HER DER Oranje contactlenzen maken het WK-outfit pas compleet Si Lekker banjeren door de natuur Reünie voor oud gedienden Jaarlijks sterven er zo 'n 600 mensen als gevolg van door asbest veroorzaakte kanker Rondje Drenthe op de fiets Meedingen naar de Milieuprijs voor de Scheepvaart 1998 De nieuwe schoolagenda's liggen weer in de winkels Maag Lever Darm Week deelt gratis vakantiebrochure uit Eeuwen geleden bestonden er geen Nieuwkoopse Plassen. Tot dat mensen uit de buurt ontdek ten dat er uitstekend turf gesto ken kon worden en het meteen gedaan was met de natuur. Door de gegraven sleuven en gaten ontstond er een soort binnenzee die zo groot werd dat men hem met moeite binnen de dijken kon houden. Tegenwoordig verlandt het terrein langzaam maar zeker. Op verschillende stukken komen weer bomen voor en het riet wint her en der terrein wat ook de vogelstand ten goede komt. Wie eens een kijkje wil nemen in het natuurgebied van de Nieuw koopse Plassen kan deze maand nog één keer op stap met een gids: op zondag 28 juni, start 10.00 uur, duur 2 tot 2,5 uur. De excursie start bij de loswal bij de R.K. kerk in Noorden aan de Simon van Capelweg. Wie mee wil met één van de rondvaarten moet vooraf een plaats reserve ren via tel.: 01 72-408 250 (bij voorkeur tussen 18.00 en 21.00 uur). Ook mensen die slecht ter been zijn of in een rolstoel zitten kunnen mee. Leden van Natuur monumenten betalen f 10,-, niet- leden f 12,50 en kinderen tot en met 12 jaar f 5,-. 26-1001 Nederland staat op z'n kop. Woonhuizen en zelfs comple te straten zijn omgetoverd in één grote oranje vlaggetjes zee. Supporters steken zich van top tot teen in oranje kle ding en ook het rood-wit- blauwe vlaggetje op het ge zicht ontbreekt niet. Wie helemaal in stijl wil gaan kan zelfs met oranje ogen rond lopen want Oté Opties ontwik kelde speciaal voor het WK Oranje contactlenzen. 'De Leeuw laat zien wie ze voor zich hebben', was ook de reactie van Michel Rahn, presentator van Veronica Live. Hij was zo en thousiast over de Oranje con tactlenzen dat hij zich graag met de lenzen in op de gevoelige plaat liet zetten. Sinds 1996 is Oté Opties uit Uden verantwoordelijk voor de distributie van de 'Crazy con tactlenzen'. Het assortiment be staat uit verschillende prints waaronder katteogen, dollarte kens, sterretjes, smiley-faces, hartjes. De lenzen zijn voor iedereen geschikt. De hooghydrofiele contactlenzen die bekend staan om hun zeer goede zuurstof doorlaatbaarheid vragen - net als de gewone contactlenzen- slechts een korte gewenningspe riode. Met of zonder correctie, de conditie van de ogen is ge waarborgd. De Oranje contactlenzen kosten f 149,-. Bij de twee lenzen wordt het Number One LONG CARE-systeem voor de verzor ging van de lenzen, een lenshou der, 15 ampullen gevuld met steriele ongeconserveerde zou toplossing en een uitvoerige ge bruiksaanwijzing bijgesloten. Deze contactlenzen zijn uitslui tend verkrijgbaar bij de opti cien, herkenbaar aan de oranje- contactlensposter. Voor verkoopadressen kan con tact opgenomen worden met Oté Ontics. tel.: 0413-257 650 De Stichting Reünisten Hr.Ms. 'De Zeven Provinciën' en voor malig Nederlands Nieuw-Gui- nea wil haar achtste reünie op 11 oktober houden. De reünie vindt plaats in het centraal gelegen So ciaal Cultureel Centrum De Stadshof aan het Hazelaarplein 4 in Vianen. De aanvang is 12.00 uur maar de zaal gaat om 11.00 uur open. De reünie is bedoeld voor actie ve en post-actieve medewerkers van de Koninklijke Marine die dienden in het voormalig Neder lands Nieuw-Guinea en/of aan boord van Hr.Ms. De Zeven Provinciën. Tijdens deze dag is er onder andere een expositie van de schilder en oud-marine officier Bert Brand, zijn er oude en recente films over de Konink lijke Marine te zien en treedt de steelband De Zeven Provinciën op. De inschrijftermijn voor de reü nie sluit 18 september. De toe gangsprijs is f30,- per persoon. Echtgenotes en partners zijn van harte welkom net als introducés. Het bedrag kan overgemaakt worden op één van de volgende rekeningen van de penningmees ter van de stichting: Giro 6430098 t.n.v. H. van Dor- restijn, Beetserweg 52, 9551 VG Sellingen of via het banknum mer 47.24.06.795 van de AB- N/AMRO in Musselkanaal in zake reünie. De overschrijving geldt als toegangsbewijs. Voor meer informatie kan contact op genomen worden met de secreta ris M. Meeuwsen, tel.:0486- 42 11 38. Asbest heeft lang bekend ge staan om zijn goede eigen schappen: het is sterk, brand werend, slijtvast en goedkoop. Daarom is het materiaal in het verleden veel gebruikt, bij voorbeeld in de bouw. Inmid dels is bekend dat asbest kan ker kan veroorzaken en zijn verkoop en toepassing van as best in Nederland verboden. Bovendien gelden er strikte regels voor het slopen, afvoe ren en storten van asbesthou dende materialen. Met ingang van 1 juli 1998 is het ook voor particulieren verboden om as best in bouwwerken toe te passen. In dit artikel worden risico's en regels rond asbest kort op een rijtje gezet,aan de hand van een aantal veel ge stelde vragen. De microscopisch kleine asbest- vezeltjes kunnen wanneer ze worden ingeademd diep in de longen doordringen en op ter mijn bepaalde vormen van long kanker veroorzaken. In Neder land sterven naar schatting jaar lijks zo'n 600 mensen als gevolg van door asbest veroorzaakte kanker. In de gewone buiten lucht bevinden zich zo weinig vezels dat het gezondheidsrisico daarvan verwaarloosbaar klein is. Ook wanneer de asbestvezels stevig vastzitten kunnen ze niet worden ingeademd en zijn de risico's klein. Maar als asbest houdend materiaal op een on deskundige manier wordt ge sloopt of bewerkt (denk bijvoor beeld aan schuren, boren, zagen en breken), komen vele miljoe nen vezels vrij en nemen de risi co's toe. Om dat te voorkomen zijn strenge regels opgesteld. Asbest in en om het huis In en om veel oudere huizen is asbest toegepast, vaak in de vorm van asbesthoudend ce ment. Asbestcementplaten be vinden zich het meest in gevels, het dakbeschot, in en rondom schoorstenen, bij de CV-installa- tie, op galerijen van flats en als golfplaat op schuren en garages. Ook in sommige soorten vinyl- zeil (geproduceerd tussen 1968 en 1983) en in een bepaald type oude, harde vinyltegels komt as best voor. Meestal kan alleen een materiaalanalyse uitsluitsel geven of een materiaal asbest bevat. Een overzicht van de meest toegepaste asbesthouden de producten in en rondom wo ningen vindt men in de brochure Asbest in woningen. Moeten asbesthoudende materia len in huis worden verwijderd Nee. Als asbesthoudend mate riaal in goede staat verkeert, is het vaak beter om het gewoon te laten zitten. Is het materiaal in slechte staat, of gaat er bijvoor beeld verbouwd worden, dan is het beter om het asbest te (laten) verwijderen. Bedenk wel dat het niet volgens de voorschriften verwijderen vaak een stuk ge vaarlijker is dan het laten zitten van asbest. Mag ik asbesthoudende materia len zelf verwijderen? Soms. Men moet daarbij wel voldoen aan een reeks voor schriften. Meer informatie daar over staat in de brochure Asbest in woningen. Wie asbest wil (la ten) verwijderen moet daarvoor in de meeste gevallen toestem ming vragen aan de gemeente. De gemeente beschikt ook over voorschriften voor het aanbie den van asbesthoudend afval. Dat moet in elk geval secuur worden verpakt en apart worden gehouden van gewoon huisvuil. In veel gevallen is het beter om asbest te laten verwijderen door een deskundig asbestverwjjde- ringsbedrijf. Voor een aantal as besthoudende materialen is dat zelfs verplicht. Een overzicht hiervan staat ook in de brochure Asbest in woningen. Ik wil de asbestcementplaten van mijn oude schuur graag opnieuw gebruiken voor mijn nieuwe schuurtje. Mag dat? Nee. Hergebruik was altijd al onverstandig, zeker als daarbij werd geschuurd, gezaagd, ge boord of gebroken. Maar per 1 juli 1998 geldt voor particulieren een volledig verbod voor dit soort hergebruik en voor andere toepassingen van asbest in bouwwerken. Wat doe ik als er asbest in mijn verwarmingsketel is verwerkt In en rond oudere verwarmings toestellen kan asbest zijn ver werkt. In de meeste gevallen is het niet nodig om dit asbest te laten verwijderen. Men mag in elk geval nooit zelf asbesthou dende materialen uit of rond verwarmingstoestellen verwijde ren. Een aantal routinematige verwijderingswerkzaamheden mag worden uitgevoerd door een gewoon installatiebedrijf, dat zich daarbij wel aan regels moet houden. Zo moet de mon teur die het asbest verwijdert een speciale asbestcursus hebben ge volgd. Ook kan het voorkomen dat het installatiebedrijf dat het onderhoud uitvoert het verwar mingstoestel 'onderhoudstech- nisch asbestvrij' wil maken, om blootstelling van de installateur bij latere onderhoudsbeurten te voorkomen. Mijn schoorsteenveger zegt dat hij meer dan normaal moet reke nen omdat mijn schoorsteen as best bevat. Kan dat kloppen? Ja, dat kan kloppen. In oudere rookgaskanalen kan asbest voorkomen. Bij het vegen moe ten dan bepaalde voorschriften in acht worden genomen om te voorkomen dat er asbest vrij komt. Die maatregelen zijn kos tenverhogend. Niet elk schoor- steenveegbedrijf is trouwens in staat om aan de betreffende voorschriften te voldoen. Men kan ook kiezen voor het aan brengen van een asbestvrije dek laag aan de binnenzijde van het rookgaskanaal of voor het laten verwijderen van asbest door een deskundig asbestverwijderings- bedrijf. Hoe vind ik een deskundig asbest- verwijderingsbedrijf? Een overzicht van deskundige asbestverwijderingsbedrijven (bedrijven die voldoen aan een reeks voorschriften) zijn op te vragen bij de Stichting Bouw- kwaliteit, tel.: 070-399 8467. Meer informatie is te vinden in de gratis brochure Asbest in wonin gen. Die wordt momenteel her zien en is eind juli verkrijgbaar bij het distributiecentrum van het mi nisterie van VROM, tel.: 079- 3449 449 onder vermelding van distributienummer 22618/210. Nieuw verschenen in het ANWB/VW assortiment is de routegids Rondje Drenthe. Naast informatie voor een meerdaagse fietstocht biedt deze nieuwe routegids kaart jes van de route, een route- planningsoverzicht, achter grondinformatie over de ge bieden waar de fietser door heen fietst en toeristische in formatie. Bovendien is achterin een overzicht opge nomen van geselecteerde overnachtingsmogelijkheden aan of vlak bij de route, WV-adressen, informatie over fietsverhuur en musea onderweg, De ANWB/VVV Lange Fietsronde-gids is in kleur uitgevoerd en kost f 16,95. Hij is verkrijgbaar bij alle ANWB-verkooppunten, WV's, boekhandels en wa renhuizen. Ook dit jaar is het voor be drijven of personen werk zaam in de scheepvaart-, scheepsbouw- en reparatie sector mogelijk om in aan merking te komen voor de Milieuprijs voor de Scheep vaart. Deze milieuprijs, in gesteld door de minister van Verkeer en Waterstaat, wordt toegekend door aan bedrijven of personen die zich inzetten voor de be scherming of verbetering van het mariene milieu. Veel bedrijven in de scheep vaartbranche geven op diverse manieren inhoud aan hun be trokkenheid bij ons mariene milieu. Zij voeren nieuwe, schone technologieën in of werken plannen uit die leiden tot bijvoorbeeld een schone be drijfsvoering of ladingsbehan deling. Sommige vindingrijke ontwikkelingen gaan zelfs ver der dan de huidige (interna tionale regelgeving voor schrijft. Met de jaarlijkse toe kenning van de Milieuprijs voor de Scheepvaart wil het ministerie van Verkeer en Wa terstaat haar waardering uit spreken voor deze betrokken heid en tevens nieuwe initiatie ven aanmoedigen. De Milieuprijs (een wisseltro fee) is in 1993 ingesteld en wordt elk jaar persoonlijk uit gereikt door de minister van Verkeer en Waterstaat. Vorig jaar ging de prijs naar Neptun voor de bouw van de bunker boot Neptun 2 die voldoet aan de strengste eisen op het gebied van milieuzorg en veiligheid. Deze boot levert gas- en smeer olie en drinkwater aan de bin nenscheepvaart op Europese binnenwateren. De folder en het aanmeldings formulier kunnen worden aan gevraagd bij: Directoraat-Generaal Goede renvervoer, Postbus 20904, 2500 EX Den Haag of bij me vrouw Van Binsbergen, tel.:070-351 15 64. Het is ook mogelijk de Internet-site te be zoeken: http://min- venw.nl/dgsm/mps De sluitingsdatum voor in schrijving is 16 september. Wie wist dat jongeren tussen de 12 en 18 jaar graag in het middelpunt van de belangstelling staan, geen zier om merken geven (meer dan 50% geeft dit aan), gezamenlijk meer dan 4,2 miljard gulden uitgeven per jaar, kiezen voor kwaliteit, minimaal bij vijf vriend(inn)en in de agenda kijken en schrijven, niet betutteld willen worden, voor een groot deel het bestedingspatroon binnen het gezin bepalen, waanzin nig leuke ideeën hebben, gemiddeld een uur besteden om hun nieuwe agenda uit te zoeken, massaal aan de prijsvragen in hun agenda meedoen en zich af en toe dood vervelen op school en lekker in hun agenda gaan bladeren? International Merchandising onderzoekt doorlopend het reilen en zeilen van de schooljeugd. Als agendaproducent is het belangrijk om te weten wat er speelt onder de doelgroep. Kosten noch moeite worden gespaard om op de hoogte te blijven en de producten aan te passen aan de grillen, grollen en voorkeuren van de hedendaagse jeugd. Het moet vooral een jaar lang boeiend blijven! Leuke reporta ges over computerspelen, Jackie Chan, Total Touch, Backstreet Boys, Mode, Paarden, BMX, Snakeboarding, noem maar op, voor ieder wat wils. Massaal doet de jeugd mee aan de diverse prijsvragen en interactief leesgenot waarmee supersnelle scooters, audioappara- tuur en nog veel meer te winnen valt. Inmiddels liggen ze weer volop in de winkels, de schoolagenda's van IM met complete bijbehorende schoollijnen: AvantGarde Unlimited, AvantGarde Basic, Miss AvantGarde, Pour Elle, 0 komma 0, The Next Generation, Gasoil Inc.,US North 202,"Caribbean Collection, Lovely z, Linea Colori en de Go Supersports. Zo'n drie miljoen huurders ontvingen in mei een brief waarin hun verhuurder voor stelt de huur vanaf I juli te verhogen. Sinds 1990 stegen de huren maar liefst met 39 procent, maar verwacht wordt dat de gemiddelde stijging dit jaar 'slechts' 3,1 procent zal bedragen. Een verhuurder kan een huurder echter een huur verhoging van 6,5 procent voorstellen, het wettelijke maximum. De Nederlandse Woonbond vindt dat zowel de gemiddelde huurverhoging als het maximumpercentage van 6,5 procent omlaag moeten en vraagt de overheid om maat regelen. Daarnaast intensi veert de Woonbond z'n voor lichting aan huurders over de mogelijkheid de huurverho ging te weigeren. Het komt voor dat een verhuur der meer dan 6,5 procent huur verhoging vraagt. Dat is abso luut verboden en in dat geval kan men de verhoging zonder meer weigeren. Voor het overige is een weigering alleen effectief, als er gegronde onderhouds klachten zijn, of als de kale huur door de voorgestelde verhoging boven het wettelijk toegestane maximum voor de betreffende woning uitkomt. Onderhoudsklachten Van gegronde onderhoudsklach ten is sprake als de verhuurder dringende reparaties niet laat uitvoeren. Voorwaarde is wel dat de verhuurder op de hoogte moet zijn van de onderhouds klachten zodat hij de tijd heeft gehad ze te verhelpen. De wettelijke maximum huur van een woning (en van onzelfs tandige woonruimte oftewel ka mers) laat zich gemakkelijk bere kenen. Dat gebeurt met behulp van het puntensysteem. Hoewel de berekening van het puntento taal voor woningen en kamers verschilt, is het principe hetzelf de. Afhankelijk van oppervlakte en voorzieningen krijgt de woonruimte een aantal punten, die vermenigvuldigd moeten worden met een bepaald bedrag. Dat levert dan de maximumhuur op. Bij de Woonbond heeft men foldermateriaal, waarin haarfijn uit de doeken wordt gedaan hoe het werkt. Wie meent gegronde redenen te hebben om de huurverhoging te weigeren moet binnen zes weken na de voorgestelde ingangsda tum een bezwaarschrift indienen bij de verhuurder. Er moet hier bij gebruik gemaakt worden van een speciaal formulier dat ver krijgbaar is bij de huurcommis sie (en soms bij de gemeente). Wie de huurverhoging toch wil doorzetten moet binnen 12 we ken na de voorgestelde ingangs datum het bezwaarschrift door sturen naar de huurcommissie. De huurcommissie zal dan de zaak in behandeling nemen en uiteindelijk een uitspraak doen over de redelijkheid van de huur verhoging. Deze procedure kan ongeveer een jaar duren. Tot die tijd kan men gewoon de oude huurprijs blijven betalen. Het weigeren van de huurverhoging is een recht. De procedure die een huurder kan voeren is wette lijk vastgelegd. Helaas zijn er verhuurders die dreigbrieven sturen, waarin met ontruiming wordt gedreigd als mogelijke consequentie van het weigeren van de huurverhoging. Soms ge beurt dat per ongeluk, bijvoor beeld omdat de huurverhoging in de computer is ingevoerd en er 'dus' bij niet betalen automa tisch een dringende herinne ringsbrief uitgaat. Vaak gebeurt het met opzet. Een huurder hoeft echter absoluut niet bang te zijn voor ontruiming. Geen enkele rechter zal daar toestem ming voor geven. Verhuurders die huurders het le ven zuur maken misdragen zich meestal op meerdere fronten. Slechte en beste verhuurders Het gaat niet alleen om een onre delijk voorstel ten aanzien van de huurverhoging, maar zo'n verhuurder doet ook weinig of niets aan het onderhoud van z'n woningen, weigert serieus met huurders te overleggen en de be jegening van huurders is vaak onbeschoft. Een dergelijke ver huurder verdient het te worden afgestraft. Een goede mogelijk heid daartoe biedt de verkiezing van slechtste verhuurder van het jaar, die de Woonbond elk jaar organiseerd. Huurders die juist tevreden zijn over hun verhuur der kunnen hun verhuurder voordragen voor de prijs van beste verhuurder van het jaar. De formulieren voor de verkie zing zijn op te vragen bij de Woonbond. Wie nog vragen heeft kan te recht bij de Huurderslijn, tel.:020-551 77 55. De Maag Lever Darm Week be steedt dit jaar speciale aandacht aan spijsverteringsproblemen tij dens vakanties en reizen in bin nen- buitenland. Spijsverterings problemen, zoals (reizigers)diar- ree, verstopping en (voedsel)in- fecties komen vaak voor met als gevolg dat de welverdiende va kantie een teleurstellende erva ring wordt of, nog erger, tot gevolg heeft dat mensen na hun vakantie of reis langdurig spijs verteringsproblemen houden. De Maag Lever Darm Stichting wil een bijdrage leveren aan het voorkomen van deze problemen en heeft een speciale vakantie brochure over dit onderwerp sa mengesteld. De brochure wordt tot en met 27 juni verspreid. Tijdens vakantie en op reis ko men spijsverteringsproblemen vaak voor. Veel mensen hebben tijdens een reis klachten of heb ben die wel eens gehad. Geluk kig zijn deze klachten meestal van voorbijgaande aard, maar voor de vakantiegangers beteke nen de klachten een negatieve ervaring en een verloren vakan tie. Preventieve maatregelen kunnen problemen grotendeels voorkomen. De Maag Lever Darm Stichting introduceert tijdens de Maag Le ver Darm een speciale vakantie brochure over dit onderwerp. In de brochure wordt aandacht be steedt aan het gezond houden van de spijsvertering. Ook wordt aangeven wat (mogelijke) oorza ken zijn als het toch mis gaat en welke maatregelen te nemen zijn om problemen te voorkomen. De brochure geeft niet alleen tips, maar ook mogelijke oplos singen als zich problemen voor doen. Een speciaal deel van de brochure is gewijd aan kinderen op reis. Daarnaast is er een con trolelijst voor een vakantieapo theek opgenomen. De gratis brochures worden in heel Neder land verspreid. De Maag Lever Darm Stichting heeft een speciaal telefoonnum mer voor informatie over spijs verteringsproblemen, de Maag Lever Darm Infolijn: 0900- 20 25 625 (22 cent per minuut). Aanvullende informatie over de Maag Lever Darm Week of an dere activiteiten van de stichting is verkrijgbaar via tel.: 030- 60 55 881. UITHOORN AMSTELVEEN NIEUWKOO Hergebruik van asbest is vanaf juli voor particulieren verboden Asbest moet secuur worden verpakt en apart gehouden worden van gewoon huisvuil foto JANSSEN DE KIEVITH kunnen jaarlijkse huurverhoging

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 13