Audi botst al zestig jaar Nieuwe turbodiesel voor Mazda 626 Het Nieuwe Schiedam en omgeving Na PET-fles ook PET-auto Zorgeloos op vakantie gaan na bezoek aan de Opel-dealer Fiat Seicento speciale Groep A rally-versie SR L8-16v Automaat: Een vakantie voor de voeten ITAt autonieuws voor WOENSDAG 20 MEI 1998 21-448 Het in Chemnitz gevestigde Auto Union AG - één van de voor vaders van het huidige Audi - ontwikkelde reeds in 1937 als eer ste Duitse autofabrikant een modern, empirisch gefundeerd testprogramma voor botsproeven in het zogenaamde Main Test Centre (MTC). Vanaf 1938 werden nabootsingen van frontale aanrijdingen, aanrijdingen in de flank en rolproeven geïntrodu ceerd. De eerste rolproeven werden uitgevoerd in Golm bij Potsdam in augustus en oktober 1938. De resultaten van die rolproeven zijn vastgelegd op oude testfilms die daarmee het enige historische bewijsmateriaal vormen voor de talrijke testinstallaties waarbij auto's van het merk DKW zijdelings van een helling werden gegooid. De bedoeling was de sterkte van carrosserieën te testen als onderdeel van een ontwikkelingsprogramma voor de introductie van plastic carrosserieën bij DKW. Verschillende DKW-modellen, uitgerust met metalen, houten en plastic carrosserieën dienden als testwagen. Ook zogenoemde ram-proeven (inslag in de flank) werden op het proefterrein van het MTC uitgevoerd. Bij deze tests werd een boomstam aan een rijdend onderstel bevestigd, dat met een katapult installatie tegen de zijkant van de auto werd gelanceerd. Verschillen de snelheden werden nagebootst door rubberbanden van verschillen de spanning te gebruiken. In het logo van Audi worden door de vier ringen de wortels van de onderneming gesymboliseerd - de merken Audi, DKW, Horch en Wanderer. Deze vier hebben, samen met Auto Union en NSU, voor het verloop van de ontwikkeling van de auto een beslissende beteke nis gehad. In 1999 mag Audi AG terugzien op honderd jaar automo bielgeschiedenis. De Mazda 626-modellen zijn vanaf juni leverbaar met een nieuwe direct ingespoten 2.0 turbodiesel. Ten opzichte van de vorige diesel versie laat de krachtbron diverse verbeterin gen zien. De motor is aan zienlijk zuiniger, weegt 33 kilo minder en het vermogen en koppel namen toe met maar liefst 25 procent. Bij het ontwikkelen van de die selmotor hebben de ingenieurs van Mazda gebruim gemaakt van de modernste technieken. Om een optimale verbranding te bereiken kreeg de motor zestien kleppen (twee inlaat, twee uit laat per cilinder), centraal ge plaatste brandstof-injectoren en een electronisch inspuitsysteem. Het electronische hart hart van het injectiesysteem houdt reke ning met de snelheid, de stand van het gaspedaal en de rijstijl van de bestuurder. Hierdoor evenaart de nieuwe Mazda-die- sel vrijwel de levendigheid en krachtsontplooing van een ben zinemotor. De vier cilinders hebben een bo ring maal slag-verhouding van 86 x 86 milimeter. Dit resulteert in een 'vierkante' motor met een inhoud van 1998 cm3. Bij 4.000 toeren levert de motor zijn maximum vermogen van 100 pk (74 kW) en vanaf 1.800 tot 3.000 toeren is een koppel van 220 Nm beschikbaar. En vooral dat laatste zegt veel over de souplesse die Mazda's nieu we, direct ingespoten turbo-die sel te bieden heeft. De motor zal vanaf medio juni zijn debuut maken in alle nieuwe versies van de 626. Dat wil zeg gen: de Hatchback, de Sedan en de nieuwe Wagon. Per dag danken we in Nederland zo'n duizend auto's af. Dit geeft jaarlijks ruim 100 miljoen kilo auto-afval. Wereldwijd is deze afvalberg vele keren groter. Moderne auto's zijn overi gens goed voorbereid op recycling. Bij de productie van nieuwe auto's wordt echter nog weinig gebruik gemaakt van gerecycled mate riaal. Maar als de voortekenen niet bedriegen, komt daar verandering in. In Amerika zijn al studiemodellen van nieuwe auto's onthuld, waarvan het koetswerk is vervaar digd van teruggewonnen PET, het materiaal waar van frisdrankflessen worden gemaakt. PET, afkorting van Polyethyleen Terefthalaat, wordt onder meer toegepast in de verpakkingsin dustrie. Het bekendste voorbeeld is zonder twijfel de frisdrankfles. Dank zij technologische ontwikkelingen kan PET worden gerecycled tot grondstof voor hoogwaardi ge toepassingen. Teruggewonnen PET heeft zich in hoog tempo ontwikkeld van een afvalstof tot waar devolle grondstof met een economische betekenis. Dat deze ontwikkeling ook voor het milieu positie ve effecten heeft, laat zich raden. De marktvraag naar PET voor hergebruik over treft momenteel zelfs al het aanbod aan herwonnen PET. Technologisch gezien zijn er steeds minder belem meringen voor de toepassing van teruggewonnen PET. Eén van de gebieden waar dit recycling- product wordt gebruikt is de auto-industrie. Met name Chrysler houdt zich hier mee bezig. Maar ook Volkswagen past bij het koetswerk van de 'New Beetle' als gerecycled PET-plastic toe. In de afgelopen maanden toonde het Amerikaanse automerk Chrysler twee prototypes, waarvan het koetswerk was vervaardigd van herwonnen PET. Als eerste verscheen in najaar 1997 de Composite Concept Vehicle (CCV). Dit model werd een mo derne variant van de Lelijke Eend genoemd: com pact, simpel van opzet, lichtgewicht en veelzijdig bruikbaar. koel- en remsysteem, banden, de verlichting en indien aan wezig uiteraard het aircondi- tioningsysteem. Dit jaar kan deze service van Opel worden gecombineerd met het Opel Assistance. In geval van nood wordt de klant terzijde gestaan door deze 24-uurs servi ce. In het ergste geval staat ver vangend vervoer gratis te be schikking. De aanbieding geldt voor drie maanden in heel Euro pa en is niet afhankelijk van de leeftijd van de Opel. De prijs van de Zomercontrole bedraagt 39,50 gulden en inclu sief het Opel Assistance pro gramma is men 88,50 gulden kwijt. De Zomercampagne loopt tot en met 31 augustus. Fiats nieuwe Seicento, opvol ger van de Cinquecento, zorgt binnen het segment van de compact-cars voor de nodige beroering. Zo doet hij van zich spreken door speciale versies, zoals de Seicento Ci- tymatic en de revolutionaire Seicento Elettra. Alsof dit nog niet genoeg is, presenteert Fiat ook een volbloed rally uitvoering van de nieuweling: de Seicento Groep A raly-ver- sie. Eind mei is deze supersnelle Sei cento voor 't eerst aan het werk te zien in de San Marino Rally. Later dit jaar geven de flitsende Fiats zelfs in meervoud acte de présence in de WK-rally van San Remo. Dit hoort allemaal bij de welo verwogen strategie van het Tu- rijnse autoconcern om z'n jong ste telg klaar te maken voor de productie van wat grotere aan tallen. Via een in eerste instantie alleen Italiaanse Challenge klas se en later wat zwaardere evene menten wordt de opvolger van de populaire Cinquecento tot de laatste details ontwikkeld en be proefd. Seicento Trofeo? Reden voor al deze inzet is om van de nieuweling in 1998 in diverse landen - inclusief Neder land - de opvolger te maken van de Cinquecento Trofeo rally auto. Deze is al jaren populair, zowel bij rijders als publiek. De Seicento bezit eigenschappen om dit succes nog te overtreffen. Vanwege zijn meer verfijnde techniek wordt de Seicento Groep A rally-auto overigens niet meer als 'kit' geleverd, maar komt de rally-versie rijklaar, ge prepareerd door Fiat's sportaf- deling, naar ons land. Dit neemt niet weg dat hij, net als de Cinquecento, betaalbaar wordt, omdat waar mogelijk be staande componenten uit andere Fiat-modellen worden toege past. De Seicento Groep A wordt af geleid van de kersverse Seicento Sporting. Daarmee houdt de overeenkomst meteen op. Want naast het speciale interieur met racestoelen, brandblussers en rolkooi valt vooral de 1147 cm3 metende motor op. Die brengt bij 7.800 toeren maar liefst 108 paardekrachten (78 kW) in ga lop. Op de gewone weg zou dat wat erg veel van het goede zijn. Hiervoor werd de motor ingrij pend aangepast met een fraai multi-point injectiesysteem, spe ciaal inlaatspruitstuk met twee gaskleppen en een getunede sta len uitlaat. Zesbak De Siecento Groep A is een rap pe auto. Ook al omdat zijn ge wicht beperkt blijft tot 791 kg. De transmissie is bijpassend sterk. Fiat geeft de Seicento Groep A een zes-versnellings bak. Die is afgeleid van de zes- bak in de Fiat Punto. De koppe ling is van het extra duurzame gesinterde type. Het differentieel krijgt hulp van een zelfblokke- rend Visco-drive systeem, dat we kennen van de Fiat Coupé 2.0 20 V. Uiteraard is ook het onderstel ingrijpend versterkt. Zo is zowel de voor- als de achterwielophan ging bevestigd met 'uniballs'. Terwijl ook speciale dempers, stabilisatoren en veren worden gemonteerd. Rondom zitten nu schijfremmen (240 mm), waarbij de voorste inwendig geventileerd zijn. Voor de rembekrachtiging en de rem- krachtverdeling grepen de ont werpers naar techniek uit de Punto GT. Verder staat de Italiaanse Sei cento Groep A op 5.5-13 inch lichtmetalen velgen met speciale 15/53 (verhard) of 14/65 (onver hard) Michelins. Kortom: dit serieuze rally-mon stertje betekent in 1999 een grote stap voorwaarts voor de geoe fende Cinquecento Trofeo-rij- ders. En een interessante kans voor andere rally-rijders die de overstap willen wagen. Tot het zover is, hoeft de rally-fan zich niet te vervelen, want dit jaar wordt weer stevig om de Cinque cento Trofeo gestreden. Opelrijders kunnen deze zo mer bij hun dealer terecht voor de Vakantiecontrole. Te gen een gereduceerd tarief worden vitale onderdelen van de auto nagekeken, zoals het Overigens gaat het laveren door nauwe Italiaanse straatjes hem net zo goed af als het (ook in Italië illegale) hardrijden. Naarmate de lange reis vorder de groeide de waardering voor de rode 406. Met de brandstof sprong hij, ondanks de auto maat en het zeer geforceerde reistempo, bijna verrassend voorzichtig om. In totaal kwam de stand uit op één op twaalf. Dat komt natuurlijk deels om- datje niet telkens van 0 naar 160 hoeft op te trekken, maar toch... 'Voetvakantie' Tja, en dan die automaat. Om met Toon Hermans te spreken: "Heerlijk, heerlijk". U weet wel, uit zijn onvergetelijke kampeer- vakantieschets... Heerlijk om zo, zonder hinderlijk getrappel en geruk, volkomen op sturen, gasgeven en remmen geconcen treerd te rijden. Als u ook aan vakantie voor de voeten toe bent heb ik maar een advies. Maak eens een wat lan gere proefrit met een automa tisch geschakelde wagen. Bij voorbeeld een Peugeot 406 1.8- 16 V automaat. Maar de 306 en de 106 zijn er ook in "uitgescha kelde" versie. Dus, wat let u nog! Draaien we er niet omheen, de Peugeot 406 is gewoon een mooie auto. Vooral in donkere tinten (niet de veiligste!) komt hij uitermate chique over.Die van mij' is bordeaux-metallic rood en ook dat staat hem prima. Het is een overzichtelijke auto en als je er eenmaal inzit merk je dat hij ook nog volp bin nenruimte biedt. De eventueel vijf persoons reisbagage past precies in de baga geruimte, die 430 dm3 (liter) kan bevatten. Het interieur is, net als de buitenkant, lekker rustig en in deze 1.8 SR-uitvoering zonder spectaculaire comfort extra's volkomen op de normale Nederlandse rijpraktijk ingericht. deren verwachten. De elektronisch geregelde bak heeft een 'kick down' - om even snel op te trekken, alsmede een sport- en winterprogramma. Hij schakelt relatief snel en soepel in de normaal-stand om dan al vroeg in de vierde trap door te trekken. De acceleratietijd van 0 naar 100 km/u bedraagt een re delijke 14,6 seconden. In de sportstand trekt-ie langer door in de versnellingen en dan gaat het vlotter. Als de weg vrij is blijkt de com binatie bijna ideaal. Op de kaarsrechte lange Autostrada in Noord-Italië kun je een plezieri ge kruissnelheid van 160 km/u aanhouden. Na afremmen keert de 406 redelijk snel terug naar de oorspronkelijke snelheid, maar voor vurig opdringende Italianen kennelijk toch niet snel genoeg. De auto is aange naam rustig, ook op hoge snel heid en vertoont geen hinderlij ke windgeruizen. De wegliging vergt in het begin wat gewenning omdat de vering en de afstelling van het onder stel een compromis vormen waarin comfort en stabiliteit om voorrang strijden. Als je echter gewend bent blijkt er veel meer te kunnen dan het aanvankelij ke hellen van de carrosserie laat vermoeden. geweldig tot zijn recht te komen. brengt het op 112 pk die goed De viercilinder benzinemotor voor een topsnelheid van 188 km/u zijn. In een auto die rij- automatische transmissie wordt klaar 1.200 kilo weegt en per versneld, moet je dus geen won- 406 ging helemaal met me mee naar Imola, halverwege Italië, alwaar hij tijdens de Grand Prix van San Marino eens zou erva ren hoe zijn tiencilinder collegae het er op het circuit afbrachten. Zo'n lange bijna nonstop-rit is ook op het moderne Europese wegennet geen makkie. Zo vlak voor het zomerseizoen 'stikt het' van de files en de wegopbrekin- gen. Echt lekker opschieten is er zelfs in Duitsland allang niet meer bij. Het is vaak afzien in meer dan tien kilometer lange rijen. Als je een reisgemiddelde van 90 a 100 kilometer per uur haalt ben je een spekkoper. Maar juist in dit soort omstan digheden blijkt deze allerminst heftig gemotoriseerde Peugeot lange reis Peugeot staat voor betrouw baarheid. Niet voor niets zie je heel wat Peugeot's op de oprijla nen van boerenhoeves. Die mannen hoef je immers niets wijs te maken. Maar ook ik stem ermee in. Want deze rode Peugeot heeft deze 406 echter .wel van ABS, een airbag voor de passagier, een regensensor en heel verrassend op een sedan, een achterruitewisser voorzien. Inclusief de automatische trans missie en de 'Rouge Lucifer' ge doopte lakkleur komt deze fijne auto op de schappelijke prijs n fl. 44.500,--. Maar 'kaal' is- er al voor fl. 38.950,--. Stadsblad) is gedeeltelijk gemaakt van gerecycled PET. Zorgeloos op vakantie door Anjès Verhey De Peugeot 406 automaat is in een woord heerlijk.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 11