Éénmalig concert van 'The Legends of Rock Roll' Rock-'n-roll, eeuwig jeugd-elixer met aantrekkingskracht voor meer generaties Start nieuwe voorrondes voor Kleurrijk Talent Clematis-gids voor zowel liefhebbers en vakmensen Milieuvriendelijk zaad straks langs toeristische routes verkrijgbaar Frankrijk kent het volmaakte huwelijk 'De Lijn': tekeningen van geestelijk gehandicapten Excursie Vlietlanden Goud voor Acda en de Munnik belooft veel voor nabije toekomst De moderne haven als landschap zoals Rogier d'Ailly dat ziet 27-1004 Sinds kort is er naast allerhande wegenkaarten ook een wijnkaart van Frankrijk op de markt. De kaart geeft veel informatie over de wijnbouwgebieden, wijnsoor ten, de goede en minder goede wijnjaren en allerlei wijnweetjes. En omdat wijn en eten in Frank rijk een volmaakt huwelijk zijn aangegaan presenteert de kaart ook tal van lekkere eettips. Va riërend van bijzondere streek- produkten tot recepten voor eenvoudig te maken gerechten. De ANWB Ledenwijzer Wijn kaart Frankrijk is alleen voor ANWB-leden gratis af te halen bij alle ANWB-vestigingen en ANWB/VVV-agentschappen. 1 In Galerie-aterlier Herenplaats - speciaal maar niet uitsluitend voor geestelijk gehandicapte kunstenaars - exposeren vanaf vrijdag 3 juli Ben Augustus - pen en inkt tekeningen, Carlos Mos- quers - viltstift- kleurpotlood te keningen, Ileill Dingemans - pen en inkt tekeningen, Wouter Coumou - ballpoint tekeningen en Paula Mosmans - objecten. De expositie loopt tot 9 augustus 1998. Tijdens de opening wordt het boek Doble Yo, van Frits Gro- nert over het werk van Carlos Mosquera gepresenteerd. Het eerste exemplaar zal door de kunstenaar aan Dolf Welling (recensent beeldende kunst bij het Rotterdams Dagblad) wor den overhandigd. De Lijn is een oer-element van de beeldende creatieve uiting. Lijnen worden tekeningen. Te keningen zijn vaak weer het uit gangspunt voor het grote schil derwerk. Maar de tekening kan ook op zichzelf staan. In De Lijn wordt werk tentoongetseld van vier echte tekenaars. Tekenaars, die ieder met een eigen techniek de kracht van het lijnenspel laten zien. Paula Mosmans' (objecten)werk hangt en staat in de ruimte. Hel is een spel van geknipte en ge zaagde vormen, waarin humor en ernst elkaar afwisselen. Doble Yo, het boek over het werk van Carlos Mosquera is vanaf de opening bij Galerie He renplaats te koop voor f 19,95. Galerie-atelier Herenplaats is aan de Schiedamse Vest 56 in Rotterdam, tel.: 010-2141108 fax.: 010-2133896, e-mail: heren- plaats@luna.nl. Openingstijden: maandag t/m zondag van 13.00 - 17.00 uur. Terwijl aan de ene kant van Rot terdam de kassen moeten plaats maken voor nieuwe woning bouw en industrie, is er aan de andere kant 'zomaar' een moe rasgebied. Geen mens, die hier een voet zet. De excursieboot van Natuurmonumenten vaart uit op zaterdag 4 en 11 juli om 10.00 uur. (Ook geschikt voor rolstoelgebruikers). Start van de tocht aan de kade bij de Vlaar- dingervaart, aan het einde van de Willemsoordseweg. Aanmel den: 010 - 4741032 (di. t/m do. van 09.00 - 19.00 Het muzikaal cabaretduo Tho mas Acda en Paul de Munnik werd vorige week verrast met een gouden plaat voor hun de- buut-cd Acda en de Munnik. Het album, dat eerder dit jaar al goed was voor een Zilveren Harp, is inmiddels al meer dan 50.000 keer over de toonbank gegaan; een prestatie die des te opmerkelijker is omdat de hui dige hit Niet Of Nooit Geweest daar niet eens opstaat. Deze single zal wel op het tweede album Naar Huis staan, dat op 10 augustus in de winkels zal liggen. De opna men hiervoor worden op dit moment afgerond, waarna bei de heren even vakantie nemen. Even maar trouwens, want half augustus zal het duo, sa men met zanger/cabaretier Ar thur Umbgrove, een aantal studentensteden aandoen en half september gaat 'het stel' voor een maand de theaters in met hun liedjesshow Op Voor raad. Hierbij begeleid door hun vaste musici David Mid- delhoff, Diederik van Vleuten en Kasper van Kooten. Vanaf eind oktober tot ver in het volgende jaar zijn Acda en de Munnik weer te zien met het vervolg van hun cabaret programma Deel II: Life Is What Happens To You While You're Busy Making Other Plans, dat in mei vergezeld van lovende kritieken in première ging- Theaterseizoen '97/'98 heeft erg succesvol uitgepakt voor dit popcabaretduo. Het werd door de pers ge roemd als dé koplopers van het rock 'n roll-cabaret, of, zoals Frits Spits het noemde, caba- rock. Jerry Lee Lewis, Little Ri chard en Chuck Berry komen naar Nederland. Op donder dag 16 juli zullen deze 'Le gends of Rock-'n-Roll' in Ahov Rotterdam hun werve lende show ten beste geven. De drie legenden brengen ieder hun eigen begeleidings band mee. Dit eenmalige op treden in Nederland is onder deel van hun Europese tour nee, die op 14 juli in Parijs begint en die eindigt in Dene marken op 1 augustus. Little Richard, Chuck Berry en Jerry Lee Lewis laten zien dat rock-'n-roll met recht een elixer voor een eeuwige jeugd genoemd kan worden. De onvermoeibare 'Legends of Rock-'n-Roll', die al sinds het begin van de jaren vijf tig de wereld opzwepen met hun bezielende geluid, lijken geen dag ouder geworden. Integen deel - hun optredens zinderen meer dan ooit. Niemand kan stil blijven zitten. Het voltallige pu bliek, van vijftien tot vijfenze ventig, voelt zich weer teenager. Teenager tijdens de hoogtijda gen van de rock-'n-roll. Tutti Frutti Little Richard werd als Richard Penniman geboren in Macon, Georgia - het derde kind in een gezin met veertien kinderen. In V •- zijn jonge jaren zong hij bij het koor van de plaatselijke kerk. Tijdens zijn loopbaan ais afwas- hulp op een busstation, ont sproot zijn flagrante talent toen hij een demo-bandje naar Speci alty Records stuurde. Tutti Frut ti, heette zijn eerste succes. Tege lijkertijd vormde dit nummer de katalysator van de rock-'n-roll- muziek. Er volgde een onafge broken reeks van successen, waaronder Long Tall Sally. Rip It Up, Lucille, Jenny, Jenny, Keep a-Knoeking, Good Golly Miss Molly, en Ooh My Soul. Tegen 1968 waren er van Little Richard al meer dan 32 miljoen platen verkocht. Hij onttrok zich tijdelijk aan het gezichtsveld van zijn fans, om in 1985 met volle kracht in de schijnwerpers terug te keren, met onder andere zijn sprankelende verschijning in de film Down and Out in Beverly Hills. Er volgden ontelbare optredens, niet alleen op podia over de hele wereld, maar ook in studio's, op televi sie, in films, soundtracks en commercials voor uiteenlopende producten. Muziek met humor Vele artiesten laten zich beïn vloeden door Little Richard, zo wel door zijn muziek als zijn wilde act. Elvis Presley, Michael Jackson. The Rolling Stones - Keith Richards ziet zijn geza menlijke optreden met Little Ri chard, in 1963, als een van de hoogtepunten van zijn carrière. Little Richard kreeg in 1990 zijn welverdiende ster in de Holly wood Walk of Lame, en in 1993 ontving hij, zeer terecht, de Life time Achievement Award van de National Academy of Recording Arts and Sciences. Met zijn on navolgbare mengeling van mu ziek en humor blijft hij zijn pu bliek boeien. Zoals hij zelf zegt: 'Entertaining is a way to spread joy-' Nieuwe levensvisie Chuck Berry stond aan de wieg van de rock-'n-roll. In de jaren vijftig was er onder de Ameri kaanse jeugd een nieuwe levens visie aan het ontstaan. Chuck Berry was een van de eersten om dit te onderkennen. Hij kende deze jongeren: en zij voelden zich door hem begrepen. Zijn bezielende optredens vormden uiteindelijk een inspiratiebron voor miljoenen mensen over de hele wereld. Niet alleen fans, ook artiesten, waaronder Bruce Springsteen en Jim Morrison, roemen zijn prestaties. John Lennon heeft eens gezegd: 'Als je rock-'n-roll een andere naam zou geven, wordt dat beslist Chuck Berry!' Die bewondering is vandaag de dag niet minder. Veel jongeren die nog niet eens geboren waren toen Chuck jn eerste successen boekte, vereren hun idool even veel als hun ouders dat voor hen deden. Tussen zijn optredens door geniet hij van zijn schaarse vrije tijd in zijn eigen pretpark: Berry Park, waar hij een zwem bad liet bouwen in de vorm van een gitaar, en waar hij zich in zijn eigen opnamestudio, doka, en video-apparatuur kan wijden aan zijn diverse hobby's. Chuck Berry komt uit een zeer muzikaal gezin. Zijn ouders zon gen in het koor van hun kerk en zijn drie zussen speelden piano. Hij kocht een tweedehands gi taar waar hij snel weg mee wist. Zijn eerste band stelde hij samen in 1952, waarmee hij veelal in de omgeving van St. Louis optrad. Hij studeerde cosmetologie en wilde eigenlijk kapper worden, toen hij in 1955 door Muddy Waters ontdekt werd. Is het toe val dat zijn eerste hit Maybellene heette? Een reeks successen volg de in de jaren na 1955, waaron der Roll Over Beethoven, Johnny B. Goode, Sweet Little Sixteen, Carol. No Particular Place To Go, en vele. vele andere. Gaten in de toetsen Jerry Lee Lewis is zichzelf als geen ander. Al sinds zijn achtste jaar hamert hij op de piano met alles waar je maar mee kunt ha meren, inclusief zijn achterwerk! En dat voor een piano waar zijn ouders speciaal een hypotheek voor hadden genomen. Jerry Lee Lewis komt namelijk uit een zeer armlastig gezin in een Ameri kaanse plattelandsdorpje. En tweehonderdtachtig dollar voor een piano was voor hen een on voorstelbaar kapitaal. Toch wisten zij, op de een of andere manier, dat hun zoon deze investering waard was. Pa Lewis droeg de piano op zijn rug het huis binnen en sindsdien zijn Jerry Lee en het instrument on afscheidelijk. Deze oorspronke lijke piano - de gaten vallen in de toetsen, zo is hij afgesleten door het vele spelen - is nog altijd in het bezit van deze levende legen de van de rock-'n-roli. Balls De enorme durf en dadendrang - in Amerika noemen ze dit 'balls' - van de onvermoeibare rock-'n- rollster, maakt dat hij keer op keer zijn publiek weet te hypno tiseren met zijn wervelende op tredens. Vele popartiesten, vaak zelf tot legende verheven, ont leenden hun inspiratie aan de grote Jerry Lee Lewis. Voorbeel den zijn: Jimi Hendrix, The Be atles, en natuurlijk Kris Kristof- ferson. Terwijl veel leeftijdsgenoten ach ter de geraniums zitten beweegt Jerry Lee Lewis zich over het podium als de jonge roek-ster die hij in feite nog is. Rock- -'n-roll hits als 'Chentilly Lace, 'Whole Lotta Shakin' 'Goin On', 'C.C. Rider', Great Balls of Fire', maar ook countrynum- mers als 'Me And Bobby McGee', 'She Even Woke Me Up To Say Goodbye' en 'Geor gia On My Mind", bezorgen mil joenen mensen over de hele we reld nog steeds kippenvel. 'Als kind was ik al gefasci neerd door industrieterreinen, met hun grote installaties die een heel eigen vormenwereld kennen. Ze tonen de rusteloze aard van de mens, zijn ontembare ener gie, maar dragen ook de spo ren van verval, stoffigheid en roest. Plaatsen die ooit een centrum van bedrijvigheid wa ren, liggen jaren later vaak in een onwerkelijke verlatenheid en stilte.' Glanzende triomfbogen van het menselijk vernuft zijn in de loop der tijd, geteisterd door de elementen, monumenten van vroegere revoluties gewor den. In mijn schilderijen zoek ik een beeld dat die confrontatie tus sen cultuur en natuur te zien geeft: de mens die bakens in de ruimte zet, en de elementen die daar op reageren, het verloren terrein terugvorderen. Zo krijgt het havenlandschap zijn eigen geschiedenis, zijn V eigen vorm.' Aldus Rogier d'Ailly, een Vlaardings kunstenaar. Momenteel exposeert hij in het Europoort Hotel De Beer. Op de afgedrukte foto is zijn visie op een containerschip te bewonderen. Deze expositie op bijzondere lo catie is vrij te bezichtigen in de hall van Hotel de Beer Euro poort in de maanden juni, juli en augustus. Speel je in een band of ben je muzikant en ben je duidelijk beïnvloed door een kleurrijke muziekstroming, dan kun je je tot 31 augustus inschrijven voor de vierde editie van de talenten jacht Kleurrijk Talent 1998. De voorrondes zijn op donderdag I oktober in het Vlaamse Kunst centrum Vooruit te Gent, woensdag 7 oktober op RASA te Utrecht en zondag II en 18 oktober in Rotown te Rotter dam. In totaal zijn er dus vier voorrondes. De finale vindt plaats op zondag 29 november in Nighttown te Rotterdam. De winnaar verdient vier dagen stu- diotijd en kan rekenen op uitno digingen van een aantal grote zomerfestivals in Nederland en Vlaanderen. Dit jaar is er voor het eerst een unieke samenwerking met Vlaanderen waardoor het begin van een internationale talenten jacht een feit is Hierdoor zullen niet alleen een groot aantal groe pen uit Vlaanderen meedoen, maar de organisatie hoopt ook op een groeiende belangstelling van de Vlaamse festivals! In 1995 werd de eerste editie van Kleurrijk Talent georganiseerd. Nu in 1998 staat de vierde editie van Kleurrijk Talent weer voor de deur. Na de winnaars van 1995, de Surinaamse Kawina formatie Double Rock en 1996. de Turks/Nederlandse meiden band Kardelen, viel afgelopen jaar dan de beurt aan Noujoum Raï om als winnaar van deze derde editie uit de bus te komen. Om mee te kunnen doen aan een van de vier voorrondes kunnen muzikanten een inschrijfformu lier aanvragen via het informa tienummer van Q Radio: 0575- 515 514. Ook kunnen inschrij vingsformulieren schriftelijk aangevraagd worden via het postadres van Stichting Talent, Postbus 1537, 3000 BM Rotter dam. Samen met het inschrijf formulier kun je een demo-cas sette opsturen. De demo hoeft niet van professionele kwaliteit te zijn. Aan de hand van de cassettes zal een jury een selectie maken voor de voorrondes. Tijdens de finale van de derde editie van Kleurrijk Talent (1997) zijn opnames gemaakt van deze finalisten, waarvan uit eindelijk een cd is geproduceerd. De cd 'Kleurrijk Talent Live' is te bestellen via Stichting Talent. Er zullen maar weinig tuinen zijn waarin een clematis staat. Ge zien de enorme variatie in clema tissen qua kleur, vorm, grootte en bloeitijd, is er voor elk plekje toch wel een te vinden. Door zorgvuldig te kiezen is het moge lijk bijna het hele jaar door een bloeiende clematis in de tuin te hebben. De kleurrijke, groot- bloemige clematis-hybriden zijn het opvallendst. Maar de minder bekende botanische soorten en hun cultivars - die meestal als kleinbloemige clematis worden aangeduid - zijn hard op weg net zo populair te worden. Ook dit deel uit de inmiddels gerenommeerde serie planten- monografieën werd geschreven door een zeer bekende Engelse kweker en kenner. Naast een uit gebreide beschrijving van meer dan 375 soorten en cultivars wordt ingegaan op het gebruik van deze fraaie planten in de tuin en op de wijze waarop ze het best met andere planten gecom bineerd kunnen worden. De schitterende foto's zijn niet alleen bedoeld om de planten te determineren, maar vormen ook een inspiratiebron voor iedereen die deze prachtige planten in de tuin wil hebben of ze wil gaan verzamelen. Eerder verscheen in de serie Ho- sia's (90 6097443 3) en Hellebo- rus (90 6097 4565). In voorberei ding: Tuingeraniums. In het kader van de Gebiedsge richte Aanpak Kop van Goe- ree is met steun van Rijk, pro vincie en gemeente dit voorjaar het project Promotie en Afzet Milieuvriendelijke Bloemzaad teelt opgezet. Doel is de traditionele Oud- dorpse teelt van bloemzaad te behouden en te versterken. Het project is gericht op het realiseren van toegevoegde waarde door bloemzaadzakjes onder logo/keurmerk aan re creanten en toeristen aan te bieden. Wat dit laatste betreft is door de vereniging Zaad, Plant, Bloem het initiatief genomen om langs de reeds bestaande Bloemzaadroute borden te plaatsen voor toeristen en re creanten. Op 4 juli wordt om 11.00 uur door de burgemeester van deze gemeente het eerste bord ont huld op het van Goedereede. foto: LEUNIS VERLINDE Doble Yo 1998, kleurpotlood op papier (oio. DANIËL NICOLAS WWÊÊÊÊÊk Acda de Munnik in een eerder interview met deze krant over bun samenwerking: 'Hanengedrag moet kunnen maar als de één iets moois maakt, gaat de ander achteruit.'' Foto JANSSEN DE KIEVITH Little Richard, Jerry Lee Lewis en Chuck Berry foto's Public Address presseagentur loto LEUNIS VERLINDE Winnaar van editie 97/98: Noujoum Raï Foto JANSSEN DE KIEVITH loto LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1998 | | pagina 15