Steeds meer toeristen in Schiedam 'Alle vijf op een rijtje'...! IB00D fSGWWP JT~£ Schiedamse Molenmunten: Sporthuis Van Tilborg, gaat uitbreiden FotoSnip van de maand Rocco Ladage: 'Patat be vat net zoveel vitamine C als een sinaasappel' Paul van Schaik Natascha Koelhof Janssen de Kievith Elke maand zet de fotograaf van het Nieuwe Stadsblad een klant op de foto bij een van de winkeliers die zijn aangesloten bij het Centrummanagement Schiedam. Deze klant krijgt een waardebon van honderd gulden de 'Fotosnip'. Ditmaal was het prijs bij spor- thuis Van Tilborg aan de Hoogstraat 164- 167. De gelukkige is Wim van der Knaap, die alleen maar een pet je kwam kopen. De fervente tennisser tuurt wat verbouwe reerd voor zich uit, omdat hij het niet gelooft, maar als hij de snip in handen heeft, vindt hij het 'hartstikke fijn.' Schiedammer Van der Knaap is vaste klant bij Van Tilborg en heeft zijn hele tennis-outfit daar aangeschaft. 'Het is de beste sportzaak van Schiedam,' stelt hij, 'goede kwaliteit, prettige bediening.' Vooral petjes koopt hij regelmatig, omdat die door het vele zweten snel verschralen. Hij speelt op D2 niveau bij Spieringshoek, KSVV. Op de vereniging zijn altijd genoeg partners, hoewel hij meestal met vaste mensen speelt. Het leuke van tennis vindt hij dat je het op elk niveau kunt spe len. 'Waarom geen voetbal? Ik vind het contactuele, agressie ve van voetbal niet zo leuk. Dat geschop, hoeft voor hem niet. Bij tennis gaat het tenminste alleen om het spel,' redeneert hij. Volgens Rocko Ladage van Bram Ladage, sinds 1995 op de Koemarkt, is patat helemaal niet ongezond, zoals vaak wordt verondersteld. Recente onderzoe kingen van de consumentenbond hebben uitgewe zen dat patat, mits goed gefrituurd (in olie) niet dik maakt. 'In 100 gram patat zit net zoveel vitamine C als in een si naasappel, genoeg voor de dagelijkse behoefte,' stelt Rocco, die dat al lang voor de uitslag van deze test wist. De aardappel is nou eenmaal vitaminerijk en als je hem in kor te tijd gaar bakt, in de frituur duurt het maar negen minu ten, blijft er volgens hem veel behouden. Ladage bakt in soja olie. 'Dat is niet vet, want het is plant aardig en er zitten vooral onverzadigd vetzuur in,' verkoopt hij. Zichzelf noemt hij het levende bewijs dat je niet dik pa tat hoeft te worden. 'Wij eten het elke dag. Af en toe meer, dan weer minder, maar ik ben afgelopen dertig jaar, geen kilo zwaarder geworden.' Met zijn lengte van 1 meter 90, telt hij slechts 82 kilo op de schaal. 'Dat lijkt mij alleszins re delijk.' Hij adviseert dan wel Piccalilly saus, waarin hele maal geen vet zit, of ketchup dat ook redelijk mager is, want mayonaise is wel een dikmaker. 'Ik denk dat een pa tatje piccalilly bij ons qua calorieën niet boven de vier bo terhammen komt.' verzekert hij. In twee jaar tijd zijn hot aantal toeristische groe pen dat Schiedam bezocht van 26 naar 300 in 1997 gestagen. Dit blijkt uit aan onderzoek in het kader van het 'Geheim van Holland' project I995M996. Hat onderzoek veronderstelt dat ook Individueel toeristisch bezoek is toegenomen, maar kan hier pas in pasen 1999, wanneer de metingen zijn af gerond, uitsluitsel over geven. De historische binnenstad, inte ressante musea en het winkel gebied in het historische hart van de stad oefenen de belang rijkste aantrekking uit. Om de verblijfsduur van de be zoekers te verlengen zouden volgens de onderzoekers de on dernemers en gemeente zich moeten inspannen voor betere afstemming van aanbod en een kwaliteitsverbetering doorvoe ren. Gemeente Schiedam heeft met de nota 'Werken aan toerisme' al in 1996 aangekondigd de toe ristische aantrekkingskracht te willen vergroten door zich op cultuur historisch gebied verder te ontwikkelen en het water front te versterken. Vestiging van bedrijfjes voor ambacht en cultuur wordt aan de Lange Haven gestimuleerd, waarbij openingstijden moeten aansluiten op bezoektijden van toeristen. Ook wordt gedacht aan toren beklimmingen in de 'Grote Kerktoren' als extra attractie. Het waterfront wordt versterkt door voorzieningen voor pas santen en passagiersschepen te bevorderen. Dit sluit aan bij het regionale steigerplan 'De Westhoek van Zuid-Holland', waarbij een verdere ontsluiting over water van de driehoek Haag Rotterdam Delft-Den wordt bevorderd. Met het project 'Geheim van Holland' kan Schiedam, dat hier in een adem wordt genoemd met Delft en leiden, zich op de toeristische kaart van Nederland zetten. In het project voeren winkeliers, horeca, VVV en gemeente over leg om de kansen van Schiedam te vergroten. Een groot succes dat uit deze samenwerking is voortgeko men is het project 'Proef Schiedam op zondag', waarbij een culinaire en culturele wan deling gemaakt wordt aan de Noordmolen, Nieuwe Palmboom, Gekroonde Brandersketel en Mouterij. Heeft u ze alle vijf keurig op een rij tje? Wij bedoelen natuurlijk de vijf fraaie molenmunten, die in Schiedam op grote schaal In omloop zijn. Overigens een overbodige vraag, want als rechtgeaarde Schiedammer heeft u tij dens hef shoppen in Schiedam natuurlijk allang deze vijf munten verzameld. Of u heeft het zekere voor het onzekere geno men w dat fraaie setje, waarin de vijf mo lenmunten sierlijk verpakt zijn, vroegtij dig aangeschaft. En terecht! Want naast het feit dat wij over deze buitengewoon mooie molenmunten beschikken, dienen wij daar een uitstekend doel mee. Immers, Schiedams trots, molen De Walvisch moet 'uit de brand geholpen worden' en de molenmunten zijn na tuurlijk een fantastisch medi um om daar een steentje aan bij te dragen. En het aardige is, dat u deze munten op een vrij eenvoudige wijze kunt verzamelen. Natuurlijk, u kunt er ook gewoon mee be talen in de vele winkels in 'Groot-Schiedam', die en thousiast aan deze actie mee werken. U zult echter ook be grijpen, dat, hoe minder munten er terugkomen, hoe aantrekkelijker het financiële plaatje wordt voor De Walvisch. Inmiddels is de ac tie met de Molenmunten een dikke maand onderweg en zijn er enthousiaste geluiden te vernemen over het succes van de actie. Maar wij zijn er nog niet! Immers, wij hebben nog twee maanden te gaan, juli en augustus. Mooie maanden om nog eens diep te duiken in deze sympathie ke actie. En wij hebben het natuurlijk wel over uiterst ex clusieve munten, die ons daarnaast al vast doen wen nen aan de naderende zege ningen van de Euro. Tenslotte zijn het wel de eerste Euro munten, die in Nederland ge slagen zijn. En ook dankzij de ze primeur, mogen wij Schiedammers, daar best een tikkie trots op zijn. Immers, daar waar in het ver leden nog wel eens negatieve geluiden in het Schiedamse te horen waren, zijn wij met deze primeur toch koploper in Nederland. Gepaste trots is derhalve op zijn plaats. Is de actie bij de start misschien te gen wat kinderziektes aange lopen, inmiddels is hij dan toch op volle oorlogssterkte. Dat wil zeggen, dat u bij de meeste Schiedamse onder nemers gewoon kunt vragen naar deze unieke munten, die straks vast en zeker collectors items gaan worden. En, geef toe, het zou toch buitenge woon jammer zijn, als u bij deze zilvervloot zou missen. Trouwens over zilver gespro ken....voor de echte liefheb bers onder ons zijn de Molenmunten ook in een fraaie set van vijf zilveren munten te verkrijgen, voor het prettige prijsje van 299 gulden. Wij zeiden al, de munten zijn volop verkrijg baar bij vele Schiedamse on dernemers, daarnaast kunt u ook terecht bij alle banken in Schiedam, die u volgaarne op uw wenken zullen bedie nen. Er is met veel creativiteit en inventiviteit aan deze actie gewerkt door vele partijen. Vandaar dan ook, dat wij er ons niet voor schamen, om nog eens een beroep te doen op uw verzamelwoede en de munten in uw ongetwijfeld interessante verzameling op te nemen. En in zo'n stem ming moet het een uitdaging zijn om de vijf bijzondere Molenmunten een ereplaats te geven bij u thuis. En het zij nog eens duidelijk vermeld, winkeliers en u zelf lopen geen enkel risico. Immers, eind augustus\begin septem ber kunnen alle munten weer bij de banken ingeruild wor den, voor het toch wat saaie vijf gulden muntstuk. Laten wij daarom dit met elkaar af spreken. Heel Schiedam stroopt de mouwen nog eens driftig op en in een flitsende eindsprint maken wij met z'n allen een groot succes van deze actie en helpen zo dus De Walvisch daadwerkelijk uit de brand! Sporthuis Van Tilborg, aan de Hoogstraat 164-167 is ruim 21 jaar in Schiedam ge vestigd. De sportzaak heeft een ruim as sortiment. Mede eigenaar René van Tilborg stelt:'Gespecialiseerd in alles, sportschoenen, zwemkleding, trainings pakken, kinderkleding, aerobics, vrije tijdskleding, winterjackies, alles.' Samen met Van Tilborg senior gaat hij nu al een aantal jaar mee in de zaak. 'Mijn vader komt uit de turnwereld, waar hij op redelijk hoog niveau draaide. Op een gegeven moment moesten ze pakjes hebben en stelde hij voor dat te regelen,' graaft hij in de geschiedenis, 'na een halfjaar begon hij een winkeltje, met een oppervlakte van 40 vierkante meter. Nu is dat 140.' In de toekomst wordt dat nog meer, verklapt hij vast de plan nen, want Van Tilborg heeft voorgenomen voor het eind van het jaar uit te breiden. Er wordt intern ruimte gecremeerd, zo dat de winkel 'milleniumproef' is. Een betere presentatie naar de klanten toe en meer artikelen. Ren,;e wil de uitbrei ding van het assortiment overigens meer in de diepte dan in de breedte zoeken. Schiedam heeft overigens geen gebrek aan sportzaken, maar concurrentie is er volgens Van Tilborg altijd geweest. 'Toen waren er ook een stuk of vier,' weet René. Van Tilborg ziet dat best positief. Het betekent dat Schiedammers weten dat ze niet naar Rotterdam hoeven. Schiedam biedt alles hier. René benadrukt dat ook de winkeliersvereniging een be langrijke bijdrage levert aan de volledigheid van Schiedam's winkelcentrum. Hij beveelt alle winkeliers aan lid te worden. 'Er zou hier 's avonds geen licht branden, er zou geen band je spelen en er zouden geen Voorjaarsmarkt of Brandersfeesten worden georganiseerd,' weet hij. Ook de leegstand kan met die vereniging voor een deel worden bestreden. Makelaars en eigenaren worden makke lijker bereikt of lege etalages kunnen worden opgevuld met materialen zodat het er aantrekkelijker uitziet voor publiek. WOENSDAG 1 JULI 1998 27-451 centrum Deze pagina is een uitgave van Centrum Management Schiedam, het overkoepelend orgaan van winkeliers verenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Eindredactie: Lay out: Foto's: Grote Kerktoren Lex van Hulst Winkelen is voor vrouwen' Tortelduifjes Sven en Sanneke struinen door de Nieuwe Passage. Zo nu en dan trekken ze er met z'n tweetjes op uit. Sanneke houdt wel van winkelen. Sven minder. 'Iedere winkel is raak bij haar. Als ik iets nodig heb loop ik een win kel in en koop het. Dan ga ik niet de hele dag de stad in,' verraad hij een 'verschil van mening'. Winkelen is volgens hem echt iets voor vrouwen. Maar gezellig door de stad lopen vinden ze allebei leuk. Schiedam heeft daarbij als voor deel boven Rotterdam, dat alles wat dichter bij elkaar ligt. En de Passage is ook nog lekker over dekt, verklaren ze op deze regen achtige donderdagmiddag. Maar voor Sanneke hoeft het ei genlijk niet eens overdekt: 'Als ik ga winkelen, ga ik toch winkel in, winkel uit.' 'Op zoek naar mooie winkel' Mevrouw Greevink mist een ex clusieve mode winkel. Ze woont in de Franselaan op de grens tus sen Rotterdam en Schiedam en gaat twee keer in de week winke len. Dan bekent ze: 'Ik vind het hier ei genlijk maar niks. Ik vind het alle maal rommelzaken, er zijn geen mooie mode zaken.' Nadat ze even om zich heen kijkt, stelt ze bij: 'Dat vind ik wel een leuke zaak daar en die daar en die. En die Livera.' 'Als er wat bijzondere modezaken bijkomen,' is ze eigenlijk best te vreden, besluit ze. 'Op de foto? Nee, ik zie er niet uit! Nou voorruit dan maar, maar al leen vanaf mijn schouders, hoor!' geeft ze toe. 'Undercover winkelen' Meneer en mevrouw X, zijn op een geheime missie in Schiedam aan het winkelen. Hun namen kunnen zij absoluut niet bekend maken, maar wel willen ze mee delen dat ze het winkelcentrum, prachtig vinden. 'Tegenwoordig moet je zo oppassen met namen noemen,' vertrouwt meneer X toe, 'je weet maar nooit.' Ze wonen op de Maasboulevard in Rotterdam en vinden het in Schiedam veel gezelliger dan in de koopgoot in de stad. Meneer vindt daarbij dat je in Schiedam veel beter kunt parke ren, wat zeker voor undercover agenten van groot belang is. De twee gaan dan ook minstens een keer in de week even in Schiedam shoppen, meestal als er markt is. Meneer X wil best op de foto, (hij heeft toch zijn latexmasker over zijn gezicht geplakt). Mevrouw kiest voor totale veiligheid. 'Stukken beter' Denise Prins en Karin Brussé vin den Schiedam er de laatste jaren flink op vooruitgegaan. Zeker met de Passage erbij is het stukken beter geworden. Ze wonen allebei in Schiedam en gaan toch wel een of twee keer per week winkelen. 'Je bent hier sneller en het heeft hier meer sfeer dan Rotterdam, omdat het kleiner is,' schetst Denise wat voordelen. Voor kleding moeten ze toch echt naar de grote stad, geven ze toe. 'Er zijn hier weinig kledingwinkels voor jongeren,' balen ze. 'Bij Hennes en Mauritz is de jongeren afdeling weg en ik draag niet van die lange rokken,' stelt Karin. 'We zouden wel wat hippere kle dingwinkels willen,' vatten de knappe scholieren samen. 'Gewoon gezellig' 'Gewoon gezellig,' noemen moe der en dochter Kleij het Schiedamse winkelcentrum. 'We gaan een keer per week samen winkelen,' leveren ze het bewijs van hun waardering. Ze hebben nog wel wat noten op hun zang, want een groot waren huis erbij zouden ze wel op prijs stellen. De Hema ligt wat te ver uit de buurt, vinden ze. Kledingwinkels zijn er wat de da mes betreft zat. 'Op de foto?, vreselijk,' stellen ze, terwijl ze zich haasten om zich de juiste pose aan te ne men.

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 13