de pauze, de Legende van Andre Caplet, is er weer een belang rijke rol weggelegd voor de saxofonist. Na de Introduc tion et Allegro van Maurice Ravel zal het concert worden besloten met het prachtige Octet uit 1972 van Jean Fran- caix. Dit laatste stuk is even eens voor een bijzondere combinatie van instrumenten geschreven: clarinet, fagot, hoorn, 2 violen, altviool, vio loncello en contrabas. Al met al een zeer onalledaags pro gramma dat uitgevoerd zal worden in de inspirerende dorpskerk van Rhoon. Kaarten zijn voor fl. 15.- ver krijgbaar bij het Gemeente huis te Rhoon (tel. 010- 5061111) en voor aanvang van het concert aan de kerk. Het concert begint om 20.15 uur. Onder het motto 'Er op uit in 't Groen?, Doen!' organiseert Re creatie Rotterdam in samenwerking met Groenservice Zuid- Holland op zondag 17 mei een lentewandeling in recreatiege bied RottemerenNessebos. Er zijn twee wandeltochten van res pectievelijk 5 (met puzzelopdrachten voor kinderen) en 10 kilo meter. Deelnemers kunnen tussen 11.00 en 15.00 starten vanaf kinderboerderij 'De Blijde Wei', Bergse Linker Rottekade 435, Rotterdam (Alexanderpolder). Het is ook mogelijk onder de deskundige leiding van een gids deel te nemen aan een natuurexcursie. Deze excursie begint om 14.00 uur. Het is aan te bevelen een verrekijker mee te nemen. Kosten voor wandeling en/of de excursie: 2 guldenvoor volwassenen en 1 gulden voor kinderen t/m 12 jaar. Voor iedere deelnemer is er een herinne ring. Hoe er te komen Bereikbaarheid startpunt: vanaf A 20 (afslag 16 Capelle/Alexander polder) richting Ommoord/Zevenkamp, richting Rottemeren volgen. Via M. Luther Kingweg bij Pres. Wilsonweg linksaf, ingang kinder boerderij na ca. 300m aan rechterzijde (bij houten kip). Openbaar vervoer: buslijn 35 RET, halte Pres. Wilsonweg. Metro halte Ro meinshof. mm 4 Het Bureau voor Toerisme Zeeland heeft deze week de nieuwe Almanak uitgebracht met alle informatie over het project 'Fiets een rondje met een pontje'. Het handzame boekwerkje geeft de vertrek tijden, vaardagen, tarieven en aanvullende gegevens over de 20 Zeeuwse pontjes die deze zomer in de vaart zullen zijn. In vergelijking met 1997 is het aantal veerverbindingen uitge breid, van 14 naar 20. De nieuwe veerdiensten varen vanaf Schou- wen-Duiveland over de Greve- lingen en vanaf West-Brabant over over het Volkerak naar Goeree-Overflakkee. Ook wordt er gevaren tussen Bergen op Zoom en Tholen, met een tus senstop bij de Speelmansplaten. Heel fraai is het om vanaf Den Osse over de Grevelingen te va ren en aan te komen bij de Slik ken van Flakkee, een schitterend en uitgestrekt natuurgebied. Eveneens nieuw is de veerdienst Terneuzen-Hoedekenskerke, waarvan het overigens nog niet geheel zeker is dat deze daadwer kelijk zal kunnen varen omdat de financiering van de noodza kelijke aanlegsteiger in Hoede- kenskerke nog niet geheel rond is. De Almanak van de Zeeuwse pontjes bevat een duidelijk kaartje met daarop alle veerver bindingen. Ook is er een over zicht opgenomen van de vaarda gen van de verschillende pontjes. In de Almanak zijn tevens een 22-tal mogelijke 'rondjes' opge nomen, compleet met kaartje, lengte van de fietstocht, vaartij- den, opsomming van de belang rijkste bezienswaardigheden on derweg en de gegevens van de betreffende VVV-kantoren. Ten slotte bevat de Almanak nog een enqueteformuliertje, waarop ge bruikers van de pontjes hun op merkingen en suggesties m.b.t. 'Fiets een rondje met een ponye' kunnen noteren en afgeven aan de schipper. Op die wijze kan het project ook in de komende jaren zo goed mogelijk inspelen op de wensen en verwachtingen van het publiek. De Almanak omvat 48 pagina's en is voor fl. 2,50 verkrijgbaar bij alle VVV-kantoren in Zeeland en bij de VVV's in Bergen op Zoom, Steenbergen, Middelharnis en Ouddorp. Fraaie schilderkunst tentoongesteld over onze zeevaarders in de Pacific Forse uitbreiding zendgebied Jamaine van der Vegt van TV Rijnmond Sport foto: BAS VAN WERSCH Rottemeren, een oase vlak bij de stad foto: JANSSEN DE KIEVITH Seizoen TOERISTISCHE VEERDIENSTEN ZEELAND t)»r. Os* ïliD.en ;n;i fiartse WlJtJM. QVERflAKKEE Bruiiiissp-Herwriiwi SCHOUWEN-OUIVELAND ÏW KUUftfffrSj-ktKKl rinjtkw ïfikifciviKi Otrflo Tomio ColifinptamT tD- <5V> .- S(. Ao:wwo:l TH01ET \0 :i*0 'irpj;.:.;.-:: Bf-VF.i. AND "yu# VAICHEREN SlBSSSSSïSS yiaajgwvErwMr* 18 i krwjftüiKi-PstkjXikft' iü j jfeipcntSbirial 2D i ÓanscfïvfiartlkBWlpnüton 2UiO-BEgEjAND NmMmümM Mm voor:**™; Zeeland Mantiem ZEEUWSCH VLAANDEREN 2HUWSCH VLAANDEREN -.jSi.'Wbr.i-.u-.f 'f inis een rondje met een pontje' is onderdeel van het project Zeeland Maritiem.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 9