VW komt dit najaar met de Bora Kandidaten Hyundai Challenge maken zich op voor laatste test Onderuit op de bank bij Picnic Hèt autonieuws voor MaaSPiqq J Schiedam en omgeving Computer en elektronisch potlood goede hulp bij het ontwikkelen van Peugeot 206 WOENSDAG 1 JULI 1998 Volkswagen komt dit najaar met een nieuwe mid denklasser. De vierdeurs sedan is Bora gedoopt, naar de krachtige Adriatische wind. Met een lente van 4,81 meter vult deze Volkswagen het gat op tussen de Golf en de Passat. Het motorenaanbod loopt van een zuinige TDI- motor (66kW/90pk) tot een 2,3 liter V5 (110kW/150pk). Airbags en ABS in combinatie met schijfremmen zijn standaard. Het electronische stabiliteitsprogramma EPS wordt als meeruitvoe- ring aangeboden. Over de prijs van de Bora heeft Volkswagen nog niets bekend gemaakt. Ook dit jaar gaat een nieuwe editie van de Hyundai Chal lenge van start. De uitdaging bestaat uit een vijfduizend ki lometer lange tocht door Ca nada met een Satellite 4WD. De selectie is momenteel in volle gang. De deelnemers wacht nog een laatste pittige test en dan wordt uitgemaakt wie de zestien gelukkigen zijn die op 20 september naar Vancouver vetrekken. Bert Brouwer en Iris Plattel, bei de uit Rotterdam, behoren tot de tachtig deelnemers die tot de laatste ronde zijn doorgedron gen. Brouwer kon zijn geluk niet op: 'Ik vindt het fantastisch dat ik ben doorgedrongen tot de laatste ronde. De kans dat ik Canada haal is nu groot. In de laatste ronde krijgen we een af wisselend selectieweekend, waarbij onze teamspirit, sporti viteit en doorzettingsvermogen worden getest. Uit de informatie heb ik begrepen dat je als team en ook individueel goed moet presteren.' Binnenkort vindt een pittige se- lectie plaats op het terrein van Duinrell in Wassenaar. De tach tig beste kandidaten uit vele dui zenden inschrijvingen mogen het tegen elkaar opnemen onder lei ding van oud-commando's. Klimmen, vlot bouwen, een par cours met de Satellite afleggen, een touwbaan en een orientatie- tocht met kaart en kompas zijn nog maar enkele ingrediënten uit het 36 uur tellende programma. Ook Ris Plattel staat te popelen om naar Canada te gaan. 'Zodra we van de Challenge hoorde heb ik me direct ingeschreven. Ik heb een video gezien en weet nu dat de reis echt fantastisch wordt. Tijdens de selectieronde ga ik er stevig tegenaan: het is voor mij een droom om twee weken door Canada te mogen rijden. Onder weg moeten we als team allerlei opdrachten uitvoeren, dus het selectieweekeind vormt een pri ma voorbereiding.' Meer mensen kunnen gaan genieten van de Toyota Picnic. Heeft de fabrikant dan de prijs verlaagd, zal men zich afvragen? Nee, maar op verzoek van de klanten wordt de ruimteauto ook geleverd met een comfortabele bank waar door de MPV nu ruimte aan zeven in plaats van zes personen biedt. De driepersoons bank komt in de plaats van de twee middelste stoelen. Vreemd genoeg vormde juist de zes separate stoelen een van de voordelen van de Picnic die twee jaar na zijn marktintroductie de een na beste verkochte MPV van Nederland is. Door deze constructie was er namelijk voldoende ruimte om van voor naar achteren te lopen. In de zevenpersoons-uitvoering gaat dit niet meer op maar volgens Toyota schiet deze versie niets aan comfort en gebruikersgemak tekort. De bank Peugeot had slechts vier jaar nodig om de nieuwe 206 te ontwikkelen. Het is dan ook het eerste model van de PSA groep, dat geheel tot stand kwam met hulp van digitale techniek. Met hulp van com puters worden carrosserie, uitrusting en mechanische componenten tot een compleet ontwerp gevormd. Hierdoor kan er beter worden samenge werkt tussen de verschillende groepen bij het ontwikkelen en produceren van de auto. Tevens werd door het vermin deren van het aantal onderde len niet alleen de kwaliteit verbeterd, maar tevens de as semblage en de eindmontage van de auto vereenvoudigd. Het voorwerk startte in het voorjaar 1993 toen de eerste schetsen van een op dat moment nieuw te ontwikkelen model werden gemaakt. In dat jaar ver schenen de een na de andere ontwerpstudie, waaruit onder andere het prototype Asphalte voortkwam. Enkele lijnen ervan vertonen een duidelijke overeen komst met de huidige 206. Het ontwerp nam een jaar later realistischer vormen aan. Op 24 maart 1994 werd een model op ware grote gepresenteerd met bijna definitieve vormgeving. De auto trok direct al veel aandacht door de grote bolle achterruit, een opvallend lijnenspel over de flanken en een modern front, dat een duidelijke familiegelijkenis vertoont met de andere Peugeot modellen. Ondanks de vele schetsen en modellen die nog volgden is aan de vormgeving van de 206 is sindsdien nauwe lijks iets veranderd maar het duurde tot januari 1995 voordat het ontwerp definitief werd vast gelegd. Klei-modellen Voor de vormgeving van het in terieur hebben de ontwerpers veel modellen gemaakt in klei. Vanaf het begin is veel aandacht geschonken voldoende opberg- mogelijkheden van dashboards en consoles. Dit gold ook voor de portierpanelen, waarin naast de armsteunen tevens de nodige veiligheidsvoorzieningen onder gebracht moesten worden. Het dashboard bestaat uit twee boven elkaar liggende delen en biedt vrij uitzicht naar voren. De vorm ervan sluit goed aan op de portierpanelen en benadrukt de breedte van het interieur. Het instrumentenpaneel doet dankzij de opstelling van de me ters enigszins doet denken aan dat van een motorfiets. In het midden van het dashboard be vindt zich een paneel met een - display en verschillende functies dat met het oog op veiligheid bewust hoger werd geplaatst. Potloden, stiften en penselen Alhoewel de ontwerpers nog steeds potloden, stiften en pense len gebruiken werd voor de 206 ook nieuwe technieken ingezet, zoals CAD/CAM-design. Dankzij moderne computertech nieken kunnen ontwerpers naar hartelust experimenteren en te kenen, waarbij het papier is ver vangen door een beeldscherm. Met een enkele pen en een toet senbord beschikt de ontwerper over een palet met kleuren, pot loden en stiften van verschillen de diktes en zelfs een gum waar mee de kleuren weer verwijderd kunnen worden. Het ontwerp kan op 'een vel' worden ge maakt, maar ook op een aantal transparante vellen over elkaar. Zo kan vanaf een bepaald basis ontwerp in afzonderlijke groe pen gewerkt worden aan onder delen of componenten, die later weer tot een geheel worden sa mengevoegd. Het was al een tijdje bekend dat de Peugeot 205 op zijn laatste benen liep. Het succes nummer was dringend toe aan aflossing en het wachten was tot de opvolger zich zou aan dienen. Tijdens de autoten toonstelling in Genève werd al een tipje van de sluier opge licht met het studiemodel 20Hart, die was gebaseerd op de roemruchte Eclips. On langs stelde Peugeot officieel de laatste telg voor van de twee serie, die in 1929 in Pa rijs begon met de 201. Na de 202, 203, 204 en 205 zal het niemand verbazen dat het laatste model de 206 is ge noemd. Voor Peugeot is de nieuw ont wikkelde 206 een belangrijke auto. Niet alleen omdat deze de taak heeft in de voetsporen van de zo succesvolle 205 te treden, maar ook hij hoge ogen moet gaan gooien in het B-segment. Juist in dit marktsegment, waar Peugeot ook is vertegenwoor digd met de 106, wordt hard geknokt om de gunsten van de consument, die dan ook hoge eisen stelt aan zaken als vormge ving. kwaliteit, veiligheid en uit rusting. Peugeot spaarde kosten noch moeite om een concurrerend product op de markt te zetten. Voor de ontwikkeling van de 206 werd 6,3 miljard Franse Franc gestoken (zo'n 2,1 miljard gu.lden), waarvan 1.8 miljard Franc (600 miljoen gulden) be stemd was voor industriële ont wikkelingen. In de eerste pro ductiefase worden 2.000 auto's per dag gebouwd, verdeeld over de vestigingen in Mulhouse en Ryton. Het ontwerp van de 206 laat een nieuw fris uiterlijk zien. Dejon- ste telg uit de twee serie is een geslaagde synthese van strakke lijnen en ronde vormen. De schuin oplopende koplampen, geven het front een katachtig aangezicht en bedrukken daar mee het sportieve en dynamische karakter. De combinatie tussen vloeiende lijnen en royale afmetingen komt terug in het interieur. On danks zijn compacte buitenma ten (3.83 meter lang en 1,65 me ter breed) beschikt de 206 over opvallend veel binnenruimte. Deze indruk wordt nog eens ver kan over een lengte van 345 mm worden verscho ven waardoor ruim gevarieerd kan worden met de beenruimte op de tweede en derde zitrij. Om de achterste stoelen makkelijk te kunnen berei ken is de bank voorzien van een instapmechanisme en voor het vervoer van grote hoeveelheden bagage kunnen de achterste stoelen eenvoudig worden verwijderd. De Picnic wordt geleverd met een 2,0 liter benzine motor of een 2,2 liter turbodiesel. De standaarduit rusting omvat onder meer ABS, twee airbags, centrale vergrendeling en elektrisch bedienbare ra men en spiegels. Het luxe model heeft daarbij ook airconditioning, een afdekscherm over de bagage en dakrailing. De ruimte voor een extra passagier heeft geen consequenties voor de prijs, namelijk nog steeds vanaf zo'n kleine vijftigduizend gulden. sterkt door het grote glasopper vlak. In een 206 zit 2,96 m2 raam waarvan de voorruit 1,20 m2 in beslag neemt. Ter vergelijking, de 806 heeft glasoppervlak van 1.40 m2. De bagageruimte meet 245 dm3 en is volledig bekleed. Ook het aantal opbergmogelijkheden is riant: Een groot dashboardkas tje, zel|fs bij uitvoeringen met air conditioning, en vele mogelijk heden voor het opbergen van spullen in de klep van het kastje (munten, telefoonkaart, zonne bril, drankjes en dergelijke za ken). Modulaire passagiersstoel Een slim onderdeel van het inte rieur is de modulaire passagiers stoel. Die biedt onder de zitting flink wat bergruimte en kan ook nog eens ingeklapt worden zodat men in het rechterdeel van het interieur een makkelijk een plank van 2,20 meter kan mee nemen. De stoel is standaard op de XT en Gentry. Voor de XR rijders staat hij op de optielijst. Op het gebied van veiligheid mag de 206 tot de beste auto's in zijn klasse worden gerekend. Het instapmodel beschikt al over een airbag voor dè bestuurder. Voor aanrijdingen van opzij is de auto uitgerust met absorptieblokken, dwarsbalken in de portieren, verstevigde middenstijl en van oktober ook zij-airbags, ook aan standaarduitrusting komt de 206 niks tekort. Zo be schikt het instapmodel al over een airbag voor de bestuurder, in hoogte verstelbaar stuur, startblokkering met transponder en veiligheidsgordels met pyro- technische gordelspanners plus krachtbegrenzers. In de toe komst komt een navigatiesys teem voor de 206 voorhanden, die de bestuurder door visuele en gesproken aanwijzingen naar zijn bestemming leidt. Het sys teem wordt momenteel ontwik keld door Siemens. Alleen onder de motorkap is weinig nieuws te melden. Peu geot levert de 206 met drie ver- trouwde multipoint injectiemo toren, waarbij de keuze is tussen een inhoud van 1,1; 1,4 en 1,6 liter en een atmosferische indi rect ingespoten 1,8 liter diesel. Peugeot heeft de TU-benzine- motoren wel aangepast zodat ze stiller en zuiniger hun werk doen. Zo leidde de wijzigingen tot vermindering van het ge wicht van het draaiende gedeel- te, minder wrijving, aandrijving van de accessoires door middel van een aandrijfriem, vereen voudiging van het koelsysteem en tot slot werden ook de motor- steunen aangepast. De nieuwe DW8-dieselmotor is ontwikkeld op basis van de XUD-9 motor, maar slechts 26 procent van de onderdelen werd rechtstreeks overgenomen. In het voorjaar wordt de lijn uitgebreid met een 2,0 liter HDI- motor (High pressure direct in jection) met common-rail tech niek en een potente 2,0 liter ben zinekrachtbron met een vermo- gen van 101 kW/138pk. Alle uitvoeringen zijn gekoppeld aan een handgeschakelde vijf versnellingsbak. De versnellings bak met geintegreerd differen tieel is tegen de motor gemon teerd en zorgt, dankzij en aantal speciale voorzieningen, voor een nauwkeurig schakelgedrag, De Peugeot 206 wordt geleverd vanaf 17 september geleverd in vijf uitrustingsniveau^. Het in- - stapmodel kost 22.950 gulden. Aan de top staat een comforta bele Gentry en een sportieve XS versie. De meeste uitvoeringen zijn leverbaar met drie of vijf deuren. Het prijsverschil is op de kop af duizend gulden. I Volkswagen Bora Ook de Satellite zal danig op proef worden gesteld in Canada. Toyota levert de Picnic nu ook met een comfortabele bank. TV j j j Ti:,"'.' V A Bij ontwerpen van bet interieur werd gebruik gemaakt van een electronisch potlood. Peugeot zet met de opvolger 205 een dikke streep De katachtige koplampen benadrukken het sportieve karakter In navolging van de 205 heeft Peugeot ook van de 206 een rally-versie ontwikkelddie vanaf 1999 aan het Wereldkampioenschap zal deelnemen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 11