BREED ^JlT Nieuwe videoreleases Buitenkansje in bereikbaar buitenland: koalabeertjes kijken in nabij België Loevestein Ballonfestijn Australisch continent geopend met bijzondere eregasten Roofvogeldemonstratie in Dolfinarium Harderwijk Noorder Dierenpark-olifanten badderen in het openbaar Het Zuid-Hollands zwemwater is overal goed, ook aan de kust Op Pad met bekende Nederlanders Tijdens de Pinksterdagen 31 mei en 1 juni wordt bij Slot Loevestein het 2e Loevestein Ballonfestijn gehouden. Ballonvaarder Wim Verstraeten. die onlangs nog de meest succesvolle poging tot nu toe ondernam om een non-stop vlucht om de wereld te maken, zal deze dagen zo'n vier keer met circa tien heteluclitballonnen op stijgen. Het evenement is een on derdeel van het programma van Gorincltem Cultuurstad Zuid- Holland 1998. Het Ballonfestijn wordt net als vorig jaar georganiseerd in sa menwerking met de Belg Wim Verstraeten en zijn bedrijf Hot Air Balloon Promotions. Deze professionele ballonvaarder heeft al diverse records op zijn naam staan. Januari jl. ondernam hij, samen met Andy Elson en Bel trand Picard, een poging om een non-stop ballonvaart rond de we reld te maken. Aangezien de toe stemming om over het Chinese luchtruim te varen te laat kwam, moest hij in Birma landen. Toch leverde deze poging hem een nieuw wereldrecord op: in de Breitling Orbiter II bleef hij met zijn team 9 dagen, 17 uur en 51 minuten in de lucht, het langst tot nu toe. Het tweedaagse evenement bij Loevestein wordt zowel voor toe schouwers als voor passagiers ge organiseerd. De ballonnen stijgen twee maal per dag op; 's ochtends rond zonsopgang tussen 07.00 en 08.00 uur) en 's avonds ongeveer 2 uur voor zonsondergang tussen 19.00 en 20.00 uur). De vluchten worden uitgevoerd in ballonnen van 6, 8, 10 of 14 passagiers en duren gemiddeld één tot anderhalf uur. Men kan met een groep een hele ballon reserveren, maal ook individuele plaatsen zijn beschik baar. De kosten hiervoor zijn 350,-per persoon, inclusief cham pagne en een diploma na de vlucht. Men wordt weer terugge bracht naar het Slot. Voor inlichtingen en/of reserve ren bellen met 0183-447171. Af hankelijk van de weersomstandig heden zijn de vluchttijden onder voorbehoud. 22-1004 Weer of geen weer, wie niet van de buis of de video te slaan is, kan zich alvast ver heugen op de komende nieu we videoreleases. Slechts één territorium - het gi gantische China - heeft de steen rijke en megalomane mediamo- gul Elliot Carver (Jonathan Pwce) tekort om daadwerkelijk van zqn wereldwijd medianet- werk te kunnen spreken. Omdat de Chinezen echter dwars blij ven liggen, broedt Carver een duivels plan uit. Hij keldert een Britse oorlogsbodem in Chinese wateren, steelt het dodelijke cargo en brengt als eerste exclu sief verslag uit van deze Chine se' kaakslag en de escalerende oorlogsdreiging. Als Carver in zijn opzet slaagt, wint hij alvast één oorlog met een cameraleng te voorsprong: de kijkcijferoor log. Terwijl de wereld in paniek toekijkt- létterlijk en WO 111 onafwendbaar lijkt, krijgt agent 007, James Bond (Pierce Bros- nan), van M (Judi Dench) de briefing van zijn leven. Gebruikmakend van een oude liaison met de vrouw van Car ver (Teri Hatcher), moet hij diens organisatie infiltreren om de gruwelijke waarheid aan het licht te brengen en de waanzin te stoppen voor het te laat is. Tijdens zijn levensgevaarlijke missie kan hij niet alleen reke nen op de allernieuwste snufjes uit Q's (Desmond Llewellyn) rijkgevulde arsenaal, maar te vens op de felgekruide inbreng van de Chinese geheim agente Wai Lin (Michelle Yeoh). Sus pense, gadgets, erotiek, exoti sche lokaties, een slechterik van wereldformaat, een klassieke openingsscène, kwistig rondge strooide oneliners, alle ingre diënten, korlom, voor het zo veelste geslaagde Bondfestival: Tomorrow never dies! Release 6 juni. Father's day Jack Lawrence (Billy Cwstal) is als advocaat werkzaam in Los Angeles. Jack is geslaagd in het leven. Hij heeft een prachtjob, een schitterende vrouw, een kast van een huis en een droom- wagen. Als Jack nu ook nog een greintje geduld bezat, dan had hij eigenlijk alles wat hij zou kunnen wensen. Dale Putley (Robin Williams), daarentegen, staat al zolang aan de rand van de afgrond dat hij uiteindelijk van het uitzicht is beginnen ge nieten. Zijn trieste bestaan als would-be schrijver in San Fran cisco hangt nu aan een zijden draadje. Dale is een vat vol neu roses dat elk moment kan ont ploffen. Wat Dale eigenlijk no dig heen, is iemand buiten zich zelf om zich zorgen over te kun nen maken. Als bij toverslag zitten Jack Lawrence en Dale Putley, volslagen vreemden en eikaars absolute tegenpolen, in dezelfde wagen en moet dit knotsgekke dynamische duo z'n krachten bundelen om de weg gelopen tienerzoon van hun ge meenschappelijke ex-droom- vrouw op te sporen. Release: 16 juni 1998 Breaking up Steve en Monica zijn zo verliefd op elkaar dat hij gestopt is met roken en dat zij niet langer op haar gewicht let. Maar waar knelt het schoentje dan? Want zowel Steve (Russell Crowe uit L.A. Confidential) als Monica (Sal- ma Hayek uit Fools Rush In) voelen zich ondanks of juist door hun allesverterende liefde buitenspel gézet. Grootse sex, dat wel, en enkele onvergetelij ke momenten, wis en waarach tig. Maar het gaat gewoon niet. In een bont patchwork van flit sende scènes en stijlwisselingen, belicht regisseur Robert Greenvvald de op-en-neerrela- tie van twee jonge mensen die elkaar niet kunnen missen, maar elkaar ook nauwelijks kunnen uitstaan. Spitse dialo gen, hilarische situaties en ro mantische momenten, gebracht door twee topacteurs van de huidige generatie. In deze door Michael Cristofer (Witches of Eastwick) geschreven komedie zullen tal van moderne koppels zich gegarandeerd prima 'thuis' voelen. Release: 16 juni 1998 Het IVN, Vereniging voor na- tuur- en milieueducatie organi seert op 6 en 7 juni het jaarlijkse Op Pad-weekend. Op ruim 100 mooie locaties verspreid over het hele land kunnen, al dan niet onder begeleiding van een erva ren natuurgids, boeiende wande lingen, fietstochten of kanotoch ten gemaakt worden. Tijdens de excursies is er vooral aandacht voor alles wat er te beleven is in en om het water. Denk alleen al aan de honderden planten- en diersoorten die in ons land voorkomen. Maar ook waterwinning en bijvoorbeeld kringlopen komen volop aan bod. Dit in verband met de drie jaar durende IVN-campagne Water Natuurlijk die dit jaar van start gegaan is. Dat een keur van bekende Ne derlanders zich aan het Op Pad weekend verbindt, geeft deze ak- tie een bijzonder accent. Een groot aantal coryfeeën, waaronder Lucas Reijnders, An gela Groothuizen en Ed Nijpels, heeft zijn naam verbonden aan de aktie. Enkelen van hen nemen ook zelf deel aan een Op Pad- tocht van het IVN. Van de favo riete tochten van bekende Ne derlanders zijn speciale beschrij vingen beschikbaar, met natuur lijk de uitleg waarom dat ene natuurgebied voor hen zo be langrijk is. Voor verdere vragen of opmer kingen over het Op Pad-week end kan contact worden opgeno men met Bart Zwagemaker, hoofd Communicatie van het IVN Vereniging voor natuur- en milieueducatie, telefoonnummer 020- 6228115. De kans dat men in een Euro pese dierentuin oog-in-oog kan staan met koala's is klein. Omdat de koddige 'beertjes' uit Australië zeer kieskeurige eters Zijn -van de 500 soorten eucalyptusplanten die bestaan, eten ze slechts zo'n twintig soorten - is het costbaar en ingewikkeld om koala's in onze omgeving te houden. Er groeit hier geen eucalyptus die geschikt is voor de fijnproevertjes en moet van heinde en verre wor den ingevlogen. Ondanks deze hoge drempel kan men deze zomer toch niet al te ver van huis genieten van koala's. Tot en met oktober verblijven na melijk twee mannetjes koala's in het Dierenpark Plancken- dael bij Mechelen. Een bui tenkansje dat de moeite van een rit waard is. De twee koala's zijn eregasten bij de opening van Het Austra lisch Continent in Planckendael. Het zusterpark van de Zoo Ant werpen koos binnen een master- plan voor een continentale inde ling van het bosrijke park. Na het Afrika Continent is het Au stralisch Continent het tweede project dat binnen het master- plan werd gerealiseerd. Door een dergelijke segmente ring belicht Planckendael de flo ra en fauna van de verschillende continenten. Dat gebeurt op een bijzondere educatieve en natuur getrouwe wijze, waarbij de be zoeker actief betrokken wordt. Het Afrika Continent, dat al en kele jaren geleden volgens deze formule werd ingericht is daar van een lerzaam voorbeeld. Op het AJ'rika Continent krijgt men in vorm en inhoud een mooi beeld van het leven en de planten en dieren in Afrika. In dit deel van het dierenpark woont dan ook de grootste groep bonobo apen in een Europees dieren park. De Koninklijke Maat schappij voor Dierkunde van Antwerpen verricht zowel in het park als in het wild veel onder zoek naar deze bijzondere apen. Dat de kolonie bonobo's het pri ma naar haar zin heeft, blijkt wel uit de gezinsuitbreiding die on langs plaatsvond. Er werden vlak achter elkaar twee jonkies in de kolonie geboren. In het spoor van de Aboriginals Dat de oorspronkelijke bewo ners van Australië, de Aborigi nals, hun stempel drukten op de manier waarop het continent in houd en vorm is gegeven zal niet verbazen. Tot in de details zijn de sporen van de Aboriginals er terug te vinden. Hun cultuur, die nauw verweven is met de flora en fauna van Australië, loopt als een rode draad door het nieuwe gedeelte. Zo is de toegangssluis tot het koalaverblijf in vorm. kleuren en afbeeldingen ge maakt van de didgeridoos. Dit instrument maken de Aborigi nals van door mieren uitgeholde takken van de eucalyptusboom. In Planckendael kan men overi gens ook zien hoe deze vreemde muziekinstrumenten worden ge maakt, beschilderd en bespeeld. Natuurlijk zijn de koala's lang niet de enige dieren die Het Au stralisch Continent in Plancken dael bevolken. Ze hebben deze zomer gezelschap van tientallen andere opmerkelijke dieren. Au stralië is immers een schatkamer vol biologische diamanten, waarvan een groot aantal alleen maar daar aangetroffen wordt. Zoals de Bennet kangoeroe, de emoe, de reuzenijsvogel of de kookaburra, de wombat, de mie renegel en de helmcasuaris. In Planckendael zijn ze allemaal te zien, naast dieren waarvan men niet verwacht dat ze in Au stralië in het wild leven. Zoals de grasparkieten, de kaketoes en de prachtvinken die op Het Austra lisch Continentfluiten en fladde ren in tal van volières. Alleen al de kleurenpracht van al die in heemse vogels maakt een bezoek de moeite waard. Hoge aaibaarheidsfactor Op Het Australisch Continent staan ook typische Australische gebouwtjes. In één daarvan kan men kijken naar verschillende insecten, vissen, kikkers en slan gen die in de Australische natuur voorkomen. Zonder afbreuk te doen aan al die interessante dieren, zijn de koala's déze zomer de publieks trekker in Planckendael. Dat komt mede door de enorm hoge 'aaibaarheidsfactor' van de dier tjes. Hoewel ze behoorlijk venij nig met hun scherpe pootjes kunnen uithalen en ze eigenlijk liever een beetje uit de buurt van mensen blijven, stond de koala model voor alles wat later knuf felbeer is gaan heten. Zijn grote, zwarte dropneus, zijn priemende oogjes en zijn fluffie oren zijn bij wijze van spreken zo overgeno men door de eerste makers van de knuffelbeestjes. Tegenstrijdig is dat de koala helemaal niet verwant is aan de beer. Hij is een buideldier en behoort tot de fa milie van de klimbuideldieren. In die zin doet hij zijn soort alle eer aan. Zoals men ook in Planc kendael kan zien. komt de koala nauwelijks of nooit op de grond. Daar heeft hij niets te zoeken, zeker geen voedsel. De eucalyp tusbomen zorgen voor kost en inwoning voor de koala. Opmerkelijk en bedreigend Dat de koala eucalyptusblade ren eet, is even opmerkelijk als bedreigend. Voor 'normale' die ren zijn de eucalyptusbladeren niet te eten; ze zijn te giftig. De lever van de koala's is echter in staat de toxines die voor andere dieren dodelijk zijn, af te breken. Toch kan ook de koala maar een beperkte concentratie van het gif verdragen. Vandaar ook dat hij elk blaadje nauwgezet besnuffelt alvorens het te consunseren. Zo'n 480 soorten eucalyptus laat de koala aan zijn neus voorbij gaan. Twintig soorten zijn goed genoeg voor hem. Daaruit haalt hij net voldoende voedingsstof fen en eiwitten om van te kun nen leven. Omdat het eenzijdige voedsel schraal is, haalt de koala niet al teveel capriolen uit. De meeste tijd slaapt hij, waarbij hij heerlijk een tak omarmt. Het eten van enkel eucalyptus bladeren vormt tegelijk een be dreiging van de diersoort. Vroe ger kwamen de koala's uit grote gebieden in het oosten en zuiden van Australië voor; tegenwoor dig leef hij alleen nog maar in de resterende eucalyptuswouden in het oosten en zuidoosten. En ook die natuurlijke biotoop wordt steeds kleiner. De gebie den worden door de opdringen de mens steeds meer ontbost en bevolkt. Ook regelmatige bos branden doen de koalapopula ties geen goed. Het gevaar dreigt dat de koala's in te kleine deelge bieden moeten leven, waar ze overbevolkt raken en geen uit wijkmogelijkheden hebben naar andere wouden. Die liggen vaak te ver weg of zijn er helemaal niet meer. Eucalyptusbladeren per vliegtuig De twee koala's in Planckendael komen uit de Zoo van San Die- go in de VS. Planckendael huurt de twee 'ambassadeurs van de Australische natuurbescher ming' voor een bedrag van 5.000 dollar per maand. De helft van dit bedrag gaat naar de Australi an Koala Foundation. Aan de komst van de twee stelde de Zoo van San Diego extreem hoge eisen. Het gebouw waarin ze zit ten moest aan tal van eisen vol doen, zoals ruimte, licht, warmte en vooral ook beveiliging. De twee heren worden 24 uur per dag gevolgd door verzorgers en camera's om maar niets aan het toeval over te laten. Een van de dierenverzorgers volgde zelfs een speciale opleiding in de VS om alles te weten te komen van deze dieren. Het speciale voedsel wordt per 100 kilo wekelijks vers ingevlogen vanuit Zuid-Enge- land. Onder invloed van de warme golfstroom groeien daar de ge schikte eucalyptusbladeren die gegarandeerd vrij zijn van pesti ciden. Van de 100 kilo eten de twee overigens maar zo'n vijftien kilo per week. Alleen de topjes zijn lekker genoeg. De koala's blijven tot en met 31 oktober in België. Dan vliegen ze weer terug naar San Diego. In het speciaal gebouwde verblijf komen dan andere typisch Au stralische dieren. Toegangsprijzen. Volwassenen (vanaf 12 jaar), Individueel 23,50, Groepen 20,-. Kinderen (3-11 jaar, scholen tot 18 jaar, 60 mindervaliden en hun noodzakelijke begeleiders): indi vidueel 15,-, Groepen 11,50. Bij scholen en jeugdgroepen, 1 begeleider gratis per 15 leerlin gen. Dolfinarium harderwijk houdt tijdens het Pinksterweekend een bijzonder evenement. Vanaf za terdag 30 mei tot en met I juni (2e Pinsterkdag) kan de bezoe ker van het zeedierenpark genie ten van spectaculaire demon straties met roofvogels, met name Roodstaart Buizerds. Het programma vindt plaats ter gele genheid van het eenjarig bestaan van De Lagune, het unieke leef gebied voor dolfijnen, vissen, zeeleeuwen en andere dieren. De Lagune is tevens de ontmoe tingsplaats met de authentieke cultuur van Indianen uit West Canada. Daarom ook zullen met name Roodstaart Buizerds door het demonstratieteam gepresen teerd worden. Deze roofvogel is een bekende verschijning in de regenwouden van Vancouver Is land, het woongebied van dit volk van 'zalm en ceder'. Roofvogels zijn ware meesters in de vliegkunst. Het is dan ook een spectaculaire belevenis om hun majestueuze voorkomen, hun feilloze precisie in aanvliegen en landen en andere vaardigheden te kunnen bewonderen. De de monstraties vinden vier maal per dag plaats nabij de Lagune. Het kwik wees afgelopen tijd meerdere malen temperaturen van boven de 30 graden aan. Echt zomers weer. Voor de oli fanten een prima gelegenheid om wat verkoeling te zoeken in het water. De volwassen olifan ten zijn natuurlijk al vaker te water gegaan, maar voor de baby-olifantjes is het zo'n eerste keer natuurlijk reuze spannend. Om ervoor te zorgen dat het in bad niet te druk wordt, gaan de olifanten niet allemaal tegelijker tijd in bad. Vooral baby Maung Htoo en moeder Swe San Thay genoten enorm van het badderen. Ruim een kwartier lang dartelden zij in het bad rond, waarbij soms al leen maar hun slurfen boven wa ter kwamen. Voor de andere moeders was het te water gaan met hun jong nog erg onwennig. Zij gingen dan ook na een korte duik maar weer snel op het dro ge- Water is voor de huid van een olifant erg goed. Bovendien gooien ze na een waterbad met veel plezier zand op hun - vochti ge - huid. Zo zijn ze niet alleen beschermd tegen zonnebrand, maar ook tegen insectenbeten. Als het weer het toelaat, gaan de olifanten voortaan regelmatig het bad in. Ze laten zich bekijken in het Noorder Dierenpark in Emmen. De kwaliteit van het Zuid-Hol landse zwemwater is op alle zwemlocaties goed, ook langs de kust. De plaatselijk aanwezige schuimvlokken, door afstervend alg. is binnen twee weken ver dwenen. Ook dit jaar geeft de provincie Zuid-Holland weer een folder uit met informatie over de plaatsen waar regelmatig de veiligheid en kwaliteit van het open water wordt gecontroleerd. Vier locaties staan voor de eerste keer in de folder: de Wollebrand in Naaldwijk, Kralinger Esh in Rotterdam, de Linge tussen Go- rinchem en Leerdam en de Krammer in Oude Tonge. Actu ele informatie is te verkrijgen bij de zwemwatertelefoon en via in ternet. De controleurs letten bij hun controles op bacteriën, helder heid en blauwwieren. Vooral de colibacterie is een graadmeter voor de aanwezigheid van ziek teverwekkers. Als de kwaliteit niet voldoende is, staat dat op borden bij de zwemplaats aange- i-Holland geven. Als de volksgezondheid in het geding is, kan het zwem men worden ontraden of zelfs worden verboden. Op de kaart in de zwemwaterfol der staan 68 zwemlocaties aan gegeven die regelmatig gecontro leerd worden, met het voorzie ningenniveau (bijvoorbeeld de aanwezigheid van douche, toilet en restaurant). De folder is gra tis verkrijgbaar bij bibliotheken, gemeentehuizen, de VVV-kanto- ren en bij de afdeling Communi catie van de provincie Zuid-Hol land, telefoon 070 441 66 22. De zwemwatertelefoon (070- 4417550) van de provincie is op werkdagen tussen 8.30 en 1 6.00 uur bereikbaar. Bij dit nummer is tot eind september de meest actuele informatie beschikbaar. Die gegevens zijn ook te vinden op internet (http://www.pzh.nl). NOS-tele- tekst (pagina 725) geeft informa tie over zwemwater in heel Ne derland. U. C Z - i Foto: JANSSEN DE KIEVITH NnunKmjk Zw \,uwi|k ,is') Zre kmwhI I^IDEN (Vptirn »'d «i|< k 2 VlflDtd V V

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 17