HER DER Kruipend naar het nationale kampioenschap Laserbehandeling als operatiemethode voor rug- en whiplashpatiënten Met filtreren of koken gaat lood niet uit het leidingwater Poes en kater gaan nu zo mak als een lammetje mee op reis Vroeger boeken betekent voordeliger vliegen 1 Honderd lichte en lekkere recepten Knotters zoeken helpende handen Ritzen: 'Ichthus en Erasmus kunnen zich nu samen positioneren' >w 27-1001 Voor mensen die graag licht en gezond eten, maar genieten óók heel belangrijk vinden. Die ver antwoord willen koken, maar niet van plan zijn om voortdu rend uit te rekenen of ze niet te veel van dit of te weinig van dat binnenkrijgen. Voor die mensen is Licht, gezond lekker het ideale kookboek. Het is een uit gave van Inmerc BV in samen werking met Het Nederlands Zuivelbureau en voor f 7,95 ver krijgbaar in de boekhandel. Alle recepten staan in kleur afge beeld. De recepten zijn met zorg sa mengesteld, ze passen binnen de laatste aanbevelingen van het Voedingscentrum. Er is dus al tijd voldoende (200 gram) groen te en niet te veel vlees. Niet te veel vlees betekent in dit geval dat in de vleesgerechten maxi maal 100 gram vlees verwerkt wordt (dus ook wel minder) en dat er gerechten zijn met kip, vis, bonen, champignons en vlees vervangers. Wie uit dit boekje een ontbijt, lunchgerecht of avondmaaltijd bereidt kan erop vertrouwen dat het met die maaltijd wel goed zit. Bij ieder recept worden de voe dingswaarden vermeld. Boven dien bevat het boek 10 pagina's voedingsinformatie waarin uit gebreid wordt ingegaan op alle soorten voedingsmiddelen en de dagelijkse benodigde hoeveelhe den. In Licht, gezond en lekker staan recepten voor ontbijt, lunch, voorgerechten, hoofd- en bijge rechten en toetjes. De ruim 100 gerechten zijn eenvoudig te be reiden, over het algemeen snel klaar en licht verteerbaar. Alle ingrediënten zijn in de super markt verkrijgbaar. Natuur- en Vogelwacht 'De Alblasserwaard' heeft haar 25ste knotseizoen met onge kend succes afgesloten. Haar drie knotgroepen Giessen- streek, Alblas en de Kamp- groep hebben dit afgelopen kroonjaar een record geboekt aan geleverd natuurbeheer en vrijwillige arbeidsuren. Met niet minder dan 4.700 werku ren was de knotaktie vrijwillig doende in meer dan 10.000 boom, struik en natuurele menten in de Waard. Terwijl de laatste hand wordt gelegd aan de verwerking en op slag van de oogst aan haardhout en het gereedschap weer naar de zolders verhuist maken de coör dinatoren Willen van de Berg en Jaap Koedoot de balans op van de vijfde lustrum van de knotac- ties. Sinds de start van de kno- tacties in '73/'74 is er nog nooit zoveel in één seizoen gepresteerd door de huidige drie knotgroe pen. Meerkerk in de Alblasser waard voegt zich in de lange landelijke rij met bijzondere kampioenschappen: op vrij dag 3 juli wordt rondom en bij het gemeentehuis het na tionale kampioenschap krui pen over 500 meter gehou den, aanvang 20.00 uur. Het bestuur van Ondernemers Vereniging Meerkerk (OVM) hoopt daarmee de toon te zetten voor een jaarlijks terugkerende attractie aan de vooravond van de grote jaarmarkt (op zaterdag 4 juli voor de 23e keer). Het initiatief is vorig jaar gebo ren toen een weddenschap er in september in resulteerde dat de Meerkerkse stratenmaker R. Tukker van Ameide naar Meer kerk kroop. Een prestatie zon der weerga. Zijn kruiptocht slaagde, mede dankzij enkele kruipers die hem vergezelden. De geslaagde tocht van Tukker bleef niet zonder prettige gevol gen voor de Stichting Syndion in Gorinchem en wel in het bij zonder voor Stichting De Meer kant - een onderdeel van Syn dion - aan de Burgemeester Slo- blaan in Meerkerk. Daar is in het voormalige politiebureau een gezinsvervangend tehuis voor verstandelijk en lichame lijk gehandicapte kinderen. De weergaloze prestatie van Tuk ker was goed voor een bedrag van f 13.000,- aan sponsorgeld ten behoeve van de Meerkant. Niet verwonderlijk dus dat het nationale kampioenschap ook nu ten bate is van De Meerkant. Iedere deelnemer betaalt f 5,- voor het goede doel. De win naar krijgt een wisselbokaal van de OVM. Deelnemers wordt aangeraden handen, knieën en voeten van een goede bescher ming te voorzien. Het bestuur van OVM stelt de zer dagen een jury aan die belast zal worden met de officiële tij dregistratie. Bovendien wordt erop toegezien dat het regle ment wordt nageleefd. Belang rijk artikel van het reglement is dat er ook echt wordt gekropen zoals in Van Dale Groot Woor denboek der Nederlandse Taal wordt omschreven: 'zich op handen en voeten, op de knieën voortbewegen.' De jury zal er dus onder meer opletten dat de knieën 'aan de grond blijven'. Aanmelden kan bij: Gerrit Veen, tel.: 0183-351 635; Kirstie Kuipers, tel.: 0345-599 484; W. Wierks, tel.: 0183-602 580 of bij M. van Wijngaarden, tel.: 0183- 634 732. We hebben in Nederland drinkwater van een goede kwaliteit. Dat is belangrijk voor de volksgezondheid. De waterleidingbe drijven zien erop toe dat de kwaliteit ook gehandhaafd blijft en zo mogelijk nog verbeterd. Stoffen die niet in het water thuisho ren worden zoveel mogelijk verwijderd. Tot de stoffen die zeker niet in dat drinkwater thuishoren, behoort lood. Nu hebben in Nederland nog zo'n 275.000 woningen loden waterleidingen die een kleine hoeveelheid lood aan het drink water afgeven. Die hoeveelheid levert voor kinderen vanaf één jaar en voor volwassenen geen gezondheidsrisico op, maar het is beter dat die leidingen worden vervangen. Daarom is een Plan van Aanpak opgesteld om alle loden waterleidingen in Neder land voor 2005 te vervangen. Waarschuwing voor baby's Voor baby's onder een jaar geldt wel een waarschuwing voor het gebruik van drinkwater uit lo den leidingen. Niet dat dat water een ernstig gevaar met zich mee brengt maar het kan eventueel wel leiden tot een iets lagere in telligentie en tot gedragsveran deringen. Qe effecten zijn echter nauwelijks meetbaar. Het is daarom beter (fles)voe- ding van baby's niet met water uit loden waterleidingen aan te maken, maar met bronwater. Met filtreren of koken gaat het lood niet uit het water. Ook de kraan laten doorlopen helpt niet. Voor alle duidelijkheid: het gaat dus uitsluitend om water uit lo den waterleidingen. In het over grote deel van de Nederlandse woningen zitten koperen water leidingen. Alleen in huizen die voor 1960 zijn gebouwd kunnen wellicht nog loden waterleidin gen zitten. Lood in het lichaam is voor nie mand goed. Dus ook al is er geen baby in huis dan is het toch nodig de loden waterleidingen zo snel mogelijk te laten vervan gen. Subsidies Huiseigenaren kunnen daarvoor subsidie krijgen. Gemeenten hebben in het kader van de Tij delijke Stimuleringsregeling Duurzaam Bouwen geld be schikbaar. Hoeveel subsidie men kan krijgen, hangt af van de gemeente en van de werkzaam heden die moeten worden ver richt. Informatie over deze sub sidie is verkrijgbaar bij de afde ling Voorlichting van de ge meente. Het vervangen van loden water leidingen kost gemiddeld f 3.000,- per woning. Maar veel hangt natuurlijk af van het hak en breekwerk dat moet worden verricht en op welke manier mu ren en vloeren weer moeten wor den afgewerkt. Ook de buitenlei dingen van oudere woningen kunnen nog van lood zijn. De waterleidingbedrijven in Neder land zijn bezig die ook te vervan gen. Ze willen daar in 2000 gro tendeels mee klaar zijn. Wie be sluit de loden waterleidingen thuis te laten vervangen, kan contact opnemen met het water leidingbedrijf. Dat is dan bereid om ook de buitenleiding ver sneld te vervangen. Loden leidingen zijn grijs, kope ren roodbruin. Maar vaak is niet te zien welke kleur de leidingen hebben omdat ze ofwel in de muur zitten ofwel geschilderd zijn. Vraag daarom advies aan een (erkende) installateur. Bij de Stichting Loodsanering kan men terecht voor informatie over het vervangen van loden wa terleidingen, tel.: 0800-0222 526. De Bonati Laser Procedure is een vooruitstrevende operatie methode voor patiënten met ernstige afwijkingen aan de rug of nek. In Amerika is door dr. A.O. Bonati, ortho pedisch chirurg, een zeer ver fijnde techniek ontwikkeld, waarmee hij door middel van behandeling met laser gevolgd door een intensief fysiothera pie programma in staat is zeer ernstige rug- en nek- klachten te verhelpen. Dr. Bonati ontwikkelde de Bo nati Laser Procedure waarmee (veel) patiënten geholpen wor den die op de tot nu toe gebrui kelijke manier niet meer behan deld kunnen worden. Met de komst van Medag Europe te Amsterdam, het medisch agent schap van het Bonati Instituut, is het nu voor meer mensen mo gelijk zich met deze nieuwe me thode te laten behandelen. De open-wond-chirurgie is de gebruikelijke methode om her nia te behandelen. Het doel er van is het verwijderen van de tussenwervelschijf of een deel er van zodat er geen beklemming van de zenuw meer plaats kan vinden. Maar veel operaties zijn niet succesvol. Vergeleken met de Bonati Laser Amerikaanse Procedure hebben deze operatie methoden een grote impact op het menselijk lichaam. De in greep maakt een grote wond en littekenweefsel. De kwaal kan niet altijd verholpen worden wat zich uit in hernieuwde pijnen. Voor whiplash is tot nu toe zelfs geen succesvolle behandeling mogelijk. Veiliger en eenvoudiger Al in de jaren zeventig werden in Japan de eerste succesvolle po gingen ondernomen om met minder ingrijpende operatieme thoden tot betere resultaten te komen. Dr. Bonati heeft als een van de eersten deze nieuwe ken nis in Amerika toegepast. Hij heeft de techniek steeds verder verfijnd waardoor nu vrijwel alle gewrichtsproblemen behandeld kunnen worden. Ook voor whi plash heeft deze methode tot goede resultaten geleid. De laser methode is veiliger en eenvoudi ger. Op een glasvezelkabeltje is een miniatuur camera gemon teerd. De chirurg ziet op een beeldscherm waar hij moet be handelen. Door deze manier van opereren is slechts een kleine opening in het lichaam nodig. Men verliest geen bloed en er is nauwelijks kans op infecties en littekens. De resultaten van la serbehandeling voor hernia en whiplash patiënten zijn indruk wekkend. De inspanningen van dr. Bonati op het gebied van deze lasertechniek hebben geleid tot de officiële goedkeuring van het Amerikaanse Ministerie voor Volksgezondheid, de FDA. Deze erkenning is ook in de naam van de methode tot uit drukking gebracht: de Bonati Laser Proce dure. Indrukwekkende resultaten In Nederland is behandeling vol gens deze Amerikaanse methode niet mogelijk omdat er een pa tent ligt op de specifieke appara tuur. Toch hebben enkele Ne derlandse patiënten de weg naar het Bonati Instituut gevonden. Eén van hen is de bekende atleet Auke Meijer uit Harderberg. Hij raakte tot aan zijn middel ver lamd. Na tientallen onderzoeken en twee maanden revalidatie hoorde hij van specialisten in Nederland dat zij niets meer voor hem konden doen. Auke ging vervolgens voor een laser behandeling naar het Bonati In stituut in Hudson Fiorida waar de resultaten van die behande ling boven verwachting waren. Hij heeft nog een operatie nodig waarna hij het vooruitzicht heeft binnen een jaar weer te kunnen lopen. Fysiotherapie Fysiotherapie is een integraal onderdeel van de behandeling en is uiterst belangrijk voor het her stelproces. Meteen na de ingreep wordt aangevangen met de oefe ningen, onder andere massage, watertherapie en houdingstrai ning. De therapiën zijn geba seerd op de meest recente inzich ten en er zijn uiteenlopende be handelingsmethoden om het re- validatieproces zo optimaal mo gelijk te laten verlopen. De fysiotherapie wordt in het Bona ti Instituut gevolgd. Als de patiënten naar huis gaan krijgen zij een individueel oefen programma mee om de revalida tie thuis te vervolgen. Medag Europe Vanaf begin dit jaar is voor meer Nederlandse patiënten de Bonati Laser Procedure toegankelijk. Een Nederlandse vertegenwoor diger voor het Bonati Instituut, Medag Eurol in Amsterdam, geeft informatie aan patiënten met ernstige rug- of nekklach- ten, maar ook met andere ge wrichtsklachten, over deze voor uitstrevende methode. Het agentschap werkt nauw sa men met een medisch adviseur. Deze beoordeelt in eerste instan tie de patiëntgegevens op de te verwachten resultaten. Bij een positieve diagnose worden de ge gevens aan artsen van het Bonati Instituut in Amerika voorgelegd voor een definitief behandelings plan. Medag Europe verzorgt alle contacten met het Bonati Insti tuut. Tevens overlegt deze or ganisatie met de patiënt over mogelijke kostenregelingen. Het agentschap brengt de Bonati La ser Procedure onder de aandacht van patiënten, verzekeraars en wetenschappelijk onderzoekers. Wetenschappelijke publicaties over de resultaten van de Bonati Laser Procedure kunnen het ver trouwen in deze techniek alleen maar vergroten waardoor meer patiënten een kans hebben op herstel of genezing en daarmee op een normaal, pijnloos be staan. Informatie bij: Medag Europe, World Trade Center, Strawins- kylaan 1139, 1077 XX in Am sterdam, tel.:020-5753 298, fax:020-5753 299. Kattenbezitters hebben meest al de grootste moeite met het vervoer van hun miauwer. Het dier verzet zich op alle moge lijke manieren tegen opslui ting in een transportbench of reismandje waardoor er vaak een kleine veldslag ontstaat. Als daarna de auto wordt ge start begint poes te miauwen, krijsen, speekselen, braken en soms zelfs te urineren omdat ze emotioneel volledig uit haar evenwicht is. Toch is soms het transport van een kat noodzakelijk bijvoor beeld voor een bezoek aan de dierenarts of kattenpension. Tot voor kort kon de dierenarts tranquillizers geven waardoor de kat zo versuft raakte dat hij niet meer wist waar hij was. Het is een oplossing, maar niet de bes te. Die is er nu wel. Sinds kort is bij dierenartsen het product Feliway Transport ver krijgbaar in een speciale 15 ml reisfiacon. Dit product bevat ge zichtsferomonen van de kat. Dat zijn lichaamseigen chemische substanties die door katten wor den uitgescheiden en verspreid om hun omgeving te markeren en om te communiceren met soortgenoten. Van kunstmatig versuffen is geen sprake. Een half uur voor vertrek wordt de reismand één keer in elke hoek gesprayd en de bodem twee keer. Bij het vertrek is de alcohol vervlogen en doen de feromonen hun werk. Poes stribbelt niet meer tegen want de reismand heeft een vertrouwde geur. Feli way Transport is absoluut veilig en volkomen reukloos voor mensen. Het is uitsluitend ver krijgbaar bij de dierenarts. Met ingang van 14 september zullen de goedkoopste KLM lijndiensttarieven naar Aruba en de Nederlandse Antillen voor de consument een stuk voordeliger worden. In de nieuwe tarieven structuur geldt het motto: 'Hoe vroeger men boekt, hoe voorde liger men op reis gaat.' Op basis van de nieuwe tarieven structuur worden de laagste re tourtarieven met f 302,- ver laagd. Het goedkoopste lijndien stretour van de KLM naar Aru ba of een KLM bestemming op de Nederlandse Antillen wordt dan in het laagseizoen f 1149,- in plaats van het huidige laagste lijndienst retourtarief van f 1751,-. De laagste retourtarieven ken nen een vooruitboekperiode van 60 dagen. Wie 30 dagen vooruit boekt of als er geen sprake is van een vooruitboekperiode gelden retourtarieven die f150,- tot maximaal f300,- hoger zijn. Daarnaast heeft ook het seizoen waarin men reist invloed op het tarief. Het laagseizoen is van toepassing in de periode van 14 september tot en met 10 okto ber, van 1 november tot en met 10 december en van 1 maart tot en met 18 juni 1999. Het tussen seizoen is van 11 oktober tot en met 31 oktober en van 11 januari tot en met 28 februari 1999. Het hoogseizoen geldt van 11 decem ber tot en met 10 januari 1999 en van 19 juni tot en met 13 septem ber 1999. Voor passagiers die gebruikma ken van het 60- of 30-daags vooruitboektarief naar Aruba of de Nederlandse Antillen geldt een minimum verblijf van 7 da gen en een maximum verblijf van een maand. Voor het tarief zon der vooruitboekperiode geldt een minimum verblijf van de nacht van zaterdag op zondag en een maximum verblijf van 2 maanden. De door KLM Benelux in de Nederlandse markt ingevoerde nieuwe tarievenstructuur, waar bij vroeg boeken voordeliger rei zen betekent, is nu praktisch we reldwijd van toepassing. Vroeg- boektarieven zijn er naar be stemmingen in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, in Europa, naar Afrika, Zuid-Oost Azië, Azië/Pacific en Australië. 'Gebouwen worden steeds belangrijker wat betreft het positioneren van het onderwijs. Het maakt er onderdeel van uit. Lang was de uitstraling van het wetenschappelijk onderwijs volstrekt anders dan die van het HBO. HBO waren die schooltjes om de hoek, terwijl universiteiten, kijk maar naar de Erasmus Universiteit, allure hebben. Wat het onderwijs betreft was het HBO altijd een stevig alternatief, maar de gebouwen niet. Voor de Ichthus komt daar verandering in. Het HBO en het wetenschappelijk onderwijs in Rotterdam kunnen zich nu samen positioneren.' MOCW-minister Jo Ritzen sprak deze woorden op woensdag 24 juni aan boord van de Friesland. Hij was naar Rotterdam gekomen om de eerste paal te slaan van de nieuw bouw van de Ichthus Hogeschool Rotterdam op de Kop van Zuid. Hij en genodigden staken per boot de Maas over. 'Omdat', vertelde voorzitter College van bestuur Ichthus Hogeschool J.M.M. Eibers, 'we met u niet alleen symbolisch, maar ook feitelijk de overtocht willen maken naar onze nieuwe thuishaven op de Kop van Zuid.' De nieuwe hogeschool kenmerkt zich door transparantie. 'De glazen klimaatgevels brengen de 5000 studenten en 300 medewerkers dichter bij dynamisch Rotterdam. De onderste drie lagen vormen als het ware een warenhuis. Afgestudeerden die een bedrijf willen beginnen krijgen er startersfaciliteiten en winkels en bedrijven krijgen er de gelegenheid zich te vestigen, zodat studenten de mogelijkheid hebben in de bedrijfsvoering te werken. Ook komen er een restaurant, fitnessruimte en een studentenkroeg. Het pand is duurzaam, vooral vanwege de flexibiliteit er een andere bestemming aan te geven', aldus architect Erick van Egeraat, de geestelijke vader van het Ichthus- -pand. Om de volgende 25 jaar verze kert te blijven van haar bestaan zoekt de Natuur- en Vogelwacht naar leden die met lidmaatschap of deelname aan de diverse werkgroepen willen werken aan de kwaliteit van de Waard. 'Om de volgende kwarteeuw groen en zonnig door te komen zouden we ook wat meer sponsoring kunnen gebruiken van banken, instellingen of bedrijven. Dit omdat de overheidssubsidie voor ons werk terugloopt' aldus de beide coördinatoren. 'Ook de afriame van ons goede haard- hout kan ons werk weer een jaar verder helpen. En de deelname van scouts, clubs, school- en ver- enigingsgroepen zijn aanstaand seizoen ook van harte welkom onder de vleugels van de knot groepen', zegt een enthousiaste Jaap Koedoot. Vdor meer informatie, aanmel ding en afname van hout kan contact opgenomen worden met de heer Van de Berg, tel.:0184- 1 779 of met de heer Koedoot, .:0184-641 785. 9 >3V «h ,ifl Mil foto JANSSEN DE KIEVITH Loden waterleidingen moeten voor 2005 vervangen worden •"""ÜS door LIANNE VAN ECK 4'

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 5