B R E E D 1 Leeuwenwelpen te zien in safari Beekse Bergen Wat een goede doorbloeding niet allemaal voor uw gezondheid kan doen ■«J 4\i «P Kijkje onder de vloedlijn Griezelen met Paul van Loon Brabantse Skate Meerdaagse JE HERSENEN... K dat ben je zélf! M OtRO 55055 "Activeer het zelfreinigende mechanisme van uw lichaam" GRABS informatiepakket! Giro 860 Een Magnum voor als je al vol zit vascus, WOENSDAG 20 MEI 1998 21-447 Neeltje Jans, het voormalige werkeiland van de Ooster- scheldekering, is tegenwoor dig een schitterend stukje duinlandschap. Het bruist er van leven. Dat kan iedereen zelf ontdekken, wanneer hij op excursie gaat met de ent housiaste gidsen van Natuur monumenten en het Zeeuwse Landschap. Deze organisaties beheren samen de natuur op Neeltje Jans. De laatste zondag in mei en alle zondagen in juni 1998 worden - in het kader van Juni Natuur- maand - op het voormalig werk eiland Neeltje Jans wandelingen 'rondom de vloedlijn' georgani seerd. Dit gebeurt onder leiding van een gids van de vereniging Natuurmonumenten en de stich ting Het Zeeuwse Landschap. De tocht gaat door de duinen, die zich volop aan het ontwikke len zijn. Normaal gesproken is wandelen onder de vloedlijn al leen weggelegd voor duikers, maar daar heeft de biologische werkgroep van de Nederlandse Onderwatersport Bond iets op gevonden. In het Intoduin heb ben biologen/duikers een aantal aquaria ingericht voor allerlei bodemdierent krabbetjes, vele soorten wier en vis. Biologen/duikers geven infor matie en vertellen over de Oos- terschelde en haar leefgemeen schap. Het Infoduinn waar de aquaria staan uitgestald, is goed toegankelijk, voor rolstoelge bruikers. Om mee te kunnen met één van deze excursies of met een 'gewo ne' excursie zoals gehouden wordt op iedere woensdagmid dag in mei moet u zich om 14.00 uur bij het naambord van Na tuurmonumenten en Het Zeeuw se Landschap melden. Dit bord staat aan de Oosterscheldekant van de parkeerplaats van Water land Neeltje Jans (betaald par keren). Voor deelname aan een excursie wordt een bijdrage gevraagd: Volwassenen betalen 7,50, le den 5,00 en kinderen t/m 12 jaar 2,50. Eigen groep Heeft u een groep vrienden of kennissen voor wie u graag zelf een excursie zou houden, bel dan naar mevrouw P. Sloof-Spijker 0113-695431. Zij kan excursies organiseren in vele talen voor vele leeftijden. GEEF ASTMA PAT IENTEN MEER LUCHT Astma Fonds De drie leeuwenwelpen die op 6 februari j.l. geboren werden in Safari Beekse Bergen zijn vanaf heden iedere dag voor de bezoekers te zien. Net als in de natuur hebben moeder Woepie en haar jon gen de afgelopen maanden separaat van de grote leeu- wengroep geleefd. In de natuur zondert een moe der zich immers ook af van de groep waarin zij leeft om de jongen eerst groot te brengen. Hiervoor zoekt zij een beschutte plaats. Vervolgens keert zij na enkele weken van rust terug bij de groep. De welpen kunnen vanaf heden hun ruime verblijf verkennen. Zij zullen ook voor net eerst kennis maken met de Safaribus sen en de auto's die door het verblijf heen rijden. De drie welpen zijn het tweede resultaat van het fokprogram- ma van de nieuwe groep leeu wen in Safari Beekse Bergen. Deze groep kwam in het park na de aanleg van de Wandelsa fari in 1996. Vorig jaar werden er tevens een aantal welpen geboren maar omdat de moeder vrij snel na de geboorte ziek werd. kon slechts één welp (met hulp van de ver zorgers) uiteindelijk groot ge bracht worden. Deze welp. Su zanne genaamd, maakt het erg goed. Zij is al regelmatig, samen met haar tantes, in het verblijf te bewonderen. Nu krijgt zij dus gezelschap van twee 'nichtjes' en een 'neefje' Een leeuwin krijgt meestal 2 tot 4 welpen per 'worp'. De draag tijd bedraagt drie en halve maand. Drie maanden na de geboorte beginnen de jonge leeuwen met het eten van vlees. Zij zijn dan wel afhankelijk van de 'restjes' van de prooi die overblijven. De volwassen leeu wen mogen namelijk eerst van de prooi eten. In de natuur zorgt dit ook voor een hogere sterfte onder de welpen. Na twee jaar zijn de w elpen v olw as sen en kunnen zij zelf een prooi- doden. Leeuwen zijn sociale roofdie ren. ze leven in hechte familie groepen van enkele mannen en een groot aantal vrouwen. Een leeuwin blijft haar hele leven in de groep waarin zij geboren is. Mannetjes verlaten de groep als zij volwassen zijn. Zij gaan op zoek naar een eigen groep leeu winnen of proberen andere 'lei dende' mannen uit te dagen tot een gevecht. Safari Beekse Bergen (Hilvaren- beek) is dagelijks geopend van 10-17.00 uur. De entree bedraagt 19,50 voor kinderen tot 12 jaar en 65 Volwassenen betalen 22,50 p.p. Voor meer informatie; 013 - 5360035. Het traditionele evenement Vlaggetjesdag Scheveningen vindt dit jaar plaats op zater dag 30 mei in de Tweede Ha ven en in een gedeelte van de Eerste Haven en de Visafslag. Vlaggetjesdag Scheveningen heeft alles te maken met het feit dat Scheveningen van oudsher de grootste leverancier van ge kaakte en gepekelde haring is. Dit is echter niet altijd het geval geweest. Vanaf de 16e eeuw had den slechts de Maassteden het monopolie om haring te kaken en te pekelen. Vissersdorpen met een grote visvangst per jaar als Katwijk maar ook Schevenin gen. ijverden tevergeefs vele ja ren om dit recht ook te verkrij gen. Tijdens de Franse overheersing werd dit monopolie afgeschaft door Napoleon, maar onder ko ning Willem I kregen de Maas steden dit monopolie opnieuw in handen. Reders die het monopo lie schonden, konden hiervoor extreem hoge boetes krijgen. Ook was de import van gepekel de haring verboden, waardoor de prijzen van de haring erg hoog lagen. Koning Willem I had veel interesse voor de ha ringvisserij. Hij schonk ieder jaar gouden dukaten aan diege ne die de eerste nieuwe pekelha ring aanbood. Voor de Sche- venlngse reders was dit een doorn in het oog Zij konden immers niet meedingen naar deze prijs. Pas in de 2e hellt van de 19e eeuw werd het monopolie op kaken en pekelen van haring opgeheven, maar het heeft tot hel einde van de 19e eeuw ge duurd totdat de vangst en ver werking van gepekelde haring enige betekenis kreeg. Vanaf dat moment groeide Scheveningen al spoedig uit lot de grootste leverancier van gepekelde ha ring. Begon deze eeuw kwam de helft van alle zoute haring uit Sche veningen en was deze 'industrie' zeer belangrijk geworden voor de Schevenlngse werkgelegen heid. Aanvankelijk werden op de zaterdag voor Pinksteren de schepen met vlaggen versierd. In Scheveningen was le Pinkster dag een echte kerkelijke zondag, maar op 2e Pinksterdag ont moetten de Schevenlngers elkaar op de kades van de haven en bekeken de gepavoiseerde sche pen die de volgende dag zouden uitvaren richting de kust van Schotland, alwaar de meeste ha ring gevangen werd. Het uitva ren van de schepen was tevens het begin van een grote kermis die de hele week duurde. Na de oorlog groeide Vlaggetjesdag Scheveningen uit tot een echte feestdag rond de haring die werd gehouden op de laatste zaterdag in mei. Er werden wedstrijden nettenboeten, knopen, visfileren en touw splitsen gehouden tussen vlsserijscholen. Er waren attrakties er werden visserijfilms vertoond, er was een demonstratie van de gymnas tiekvereniging en er waren spe ciale noordzeetrips voor hel pu bliek. De muziek werd verzorgd door de korpsen Metro en Duin dorp. Rond de jaren '70 ver dween Vlaggetjesdag Schevenin gen. Dit omdat het onmogelijk was de grote, moderne schepen met een vol ruim naar Scheve ningen terug te laten komen om het eerste vaatje aan land te brengen. Begon jaren '80 werd deze traditionele dag toch weer nieuw leven ingeblazen, al was er pas na vlaggetjesdag Schevenin gen Hollandse Nieuwe te krij gen. Door de verregaande mo dernisering van de haringvloot is het niet meer te realiseren de schepen eind mei te laten uitva ren. maar in samenwerking met het Nederlands Vlsbureau en het Produktschap voor Vis en Vlsserljprodukten is besloten dat Vlaggetjesdag Scheveningen de nationale feestdag rond de Hol landse Nieuwe is en de officiële start van de nationale en inter nationale verkoop van de ha ring. Op de dinsdag voor Vlag getjesdag Scheveningen zal in de Scheveningse Visafslag het eer ste vaatje worden geveild om 16.00 uur (de opbrengst komt geheel ten goede aan een goed doel). Dit betekent dat er op Vlaggetjesdag Scheveningen vol op Hollandse Nieuwe le verkrij gen is. De Stichtinq Vlaggetjesdag Scheveninqen heeft ook dit jaar weer een feestelijk programma opgesteld. De dag zal om 11.00 uur van start gaan met het hijsen van de Scheveningse vlag. De Eerste en de Tweede Haven alsmede de Visafslag zullen worden ingericht als evenemen tenterrein, waarbij rond de 70.000 bezoekers de gelegenheid zullen krijgen zich te oriënteren op het gebied van de haringvis serij, oude ambachten, kleder drachten en alles wat daar ver der mee te maken heeft. Dick Passchier, de bekende presenta tor, zal de hele dag aan elkaar praten en verslag geven van de diverse optredens, wedstrijden (zoals de haringeet-wedstrijd) en demonstralies. Tevens krijgt het publiek de kans om een unieke tocht op zee te maken op een driemaster. De toegang voor Vlaggetjesdag Scheveningen is geheel gratis. Publieksinformatie: VVV Sche veningen tel: 0900-3403505 (75 ct/min) Angsthazen kunnen Autotron zaterdag 6 juni maar beter mij den. W ie daarentegen over stalen zenuwen beschikt en zich niet laat afschrikken door monsters, heksen, spinnen en vampiers heeft de tijd van zijn leven op de Griezelclub-dag. Een van de vele activiteiten vórmt de introductie van Paul van Loons vierde boek in de Griezelbus-reeks, De Griezelbus 4. De dag wordt ge organiseerd door de Griezelclub. De circa achtduizend jeugdige leden van de Griezelclub ontvingen onlangs een speciale uitnodiging voor de Griezelclub-dag. Directe aanleiding voor de dag is het verschijnen van hel vierde boek van Paul van Loon waarin de Griezelbus - die overigens een v aste plaats heeft in het auloprelpark - de hoofdrol speelt. Ook in het nieuwe boek heeft schrijver P. Onnoval de griezelbus weer tot leven gewekt dankzij meester Jacques en zijn klas. Dat Van Loon alle griezelregis- ters wederom heeft opengetrokken, kan iedereen vanal zaterdag 6 juni zelf ervaren. Wie hel boek uil heelt, laat v ast s nachts het licht branden... Van De Griezelbus 4 is ook een T-shirt gemaakt. Op het shirt is de omslag van het laatste boek afgebeeld, met daaronder de handteke ning van de griezelmeester zeil. Het ochlendprozramma beslaat uit diverse workshops w aarop schrij vers van griezelverhalen uit eigen werk voorlezen en hun boeken signeren. Naast Paul van Loon zijn ook Tais Teug. Bies van Ede. Els Rooyers. Ton van Reen en F.ddy Berlin aanwezig. Lopen er 's morgens al vele enge personages en gedrochten rond in Autopretpark Autotron. in de middaguren neemt dit aantal angst aanjagende proporties aan. De leden van de Griezelclub zijn ge vraagd verkleed naar de dag te komen en deel le nemen aan de Grootste Griezel Verkiezing. De deelname hieraan is reeds gesloten. Deelname aan de Griezelclub-dag is voorbehouden aan leden Van de Griezelclub. Bezoekers van Autotron - hel attractiepark en het museum zijn gewoon voor het publiek geopend - kunnen zich ter plekke aanmelden en meteen, om in de stijl van Paul van Loon te blijven, de 'Andere Wereld" binnenstappen. Griezelclub-leden die zich reeds hebben aangemeld hebben zaterdag 6 juni gratis toegang. Oudersbegeleiders betalen de normale toegangs- prijs van 11. 1 9"50Tniet-leden in de leeftijd van 4 tot 12 mogen voor 11. 17.50 naar binnen. De Griezelclub-dag duurt van 10.00 tol 17.00 uur. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid om te genieten van de vele attracties van Autotron. Autopretpark Autotron is gelegen.aan de A50 s-Hertogenbosch - Nijmegen. Per openbaar vervoer informeer bij de O/V Reislijn: 0900 9292. Infolijn: 073 521 90 i© i© i w O lp* Schiedam Hoflands groenten, fruit en reform Homeopatheek Libra Reformhuis Schiedam Hof van Spaland 26 Hoogstraat 15 Broersveld 159 Hersenstichting Nederland SCHONE BLOEDVATEN: DE SLEUTEL TOT EEN LANGER LEVEN Brabant is binnenkort de eer ste provincie met een eigen Skate Meerdaagse. Zijn an dere provincies bekend om de fiets- of wandelvierdaagsen, vanaf nu staat Brabant op de kaart als de skateprovincie. Van vrijdag 12 tot en met zondag 14 juni vindt de eerste Becel Brabantse Skate Meer daagse plaats. Op zondag vindt tevens het grote 'Lipto- nice Inline Challenge' plaats in Eindhoven. Naast de or ganisatie van deze twee aan elkaar gekoppelde evenemen ten worden er in dat weekein de nog eens tiental Brabantse skate-routes gepresenteerd die door de VVV worden uit gebracht. Op vrijdagavond 12 juni bestaat nog een laatste mogelijkheid tot inschrijven op de Beekse Bergen van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdagochtend van 9.00 tot 10.15 uur. De kosten bedragen fl. 40.- exclusief shirt. Op zater dagochtend kan er vanaf 10 uur worden gestart Er zijn drie tochten uitgezet van 20, 40 en 60 km per dag, dwars door het fraaie landschap van de Kempen naar Eersel. Op zondagochtend kunnen de deelnemers vanaf 09.00 uur vertrekken naar Eind hoven alwaar men een slotronde mag rijden op de daarvoor afge zette stadsring. Eindhoven In het centrum van Eindhoven is op dat moment een groot Inline spektakel de Liptonice Inline Challenge bezig. Talrijke skate- activiteiten met onder meer de Nederlandse Kampioenschap pen Vert halfpipe). Inline Hoc key wedstrijd NL-België, Fun- tour en de Kids tour (2,5 km) vinden op dal moment op en rondom de stadsring plaats. Daarnaast wordt na de binnen komst van de Brabantse Skate Meerdaagse deelnemers gestart met een Speedskatewedstrijd, een halve marathon, waaraan nationale en internationale tops- katers deelnemen. De organisatie is in handen an het Brabants Bureau voor Toe risme in samenwerking met Consultants In Sports. Zij ver wachten minimaal 1.000 deelne mers en streven ernaar volgend jaar een vierdaags skate evene ment op le starten. De Liptonic Inline Challenge wordt georga niseerd door stiohtmgiageja en CIS. Voor meer-informatie: 070- 4182128. num After Dinner. 'Met het project 'File Kunst' hebben wij geprobeerd om ons nieuwe product op een andere manier dan via de klassieke media te introduceren. Wij heb ben het teruglopende museum- bezoek als uitgangspunt geno men om 'kunstwerken' te plaat sen langs tien drukke verkeer spunten in Nederland. Zo brach ten we 'kunst' toch onder de aandacht van een breed pu bliek', aldus Ola. Inmiddels heeft iedereen ontdekt dat de kunstwerken betrekking hebben op de ijsvariant. Kunstenaars die de afgelopen twee jaar zijn afgestudeerd aan de Nederlandse kunstacademies worden door de Stichting Ge woon Kunst' opgeroepen om een kunstwerk te ontwerpen dat ingezet zal worden als 'File Kunst'. De kunstenaar met het beste ontwerp krijgt de kans om zijn of haar kunstwerken te plaatsen langs een aantal drukke verkeersknooppunten in ons land. Ola's jongste. Magnum After Dinner, bestaat uit acht stukjes premium vanille-roomijs om huld met een dikke laag Belgi sche chocolade. Dit nieuwe pro duct van Ola is onder andere geïntroduceerd via het project 'File Kunst'. Gedurende een week werden langs tien drukke verkeersknooppunten in Neder land kunstwerken getoond die nu gebaseerd blijken op Mag iüÉ Umü%L^4 1' 1 1 STEUNPUNT VOOR 1.6 MILJOEN NEDERLANDERS Drie feeuwenwelpjes foto BEEKSE BERGEN Vlaggetjesdag Scheveningen 1998 Paul ran Loon ontvangt op 6 juni het eerste exemplaar ran Griezelbus 4 Een goede doorbloeding van alle delen van ons lichaam is de sleutel tot een goede gezondheid en een langer leven. Per keer pompt het hart zeven liter bloed door 144.000 kilometer bloedvaten. Dit continu-proces zorgt er voor, dat zuurstof en voe dingsstoffen bij alle 80 biljoen cel len van ons lichaam worden afgele verd. En dat schadelijke afvalstof fen uit ons systeem worden verwij derd. Een goede doorbloeding is dus een voorwaarde om alle orga nen en weefsels van ons lichaam in een uitstekende conditie te houden. Schone bloedvaten bevorde ren de bloedcirculatie van ons lichaam. Maar hoe hou den we nu eigenlijk dit traject van 144.000 kilometer brandschoon? VASCUSAN HELPT PLAQUE VAN DE VAAT- WANDEN TE VERWIJDEREN De Amerikaanse voedings deskundige Donsbach komt met een afdoende antwoord in de vorm van Vascusan. Een zeer compleet èn krach tig voedingssupplement, dat is samengesteld uit 32 natuurlijke stoffen. Vascusan activeert enerzijds het zelf reinigende mechanisme van het lichaam, waardoor het gevaarlijke plaque - dat bestaat uit mineralen, colla geen, vetten en afvalstoffen - van de vaatwanden wordt verwijderd. Dit proces zorgt er voor dat de bloedvaten brandschoon blijven. heid. Dit leidt immers tot een verbeterde opname van vita mines en mineralen, waar door u opnieuw fit wordt en uw uithoudingsvermogen Anderzijds heeft Vas cusan een verkwik kende uit werking op het hart, houdt het de normale bloeddruk in stand en zorgt dit preparaat voor sterke en soepele aderen. Door deze unieke, meervoudige wer king is Vascusan dan ook in staat om de algehele door bloeding van het lichaam sterk te verbeteren. VASCUSAN BESCHERMT BIJ OUDERDOMSVER- SCHIJNSELEN Schone bloedvaten en een verbeterde doorbloeding van het lichaam hebben een opzienbarende uit werking op de gezond- wordt vergroot. Door een optimale bloed circulatie in de herse nen worden uw geheugen en con centratie verbeterd en uw reactiesnel heid bevorderd. Bovendien wordt uw stofwisseling gesti muleerd, de weer stand van uw orga nisme verhoogd en het immuunsysteem ondersteund. Voorts is een verbeterde doorbloeding ideaal tegen koude handen en voeten, voor een goede botopbouw en voor het behoud van soepele gewrichten. Tenslotte zorgt de unieke werking van Vascusan op de bloedvaten voor het behoud van gezonde cellen en weefsels en voor bescherming tegen ouderdomsver- schijnselen. De Amerikaanse voedingsdes kundige Donsbach over Vas cusan: "Ik heb ontdekt, dat het lichaam in staat is om zélf de rommel op te ruimen die het maakt. Helaas onthouden wij ons lichaam tegenwoordig tal van essentiële voedingsstoffen die het nodig heeft om dit zelf reinigende mechanisme' op gang te brengen.Hij legt uit dat het lichaam zelf een enzym - LPL genaamd - kan produce ren, dat in staat is om de vaat wanden schoon te houden. Op basis van 32 natuurlijke stoffen ontwikkelde Donsbach zijn unieke Vascusan-formule, die het lichaam aanzet tot het pro duceren van LPL. Dit leidt tot schone bloedvaten en dus een verbeterde doorbloeding van alle delen van het lichaam. Wilt u meer weten over de unieke werking van Vascusan op uw bloedvaten? Haal dan snel het gratis informatiepakket bij onderstaande drogisterij of reformzaak. Dit gratis informatiepakket bestaat uit drie heldere boekjes met een totale winkelwaarde van 7,95. Maar... als je opeens je zelf niet meer bent? De Hersenstichting Nederland vraagt opnieuw aandacht voor slachtoffers van hersenletsel. Door revalidatie kan men vaak iets van de schade herstellen. De Hersenstichting steunt het wetenschappelijk onderzoek en geeft voorlichting. Helpt u? Korte Houtstraat 10 - 2511 CD 's-Gravenhage ie

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 7