IN KRANT Nachtelijk feest in Blauwe Brug Geen nieuwbouw, maar herstel van Hoofdbrug vanaf 5/2%* |sintratuüi College van B&W vraagt Paars II geld voor stadsvernieuwing MTIltïïI 'Feest' Grijze Wolven zonder ongeregeldheden HYPOTHEEK INFORMATIE CENTRUM 95 s joods Een huis aan- of verkopen Dop Dop Vastgoed 010-437.88.88 Afsluiting uitgesteld Oliespoor van vijf kilometer ZONNESCHERM Vrouw gewond bij botsing Winkelier op vuist met dief Nu bij VSB Bank: Hypotheekrente 10 jaar vast. Rotterdamsedijk 433-437, Schiedam Service, kwaliteit ai lage kosten VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: Huismeester baan kwijt Meer woningen voor senioren SCHIEDAM De kruising Nieuwe Damlaan en Burg. Honnerlage Gretelaan wordt van 2 tot en met 30 juni afgesloten. De eerste twee weken is de kruising voor alle verkeer gesloten, daarna kunnen fietsers en voetgan gers weer van het knooppunt gebruik maken. Voor auto verkeer blijft de kruising ge durende de hele periode afge sloten. De afsluiting van de verkeersader is een week op geschoven omdat de werk zaamheden aan het collec teurriool om technische rede nen zijn uitgesteld. SCHIEDAM Door een lek in een voorraadtank van een hy draulische kraanwagen is maan dagochtend rond tien uur een oliespoor van zo'n vijf kilometer lang ontstaan. Dit spoor liep vanaf het Marconiplein, via Schiedam, tot aan de Broekpol der in Vlaardingen. De brand weer van Schiedam en Vlaardin gen kwamen ter plaatse om pias vorming te voorkomen. Hydrau lische olie is een agressieve olie, die funest is voor asfalt. Een bedrijf, gespecialiseerd in het op ruimen van dergelijke milieu-in cidenten, heeft de olie opge ruimd. De kosten worden bij de eigenaar van de kraanwagen in rekening gebracht. Gewapende overval SCHIEDAM In een horeca gelegenheid aan het Rubensplein heeft zondagnacht rond één uur een gewapende overval plaatsge vonden. Vier mannen, waarvan twee gewapend, kwamen de zaak binnen en eisten onder be dreiging van vuurwapens geld. Toen het een werkneemster niet direct lukte de kassa te openen, werden van de aanwezigen enke le sieraden, een mobiele telefoon en een semafoon afgenomen. Uiteindelijk gingen de daders er met een onbekend geldbedrag uit de kassa en de spullen van door. De recherche van het dis trict Schiedam stelt een onder zoek in. Laat 35 kinderen in één ruimte overnachten en het is feest. De eerste Blauwe Brug nacht, afgelopen vrijdag en zaterdag was dan ook een doorslaand succes, maar niet alleen vanwege de overnachting. Vrijdagmiddag vanaf 15.00 uur was er een druk programma voor kinderen tussen de 9 en 12 jaar oud. De hilariteit begon al bij aankomst, toen de kinderen hun bedden moesten opmaken. Tijdens een kennisma- kingsspel konden ze hun 'slapies' beter leren kennen. Groots opge zet was het Zweeds loopspel. Verspreid over het hele wijkcentrum konden de groepjes een letter verdienen met verschillende spelletjes en opdrachten, zoals hints, triviant, pakezeltje, pesten, blikgooien en spijkerpoepen. Het avondeten bestond uit een feestmenu van - uiteraard - patat, kroket en kaassouflé. Hadden de kinders gerekend op een rustige avond, dan hadden ze het mis. Een heuse karaoke wedstrijd was er, gepresenteerd door twee 'grappige typetjes', met als jury de speciale „Blauwe Brug Spice Girls". En aansluitend een disco in de grote zaal, waarbij de limonade en chips natuurlijk niet ontbraken. Pas echt spannend werd het toen de kinderen na het tandenpoetsen hun bed opzochten. Zónder begeleiding met zoveel leeftijdsgenootjes bijelkaar: dat is een garantie voor dikke pret! Dat er ook op de gang af en toe gekeet werd stond de leiding voor deze gelegenheid oogluikend toe. Emil van Barneveld en Heimig Hartman, twee stagiaires van de opleiding Sociaal Pedagogische Hulpverlening, hadden alles uit de kast gehaaid om het festijn tot een succes te maken. En dat is ze goed gelukt want volgend jaar gaat „De Blauwe Brug Nacht" hoogst waarschijnlijk op herhaling. SCHIEDAM In de 's-Gra- venlandsestraat vond maandag ochtend omstreeks kwart over zes een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Hierbij raakte een 34-jarige Schiedamse bestuurder licht gewond. Het ongeluk gebeurde toen een 54- jarige Schiedammer op een kruispunt rechtsaf wilde slaan. Hij nam hierbij een iets te ruime bocht en raakte de auto van de vrouw, die met verwondingen aan haar knie werd overgebracht naar het Schielandziekenhuis. SCHIEDAM In een winkel aan de Overschiesedwarsstraat is zater dagochtend rond half zes een vecht partij ontstaan tussen een inbreker en een 35-jarige Schiedammer. De Schiedammer had de man eerder in zijn winkel aangetroffen en wilde hem staande houden. Hierop ont stond een kleine vechtpartij waarbij de inbreker gewond raakte. Op het moment dat de Schiedammer de man even losliet, vluchtte de inbre ker weg. SCHIEDAM Paars II moet zich sterk gaan maken voor de belangen van Schie dam. Dit heeft het college van B&W in een brief aan de drie kabinetsinformateurs laten weten. De stad kan de proble men wat betreft de stadsver nieuwing en monumentenzorg niet alleen aan en heeft geld nodig van het Rijk. Het colle ge is bang dat als dit geld er niet komt, Schiedam tussen wal en schip raakt. Schiedam heeft in totaal een half miljard nodig om de stedelijke achterstand in te halen. Door de inzet van wethouder van Stads vernieuwing A. Reijnhout, heeft staatssecretaris Tommei van VROM toegezegd dat er reke ning wordt gehouden met de si tuatie van Schiedam. Voor ste den die nog 'lang niet halverwe ge de stadsvernieuwing zijn ge vorderd' bedacht de staatssecre taris voor na het jaar 2000 een knelpuntenpot. Of Schiedam hier iets uit krijgt is echter nog lang niet zeker. Invloedrijke ambtenaren op het ministerie van VROM willen de knelpun tenpot namelijk beschikbaar stellen aan gemeenten die ge noeg geld hebben om investerin gen te doen in projecten met bovenmatige kwaliteit. Dat zou voor Schiedam rampzalig zijn, omdat het geld dan niet naar de stadsvernieuwing en monumen tenzorg van de gemeente kan gaan. „Daarom moeten we alert zi Veel woningen in de Brandersstad zijn niet onderheid, zodat ze verzakken; dit lot is bijvoorbeeld ook de Korenbeurs beschoren blijven", verklaart H. Exmann, adviseur VROM van het college. Top tien „In april is er nog een gesprek geweest met Tommei en hij liet toen weten dat het geld echt naar de gemeenten met problemen gaat. Hij zei dat het 'niet onlo gisch' was dat Schiedam daar ook voor in aanmerking komt. Het is dus niet zeker, vooral om dat nog niet duidelijk is wie na de formatie de nieuwe staatsse cretaris van VROM wordt." Het college maakt zich ook zor gen over de verdeling van grote Europese fondsen door het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. De Europese Unie stelt geld be schikbaar aan steden met grote problemen op het gebied van armoede, werkloosheid, leef baarheid en veiligheid. Binnen landse Zaken heeft deze pro bleemwijken in kaart gebracht, maar in de top tien van deze buurten is Schiedam niet te vin den. Dit komt omdat volgens de Brusselse regels alleen grote wij ken in aanmerking komen. Dat terwijl in de Rotterdamse regio Schiedam samen met Rotterdam de slechtste positie heeft. Rotter dam heeft wel erkenning voor de problemen gekregen. Als er geen geld komt van Binnenlandse Za ken, wordt de kans ook kleiner dat andere Europese fondsen over de brug komen. Het college wil ook een bijdrage voor wijken in Schiedam die niet zijn onderheid. Het gaat dan om 1500 woningen in het smalle stratengebied in Zuid, het Sin gelkwartier in Oost en delen van West. Deze woningen zakken weg in de veenbodem. Daarnaast zijn er 4300 woningen die daar - gezien de verzakkingen - waarschijnlijk nog bij komen. De totale ge schatte investering voor deze wijken bedraagt 195 miljoen gul den. Hiervan moet Schiedam 120 miljoen dragen, een bedrag dat ver boven het vermogen van de stad uitgaat. Van het Rijk ontvangt Schiedam 300.000 gul den per jaar voor de restauratie en het onderhoud van de rijks- en gemeentelijke monumenten. Hiermee kan geen plan van enige omvang worden gerealiseerd. In de brief vraagt het college aan de informateurs om erop toe te zien dat in het nieuwe kabinet aan de belangen van Schiedam tegemoet wordt gekomen. Dat betekent dat Schiedam na het jaar 2000 geld moet krijgen uit de knelpuntenpot van Tommei en dat er meer geld beschikbaar komt voor funderingen, bodem sanering en monumentenzorg. Ook wil de Brandersstad een rechtstreekse gemeente blijven en direct met het Rijk kunnen communiceren als het gaat om de verdeling van verschillende budgetten. Deze rol wil de Pro vincie Zuid-Holland naar zich toetrekken. Schiedam wijst het voorstel van de provincies om de onderhandelingen namens de ge meenten te voeren af. SCHIEDAM De bewoners van de Plantage wilden liever een hele nieuwe Hoofdbrug dan dat er ruim 1,7 miljoen gulden wordt uitgegeven aan het herstel ervan, maar de gemeenteraad heeft toch voor renovatie gekozen. De brug, gelegen over de Nieuwe Haven in de Hoofdstraat/I ~oge Nieuwstraat, past volgens ce be woners van de Plantage niet bij de statige omgeving van het oud ste stadspark van Nederland. Daarom hebben zij in een brief aan de raadscommissie Ruimte lijke Ordening, Verkeer en Ver voer (ROW) laten weten dat men dan liever nieuwbouw krijgt, zodat de brug kwalitatief iets gaat toevoegen aan de omge ving. Op de gemeenteraadsvergade ring van maandagavond steun den Gemeente Belangen, AOV en het CDA dit initiatief. Wet houder L. Hafkamp liet echter weten dat een nieuwe brug het budget te boven gaat: volgens zijn afdeling ROW kost dit zo'n zes miljoen. Op dit moment is het nog niet onveilig om ovpr de uit 1957 daterende brug te gaan, maar Hafkamp onderstreepte wel de noodzaak van renoveren. De dekconstructie van de Hoofd brug bestaat uit hout en dit moet een stalen wegdek worden. „De brug is nu misschien niet heel schitterend, maar in overleg met bewoners van de Plantage kunnen we eventueel met een andere kleur verf iets aan de uitstraling doen", aldus Haf kamp. Andere mogelijkheden dan het voorstel tot renovatie a 1,76 miljoen, ziet de wethouder niet, ondanks de vragen uit de raad om het onderwerp 'nieuw- bouwbrug' nog eens in de raads commissie te bespreken. Ook een onderzoek naar de kosten van een hele nieuwe brug is vol gens hem niet nodig: „Daar ko men dan dezelfde cijfers uit als de afdeling ROW al heeft bere kend en dat is zonde van de tijd." De vraag van SP'er Y. Haan of een gerenoveerde brug even lang meegaat als een hele nieuwe, kon de wethouder naar tevredenheid van de Socialistische Partij met een „ja" beantwoorden en de socialisten stemden dan ook in met het voorstel tot renovatie. VSB'BANK SCHIEDAM De Turkse bijeenkomst die afgelopen zaterdag heeft plaatsgevonden in de Margriethal is zonder ongeregeldhe den verlopen. De politie hoefde alleen in actie te komen om foutparkeerders te beboeten. De bijeenkomst, waar zo'n tweedui zend bezoekers op afkwamen, werd georganiseerd door de Turkse Culturele Vereniging in Schiedam, aangesloten bij de Turkse Federatie Nederland. Deze'federatie zou connecties hebben met de extreem-rechtse partij MHP. De organisatoren hadden laten weten dat het om een cultureel feest ging met dans en muziek, maar zaterdag bleek dat de jaarvergadering en een reeks toespra ken op het programma stonden. Pas daarna werd er gezongen. De Anti-Fascistische Actie (AFA) had de vrees uitgesproken dat het feest zou zijn georganiseerd om de sterfdag van de MHP- leider Türkes te herdenken. In Schiedam bestond dan ook het vermoeden dat het feest fascistisch gekleurd zou zijn. Aangezien vorig jaar een Turkse bijeenkomst uit de hand is gelopen toen er vechtpartijen uitbraken, werd er rekening gehouden met het ontstaan van relletjes. De gemeente kon de bijeenkomst echter niet verbieden, omdat daar geen wettelijke gronden voor waren, het ging immers niet om een verboden organisatie. Wel werden er strengere eisen gesteld, zo moest er een onafhankelijke beveili gingsploeg van 21 mensen aanwezig zijn. Hoewel in de Margriethal geen foto's van Türkes waren opgehan gen, werd de sympathie met de Grijze Wolven wel duidelijk: op een boekenkraampje waren werken van Türkes uitgestald en de feestvierders brachten de Grijze Wolven-groet. Daarnaast werd er gezwaaid met rode vlaggen met drie halve manen, wat de officiële vlag van de MHP zou zijn. Bezoekers gaven ook toe Grijze Wolf en nationalist te zijn, maar vonden het onterecht dat daar zoveel ophef over wordt gemaakt. Drie a vier politie-agenten, onder wie Turkssprekende, hebben het evenement bijgewoond, maar er zijn geen wettelijk verboden uitspraken gedaan. Hof van Spaland 49, 3121 CA Schiedam Tel. 010-4704900 Fax 010-4707400 NS Nieuwe UStadsblad Aan- en verkoop, verhuur en huur van onroerende zaken Hypotheken en verzekeringen Voor de zomer echt begint hangt uw op maat geleverd, vakkundig gemonteerd, voor de laagste prijs VILLERIUS ZONWERING (zie onze advert, elders in dit blad) Brandbrief naar informateurs SIGMA EN SIKKENS VAKVERF Dam, Schiedam, tel. 426 61 92 ARCHIEFFOTO Canvas instapper Diverse kleuren. Broersvest135 3111 EE Schiedam Tel.: 010-426 84 92 Verzakking Kom langs of bel 0800-8182. Of kijk op internet: www.vsb.nl. *5,4% effectief, geldig tot 11 juli 1998. Rentewijzigingen voorbehouden. VSB. Daar kom je Verder mee. VSBBankispartqftheFortisgmui' Ui HET GRATIS INTRANOVA MAGAZINE WATER IN DE TUIN LIGT VOOR U KLAAR. ische Canna Indica of Indisch Bloemriet. Mooi als oeverplant, maar ook als border- of terrasplant. Verlangt veel water. Van mei tot diep in de zomer geniet u van de prachtige bloemen. Van 12.95 voor 7. 2e Pinksterdag open van 10.00 - 17.00 uur. PIJNACKER Rijskade la, Tel. 015-3610000 HET GROENE WARENHUIS Koopavond: donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Di. t/m za. vanaf 9.00 uur. Maandag vanaf 10.00 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 1