VOOR \J Avonturiers ondernemen poging record parapenten te verbreken Op het Spectrum Festival in Schiedam ligt de wereld voor het grijpen z 1 Geslaagd w? gzh Frank Jansen: Vliegen is voor mij een verslaving BEL EN WIN Het Mysterie va»T5eHaven(ootks Gouden oorsierraad Bel 0909-2023070,».., A Gebroken rug Boven de weg zweven Hoofdpodium 3ÉÉÉÉ Terraspodium 'jêÈÊk loods door ANOUSKA KROON Zijn tafel ligt vol met foto's, schetsen en boeken over Au stralië. En wie Frank Jansen vraagt iets te vertellen over zijn aankomende reis naar Australië waar hij gaat para penten krijgt een waterval van woorden over zich heen. „Ruim zeven jaar geleden ging ik voor het eerst para penten en vanaf dat moment was ik verkocht." Samen met Alexia Stins, Bart Coenders, Edward Zeephat, Ybel Dijk en Erwin Vos vertrekt Frank op 29 juni bepakt en ge zakt voor twee maanden naar Brisbane, als beginpunt van een spannend avontuur. „We wagen een poging om het wereld afstandsrecord parapen ten te verbreken maar daarnaast hebben we nog veel meer ludie ke acties in petto", vertelt hij enthousiast. Een parapente is een dooront wikkelde parachute waarvan het de bedoeling is om zo lang mogelijk in de lucht te blijven. Wie in Nederland wil parapen ten heeft, wegens gebrek aan bergen, een lier nodig. „Met een parapente haal je een betere prestatie dan met een parachute. Je gaat gemiddeld zon 35 kilo meter per uur vooruit en maxi maal vijftig. Met een parachute haal je er tien maar met het verschil dat je naar beneden gaat." Parapenten kun je in je eentje doen maar ook met z'n tweeën, een zogenaamde duo- vlucht waarbij de piloot stuurt. Tijdens het vliegen zit je in een 'harnas' (een stoeltje) waar een heuse airbag onder hangt. Als extra veiligheid is er ook een noodparachute aanwezig, maar, zegt Frank: „Die heb ik nog nooit gebruikt en ik ken ook niemand die hem nodig had." Zeven jaar geleden parapente Frank voor het eerst in zijn le ven en sindsdien kan hij niet meer zonder. Als hij een paar dagen niet kan vliegen wegens het slechte Hollandse weer krijgt hij de kriebels. „Ik trok destijds door Nieuw-Zeeland, Australië en Midden-Amerika waar ik vier maanden in Guata- mala bleef'hangen'. Het vliegen beviel me zo goed dat ik op een gegeven moment zelfs les ben gaan geven. Totdat ik een onge luk kreeg waarbij ik mijn rug brak. Vier maanden lang heb ik in Nederland in het ziekenhuis gelegen omdat ik vanaf mijn middel verlamd was. En het kostte me tweeënhalf jaar revali deren voordat ik weer normaal kon lopen. "Toch heeft het ongeluk hem geen angst ingeboezemd. „Vlie gen is voor mij een verslaving. Dat is mijn leven. Maar ik ga nu wel op extreme veiligheid. Als ik toen een airbag had gehad had ik mijn rug niet gebroken. Ik zweer bij zo'n ding. Wie hem niet heeft krijgt meteen een preek van mij." Het idee om met een team en een parapente door Australië te trekken ontstond nadat Frank een artikel las over iemand in Texas die twintig kilometer kon vliegen dankzij de warmte die boven de weg hing. „Toen dacht ik 'dat is het, ik wil dwars door de woestijn in Australië vliegen'. In de kroeg kwam ik Bart tegen die net cum laude afgestudeerd was als cameraman. We babbel den wat en hij vond het een geweldig idee om zo'n reis te filmen, toen is het balletje gaan rollen." Het huidige afstandsrecord staat momenteel op 297 kilome ter maar daar wil Frank iets aan gaan doen. „Dwars door de Simpson woestijn loopt de be ruchte Stuart-Highway waar door een combinatie van de zin derende hitte en het zwarte as falt van de weg thermiek ont staat. Hierdoor kun je boven de snelweg blijven zweven en moet het mogelijk zijn om het huidige record te verbreken." Vanwege de hoge kosten die deze expeditie met zich mee brengt kon het team niet zonder de hulp van sponsers. „Naast zes retourtjes Australië hebben we daar twee jeeps nodig en is het de bedoeling dat we goede foto's maken met professionele apparatuur. Van de vele bedrijven die zij aanschreven reageerden Walka bout Australia Reizen in Den Haag, Fox Products, Confetti (de reclamefabriek), Nomad en Grontmij spontaan. Daarnaast zorgde Paragliding Holland voor de vliegadviezen en de con- Op de Muller pier wordt een doorlucht geoefend foto YBEL DIJK structie van de aflooplier. Naast de dappere poging om het record te verbreken is het team ook van plan om zich per ka meel de lucht in te laten trekken! „En het lijkt ons waanzinnig om een duovlucht te maken met een cowboy en een aboriginal die op een didgeridoo speelt", vertelt Frank in één adem door. Wie behoefte heeft om deze ac tie op de één of andere manier te steunen moet zich zeker niet la ten weerhouden,Frank Jansen, tel.: 425 77 69. Ook een typisch stukje Nederlandse cultuur: de Nederlander op vakantie Hoe breed het scala van elementen wel niet is dat onder de noe mer 'Cultuur' gevangen wordt, is binnenkort in Schiedam weer te ondervinden. Van typische gerechten die hun oorsprong vin den in de verschillende culturen tot en met het volksgevoel dat vertolkt wordt in de soms hartverscheurende melancholie in de muziek. En zelfs de manier waarop men pleegt te reizen. Mu ziek, theater, dans en hapjes uit de gehele wereld zijn er dit jaar weer te vinden tijdens het 7e Spectrumfestival, waar op zondag 21 juni in een paar uur tijd een wereldreis gemaakt kan worden. Binnen een aantal jaren groeide het Schiedamse Spectrumfesti val van een bescheiden lokale manifestatie naar een groots eve nement waarnaar bezoekers (zo'n 50.000 worden er dit jaar weer verwacht) uit de gehele regio de weg hebben gevonden. Het festival kent twee podia met tal van muziekoptredens, de zgn. 'werelddorpen' en een kinderfes tival. Dit jaar staat het gehele festival in de sfeer van reizende culturen. Zwervend door het park zijn er tal van ontmoetin gen denkbaar, zoals met arties ten die zigeunermuziek spelen en de flamingo dansen, met circu sartiesten, die in schitterende woonwagens reizen, met Afri kaanse nomaden in Bedouïnen- tenten, maar ook de 'Nederlan der op vakantie' wordt neergezet als een cultureel interessant fe nomeen. Midden en Zuid-Amerika, Azie, Europa, muzikale voortbrengse len van vrijwel alle continenten zijn te horen bij het hoofdpodi um. Gepresenteerd door Yet Sol krijgen de volgende groepen het podium tot hun beschikking: Lanyi, de band van zanger en Max Tax y sus handito's, de gringo's die het publiek laten dansen, zingen en kora-speler Seydouba Soumah uit Guinee. Traditionele West Afrikaanse muziek beïnvloed door westerse stijlen als funk, rock en soul (12.00 Saoco. Salsa sextet van 12.40). Marco Antonio Sanchez en Lucio Gar cia met een swingend repertoire zweten. 16.45 op het hoofdpodium foto GEMMA VAN LINDEN van eigen composities alswel tra ditionele son, cumbia en cha- cha-cha (13.00 - 13.45). AcHa, Wereldmuziek waarin Turkije, India, Andalusië en Iran elkaar ontmoeten (14.15 - 15.00). Aisa Smailhodzic Sevdah. hartstochtelijke liefdesliederen uit Bosnië-Herzegovina, vol pas sie, dramatiek en verlangen, ver tolkt door zangeres Aisa en haar en ensemble (15.30 - 16.50). Max Tax y sus Banditos, een mix van tex-mex, latin en rock'n roll (16.45 - 17.30). Orkester Abdullah Rabatie, in ternational Arab Music, een mix van stijlen als raï, gnaoui, chaabi en malhoun (18.00 - 18.45). Orquestra Pegasava, ritme, dy namiek en show tijdens een zwoel zomeravondje met een reis door het Caribisch gebied en La tijns Amerika (19.15 - 20.00). Het terraspodium biedt tot kwart over zeven 's avonds een programma met flamingo(Fla- mingo Kings), trommels (Djem- bé-collectief Slep) en zigeuner- Saoco, het salsa sextet dat geformeerd is rond de Colombiaanse Marco Antonio Sanchez en de Cubaanse Lucio Garcia. Om 13.00 uur op het hoofdpodium muziek (Hot Club du Nord). Een vast onderdeel van het Spec trum zijn de werelddorpen, geor ganiseerd door de verschillende migrantenverenigingen in de re gio. Elke vereniging heeft een eigen manier gekozen om zich te presenteren. Bij de Stichting So- Door op te bellen en een simpele vraag over de strip te beantwoorden, kunt u een mooie prijs winnen. U beslist dan ook mee hoe de strip volgende week verder gaat. De winnaarvan vorige weekis: Mevrouw Lagerwaart uit Vlaardingen loods AFLEVERING 20 100 weken Mysteriespel TekstS idee: Mi ER Entertainment Foto's: Leunis Vertinde De vraag van deze week is: Volgens MAX wordt Nederland dit jaar wereldkampioen voetbal. Hoe vaak heeft Nederland tot nu toe het WK gewonnen. Nul keer (1) Twee keer (2) Een keer (3) Toets uw keuze in, beantwoord boven dien de vraag over de strip en maak kans op de weekprijs een fototoestel ter waarde van 250 gulden. Houdt u de krant dus bij de hand! De opbrengst van het Mysteriespel gaat naar 22 goede doelen in de regio waar De Havenloods verschijnt. MAX ZIT GEHULD IN ORANJE ACHTER ZIJN BURO 'He EDT, ik bel even om 'HUP HOLLAND HUP' te zeggen.' 'Nou MAX, ik heb effe genoeg van die oranje-koorts, het gaat mij allemaal te ver! Met dat gedoe sta ik al uren vast in het verkeer.' 'Hoe bedoel je, gaat iedereen naar de wedstrijd V 'Nee .alle verkeerslichten zijn op oranje gezet Diverse uitvoeringe mogelijk- Uw naam in 14 karaat goud. Orgineel handvervaardigd in eigen atelier. Levertijd 3 werkdagen. Hel Mysterie van De Havenloods ook op Internet: www.city.nl City OnLine Rotterdam. SCHEEPVAART EN TRANSPORT COLLEGE ROTTERDAM Duyvensteynstraat 11 a 3042 BA Rotterdam-Overschie Tel: 010 46 27 788 Van Haeftenstraat 4-6 3074 NK Rotterdam-Zuid Tel: 010 - 43 29 493 VanHaeftenstraat24«(Trouwringen-StudioSativar) Tel:010-4321 781 ber bijvoorbeeld wordt les gege ven in het ijs schaven of het maken van Surinaamse poppen. Er is Marokkaanse kunst te be wonderen, de Stichting Nines presenteert Indonesië, terwijl ook Turkije een inkijkje zal ge ven achter haat mysterieuze slui er. Kinderen kunnen kiezen tus sen het actief meedoen of het passief consumeren. Aan activi teiten is er vanaf 13.00 uur een doorlopende programma, met ondermee spelen in de nomaden- tenten van Afrikaanse Bedouï- nen, het zweten in een hammam tent, het meedoen met 'de Ne derlander op vakantie' of het verven en schilderen bij de Kleu- renbende waarvan de eindpro ducten in de loop van de dag een heuze expositie zullen gaan vor men. Het wereldcircus geeft voorstel lingen in De Tent, er zijn optre dens van het poppentheater Wim Noordergraaf, de theater groep Facetten biedt een doorlo pend programma, er is acroba tiek (Limousientje) en Jan Rauh verhaalt van verre reizen in zijn prachtige woonwagen. Het Spectrumfestival is uitste kend bereikbaar met het open baar vervoer. Het is aan te raden de auto thuis te laten, want er zijn geen parkeerplaatsen bij het Beatrixpark zelf. Valt de keuze op de trein: uitstappen op sta tion Schiedam Centrum (Rotter dam-West) of Schiedam Nieuw- land en vervolgens tien minuten lopen. Buslijn 52 stopt op deze stations. Tramlijn 1 of buslijn 54 hebben een halte op de Parkweg, vrijwel voor de ingang van het Beatrixpark. Voor fietsers zijn er diverse (onbewaakte) fietsenstal lingen. Spectrum Festival, Beatrixpark Schiedam, zondag 21 juni, 11.00 - 20.00 uur. groenservice zuid rvice zuid holla zorg(t)voor B, M M natuur en recreatie holland

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 9