Nederlanders kunnen zich meten met de besten tijdens internationale Camel Trophy-selectie CAMEL TROPHY '98 I ÜM I 1040 door DICK SNIJDERS "W% ussen en Amerikanen, Grieken en Turken, Schiedammers en Vlaardingers. Camel Trophy smeedt M. m. banden die op de politieke - of sociale kaart onmogelijk lijken. Dat merkte Rob Visser, geboren Vlaardinger, sinds kort Schiedammer en buitensportinstructeur bij Tiekamp, tijdens de internationale selecties in Zweden. En hij gaat daar nog veel meer van merken, want in augustus vertegenwoordigt hij Nederland tydens de 19e Camel Trophy samen met Joost Staiidt. Opvallend degelijk was de selec tieprocedure die dit jaar aan de Nederlandse deelname aan de in ternationale selecties bij het Zweedse Are voor afging. Tijdens niet min der dan drie inten sieve trai ning- en selectier onden werd het aantal kandidaten tot vier teruggebracht. Wat betreft de Nederlandse Stichting Camel Trophy moet het dan ook maar weer eens gebeuren: een goede eindklassering voor Nederland bij het evenement. Hoewel de opzet van de Camel Trophy, die de deelnemers dit jaar naar Vuurland leidt, niet meer te vergelijken is met het konvooirij den door onherbergzame oorden, lijkt Nederland te smachten naar nieuw succes. Toen Nederland in 1983 (Zaïre) en 1990 (Siberië) alle andere landen in het eindklasse ment voor wist te blijven, werd de uitslag nog bepaald aan de hand van totaalscore van zware beproe vingen op pleisterplaatsen. Als op 5 augustus een groot aantal gele Landrovers bij de Chileense hoofdstad Santiago vertrekt, is het de tocht zelf die de uitslag bepaalt. Ieder team kan zijn eigen trophy rijden en bepaalt steeds opnieuw welk doel het volgende zal zijn. Het klassement wordt opgemaakt door te registreren welke doelen door de teams worden bereikt. Moeilijk te bereiken doelen leve ren meer punten op dan makkelijk te bereiken doelen, terwijl ook de volgorde van de teams die een punt aandoen van invloed is op de score. Eind april komen kandidaten van negentien teams per vliegtuig naar Östersund om bij Are aan de selec ties deel te kunnen nemen. Zelfs de Zweden zelf komen aan op de bescheiden luchthaven, alleen de Nederlanders bereiken hun doel per auto. "Straks in Argentinië en Chili zitten de teamleden drie we- 5r ken samen in een auto", motiveert Camel Trophy-voorzitter Philip de Wulf. "Voor ons is het dan ook heel belangrijk om te weten dat we een team uitzen den dat het ook al die tijd samen uithoudt. Het leek me daar om een goed idee om ook de reis naar Zweden bij de selectie te betrekken. Van de reis naar Zweden hebben we een beet je een mini Camel Trophy ge maakt, een reis zoals die ook door Patagonië gemaakt zal worden, een tocht van een Landrover Freelander, gevolgd door een Landrover Defender." Wintersport Voor het eerst wordt dit jaar een 'witte' Camel Trophy gereden. In het winterse augustusland- schap van het zuidelijk half rond worden plaatsen aange daan die alleen met ski's, snow boards of sneeuwrackets bereikbaar zijn. Waar bij de Nederlandse selecties in Snowworld in Zoetermeer en in het Franse Les Arcs al ruim aandacht besteed was aan de wintersportervaring en -vaardig heid van de kandidaten, werd ook voor de internationale selectie een sneeuwlocatie gezocht. Met Joost Staüdt. Frank Schrijvers en Arne Nuys is het aan Rob Visser om nog geen honderd kilometer ten zuiden van de poolcirkel uit gaan maken welke twee het Nederlands team gaan vormen. Hoewel eikaars concurrenten ont poppen de Nederlanders zich veel meer als een groep vrienden die gezamenlijk een aantal heel bij zondere uitdagingen aangaan. "Wie kan nou zeggen dat hij dat ooit heeft meegemaakt", roept een razendenthousiaste Arne Nuys aan het begin van het selectiedeel van het programma. "Op één dag met een terreinwagen rijden op een be vroren meer en mountainbiken, terwijl je een dag eerder met je ka jak in het wilde water bent omge gaan." Nieuwe ervaringen Rijden op een ijsmeer is maar één van de nieuwe ervaringen voor de Nederlanders, ook met het win- chen, het gebruik van de lier op de auto, hebben ze nog niet eerder er varing opgedaan. Of wat te denken van rijden op een sneeuwscooter en -een wat pijnlijker onderwerp- navigatie met behulp van GPS. het satelliet plaatsbepalingssysteem. Met dat laatste is ook gelijk de be langrijk ste tekortkoming van Joost, Arne, Frank en Rob genoemd. Waar de vier zich op de meeste selectieon derdelen kunnen meten met de besten, is en blijft het gebruik van GPS onder de maat. "Dat is wel een beetje hun eigen schuld", vindt Philip de Wulf. "Wij hebben er niet mee geoefend, maar we heb ben ze wel in de gelegenheid ge steld om zelf te oefenen. Als ze dat vervolgens niet doen, is dat hun fout." Een andere tekortkoming wordt door alle 76 andere kandidaten ge deeld. Hoewel bij Joost Staüdt dis cutabel, laat de organisatie alle tachtig kandidaten zakken voor het EHBO-onderdeel. Op dat gebied moet voor augustus nog heel wat gebeuren. Kracht Opvallend goed scoren de Nederlanders tijder* de onderde len waarbij behalve fysieke kracht ook initiatief en vindingrijkheid een rol spelen. Waar twee van de Nederlanders tijdens de trainings- dagen omgingen in snel stromend water, komen tijdens de selectie- dagen de andere twee aan de beurt. Maar Rob en Frank lijken geen kou te voelen en van alle nattig heid trekken ze zich al helemaal niets aan. Het parcours wordt nog een keer afgelegd en nu gaat het goed. En snel. Tot de Nederlanders vlak voor de eindstreep een andere richting kiezen om eerst een deel nemer van de Canarische eilanden uit het water halen. Dat is Camel Trophy nog veel meer dan het be halen van een hoge klassering; sa men met de andere teams je doel bereiken. Juist bij de fysieke on derdelen was de laatste jaren wei nig succes voor Nederland wegge legd. Nu worden opdrachten ruim binnen de tijd voltooid en laten de vier bij een groot aantal onderde len bewondering wekkende scores noteren. Geoefend mountainbiker Arne Nuys laat alle deelnemers op de fiets met een straatlengte achter zich en bij drie van de vier Nederlanders moet Alex van Delft, de Vlaardingse deelnemer uit 1996 en jurylid in Zweden, steeds weer onder een bewonderend 'heel goed' een uitslag op zijn lijst bij schrijven. Alleen Joost Staüdt blijft fysiek wat achter, maar die weet dan ook alleen dankzij een stevige antibioticakuur zijn ziekte min of meer de baas te blijven en het eind van de eerste en tweede selectiedag te halen. Tegenslag De laatste volle dag op en rond Favikens Egendom moeten de Nederlanders de nodige tegen slagen verwerken. Opnieuw blijkt het werken met GPS een zwak onderdeel en tij dens een mountainbiketocht waar bij dat navigatiesysteem gebruikt moet worden breekt ook nog eens de ketting van Rob Visser. Als hij samen met Frank Schrijvers veel eerder dan gepland terugkomt zon der de opdracht uitgevoerd te heb ben, staat zijn gezicht dan ook op onweer. "Tja, dat was wel een beetje waardeloos", klinkt het voorzichtig uit de mond van Frank. De pechvogel zelf is veel minder voorzichtig. Dat 'beetje' wordt uit Frank's bewering weg gehaald om met duidelijke kracht termen te worden onderstreept. Lang stilstaan bij een tegenslag is er echter niet bij tijdens de selec ties, want steeds dient een volgend onderdeel zich aan. Het laatste echte onderdeel in dit geval. Op en langs het water moet een groot aantal gemarkeerde punten gevon den worden zonder de kajak te verlaten. "Daar moeten we ge woon voor gaan", vermant Rob zich. Nederlands feest De laatste avond voordat de teams bekend gemaakt worden is het feest, het feest van de kandidaten. In dit geval een feest met een na drukkelijk Nederlands tintje. Want Joost heeft een grote stapel cd's mee, zodat een spetterende disco show kan worden voorgeschoteld. Onderbroken door een groot kampvuur en een nog veel groter vuurwerk, wordt tot in de kleine uurtjes gedanst op de klanken van de Groningse student. Maar aan al le feesten komt een eind. In dit ge val zeker voor de helft van de kan didaten. Voor hen zit in principe het Camel Trophy-avontuur er op. Alleen onvoorziene omstandighe den kan hen uiteindelijk nog een plaatsje in het team bezorgen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de twee Spaanse kandidaten, die hun vrou welijke medekandidaten tot het eerste volledig vrouwelijke Camel Trophy-team gebombardeerd zien worden. Maar ook bij Nederland liggen blijdschap en verdriet dicht bij elkaar. Niet in de laatste plaats omdat de keuze zelden zo moeilijk was als dit jaar. Terwijl Arne Nuys zijn tranen de vrije loop laat en Frank Schrijvers op zijn eigen ma nier de teleurstelling probeert te verwerken, gaat het feest voor Rob Visser en Joost Staüdt verder. Als de spanning van Rob's gezicht is weggevallen, kan hij eindelijk echt gaan denken aan het evene ment. "Het is fantastisch", durft hij nu te roepen. En hoewel hij zich zijn uitverkiezing nog niet hele maal lijkt te realisering, kijkt hij toch al een beetje vooruit naar het evenement, dat dit jaar zijn eind bestemming kent in Ushuaia, de meest zuidelijke stad ter wereld. "Wat mij betreft gaan we er alles aan doen om een goede eindklasse ring te halen. Met z'n vieren heb ben we het hier goed gedaan. Hoe dat met z'n tweeën gaat is natuurlijk wel een beetje af wachten, maar ik heb er alle vertrouwen in. Met de ver schillende acti viteiten zit het wel snor, daar voor moeten we gewoon in conditie zien te blijven. Als we het werken met GPS onder de knie weten te krij gen, komt het straks vooral aan op het volgen van een goede strate gie." Daar zal het inderdaad om gaan tijdens de reis door het gebied met een adembenemend mooie natuur. Tussen 5 en 25 augustus zullen Rob en Joost die bestemmingen moeten kiezen, waar zij met hun vaardigheden snel veel punten kunnen halen. Maar bovenal la - oods Rob Visser wil scoren voor Nederland tijdens indrukwekkende reis naar 'Tierra del Fuego' s g - «4** ■«- Ttï

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 15