Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Serena Invitation verslaat zijn voorganger op punten Saab 9-5 Estate in aantocht Peugeot herziet de 306 en 406-modelserie Renault Mégane scoort goed in crashtest Gelimiteerde oplage luxueuze smart Mégane samen met Golfen Audi A3 veiligste auto's in hun klasse Nieuwe TwinSpark-motoren en een Junior-versie voor de 145-146 reeks. •WOENSDAG 10 JUNI 1998 24-452 nwnm Tl Om het succes van de Serena Invitation I te prolongeren, komt Nissan nu met de Serena Invitation II. Deze achtpersoons MPV heeft alles in huis om de veeleisende automobilist te bekoren. Ten opzichte van zijn voorganger is hij technisch verder verfijnd en completer uit gerust. Zo heeft hij twe forse schuifdeuren. Nissan heeft de Serena Invitation op enkele punten subtiel verbeterd. Zo beschikt de jongste uitvoering over centrale portiervergrendeling met een afstand bediening en is de binnenverlichting voorzien van een vetragingsmechanisme, die ook in- en uitge schakeld kan worden middels de afstandbediening. Verder is de hoedenplank uitneembaar waardoor de toch al niet misselijke bagageruimte nog beter is te benutten. Ook het rijgedrag van de MPV werd door Nissan geoptimaliseerd. Brede 195/70R14 banden en an dere schokbrekers zorgen voor meer rijcomfort en vooral een rustiger bochtgedrag. Net als de vorige uitvoering is de Invitation II uitgevoerd in two-tone lakkleuren. Onder de kap verricht een zuinige maar pittige 1,6 liter benzine motor zijn werk. Ondanks de meer uitrusting is de Serena Invitation slechts 500 gulden duurder dan zijn voorganger. Het prijskaartje komt daarmee op 44.340 gulden inclusief metallic lak. Liefhebbers moeten er wel snel bij zijn want de auto wordt slechts in een beperkte oplage geleverd. Saab presenteert in september de 9-5 Estate op de autoten toonstelling in Parijs. De veelzijdige station-uitvoering onderscheidt zich door een af gewogen design, een hoog vei ligheidsniveau en natuurlijk een riante laadruimte, die flexibel is te benutten voor zo wel zakelijk als privé gebruik. Saab heeft de Estate voorzien van slimme details zoals bevesti gingsrails voor bagage, een ver wijderbare bagage-afdekplaat en uitgekiende laadruimteverlich ting. Optioneel is een schuifbare laadvloer om in- en uitladen te vergemakkelijken. Bij alle uitvoeringen is de achter bank eenvoudig neer te klappen wat de beschikbare laadruimte aanzienlijk vergroot. Andersom kan in de laadruimte een derde zitrij worden geplaatst, overi gens met uitzicht naar achteren. Designkenmerken Natuurlijk heeft de Saab 9-5 Es tate dezelfde designkenmerken als de sedan. Belangrijkste ver anderingen zijn de de opvallende c-stijl en de voorover hellende achterruit. De ruitstijlen op de beide achterste hoeken zijn zwart, waardoor de achterste zij ruiten voor het oog ononderbro ken doorlopen in de achterruit. Het chassis is afgestemd op rij- -dynamiek. De bestuurder kan op veilige wijze het vermogen van de krachtbronnen aanspre ken. Het voorspelbare wegge drag van de Saab 9-5 Estate ga randeert namelijk absolute con trole over de auto. Alle motoren in de Estate-serie beschikken over een turbo. Saabs eigen light pressure tur bo's (lpt's) zorgen voor een ste vig koppel, een beperkte emissie en een bescheiden verbruik. De Saab 9-5 Estate wordt in het voorjaar van 1999 leverbaar. Over de prijs en uitvoeringen is nag niets bekend. Smart brengt in oktober een luxueuze versie van de opval lende tweezitter op de markt onder de naam Limited 1. Van deze speciale versie wor den slechts 7.500 exemplaren gebouwd. De auto heeft witte bodypa nels, een Tridion veiligheids cel in, antraciet en lichtmeta len alumium velgen. Stoelen, deurtassen, stuur en pook zijn met leer overtrokken en de kleur van de matten is daarop afgestemd. Tot de standaarduitrusting behoren onder meer aircon ditioning, een radiocassettes- pelen, toerenteller en ana loog klokje. Op de B-stijl en binnenin wordt het reeks nummer van de Limited/1 aangegeven. BB Nog maar kort geleden heeft Peugeot haar populaire 106- gamma ingrijpend geherstructureerd. Het doel was het aantal verschillende uitvoering te reduceren en op elk niveau meer uitrusting en daarmee 'value for money' te bieden. Nu is de 306 en de 406 weinig anders. Bij beide modelseries is de stan daarduitrusting verder gecomplementeerd. Alle modellen uit de 306 serie staan voortaan op minimaal 14- inch wielen en zijn voorzien van nieuwe chromen logo's en, voor over dat nog niet het geval was, een chromen leeuw op het stuurwiel. Aan de basis van het 306 programma staan onveran derd de XN-versies en die wor den gecomplementeerd met on der andere een toerenteller, een digitaal klokje en een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel. De Break uitvoering krijgt daarbij ook dakstangen. De prijzen van deze uitvoeringen zijn met 500 gulden gestegen en beginnen bij 29.490 gulden. De 306 SX verliest zijn met leer beklede stuurwiel en de spiegels in carrosseriekleur, maar krijgt er onder andere bumpers geheel in kleur, een in hoogte verstel bare bestuurdersstoel en lu xueuze bekleding voor in de plaats. De SX wordt slechts 200 gulden duurder en is er vanaf 30.690 gulden. De prijs van de 306 XR blijft ongewijzigd maar het model is wel voorzien van buitenspiegels in carrosseriekleur, andere wiel- platen en een vier-spaaks stuur wiel. De XS(i) heeft voortaan een andere bekleding en pane len van zwarte jeansstof op por tieren en achterpanelen, terwijl de XT-modellen er ABS en een middenconsole met houtstruc tuur bij krijgen. Voor deze laat ste geldt een prijsverhoging van 1.300 gulden. De 306 GTI wordt 800 gulden duurder en diens uitrusting wordt gecom pleteerd met onder andere een bekleding van leer en alcantara. Verder meldt Peugeot dat de XTdt 1,9 5-deurs en Sedan als mede de Roland Garross-mo- dellen vervallen. Nieuw is de Break XS 1,8 16 V, die in de plaats komt van de Break XS 1,6 en 2,0. De meer prijs voor ABS op de 306 mo dellen is verlaagd van 2.995 gul den naar 1.790 gulden. ABS en twee airbags Ook ten aanzien van de uitrus- tingniveau's van de Peugeot 406 verandert er het een en ander en dan met name voor de SR en de ST. Eerstgenoemde krijgt er ABS en een tweede airbag bij, terwijl de ST voortaan van eveneens een tweede airbag- ,maar ook van airconditioning en mistlampen vóór profiteert. En dat voor een prijs die slechts zeshonderd hulden is gestegen. De Peugeot 406 SR met 1,8 liter benzinemotoren is er vanaf 40.400 gulden en dezelfde uit voering met 1,9 liter turbodie selmotor is er vanaf 47.500 gul den. De 406 ST 1.8-16V kost 46.200 gulden. Euro NCAP, een onafhanke lijke organisatie die zich be zighoudt met de veiligheid van auto's, heeft onlangs een serie botsproeven gehouden in het segment van de lagere mid denklassers (Ml). Hierbij werd de Renault Mégane de maximale score van vier ster ren toegekend voor de passie ve veiligheid bij frontale en zijdelingse aanrijdingen. Sa men met de Audi A3 en de Volkswagen Golf behoort de Mégane in dit segment tot de veiligste auto's. Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) is een onafhankelijk consortium bestaande uit een aantal Europe se automobiel-organisaties, dat samenwerkt met de Europese Commissie, de Britse, Zweedse en Nederlandse overheid en In ternational Testing (IT), de overkoepelende organisatie van Europese consumentenorganisa ties. Om de prestaties van de auto's te testen en te controleren voert Euro NCAP voert per segment regelmatig crashtests uit (kleine auto's in 1996, hogere midden klassers in 1997). In de tests worden alleen auto's zonder opties aan de tand ge voeld om een minimaal veilig heidsniveau te waarborgen. Vanaf het instapmodel worden de auto's op twee soorten aanrij- S dingen getest: Een frontale aan rijding met een snelheid van 64 km/u met 40 procent raakvlak en een zijdelingse aanrijding te gen een vervormbaar obstakel met een snelheid van 50 km/u in een hoek van 90 graden Vier sterren De testresultaten worden weer gegeven in sterren (1 tot 4), in tekeningen van poppetjes - waarop door middel van kleuren (van groen tot rood) het risico op letsel op de verschillende li chaamsdelen wordt aangegeven - en in kritische opmerkingen over de auto. Met vier sterren en op de teke ningen niet meer risico dan van gemiddeld letsel is de Mégane de winnaar van het segment. De Mégane heeft trouwens hetzelf de niveau behaald als de Volvo S40 die in 1997 ook 4 sterren kreeg na een vergelijkende crashtest in het segment van de hogere middenklassers. Het goede testresultaat van de Renault Mégane is een gevolg van de grote aandacht voor het aspect veiligheid bij de ontwik keling van de auto. Vanaf de introductie in 1995 is de Mégane het schoolvoorbeeld in zijn cate gorie op het gebied van veilig heid. Dat dankt de auto aan de toepassing van het SR P-systeem (Spannings Reductie Program mering) op de veiligheidsgordels en aan de extreem stevige carros serieconstructie. SRP-systeem uitgebreid Het SRP-systeem is inmiddels uitgebreid met een SRP-airbag, die standaard in elke Mégane wordt geleverd. Deze airbag zorgt voor nog meer veiligheid van de inzittenden doordat de kracht van de veiligheidsgordel op het lichaam wordt terugge bracht van 900 naar 400 kg bij een aanrijding met een snelheid van 56 km/u. Overigens wordt de Mégane vanaf september leverbaar met een gecombineerde hoofd/tho rax zij-airbag wat de afstand tus sen de Mégane en haar concur renten nog verder zal vergroten. Ook met betrekking tot aanrij dingen aan de achterkant is de Mégane vooruitstrevend. Re nault monteert namelijk hoofd steunen met gebogen pennen, die bij dit type aanrijding de kans op letsel aan de nekwervels aanzienlijk verkleint. De uitslag van de botsproeven van het Euro NCAP is voor Re nault een waardevol gegeven en biedt goede vooruitzichten voor de auto die sinds april 1998 in Europa ook het bestverkochte model is. Voor het écalante succes van de Alfa 156, die notabene of all cars ook nog eeens tot 'Trekauto van het Jaar' werd gekozen, raakte de aandacht voor de reeds bestaande wa gens van het Alfa-programma wat op de achtergrond. Ten onrechte, want met de 145- en 146-reeks heeft Alfa in de be neden- middenklasse twee sul- bieme modellen in huis. Voor wie genoeg heeft aan twee portieren en een hoog in het dak openslaande bagageklep is er bijna geen karakteristiekere auto dan de 145. Hij ontleent zijn visuele charme aan een gedurfd ontwerp dat met name van ach teren onverwisselbaar is. Die achterkant zullen 'gepas- seerden' vaker zien dan ze lief is want reeds vanaf de 'kleinste' motor, de 1.4 TwinSpark be schikt deze fraaie Alfa over brui send tempérament. Kies je voor een wat 'volwassener' automo del en tevens voor de rust van een gescheiden bagageruimte en het comfort van twee extra por tieren dan is de 146 üw auto. Beide modellen overtuigen met een royaal ruimte-aanbod, een probleemloze instap en uiter aard het onvergelijkbare mes scherpe sturen dat welhaast tot de standaarduitrusting van alle Alfa's behoort. Afgezien van het bijna verplichte Alfa-rossa staat pikzwart zowel de 145 als de 146 fantastisch. Maar in het laatste geval "blijf je wel poetsen". De komst van de 1.8 en 2.0 liter TwinSpark-motoren zet beide series nu opnieuw in het zonne tje. De reeds van de 156 bekende motoren, vloeistof gekoelde viercilinder zestienkleppers met de befaamde dubbele ontsteking en bougies, blinken mede door het nieuwe variabele inlaatsys- teem uit door soepele kracht en ingehouden economie. Meestal kost zoiets centjes maar Alfa wist voor beide series de prijs gelijk te houden aan het huidige niveau. Het bijzondere van de nieuwe motoren schuit in de combinatie van vier kleppen per cilinder, twee bougies per cilinder, varia bele kleptiming en nu ook nog een via het elektronische motor- management gestuurde regel- klep in het inlaat spruitstuk. Deze bewerkstelligt dat de aan gezogen lucht bij hogere toeren tallen via een verkort traject naar de cilinders wrodt geleid. Bij lagere toerentallen zal de lucht via een langere weg wor den aangezogen. Geniaal, want bij hoge toerentallen realiseert de motor topprestaties, terwijl een langer luchttraject bij lagere toerentallen de souplesse aan merkelijk vergroot. Denk aan een Formule 1-auto die imers vrijwel geen aanzuigtraject heeft om zo groot mogelijke presaties te realiseren. Met deze motoren die resp. 144 (1.8) en 155 (2.0) pk vermogen leveren accelereren de beide Al fa's sneller, sprinten sneller tus sen door, zijn soepeler in nor maal verkeer en nog gebruiks vriendelijker ook. De Alfa 145 en 146 behalen resp. 207 en 209 km/u topsnelheid en accelereren van 0 naar 100 kilometer in resp. 9,1 en 9,3 seconden, dit betreft de 1.8 liter. De 2.0 liters zijn nog sneller met 210 en 216 km/u en 8,3 en 8,4 seconden resp. Het brandstofverbruik van de 1.8 liter komt op gemiddeld 8,2 liter per honderd kilometer, de 2.0 liter brengt het op 8,5 liter gemiddeld per 100 km. Overi gens verschillen die waarden niet voor 145 en 146. Sportieve 145 Junior Klankvolle naam uit het sportie ve verleden. De Alfa's Junior waren immers gevreesde 'street- fighters' en stonden ook op de circuits hun mannetje. Ik zal mijn 1300 Junior nooit meer ver geten... Alfa herintroduceert deze naam nu in een speciale 145. De basis vormt een 145 L TwinSpark 16V. Met 103 pk is deze voorzien van uitstekende antecedenten. De sportieve Ju nior staat op brede 195/50 serie banden die rond speciale 15 ine lichtmetalen velgen spannen. In wagenkleur gespoten - skirts, spiegels, portiergrepen en bum pers vormen samen met een ti- achtig uitlaatsierstuk uiterlijke kenmerken. Binnen geeft chique Jacquard-bekleding en een met leder bekleed stuur en pookknop een speciaal accent. De toch al directe besturing is voor de Junior nog een tandje scherper afgesteld terwijl de bre dere banden de wegligging addi tioneel verbeteren. Stuurbe krachtiging, centrale vergrende ling, elektronische startblokke ring, elektrisch bedienbare spie gels en ramen en nog veel meer behoort tot de rijke L-uitrusting. Deze "hebber" van Alfa staat vanaf juli vanaf 33.500 gulden in de showroom. "Rijden; dat ding" zou ik zeggen! Stadsblad) De Nissan Serena Invitation II wordt slechts in een beperkte oplage geleverd. Saah 9-5 Estate smart Torino ImHhHMMhHHHNHNNHhHHhRhmSSSS Renault Mégane kreeg vier sterren. Alfa door Anjès Verhey 35SS Alfa 146

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 17