Leeuwenwelpen te zien in safari Beekse Bergen Uniek bruikleen uit Rijksmuseum in Honselersdijk MOERMAN Kijkje onder de vloedlijn Griezelen met Paul van Loon Brabantse Skate Meerdaagse Si mme* Groot VtaardingejL* De Botlek l «V, fris VERENIGING Wegener arcade e lood? De IJssel' en Lekstreek^ Nooit eens van plan geweest uw jnterieur helemaal naar eigenv idee aan te passen? Preventie van (borst-)kanker door een gezonde leefstijl Neeltje Jans, het voormalige werkeiland van de Ooster- scheldekering, is tegenwoor dig een schitterend stukje duinlandschap. Het bruist er van leven. Dat kan iedereen zelf ontdekken, wanneer hij op excursie gaat met de ent housiaste gidsen van Natuur monumenten en het Zeeuwse Landschap. Deze organisaties beheren samen de natuur op Neeltje Jans. De laatste zondag in mei en alle zondagen in juni I998 worden - in het kader van Juni Natuur- maand - op het voormalig werk eiland Neeltje Jans wandelingen 'rondom de vloedlijn' georgani seerd. Dit gebeurt onder leiding van een gids van de vereniging Natuurmonumenten en de stich ting Het Zeeuwse Landschap. De tocht gaat door de duinen, die zich volop aan het ontwikke len zijn. Normaal gesproken is wandelen onder de vloedlijn al leen weggelegd voor duikers, maar daar heeft de biologische werkgroep van de Nederlandse Onderwatersport Bond iets op gevonden. In het Intoduin heb ben biologen/duikers een aantal aquaria ingericht voor allerlei bodemdierent krabbetjes, vele soorten wier en vis. Biologen/duikers geven infor matie en vertellen over de Oos- terschelde en haar leefgemeen schap. Het Infoduinn waar de aquaria staan uitgestald, is goed toegankelijk voor rolstoelge bruikers. Om mee te kunnen met één van deze excursies of met een 'gewo ne' excursie zoals gehouden wordt op iedere woensdagmid dag in mei moet u zich om 14.00 uur bij het naambord van Na tuurmonumenten en Het Zeeuw se Landschap melden. Dit bord staat aan de Oosterscheldekant van de parkeerplaats van Water land Neeltje Jans (betaald par keren). Voor deelname aan een excursie wordt een bijdrage gevraagd: Volwassenen betalen 7,50, le den 5,00 en kinderen t/m 12 jaar 2,50. Eigen groep Heeft u een groep vrienden of kennissen voor wie u graag zelf een excursie zou houden, bel dan naar mevrouw P. Sloof-Spijker 0113-695431. Zij kan excursies organiseren in vele talen voor vele leeftijden. De drie leeuwenwelpen die op 6 februari j.l. geboren werden in Safari Beekse Bergen zijn vanaf heden iedere dag voor de bezoekers te zien. Net als in de natuur hebben moeder Woepie en haar jon gen de afgelopen maanden separaat van de grote leeu- wengroep geleefd. In de natuur zondert een moe der zich immers ook af van de groep waarin zij leeft om de jongen eerst groot te brengen. Hiervoor zoekt zij een beschutte plaats. Vervolgens keert zij na enkele weken van rust terug bij de groep. De welpen kunnen vanaf heden hun ruime verblijf verkennen. Zij zullen ook voor het eerst kennis maken met de Safaribus sen en de auto's die door het verblijf heen rijden. De drie welpen zijn het tweede resultaat van het fokprograni- ma van de nieuwe groep leeu wen in Safari Beekse Bergen. Deze groep kwam in het park na de aanleg van de Wandelsa fari in 1996. Vorig jaar werden er tevens een aantal welpen geboren maar omdat de moeder vrij snel na de geboorte ziek werd, kon slechts één welp (met hulp van de ver zorgers) uiteindelijk groot ge bracht worden. Deze welp. Su zanne genaamd, maakt het erg goed. Zij is al regelmatig, samen met haar tantes, in het verblijf te bewonderen. Nu krijgt zij dus gezelschap van twee 'nichtjes' en een 'neefje' Een leeuwin krijgt meestal 2 tot 4 welpen per 'worp'. De draag tijd bedraagt drie en halve maand. Drie maanden na de geboorte beginnen de jonge leeuwen met het eten van vlees. Zij zijn dan wel afhankelijk van de 'restjes' van de prooi die overblijven. De volwassen leeu wen mogen namelijk eerst van de prooi eten. In de natuur zorgt dit ook voor een hogere sterfte onder de welpen. Na twee jaar zijn de welpen volwas sen en kunnen zij zelf een prooi- doden. Leeuwen zijn sociale roofdie ren, ze leven in hechte familie groepen van enkele mannen en een groot aantal vrouwen. Een leeuwin blijft haar hele leven in de groep waarin zij geboren is. Mannetjes verlaten de groep als zij volwassen zijn. Zij gaan op zoek naar een eigen groep leeu winnen of proberen andere 'lei dende' mannen uit te dagen tot een gevecht. Safari Beekse Bergen (Hilvaren- beek) is dagelijks geopend van 10-17.00 uur. De entree bedraagt 19,50 voor kinderen tot 12 jaar en 65 Volwassenen betalen 22,50 p.p. Voor meer informatie; 013 - 5360035. In het jaar 1198 schonk graaf Dirk VII van Holland een stuk land aan een kapel in Utrecht. Dit stuk land was gelegen in de Poel bij Naald wijk in de buurt van de huidi ge Baakwoning. Het doku- ment dat voor deze schenking is gemaakt is het eerste schriftelijke stuk waarin de naam Naaldwijk als plaats naam voorkomt. Over dit do- kument en over de geschiede nis van het ambacht en bal juwschap Naaldwijk wordt uitgebreid verteld in een ten toonstelling in het Westlands Museum ('Naaldwijk 800 jaar in bloei'). Voor 1198 woonden er ook al mensen in het Naaldwijkse ge bied. De oudste bewoningsspo- ren gaan terug tot ver voor het begin van onze jaartelling. Ook in de Romeinse tijd bevond zich in Naaldwijk al een belangrijke nederzetting. Tal van archeolo gische vondsten schetsen een goed beeld van deze Naaldwijk- se voorgeschiedenis. In Naaldwijk hebben de Heren van Naaldwijk een grote rol ge speeld. Hoe zij zo belangrijk geworden zijn, waar ze vandaan komen, waar ze gewoond heb ben en wat zij uiteindelijk voor Naaldwijk hebben betekend komt allemaal aan de orde in de expositie. Bruikleen Blikvanger in de tentoonstelling is een portret van Hendrik IV van Naaldwijk. Dit portret heeft jarenlang in de permanen te expositie van de overzichtsge schiedenis van Nederland in het Rijksmuseum gehangen. Op het ogenblik wordt deze afdeling van het Rijksmuseum heringe richt, waardoor dit schilderij tij delijk terug kan komen naar de gemeente Naaldwijk. Het por tret van Hendrik IV van Naald wijk is mooi door zijn lelijkheid. Hendrik IV is zeer belangrijk geweest voor Naaldwijk omdat hij de oude-kerk aan het Wilhel- minaplein na een brand in 1472 heeft laten herbouwen. De kerk kreeg toen haar huidige vorm. In zijn testament had Hendrik ook bepaald dat er geld be schikbaar gesteld moest worden voor de bouw van enkele huis jes. waarin oude en arme man nen konden wonen en in hun levensonderhoud werden voor zien. Dit was de voorloper van het huidige Heilige Geesthofje dat in opdracht van Frederik Hendrik is gebouwd. De geschiedenis van de dorps kernen Honselersdijk en Maas dijk. of Oranjepolder en Hon- derdland. komt ook uitgebreid aan bod. Daarnaast wordt er een overzicht gegeven van de ontwikkeling van het bestuur van het ambacht, baljuwschap en later gemeente Naaldwijk en uiteraard ook over de ontwik keling van de belangrijkste eco nomische bestaansbron, de tuinbouw. T/m 3 oktober in Westlands Mu seum, Middelbroekweg 154, Honselersdijk. Informatie: 0174 - 621 084. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 - 17.00 uur, op feestdagen geslo ten. Van mei tot en met septem ber ook de eerste zondag van de maand van 14.00 - 17.00 uur. Zoekt: ,<y Redacteur m/v VERHEIJ INTERIEURBOUW BV NODIGT U UIT: Spreker: drs. L. P. Huijsen, Moermanarts Datum: Angsthazen kunnen Autotron zaterdag 6 juni maar beter mij den. Wie daarentegen óver stalen zenuwen beschikt en zich niet laat afschrikken door monsters, heksen, spinnen en vampiers heeft de tijd van zijn leven op de Griezelclub-dag. Een van de vele activiteiten vormt de introductie van Paul van Loons vierde boek in de Griezelbus-reeks, De Griezelbus 4. De dag wordt ge organiseerd door de Griezelclub. De circa achtduizend jeugdige leden van de Griezelclub ontvingen onlangs een speciale uitnodiging voor de Griezelclub-dag. Directe aanleiding voor de dag is het verschijnen van hel vierde boek van Paul van Loon waarin de Griezelbus - die overigens een vaste plaats heeft in het autopretpark - de hoofdrol speelt. Ook in het nieuwe boek heeft schrijver P. Onnoval de griezelbus weer lot leven gewekt dankzij meester Jacques en zijn klas. Dal Van Loon alle griezelregis- ters wederom heeft opengetrokken, kan iedereen vanaf zaterdag 6 juni zelf ervaren. Wie het boek uit heeft, laat vast 's nachts hel licht branden... Van De Griezelbus 4 is ook een T-shirt gemaakt. Op het shirt is de omslag van het laatste boek afgebeeld, met daaronder de handteke ning van de griezelmeester zelf. Het ochtendprozramma bestaat uit diverse workshops waarop schrij vers van griezelverhalen uit eigen werk voorlezen en hun boeken signeren. Naast Paul van Loon zijn ook Tais Teng, Bies van Ede. Els Rooyers. Ton van Reen en Eddy Bertin aanwezig. Lopen er 's morgens al vele enge personages en gedrochten rond in Autopretpark Autotron. in de middaguren neemt dit aantal angst aanjagende proporties aan. De leden van de Griezelclub zijn ge vraagd verkleed naar de dag te komen en deel te nemen aan de Grootste Griezel Verkiezing. De deelname hieraan is reeds gesloten. Deelname aan de Griezelclub-dag is voorbehouden aan leden van de Griezelclub. Bezoekers van Autotron - het attractiepark en het museum zijn gewoon voor het publiek geopend - kunnen zich ter plekke aanmelden en meteen, om in de stijl van Paul van Loon te blijven, de 'Andere Wereld' binnenstappen. Griezelclub-leden die zich reeds hebben aangemeld hebben zaterdag 6 juni gratis toegang. Ouders/begeleiders betalen de normale toegangs prijs van fl. 19,50. Niel-leden in de leeftijd van 4 tot 12 mogen voor fl. 17,50 naar binnen. De Griezelclub-dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid om te genieten van de vele attracties van Autotron. Autopretpark Autotron is gelegen.aan de A50 s-Hertogenbosch - Nijmegen. Per openbaar vervoer informeer bij de O/V Reislijn: 0900 9292. Infolijn: 073 521 90 Brabant is binnenkort de eer ste provincie met een eigen Skate Meerdaagse. Zijn an dere provincies bekend om de fiets- of wandelvierdaagsen, vanaf nu staat Brabant op de kaart als de skateprovincie. Van vrijdag 12 tot en met zondag 14 juni vindt de eerste Becel Brabantse Skate Meer daagse plaats. Op zondag vindt tevens het grote 'Lipto- nice Inline Challenge' plaats in Eindhoven. Naast de or ganisatie van deze twee aan elkaar gekoppelde evenemen ten worden er in dat weekein de nog eens tiental Brabantse skate-routes gepresenteerd die door de VVV worden uit gebracht. Op vrijdagavond 12 juni bestaat nog een laatste mogelijkheid tot inschrijven op de Beekse Bergen van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdagochtend van 9.00 tot 10.15 uur. De kosten bedragen fl. 40.- exclusief shirt. Op zater dagochtend kan er vanaf 10 uur worden gestart Er zijn drie tochten uitgezet van 20, 40 en 60 km per dag, dwars door het fraaie landschap van de Kempen naar Eersel. Op zondagochtend kunnen de deelnemers vanaf 09.00 uur vertrekken naar Eind hoven alwaar men een slotronde mag rijden op de daarvoor afge zette stadsring. Eindhoven In het centrum van Eindhoven is op dat moment een groot Inline spektakel de Liptonice Inline Challenge bezig. Talrijke skate- activiteiten met onder meer de Nederlandse Kampioenschap pen Vert halfpipe), Inline Hoc key wedstrijd NL-België, Fun- tour en de Kids tour (2,5 km) vinden op dat moment op en rondom de stadsring plaats. Daarnaast wordt na de binnen komst van de Brabantse Skate Meerdaagse deelnemers gestart met een Speedskatewedstrijd, een halve marathon, waaraan nationale en internationale tops- katers deelnemen. De organisatie is in handen an het Brabants Bureau voor Toe risme in samenwerking met Consultants In Sports. Zij ver wachten minimaal 1.000 deelne mers en streven ernaar volgend jaar een vierdaags _skate evene ment op te starten. De Liptonic Inline Challenge wordt georga niseerd door stichting Lageja en CIS. Voor meer informatie: 070- 4182128. Duidelijk in alle media VRIJDAG 22 MEI 1998 21-478 Drie leenwenwelpjes foto BEEKSE BERGEN Geschiedenis Naaldwijk gaat terug tot voor onze jaartelling Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. is uitgever in de regio's Rotterdam en Groot Dordrecht van een reeks kwalitatieve huis-aan-huis bladen, waaronder De Havenloods, Het Kompas, Merwesteyn, Groot Vlaardingen en De Botlek, en IJssel- en Lekstreek. Vanuit het hoofdkantoor in Rotterdam worden alle commerciële en redactionele activitei ten aangestuurd over 8 locaties, met ongeveer 150 medewerkers. Uitgangspunt voor de organisatie is een "platte" structuur, met zeer korte lijnen, waarbij de verantwoordelijkheid zoveel mogelijk bij de uitvoerenden wordt gelegd. Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. heeft bij de redactie Vlaardingen plaats voor een nieuwe collega in de functie van redacteur voor 24 uur per week. Functie De functie betreft het verrichten van alle redactie werk t.b.v. de uitgaven Groot Vlaardingen, Het Nieuwe Stadsblad en de Maaskoerier, zoals het schrijven en redigeren van artikelen gericht op lokaal nieuws en informatie, het maken van inter views en achtergrondartikelen. Ook het maken van commercieel getinte kopij behoort tot de werk zaamheden. De standplaats is Vlaardingen. Uw profiel De medewerk(st)er die wij zoeken moet voldoen aan de volgende eisen: affiniteit met het medium huis-aan-huis bladen en belangstelling voor het lokale nieuws uitstekende beheersing van de Nederlandse taal en een goede (journalistieke) schrijfvaardigheid relevante opleiding op HBO-niveau (bijvoorbeeld School voor Journalistiek) enthousiast en flexibel zelfstandig en initiatiefrijk stressbestendig en met relativeringsvermogen Wij bieden Een leuke en afwisselende baan waarin u veel ervaring op zult doen binnen een dynamische organisatie. De arbeidsvoorwaarden zijn goed te noemen. Belangstellenden kunnen zich voor inlichtingen wenden tot het hoofd redactie, de heer J. Sieben, telefoon (010) 4699 363. Uw reactie Schriftelijke reacties dienen uiterlijk woensdag 3 juni a.s. binnen te zijn. U schrijft naar: Wegener Sijthoff Weekbladen B.V., afdeling Personeel Organisatie, t.a.v. de heer A. F. Berger, Postbus 16050, 2500 AA DEN HAAG. 'j-vetJi Verheij Interieurbouw maakt exclusief en sfeervol wonen voor iedereen bereikbaar. Komplete interieurs, meubels op maat. maar ook ramen, deuren en serres, verbouw of renovatie. Perfekte kwaliteit en alles in een handl Laat u eens vrijblijvend informeren. Bel voor een afspraak of bezoek onze showroom. individueel design in interieurs Pastoriedljk 262, 3195 HL Pernis RT Tel. 010-4160211, Fax 010-4387840 VOOR NATUURLIJKE KANKERBESTRIJDING voor een informatie-avond over het onderwerp woensdag 27 mei 1998, aanvang 19.30 uur. Zaal open: 19.00 uur. Toegang gratis. Plaats: Wijkcentrum Wibautplein, Dr. Wibautplein 165 in Schiedam, telefoon 010-4715765. Voor meer informatie: (010) 435 53 52 -435 02 14 Paul van Loon ontvangt op 6 juni het eerste exemplaar van Griezelbus 4 Wegener Sijthoff Weekbladen BV maakt deel uit van Wegener Arcade NV de in Apeldoorn gevestigde holding van meer dan 40 ondernemingen in de informatie-, communicatie- en entertainmentindustrie, in zowel Nederland als een groot aantal andere West Europese landen,met een totaalomzet van ongeveer 1,5 miljard en circa 5.500 personeelsleden. De producten van deze aan de beurs genoteerde multimediale onderneming omvatten een breed scala aan gedrukte elektronische en audiovisuele media, beeld- en geluidsdragers, alsmede direct marketing, grafische en cartografische producten en diensten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 19