Na 13 jaar weer jonge jachtluipaarden in de Beekse Bergen Een echte moderne bloemenhandelaar biedt zijn waar met een muisklik aan «pi n 1 dQ0l@kqp[| De Klok draait door voor 75-jarige... Op vakantie met 'De Strandexpres' als nieuwe service Nederlands jongste R&B rapgroep brengt debuutsingle uit Franciens katten en Sesamstraat spelen hoofdrol in Jumbo-spellen Van 13 tot en met 20 juni in heel Nederland Jantje Beton Roefeldag k 0-1004 Op initiatief van Duinrell is in samenwerking met de ZWN groep een nieuwe service ont wikkeld: de Duinrell Strandex pres (lijn 68). Sinds enige dagen rijdt deze expres elk halfuur rechtstreeks van station Voor schoten naar de speciale bushal te op het parkeerterrein van Duinrell en vervolgens naar de Wassenaarse Slag. Deze bus blijft tot 30 augustus rijden. Duinrell is ervan overtuigd dat door de inzet van de Strandex pres het gebruik van het open baar vervoer van en naar Duin rell zal toenemen. De Strandex pres vertrekt vanaf station Voor schoten. Stoppen op Den Haag CS is voor reizigers met het NS Railidee vanuit de richting Am sterdam en Leiden niet meer no dig. Reizigers, die vanuit België via station Den Haag Holland Spoor naar Duinrell gaan, kun nen op dezelfde manier van deze Strandexpres gebruik maken. Ook voor de inwoners' van Voorschoten die naar de Wasse naarse Slag willen is deze service aantrekkelijk. Voor de duizen den verblijfsgasten van Duinrell is de Strandexpres in het hoog seizoen eveneens een geweldige verbetering; in plaats van met de eigen auto naar het strand en Duinrell te rijden kan men nu elk halfuur met deze bus reizen. Deze rechtstreekse verbinding met het strand vanaf de parkeer plaats van Duinrell zorgt voor snel en gemakkelijk vervoer van de verblijfsgasten naar de Was senaarse Slag. Als bijkomend voordeel worden de autowegen van en naar het strand ontlast, zeker omdat ook de Wassenaar- se inwoners van deze dienst ge bruik kunnen maken. Tegelijk met deze Strandexpres introduceert de ZWN groep ook twee gelede Duinrell-bussen in een sneldienst tussen Den Haag CS en Duinrell (lijn 91). Koolskool is de naam van de jongste Nederlandse R&B rap groep. Zij presenteren zich met hun Nederlandstalige debuutsin gle 'Cindy'. Koolskool is jong, fris en geta lenteerd en bestaat uit vier jon gens: Urwin Purperhart Marvin Mi lan, Gideon Gambier en Giorgio Topin. Ze zijn pas 13 jaar en komen uit de Amsterdamse Bijlmermeer. Zij zingen dansen en rappen al van jongs af aan en werden let terlijk op het schoolplein ont dekt. Koolskool; een moderne Neder landse versie van grote voorbeel den als de Jackson Five enzo voorts. Op dit moment is er ook al be langstelling uit het buitenland voor deze jonge R&B sensatie. Voor het buitenland zullen dan ook Engelstalige versies worden gemaakt en ook daar zal Kools kool serieus worden gepresen teerd in de komende maanden. Naar alle waarschijnlijkheid komt er later dit jaar ook een album uit. In 1985 waren er voor het laatst jonge jachtluipaarden te zien in Safari Beekse Bergen. Nu, bijna 13 jaar later, is er weer een nest van deze jonge roofdieren in het park te zien. De vier jongen werden op 28 maart geboren en brachten .de eerste periode van hun leven samen met hun moeder in een werpkist (achter de schermen) door. Inmiddels zijn zij dage lijks door de bezoekers te be wonderen in hun verblijf langs de Wandelsafari. Een unieke er varing omdat er jaarlijks maar vier tot vijf geboortes van jacht luipaarden in Europa plaatsvin den. Wereldwijd leven er nog ongeveer 10.000 luipaarden. Iedere geboorte is daarom een aanwinst. Safari Beekse Bergen heeft in het verleden al vaker succes ge boekt met het fokken van deze bedreigde diersoort. In 1972 had het park de primeur voor Nederland. Het was immers de eerste Nederlandse dierentuin waar jonge jachtluipaarden te zien waren. In de diverse dierentuinen in Europa wordt door middel van een fokprogramma (een EEP) geprobeerd de populatie op peil te houden. Tijdens de aanleg van de Wandelsafari in 1996 werden de optimale omstandig heden gecreëerd voor het fok ken met de jachtluipaarden. De aanwezigheid van alleen een mannetje en vrouwtje is immers niet voldoende voor resultaat. Het is belangrijk de natuurlijke' leefomstandigheden na te boot sen. Zo leven de mannetjes en vrouwtjes in de natuur geschei den van elkaar, zo ook in Safari Beekse Bergen. Er zijn (naast het grote verblijf voor de groep) aparte perken voor de poezen en katers aangelegd. Wanneer een vrouwtje vrucht baar (krols) is, dan zal zij dit met een speciaal geluid kenbaar maken aan de mannetjes. Dit geluid dient ook door de dier- C verzorger opgemerkt worden. Zij kan vervolgens de katers in het poezenperk toelaten. Deze 'ecscortservice' is echter van korte duur. Na een klein uur is 'de romance' voorbij. De kater heeft dan weer behoefte aan een eigen ruimte en keert hij dus terug naar zijn eigen perk. Vooral de steeds wisselende om gevingen en combinaties van mannetjes en vrouwtjes in de drie perken heeft tot een goed fokresultaat geleid. In Safari Beekse Beekse Bergen leven zes jachtluipaarden. De* grootste groep leeft in het ver blijf waardoor ook de Safaribus en de auto's met bezoekers kun nen rijden. De bezoeker kan deze roofdieren ook bewonde ren vanaf de Wandelsafari. De jonge jachtluipaarden zijn ook langs deze wandelroute te zien. Safari Beekse Bergen is dage lijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt f 19,50 voor kinderen tot 12 jaar en 65 Volwassenen betalen f22,50 per persoon. Voor meer informatie; 0900-2335732 (35 cent per minuut). Van de duizenden frisse bosjes anjers, zonnebloemen, gerbe- ra's, tulpen en rozen die dage lijks iemand in Zuid-Holland verrassen vindt een zeer groot percentage zijn bestemming via de bloemenveiling Hol land. Al 75 jaar krioelen op het steeds verder uitdijende complex in Naaldwijk de wa gentjes met partijen bloemen door elkaar om zich uiteinde lijk in het hart van het bedrijf, onder de Klok, te presenteren aan de potentiële koper. Roepen en hand opsteken is er nog steeds bij in de 'afmijnza- len'. Maar de klok heeft geen wijzer meer, maar is digitaal en computergestuurd. Achter hun tafeltje in de zaal hebben de in kopers een compleet toetsen bord voor het bieden. Ondanks die nieuwe middelen wordt het aantal handelaren achter de ta feltjes in de schuin oplopende zaal steeds minder. De echt mo derne bloemenhandelaar werkt vanachter een batterij pc's en biedt met een muisklik een partij bloemen. Zo iemand is Gert-Jan Timmer, directeur van Kontikiflor Ex port BV. Op een scherm kijkt hij toe hoe een medewerker van de veiling voor een camera een bos rozen uit een partij opsteekt. Op deze partij zal hij niet bieden. 'Aan de codes onder op het scherm kan ik zien dat 15 pro cent van de partij verbrand blad heeft. Dat vertrouw ik niet. Stel dat net alle beschadigde exem plaren zitten in het deel van de partij dat ik koop,' legt hij uit. Pio(e)nieren Timmer geldt als een pionier van het kopen op afstand bij de bloe menveiling Holland. Toen de veiling een paar jaar geleden als eerste Nederlandse bloemenvei ling handel mogelijk maakte via de electronische snelweg, stapte hij er direct in. In principe zou hij zijn snel groeiende bedrijf daardoor vanuit zijn woonka mer kunnen leiden, maar Tim mer wilde het contact met de handel niet verliezen. Hij heeft daarom een kantoor in een van de perifere delen van het veiling complex, honderden meters van de afmijnzalen verwijderd, 's Morgens vroeg maakt hij op ba sis van de informatie die de vei ling stuurt via Windows een se lectie van partijen die hij wil kopen. Wanneer de betreffende partijen aan de beurt zijn krijgt hij een piepsignaal. Op het scherm is zichtbaar hoe de stapelwagens met bloemen overeen rail onder de Klok door worden gevoerd. De Klok gaat lopen en bij een gunstige prijs klikt Timmer op zijn muis en geeft aan hoeveel bossen hij wenst. De koop is gedaan. An ders dan de handelaren op de tribunes van de afmijnzalen weet Timmer via Windows echter ook, wat hij voor eenzelfde partij zou betalen op de veilingen van Reijnsburg of Aalsmeer. Liggen de prijzen daar gunstiger, dan biedt hij daar. Niet op elke tribune een mannetje Enkele uren later zijn zijn bloe men al op weg naar Tsjechië of Amerika, de landen waarop zijn bedrijf zich in hoofdzaak richt en waarmee hij via de computer eenvoudig contact onderhoudt. Timmer: 'Het is voor mij hele maal niet rendabel op elke tribu ne een mannetje te hebben zit ten. Anderen denken er anders over, maar zelf zit ik er ook liever niet. Het gedrag van de mensen om me heen bevalt me vaak niet en dit werkt voor mij gewoon beter. Ik kan sneller en scherper inkopen - vanuit mijn comfortabele stoel - en ik ben goed op de hoogte van wat de concurrentie doet.' De informatie kan hier en daar nog beter en kopen vanaf grote afstand lukt nog niet: wanneer iemand in Amerika de klok met enkele seconden vertraging ziet lopen, vist hij bij het veilen altijd achter het net. Desalniettemnin staat het volgens Timmer buiten kijf, dat het digitale veilen enor me mogelijkheden biedt. Moederdag De Centrale Westlandsche Snij bloemenveiling werd in 1923 op gezet met het doel problemen met de afzet het hoofd te bieden. Die ontstonden doordat veel groentetelers in die tijd van tuin bouw op bloementeelt overstap ten. Het idee was, dat onder de Klok vraag en aanbod bij elkaar zouden komen, waarbij alle pro ducten voor iedereen te koop zijn. Resultaat zou een optimale prijsvorming voor leden zijn. Dat is nog steeds het geval. In de 75 jaar van het bestaan veran derde in feite weinig. De groei was gestaag. De eerste veiling leverde f.304,95 op, in I970 was de jaaromzet 100 miljoen. Ver volgens ging het echter snel. In 1984 ging de omzet door de bar rière van f. I miljard, en dit jaar bleef de meter steken op bijna f.2,5 miljard. Een kwart daarvan komt voor rekening van het Be middelingsbureau, dat sinds 1972 kwekers en kopers van pot planten koppelt. De digitalisering van de handel is eigenlijke de meest ingrijpende verandering die de 75-jarige heeft doorgemaakt. Nieuwe veil- methoden moeten het verkoop proces op de veiling nog sneller laten geschieden. Door kopen op afstand is het in principe niet meer nodig sierteeltproducten voor de klok te brengen. Door 'beeldveilen' worden klokver- koop en logistieke stroom door het complex losgekoppeld. In de afmijnzalen gebeurt dat sinds kort met de soorten gerbera en anthurium: inkopers bieden op basis van een foto plus informa tie betreffende kleur en kwaliteit. 'De veiltijd van de bloemen wordt verkort en sneller distri bueren is mogelijk,' aldus alge meen directeur J.P. Teelen eind mei tijdens de presentatie van het jaarverslag. 'Tijdens de wel bekende drukke maandag voor Moederdag waren we om half twaalf klaar met het veilproces. En een uur later waren alle pro ducten al gedistribueerd; een on gekende situatie.' Bij 'informatieveilen' bestaat die koppeling helemaal niet meer: een product wordt dan alleen op basis van geleverde gegevens verkocht. De bloemenveiling Holland verwacht niet dat bin nen tien jaar de traditionele ver koop via de klok geheel is ver dwenen, maar het is duidelijk dat de tijden veranderen. Inmid dels wordt ook gewerkt aan be stelsystemen, die het mogelijk maken om ook buiten het veil proces te kopen, waardoor een continu verkoopproces ontstaat. Chip De snelheid van werken op het inmiddels 500.000 m2 bedrijfsop- pervlak metende veilingterrein (voor tweederde ingericht als op- slag- en kantoorruimte van klan ten) is ook door standaardise ring, mechanisering en automa tisering van het logistieke proces sterk vergroot. De meeste bloe men worden via het water naar de veiling vervoerd. Een lading bloemen komt vervolgens te recht op een stapelwagen en maakt een rit, grotendeels langs een geleiderail, tussen duizenden andere kleurige en welriekende wagentjes. Door middel van een chip op de wagen kan de compu ter bepalen waar een stapelwa gen op een zijspoor moet in de 43.000 m2 koelcellen. Door mid del van de computer is een la ding daardoor ook exact te loca- liseren. Werk dat vroeger - tot in 1997 - in grote ploegen karretje voor karretje gebeurde, behoeft nu slechts één persoon voor de controle. Dat is niet alleen gun stig omdat het een besparing op arbeidskosten oplevert, maar ook omdat het klimaat in de geconditioneerde ruimtes weinig prettig was voor het personeel. Toch is het aantal werknemers op het terrein inmiddels gegroeid tot 1700. Ondertussen blijft de snelheid van werken toenemen. Op piekdagen worden 25.000 stapelwagens verwerkt en wor den 50.000 transacties afgele verd. Waar al die snelle ontwik kelingen toe zullen leiden? De Veiling verwacht dat in het jaar 2005 zeker vijftig procent van de handel in sierteeltproducten electronisch zal verlopen. De verwachting is ook, dat koelcel len tegen die tijd niet meer nodig zullen zijn. Omdat inkopen al mogelijk zal zijn voor het veil proces onder de klok, kan het afleveren al heel vroeg beginnen. Er zal daardoor veel minder op slagcapaciteit nodig zijn. De meeste bloemen die aankomen op de veiling, zullen dan al ver kocht zijn en direct worden ge distribueerd. In de eigen groei blijft de veiling geloven. Inmid dels is de planvoorbereiding in volle gang voor het ontwikkelen van 35 hectare grond aan de overkant van Middel Broekweg. In een jaar of tien tijd moet daar 180.000 mff bedrijfsruimte zijn bijgebouwd, vebonden aan het huidige terrein via een lucht brug. Ook op de 'dépendance' in Bleiswijk wordt druk gebouwd. Jumbo Nederland brengt deze maand zes kwaliteitsspellen op de markt voor kinderen vanaf driejaar waarin karakters uit de populaire educatieve tv-serie Se samstraat een hoofdrol spelen. Het Sesamstraat-pakket bestaat uit Lotto, Pas op!. Letters leren en twee puzzels. Lotto Sesamstraat (adviesprijs: f 17,95) Op elke lottokaart staat een ver haaltje over Bert, Ernie, Koekie- monster of Govert. Doel is zo snel mogelijk de vier deelkaartjes te vinden, die bij elke lottokaart horen. Een leerzaam spel voor twee tot vier kinderen vanaf drie jaar. Sesamstraat Pas op! (adviesprijs: f29,95) Veilig op pad met Bert en Ernie. Met prachtige afbeeldingen la ten de vrienden uit Sesamstraat zien welke situaties in en om het huis yeilig en onveilig zijn voor kleine kinderen. Een spel voor kinderen vanaf vier jaar, ook om samen met hun ouders te spelen. Sesamstraat letters leren (advies prijs: f 17,95) Bert en Ernie leren kinderen vanaf vijf jaar spellen en de let ters van het alfabet herkennen. Kleine puzzels met vrolijke illus traties helpen hen hierbij. Omdat alleen het goede antwoord past, kan een kind dit spel ook alleen spelen. Sesamstraat Vloerpuzzel (advies prijs: f 19,95) Een puzzel voor kinderen vanaf driejaar opgeborgen in een fraai koffertje. Vijftien grote puzzel stukken van stevig karton vor men samen een vrolijke afbeel ding van Bert en Ernie die een verjaardagsfeestje vieren. Sesamstraat 500 puzzel (advies prijs: f 16,95) Bert en Ernie en hun vrienden zingen een liedje rond de piano op deze puzzel van 49 bij 35 cm, die bestaat uit 500 stukjes. Daarnaast brengt Jumbo Neder land deze maand vier fraaie kin derpuzzels op de markt. De prachtige afbeeldingen van kat jes op de puzzels zijn van de geliefde illustratrice Francien van Westering. De tekeningen van haar katten zijn sinds 1990 te bewonderen in haar populaire column voor het weekblad Mar griet. Vi%opftt<i»«t£n«êM8ért Het zou best kunnen dat in de week van 13 tot en met 20 juni de tandarts wordt geassisteerd door een meisje van tien jaar en dat in de trein de kaartjes worden geknipt door een controleur die aan het 'wisselen' is. Of dat de politieagent die ochtend door de buurt surveilleert met een collega die half zo groot is. Mogelijk? Ja, want bedrijven en instanties openen op de Jantje Beton Roefeldag hun deuren voor kinderen. Voor kinderen spreekt de wereld van volwassenen enorm tot de verbeelding. Wat gebeurt er de hele dag op het kantoor of in de winkel waar alle vaders en moeders werken? Hoe is het om de hele dag met computers te werken, auto's te spuiten of een krant te drukken? Om kinderen een beeld te geven van het werk en de vrije tijd van volwassenen is er de Jantje Beton Roefeldag. Een dag waarop kinderen een kijkje nemen in de 'grotemensen-wereld' om zelf te ontdekken hoe dat is. Roefelen betekent zoiets als snuffelen aan het onbekende en dat is precies de bedoeling van de Roefeldag. 'Voor de zesde keer wordt de Jantje Beton Roefeldag georganiseerd', zegt Gemma de Vetter van het Nationaal Jeugd Fonds Jantje Beton en coördinator van deze dag, 'en elk jaar zijn er meer kinderen die mee doen. Wat deze dag zo succesvol maakt is dat kinderen echt de kans krijgen om mee te doen, het blijft niet alleen bij kijken en luisteren.' Het thema van deze Roefeldag is techniek. Veel kinderen zullen later met techniek in aanraking komen en kunnen er daarom niet vroeg genoeg mee vertrouwd raken. Duizenden bedrijven, waaronder vele die gespecialiseerd zijn in techniek, zullen tienduizenden kinderen laten 'roefelen': in 190 gemeenten in Nederland. [ff i f 'Op vakantie met baby's, peuters en kleuters' geeft oplossingen voor tal van problemen die je op vakantie met kleine kinderen kunt tegenkomen. Kan een baby tegen de hitte? Hoe houd ik mijn kinderen rus tig in het vliegtuig en wat eten peuters in den vreemde? Alle aspecten van vakantie met kleine kinderen zoals gezond heid en veiligheid, eten en sla pen, de auto- en vliegreis en ver tier onderweg komen aan bod. Een apart hoofdstuk is gewijd aan op vakantie gaan tijdens de zwangerschap. Daarnaast vertel len 11 reislustige ouders in inter views hun vakantieverhalen met kleine kinderen en geven tips voor een verantwoorde en voor al leuke vakantie. -- C-. door EDO BEERDA -MM* Gx.f Pas Oi v1

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 31