«5-ÏSÏ3sssr, sssrss k 'Eigenlijk zonde om zulke hallen te slopen' AS.ZOIMDAG 14 JUNI 'I ZONDAG 14 JUNI I ZONDAG 14 JUNI OPEN PAO KOP VAM ZUIP Stedenbouwkundig ontwerper Loes Verhaart bewaakt groen en grote lijnen -H 4B im ZUID VAN DE PARTIJ Feyenoordspelers zijn met va kantie. daarom is bokser Don Diego Poeder gevraagd om zon dag 14 juni om 11.00 uur samen met wethouder Kombrink het startsein te geven voor de open dag op de Kop van Zuid. De wereldkampioen boksen is vori ge week officieel aangesteld als nieuwe ambassadeur van Rot terdam Topsport. Tijdens de open dag geeft hij clinics. EERSTE PAEEN Aan de Maasoever nabij Hotel New York gaat woensdag 17 juni de eerste paal de grond in voor het World Port Centre. Precies een week later wordt tus sen kantorencomplex Wilhelmi- nahof en de tunnelopening van de metro stilgestaan bij de feeste lijke paal voor de Ichthus Hoge school. Voor de PTT-toren, naar een ontwerp van Renzo Piano, zijn inmiddels de eerste palen al geslagen (officieel gaat het slechts om het bouwrijp maken van de grond); het gebouw wordt eind 1999 opgeleverd. De eerste paal voor het nieuwe Luxor Theater staat voor sep tember op het programma. In december start vervolgens ook de bouw van de Sociale Verzeke ringsbank, naast de Ichthus Ho geschool. CUEINAIR In en rond het Vrij Entrepot wordt van donderdag 20 tot en met zondag 23 augustus een culi nair evenement gehouden. In een voor de gelegenheid ge bouwde luxe keuken zullen Rot terdamse sterkoks als Herman den Blijker en Cees Helders lek kernijen en culinaire hoogstand jes presenteren. Ook horeca in De Vijf Werelddelen doet mee. ROTTERDAM Een groen gebied centraal in de stad met stedelijke uitstraling door ho gere randen. Zo typeert ste denbouwkundig ontwerper Loes Verhaart de nieuwe woonwijk Stadstuinen. 'We hebben er met vier architecten aan gewerkt. De hoofdlijnen voor het plan staan in de Q- boeken, die in samenhang met het bestemmingsplan voor de Kop van Zuid zijn gemaakt. Daarin is bijvoorbeeld aange geven dat de dwarsverbindin gen heel belangrijk zijn voor de omliggende wijken, Feijen- oord, Afrikaanderwijk en Ka- tendrecht. Ook een zichtlijn naar de Maas is uitgestippeld: de reeks van het Spoorwegha- venpark, een groen midden- pantsoen in Stadstuinen, en het water van de Spoorwegha ven. Bij het ontwerpen van de woningen hebben we de grote lijnen steeds verder verfijnd. Bijvoorbeeld met iets ver hoogde tuintjes bij de eenge zinswoningen. Dat brengt, vergelijkbaar met Kralingen, wat meer stedelijk karakter.' Al zo'n vijf jaar werkt Loes Ver haart bij de Rotterdamse dienst Stedebouw en Volkshuisvesting aan ontwerpen voor de Kop van Zuid. Bij het projectbureau hield en houdt ze zich bezig met bij voorbeeld de spoortunnellocatie op het Noordereiland, Stadstui nen, nieuwbouw aan de Zuidka de en sinds kort ook Katen- drecht. 'Daar gaan we 1300 woningen toevoegen', vertelt ze over het wereldberoemde schiereiland. 'Nu zijn er 1600, dat betekent bijna een verdubbeling. We pra ten dus over een heel ingrijpend proces, een soort dorpsuitbrei ding. Omdat er al zoveel mensen wonen, is Katendrecht een uniek project. De Müllerpier en de Kop vn Zuid zijn veel meer lone someop Katendrecht grenst de woningbouwlocatie aan al be bouwd gebied.' Park In de campagne die dezer dagen van start worden kreten gelan ceerd als 'Katendrecht: een dorp aan het centrum', 'Een zeemijl aan zonnige kades' (de vrijko mende Hanno-locatie aan de Maashaven is precies zo lang), en 'Wonen tussen park en ha ven'. Ook hier weer veel aan dacht voor groen, benadrukt Verhaart. 'Het begint met een groot plein, als nieuwe entree van Katen drecht. Daarnaast moet een groene laan, uitlopend in een bredere parkzone, een aantrek kelijk grensgebied worden tus sen oud en nieuw. In die strook, geïnpsireerd op de Parklaan en het Burgemeester Hofmann- plein, komen onder meer een speeltuin en sportvelden.' 'We willen op Katendrecht be halve wonen aan het water ook een mooi stedelijk milieu schep pen. Met bijvoorbeeld een strandje in de 2e Katendrechtse Haven.' Mix Aan de Maashaven Zuidzijde wordt gedifferentieerd gebouwd. 'Met een mix van kantoren, ap partementen, grondgebonden woningen en bedrijven aan huis', legt Loes uit. 'Het worden dus niet allemaal hoge torens. In het plan is duidelijk aangegeven dat we niet een tweede Wilhelmina- pier willen maken. Bestaand woongebied op Katendrecht zou helemaal in de schaduw komen liggen.' Verfijnen Het deelproject 2e Katendrecht se Haven, met 250 koopwonin gen, is al vergevorderd. Nog dit jaar start de bouw, na de zomer begint de verkoop. 'We zijn nog bezig met verfijnen en verbete ren', meldt Verhaart. 'Het bin- nenvaartcentrum aan de Maas haven wordt waarschijnlijk in 2000 al opgeleverd. Daarin ko men functies als zakeljke dienst verlening, telematica, douane, bibliotheek en café-restaurant.' De woningbouw op Katen drecht wordt tussen nu en 2004 gefaseerd gerealiseerd. Er zijn ook plannen voor het Deliplein, dat moet bijdragen aan een aan trekkelijk woon- en leefklimaat. 'De brug over de Rijnhaven is nog in onderzoek', weet Loes. 'Het moet een voet- en fietsers verbinding worden met een gro te doorvaarbreedte. Daarnaast is een verbinding over water ook aantrekkelijk. Een aanlegsteiger ligt er al, bij het Buizenpark.' Voor bewoners en bezoekers van de Wilhelminapier kan Katen drecht een recreatieve functie vervullen, meent de stedebouw kundig ontwerpster. 'Katen drecht kan niet alleen profiteren van de Kop van Zuid, maar ook andersom. Het Deliplan, het park en het strandje kunnen een aanvulling zijn op wat er bij Ho tel New York gebeurt.' Continuïteit Een laatste vraag over de lange voorbereidingstijd ('...als zo'n gebied af is, ben je al lang weer bezig aan een volgend project...') beantwoordt Verhaart met een vrolijk: 'Dat valt wel mee. Meestal volg je van alle projec ten ook de bouw. Je blijft lang bezig met verfijnen, elke keer wordt het mooier. Het plantsoen in het middengebied van Stad stuinen, bijvoorbeeld, heeft nog niet zo lang die ronde vorm.' 'Belangrijk voor stedenbouw kundig ontwerpers is vooral de kwaliteit en continuïteit. Dat het één geheel wordt op die Kop van Zuid, daar moeten wij heel goed op letten. Riek Bakker (die des tijds de plannen voor de Kop van Zuid door de gemeentraad loodste, red.) doet dat natuurlijk ook. Zij houdt het aardig vol, niet meer bij dS V, maar nog wel als supervisor voor de Kop van Zuid en als adviseur van het I Quality-team. ?1 ROTTERDAM Bij de feestelijke start van de sloop van de Hanno-loodsen aan de Maashaven Oostzijde werden afgelopen vrijdagmiddag vooral toekomstplannen geschetst, voor nieuwe woningen en een Binnenvaartcentrum. Dagelijks bestuurder Irma Boers van de deelgemeente Feijenoord sprak over een nieuwe economische impuls en kansen voor het oude, nostalgische deel van Katendrecht. Wethouder Kombrink stond ook even stil bij het gebruik van één van de verlaten havenloodsen op Katendrecht afgelopen zomer door jeugdtheater Het Waterhuis. 'Het is eigen lijk zonde om zulke hallen, die hun oorspronkelijke bestemming verloren hebben, te slopen. Je kunt ze er niet voor laten staan, maar je ziet dat ze tussentijds een leuke en nuttige functie kunnen vervullen.' De wethouder schetste ook de verbondenheid van Katendrecht met het bedrijf Hanno, dat aan de Waalhaven een nieuw terrein in gebruik heeft genomen. 'Heel lang was het bedrijf één met Katendrecht, de mensen hier waren er haast mee getrouwd. Het gal misschien soms wat spanning, door de overïast. Maar nu Hanno weg is, zal het voor de bewoners van Katendrecht best wel even wennen zijn, stel ik me voor.' 'Het is afscheid nemen, maar Katendrecht gaat dóór', aldus de wethouder. 'Er moeten nieuwe activiteiten komen, zodat het rivierbeeld ook weer niet te rustig wordt.' Langdurig werklozen aan de slag Bijzonder is dat bij de sloop van Hanno en het bouwrijp maken van het terrein deels langdurig werklozen worden ingeschakeld. Van F.ijk Sloopwerken heeft inmiddels tot eind van het jaar een arbeidsovereenkomst gesloten met zes personen. Ook de bewa king van het terrein zorgt voor extra werkgelegenheid: via de Melkert-regeling is een toezichthouder aangesteld. Om het werkgelegenheidsproject mogelijk te maken, wordt Han no grotendeels handmatig gesloopt. Zo leren de nieuwe medewer kers gereedschappen te hanteren en veiligheidsmaatregelen in acht te nemen. De handmatige sloop brengt ook andere voordelen met zich mee: puin en materiaal kunnen zorgvuldig worden geselecteerd voor hergebruik. De vrijkomende materialen worden vrijwel geheel hergebruikt, voor onder meer een funderingslaag en een weg voor binnenschippers langs de kade. Wethouder Kombrink noemde de op de Hanno-locatie toe te passen werkwijze een voorbeeld dat elders navolging verdient. %5. LOCATIE ACTIVITEITEN INFORMATIECENTRUM KOP VAN ZUID ENTERTAINMENT PROGRAMMA OPEN DAG KOP VAN ZUID: 11.00 uur 10.00-17.00 uur 11.00-17.00 uur 11.00-17.00 uur 11.00-17.00 uur 11.00-17.00 uur 11.00-17.00 uur 11.30-17.00 uur 11.30-17.00 uur 11.30-17.00 uur 11.30-17.00 uur Doorlopend 17.00 uur 17.00 uur KATENDRECHT ROSEPARK VRIJ ENTREPOT LANDTONG STADSTUINEN VUURPLAAT WILHELMINAPIER ZUIDKADE 111 3S|t^2 h /Mlf IIInIS VERVOER ROUTING va n Don Diego Poeder. foto AAD V/D VOORN/COR VOS 'Behalve nieuwbouw aan het water ook een mooi stedelijk milieu doorEMILE HILGERS Loes Verhaart: 'Zichtlijn naar de Maas is uitgestippeld in de Q-hoeken. foto JOHN VAN HOEK/COR VOS Wethouder Kombrink gaf het startsein voor de sloop van Hanno. foto AAD V/D VOORN/COR VO$ In het Informatiecentrum is een woonmarkt ingericht. Hier kunt u terecht voor informatie over huur- en koopwoningen, aange boden door: Heijmans, Eurowoningen, Ooms Makelaars, Woningbouwcorporatie Stichting Tuinstad Zuidwijk, Stadwo- nen en Bouwfonds Delft. In het Informatiecentrum is ook infor matie verkrijgbaar over het Open Dag programma en over Kop van Zuid in het algemeen. Tevens zijn hier routekaartjes en fiets en wandelroutes verkrijgbaar en diverse tentoonstellingen te bezichtigen. Elk half uur zijn er vanaf het Informatiecentrum architectuurwandelingen richting Pakhuismeesteren. Voor de allerkleinsten ligt er een kleurplaat bij de receptie, waarmee zij mee kunnen doen met de Kop van Zuid kleurwedstrijd. Vanaf de steiger, naast het Informatiecentrum, kunnen bezoekers een boottocht maken met de Navigathor. Deze vaart langs het Noordereiland onder de Erasmusbrug door, via de Wilhelmina pier naar Katendrecht, en terug. VA IM IZI UI ID De opening op Stadstuinen wordt ondersteund door het Clowns Looporkest. Vervolgens loopt het orkest al spelende langs de ver schillende locaties in het gebied. Van 11.00 tot 16.00 uur treedt accordeonist Arkadi Gankin op verschillende locaties op, zoals in het Informatiecentrum, bij de Entrepothaven, op de Eva Cohen- Hartogkade en tijdens een boot tocht op de Navigathor. Toetsenist Aart van Kapel zorgt van 12.00 tot 17.00 uur op zijn elektronisch orgel voor de muzi kale aankleding van Pakhuis- meesteren. Vanaf 12.00 uur zullen er op de Statendam bij Pakhuismeesteren op de Wilhelminapier door Circus Caprioli een aantal circusvoorstel lingen gegeven worden. Van 13.00 tot 16.00 uur speelt het Rotterdams Jeugd Symfonie Orkest in het Entrepot. Op de kade bij Hotel New York zorgt Wilhelmina's Zomers vanaf 15.00 uur voor de gratis kinder voorstelling Circo Fiasco van clownentertainer Fratelli Fiasco. De Open Dag biedt naast dit pro gramma nog een aantal verras singen. Met het oplaten van honderden ballonnen op het terrein bij Basisschool De Pijler, wordt de Open Dag geopend. Enkele Feijenoordvoet- ballers en wethouder Kombrink geven het startsein. De opbrengst van de verkochte kaartjes van de ballonnenwedstrijd komt ten goede aan het St. Clara Kinderbos op Zuid. Kop van Zuid Cup 1998 voetbalwedstrijden in het Rosepark. Woonmarkt Informatiecentrum Kop van Zuid. Kinderactiviteiten Stadstuinen. Braderie Vuurplaat, oude ambachten- en boerenmarkt. Programma Wilhelminapier Zuidkade, open huis Pakhuismeesteren en Brugwachtërshuis. Kijkje achter de schermen metrostation Wil- helminaptein. Activiteiten Vrij Entrepot. Sportprogramma voor kinderen in het sport complex op de Landtong, Boottochten met de Navigathor, vertrek ieder uur vanaf de steiger bij het Informatiecentrum via de Wilhelminapier naar Katendrecht (en terug). Programma Katendrecht. Architectuurwandellngen, vertrek elk half uur van het Informatiecentrum naar Pakhuis meesteren op de Wilhelminapier. Fiets- en wandelroutes (af te halen bij het Informatiecentrum Kop van Zuid). Uitreiking Kop van Zuid Voetbalcup 1998 in het Rosepark. Einde programma. In het Informatiecentrum worden de toekomstplannen van de ont wikkelingen op Katendrecht gepresenteerd. Op Katendrecht zelf worden rondleidingen gege ven. Onder regie van Dienst Recreatie Rotterdam en de Stichting Welzijn Feijenoord strijden jeugdige voet balteams uit de omgeving om de Kop van Zuid Cup 1998. In de Entrepothaven is een modelbotenshow te bekijken. Ver schillende ondernemers openen op de Open Dag hun deuren, sommigen komen zelfs met een speciaal „Kop van Zuid aanbod". De restaurants en cafés op Kop van Zuid staan met hun hapjes en drankjes klaar om bezoekers van harte welkom te heten op Kop van Zuid. In het nieuwe sportcomplex op de Landtong is door Topsport Rot terdam voor de kinderen van de basisscholen een sportclinic samengesteld. Kinderen kunnen tennissen, boksen, basketballen, streetdancen en tafeltennissen. Tussen de programma's door geven topsporters sport- en dansdemonstraties. Naar het con cept van het Parijse Montmartre, vindt op de Eva Cohen- Hartogkade een teken- en schil dermanifestatie plaats. Amateur schilders schilderen naar het thema „Rondom water". Op het braakliggende terrein op Stadstuinen kunnen kinderen o.l.v. Scoutinggroep Abel Tasman bouwen. De scoutinggroep bakt tevens op ouderwetse manier brood met kinderen én bezoekers. Ook hebben de zeeverkenners enkele boten in de havens liggen. Diverse kermisattracties, zoals een springkussen, een draaimolen en popcornkraam zorgen voor een gezellige sfeer. Daarnaast zijn er grimeurs om kinderen te schminken. In samenwerking met Winkeliers vereniging de Vuurplaat is er een braderie op de Vuurplaat, die overgaat in een oude ambachten markt langs de Peperclip. Restau rant Swietie Mama zorgt voor tropische sferen met Surinaamse hapjes en salsadanswedstrijden. Op de braderie presenteert het Albedacollege zich als veelzijdige onderwijsinstelling. Het programma bestaat uit rond leidingen in verschillende gebou wen, zoals Pakhuismeesteren en het Brugwachtershuisje. In Pak huismeesteren kunnen bezoekers onder het genot van een hapje en drankje de toekomstplannen voor de Wilhelminapier bekijken. tl tuut ti :f "VI. 4 Het publiek wordt aangeraden om, in verband met beperkte parkeer- capaciteit, gebruik te maken van het Openbaar Vervoer. Kop van Zuid is uitstekend te bereiken met tramlijn 20 (halte Wil- helminapleln of Brede Hilledijk), met de metro Erasmus-lijn (halte Wifheiminaplein) met buslijn 49,32 en 66 of per trein NS stafion Zuid of station Lombardijs en vervol gens tram 20. Voor 4.50 kunnen bezoekers met de weekendkaart van de RET in Rotterdam naar en van de Kop van Zuid reizen. Tussen het Informatiecentrum en Katendrecht vaart de Navigathor. Tegen betaling van 3.- kunnen bezoekers een boottocht maken. In de Entrepot- en Binnenhaven kunnen bezoekers zich verplaat sen met de Waterbus. Door het gehele gebied rijdt een paardentram en kunnen bezoekers zich verplaatsen met het Openbaar Vervoer. Informatiecentrum ROTTERDAM Stieltjesstraat 21 3071 JV Rotterdam Dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur Telefoon 010-213 01 01 Fax 010-213 00 91

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 17